Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 28.06.2007- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Národní cena České republiky za jakost - 2016

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 25/2007 ze dne 28.06.2007

Obchod a marketing Tatry řídí nový šéf Jiří Polman

K o p ř i v n i c e (dam) - Místo obchodního a marketingového ředitele, o jehož zřízení mluvil generální ředitel Tatry Ronald Adams už vloni na konci léta, je obsazeno. V polovině minulého týdne automobilka oznámila, že do tohoto křesla usedl Jiří Polman.

Nový člen nejvyššího managementu firmy přišel do Tatry z pozice ředitele společnosti DuPont Advanced Industrial Coatings. V divizi řízené přímo Polmanem pracuje 950 zaměstnanců a firma působí v Evropě, na Středním východě a v Africe. Ve společnosti, která je známá využíváním nejnovějších vědeckých objevů a užíváním špičkových technologií, zastával také pozici prezidenta společností DuPont ve Švýcarsku, Saudské Arábii, Nizozemí a Belgii. V této nadnárodní firmě působil Polman celých šestnáct let. „Zná velmi dobře mezinárodní i firemní prostředí a přispěl k pozoruhodnému nárůstu výrobků a tržeb společnosti DuPont v oblastech velmi náročných trhů. Jsem přesvědčen, že je přesně tím, koho Tatra potřebuje k řízení svých prodejních a marketingových aktivit směrem do budoucnosti,“ komentoval jmenování Jiřího Polmana obchodním a marketingovým ředitelem předseda představenstva spolumajitel Tatry Ronald Adams.

Tatře se od převzetí novými majiteli vloni v létě daří, přijala zhruba sedm stovek nových zaměstnanců a rostou obraty i zisk. Nedávno navíc vlastníci schválili investice ve výši téměř 28 milionů dolarů určených pro zdokonalování současných a vývoj nových výrobků. Podle Polmana je Tatra velmi perspektivní už nyní. „Má velmi dobře konkurenceschopný výrobek, což je pro náročné trhy, na které se orientuje, rozhodující. Společnost prošla tříletou restrukturalizací a v současnosti je pro její další úspěchy klíčová právě marketingová strategie,“ tvrdí nový šéf tatrováckých obchodníků.

Behr začal v Mošnově vyrábět chladiče a klimatizace do aut

V novém výrobním závodu Behr v Mošnově se před týdnem nejen odhalovaly základní kameny, ale také se poprvé rozjela výrobní linka v pozadí snímku. <br/>                                     
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V novém výrobním závodu Behr v Mošnově se před týdnem nejen odhalovaly základní kameny, ale také se poprvé rozjela výrobní linka v pozadí snímku.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

M o š n o v (dam) - V dosahu Kopřivnice je další zaměstnavatel z oblasti automobilového průmyslu. Přesně před týdnem zahájila v Průmyslové zóně v Mošnově výrobu německá firma Behr. Výrobce chladičů a klimatizací pro automobily světových značek má víc jak stoletou historii, navíc také v České republice není nováčkem, už devět let funguje výrobní závod společnosti v Mnichově Hradišti a nyní přibyly výrobní podniky v Holešově a Mošnově.

Mošnovský závod už nyní zaměstnává osmatřicet lidí, je to ale jen zlomek jeho celkové kapacity. Ještě do konce letošního roku by firma chtěla zaměstnávat 109 pracovníků a její výkon by měl být 150 tisíc chladičů, což představuje zpracování asi dvou tun hliníkového pásu denně.

„Máme nyní ještě lepší postavení k upevnění naší pozice na rostoucím trhu východní Evropy. Jako společnost orientovaná na rozvoj musíme být blízko výrobcům automobilů a počet zákazníků v tomto regionu se zvyšuje,“ zmínil šéf mateřské společnosti Behr Markus Flik jeden z důvodů, proč firma zakotvila na Ostravsku. Dalšími důvody byly podle německých investorů dostatek potřebné pracovní síly nebo velmi dobrá spolupráce s Technickou univerzitou v Ostravě.

Přítomnost nového výrobního podniku v obci je prý prospěšná i pro Mošnov. „I tato firma se podílí na snižování nezaměstnanosti v obci. Navíc je to celé na začátku. Firmy se teprve zajíždějí a nábor pracovních sil je v začátcích. Už taky máme signály, že naši občané, kteří pracují v Ostravě, chtějí mnohdy změnit své působiště a pracovat přímo tady v Mošnově, než aby dojížděli,“ tvrdí starosta Mošnova Roman Máca. Podle jeho slov by to mohlo znamenat také zvýšení počtu obyvatel Mošnova, už nyní je prý zájem o stavbu rodinných domků velmi vysoký.

Behr, který má ústředí v německém Stuttgartu, zaměstnává osmnáct tisíc lidí ve čtrnácti vývojových a 27 výrobních lokalitách po celém světě. Firmě se velmi daří také v České republice, právě zdejší pobočka firmy prý patří k významným tahounům ziskovosti firmy. Důkazem prosperity je také fakt, že firma už čtyřikrát získala titul Podnik roku v oblasti automobilového průmyslu. Naposledy si toto ocenění v konkurenci podniků jako Škoda Auto či Siemens VDO zasloužila vloni.

Místa, kde měří strážníci rychlost, si vyžádali občané

K o p ř i v n i c e (hod) – Strážníci městské policie v poslední době zvýšili četnost měření rychlosti a vidět jsou na různých místech Kopřivnice včetně místních částí. „Místa, kde jsme měřili, vyšla z požadavků občanů z veřejných schůzí. Měřili jsme například v Lubině směrem od Hájova k hasičárně, v Mniší, ve Vlčovicích, ale i na Záhumenní a Husově ulici,“ upřesnil místa velitel městské policie Jan Müller.

Měření probíhá nejčastěji tam, kde je velký pohyb chodců a projíždějící auta jezdí rychle. „Všude tam, kde je silnice širší a je na ní dobrá viditelnost, jezdí řidiči podstatně rychleji, než je povolená rychlost,“ uvedl šéf městských strážníků s tím, že k nejproblémovějším úsekům patří ulice Záhumenní, Čs. armády a průtah Lubinou z Příbora na Frenštát.

Vzhledem k dopravnímu značení na ulici Panské musí počítat řidiči s tím, že i tam budou častěji měřit městští strážníci. „Velmi často si lidé stěžují, že zde auta jezdí rychle. Nesnažíme se nikoho nachytat, ale chceme, aby provoz na silnicích byl bezpečný,“ dodal Müller.

Deratizace snižují stavy potkanů

K o p ř i v n i c e (hod) – Dvojfázová celoplošná deratizace snižuje počty potkanů ve městě. Takový postup zvolila radnice již před dvěma lety a před jejím započetím oslovuje majitele obytných domů, restaurací, obchodů i kanalizací, aby se do akce zapojili i oni. „Před jarní deratizací jsme oslovili 84 subjektů, z nichž například společnosti H+H Vaspo Trade a Kaufland nám sdělily, že na deratizaci mají svou firmou a navíc u nich proběhne zhruba ve stejném termínu,“ sdělil pracovník kopřivnické radnice Petr Černoch, jenž má na starosti deratizaci.

Ten se navíc spojil s novým majitelem bývalého řeznictví Vítek s požadavkem, aby se do deratizace také zapojil. „Byli jsme tam na kontrole s hygienou v únoru a potkani tam pobíhali doslova pod nohama. Takže tam to bylo opravdu nutné udělat a kladli jsme důraz na uložení nástrah do kanalizačních vpustí na ulici Francouzské a Osvoboditelů v okolí uvedeného objektu. K podobnému postupu jsme vyzvali i správce kanalizace SmVaK Ostrava,“ popsal Černoch.

S kladením nástrah začala firma 11. dubna, v první dekádě května byla provedena kontrola, přičemž na některých místech musely být nástrahy doplněny. Druhá kontrola včetně sběru uhynulých hlodavců pak proběhla do konce května. „Zvláštní pozornost byla věnována domu s č. p. 1196 – 97 na ulici Francouzské, kde se opět projevil zvýšený výskyt hlodavců díky tomu, že občané vyhazují odpadky v okolí domu, kterými se potkani živili. Další problémový úsek byl zjištěn v Lubině mezi kulturním domem a hasičárnou ve Větřkovicích. I zde jsme objevili místo, kde potkani nalezli zdroj potravy na dvorku jednoho z blízkých domů, kde bylo krmení pro domácí zvířata na venku poblíž kanalizace. Potkani ji pak natahali do blízké šachtice schované pod větvemi. Po odhalení tohoto místa se nám podařilo problém vyřešit,“ sdělil Černoch podrobnosti.

Druhé kolo deratizace proběhne na podzim, v měsících září a říjnu. Přesto je podle pracovníků životního prostředí důležité, aby lidé vyhazovali zbytky potravin přímo do příslušných nádob, čímž se předejde krmení potkanů.

Komunitní plán zjišťuje potřeby občanů

K o p ř i v n i c e (hod) – Na vytvoření Komunitního plánu města Kopřivnice se podílejí tři skupiny, většinou dvacetičlenné, přičemž někteří lidé jsou aktivnější a docházejí na jednání více skupin. Komunitní plán bude pravděpodobně součástí Strategického plánu města Kopřivnice. Podle zákona o sociálních službách jde o střednědobý plán, který pracuje s potřebami občanů a je v pravidelných intervalech, to je tří až čtyřletých, vyhodnocován a upřesňován na základě aktuálních potřeb.

První pracovní skupina se zabývá problematikou seniorů, druhá osob v tíživé životní situaci a třetí se věnuje osobám se zdravotním postižením, znevýhodněním či jiným omezením. „Snažíme se identifikovat hlavní problémy. V pracovních skupinách jsme se shodli na tom, co účastníci cítí jako větší problémy a co naopak cítí jako užitečné a hodné další podpory. V současné době zpracováváme dotazník, který by měli dostat všichni obyvatelé Kopřivnice včetně místních částí. Chceme, aby se i oni mohli vyjádřit k tomu, co jim v oblasti sociálních služeb chybí nebo v čem vidí problém oni, abychom měli více názorů. Získané poznatky pak použijeme při plánování a určování konkrétních cílů a opatření v jednotlivých oblastech,“ vysvětlila nejbližší úkoly, které řeší pracovní skupiny komunitního plánování, pracovnice odboru sociálních věcí kopřivnické radnice Blanka Mikundová.

Cílem Komunitního plánu sociálních služeb je snaha o vytvoření takového systému sociálních služeb, který bude odpovídat zjištěným místním potřebám a finančním možnostem města a bude zajišťovat, aby finanční prostředky na služby vynakládané byly občany Kopřivnice a místních částí využívány efektivně.

Sexuální obtěžování sousedem řešila policie i městský úřad

K o p ř i v n i c e (dam) - Nejen v zaměstnání se objevují případy sexuálního obtěžování. Své by o tom mohla říci také třiačtyřicetiletá B. P. z Kopřivnice. Ta se zhruba před rokem poprvé stala terčem nevhodného chování souseda z domu, ve kterém bydlí.

„Začalo to rukou kolem ramen nebo hlazením po zádech. I když jsem mu jasně řekla, že si něco takového nepřeji, pokračovalo to dál. Nejenže mi při každém setkání pohledem sjížděl prsa a zadek, ale začal mít také nevhodné poznámky. Prohlášení o tom, že ho vzrušuji, byly ty nejmírnější,“ tvrdí obtěžovaná žena, která z pochopitelných důvodů nechce zveřejnit své celé jméno. Sexuální dusno nepolevilo ani poté, co si na souseda vyšlápl manžel obtěžované ženy. „Dělal, že o ničem neví, a všechno popřel,“ tvrdí muž obtěžované.

Místo toho, aby se jakéhokoliv podobného jednání zdržel, sexuální výpady příliš aktivního souseda se začaly stupňovat, až došly k vyptávání na druh spodního prádla a dokonce osahávání. „Vše nakonec vyvrcholilo tak, že se přede mnou obnažil a dělal mi návrhy sexuální povahy. Když jsem to řekla manželovi, podali jsme oznámení na policii,“ říká B. P. Manželé prý neviděli jiné východisko ze situace, domluvy a odmítání nikam nevedlo.

„Vím, že rozhodně nejsem sama, na kterou podobné věci zkoušel. Bohužel některé další ženy mají zřejmě strach a nechtějí se s ním pouštět do křížku,“ myslí si obtěžovaná žena. Že mohou být jejich obavy částečně oprávněné, se konečně manželé přesvědčili i sami.

„Od doby, co jsme věc ohlásili na policii, se sice manželce už vyhýbá, zato mně při každé příležitosti vyhrožuje, že mě pověsí na hák,“ tvrdí manžel sexuálně obtěžované ženy. Manželé hledali pomoc nejen u policie, ale také u právníků a jsou rozhodnuti s tímto nešvarem v domě číslo 873 na ulici Obránců míru bojovat.

Trestně stíhat lze jen přečiny, které jsou součástí trestního zákona, a ten se o sexuálním obtěžování nezmiňuje. Sexuální obtěžování je zmiňováno v zákoníku práce, mimo pracoviště lze pak podobné činy hodnotit jako omezování osobní svobody, vydírání, útisk a v krajním případě znásilnění.

Za jednání, které popsala paní B. P. u svého souseda, mu u přestupkové komise hrozí v případě prokázání pokuta do 3 000 korun. Jelikož pro podobné případy neexistuje samostatná skutková podstata, musí to přestupková komise řešit jako narušení občanského soužití.

Další věc, která by mohla dotyčného postihnout, se týká bydlení. Pokud by se mu totiž uvedené jednání podařilo prokázat, bylo by to porušení pravidel pro užívání družstevního bytu a mohl by z něj být vystěhován.

Dětské centrum bavilo DDM z Nového Jičína

„Dojení“ papírových krav, ze kterých vytékala voda, patřilo k vyhledávaným zastavením pod režií DDM Nový Jičín. <br/>                      
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ
„Dojení“ papírových krav, ze kterých vytékala voda, patřilo k vyhledávaným zastavením pod režií DDM Nový Jičín.
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ

K o p ř i v n i c e (ili) - Ve středu 20. června už podruhé uspořádali pracovníci novojičínského domu dětí a mládeže dětský den pro děti z Dětského centra. Celé dopoledne probíhalo ve znamení nápaditých a netradičních soutěží a her, za jejichž splnění děti dostávaly sladké odměny. Závěr pak patřil opékání špekáčků.

„Oslovil nás zcela nový sponzor Hamé, který se podílel na dnešním dni, a uvažuje o spolupráci i v rámci přehlídky handicapovaných dětí a mládeže Motýlku,“ uvedla ředitelka Jančálková.

Akce se zúčastnily i dvě třídy dětí z Mateřské školy Záhumení, které s Dětským centrem dlouhodobě spolupracují. „Při podobných akcích se vzájemně navštěvujeme, poznáváme prostředí a styl práce a hlavně se snažíme, aby pro děti byl styk se zdravotně postiženými vrstevníky zcela přirozený,“ uvedla jedna z učitelek Miroslava Rečková. „Integrace zdravých dětí s postiženými od nejútlejšího věku při společných projektech je nejpřirozenější způsob výchovy dětí k přijímání odlišností,“ doplnila Jančálková.

Den „tří sedmiček“ si za svůj svatební v mikroregionu zvolilo třináct párů

M i k r o r e g i o n - Spojení tří šťastných sedmiček úplně pobláznilo svatbychtivé páry. Stovky párů se rozhodly uspořádat svatbu právě 7. 7. 2007, ať už z recese, nebo ve víře, že jim to zajistí šťastné manželství. Radovaly se svatební agentury, restaurace a provozovatelé dalších služeb spojených se svatebními obřady - rezervace se jim jen hrnuly a řada z nich jen stěží uspokojila poptávku. Den „tří sedmiček“ totiž navíc ještě připadá na sobotu.

V loňském roce se podobné svatební nadšení odehrávalo 6. 6. 2006, a to zdaleka nemají tři šestky v numerologii takový význam jako tři sedmičky. „Termín jsem si zajistil s třináctiměsíčním předstihem, a to už jsem byl druhý v pořadí,“ svěřil se jeden z nastávajících ženichů, „jenom jsem tajně doufal, že se mi za tu dobu podaří k svatbě partnerku přesvědčit.“

Zatímco v americkém Las Vegas v proslulém kostelíku Graceland Wedding Chapel, který je zasvěcený králi rock-and-rollu Elvisi Presleymu, se bude oddávat od osmi ráno až do půlnoci jako na běžícím pásu - každou čtvrthodinu jeden obřad, místní oddávající až tolik práce mít nebudou. V Příboře si vzájemné ano řeknou v obřadní síni tři páry, stejně jako v Kopřivnici.

Zato ve Štramberku bude svateb hned sedm, z toho tři mimo radnici – dvě v prostoru Trúby a třetí u zvoničky na Kotouči. „Je to trošku organizačně náročnější na přesun, ale určitě všechno klapne. Se svatbami venku už máme zkušenosti. Přestože jsou hodně ovlivněné počasím, má jejich průběh neopakovatelnou atmosféru,“ uvedla štramberská matrikářka Eliška Hyklová, která vyšla všem zájemcům o termín 7. července vstříc. Přestože o svatby ve Štramberku je značný zájem, sedm bude jejich rekordem.

Ilona Hoffmannová

Vzdělávání úředníků v polovině

K o p ř i v n i c e (hod) – První rok vzdělávání mají za sebou úředníci tří městských úřadů – Kopřivnice, Frenštátu a Nového Jičína. Tato tři města společně získala dotaci z Evropského sociálního fondu ve výši přesahující čtyři miliony korun.

Někteří úředníci tak za uplynulý školní rok absolvovali hned několik školení, jiní jen pár. „Nejvíce kurzů je určeno pro vedoucí odborů a oddělení. Ti si v nich osvojovali poznatky k motivaci a řízení lidí či jiné dovednosti potřebné pro jejich praxi,“ uvedl pracovník kopřivnické radnice David Monsport, jenž má na starosti vzdělávání. V rámci dotace tak probíhaly nejen jazykové kurzy angličtiny či němčiny, dvousemestrální studium věnované psychologii a počítačové gramotnosti, ale i čtyři pracovníci radnice získávali nové poznatky z oblasti stavebnictví v Brně na Vysokém učení technickém. Na podzim, kdy se rozjede druhá polovina projektu vzdělávání, proběhne kurz rovných příležitostí mužů a žen, kurz věnovaný korespondenci a pravopisu, životnímu prostředí či boji proti korupci a pokračovat budou i jazykové kurzy.

„Nyní na jednotlivých úřadech probíhá hodnocení kurzů. Na základě získaných poznatků průběžně vyhodnotíme úspěšnost projektu a pokusíme se zajistit případně další kurzy, které budou na ty dosavadní navazovat, aby si úředníci mohli získané poznatky efektivně doplnit o další, které jim pomohou v práci k vyšší efektivitě a odbornosti,“ dodal Monsport.

Nově zrekonstruovaná chirurgie je od úterý otevřena pacientům

Poslední dokončovací přípravy probíhaly v pondělí před otevřením zrekonstruovaného chirurgického oddělení na poliklinice Therápon 98. <br/>                                         
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ
Poslední dokončovací přípravy probíhaly v pondělí před otevřením zrekonstruovaného chirurgického oddělení na poliklinice Therápon 98.
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ

K o p ř i v n i c e (ili) - V úterý 26. června bylo v kopřivnické poliklinice Therápon 98 otevřeno nově zrekonstruované chirurgické oddělení. Přestavba se sice neplánovaně protáhla o dva měsíce, ale konečně se pacienti i zaměstnanci polikliniky dočkali špičkového oddělení splňující nejnovější evropské normy. „Profesionálové určitě ocení novou techniku, na naše klienty pak patrně více zapůsobí příjemné a moderní prostředí,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Holáň.

V zrekonstruovaných prostorách byly vystavěny dvě ambulance, zákrokový sál na drobné výkony, dospávací místnost pro pacienty s anestezií, vyšetřovací endoskopická místnost a další zázemí. Veškeré prostory jsou klimatizované, nově vytvořená recepce zajišťuje stálý kontakt mezi personálem a pacienty. „Pro návštěvníky polikliniky i zdravotníky tak skončilo období, kdy byli při své práci obtěžováni hlukem a všudypřítomným prachem, ale bez těchto obtěžujících aspektů by nebylo možno přestavbu za provozu zvládnout,“ vyzdvihl ředitel Holáň ohleduplnost všech.

Přes 4 tisíce lidí si musí vyměnit řidičský průkaz

K o p ř i v n i c e (hod) – Ještě 4 286 řidičů ve správním obvodu Kopřivnice si musí do konce roku požádat o výměnu řidičského průkazu, neboť podle zákona o provozu na pozemních komunikacích končí posledním dnem letošního roku platnost dokladů vydávaných od 1. července 1964 do 31. prosince 1993.

Na začátku roku se výměna dokladů týkala 5 180 řidičů, z nichž už o nový doklad do konce dubna požádalo jen 894.

„Chtěl bych upozornit, že ke konci roku se budou tvořit fronty, proto by lidé neměli výměnu odkládat a pro nový doklad si přijít co nejdříve. Předejdou tím zbytečným nepříjemnostem,“ upozornil na možné problémy vedoucí odboru dopravy kopřivnické radnice Zdeněk Polášek.

Ve správním obvodu Kopřivnice jsou jen dva vybodovaní řidiči

K o p ř i v n i c e (hod) – Během projednávání bezpečnostní situace ve městě na jednání zastupitelstva zazněla otázka, kolik řidičů v Kopřivnici bylo již vybodováno.

„Jsem rád, když má řidič jeden dva body, protože to je ten vztyčený varovný prst, a řidiči si tak dávají pozor a jezdí opatrněji,“ uvedl během svého vystoupení na zastupitelstvu ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Karel Třetina s tím, že je to otázka pro vedoucího odboru dopravy kopřivnické radnice.

„Od začátku roku do poloviny června řešili pracovníci odboru dopravy devětadvacet přestupků týkajících se alkoholu, z tohoto počtu se šest lidí přímo podílelo na dopravních nehodách. V celém správním obvodu Kopřivnice jsou k dnešnímu dni vybodováni dva řidiči, kteří musí odevzdat řidičský průkaz,“ odpověděl vedoucí odboru dopravy Zdeněk Polášek.

Počet řidičů, kteří za rok, co platí bodový systém, získali body, je poměrně vysoký. Radnice denně dostává hlášení o způsobených dopravních přestupcích řidičů s trvalým bydlištěm ve správním obvodu města Kopřivnice. „Až po zapsání jednotlivých přestupků se objeví počet přidělených bodů. Po získání dvanácti bodů vyskočí v systému upozornění, na jehož základě pracovnice vyzve řidiče, aby do pěti pracovních dnů odevzdal řidičský průkaz. Ten získá zpět až po uplynutí zákonem stanovené lhůty, tj. jeden rok a složení zkoušky odborné způsobilosti v autoškole,“ dodal šéf odboru dopravy.

Bez teplé vody 4 dny

K o p ř i v n i c e (hod) – O prázdninách v době tatrovácké dovolené budou domácnosti v Kopřivnici napojené na centrální zásobování teplem čtyři dny bez teplé vody. „Odstávka Energetiky Kopřivnice bude ve dnech 26. až 29. července,“ sdělil termín Vladislav Tesař, ředitel a. s. Energetiky Kopřivnice.

Prázdniny opět o rok starší

Čas rychle letí, praví jeden z oblíbených povzdechů nad životem. Přestože to často zní už jen jako jedno z informačně vyprázdněných a otřepaných klišé, nikdy více si jeho pravdivý obsah neuvědomíme než při pravidelně se opakujících událostech. Takovou je třeba právě konec školního roku. Bez ohledu na to, kolik let je jednotlivým školákům, jsou v jednom okamžiku úplně všichni žáci a studenti o rok starší. Například o čtvrťákovi, který si tento týden převezme vysvědčení, se už neřekne, že ukončil čtvrtou třídu, ale že půjde do páté. Drobnost, které si v běžné řeči nikdo nevšimne, je ale jasným důkazem onoho běhu času.

Lehký pesimismus z úvodu má ovšem nepřekonatelného konkurenta. Tím je radost z nejkrásnějšího období pro školou povinné v roce. Letní prázdniny neklepou, ale už přímo buší na dveře. Děti se do nich určitě pustí s energií sobě vlastní. Přejme jim to, stejně jako radostné křepčení při oslavě konce školy deváťáky před kulturním domem. A jak tedy ty dva měsíce prožít? Na to univerzální návod není a ani být nemůže. Možností je nevyčerpatelné množství od táborů počínaje až po dovolenou s rodiči v oblíbeném Chorvatsku.

Jedním dechem je ale vhodné poznamenat, že od úsměvu není daleko k pláči. Statistici totiž spočítali, že naše země patří k těm horším v počtu úrazů dětí v Evropě. I když jsou děti podle výše uvedeného rok od roku starší a zkušenější. Možná právě proto mají prázdniny „jen“ dva měsíce.

Michal Polášek

Vyúčtování loňské dotace Noře zastupitelé přijali bez výhrad

K o p ř i v n i c e (dam) - Bez výhrad, a dokonce i bez jakékoliv diskuze odsouhlasili zastupitelé nakládání zdejšího alternativního klubu Nora s městskou půlmilionovou dotací na činnost v minulém roce. Loňská dotace byla poslední, kterou klub obdržel v rámci staré, čtyři roky platné rámcové smlouvy. V roce 2007 už vztah Nory a města upravuje smlouva nová a také roční příspěvek města na činnost Nory byl zvýšen na 650 tisíc korun.

Klub Nora podle závěrečné zprávy, která byla součástí vyúčtování dotace za rok 2006, vloni navštívilo 12 675 lidí. „Číslo bude pravděpodobně ještě vyšší a to především z toho důvodu, že na velkou část akcí se neplatí vstupné, a není tak možné sledovat přesný počet jejich účastníků. Údaj o návštěvnosti vychází ze statistik, které si vedeme o každé pořádané akci,“ vysvětluje provozovatel Nora Clubu Víťa Váňa.

V loňském roce Nora půlmilionovou dotaci využila při pořádání 168 akcí. Nejčastěji se na programu klubu objevovaly poslechové večery, kterých bylo celkem čtyřicet, a taneční párty, kterých Nora uspořádala během roku 2006 pětatřicet. Nejdůležitější položkou je však padesátka koncertů, které ovšem statistika dělí na běžné koncerty, koncerty začínajících kapel a produkce nadregionálního významu. Celkově počet akcí o 48 převýšil s městem dohodnutou minimální nabídku sto dvaceti pořadů.

Stíny

Z účtu zesnulé ženy, která zemřela 22. 9. 2004, vybral neznámý pachatel 180 tisíc korun. Příborští policisté prošetřují podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu neoprávněného držení platební karty. Neznámý pachatel se zmocnil platební karty ženy, ročník 1945, z Petřvaldu a po její po smrti vybral v období od 22. 9. do 4. 10. 2004 dvanáctkrát finanční hotovost ve výši 15 000 Kč, čímž způsobil škodu v celkové výši 180 000 Kč. Věc je šetřena na základě oznámení dědice, který jej učinil letos 19. června.

Dne 23. června ve večerních hodinách prováděla hlídka městské policie kontrolu na ulici Školní, kde spatřila skupinku mladíků, kteří seděli na schodech před vstupem do Základní školy Emila Zátopka. Po příchodu na místo hlídka zjistila, že mladíci svým chováním budí veřejné pohoršení a ruší noční klid. Byla zjištěna jejich totožnost. Jednalo se o mladíky ve věku 17 - 27 let z Kopřivnice. Při kontrole totožnosti si hlídka městské policie všimla, že jsou popsány hlavní vstupní prosklené dveře školy. O těchto zjištěných skutečnostech byla informována Policie ČR. Před příjezdem hlídky PČR se na místo dostavil vedoucí místního oddělení PČR. Za jeho přítomnosti se jeden z mladíků přiznal, že dveře popsal fixem on. Dotyčný není ve sprejerství žádný nováček, nápisy na dveřích školy byly shodné s těmi, které mladík nastříkal na různé objekty v Kopřivnici již v minulosti. Pro podezření z trestného činu si PČR celou záležitost převzala.

O program Školní mléko byl velký zájem

K o p ř i v n i c e (ili) - Do projektu Školní mléko jsou zapojeny všechny kopřivnické základní školy. V České republice běží od roku 1999 pod patronací ministerstva zemědělství, které zajišťuje dotaci jednotlivým výrobcům. Státní podpora je poskytována na jeden kus mléčného výrobku na žáka a vyučovací den. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tento projekt podpořilo, přestože zabezpečování dotovaných mléčných výrobků nesouvisí s výchovně-vzdělávacím procesem. Na druhou stranu účast školy na tomto projektu napovídá, že vedení školy na dětech záleží.

Do šetření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, které proběhlo v letošním školním roce, bylo zařazeno sedmdesát šest z celkového počtu osmasedmdesáti úplných i neúplných základní škol okresu Nový Jičín. Z šetření vyplynulo, že do programu Školní mléko je zapojeno dvaačtyřicet škol s celkovým počtem žáků 3 942, z nichž odebírá dotované mléčné svačinky 1 791 žáků převážně prvního stupně, což představuje 45,5 procent žáků škol zapojených do tohoto programu. Z celkového počtu dětí navštěvujících základní školy to je však pouhých třináct procent.

Na podzim roku 2006 byl ve dvaceti základních školách novojičínského okresu instalován tzv. mléčný automat, který měl zatraktivnit distribuci mléčných výrobků. Mléčné výrobky jsou žákům vydávány z automatu odpočtem ze speciálního kuponu, který si žáci zakoupí ve škole v předprodeji.

„Ze stany žáků se určitě zvýšil zájem, protože se jednak zatraktivnil prodej a rozšířil se nabízený sortiment. Mimo normální a ochucené mléko jsou v nabídce jogurty a smetanové krémy,“ shoduje se vedení škol Emila Zátopka, Alšovky a 17. listopadu, kde jsou automaty instalovány.

Hitem léta jsou letecké zájezdy do Bulharska

K o p ř i v n i c e (ili) - Doba dovolených se od poloviny června rozjela naplno. Většina účastníků zájezdů si nejen plánuje dovolenou se značným předstihem, ale její koupi si zajišťuje již v zimě. „Lidé využívají možností slev za včasný nákup, nebo naopak volí nákup na poslední chvíli – last minute,“ tvrdí pracovnice Cestovní agentury Impuls Petra Houšťavová. Stejné zkušenosti má i Lenka Webrová z Cestovní kanceláře Mirtour: „Spousta zájezdů se prodá do 31. prosince, kdy jsou slevy až dvanáct procent nebo dva tisíce na osobu nebo dítě zdarma. Dalším přelomem je 31. březen, kde se slevy ještě pohybují kolem pěti procent.“

V letošním roce je zájem klientů soustředěn na letecké zájezdy do Bulharska, Tuniska, Turecka, Egypta a na řecké ostrovy, shodují se obě pracovnice.

„Zvýšený zájem letos pozoruji u tuzemské rekreace a Slovenska, ale možná je to tím, že jsme v tomto směru rozšířili nabídku,“ uvedl majitel Cestovní kanceláře Agentura Fox. U domácí rekreace se pracovnice Mirtouru často setkává s tím, že si klienti vyzvednou katalog, později si nechají zodpovědět spoustu dotazů, ale dovolenou si zajistí sami.

„Každoročně pozoruji posun směrem k letecké dopravě. Lidé si chtějí dopřát dovolenou se vším všudy. S tím pak souvisí i zvýšený zájem o stravování formou all inclusive,“ vysvětlil Naleraj, „i když jedou autem nebo autobusem, snaží se zpravidla zajistit si alespoň polopenzi. Vaření na dovolené u moře už lidi neláká.“

„U nás jednoznačně vedou v prodejnosti letecké zájezdy do Bulharska a Řecka, kde lidé preferují polopenzi, zatímco při zájezdech do Egypta a Tunisu, kterým loni ještě sekundovalo Španělsko, dávají přednost stravování formou all inclusive,“ podělila se o své zkušenosti Lenka Webrová.

Tak jako klienti nešetří na službách v cílových destinacích, neměli by zapomenout na kvalitní zdravotní pojištění, které nemusí být vždy v ceně zájezdu.

Provoz polikliniky o prázdninách bude částečně omezen

K o p ř i v n i c e (ili) - Provoz kopřivnické polikliniky Therápon 98, a. s., bude v době prázdnin z důvodu čerpání dovolené lékařů částečně omezen. U obvodních a dětských lékařů budou stanoveny zástupy tak, aby pacient mohl být ošetřen každý den, návštěvu odborného lékaře je nutno plánovat s ohledem na jeho přítomnost v době dovolených. Aktuální informace lze získat na telefonním čísle ústředny polikliniky 556 870 111 nebo na internetových stránkách www.therapon98.cz.

V době prázdninových měsíců nebudou uzavřeny ordinace kožní ambulance a gynekologie doktora Kyselého. Od 16. července se nebude týden ordinovat na diabetologii a čtrnáct dní na kardiologii. Interní ambulance a alergologie, psychiatrie a ordinace rehabilitace zůstanou uzavřeny od 6. do 17. srpna.

Lidé na vozíku se do KDK dostanou jen přes muzeum

K o p ř i v n i c e (hod) – V době od 2. července do 17. srpna budou mít ztížený vstup do kulturního domu lidé na vozíku.

„V této době bude probíhat rekonstrukce nájezdové rampy do kulturního domu, a proto bude rampa uzavřena,“ uvedl vedoucí oddělení investic kopřivnické radnice Vladimír Zákutný.

Lidé na vozíku se do kulturního domu dostanou výtahem přes Technické muzeum a v pondělí, kdy je muzeum uzavřeno, bude zajištěn vstup pouze přes elektrický zvonek, který je umístěn u vstupu do muzea po levé straně.

„Lidé na vozíku, kteří budou chtít projet do přední části kulturního domu, si budou moci zdarma prohlédnout Technické muzeum,“ dodal Zákutný.

Ve Štramberku bylo vybudováno dopravní hřiště za šedesát tisíc

Dopravní hřiště ve Štramberku už oficiálně od minulého týdne slouží svému účelu. Žákům základní školy tak odpadlo dojíždění do Příbora. <br/>                                            
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ
Dopravní hřiště ve Štramberku už oficiálně od minulého týdne slouží svému účelu. Žákům základní školy tak odpadlo dojíždění do Příbora.
FOTO: ILONA HOFFMANNOVÁ

Š t r a m b e r k (ili) - Minulý čtvrtek 21. června bylo slavnostně otevřeno dětské dopravní hřiště při Základní škole ve Štramberku, které vzniklo z osobní iniciativy velitele městské policie Františka Vavruše. „Panu Vavrušovi opravdu na dětech hodně záleží, a tak neúnavně chodil po všech zainteresovaných institucích a sponzorech, až hřiště dětem zajistil,“ pochvalovala si Vavrušovu osobní iniciativu ředitelka školy Bronislava Hyklová. „Hřiště ještě bude doplněno o garáž, kde budou uzavřena cvičná kola a dopravní značky,“ doplnila starostka Věra Michnová, která při vlastním otevření přestřihla pásku. Premiérová jízda po zásluze patřila Františku Vavrušovi a pak se v intervalech v jízdě na kole střídaly děti z prvního ročníku.

Policie České republiky zareagovala na vybudování dopravního hřiště nabídkou účasti štramberské základní školy v projektu Ajaxův zápisník. „Žáci druhé třídy tak mohou hravou formou v průběhu celého školního roku získávat rady a podněty od policejního psa Ajaxe, jak se bezpečně chovat v dopravě i mimo ni, že nesmějí například lézt po nebezpečných místech, neotvírat doma dveře cizím lidem, chránit zdraví svoje i ostatních a podobně,“ uvedl tiskový mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík. V měsíci říjnu je pak projekt zaměřen na dopravní výchovu chodce a březen je věnován cyklistům. Každým rokem policie do tohoto projektu zahrnuje pět základních škol, což je přibližně sedm až osm tříd.

Erbovní slavnosti měly pár novinek

M o š n o v (ili) - Šestý ročník Erbovních slavností v Mošnově se konal v sobotní odpoledne 23. června v amfiteátru Lipina. Letošní akce měla hned několik premiér. Pro pobavení byla instalována atrakce zvaná Moucha, kdy je zájemce oblečen do speciálního oblečku ze suchého zipu a snaží se „přilepit se“ co nejvýš na stěnu, a vystupovala hudební skupina Jumping Drums hrající pouze na bubny. „Snažím se pokaždé přijít s něčím novým, co naše občany zaujme,“ uvedl starosta Roman Máca. Na letošní slavnosti pozval i zástupce korejské firmy Plakor Czech. „Mile nás překvapili nejen účastí, přišla dvacetičlenná delegace, ale i tím, že pro naše děti přinesli tři prádlové koše sportovních potřeb,“ řekl Máca. Pro prezidenta Plakoru pak starosta připravil vyhlídkový let nad Mošnovem a zaletěli se podívat i na nošovickou zónu. „Protože nad Mošnovem zrovna řádila bouřka, museli jsme na chvíli přistát ve Frýdlantě,“ dodal starosta, který neplánovanou přestávku využil k pozvání prezidenta na pivo.

Ale ani letní bouřka nerozehnala návštěvníky Erbovních slavností. Na pódiu se střídaly hudební skupiny s vystoupením dětí ze základní a mateřské školy a jednotlivých sportovních složek. Závěr večera pak patřil dvěma místním kapelám a skvělému ohňostroji. „Ohňostroj máme každoročně, ale letošní byl obzvlášť vydařený. Sklízel potlesk občanů mezi jednotlivými sekvencemi,“ dodal Roman Máca.

Na Dnech města soutěžili hasiči i pekaři o nejlepší ucho

Š t r a m b e r k (ili) - Pátý ročník Dnů města Štramberka patřil tradičně soutěži O nejlepší štramberské ucho a soutěži v hasičském víceboji TFA (TFA = Nejtvrdší hasič přežije), kde se podle očekávání stal vítězem Petr Teslík z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Zápolení pěti desítek profesionálních a dobrovolných hasičů z celé republiky, které sledovaly stovky diváků, předcházel výběh veřejnosti, dětí i dospělých, po schodech.

Titul Nejlepší ucho 2007 přiřkla odborná porota Martě Sochové a laická Ladislavu Hezkému. U druhého a třetího místa došlo u obou ke shodě na pekařích Zdeňku Golíkovi a Jiřině Šenkové. „Letos bylo do soutěže přihlášeno pouze sedm vzorků, ale dostavilo se přes stovku hlasující veřejnosti,“ dodala starostka Věra Michnová, která byla spokojena s průběhem sobotního soutěžního odpoledne i kulturními akcemi, které proběhly následující den v městském parku.

Prázdniny zahájí Vodní DiscoShow

K o p ř i v n i c e (dam) - Mokrý úvod prázdnin připravili pro školáky na kopřivnickém koupališti. V neděli 1. července tam proběhne Vodní DiscoShow. Program, který měl svou premiéru už vloni, začíná ve tři hodiny odpoledne a bude plný vodních soutěží a her. Od osmnácti hodin pak bude akce, kterou společně pořádá kulturní dům, Správa sportovišť a klub vodních sportů Skokan, pokračovat diskotékou diskžokeje Jardy Hrušky. V případě nepřízně počasí se celá akce přesouvá na středu 11. července.

Fojtství zaplní díla pedagogů z ostravské univerzity

K o p ř i v n i c e (dam) - Celkem dvanáct autorů bude ode dneška vystavovat svá díla v podkrovním prostoru Muzea Fojtství. To své výstavní plochy na celé prázdniny propůjčilo možná trošku paradoxně pedagogům, konkrétně vyučujícím katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

Výstava složená z děl dvanácti osobností slibuje pochopitelně značnou pestrost jak ve zvolených výtvarných oborech, tak námětech a žánrech vystavených děl. Nejpočetnější zastoupení budou mít na výstavě malíři. Abstraktní malby Karla Lepíka už kopřivnická veřejnost mohla ve stejném prostoru před pár lety vidět. Spolu s ním bude tentokrát svá plátna vystavovat také vedoucí zmiňované katedry Ondřej Vorel, který se podobně jako další vystavující Ivan Titor věnuje malbám s poněkud surrealistickým nádechem. Také Ivana Kubová a Milan Cieslar nejraději tvoří s paletou a štětcem v ruce a také z jejich ateliérů vycházejí abstraktní díla. Především volnou grafickou tvorbou a grafickými technikami vzniklé knižní ilustrace bude na Fojtství prezentovat akademický malíř Lubomír Anlauf. Kromě obrazů na stěnách budou moci návštěvníci výstavy obdivovat také prostorové práce. Svou dekorativní keramiku bude v Kopřivnici prezentovat akademický sochař Ivo Chovanec. Jeho o třicet let mladší kolegyně Gabriela Neničková Maňáková tvoří své reliéfní plastiky nebo ’hlavy’ z betonu a šamotové keramické hlíny. Své zastoupení bude mít na výstavě také fotografie. Snímky bude vystavovat absolvent opavského institutu tvůrčí fotografie Jiří Hrdina. Ten se ve svých snímcích zaměřuje na sociální dokument a industriální architekturu či subjektivní krajinu. S fotografickým médiem ovšem méně konvenčním způsobem charakteristickým pro konceptuální umění pracuje také Dáša Lasotová. Posledními dvěma vystavujícími jsou také ženy, Danuše Sztablová se problematice výtvarné kultury věnuje spíš na teoretické bázi a forma její prezentace na výstavě je tak dosti nejistá. To Michaela Terčová se ve své tvorbě zaměřuje na experimentální formy voskové batiky, vázanou tapiserii a další výtvarné činnosti, které většinou souvisí s prací s textilním materiálem.

Vernisáž výstavy proběhne na Fojtství už dnes v sedmnáct hodin, vystavená díla bude možné v muzeu obdivovat až do druhého září.

Orchestr zahraje lehčí muziku

K o p ř i v n i c e (dam) - Městský dechový orchestr Kopřivnice se opět chystá před domácí publikum. Na rozdíl od květnového slavnostního koncertu v kinosále však na čtvrtý červenec připravuje vystoupení pod širým nebem.

Promenádní koncert začne v osmnáct hodin před kulturním domem a pouze v případě deště by se program přesunul dovnitř do velkého sálu. „Budeme hrát venku, takže jsme připravili program složený z lehčích skladeb, náročné koncertní kusy se venku nedají hrát a navíc dobře nevyzní,“ tvrdí dirigent orchestru Alois Hrnčárek. Se svým ansámblem tak odehraje asi půldruhé hodiny většinou populární muziky. Kromě čistě orchestrální hudby budou některé také zpívané Irenou Kašubovou. „Vystupovat by s námi měly také mažoretky, byť jejich vystoupení v prázdninovém období není snadné dohodnout,“ říká Hrnčárek. Kopřivnické vystoupení není v nejbližší době pro Městský dechový orchestr jediné. Nabitý koncertní program začíná už tuto sobotu 30. června v devět ráno koncertem na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm, o den později pak orchestr hraje v lázních Teplice nad Bečvou. „Po Kopřivnici nás čeká ještě vystoupení v Hranicích a 20. července odjíždíme do rakouského kulturního centra Graz, kde jsme pozváni jako účastníci oslav sta let tamní konzervatoře,“ nastínil plány orchestru dirigent.

Ve vile vystavují půvabný šrot

Rakouský výtvarník Otto Potsch na vernisáži v Šustalově vile vysvětluje funkci jednoho ze svých Šroťáčků. (Více o unikátní výstavě čtěte na straně 4).<br/>                    
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Rakouský výtvarník Otto Potsch na vernisáži v Šustalově vile vysvětluje funkci jednoho ze svých Šroťáčků. (Více o unikátní výstavě čtěte na straně 4).
FOTO: DAVID MACHÁČEK

K o p ř i v n i c e (dam) - Výstavu atraktivní jak pro dospělé, tak pro děti zahájili minulý týden v Šustalově vile. Rakouský výtvarník Otto Potsch zde vystavuje své Šroťáčky, tedy většinou figurální díla vytvořená ze starého, nepotřebného železa. „Je to úžasný a inspirativní materiál. Kousky, které používám, prošly už rukama mnoha lidem a mají svého ducha,“ pochvaluje si svůj netradiční materiál Potsch, který výstavu v Kopřivnici osobně zahajoval. V nevelkých výstavních prostorách Šustalovy vily jsou nainstalovány drobnější i větší díla. Kolekce, která je zde k vidění, prý představuje asi pětadevadesát procent tohoto druhu umělcovy produkce. Potsch je totiž všestranným výtvarníkem, působí nejen jako sochař, ale věnuje se také broušení kamene a velmi známá je také jeho výstava makrofotografií fosilií pravěkého hmyzu nazvaná V jantaru zakleto. Kopřivnická výstava je pro samotného umělce jedna z posledních tohoto druhu, podle vlastních slov je totiž už starý a nemocný a rád by odpočíval. První ’šroťáček’ přišel na svět vlastně docela náhodou. „Pro festival hloupostí jsem udělal ze starého železa Dona Quijota, do té doby jsme dělal jen ’velké umění’ a pracoval jen s kamenem nebo slonovinou. Po téhle zkušenosti ale přišel zlom a já se začal věnovat práci se šrotem,“ řekl Potsch.

Součástí vernisáže, kterou charakterizoval nezvyklý inscenovaný úvod, bylo i vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. Lidé každého věku byli muzeem vyzváni, aby z nepotřebných materiálů vytvořili také své vlastní šroťáčky. Dvacítka výtvorů je nyní rovněž vystavena v muzeu. Tři nejlepší práce si navíc odnesly také ceny.

JENTAKfest nabídne devítku českých kapel z okrajových žánrů hudební scény

K o p ř i v n i c e (dam) - Po loňské premiéře se do Kopřivnice vrací JENTAKfest, openairová hudební akce nabídne v sobotu 7. července vystoupení devíti českých interpretů okrajových žánrů. Areálem Lyžařské chaty na Červeném kameni budou znít punk, rock, ale i alternativní folk a další hudební žánry.

Hudební produkce odstartují v pravé poledne a kapely se budou střídat až do druhé hodiny ranní zhruba v hodinových blocích. Za hlavní taháky programu organizátoři označují kapely punkrock’n’rollovou západočeskou partu Esqmeg a ze stejného kraje pocházející Standartní kompot. Druhá z jmenovaných kapel vznikla před pěti lety ve Varnsdorfu. Trojice kamarádů začala hrát něco jako alternativní punk. Dnes už se kapela rozrostla na čtyři členy a klasickou rockovou sestavu doplnil ještě saxofon. Dalším lákadlem festivalu by prý měl být také jediný zástupce domácí scény, kapela Milano. Taky historie této kapely sahá do roku 2002, kdy se sešli tři bývalí spoluhráči ze skupiny Civil & Military Club. Po odmlce způsobené dlouhou nepřítomností zpěváka a kytaristy Ondry Zapletala se kapela znovu dala dohromady a nyní v ní kromě Zapletala hraje také Vláďa Schwarz (basa), Pavel Pohořelský (kytara) a Jiří Chromečka (bicí). Milano hraje tvrdou a energickou muziku s českými texty, které jsou nesmlouvavou výpovědí autorů, ale nepostrádají také humor a ironii. Elektrick funkpunkfolk prý hraje Jindra Holubec. Tento muzikant tělem i duší na sebe vloni upozornil svým vlastnoručně vyprodukovaným CD Vrah. Po koncertech jezdí vyzbrojený jen svou elektrickou kytarou, zvučným hlasem a za podpory bratra Michala hrajícího na basu. Emofolk přidá Mon Insomnie, což je sólový kytarista a zpěvák z Pardubic. Bílovecké kvarteto Illegal illusion přijede do Kopřivnice s novinkovým albem Under The True Color, na které kritika nešetří chválou. Parta dobrých instrumentalistů hraje pestrou a přitom originální mozaiku hudebních stylů. V jejich muzice jsou prudké disharmonie stejně jako uhlazené vokály nebo hardcoreové rify. Až ze Šluknovského výběžku, konkrétně z Dolního Podluží, na JENTAKfest přijede dva roky koncertující River for sale. Taky vodu této řeky bylo už možné ochutnat v Noře, jde o atmosférickou hudbu elektrické kytary a basy doplněné o táhlý vokál. Posledním bodem menu, které festival letos nabídne, bude Raincoat 34, který se v novém složení jen před pár týdny objevil na jednom předprázdninovém koncertu v Noře.

S KN máte dnes šanci také vyhrát dva lístky na JENTAKfest. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku: Kolikátý je letošní ročník festivalu? A) první, B) druhý, C) třetí.

Uzávěrka odpovědí je ve středu 4. 7. 2007. Výherci budou kontaktováni telefonicky.

Improvizační ’variace’ si odbyly premiéru

Divadelní improvizace.
Divadelní improvizace.

K o p ř i v n i c e (dam) - Divadelní improvizace byly náplní novinky na kopřivnické scéně. Divadelní variace daly minulou středu souborům vzešlým z podhoubí zdejšího domu dětí možnost přesvědčit publikum o své dramatické a herecké invenci. Prvního pokusu o program inspirovaný Improvizační ligou se účastnilo celkem šest souborů sdružených pod hlavičkou Údivadla. Diváci mohli vidět Studnu, Stonožku, Fiškulíny, Smršť, Tři deka a v netradiční roli také taneční divadlo Iluze.

Ve dvou kolech se skupinky mladých divadelníků musely poprat s vylosovanými diváckými tématy scének. Publikum složené zase především z divadelníků ovšem vystupující nikterak nešetřilo, a tak se herci museli poprat s tak kuriózními tématy, jako byla Žížala v minisukni v kotelně, Vloupání na WC nebo Tulení hlava. Systém, kdy zatímco jeden soubor vystupoval, druhý se mohl už připravovat a vybírat z přinesených rekvizit a kostýmů, dávaly souborům několik minut na přípravu. V improvizovaných scénkách se objevovaly vtipné nápady i velmi dobře fungující momenty, celkově ale byla na vystupujících patrná malá zkušenost s podobným druhem vystupování.

Podle diváků, kteří zde měli také funkci porotců, se s přidělenými tématy nejlépe popralo pánské herecké trio a stalo se vítězem improvizačního klání. Organizátoři z kulturního domu i DDM byli s prvními variacemi spokojeni a publikum se prý dočká dalšího podobného večera možná už letos na podzim.

Kulturní servis

KINO PULS

Čt 28. června v 18 a 20 hodin, pá 29. - so 30. června v 18 hodin thriller USA Neznámý svůdce. Erotický thriller, v němž jde o odhalení pravdy o mocném reklamním magnátovi. Do 15 let nepřístupný

Pá 29. - so 30. června ve 20 hodin drama VB Zápisky o skandálu. Dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci... Do 12 let nevhodný

Ne 1. - po 2. července v 18.30 a 20.30 hodin historický film USA 300: Bitva u Thermophyl. Slavný komiks ožívá za přispění nejmodernějších technologií. Do 12 let nevhodný

St 4. - pá 6. července v 18.30 a 20.30 hodin komedie ČR Vratné lahve. Komedie o loučení, vítání a jiných pěkných manželských chvilkách

Čt 12. - pá 13. července v 17.30 hodin, so 14. - ne 15. července ve 20.30 hodin, po 16. července v 17.30 a 20.30 hodin dobrodružná komedie USA Piráti z Karibiku: Na konci světa. Johny Depp opět jako pirát Sparrow...

Čt 12. - pá 13. července ve 20.30 hodin, so 14. - ne 15. července v 18.30 hodin romantická komedie USA Hudbu složil, slova napsal. Každý má právo na svůj comeback... Do 12 let nevhodný

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 28. června od 9.30 hodin Poslední zvonění - recesní průvod žáků 9. tříd a jejich slavnostní vyřazení (před KDK)

Ne 1. července od 15 hodin Vodní disco show - soutěže pro děti od 6 let, diskotéka (koupaliště)

St 4. července v 19.30 hodin Promenádní koncert Městského dechového orchestru Kopřivnice (před KDK)

Pá 27. července v 19.30 hodin Dloušiby alias Dlouhý, široký a bystrozraký - loutková pohádka, ve 21 hodin Hrozné příběhy - variace na kramářské písně v šansonovém provedení divadla Mimotaurus

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Denně do 30. června od 9 do 16 hodin výstava Kopřivnické proměny - proměny města Kopřivnice zachycené na dobových a současných fotografiích (galerie v podkroví)

Čt 21. června v 17 hodin koncert žáků Základní umělecké školy Zdeňka Buriana

NORA CLUB KOPŘIVNICE

Pá 29. června ve 20 hodin Fejst tu fejst - repete skvělé ekšn aneb od Abby až po Visáče po druhé

So 30. června ve 20 hodin Metal detonator no.1 - večer plný 100% nářezu

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA

Út - ne od 9 do 16 hodin otevřena stálá expozice věnovaná dokumentaci historického vývoje automobilky Tatra - expozice automobilů osobních, nákladních, vojenských, sportovních či závodních...

Je zde také umístěna Expozice Emila a Dany Zátopkových – kromě informací o sportovních úspěších manželů Zátopkových nabízí i autentické fotografie, medaile, trofeje, plakety, ale i různé osobní věci

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne od 9 do 16 hodin otevřena stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava do 2. září: Otto Potsch: Šroťáčci - výstava kovových soch a plastik významného rakouského umělce. Ojediněle v ČR!

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne od 9 do 16 hodin otevřena stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava do 2. září: Akademičtí malíři - pedagogové z Ostravské univerzity - výstava prací pedagogů katedry výtvarné výchovy při Ostravské univerzitě

KINO ŠTRAMBERK

Ne 1. července v 18.30 hodin drama Španělska Goyovy přízraky. Do 15 let nepřístupný

Ne 8. července v 18.30 hodin romantický film ČR Bestiář. Do 15 let nepřístupný

KLUB GALERKA NOVÝ JIČÍN

Pá 30. června v 17 hodin Zahrada - festival hudby, poezie a obrazu (Čajovna Archa)

Dopisy čtenářů

Kolik má Kopřivnice čestných občanů?

Na oficiálních stránkách města se uvádí celkový počet devadesát šest osob. Čestné občanství bylo uděleno v letech 1909 - 1937 sedmdesáti čtyřem osobám, 1938 - 1947 devíti, 1948 - 1989 pouze čtyřem a od roku 1990 dalším devíti. V tomto počtu nejsou zahrnuti tři představitelé nacistického režimu, jimž bylo čestné občanství odňato 17. 10. 2002.

Ale ve skutečnosti je počet čestných občanů poněkud větší. Dne 1. 3. 1946 MNV pojal úmysl udělit čestné občanství zasloužilým členům vlády. Každá z tehdejších čtyř stran Národní fronty měla navrhnout jednu osobu. Stalo se tak 13. 5. 1946, kdy byli navrženi náměstci předsedy vlády Klement Gottwald a Msgr. Jan Šrámek, ministr průmyslu Bohumil Laušman a poslanec František Uhlíř. Mimo to byly podány návrhy také na ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a na předsedu vlády Zdenka Fierlingera. Návrhy byly ještě téhož dne schváleny a všem jmenovaným bylo čestné občanství uděleno. V přehledu čestných občanů města však Klementa Gottwalda a Bohumila Laušmana postrádáme. Lze předpokládat, že Klement Gottwald převzal čestné občanství při své návštěvě Kopřivnice 14. 6. 1946.

Data rozhodnutí o udělení čestného občanství a data jeho převzetí se pochopitelně liší. V přehledu čestných občanů se někdy uvádí prvé, jindy druhé datum. Tak např. u Jana Masaryka se setkáme s datem předání diplomu, tj. až o rok později 25. 5. 1947, naproti tomu u Msgr. Jana Šrámka s datem rozhodnutí 13. 5. 1946, které dnu předání zřejmě neodpovídá.

Jak uvedl Ondřej Šalek v příspěvku o udělení čestného občanství Janu Masarykovi (KN z 31. 5. 2007), v roce 1947 obdržel tuto poctu i Petr Bezruč. Ale ani jeho jméno v seznamu čestných občanů nenajdeme.

Také počet odňatých četných občanství je o jedno vyšší. Frant. Uhlíř, který je převzal 6. 3. 1947, byl po únorových událostech roku 1948 dne 12. 3. 1948 zase tohoto titulu zbaven. Nezjistil jsem, že by toto rozhodnutí bylo někdy později zrušeno. Nebylo by proto vhodné dát tyto záležitosti do pořádku? JUDr. Milan Chalupa

Čestné občanství města je nejvyšším oceněním města Kopřivnice. Je udělováno doživotně a zapisuje se do kroniky města.

Poslední větší aktualizace historicky udělených čestných občanství města Kopřivnice proběhla v říjnu roku 2004. Do seznamu čestných občanů města jsou zapsáni občané, kterým bylo uděleno čestné občanství a o udělení čestného občanství existuje písemný záznam či jiný doklad. Pracovníci Muzea Fojtství shromažďují informace a doklady o udělení čestných občanství, která nejsou v současnosti evidována, např. nyní podložená informace o udělení čestného občanství Petru Bezručovi, který mimochodem při příležitosti udělení čestného občanství obdržel od Tatry automobil. Všechny dostupné písemnosti a doklady, které svědčí o případných dalších čestných občanech města Kopřivnice, budou do stávajícího seznamu doplněna v průběhu léta tohoto roku. Rádi bychom požádali autora článku i další občany o spolupráci při sběru a doložení potřebných informací.

Ing. Lenka Heráková, vedoucí odboru informací a vnějších vztahů

Kam za sportem

Bazén: čt 28. 6. 8.15 - 12, pá 29. 6. 6 - 8 hodin

Koupaliště: 9 - 20 hodin (za příznivého počasí)

Minigolf: červen: po - pá 15 - 18, so, ne 14 - 18 hodin

Tenis: objednávky kurtů pro veřejnost na krytém bazénu

Lašská běžecká liga: so 30. 6. v 10 hod. Letní test “S” - Frenštát p. R. 300 m od žel. st. u říčky Lomné, 4,8 km, kat. M, Ž, V, ž; so 7. 7. Letní běh Starý Jičín - vedle přehrady Starý Jičín

Malá kopaná: so 30. 6. semifinále a finále ligového poháru, so 14. 7. Turnaj starých gard - začátky vždy v 9 hod.

Rekreační turistika: so 30. 6. v 6.08 hod. ČD, Frenštát ČD, BUS Ráztoka, lan., Pustevny, Skal. louka, BUS Rožnov, st 4. 7. v 7.30 hod. ČD, Veřovice ČD, Pekliska, Kopřivnice, st 11. 7. v 7.30 hod. ČD Veřovice ČD, M. Javorník, Papratná, Frenštát p. R., so 14. 7. v 6.08 hod. ČD, Frenštát ČD, BUS Ráztoka, lan. Pustevny, Dolní Bečva, BUS Rožnov

Skončila jarní část ligové sezony malé kopané

Posledním soubojem jarní části malé kopané byl remízový zápas třetí ligy mezi týmem 1. FC Kvásek a kopřivnickým Tangem. <br/>                                                       
FOTO: ONDŘEJ ZAPLETAL
Posledním soubojem jarní části malé kopané byl remízový zápas třetí ligy mezi týmem 1. FC Kvásek a kopřivnickým Tangem.
FOTO: ONDŘEJ ZAPLETAL

K o p ř i v n i c e (paz) – Do své poloviny již dospěla letošní sezona ligových soutěží malé kopané. Nejvyšší první liga měla své poslední jarní kolo už za sebou, takže minulý víkend patřil zápasům 2. a 3. ligy.

Sobotní druholigové dopoledne se mimořádně vydařilo hráčům Relaxu 03, kteří se po dvou jednoznačných vítězstvích nad týmy D&L AS 54 a SG Palermo vyhoupli ze sedmého na druhé místo v tabulce. Podle očekávání zvítězilo také vedoucí SD i Morávia, která si díky výhře nad závišickým Dynamem v tabulce polepšila o jednu příčku. Novojičínští Perpetum Promile si tentokrát připsali čtyři body za vítězství a remízu, ale z osmého místa se neposunuli. Výraznější pokles v celkovém pořadí naopak zaznamenalo již zmíněné SG Palermo, když se posunulo ze čtvrtého na sedmé místo.

Dramatické souboje byly k vidění v nedělních utkáních třetí ligy, která je velmi vyrovnaná. Své nečekané vedení si udržel nováček soutěže Rs team, když nejdříve remizoval s Interem a v očekávaném derby porazil Muchachoes Banditos, jimž se stále nedaří alespoň zabodovat.

V tabulce se po zisku čtyř bodů za remízu a vítězství posunuli jak Palmeiras (ze 4. na 2. místo), tak i Baník Štramberk ( ze 7. na 6. místo). O příčku vystoupalo také D.T., když dvakrát remizovalo a po boji porazilo Perun. Neuvěřitelné tři body za tři remízy si připsal 1. FC Kvásek a dva zcela bezbrankové zápasy sehrál výše zmíněný Inter, který si tak pojistil osmou pozici.

Výsledky 2. ligy: Relax 03 – D&L AS 54 Kopřivnice 2:0, Perpetum Promile – SG Palermo 3:2, Relax 03 – SG Palermo 3:1, Perpetum Promile – D&L AS 54 Kopřivnice 1:1, Morávia – Dynamo Závišice 1:0, SD – Dynamo Závišice 4:1; 3. liga: Baník Štramberk – Muchachoes Banditos 4:1, RS team – Sokol Inter Kopřivnice 0:0, Baník Štramberk – Sokol Inter Kopřivnice 0:0, RS team – Muchachoes Banditos 4:1, 1. FC Kvásek – D.T. 0:0, Palmeiras – Perun Kopřivnice 7:0, 1. FC Kvásek – Perun Kopřivnice 2:2, Palmeiras – D.T. 1:1, D.T. – Perun Kopřivnice 1:0, 1. FC Kvásek – Tango Kopřivnice 1:1.

I. liga KMK po jarní části:
1. Juventus 26
2. 1. FC Bari 25
3. Gangsters 22
4. Viagra 19
5. Olivet 16
6. R.U.M 15
7. Bum Šankar 13
8. FC Tr. Devills 13
9. FCS H.B.J. 10
10. Křen Frenštát 9
11. FC Jelita 8
12. Stará Garda 8
II. liga KMK po jarní části:
1. SD 19
2. Relax 03 15
3. Orel 14
4. KVS 14
5. Morávia 14
6. D&L AS 13
7. Palermo 12
8. Promile 12
9. Dynamo 7
10. Everton 4
III. liga KMK po jarní části:
1. Rs team 20
2. Palmeiras 19
3. FC Kvásek 18
4. D.T. 18
5. Tango 16
6. Baník 13
7. Perun 10
8. Inter 8
9. Bordovice 6
10. Banditos 0

Muži Spartaku Lubina se i přes prohru udrželi ve třetí třídě

Jistebník n. O. – TJ Spartak Lubina 7:2 (4:1)

J i s t e b n í k (paz) – O víkendu bylo na programu poslední kolo fotbalové třetí třídy, ve kterém mužstvo Spartaku Lubina zavítalo na půdu čtvrtého týmu soutěže Jistebníku nad Odrou. Domácí celému utkání jasně dominovali a zaslouženě zvítězili vysoko 7:2, což bylo způsobeno zejména odevzdaným výkonem hráčů Lubiny.

„V týdnu jsme se dozvěděli, že sestupovat budou jen dva celky, takže jsme byli předem zachráněni. Někteří hráči se však zachovali vůči kolektivu velmi nezodpovědně a na utkání se vůbec nedostavili. Ti, co byli na hřišti, pak hráli spíše pro legraci. Smáli se nevydařeným akcím a celkově působili odevzdaným dojmem. Jsem tím znechucen a ani bych to nenazval fotbalem,“ postěžoval si trenér Spartaku Jaroslav Reček.

Jeho svěřenci skutečně tento zápas očividně podcenili a od začátku tahali za kratší konec. Ani branky, které vstřelili ve 30. minutě Marek a v 70. Fojtík, nebyly příliš pohledné a nespravily celkový špatný dojem.

„Doufám, že si to hráči pro příští sezonu srovnají v hlavách a tato situace se již nebude opakovat,“ uzavřel Reček.

Sestava: Měhýř, Raška, Pfneisel, Fojtík, Bůček, Domitra, Galia, Matula, Sedoník, Marek, Polášek. Střídali: Urban, Rejzek. Branky: Marek, Fojtík.

Konečná tabulka III. třídy
1. Hladké Životice 52:36 41
2. Bravinné 39:46 39
3. Straník 41:26 38
4. Jistebník n.O. 62:36 37
5. Sedlnice 42:29 37
6. Spálov 47:39 30
7. Skotnice 31:36 29
8. Vražné 35:42 27
9. Olbramice 31:46 25
10. Lubina 36:44 24
11. Nová Horka 25:39 20
12. Bartošovice 29:51 20

Gymnastky vyrazily do Hulína

H u l í n (paz) - V sobotu 16. června se zástupkyně místního gymnastického klubu vypravily na Prázdninovou cenu do vzdáleného Hulína, aby zde předvedly svou dovednost na prostných a na kladině. Z původně přihlášených šesti kopřivnických dívek se však zúčastnily pouze tři, neboť ostatní přemohla nemoc či zranění.

V konkurenci osmdesáti gymnastek z Prostějova, Hulína, Zlína, Karviné, Otrokovic, Rosic, Chropyně, Přerova, Ostrožské Nové Vsi a Valašského Meziříčí se našim děvčatům celkově dařilo. V kategorii nejmladších žákyň se Brigita Jeličová umístila na krásném osmém místě. V kategorii mladších žákyň obsadila Denisa Rýparová pátou příčku a navíc získala diplom za druhé místo v provedení sestavy na prostných. Naopak Elišce Jurákové se provedení tak nezdařilo a skončila celkově desátá.

„Všechny dívky si zaslouží pochvalu, protože v tělocvičně panovalo opravdu velké teplo a vysoký počet přihlášených závodnic si vyžádal jistou dávku vytrvalosti a trpělivosti,“ uvedla trenérka kopřivnických gymnastek Dana Rýparová.

Letošního Adrenalin Cupu se zúčastnili kopřivničtí sportovci

Jeden z cyklistů dojíždí do cíle letošního extrémního závodu štafet s názvem Adrenalin Cup. <br/>                    FOTO: DAVID MACHÁČEK
Jeden z cyklistů dojíždí do cíle letošního extrémního závodu štafet s názvem Adrenalin Cup.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

O s t r a v i c e (paz) – I v letošním roce připravila agentura Seven Days Agency populární extrémní závod štafet s názvem Adrenalin Cup, který se již tradičně uskutečnil v beskydském sportovním areálu na Ostravici. Celkem se závodu zúčastnilo jedenačtyřicet čtyřčlenných štafet složených z běžců, paraglidistů, kajakářů a cyklistů, mezi nimiž byli i kopřivničtí sportovci.

Start závodu byl hromadný a byl stejně jako cíl situován do prostoru fotbalového hřiště v Ostravici. Závodníci vyrazili na extrémně náročnou trať v deset hodin dopoledne, tedy v době, kdy se zdálo, že jim počasí bude přát. Dařilo se zde týmu SMS.cz, v jehož barvách nastoupil místní atlet Robert Šádek. V úvodní části štafety, běhu do vrchu, jejíž cíl byl na Lysé hoře, obsadil Šádek krásné sedmé místo. Šestnáct kilometrů dlouhou trať s převýšením 1145 metrů absolvoval v čase 1:20,37,6 a nechal za sebou i několik favorizovanějších běžců, i když ze své boty serval podrážku. Po doběhu do cíle na nejvyšším vrcholu Beskyd měl Šádek předávat štafetu paraglidistovi Romanu Torníčkovi, jenže pět a půl kilometru dlouhé seskoky s převýšením 925 metrů byly díky nebezpečnému větru zrušeny. Na řadě tak byl kajakář Tomáš Goluška, ten však kvůli počasí musel svůj úsek sjet na vzdálenější nádrži Baška. Finišmanem byl cyklista Tomáš Satinský, který nakonec po heroickém výkonu dovezl štafetu týmu SMS.cz do cíle na výtečném pátém místě.

Dalším kopřivnickým zástupcem v tomto závodě byl cyklista Dušan Pargač. Ten byl členem družstva CK Turistika a hory dále složeného z běžce Gabriela Švajdy, paraglidisty Zdeňka Čermáka a kajakáře Jana Miky. Pargač jako finišující člen štafety zdolal devětatřicet kilometrů dlouhý úsek s převýšením 1505 metrů kvalitním sedmnáctým časem 1:09,46 a celkově dovezl svůj tým na konečném osmnáctém místě. Jeho umístění mohlo být i lepší, jenže při sjezdu z Lysé hory měl defekt a propadl se o čtyři příčky. Letošním vítězem stále populárnějšího Adrenalin Cupu se stal tým Toyota, druhé místo obsadilo družstvo Epson, třetí skončilo družstvo ČEZ a čtvrtý byl nejlepší slovenský tým SVK 1.

V kategorii žen zvítězila děvčata z týmu X-oint, druhý byl celek Frog SMS.cz, třetí skončily reprezentantky Adrenalin Centra Olomouc.

Historie tenisu se datuje od dvacátých let

K o p ř i v n i c e (paz) - První zmínky o tenise v Kopřivnici spadají do 20. let minulého století a jsou spojeny se jménem zaníceného sportovce a aktivního sokola Karla Chalupy. V té době již byli v tehdejším městysu Kopřivnice dva tenisové kurty, které však byly určeny pouze německým úředníkům firmy Ringhoffer a členové zamýšleného českého klubu na nich hrát nesměli.

Byl to právě Karel Chalupa, kdo se snažil nejen u kopřivnických radních, ale také u místních rolníků zajistit příhodný pozemek pro stavbu kurtů. V těchto aktivitách pomáhali a spoluzakladateli spolku byli také pánové Vilém Váňa a Leopold Chalupa.

Práce na stavbě dvou dvorců byly zahájeny roku 1926 a od června 1927 se na nich začalo hrát. V prvních letech se činnost klubu zaměřila hlavně na zdokonalení hry. Bylo zde umožněno hrát také dorostencům Sokola, studentům a mládeži. Klub se sice neúčastnil mistrovských utkání, ale jednotliví členové se s úspěchem zapojili do tenisových turnajů. Nejlepšího výsledku dosáhl opět Karel Chalupa na přeborech České obce sokolské, kde skončil na 2. místě.

V důsledku okupace Sudet a vypuknutí 2. světové války byla činnost Českého tenisového klubu v Kopřivnici od roku 1938 přerušena, ale už na jaře 1946 uvedli členové bývalého oddílu do provozu dva kurty, které patřily do té doby výlučně Němcům. Poté byli místní tenisté zařazeni do systému jednotné tělovýchovy v rámci jednoty Sokol Tatra Kopřivnice a začali se účastnit pravidelných soutěží. Roku 1952 první družstvo vybojovalo postup do krajské soutěže a po dalších šesti letech se probojovalo do 1. třídy krajského přeboru. Největšího úspěchu tým dospělých dosáhl v roce 1964, když postoupil do divize

krajského přeboru.

V roce 1974 byly díky rostoucí výstavbě závodu Tatra zrušeny dvorce, takže se trénovalo jen v tělocvičně. O dva roky později byla intenzivní brigádnickou prací dokončena výstavba nového hřiště, pak byla dokončena stavba třetího dvorce, odrazové stěny a klubovny.

Koncem roku 1982 byla dána do zkušebního provozu nová tenisová hala a vznikla tak konečná podoba tenisového areálu, jak ho známe dodnes. Jeho současným provozovatelem je samotný Tenisový klub Kopřivnice a lidé mají možnost věnovat se tomuto sportu nejen závodně, ale také rekreačně.

Házenkáři dostanou jen menší část požadované dotace

K o p ř i v n i c e (jfk) - I když sezona 2006/2007 sotva skončila, práce v kopřivnickém klubu házené už nyní směřuje k sezoně další, která se rozběhne v září. Sehnat potřebné finance na nejvyšší soutěž je pro klub, zdá se, čím dál tvrdším oříškem, přesto zatím dosavadní peripetie překonal. V těžkých chvílích mu z velké části pomohlo město, i proto klub přijal nový název KH Město Kopřivnice. Nyní se na radnici obrátil znovu. Na zastupitelstvu města Kopřivnice, konaném 14. června, vznesl klub žádost o dotaci 800 000,- Kč, která by mu měla pomoci zabezpečit část nákladů na extraligu v nadcházející sezoně 2007/08.

Po dlouhém jednání a patové situaci při prvním hlasování odsouhlasilo zastupitelstvo dotaci 300 000,- s tím, že o další podpoře se bude jednat, ovšem až pro rok 2008. „V současných finančních podmínkách nejde házenou tímto způsobem podporovat do nekonečna, pokud se nerozhodne, že město bude priorizovat některé sporty,” uvedl v protinávrhu na schválení dotace starosta města Josef Jalůvka. Po patu při hlasování o schválení původní výše dotace byl po poradě zástupců politických stran vznesen návrh na poskytnutí dotace 300 000 s příslibem jednání o další trvalé spolupráci. „Město požádá klub, aby do konce srpna předložil představy o zajištění sezony. Do konce září by pak rada předložila návrh o vzájemné spolupráci. To je pro mě dostatečná záruka, že město má zájem na pokračování kopřivnické házené v extralize,” uvedl Jalůvka. Tento návrh byl schválen.

Klub při zajišťování extraligy sice v žádném případě nespoléhá jen na radnici, původně požadovaná částka by pro něj však byla velice dobrým odrazovým můstkem. Jejím zkrácením ztratil jakoukoliv jistotu zajištění extraligové soutěže. „Nechtěli jsme přehnané věci, žádali jsme o 800 000,-, což je ve srovnání s dalšími investicemi města částka minimální. Schválených 300 000,- je nejnižší podporou radnice extraligovým házenkářským družstvům v celé republice. Samozřejmě jsme rádi i za tuto částku a za příslib trvalé spolupráce, ale v tuto chvíli nám na zajištění celého ročníku 2007/8 rozdíl mezi požadavkem a schválenou částkou zatím hodně chybí,” uvedl k rozhodnutí zastupitelstva dočasný manažer klubu Miroslav Bartoň.

Slezský pohár má za sebou pátý závod

H l u b o č e c (paz) - Na pátý závod Slezského poháru amatérských cyklistů v Hlubočci u Pusté Polomi se minulou sobotu sjelo na 80 cyklistů. Po společném startu všech kategorií vyrazil celý peloton na padesátikilometrový okruh, který vedl přes Výškovice, Skřipov, Slatinu, Výškovice, Bílovec, Lubojaty, Těškovice, Kyjovice a Pustou Polom zpět do Hlubočce.

Do druhého okruhu projížděl balík téměř ještě pohromadě, ale v posledním kole zůstalo v čele už jen devět závodníků. Na nejdelší trati 153 km s převýšením téměř 2800 metrů ve spurtu zvítězil Lukáš Heinrich (DT Specialized) o vteřinu před druhým Radkem Blahutem (KTM Ostrava) a třetí dojel Radek Kolesár (TJ Kolík Bohumín). V ženách na stokilometrové trati zvítězila Ivana Jaklová (Orli Ostrava). Závodu na 50 km se dále zúčastnilo i 12 tandemů se zdravotně postiženými cyklisty, kde zvítězili Alžběta Franerová a Jakub Franer (Opava).

Vítězové jednotlivých kategorií: A (18 až 29 let): Lukáš Heinrich (DT Specialized); B (30 až 39 let): Tomáš Klášterka (CK Frenštát p.R.); C (40 až 49 let): Miroslaw Kaszuba (TJ Kolík Bohumín); D (50 až 59 let): Bohumír Mottl (TJ Kolík Bohumín); E (nad 60 let): Radomír Kramoliš (Cyklokramo Suchdol n.o.); Ženy: Ivana Jaklová (Orli Ostrava); Junioři: Daniel Klein (KTM Ostrava); Tandemy: Alžběta Franerová a Jakub Franer (Opava).

Vlčovice-Mniší chtějí hrát v horní polovině tabulky

K o p ř i v n i c e (paz) – Fotbalová soutěž krajské 1. B třídy již skončila a mužstvo Vlčovice-Mniší se v ní umístilo na deváté příčce mezi čtrnácti týmy. „Bohužel se nám tak nepodařilo splnit cíl, který jsme si vytyčili před začátkem sezony, podle nějž jsme chtěli skončit do sedmého místa. Kdybychom se však na jaře vyhnuli několika nešťastným výsledkům, tak by se nám to nejspíš povedlo,“ podotkl vlčovický trenér Vilém Navrátil.

Podzimní část sezony měli jeho svěřenci skvěle rozehranou a pohybovali se na pátém až šestém místě tabulky, jenomže pak došlo ke zvratu. „Kladli jsme důraz na zimní přípravu, ale ta se nám vůbec nevydařila. Hráči měli mnoho pracovních povinností, a nemohli se proto věnovat tréninkovému procesu. Představoval jsem si to jinak,“ vysvětlil Navrátil.

Na počátku jarní části soutěže sice vlčovický tým uhrál několik dobrých výsledků, ale pak nastaly potíže. Mužstvo mělo problémy s tvrdým herním stylem týmů ze spodních pater tabulky a také se začala vytrácet bojovnost. „K tomu se ještě přidala zranění a školní povinnosti našeho klíčového hráče, takže jsme nakonec měli i problémy s kádrem,“ dodal trenér.

V příštím soutěžním ročníku by Vlčovice opět chtěly bojovat o příčky v horní polovině tabulky, k čemuž však budou potřebovat posílit mužstvo. „Hodláme zkvalitnit kádr a za tím účelem sháníme tři nebo čtyři hráče. Bez posil bychom také mohli bojovat o udržení v soutěži,“ uzavřel Navrátil.

Florbalisté přivezli bronz z Ostravy

O s t r a v a (paz) - Výborným výkonem a medailovým umístěním se prezentovali florbaloví mladší žáci klubu FBC Vikings Kopřivnice na mládežnickém turnaji Junior Fatpipe Cup, který se uskutečnil o víkendu v Ostravě. V sobotních zápasech ve skupinách sehráli mladší žáci celkem tři utkání a ani v jednom neodešli poraženi. Nad družstvem Bulldogs Brno vyhráli 6:2, TJ Sokol Ostrava Zábřeh porazili 5:3 a v posledním zápase s Vítkovicemi zvítězili těsně 2:1. Díky tomu kopřivnický tým vyhrál svoji skupinu a v nedělních vyřazovacích bojích narazil na nejhůře umístěný celek z druhé skupiny, kterým byl Liberec.

Ani v tomto utkání svěřenci trenéra Reného Klemense nezaváhali a Liberec doslova smetli poměrem 11:0. V semifinále však narazili znovu na vítkovickým tým, jemuž tentokráte podlehli poměrem 2:0, takže obsadili na turnaji konečné třetí místo.

Fotbalisté se rozloučili se sezonou nerozhodným výsledkem

Trojanovice-Bystré – FC Kopřivnice 2:2 (1:1)

T r o j a n o v i c e (paz) – K poslednímu utkání letošního okresního přeboru cestovali kopřivničtí fotbalisté do Trojanovic, kde podali dobrý výkon, přesto však remizovali 2:2. „Byli jsme herně lepší a mohli jsme vyhrát, ale dvakrát jsme ztratili vedení po vlastních chybách, což nás připravilo o vítězství. Tým však zaslouží pochvalu za výkon v zápase, ve kterém nám už o nic nešlo,“ vyjádřil se k utkání trenér kopřivnického mužstva Milan Gilar. Jeho svěřenci se ujali vedení ve 24. minutě, kdy Jalůvka neohroženě pronikl do pokutového území soupeře a byl sražen. Následnou penaltu s přehledem proměnil tradiční exekutor Paciorek, jenže už za tři minuty následovala chybná rozehrávka ve středu pole a domácí založili rychlý protiútok, ze kterého hezkým gólem vyrovnali. Do poločasu už se nic významného nestalo, a tak oba celky odcházely do šaten za vyrovnaného stavu.

I ve druhé půli jako první udeřili hosté. V 50. minutě utekl po levé straně Mikolanda a přihrál míč před bránu, kde ho Kühnert usměrnil do sítě. Po této brance se kopřivnický tým ujal iniciativy a vytvořil si tlak, ze kterého pramenily další šance. Tou největší byl asi Ferstův přímý kop, jenže domácí gólman ho bravurním zákrokem zneškodnil. Domácí podruhé vyrovnali v 76. minutě, kdy brankář Liss vyrazil trestný kop a dobíhající útočník uklidil míč za jeho záda. Kopřivničtí fotbalisté se sice ještě snažili strhnout vítězství na svoji stranu, ale to se jim už nepodařilo. V soutěži obsadili Gilarovi svěřenci konečné šesté místo.

Sestava: Liss, Maslák, Buček, Daňhel, Horák, Jalůvka (45. Peroutka), Kalich, Kühnert, Ferst, Paciorek (45. Machciník), Mikolanda (65. Pokluda). Branky: Paciorek, Kühnert.

Konečná tabulka okr. přeboru
1. Fulnek B 132:15 73
2. Nový Jičín 109:17 72
3. Starý Jičín 81:54 50
4. Zbyslavice 55:59 43
5. Stachovice 56:59 42
6. Kopřivnice 38:55 38
7. Kunín 45:51 35
8. Veřovice 35:48 34
9. Jeseník n. O. 46:61 29
10. Troj.-Bystré 44:63 28
11. Rybí 49:81 24
12. Štramberk 58:91 24
13. Studénka 34:67 21
14. Žilina 23:84 6

Draci vyhráli bowlingovou ligu

K o p ř i v n i c e (paz) – Předminulý víkend se uskutečnilo finále kopřivnické bowlingové ligy, které se hrálo turnajovým způsobem play off. V tomto turnaji se utkalo osm nejlepších týmů základní části soutěže.

Ve čtvrtfinále se hrálo na dva zápasy a v případě remízy rozhodoval počet shozených kuželek. Favorizovaní Snipers překvapivě prohráli s družstvem Black Death, a to i přesto, že docílili nejvyššího náhozu v celém play off. Nakonec po jednom prohraném a jednom vítězném utkání nepostoupili o jedinou kuželku. Dramatický byl i zápas Galaktíků proti minulému celkovému ligovému vítězi XXX, z něhož nakonec s rozdílem čtyřiadvaceti kuželek vyšel vítězně druhý jmenovaný celek.

V semifinále se už hrálo na dva vítězné zápasy a nejzajímavější duel spolu svedli Draci a právě XXX. Zde opět rozhodovala každá kuželka a do finále se nakonec propracovali Draci. Druhým finálovým účastníkem se stal z osmého místa poslední postupující tým Black Death.

Obě družstva vyhrála jeden zápas, takže se muselo rozhodnout ve třetím utkání. V tom nakonec Draci dokázali zvítězit o dvacet kuželek a stali se dalšími držiteli ligového titulu.

Nejlepším hráčem squashového turnaje byl opět Aleš Hinner

Šestý turnaj kopřivnické squashové ligy uzavřel jarní část této soutěže. K vidění byly dramatické zápasy, ve kterých nebyla nouze o velmi kvalitní výkony. <br/>                                  
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Šestý turnaj kopřivnické squashové ligy uzavřel jarní část této soutěže. K vidění byly dramatické zápasy, ve kterých nebyla nouze o velmi kvalitní výkony.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

K o p ř i v n i c e (paz) – Během minulého víkendu se v kopřivnickém Relax centru uskutečnil první ročník squashového turnaje Tip Cars Tour, který byl zařazen do letošního ročníku kopřivnické squashové ligy. „Tento turnaj byl v podstatě šestým kolem naší místní ligy a po něm následuje letní přestávka. Ligu nastartujeme zase v září a do konce roku budou odehrány ještě čtyři další turnaje,“ upřesnila hlavní organizátorka soutěže Alena Opluštilová.

Večerního turnaje mužů se v pátek zúčastnilo patnáct hráčů, kteří se utkali klasickým vyřazovacím způsobem. Podle očekávání se do finále probojoval Aleš Hinner a soupeřem mu byl Rastislav Mrkvan. Hinner však potvrdil roli favorita a Mrkvana jasně porazil 2:0 na sety. Třetí místo si vybojoval Jaroslav Dorňák a čtvrtý skončil Jaroslav Výborný. V celkovém žebříčku squashové ligy po jarní části vede právě Hinner před Dorňákem a Mrkvanem.

Tip Cars Tour však není jen turnajem pro muže, ale také pro ženy a žáky, kteří své zápasy sehráli v sobotu odpoledne. Mezi ženami byla nejlepší Gábina Gajdová, druhá skončila Martina Porubská a třetí se umístila Hanka Legierská. V soutěži chlapců dominoval Michal Kazík, druhé místo obsadil Patrik Pitek a třetí skončil Dominik Matuš.

Tucet zlatých medailí pro kopřivnické plavce

K o p ř i v n i c e (paz) - V kopřivnickém krytém bazénu se ve čtvrtek 14. června uskutečnily okresní přebory nejmladšího žactva v plavání pro ročník 1998 a mladší. Žáčci tak poprvé prožili atmosféru opravdových závodů.

Plavci z domácího pořádajícího oddílu zde dokázali vybojovat dvanáct zlatých medailí. Mezi děvčaty dvakrát zvítězily Karolína Kahánková a Nela Csapaiová, po jedné zlaté přidaly Markéta Kelnarová s Petrou Davidovou. V chlapeckých disciplínách nejvyšší příčky v obou svých startech obsadili Jakub Řezníček a Jan Fojtík, o další dvě vítězství se postaraly štafety dívek i chlapců.

Výsledky: István Andrási: 4. 50 m K 0:55,7; 4. 50 m Z 0:59,3; Petra Davidová: 5. 50 m K 0:52,2; 1. 50 m P 1:02,7; Barbora Ďurkáčová: 9. 50 m K 1:10,4; 4. 50 m Z 1:13,3; Adéla Fabrigerová: 2. 50 m K 0:44,6; 2. 50 m Z 0:51,1; Lukáš Fitrzyk: 7. 50 m K 1:01,0; 3. 50 m Z 0:55,5; Lucie Hadámková: 4. 50 m K 0:50,4; 5. 50 m P 1:10,9; Karolína Kahánková: 1. 50 m K 0:39,7; 1. 50 m Z 0:49,3; Vojtěch Kelnar: 9. 50 m K 1:04,0; 9. 50 m Z 1:15,4; Jiří Moucha: 2. 50 m K 0:47,0; 2. 50 m Z 0:53,4; Nikola Molnárová: 3. 50 m Z 1:06,0; Tereza Mužná: 11. 50 m K 1:14,3; 5. 50 m Z 1:13,9; Jakub Řezníček: 1. 50 m K 0:44,5; 1. 50 m Z 0:53,0; Jakub Šafář: 10. 50 m K 1:04,8; 6. 50 m Z 1:04,2; Petr Veselý: 8. 50 m K 1:01,5; 7. 50 m Z 1:09,0; Radomír Wisnar: 6. 50 m K 0:59,8; 5. 50 m Z 1:03,6; Alena Žárská: 8. 50 m K 1:04,1; 6. 50 m P 1:12,2; Nela Csapaiová: 1. 25 m P 0:33,8; 1. 25 m Z 0:26,3; Michaela Divínová: 2. 25 m K 0:29,3; 2. 25 m Z 0:28,1; Jan Fojtík: 1. 25 m K 0:23,4; 1. 25 m Z 0:25,0; Dominika Hejčová: 6. 25 m K 0:37,7; 5. 25 m Z 0:29,7; David Hoďák: 6. 25 m K 0:37,5; 8. 25 m Z 0:38,8; Adam Hvozdík: 9. 25 m Z 0:39,7; Adéla Hvozdíková: 15. 25 m Z 0:53,8; David Kašpar: 7. 25 m Z 0:37,4; Markéta Kelnarová: 1. 25 m K 0:25,6; 4. 25 m Z 0:29,2; Ema Krákorová: 7. 25 m Z 0:34,5; Lucie Krysová: 3. 25 m Z 0:34,5; Sára Luongová: 7. 25 m K 0:38,3; 9. 25 m Z 0:36,2; Adéla Matulová: 14. 25 m Z 0:50,4; Veronika Paličková: 5. 25 m K 0:37,0; 8. 25 m Z 0:35,1; Eliška Salvetová: 10. 25 m Z 0:36,3; Veronika Šeděnková: 13. 25 m Z 0:47,3; Jaroslav Špaček: 3. 25 m K 0:27,1; 2. 25 m Z 0:25,3; Kristýna Teličková: 12. 25 m Z 0:45,2; Diana Tillová: 11. 25 m Z 0:43,6; Aneta Tomanová: 3. 25 m K 0:31,9; 6. 25 m Z 0:34,0; Martin Třetina: 5. 25 m K 0:36,4; 5. 25 m Z 0:33,0; Martin Žluva: 6. 25 m Z 0:36,3. Štafeta žačky: Davidová, Hadámková, Fabrigerová, Kahánková 1. 4 x 25 m VZ 1:27,0. Štafeta žáci: Wisnar, Fitrzyk, Moucha, Řezníček 1. 4 x 25 m VZ 1:32,4.

Kopřivnická kapela LU

Kopřivnická kapela LU na festivalu Music Freud předvedla svůj nový repertoár a zcela nový sound. U fanoušků jejich muzika slavila úspěch přesto, že byla spíš klidnější. <br/>                        
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Kopřivnická kapela LU na festivalu Music Freud předvedla svůj nový repertoár a zcela nový sound. U fanoušků jejich muzika slavila úspěch přesto, že byla spíš klidnější.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Tiskové zprávy

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS