ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 13.10.2016- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Pseudogotický kostel sv. Bartoloměje z roku 1894 - foto Petr Šimčík

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 37/2016 ze dne 13.10.2016

Místní výsledky voleb se od celokrajských mírně odlišují

Volební komise okrsku číslo 18 ve škole v Lubině sčítala nejvyšší počet odevzdaných obálek s hlasovacími lístky v Kopřivnici i místních částech. Volební účast zde přesáhla 45 procent.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Volební komise okrsku číslo 18 ve škole v Lubině sčítala nejvyšší počet odevzdaných obálek s hlasovacími lístky v Kopřivnici i místních částech. Volební účast zde přesáhla 45 procent.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam, hod) – Minulý volební víkend do značné míry překreslil politickou mapu Moravskoslezského kraje. Vítězství a víc než čtvrtinu platných hlasů získalo hnutí ANO 2011, které je v krajské politice nováčkem. S velkým odstupem druhá skončila ČSSD, třetí KSČM s mírným náskokem na KDU-ČSL. Hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva kraje překročila také koalice SPD a SPO a těsně za ní poslední ODS. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu získalo vítězné ANO 2011 22 mandátů, 14 křesel má ČSSD, za KSČM usedne v zastupitelstvu 9 lidí, KDU-ČSL bude zastupovat 8 politiků a po šesti zástupcích budou mít Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů a Občanská demokratická strana. Už den po volbách se v Ostravě začala rýsovat nová koalice. Spolupracovat zřejmě bude hnutí ANO s lidovci a ODS, tyto tři strany, které Ivo Vondrák, kandidát ANO na hejtmana, označil za přirozené partnery, by dohromady v zastupitelstvu disponovaly pohodlnou většinou šestatřiceti hlasů.

Přitom před čtyřmi lety nejvíce křesel vybojovala ČSSD 24, KSČM 20, ODS měla 9 zastupitelů, lidovci 7 a Nezávislí 5 mandátů.

Výsledky voleb jednoznačně ilustrovaly odliv voličů především od levicových stran, které mívaly v regionu tradičně silnou pozici. ČSSD letos v kraji oproti roku 2012 ztratila bezmála 38 tisíc voličů a její dosavadní krajští koaliční partneři z KSČM dokonce téměř 39 tisíc hlasů. To pro ilustraci dohromady představuje letošní zisk vítězného hnutí ANO. Skoro jedenáct tisíc voličů ztratila také ODS, z dosavadních stran v zastupitelstvu kraje si tak mírně polepšila jen KDU-ČSL, které přibyly necelé 3 tisíce voličů. Celkově ovšem hlasujících opět mírně ubylo a volební účast v kraji byla pouhých 30,58 %.

Výsledky hlasování v samotné Kopřivnici se od celokrajských přece jen trochu odlišovaly. K urnám přišlo 5 568 lidí z 18 347 voličů a volební účast dosáhla hodnoty 30,35 %. Také v místním měřítku se vítězem voleb stalo ANO 2011 s 21,97 % hlasů a druzí skončili sociální demokraté s volebním ziskem 15,7 %. Oproti krajským výsledkům ovšem v Kopřivnici pomyslnou bronzovou medaili získala ODS s 11,82 % hlasů, jeden jediný chybějící voličský hlas odsunul KDU-ČSL na čtvrtou pozici se ziskem 11,80 %. Těsně za ní skončila KSČM s 11,03 procenty hlasů. O něco málo vyšší podporu než v celokrajském měřítku měla v Kopřivnici také koalice SPD a SPO, která získala přízeň 7,47 % voličů.

Z pětadvaceti kandidujících subjektů hned patnáct mělo na svých kandidátních listinách také obyvatele Kopřivnice. Celkem se o hlasy v krajských volbách ucházelo na více či méně volitelných pozicích 24 místních občanů. Uspěl nakonec pouze jediný, Karel Kuboš z KSČM. Člen městského zastupitelstva a dosavadní krajský radní tak znovu obhájil post krajského zastupitele, který vykonává už od ustavení krajů v roce 2000.

Nejvyšší účast voličů zaznamenali ve volebním okrsku č. 3, který měl sídlo v Katolickém domě, kam přišlo volit 295 lidí z 637 (46,31 %), druhou nejvyšší účast měli v Lubině v tamní základní škole (okrsek č. 18), kam přišlo 384 z 849 lidí (45,23 %), a třetí v Mniší, kde svého práva využilo 43,61 % voličů. Naopak nejmenší měli v okrsku č. 7, který měl sídlo v klubu seniorů na Sokolovské ulici, kam zavítalo jen 286 z 1 910 zapsaných voličů (14,97 %), což je způsobeno tím, že do tohoto okrsku patří víc jak tisíc lidí s „trvalým bydlištěm“ na radnici.

19. ročník Myšlenek TGM bude ve znamení ohlédnutí

Kopřivnice (dam) – Ohlédnutí bude společným tématem hostů letošního 19. ročníku fóra Myšlenky TGM a současnost. Obdivovatelé myšlenek prvního československého prezidenta stejně jako lidé vyznávající otevřenou a svobodnou diskuzi nad politickými i společenskými tématy se sejdou ve velkém sále Kulturního domu v Kopřivnici už za týden ve čtvrtek 20. října v 17 hodin. Seznam vystupujících hostů je vždy až do poslední chvíle nejistý. Mezi těmi, kdo účast přislíbili, jsou tradičně rozhlasoví novináři Radko Kubičko a Karel Michal, svou účast po loňské premiéře možná zopakuje šansoniér František Segrado.

Nováčky by pak měli být pánové Martin Palouš a Petr Andrle. První z jmenovaných je bývalý chartista, polistopadový politik a diplomat. Jako velvyslanec působil v USA nebo při OSN. V letech 2011 a 2012 Martin Palouš působil v pozici ředitele Knihovny Václava Havla. Petr Andrle žije v nedaleké Čeladné a je novinářem, publicistou a autorem vlastivědných knih.

„Chceme, aby vůbec poprvé k tématu promluvil také Ladislav Cvíček, který po celou dobu konání naší akce působí v roli moderátora večera. Letos mu tak připadne dvojí role, bude moderátorem i jedním z vystupujících,“ řekl Lubomír Sazovský z pořádajícího kopřivnického klubu Masarykova demokratického hnutí.

Již zmíněným tématem 19. ročníku setkání bude „Ohlédnutí“. Organizátoři vycházejí z faktu, že Masaryk žil ve svobodném státě, o jehož vznik se zasloužil rovněž 19 let. Hosté panelu budu mít příležitost i prizmatem historických souvislostí hodnotit dílo prvního prezidenta. Budou například mluvit o tom, co považují v jeho veřejné činnosti za úspěchy a kde podle nich naopak Masaryk neuspěl. Vypíchnout by měli, v čem vidí trvalé poselství jeho práce a podobně. Organizátoři kladou svým hostům také těžkou otázku, zda uměl Masaryk reagovat na výzvy doby a který ze současných politiků je mu typově nejbližší.

Část vytěžených dlažebních kostek kupuje Slumeko

Kopřivnice (dam) – Část žulových dlažebních kostek odtěžených při rekonstrukci ulice Štramberské se přesune jen o několik stovek metrů. Společnost Slumeko je totiž hodlá využít při stavbě nového parkoviště za Kachlovkou na prostranství mezi zimním stadionem a poliklinikou. Radní v minulém týdnu schválili prodej cirka 125 tun dlažebních kostek a město by za ně mělo získat asi 100 tisíc korun.

Cena se podle starosty Miroslava Kopečného drží na spodní hranici odhadu hodnoty použitých dlažebních kostek, který má radnice k dispozici. „Jednak jde o prodej kostek vlastní městské společnosti, ale především prodáváme kostky netříděné a bez dalších nákladů na odvoz, skladování a podobně,“ uvedl starosta Kopečný.

Podle jeho slov Slumeko vytěžené kostky odveze vlastními auty přímo ze staveniště na Štramberské a uloží si je k dalšímu využití.

Přestože 125 tun se může zdát jako velké množství kostek, ve skutečnosti jde jen o nepatrný zlomek kostek, které budou vytěženy v průběhu probíhající rekonstrukce ulice Štramberské. Z celé její délky bude vytěženo podle odborných odhadů zhruba 3,5 tisíce tun dlažebních kostek. Pro ty město bude teprve hledat kupce. Vytěžené kostky jsou zváženy a odváženy ke skladování na předem určenou plochu naproti letnímu stadionu. Tam kostky zatím hlídá hlídač, v tomto týdnu kolem tohoto skladu začne vyrůstat oplocení. „Připravujeme návrh ceny, za kterou budeme kostky nabízet. Musíme posoudit náklady na jejich třídění a skladování,“ uvedl Miroslav Kopečný.

Město podle jeho slov preferuje prodej kostek ve velkých objemech. „Budeme se snažit najít kupce, který by odebral velkou část vytěžených kostek, ale evidujeme už i zájemce z řad občanů a je pravděpodobné, že zbytky kostek se budou rozprodávat i po menších množstvích,“ doplnil starosta Kopečný. Kdy bude prodej kostek zahájen, zatím není určeno.

Spokojenost obyvatel města podle průzkumu roste

Kopřivnice (dam) – Velmi nebo spíše spokojena se životem v Kopřivnici je drtivá většina místních obyvatel. Napovídají to aspoň výsledky průzkumu veřejného mínění, které zástupci brněnské agentury Augur Consulting prezentovali kopřivnickým radním.

Spokojených bylo 93,3 % z 800 respondentů. Průzkum se ve městě opakuje co dva roky a letošní výsledky byly do jisté míry překvapením. Obecná míra spokojenosti obyvatel Kopřivnice totiž v provedených průzkumech od roku 2008 do roku 2014 mírně klesala. Letos se situace poměrně prudce obrátila a spokojenost Kopřivničanů se životem je v tomto městě dokonce nejvyšší za celé sledované období. Ještě v roce 2014 bylo podle průzkumu spokojeno 83,9 % obyvatel a za poslední dva roky přibylo dalších 9,4 % spokojených Kopřivničanů. Podle zpracovatelů průzkumu v tom zřejmě velkou roli hraje aktuální ekonomická situace a především příznivý stav na trhu práce. Tomu nasvědčují i výsledky některých dílčích částí průzkumu. Velké možnosti najít si ve městě zaměstnání vnímá víc než 52 % respondentů, ještě před dvěma lety přitom takových lidí bylo jen 15,3 %. Nedostatek pracovních příležitostí dokonce poprvé od roku 2008 vypadl ze seznamu pěti oblastí života, se kterými jsou místní obyvatelé nejvíce nespokojeni.

Jako nejzávažnější problém Kopřivnice víc jak 15 % dotázaných označilo bezdomovce, následoval nedostatek parkovacích míst s 10,1 % a drogově závislí s 9,7 % kladných odpovědí. Mezi nejčastější důvody nespokojenosti dotazovaní uváděli vzhled a údržbu města, stejně jako stav chodníků a komunikací nebo nedostatek parkovacích ploch. Části dotazovaných vadí sociálně vyloučení obyvatelé, Romové, bezdomovci a narkomani.

Ovšem tato část výzkumu není příliš vypovídající, neboť důvody své nespokojenosti v odpovědi na otevřenou otázku specifikovalo jen 6,7 % respondentů.

Z pohledu jednotlivých oblastí života jsou prý Kopřivničané nejspokojenější s možností zaměstnání ve městě, které následuje oblast školství a vzdělávání. Naopak nízká, zhruba jen dvaadvacetiprocentní je spokojenost lidí s dostupností obecních bytů. K zamyšlení je zřejmě i fakt, že jen necelých 45 % obyvatel je spokojeno s mezilidskými vztahy ve městě.

Účastníci průzkumu byli dotazováni i na to, kam by investovali, pokud by měli vliv na tvorbu městského rozpočtu. Peníze z městské kasy by dotazovaní lidé použili především na zvýšení počtu parkovacích ploch (63,8 %) a na opravy a stavby nových chodníků (55 %). Nadpoloviční podporu mezi účastníky průzkumu mají opravy místních komunikací a obnova letního koupaliště.

Z průzkumu mezi obyvateli vyplynulo, že nejčastěji by se nově příchozím do města chlubili zdejšími muzei a okolní přírodou, což jsou věci, které se dlouhodobě drží na špici oblíbenosti mezi tazateli. Lidé navíc pozitivněji než v minulých průzkumech hodnotí vzhled města. Velmi nebo spíše spokojeni je s ním téměř 87 % dotazovaných, bezmála 72 % jej dokonce hodnotí jako krásné. Aby bylo ještě přitažlivější, měla by být, podle téměř 44 % dotázaných, provedena rekonstrukce centra města a zhruba 18 % lidí by jako užitečnou viděla celkovou revitalizaci zeleně ve městě.

Průzkum provedlo během prázdninových měsíců 40 tazatelů, kteří oslovili s baterií otázek 800 respondentů. Vzorek byl vybrán tak, aby odpovídal složení obyvatel z pohledu věku, pohlaví, vzdělání i pracovního zařazení. Podle těchto ukazatelů by modelovým příkladem spokojeného obyvatele Kopřivnice byla žena ve věku 30-44 let s vysokoškolským či vyšším odborným vzděláním v níže postavené pracovní pozici a bydlící v bytovém domě.

Podrobné výsledky průzkumu, podle kterého si Kopřivnice v oblasti spokojenosti svých obyvatel vede velmi dobře i ve srovnání s jinými městy, najdou zájemci v nejbližších dnech na webu města.

Na opravách Štramberské se bude pracovat i o víkendech

Kopřivnice (dam) – Stavební práce na rekonstrukci povrchu ulice Štramberské budou probíhat i o víkendech a svátcích. Společnost Eurovia, která je zhotovitelem stavby, se obrátila na kopřivnickou radnici s žádostí o udělení výjimky pro provádění prací ve dnech pracovního klidu, a to od září letošního roku až do května 2017. „Jedná se o provádění prací na opravě povrchů silnice, zejména rozebírání komunikace ze žulových kostek, provádění asfaltových vrstev a dláždění odstavných pruhů z žulových kostek, stejně jako rekonstrukce chodníků a vjezdů,“ specifikovali zástupci firmy práce, které bude třeba udělat. Radní v minulém týdnu s prováděním stavebních prací mimo pracovní dny odsouhlasili.

„Práce o víkendech je v zájmu včasného dokončení rekonstrukce. Firma bude vzhledem k termínu bojovat i s klimatickými podmínkami, ale stále platí, že bychom byli rádi, aby práce na zahájených úsecích byly dokončeny do konce letošního roku,“ říká starosta Miroslav Kopečný. Město se s provádějící firmou podle jeho slov dohodlo také na tom, že dělníci na stavbu o víkendech nebudou nastupovat dřív než v sem hodin a večerní konec prací bude korigován tak, aby příliš neobtěžoval obyvatele okolních domů.

Týden knihoven přinesl řadu akcí

Na retrovýstavce v dětském oddělení knihovny byly k vidění hračky, s nimiž si hráli rodiče a prarodiče dnešních dětí.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Na retrovýstavce v dětském oddělení knihovny byly k vidění hračky, s nimiž si hráli rodiče a prarodiče dnešních dětí.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – V minulém týdnu proběhla celostátní akce Týden knihoven, do kterého se zapojila i kopřivnická městská knihovna pořádáním aktivit nejen pro děti, ale i dospělé. Největší zájem byl o pískování, kdy si děti, ale i dospělí vyráběli obrázky metodou vysypávání z barevného písku pod dohledem lektorky Ivety Uhlířové.

Ke konci týdne mohli především návštěvníci dětského oddělení zhlédnout dvoudenní retrovýstavu, na které byly vystaveny hračky, knihy či hry rodičů a prarodičů. V rámci retroakcí mohli mladší čtenáři vidět, jak fungovala knihovna v době, kdy nebyla k dispozici výpočetní technika.

Parkování v centru Kopřivnice rozhodli radní zatím nezpoplatnit

Městská policie se podle starosty více zaměří na kontrolu dodržování dopravního značení na parkovišti před hotelem Tatra.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Městská policie se podle starosty více zaměří na kontrolu dodržování dopravního značení na parkovišti před hotelem Tatra.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – V centrální části Kopřivnice bude i dále možné parkovat zdarma. Radní sice v minulém týdnu projednali koncepční zásady pro zavedení placeného parkování v centru města, ale nakonec materiál pouze vzali na vědomí a rozhodli tak o zachování stávajícího sytému parkování ve městě.

Návrh pracovní skupiny, která obnovila svou činnost, řešil především úpravu parkování na ploše před budovou radnice, na plochách podél ulice Štefánikovy a také na parkovišti před hotelem Tatra. Koncepce počítala s desetikorunovou hodinovou sazbou a se zavedením parkovacích automatů. Pokud by město chtělo zpoplatněné parkování v navržené podobě zavést, znamenalo by to investici zhruba 1,6 milionu korun, tolik by stálo nové dopravní značení a především pořízení parkovacích automatů a softwaru, který by je řídil. Pracovní skupina ale také poukázala na fakt, že zpoplatnění parkování v centru už není důležité z pohledu regulace obsazenosti parkovacích míst v dané oblasti.

„Přípravu zpoplatněného parkování ovlivnilo několik externích vlivů. Především Tatra Trucks v posledních letech významně rozšířila parkování uvnitř svého areálu a její zaměstnanci parkují stovky svých vozů ne v centrální části města, ale přímo v areálu firmy. Tím se podstatně ulevilo parkování v centru,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný jeden z důvodů, proč radnice zatím k zavedení parkovacích poplatků nepřistoupí.

Nehorší situace je aktuálně na parkovišti před hotelem Tatra, kde věc komplikují vozy taxislužby a hotelových hostů a často dochází k nedodržování stanovených pravidel. „Městská policie se na tento prostor intenzivně zaměří a bude striktně kontrolovat dodržování existujícího dopravního značení,“ uvedl starosta s tím, že věří ve zlepšení.

Placené parkování v Kopřivnici má už i svou historii. Od roku 1999 až doposud platí vyhláška o úplatném stání motorových vozidel na území města. Na jejím základě fungovaly parkovací hodiny na části ulic Štefánikova, Hanse Ledwinky, Sokolovská či na parkovišti u Kasáren. V letech 2003 až 2004 byly tyto automaty odstraněny, parkovné se přestalo vybírat a přesto, že byla v plánu opětovná instalace parkovacích automatů, doposud k ní nedošlo. V platnosti dále zůstává systém parkovacích karet pro rezidenty na ulicích Sokolovská, Dukelská, Kpt. Nálepky a části parkoviště u supermarketu Albert.

Kopřivnice podpoří 34 žadatelů o dotace na výměnu kotle

Kopřivnice (hod) – Rada Moravskoslezského kraje na svém zářijovém zasedání schválila uvolnění částky přes 71 milionů korun z krajského rozpočtu, aby si nové ekologické kotle mohli pořídit i lidé, na které se v první vlně kotlíkových dotací hrazených z evropských dotací nedostalo.

Moravskoslezský krajský úřad zaregistroval v prvním kole celkem 4 573 žádostí o kotlíkovou dotaci ve výši 598 milionů korun, přičemž to bylo o 842 žádostí a 108 milionů korun více, než kolik dostal kraj k dispozici. Pro první kolo měl kraj k dispozici jen 490 milionů korun. Jeho představitelé proto hledali možnosti, jak sumu na kotlíky navýšit, a uspokojit tak všechny aktuální zájemce o ekologické topení. Ministerstvo životního prostředí ani Státní fond životního prostředí však žádost Moravskoslezského kraje o navýšení prostředků na výměnu kotlů nevyslyšely, odmítly dát i jakékoliv jiné záruky, že peníze do regionu časem přijdou. Krajští radní, aby dostáli svému slibu, rozhodli o tom, že kraj těm žadatelům, na které se „ze státního“ nedostalo, peníze věnuje formou individuální dotace z krajského rozpočtu. „Na individuální dotace vyčleníme z krajského rozpočtu přes 71 milionů korun a uspokojíme tak 574 žadatelů. Budou si tak moci pořídit nové kotle na uhlí, plynové kotle i kombinované kotle na uhlí a biomasu za stejných podmínek jako jejich sousedé, kteří byli v podávání žádostí rychlejší,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák s tím, že peníze půjdou z finanční rezervy kraje.

Také město Kopřivnice podpoří svých 34 občanů, kteří byli úspěšní a dotaci od kraje dostali. Kopřivnice tomu má ve svém rozpočtu vyčleněnou částku ve výši 170 tisíc korun. „Každý úspěšný žadatel obdrží od města částku ve výši 5 % způsobilých výdajů, celkově však maximálně 5 000 korun. Kopřivnice má s krajským úřadem podepsanou smlouvu, na jejímž základě bude kraj příspěvek vyplácet přímo jednotlivým žadatelům a Kopřivnice mu ji pak uhradí ve dvou splátkách. Zatím jsme dostali od kraje výzvu k úhradě příspěvku za pět úspěšných žadatelů o dotaci. Kdo byl dalším úspěšným žadatelem, bychom se měli dozvědět v průběhu posledního čtvrtletí tohoto roku,“ uvedl Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí.

Do 4. listopadu musí pořadatelé nahlásit akce pro kalendář 2017

Kopřivnice (hod) – Také letos bude město Kopřivnice vydávat stolní kalendáře pro rok 2017 a jeho nedílnou součástí bude mimo jiné přehled kulturních, společenských a sportovních akcí. „Pokud v příštím roce plánujete v Kopřivnici či místních částech zajímavou akci a chcete, aby byla zveřejněna v kalendáři distribuovaném do všech kopřivnických domácností, neváhejte nás kontaktovat. Informace o akcích zasílejte do 4. listopadu na e-mailovou adresu Informačního centra Kopřivnice ic@koprivnice.cz. Do předmětu e-mailu uveďte Kalendář 2017,“ přiblížila tisková mluvčí kopřivnické radnice Jana Hromočuková, jak mohou dát pořadatelé vědět o svých akcích.

Hry bez hranic bořily bariéry mezi dětmi a lidmi s handicapem

Žáci páté třídy ZŠ sv. Zdislavy plnili soutěžní úkoly, které pro ně připravili pracovníci dvou sociálních služeb v Kopřivnici. Akce proběhla v rámci Týdne sociálních služeb a jejím cílem bylo boření bariér mezi zdravými dětmi a lidmi s handicapem.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Žáci páté třídy ZŠ sv. Zdislavy plnili soutěžní úkoly, které pro ně připravili pracovníci dvou sociálních služeb v Kopřivnici. Akce proběhla v rámci Týdne sociálních služeb a jejím cílem bylo boření bariér mezi zdravými dětmi a lidmi s handicapem.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – V rámci Týdne sociálních služeb se uskutečnila v Základní škole sv. Zdislavy sportovně zábavná akce s názvem Hry bez hranic. Jejími organizátory byly Domov Nanovo – chráněné bydlení a Denní stacionář Kopretina. Pracovnice těchto organizací připravily program pro žáky 5. třídy, kteří se rozdělili do dvou týmů, aby následně mohli plnit úkoly, za které obdrželi indicie a z nich rozluštili dvě hesla – Kopretina, která je symbolem nezávislosti a svobody, a Kamarád. Zatímco zdravé děti soutěžily, na jejich výkony v roli porotců dohlíželi nebo je jen sledovali klienti jmenovaných zařízení. Páťákům se úkoly líbily. „Nejvíce se líbil souboj na kladině a střely na branku. Z pohledu dětí by prý nebylo špatné, kdyby se mohly vytvořit smíšené týmy i s klienty zařízení, ale nevím, zda by to bylo možné,“ shrnula výsledky hodnocení školáků jejich třídní učitelka Pavla Poláčková. Hlavním cílem akce bylo boření bariér mezi zdravými lidmi a lidmi s handicapem, což se podařilo. „Vzhledem k tomu, že šlo o nultý ručník, uvidíme, zda bude zájem o pořádání dalšího. Naše očekávání to splnilo a akce se našim klientům líbila,“ zhodnotila akci Marie Kurečková, vedoucí Denního stacionáře Kopretina. Také klientům Domova Nanovo se akce líbila. „Pracovnicím z Kopretiny dala příprava soutěžních disciplín hodně práce a patří jim za to dík,“ poznamenala Jarmila Silberová, vedoucí chráněného bydlení Nanovo.

Stíny

Policisté z Obvodního oddělení Příbor prověřují dva dvacetileté mladé muže z přečinu poškození cizí věci „sprejerství“. Ti měli svými nápisy „SNK“, „JAMAL“ a obrazcem „korunky“ poškodit omítky a vrata garáží ulici Wolkerově v Příboře. Tohoto jednání se měli dopustit v měsíci dubnu letošního roku. Kriminalisté nadále zjišťují další poškozené objekty.

Sociální služby pomohou se starostí o blízké, kteří potřebují pomoc

Kopřivnice (hod) – Každý člověk se dostane do situace, kdy musí řešit, jak zaopatřit své blízké, kteří už nejsou schopni se o sebe postarat, ať z důvodu stáří, nemoci či zdravotního postižení. Ne všichni musí hned být umístění do domova pro seniory nebo ústavu. Mnozí se chtějí o své blízké postarat co nejdéle, ale ne vždy to zvládnou. Řešit tuto situaci jim může pomoci pečovatelská služba nebo osobní asistence. Jejich pracovnice chodí do domácností a ti, kteří jejich pomoc potřebují, tak mohou zůstat v domácím prostředí, na které jsou zvyklí, co nejdéle.

„Hlavním cílem pečovatelské služby je podporovat uživatele v zachování jejich způsobu života ve vlastních domácnostech, pomoci jim překlenout i přechodné období se zhoršeným zdravotním stavem, který nevyžaduje hospitalizaci, napomáhat jim k udržení soběstačnosti, aby co nejdéle mohli žít v přirozeném prostředí a podporovat je v oblastech, v nichž jsou jejich schopnosti sníženy,“ uvedla Eva Mündleinová, ředitelka Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. Pečovatelská služba pomáhá lidem zvládat běžné úkony péče o vlastní osobu, a to zejména s hygienou, zajištěním stravy i s chodem domácnosti.

Středisko sociálních služeb v Kopřivnici poskytuje ještě i tzv. pobytovou odlehčovací službu. „Jejím posláním je pomoc a podpora pečujícím osobám se zajištěním dočasné péče o jejich blízkého v případě, kdy potřebují čas ke svému odpočinku, dovolené a regeneraci sil, popřípadě tehdy, nejsou-li přechodně sami schopni zajistit náročnou péči o svého blízkého,“ upřesnila Eva Mündleinová.

Další sociální službou, kterou mohou lidé využívat pro ulehčení života pro své blízké, je osobní asistence. „Naše služby mohou využívat nejen senioři, ale i osoby se zdravotním postižením, a to už od šesti let věku. Osobní asistentky pomáhají s osobní hygienou, s úklidem domácnosti, doprovázejí své klienty nejen k lékaři, ale i na úřad, na procházku, kam potřebují. Pomůžou jim vyplnit volný čas,“ uvedla Marie Mayerhofferová, sociální pracovnice a koordinátorka osobní asistence z Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, které tyto služby poskytuje i na území města Kopřivnice. Osobní asistentka není zdravotní sestra, takže nemůže například aplikovat injekce. Zdravotní úkony jako injekce, převazy a další úkony zajistí zdravotní sestry v rámci domácí zdravotní péče, která dochází za klienty domů v požadovaném čase a je hrazena ze zdravotního pojištění.

Pečovatelská služba i osobní asistence jsou sociální služby poskytované v souladu se zákonem za úplatu, přičemž se jedná o částečnou úhradu nákladů na služby, které jsou financovány vícezdrojově. Vedle úhrad od uživatelů služeb jsou náklady hrazeny ze státní dotace a z příspěvku zřizovatelů služeb, případně různých donátorů.

„Na základě žádosti o službu dojde k jednání se zájemcem, při kterém jsou zjišťovány potřeby a požadavky zájemce a rozsah potřebné pomoci. Zájemcům jsou předány potřebné informace o podmínkách poskytování služby a v případě, že dojde k souladu požadavků zájemce a poskytovatele služby, uzavírá se smlouva. Ve smlouvě je stanovena zejména doba pro poskytování služby, časové rozmezí, rozsah a způsob péče a výše úhrad. Každý poskytovatel má stanoven sazebník úhrad za své služby, se kterým musí zájemce seznámit před uzavřením služby. V pečovatelské službě uživatel hradí skutečně spotřebovaný čas nezbytný k zajištění úkonu, osobní asistence je hrazena s ohledem na počet odebraných hodin,“ přiblížila praxi Blanka Mikundová, koordinátorka sociální prevence.

Do Křížovkářské ligy se zapojilo i 60 Kopřivničanů

Ostrava (hod) – Křížovkářská liga určená seniorům v Moravskoslezském kraji skončila. V průběhu tří měsíců pro ně bylo připraveno celkem deset náročných křížovek. Zapojit do soutěže se mohli lidé starší šedesáti let, v 25 městech a obcích severní Moravy a Slezska jich nakonec soutěžilo celkem 1 184. Soutěž, s nadsázkou nazvaná Křížovkářská liga, byla určena i pro starší křížovkáře - začátečníky, včetně lidí v domovech pro seniory upoutaných na lůžko či s omezenou hybností. Cílem bylo seniory pobavit, aktivizovat a současně i pravidelným luštěním křížovek přispět k trénování jejich paměti. Do zápolení s tajenkami se zapojilo nejvíce seniorů v Ostravě, a to 240. Velmi dobře si vedl i Havířov se 130 křížovkáři. V přepočtu na počet obyvatel však získal první místo mezi městy Bruntál. Pomyslné křížovkářské žezlo nicméně patří obci Bohuslavice nedaleko Hlučína, neboť přepočtu na počet obyvatel to znamená jednoznačné vítězství. V Kopřivnici se do ligy zapojilo 60 seniorů. Do soutěže se podařilo zapojit obyvatele 38 domovů pro seniory napříč celým Moravskoslezským krajem.

Při soutěžích se bavilo víc jak padesát seniorů

Pro seniory připravily pracovnice odboru sociálních služeb zdejší radnice zábavné odpoledne, na kterém se bavili nejen soutěžící, ale i přihlížející.
FOTO: MARTINA ŠVRČKOVÁ
Pro seniory připravily pracovnice odboru sociálních služeb zdejší radnice zábavné odpoledne, na kterém se bavili nejen soutěžící, ale i přihlížející.
FOTO: MARTINA ŠVRČKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Před týdnem se konalo netradiční soutěžní odpoledne pro seniory. Na tuto akci přišla do zasedací místnosti v 10. patře radnice padesátka seniorů. Odvahu zasoutěžit si našlo 15 účastníků, kteří „bojovali“ ve tříčlenných týmech. Soutěžící prokazovali dobré znalosti z dějepisu, zeměpisu, světových osobností i dalších připravených témat. Nejvíce zábavy však jako obvykle přinesly disciplíny kreativní – týmové malování či hra Kufr podle televizního soutěžního pořadu. Také diváci se mohli aktivně zapojit do soutěžení, čehož většina z nich využila, když odpovídali na otázky připravené organizátory přímo pro ně.

„Soutěžní odpoledne se konalo již potřetí. Proto přijít s něčím novým je náročnější, a ne vždy je stejná atmosféra. Přes mírně opožděný začátek akce pak tato proběhla v dobré pohodě a věříme, že si přítomní senioři odnesli příjemný zážitek,“ zhodnotila akci Jiřina Mikulenková ze sociálního odboru.

O post senátora se ve druhém kole utkají Orel s Dvořákem

Kopřivnice (dam, hod) – Po šesti letech lidé ve volebním obvodu 67 – Nový Jičín vybírali nového senátora. Svého zástupce v horní komoře parlamentu vybírali i lidé v Kopřivnici. Většina lidí, kteří už přišli do volebních místností, volila jak do kraje, tak do Senátu. Senátní volby v Kopřivnici a místních částech ignorovalo jen 358 z těch, kteří se k volbám vypravili. Volební účast pro Senát tak v Kopřivnici dosáhla 28,40 %. V minulých volbách o senátorovi rozhodovalo bezmála o 10 procent více voličů, což bylo způsobeno souběhem s populárnějšími komunálními volbami. Podle předpokladů ani jeden ze šestice kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů potřebnou k přímé volbě. Druhé kolo senátních voleb tak proběhne zítra a v sobotu. V pátek 14. října budou moci lidé podpořit svého kandidáta od 14 do 22 hodin, o den později pak od 8 do 12 hodin. Rozhodovat se bude mezi Petrem Orlem kandidujícím za Stranu zelených a KDU-ČSL a Jaroslavem Dvořákem z ČSSD. Podle průběžných výsledků to dlouho vypadalo, že by o post senátora za Novojičínsko mohl v druhém kole usilovat kandidát ANO 2011 Jiří Strýček, ve finiši jej však novojičínský starosta Dvořák předstihl o pouhých 40 hlasů. Výsledky prvního kola ale pro víkendový boj o Senát jasně favorizují Petra Orla, který získal hlasy 11 162 (33,73 %) lidí, jeho protikandidát přesvědčil 6 295 (19,02 %) voličů.

V Kopřivnici byly výsledky prvního kola senátních voleb oproti celému obvodu mírně modifikované. Také tady jasně zvítězil Petr Orel se ziskem 1 522 a víc jak jednatřiceti procenty hlasů. Druhý ale skončil právě Jiří Strýček s 946 hlasy. Nakonec úspěšnější Jaroslav Dvořák na něj v Kopřivnici ztratil 76 hlasů.

Zvláštností letošních senátních voleb v novojičínském obvodu je jednak fakt, že dosavadní senátor Zdeněk Besta (ČSSD) svůj post neobhajoval. Pro Kopřivničany bylo nezvyklé i to, že mezi kandidáty nebyl žádný občan jejich města, přitom před šesti lety z devíti kandidujících osobností byli hned čtyři kopřivničtí politici.

Swingový Evergreen Band zahraje Hašlerovy písně

Kopřivnice (dam) – Hudebně zábavnou revue nazvanou Ta naše písnička česká aneb Pozdravujete mi na stokrát připravují v kulturním domě na páteční večer 14. října, kdy si návštěvníci velkého sálu kulturního domu budou moci zavzpomínat na populární „hašlerky“, jejich autora a v druhé části večera si také zatančit.

Komponovaný pořad má připomenout letošní pětasedmdesáté výročí umučení Karla Hašlera v nacistickém koncentračním táboře Matthausen. Na svého času nesmírně populárního herce, autora a zpěváka, kterého si dnes valná většina lidí spojuje se staropražskými písničkami, se ovšem bude vzpomínat především vesele. Mnohé z Hašlerových chytlavých písní v průběhu let zlidověly. Jeho šlágry, jako Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci, Bílý kvíteček, Muziky, muziky, Vltavo, Vltavo nebo asi nejslavnější Ta naše písnička česká, jsou už dávno součástí školních zpěvníků. Tyto i další písně zazní během takřka dvouhodinového pořadu v podání velkého swingového Evergreen Bandu s kapelníkem Liborem Kaprasem.

Celý program proběhne ve stolové úpravě sálu, protože po skončení hašlerovské části večera bude zábava pokračovat tanečním večerem, v rámci kterého Evergreen Band zahraje nejslavnější hity nejen z šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

Sezonu baletních přenosů z Moskvy zahájí Zlatý věk

Kopřivnice (dam) – První baletní představení v této sezoně zprostředkuje Kino Kopřivnice na svém plátně již v neděli 16. října. Přímý přenos věhlasného Velkého divadla v Moskvě začne ve tři čtvrtě na pět odpoledne a na programu bude balet Zlatý věk.

Dílo hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče a choreografa Jurije Grigoroviče mělo nedlouho po svém vzniku v Sovětském svazu problémy. Ruským cenzorům se nelíbilo. Šostakovič hlásící se tehdy k progresivnímu proudu hudebního civilismu do své partitury zakomponoval taneční hudbu, kabaretní popěvky, jazz. Zlatý věk odehrávající se pro balet v neobvyklém fotbalovém prostředí obsahuje čísla ovlivněná dobovými tanci, jako jsou tango nebo foxtrot. V aktuálním moskevském nastudování Zlatého věku uvidí milovníci baletu Ninu Kapsovou, Ruslana Skvorcova, Michaila Lobukina, Jekatěrinu Krysanovu a další hvězdy souboru Velkého divadla.

Sylvie Bee míří do Mandaly

Kopřivnice (dam) – Vystoupením Sylvie Bee 14. října v sedm večer zahajuje Mandala pravidelné jazzové večery, které by se na programu měly objevovat zhruba se čtrnáctidenní periodicitou. Původem ostravská hudebnice, která ovládá nejen zpěv, ale třeba i hru na kytaru či klarinet, vystupovala s kapelou Café Industrial, později začala experimentovat se šansony z repertoáru Edith Piaf, Jacqua Brela a Charlese Aznavoura a dalších hvězd frankofonní hudby. Před pěti lety na sebe Sylvie Bee strhla pozornost, když vyhrála Mezinárodní soutěž v interpretaci francouzského šansonu ve Splitu. Vystupuje v klubech i na festivalech. Kromě svých sólových projektů spolupracuje například i s Vladivojnou la Chia.

Zdejší taneční centrum Relax představí umění svých členů

Kopřivnice (dam) – Umění frekventantů kurzů kopřivnického Tanečního centra Relax představí divákům show nazvaná Tancem kolem světa, která proběhne už v sobotu 15. října od 17 hodin ve velkém sále kulturního domu. Do víc jak devadesátiminutového programu je připraveno bezmála 30 choreografií. Tančit budou děti, junioři i dospělí a provedou diváky řadou tanečních žánrů od flamenca přes latinu a orientální tance až po step. „Tančit budou nejen členové Taneční skupiny Thara, která naše centrum reprezentuje na soutěžích u nás i v zahraničí, ale také řada absolventů našich kurzů, kteří v sobě najdou odvahu předvést se před diváky,“ slibuje Miroslava Břusková, lektorka a choreografka centra Relax. V několika tanečních číslech vystoupí mladá tanečnice na invalidním vozíčku Karolína Dejová.

Show Tancem kolem světa má už poměrně dlouhou tradici, letos se divákům představí už po desáté. Stejně jako v některých minulých ročnících jednotlivá taneční čísla spojí příběh, který provede publikum na cestě Evropou i do zámoří.

Trojice ostravských herců bude bavit scénkami a skeči

Kopřivnice (dam) – Fenomén ostravské klubové scény, komediální show Tři tygři přijede ve středu 19. října otestovat ochotu kopřivnického publika bavit se jeho humorem. Pomyslným výběhem trojice ostravských herců se před rokem stal ostravský klub Heligonka, nyní chtějí vyzkoušet, jestli jejich dravost a šarm bude fungovat i mimo něj. Sestavu Tří tygrů tvoří ostravští herci Albert Čuba, Štěpán Kozub a Robin Ferro. První dva jsou členy souboru Komorní scény Aréna a Robin Ferro má angažmá v Divadle loutek. Čtvrtým člověkem na scéně je původem kopřivnický pianista Martin Pančocha, který se ale v představení vyjadřuje výhradně prostřednictvím hudby. V představeních pravidelně hostují kolegové ústřední trojice, herečky, zpěvačky a další lidé. Zhruba dvouhodinové představení bývá sérií skečů, písní a komických výstupů. Velkou roli má také publikum, nejen že se občas některý z diváků objeví na scéně s herci, ale právě na témata určená diváky sehrávají Tři tygři improvizační scénky. Určit žánr představení je nejen složité, ale po pravdě i trochu nadbytečné. Sami Tři tygři by podle Alberta Čuby, autora myšlenky celého projektu, preferovali, pokud by se pro jejich snažení vžilo označení „estrádní varieté kabaretního typu s odklonem od šantánu, aneb zvířecí revue“. V Ostravě Tři tygři sázejí na uvolněnou atmosféru a v klubu Heligonka hrají ve stolové úpravě. V Kopřivnici se budou muset spokojit s publikem usazeným v hledišti kinosálu kulturního domu. Začátek představení je stanoven na sedmou hodinu večer.

Burianovým fanouškům přednášel Vlastislav Toman

Jedním z vrcholů setkání fanoušků díla Zdeňka Buriana byla přednáška a autogramiáda dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC Vlastislava Tomana.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Jedním z vrcholů setkání fanoušků díla Zdeňka Buriana byla přednáška a autogramiáda dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC Vlastislava Tomana.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Štramberk (dam) – Letos už potřetí se ve Štramberku sešli milovníci díla malíře Zdeňka Buriana. V minulosti se ctitelé slavného kopřivnického rodáka scházeli v jeho kraji vždy začátkem léta. Zájem ale rostl, a tak zakladatel Muzea Zdeňka Buriana a organizátor setkání začal přidávat další akce. „Letos jsme se sešli na jaře v dubnu, následně v červenci a teď na setkání Podzimní vítr 2016. Dokonce uvažuji, že bychom se sešli i v zimě, ale asi až příští rok,“ říká Aleš Durčák.

Letošní setkání pro některé burianology začalo už ve čtvrtek 6. října v podvečer, kdy byla starostou města na půdě muzea pokřtěna nová výpravná kniha Dobrodružný svět Zdeňka Buriana za účasti zástupců nakladatelství Albatros a autorů. Velkoformátová kniha přináší na víc než čtyřech stovkách stran nejen řadu méně známých, ale i slavných prací Zdeňka Buriana stejně jako zasvěcené komentáře Ondřeje Müllera a Rostislava Walici, kteří jsou pod novou publikací podepsáni.

Jedním z vrcholů podzimního setkání Burianových fanoušků ve Štramberku byla přednáška Vlastislava Tomana, dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců a autora řady knih, článků, povídek a v neposlední řadě i komiksových příběhů pro děti a mládež. Sedmaosmdesátiletý Toman přeplněné přednáškové místnosti vyprávěl o zákulisí nejoblíbenějšího dětského časopisu na našem trhu i o mnohdy neuvěřitelných peripetiích jeho vzniku. Fundovanějšího vypravěče na toto téma přitom rozhodně není možné najít. Vlastislav Toman totiž pracoval v redakci legendárního Ábíčka od vzniku časopisu v roce 1957 až do roku 1992, z toho 33 let v pozici šéfredaktora se zásadním vlivem na podobu a obsah časopisu. Ve svých vzpomínkách se Toman zmínil i o Zdeňku Burianovi, i když jak sám přiznal, byl překvapen, kolik věcí s burianovskou tematikou ABC v průběhu let publikovalo. „Pamatuju si, že jsme byli s kolegou u Buriana doma dohodnout se, jestli nám povolí publikovat některé své věci. Udělal na mě velmi dobrý dojem, byl vstřícný a zajímal se o náš časopis. Ale musím přiznat, že často jsme se nepotkávali, byla to spíše záležitost našich grafiků a přírodovědců, kteří byli ze spolupráce s Burianem nadšeni,“ nechal se slyšet Vlastislav Toman.

Setkání burianologů se uskutečňuje většinou u příležitosti vernisáží nebo ukončení pravidelných burianovských výstav v muzeu ve Štramberku. „V programu je vždy nějaká zajímavá přednáška, aktuální informace související s malířovým jménem nové tituly, výstavy, aukce, originály, ale i padělky a podobně. Lákadlem je i sběratelská burza a možnost podívat se na místa spojená s dětstvím Zdeňka Buriana,“ doplnil organizátor setkání Aleš Durčák, který je i kurátorem výstavy s názvem Zdeněk Burian a jeho svět / dobrodružné sny, která nabízí možnost zhlédnout zhruba 170 samostatných Burianových prací doplněných rovněž ilustracemi malířova přítele Bohumila Konečného. „Na výstavě je řada knižních ilustrací, obálek a reklam, z nichž mnohé nebyly dosud vystaveny ani publikovány. Návštěvník může vidět rané práce vedle mistrovských děl, která vytvořil už jako zkušený autor,“ pozval na výstavu Aleš Durčák. Lidé, kteří mají zájem ji vidět, si musejí pospíšit, skončí totiž už 23. října.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 13. - pá 14. října v 17.30 hodin komedie ČR Bezva ženská na krku. Sympatická Eliška je na plný úvazek milující manželkou charismatického a bohatého Pavla. Ovšem jen do té doby, než ji na prahu čtyřicítky milým a korektním způsobem požádá o rozvod. Jak Eliška naloží se svým novým životem?

Čt 13. - pá 14. října ve 20 hodin dobrodružné fantasy Belgie, VB, USA Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jake vyrazí na velmi neobvyklou, dobrodružnou výpravu. Pomocí stop a nápověd, které nalezl v dědečkově pozůstalosti, objeví v odlehlém koutě jednoho téměř opuštěného ostrova velice zvláštní dům, sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti...

So 15. října v 15.30 hodin animovaný fantasy USA Kubo a kouzelný meč. Kubo den co den opouští domov a v přilehlé vesnici ohromuje obyvatele svým vyprávěním. Jednoho dne si uvědomí, že se stal hrdinou vlastního příběhu, který bude mnohem dobrodružnější, strašidelnější a zábavnější než cokoliv z toho, co dosud vyprávěl.

So 15. a po 17. října v 17.30 hodin film ČR, Francie a VB Anthropoid. Osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří provedli v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti a vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí spáchali atentát na Heydricha.

So 15. a po 17. října ve 20 hodin thriller USA Mělčiny. Nancy se vydává osamoceně surfovat na odlehlou pláž. V průběhu surfování je napadena velkým bílým žralokem a zůstane uvězněna na moři jen nedaleko od břehu. Ačkoliv ji od přežití dělí pouhých 200 metrů, jejich překonání se ukáže být otázkou souboje dvou vůlí.

Út 18. října v 19 hodin komedie USA, Francie, Belgie Realita. Osobitý režisér Quentin Dupieux naplnil Realitu absurdním humorem, snovými pasážemi i hudbou Philipa Glasse... (Filmový klub)

Čt 20. - pá 21. října v 17.30 hodin, so 22. října v 15.30 hodin animovaný film ČR Lichožrouti. Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří žijí s námi lidmi a mohou za to, že lidstvu z páru ponožek vždy zůstane jen jedna – lichá. Ponožkami se totiž živí.

Čt 20. - pá 21. října ve 20 hodin komedie ČR Bezva ženská na krku. Sympatická Eliška je na plný úvazek milující manželkou charismatického a bohatého Pavla. Ovšem jen do té doby, než ji na prahu čtyřicítky milým a korektním způsobem požádá o rozvod. Jak Eliška naloží se svým novým životem?

Ne 23. - po 24. října v 17.30 hodin životopisné drama USA Sully: Zázrak na řece Hudson. V lednu roku 2009 se svět stal svědkem zázraku, když kapitán letadla nouzově přistál s poškozeným letadlem na ledových vodách řeky Hudson a zachránil tak život 155 pasažérů.

Ne 23. - po 24. října ve 20 hodin akční drama USA Jack Reacher: Nevracej se. Drsnějších detektivů po světě moc nechodí. Jack Reacher má navíc pod kůží vojenský dril, pronikavý intelekt a neodolatelnou schopnost z kohokoliv cokoliv vymlátit...

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

So 15. října v 17 hodin Tancem kolem světa - show absolventů Tanečního centra Relax sestavená ze všech vyučovaných tanečních forem, v podání dětí, juniorů i dospělých. Program bude okořeněn vystoupeními taneční skupiny THARA.

Ne 16. října v 16.45 hodin Dmitrij Šostakovič: Zlatý věk - přímý přenos baletu z Bolšogo Těatru Moskva

St 19. října v 19 hodin Tři tygři - komediální show plná zábavných skečů, improvizovaných výstupů, dobře mířených vtípků a inteligentního humoru Štěpána Kozuby, Alberta Čuby a Robina Ferra

Čt 20. října v 17 hodin Myšlenky TGM a současnost

So 22. října v 18.45 hodin W. A. Mozart: Don Giovanni - přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava Island - fotografie Jiřího Brucknera (do 25. října)

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Út 18. října v 18 hodin Jak být nablízku - přednáška Andrey Radomské z Mobilního hospice v Novém Jičíně o tom, jak pečovat doma o svého blízkého v nemoci

MUZEUM TATRA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

Aktuální výstava A nejen Tatrovky…Vojenské automobily a jiná speciální technika z Kopřivnice 1900-1945 - vývoj vojenské techniky vyráběné v Kopřivnici (do 4. prosince)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Krysáci na Fojtství - sedm výstavních scén z natáčení seriálu s loutkami a rekvizitami, doplněnými textem a fotografiemi z výroby a natáčení večerníčku (do 2. prosince)

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Sudek & Sivko - fotografie a grafika (do 4. prosince)

K - GALERIE

Aktuální výstava Neplechy - obrazy Šárky Lupečkové (do 18. listopadu)

MUZEUM OLDTIMER

Po - ne 10 - 17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

ŠTRAMBERK

Ne 23. října v 15.30 hodin Pocta Wolfgangu Amadeu Mozartovi - koncert z děl skladatele u příležitosti narození (260 let) v podání Komorního orchestru Kopřivnice s chrámovými sbory ze Štramberka, Rybí a dobrovolnými zpěváky z okolí (kostel sv. Jana Nepomuckého)

KINO ŠTRAMBERK

Ne 16. října v 19 hodin rodinná komedie ČR Děda

Ne 23. října v 18 hodin dokument ČR Girl Power

Kam za sportem

AQUAFITNESS: každé pondělí 19.15-20.15 hodin na krytém bazéně

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 13. 10. 9-13, pá 14. 10. 8-12.30, so 15. 10. 14.15-15.30, ne 16. 10. 14.30-15.45, po 17. 10. 9-13, út 18. 10. 9-13, st 19. 10. 9-13, čt 20. 10. 9-13, pá 21. 10. 8-12.30, so 22. 10. 14.15-15.30, ne 23. 10. 14.30-15.45 hodin

FLORBAL: so 22. 10. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - Z.F.K. Petrovice (6. kolo Nár. ligy mužů sk. Východ) - sportovní hala SOU Kopřivnice

FOTBAL: KOPŘIVNICE: pá 21. 10. od 16.30 hod. FC Kopřivnice - FK Nový Jičín B (1. kolo OP ml. a st. přípravky); LUBINA: so 15. 10. od 15 hod. TJ Spartak Lubina - TJ Sokol Zbyslavice (11. kolo III. tř. mužů); ne 22. 10. od 10 hod. TJ Spartak Lubina - TJ Kotouč Štramberk (1. kolo OS st. přípravky sk. A); so 22. 10. od 14 hod. TJ Spartak Lubina - TJ Sokol Sedlnice (1. kolo III. tř. mužů); VLČOVICE: so 15. 10. od 15 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Jistebník (11. kolo I. B tř. mužů sk. D); ŠTRAMBERK: pá 14. 10. od 16.30 hod. TJ Kotouč Štramberk - NFC Lichnov (11. kolo OS st. přípravka sk. A); so 15. 10. od 13 hod. TJ Kotouč Štramberk - TJ Sokol Kateřinice (4. kolo OS st. žáků sk. A); ne 16. 10. od 10 hod. TJ Kotouč Štramberk - TJ Sokol Bludovice (4. kolo OP ml. žáků sk. A), od 15 hod. TJ Kotouč Štramberk - SK Brušperk (11. kolo MSD žen sk. A); so 22. 10. od 14 hod. TJ Kotouč Štramberk - Fotbal Studénka (12. kolo OP mužů).

HÁZENÁ: so 22. 10. od 13 hod. KH Kopřivnice - HBC Jičín (6. kolo I. ligy ml. dorostu), od 15 hod. KH Kopřivnice - HBC Jičín (6. kolo I. ligy st. dorostu); ne 23. 10. od 9 hod. turnaj minižactva - vše hala ZŠ E. Zátopka

HOKEJ: so 15. 10. od 17 hod. HC Kopřivnice - HC RT TORAX Poruba (10. kolo II. ligy mužů sk. Východ); so 22. 10. od 9 hod. HC Černí Vlci - HC RT TORAX Poruba (8. kolo LMŽ 6. tř.), od 11 hod. HC Černí Vlci - HC RT TORAX Poruba (8. kolo LSŽ 8. tř.), od 17 hod. HC Kopřivnice - HK Nový Jičín (12. kolo II. ligy mužů sk. Východ) - vše zimní stadion Kopřivnice

KRYTÝ BAZÉN: čt 13. 10. 6-16, pá 14. 10. 6-8, 14.30-21, so 15. 10. 12-21, ne 16. 10. 10-19, po 17. 10. 6-8, út 18. 10. 6-21, st 19. 10. 6-8, 14.30-16.30, 18.30-21, čt 20. 10. 6-16, pá 21. 10. 6-8, 14.30-21, so 22. 10. 12-21, ne 23. 10. 10-19 hodin; upozornění: v út 8.15-11.15 hod. výuka plavecké školy v dětském bazénu + v 1 dráze plaveckého bazénu, v út 16-18 a pá 15-17 hod. trénink sportovního klubu ve třech drahách plaveckého bazénu

MALÝ FOTBAL: so 15. 10. od 9 hod. 16. turnaj I. DRFG ligy, od 13 hod. 14. turnaj II. ligy OP; so 22. 10. od 9 hod. 17. turnaj I. DRFG ligy - vše hřiště ZŠ dr. M. Horákové Kopřivnice

MINIGOLF: po-pá 15-18, so-ne 10-19 hodin (dle počasí)

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 15. 10. v 6.28 hod. ČD, Fulnek ČD, Jestřábí, Stříbrné jezírko, Odry, ČD; st 19. 10. v 6.28 hod. ČD, Domašov p. B., M údolím Bystřice, Hrubá voda, ČD; so 22. 10. v 7.14 hod. ČD, Čeladná ČD, Pod Smrčkem, Kunčice p. O., ČD; st 26. 10. v 9 hod. ZS, Brdy, Pískovna, Janíkovo sedlo, Raškův kámen, Šostýn, koupaliště

SAUNA: út 14.30-21 ženy, st 14.30-21 muži, čt 10-21 ženy, pá 10-21 muži, so 12-16.30 párovka, 16.30-21 společná

STOLNÍ TENIS: so 15. 10. od 10 hod. ASK Tatra Kopřivnice C - TJ TŽ Třinec C (3. kolo KS II. tř. sk. A), od 17 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - TTC Ostrava Poruba B (3. kolo KS I. tř.); ne 16. 10. od 13.30 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - SK Slavia Orlová (4. kolo KS I. tř.), od 16.30 hod. ASK Tatra Kopřivnice C - TJ Sokol Ropice (4. kolo KS II. tř. sk. A); pá 21. 10. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice D - Orel Jednota Veřovice B (4. kolo OP II. tř.) - vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

Výsledky

- Florbal: muži (MS přebor sk. B): FBC Vikings Kopřivnice B – FbK Horní Suchá B 6:7, - Z.F.K. AQM Petrovice C 4:8; ženy (II. liga – sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – S.K. P.E.M.A. Opava 5:4, - 1. SC TEMPISH Vítkovice B 3:9; dorostenci (I. liga – sk. D): FBC Vikings Kopřivnice – FBC ZŠ Uničov 3:3, - Fbc Excalibur Šternberk 5:0; ml. žákyně (liga – sk. 7): FBC Vikings DDM Kopřivnice – FBC Hranice 1:6, - Florbal Torpedo Havířov 2:7, - FBC KSVČ Juventus Odry 3:4, - S.K. P.E.M.A. Opava ŽLUTÉ 0:10.

- Fotbal: muži (10. kolo OP): TJ Kotouč Štramberk – TJ Sokol Vražné 2:1; muži (10. kolo III. tř.): TJ Spartak Lubina - FK Hodslavice 0:1pk; ženy (10. kolo MSD sk. A): TJ Spartak Lubina – SK Loděnice 0:0, FK Gascontrol Havířov – TJ Kotouč Štramberk 5:1; st. dorost (10. kolo KP): FC Kopřivnice – FC Vřesina 2:6; ml. dorost (10. kolo KP): FC Kopřivnice – FC Vřesina 8:0; dorost (1. kolo OP): TJ Odry – FC Vlčovice-Mniší 4:2; st. žáci (10. kolo KP): FC Kopřivnice – 1. FK Spartak Jablunkov 1:0; st. žáci (3. kolo OS sk. A): TJ Kotouč Štramberk – TJ Sokol Tichá 2:2; ml. žáci (10. kolo KP): FC Kopřivnice – 1. FK Spartak Jablunkov 2:2; ml. žáci (3. kolo OP sk. A): TJ Spartak Lubina – TJ Sokol Žilina 10:0, TJ Kotouč Štramberk – TJ Sokol St. Jičín 2:1; st. přípravka (10. kolo OP): FC Kopřivnice – TJ Mořkov 5:13; st. přípravka (10. kolo OS sk. A): FC Libhošť – TJ Kotouč Štramberk 2:13, TJ Spartak Lubina – AFC Veřovice 2:8; ml. přípravka (10. kolo OP): FC Kopřivnice – TJ Mořkov 10:6; ml. přípravka (10. kolo OS): TJ Kotouč Štramberk – TJ Mošnov 9:4.

- Házená: st. dorost (4. kolo I. ligy): KH Kopřivnice – HBC Strakonice 1921 37:35; ml. dorost (4. kolo I. ligy): KH Kopřivnice – SK Velká Bystřice 38:24; st. žáci (5. kolo MSL sk. A): SKH Polanka n. O. – KH Kopřivnice 12:30; ml. (5. kolo MSL sk. A): SKH Polanka n. O. – KH Kopřivnice 34:35.

- Hokej: dorost (7. kolo LMD-VS): HC Bobři Valašské Meziříčí – HC Černí Vlci 2:5; 7. tř. (6. kolo LSŽ): HK Nový Jičín – HC Černí Vlci 3:8; 5. tř. (6. kolo LMŽ): HK Nový Jičín – HC Černí Vlci 3:2.

- Stolní tenis: OP II. tř. (2. a 3. kolo): ASK Tatra Kopřivnice D – TJ Fulnek B 7:11, – TJ MSV Studénka B 11:7.

- Volejbal: žačky (ČP sk. M1C): KV Tatra Kopřivnice – TJ Sokol Frýdek-Místek 0:2 (-15, -13), - TJ DDM Brno 1:2 (22, -16, -9), - VSC Zlín 0:2 (-20, -18), - VK Prostějov 0:2 (-12, -14), - KRS Uničov 1:2 (-10, 25, -11).

Kopřivničtí plavci mají větší tréninkovou zátěž

Kopřivnice (cab) – Velké změny proběhly přes léto v plaveckém klubu SK Kopřivnice. „Všimli jsme si, že v rámci Moravy jsou naši plavci v kategorii žactva v popředí, ale ve srovnání s kluby z Čech výrazně zaostávají. Hledali jsme proto v trénincích nějakou alternativu. Samozřejmě jsme vše předem probrali s rodiči a ti souhlasili,“ popsala počátek nového tréninkového systému Petra Kahánková, trenérka mladších plavců. A jaká je tedy ta změna? Nejlepší výkonnostní skupina SP1 se sloučila se skupinou SP2, do které bylo vybráno deset nejlepších děvčat a chlapců kategorie mladšího žactva a poháru deseti- a jedenáctiletých, což je obdoba mistrovství ČR starších kategorií. Tím došlo k nárůstu počtu tréninkových hodin u obou skupin.

Klub začal s tímto modelem již v létě. V srpnu nabírali plavci kondičku v suché přípravě, která zahrnovala běh a posilování s vlastní váhou a na konci srpna už zařadili i tréninky ve vodě. Kromě toho mladší žactvo bude během roku chodit na lekce TRX a funkčního tréninku a do prvních mrazíků budou stále pokračovat v běhání, starší žactvo bude cvičit na TRX a bossu a dorostence již čeká klasické posilování s činkami. „Na začátku to bylo především o naplavaných kilometrech a posilování, ale postupně zařazujeme i rychlost. Jak na tom kdo je, se ukáže hlavně na meziokresních a oblastních závodech. Sice většina plavců zaznamenala výkonnostní skok už teď, ale naplno se tréninková zátěž projeví až o něco později,“ dodala trenérka Petra Kahánková, která vidí pozitivum nového modelu i v tom, že pro mladší plavce je motivující trénovat s těmi staršími.

Téměř třicítka plavců SK Kopřivnice pak absolvovala na začátku září mimořádné soustředění v Plzni. „Jsme moc rádi, že jsme díky finanční podpoře města a Moravskoslezského kraje mohli toto soustředění uskutečnit, takže jim patří velké díky,“ doplnil trenér René Lakomý. V polovině září se pak dozvěděl, že Kopřivnice získala na další dva roky statut sportovního střediska pro deseti- až patnáctileté plavce, což je pro tuto kategorii na základě výkonnosti to nejvíc, čeho může klub dosáhnout. Dalším úspěchem je splnění limitu pěti kopřivnických plavců do Sportovního centra mládeže, což je předstupeň do reprezentace. Každý kraj má své SCM, některé oblasti jsou sloučené. Do SCM severní Moravy je zařazeno celkem 29 plavců, z toho pět (Roman Kučera, Michal Šupa, Radovan Lakomý, Vendula Rakúsová a Jaroslav Špaček) jich je z kopřivnického oddílu, a ti se zúčastní celkem dvou soustředění. Roman Kučera je navíc ještě zařazen do české reprezentace kategorie starších juniorů a ten v součtu absolvuje tři soustředění. „Takovou perličkou je to, že kopřivnický klub má v SCM zastoupení v každém ročníku (1999 – 2003). To nemá nikdo na Moravě, ani KPS Ostrava, jež má v SCM celkem devět závodníků,“ přidal statistiku Lakomý.

Cíle pro zimní sezonu plaveckého klubu navazují na úspěchy z loňska. Stěžejní jsou prosincová mistrovství ČR jednotlivých kategorií, kde by chtěli trenéři se svými svěřenci dosáhnout účasti v semifinále MČR dospělých, rádi by opět přivezli medaili z MČR dorostu a také uspěli na republikovém šampionátu žactva, z nichž jedno se uskuteční v Kopřivnici 3. a 4. prosince. Klub také úspěšně spolupracuje s místními základními školami. „Vozíme děti z prvního stupně po vyučování na plavání a pak zase zpět do školy, kde si je převezmou družinářky nebo rodiče. Vzhledem k vytíženosti bazénu je pro nás výhodné, že tyto děti plavou mezi 13. a 14. hodinou, kdy ještě není otevřeno pro veřejnost nebo je menší návštěvnost,“ dodal Lakomý.

Jakub Procházka zvládl sezonu minikár fantasticky

Jakub Procházka (A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice) vybojoval v Adamově na závěr své premiérové sezony v kategorii M2 dvě vítězství.
FOTO: JIŘÍ PROCHÁZKA ST.
Jakub Procházka (A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice) vybojoval v Adamově na závěr své premiérové sezony v kategorii M2 dvě vítězství.
FOTO: JIŘÍ PROCHÁZKA ST.

Adamov (cab) – Závěr sezony závodníkovi minikár z A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice Jakubu Procházkovi vyšel fantasticky. Z deseti podzimních závodů coby debutant v kategorii M2 v sedmi z nich zvítězil. K tomu získal titul mistra ČR a druhý skončil v Evropském poháru.

V sobotu 24. září se v Adamově jelo poslední kolo Poháru ČR. Trať měřící 470 m zahrnovala tři slalomové úseky, které závodníci většinou zvládli bez větších chyb, a o umístění tak rozhodoval čas nejrychlejší jízdy ze tří. Na předních příčkách šlo o setiny sekundy, ovšem Jakub Procházka, dá se říct, vcelku s přehledem zvítězil. Druhého Tomáše Dvořáčka z Libeře porazil o půlsekundu. V kategorii M1 skončil Jakubův bratr Filip desátý.

V neděli pak minikárovou sezonu zakončilo na stejné trati finále Poháru ČR a SR za účasti slovenských jezdců. Závod byl hodnocen systémem B, kdy se sčítaly dvě nejrychlejší jízdy. V kategorii M1 se čtyřletý Filip Procházka umístil na 11. příčce, bratr Jakub v kategorii M2 opět slavil triumf. Průběh závodu byl poměrně dramatický, s každou jízdou se měnilo pořadí na prvních osmi příčkách, tatrovácký jezdec však prokázal bojovnost a pevné nervy a na závěr sezony porazil i Elišku Slavíkovou z Mladé Boleslavi. V celkovém hodnocení PČR skončil Filip Procházka mezi 22 jezdci kategorie M1 na pěkném 12. místě, Jakubovi jen těsně uteklo vítězství v kategorii M2 (28 jezdců). V konečném součtu totiž dosáhl stejného počtu bodů jako Eliška Slavíková, ovšem měl odjeto méně závodů než ona, a tak mu byla přisouzena druhá příčka.

Jakubovy výsledky však letos všechny překvapily. „Vnuk loni ze 17 závodů ani jednou neprohrál, to se v historii nikomu nepodařilo. Po přechodu do kategorie M2 v tomto roce jsme očekávali umístění tak kolem desáté příčky, ale hned v prvním závodě skončil druhý. Všechny přivádí v úžas, jak si počíná nováček mezi staršími,“ dodává k úspěchům svého vnuka Jiří Procházka starší.

Eliška Slavíková z AMK Škoda Mladá Boleslav, asi největší Jakubova konkurentka, je ovšem o tři roky starší a má v přípravě nesrovnatelně lepší podmínky než jezdci A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice. V Mladé Boleslavi mají závodníci servis na profesionální úrovni podporovaný Škodou, vedle jezdců automobilových rallye. Svou minikáru, vozidlo na čtyřech kolech bez motoru, upravili Procházkovi do továrních barev, aby připomínala monopost vystavený v kopřivnickém muzeu. Navazují tak na rodinnou tradici, neboť jejich pradědeček Alois Mark sbíral v 50. a 60. letech úspěchy na mezinárodních závodech s automobily Tatra.

Vítězství na turnaji ve stolním tenise obhájil Mikušek

Vlčovice (cab) – V Kulturním domě ve Vlčovicích se v sobotu 24. září pořádal další ze série turnajů ve stolním tenise pořádaných místní Osvětovou besedou. Druhý ročník Podzimního pingpongového maratonu „O putovní pohár Osvětové besedy Vlčovice“ byl určen pro neregistrované hráče z Kopřivnice a jejích místních částí, v kategorii dětí a mládeže do 18 let toto omezení bydliště neplatilo.

Turnaje se zúčastnilo celkem 25 hráčů, z nichž tři ženy nastoupily ve dvou kategoriích. Soutěž žen ovládla tradičně nejlepší hráčka vlčovických turnajů Eva Zweersová, která v hlavním turnaji obsadila sedmou příčku, druhá skončila Ivana Kysilková (jedenáctá v hlavní kategorii) a třetí Andrea Mezerová (dvanáctá v hlavním turnaji). V kategorii mládeže zvítězil Jakub Raška z Ženklavy, který byl v turnaji 100% úspěšný, druhou příčku vybojoval Marek Jurečka z Kopřivnice a třetí místo obsadil domácí Václav Jáchym.

V hlavní kategorii bojovalo od začátku turnaje třináct hráčů, ten čtrnáctý vlčovický Zdeněk Jáchym dorazil až v 15.30 hod., neboť od rána soutěžil za družstvo starších žáků SDH Mniší na závodě hasičské ligy v Jerlochovicích, kde mladí hasiči získali stříbrné medaile. Teprve patnáctiletý Zdeněk Jáchym tak musel za pouhé dvě a půl hodiny absolvovat všechny své zápasy v řadě za sebou. I přes únavu bojoval vlčovický mladík statečně a prohrál až poslední utkání s Radkem Mikuškem, který obhájil loňské prvenství a stal se držitelem putovního poháru Osvětové besedy Vlčovice. Zdeněk Jáchym skončil stejně jako vloni druhý a třetí místo obsadil Radim Jurečka.

Výsledky Podzimního pingpongového maratonu neregistrovaných hráčů O putovní pohár Osvětové besedy Vlčovice (24. 9., II. ročník): kat. 18+ let: 1. R. Mikušek (Kopř.), 2. Z. Jáchym (Vlčovice), 3. R. Jurečka (Kopř.), 4. L. Matula (Lubina), 5. Č. Mičola, 6. P. Eliáš, 7. E. Zweersová, 8. L. Mička (všichni Kopř.), 9. R. Hyvnar (Vlčovice), 10. J. Čeladník, 11. I. Kysilková (oba Kopř.), 12. A. Mezerová (Vlčovice), 13. R. Hladík, 14. J. Funcin (oba Kopř.); kat. mládež do 18 let: 1. J. Raška (Ženklava), 2. M. Jurečka (Kopř.), 3. V. Jáchym, 4. A. Kutáčová (oba Vlčovice), 5. P. Tůma (Kopř.), 6. F. Geryk (Mořkov), 7. T. Bubeníčková (Ženklava), 8. F. Mikušek (Kopř.), 9. T. Harabiš, 10. J. Harabiš (oba Vlčovice); kat. ženy: 1. E. Zweersová, 2. I. Kysilková (obě Kopř.), 3. A. Mezerová, 4. L. Zátopková (obě Vlčovice).

Kopřivničtí fotbalisté si od začátku šli za vítězstvím

FC Kopřivnice – TJ Sokol Tichá 2:0 (1:0)

Kopřivnice (cab) – Hra i výkony jak na houpačce provází kopřivnické fotbalisty v podzimní části I. B třídy skupiny D. V desátém kole, které odehráli v sobotu 8. října na domácí půdě proti Tiché, předvedli tentokrát ten lepší výkon a zaslouženě zvítězili.

Do kopřivnické sestavy se po delší době strávené v nižší soutěži vrátil Tomáš Nenutil, naopak mužstvo bylo z různých příčin oslabeno o tři hráče základní sestavy – Štěpána, Makového a Paly. Dlouho se hrálo bez branek, prvním skórujícím hráčem byl až ve 40. minutě domácí Střelec, který přidal ještě druhou branku v 78. minutě. Kopřivnice v celém utkání pustila Tichou v podstatě jen k jedné větší šanci, naopak sama mohla dvakrát skórovat, ale nakonec byl jediným střelcem zápasu Střelec.

„Kluci hráli skvěle, jako tým. Kdyby předvedli takové nasazení a plnění taktiky v každém utkání, byli bychom úplně někde jinde. Tichá nehrála špatně, ale dovolili jsme jí jen jednou vystřelit,“ liboval si po utkání trenér FC Kopřivnice Miroslav Káňa.

Branky Kopřivnice: 40. a 78. Střelec; sestava Kopř.: Beňo – J. Okřesík, Hruška, Petráš, Ollender, Nenutil (81. Hradečný), Fendrich, Mička, P. Okřesík (70. Hanzelka), Košárek (81. Huňáček), Střelec; další výsledky 10. kola I. B tř. mužů sk. D: TJ Jistebník – TJ Odry 5:0, TJ Mořkov – TJ Spálov 0:3, TJ Slavoj Jeseník n. O. – TJ Fryčovice 3:4, TJ Sokol Kateřinice – FC Kozlovice 6:1, TJ Sokol St. Jičín – Fotbal Fulnek 4:0.

I. B tř. mužů sk. D po 10. kole
1. Odry971119:1222
2. Jistebník963023:721
3. St. Jičín961234:1419
4. Spálov961231:1719
5. Jeseník n. O.943215:1115
6. Fryčovice942322:2514
7. Vlčovice941413:2313
8. Ostravice925217:1611
9. Kopřivnice932418:1911
10. Fulnek931520:1910
11. Tichá9225 7:12 8
12. Kateřinice920713:30 6
13. Mořkov912611:17 5
14. Kozlovice902710:31 2

Vlčovický trenér složil funkci

TJ Sokol Ostravice – FC Vlčovice-Mniší 4:0 (2:0)

Ostravice (cab) – Krizové momenty teď prožívá vlčovický fotbalový celek I. B třídy skupiny D. Nejenže se potýká s úzkým kádrem a v sobotu 8. října v rámci desátého kola přijel z Ostravice bez bodu, ale trenér Milan Svoboda je rozhodnut, že rezignuje na svůj post. Kdy přesně odstoupí, však bylo známo až po uzávěrce tohoto čísla (10. 10.).

V Ostravici provázela úvod duelu spousta nepřesností, ale v osmé minutě to změnili domácí. Po přímém kopu špatně vyběhl vlčovický gólman Sokolovský a hráč Ostravice hlavou otevřel skóre utkání. O vyrovnání se poté snažili Polášek a Hanzelka, ani jednomu však akce nevyšla, naopak ve 25. minutě znovu z přímého kopu navýšila Ostravice své vedení. V poslední pětiminutovce to bylo divoké na obě strany. Ve 41. minutě stříleli domácí těsně vedle, z protiútoku vychytal prudkou střelu Jiřího Jalůvky brankář Ostravice a ve 44. minutě tentokrát Sokolovský svůj tým podržel.

Do druhé půle zápasu vstoupily Vlčovice aktivně. Ve 47. minutě střílel z hranice šestnáctky nad břevno Busek a o minutu později Veličkův pokus kryl gólman. Poté se však dostala ke slovu Ostravice a po dvou neúspěšných akcích se přece jen prosadila v 56. minutě, kdy po rohovém kopu Busek špatně odkopl míč a domácí hráč přehlavičkoval Sokolovského. I nadále měla Ostravice převahu a vítězství korunovala v 74. minutě čtvrtou trefou. „Zápas ovlivnila první branka po chybě gólmana a nevyužité šance. Když jsme inkasovali podruhé, náš výkon šel dolů. Ve druhém poločase jsme už hráli v křeči. Mrzí mě, že některým hráčům je jedno, jaký bude výsledek zápasu nebo jeho výše, také proto odstupuji z pozice trenéra,“ vysvětlil Milan Svoboda.

Sestava Vlčovic: Sokolovský – Velička, Busek, Růžička (72. Balatka), J. Jalůvka, Polášek, Názalaník (46. Harabiš), R. Jalůvka, Světlík, Hanzelka, Černošek.

Minigolfové hřiště hostilo tři turnaje

V sobotu 9. října minigolfisté na kopřivnickém hřišti kvůli chladu zahřívali ruce i míčky (na fotu Miroslav Svoboda z TJ Start Kopřivnice).
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
V sobotu 9. října minigolfisté na kopřivnickém hřišti kvůli chladu zahřívali ruce i míčky (na fotu Miroslav Svoboda z TJ Start Kopřivnice).
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Kopřivnický klub minigolfu TJ Start pořádal o uplynulých dvou víkendech turnaje registrovaných hráčů. V sobotu 1. října se konalo za účasti 29 hráčů a hráček 8. Open a 1. kolo II. ligy, v neděli pak proběhlo 9. Open a 2. kolo II. ligy. O týden později hostilo kopřivnické minigolfové hřiště celkem 37 mužů a 1 ženu na 4. Moravii Tour a 2. kole I. ligy. Z kopřivnických hráčů se nejvíce dařilo Miroslavu Svobodovi, který ve všech třech turnajích ovládl kategorii seniorů2 a jednou se stal i celkovým vítězem.

Výsledky minigolfistů TJ Start Kopřivnice na domácích turnajích: 8. Open (1. 10.): kat. senioři: 2. P. Mikulenka (počet úderů 88), 3. R. Rieger (100); kat. senioři2: 1. M. Svoboda (81); 9. Open (2. 10.): kat. senioři: 2. P. Mikulenka (88), 3. R. Rieger (89); kat. senioři2: 1. M. Svoboda (80); 4. MT (9. 10.): kat. senioři2: 1. M. Svoboda (80).

Jičín ukradl házenkářům body ve druhém poločase

KH Kopřivnice – HBC Ronal Jičín 19:23 (11:11)

Kopřivnice (cab) – Po překvapivém vítězství v Karviné tentokrát kopřivničtí házenkáři na domácím poli úspěšní nebyli. V sobotu 8. října hostili v šestém extraligovém kole celek Jičína a i přes bleskové úvodní vedení a poločasovou remízu nakonec tři body putovaly na severovýchod Čech.

Navzdory absenci klíčových hráčů Rachače a Bukovského a brankáře Chalupy vedla Kopřivnice v jedenácté minutě již 5:0. Hostující trenér si vzal oddechový čas a domácí jako by to vyvedlo z tempa. Dvě neproměněné sedmičky a kupící se chyby Kopřivnici stálo pohodlný náskok a v 16. minutě bylo srovnáno. Domácí celek se poté ještě jednou dostal do dvoubrankového vedení, ale Jičín do přestávky vyrovnal.

Na začátku druhého poločasu se role vyměnily. Tentokrát měl dobrý vstup Jičín, naopak Kopřivničtí zaznamenali první trefu až v sedmé minutě. Žingor sice v bráně čaroval, ovšem hráči v poli často chybovali a hosté odskočili na rozdíl tří gólů. Kopřivnice ještě závěr zdramatizovala, když v 53. minutě stáhla náskok na jedinou branku, ale vlastními chybami a mizernou koncovkou nakonec na body pomýšlet nemohla.

„Byla vidět hlavně absence Marka Bukovského, který je pro nás klíčovým hráčem při kombinační hře, a opět se ukázalo, že někteří hráči na extraligu nemají. Celkově jsme vyhořeli ve střelbě a kluci už pak ani neplnili taktické pokyny. Rozhodl začátek druhé půle a ten jsme nezvládli,“ vyjmenoval důvody první domácí prohry trenér kopřivnických házenkářů Ivo Vávra.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor – Lipový, Střelec 2, Veřmiřovský 1, Zima 1, Jan Gřes 4, Hečko, Mička, Petřík 1, Jiří Gřes 3/2, Fulnek, Jonák 1, Hanus 3, Mynář 3; nejvíce branek Jičína: Šafář 6, Loskot 4, P. Šulc 4/2, Kubík 4; 7m hody: 5/2 – 2/2; vyloučení: 7:8; další výsl. 6. kola: N. Veselí – SKKP Brno 20:21, Litovel – Karviná 30:35, Dukla Praha – Lovosice 25:28, Zubří – F-M 31:24, Plzeň – Hranice 41:25.

Extraliga mužů po 6. kole
1. Lovosice6510194:15411
2. Plzeň6501190:14710
3. Zubří6501175:15110
4. Dukla Praha6402191:165 8
5. KP Brno6402158:149 8
6. Karviná6303182:183 6
7. Kopřivnice6213164:181 5
8. Frýd.-Míst.6204171:176 4
9. Jičín6204144:153 4
10. Hranice6204173:200 4
11. Litovel6105167:202 2
12. N. Veselí6006144:192 0

Vikingové udolali Hrochy

FBC Vikings Kopřivnice – Hippos Žďár n. S. 7:6 (2:2, 2:1, 3:3)

Kopřivnice (cab) – Kopřivničtí florbalisté odčinili porážku z minulého kola a v sobotu 8. října na domácí palubovce ve vyrovnaném duelu se Žďárem nad Sázavou zvítězili.

Kopřivnici se vstup do utkání nepovedl, když v 17. minutě prohrávala 0:2. Těsně před koncem třetiny však snížil Uvíra a v úplném závěru vyrovnal Lichnovský.

Hned v první minutě druhé periody si vzali hosté vedení zpět. Ve 35. minutě ale znovu srovnal Kubátko a skóre otočil ve 33. minutě Vývoda.

Třetí třetina byla dramatická až do konce. Ve 44. minutě Hroši srovnali, ale již za 47 sekund byli Vikingové opět o krok napřed. Odpověď našli hosté ve 48. minutě, poté však zaúřadoval Milan Uvíra a dvěma trefami poslal Kopřivnici do dvougólového vedení. V power-play sice Žďár snížil, ale Vikingové tři body uhájili. „Soupeř i přes úzký kádr byl daleko nebezpečnější a my měli štěstí v zakončení. Opět musím vyzdvihnout výkon Milana Uvíry, který hattrickem zajistil vítězství,“ pochválil kopřivnického matadora trenér Marek Jehlár.

Branky Kopř.: 18. Uvíra (Kubátko), 20. Lichnovský (Kresta). 29. Kubátko (Lichnovský), 33. Vývoda (Kresta), 44. Vývoda (Monsport), 55. Uvíra (Monsport), 56. Uvíra (Šimíček); sestava Kopř.: Klinka (Kurečka) – Zátopek, Sladkovský, Baďura, Kresta, Monsport, Kubátko, Vývoda, Lichnovský, Svatoň, Soukal, Uvíra, J. Matúš, Šimíček; další výsl. 4. kola Nár. ligy sk. V: Paskov – Sokol Brno 4:8, Třebíč – Slovan Havířov 8:11, Opava – Petrovice 10:9, Havl. Brod – Bystřice n. P. 5:2, H. Suchá – Klobouky 7:5.

Nár. liga sk. Východ po 4. kole
1. Sl. Havířov4300135:229
2. H. Suchá4300126:189
3. Kopřivnice4300133:259
4. Klobouky4300125:189
5. Třebíč4300131:259
6. Opava4201123:217
7. Petrovice4200227:266
8. Sokol Brno4200218:196
9. Havl. Brod4110217:155
10. Žďár n. S.4011218:223
11. Bystřice n. P.4000414:250
12. Paskov4000410:410

Doma hokejisté podlehli v přestřelce Šumperku a nestačili ani na Vsetín

HC Kopřivnice – Hokej Šumperk 2003 6:7 (3:4, 3:3, 0:0)

Kopřivnice (cab) – Pořádnou přestřelku viděli diváci na zimním stadionu v Kopřivnici ve středu 5. října, kde se střetly v 7. kole II. ligy skupiny Východ celky Kopřivnice a Šumperka. Padlo celkem třináct branek a o tu jednu trefu nakonec byli lepší hosté.

Gólovou sklizeň začali již ve druhé minutě hosté, Kopřivnice ovšem otočila skóre dvěma brankami Tepera a Hodi v 6. minutě. Již za 33 sekund Draci srovnali, jenomže v 8. minutě vrátil domácímu celku vedení Tomášek a donutil šumperského gólmana ke střídání. Možná i tento tah hostům vyšel a trefami v 9. a 11. minutě byli znovu o branku napřed.

Druhá třetina přinesla další gólovou smršť. Draci nejprve ve 23. minutě nastřelili tyč, o pár sekund později už ale byli úspěšní. Poté dvakrát zaúřadoval kopřivnický mladík Kofroň a přesnou mušku měl i Kowalczyk a kopřivnický celek se potřetí dostal do vedení. Hosté však dalšími dvěma góly v rozmezí dvou minut vyhnali kopřivnického brankáře Unzeitiga na střídačku.

V závěrečné periodě nevyužila Kopřivnice dlouhou přesilovku, stejně jako v závěru dvojnásobnou početní výhodu při vyloučení hostujícího hráče a odvolání brankáře, a body tak bral soupeř. „Kluci podali dobrý výkon, bohužel jsme dostali laciné branky. Pro diváky to byla asi pěkná podívaná, jenže pro nás je to obrovská ztráta bodů,“ litoval kopřivnický trenér Václav Slabý, jenž se musel obejít bez brankářské jedničky Vrby a zraněných útočníků Hrubého a Macha.

Branky Kopřivnice: 6. Teper (Pargač, Sluštík), 6. Hoďa (Tomášek, Ollender), 8. Tomášek (Ollender, Kabeláč), 25. Kofroň (Ollender), 28. Kofroň (Marek), 29. Kowalczyk (Tomášek); sestava Kopř.: Unzeitig (32. Fendrich) – Teper, Krutil, Hoďa, Kowalczyk, Marek, Čintala – Červenka, Sluštík, Pargač – Kabeláč, Tomášek, Ollender – Kofroň, Bartošák, Vyčesaný - Poruba; další výsl. 7. kolo II. ligy sk. V: Hodonín – Tech. Brno 6:0, NJ – Vsetín 2:8, Opava – Val. Meziříčí 4:3.

VHK Vsetín – HC Kopřivnice 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)

Vsetín (cab) – Před skvělou diváckou kulisou na vsetínském Lapači dokázali kopřivničtí hokejisté v sobotu 8. října domácí potrápit, ale na body nedosáhli.

Již ve třetí minutě prověřil vsetínského brankáře Pargač, skóre však otevřeli domácí a druhý gól přidali v 15. minutě. Šanci snížit pak nevyužili Ollender s Tomáškem. V prostřední třetině se neujaly šance obou jmenovaných ani dorážka Poruby, naopak Valaši zvýšili náskok na rozdíl tří branek.

Do poslední části utkání Kopřivnice vstoupila fantasticky, již po 38 sekundách se ve vlastním oslabení trefil Červenka. Ani ne po minutě Vsetín odpověděl, ale poté se v přesilovce soupeře prosadil Ollender a ve 49. minutě snížil na rozdíl jedné trefy Vyčesaný. Valaši však pátým gólem pečetili vítězství. „Kluci odehráli fantastické utkání. Škoda našich chyb, které tak dobrý soupeř trestá. Kluci dokázali, že se dá hrát s každým. Výborně zachytal dvacetiletý Fendrich, který musel zaskočit za zraněného Vrbu,“ dodal trenér Václav Slabý, který již může počítat se službami obránce Fojtíka.

Branky Kopř.: 41. Červenka, 44. Ollender, 49. Vyčesaný (Bartošák); sestava Kopř.: Fendrich – Teper, Krutil, Hoďa, Kowalczyk, Marek, Fojtík – Červenka, Sluštík, Pargač – Poruba, Tomášek, Ollender – Kofroň, Bartošák, Kabeláč (21. Vyčesaný); další výsl. 8. kola: Šumperk – Opava 2:0, Tech. Brno – NJ 3:1, Poruba – Hodonín 4:2.

II. liga mužů sk. V. po 8. kole
1. Vsetín6500132:1515
2. Poruba7403031:2015
3. Hodonín8410334:2814
4. Šumperk6410123:1914
5. Opava7301317:2210
6. Kopřivnice7210426:31 8
7. Val. Meziříčí7200524:27 6
8. Nový Jičín7200520:28 6
9. Tech. Brno7110510:27 5

Pohádka o Balynce

Pohádka o Balynce, představení karlovarského hudebního divadla, které kopřivničtí školáci viděli v pondělí v kulturním domě, děti zábavnou formou informovalo o problematice třídění odpadu a jeho recyklaci.
FOTO: ARCHIV
Pohádka o Balynce, představení karlovarského hudebního divadla, které kopřivničtí školáci viděli v pondělí v kulturním domě, děti zábavnou formou informovalo o problematice třídění odpadu a jeho recyklaci.
FOTO: ARCHIV

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS    Cookies    Upravit mé předvolby cookies    Ochrana oznamovatelů