Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Muzeum Fojtství - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 36/2017 ze dne 12.10.2017

Do sněmovny letos kandiduje devatenáct KopřivničanůKopřivnice (dam) – Celkem devatenáct místních občanů se za týden pokusí získat mandát v parlamentních volbách. Do Poslanecké sněmovny bude letos v Moravskoslezském kraji kandidovat 15 mužů a 4 ženy z Kopřivnice.

Pozice kandidátů a přepokládané volební zisky subjektů, za které kandidují, ale dávají spíše jen teoretickou naději, že by naše město po volbách mělo v dolní komoře parlamentu svého zástupce. Nejvýše na své kandidátní listině figuruje Marcela Dröhslerová, která je dvojkou, ovšem na pouze tříčlenné kandidátce Cesty odpovědné společnosti, další dva Kopřivničané jsou na pátém místě kandidátek, ale subjekty, které reprezentují, s vysokou mírou pravděpodobnosti zůstanou mimoparlamentními stranami, zbylí kopřivničtí kandidáti se pohybují ve druhé nebo třetí desítce pořadí.

Šest kandidátů se může pochlubit zkušeností z místní komunální politiky. Mezi kandidáty do parlamentu je aktuální starosta Miroslav Kopečný, který kandiduje za ODS.

Ve volbách kandidují i oba zdejší místostarostové, Stanislav Šimíček za KDU-ČSL a Lumír Pospěch, který jako bezpartijní kandiduje za obnovenou ODA. Na kandidátních listinách figurují další členové aktuálního kopřivnického zastupitelstva Vladan Resner (ANO 2011) a Radim Hyvnar, bezpartijní na kandidátce KSČM. Šestým kandidátem se zkušeností s prací v kopřivnickém zastupitelstvu je Tomáš Hof, ten byl v minulém volebním období zvolen za sociální demokracii, ale v aktuálním hlasování bude jako nestraník zastupovat Českou pirátskou stranu.

Nejvíc místních kandidátů najdou voliči na hlasovacím lístku ANO 2011, kde jsou hned tři občané Kopřivnice. Po dvou zástupcích má naše město na kandidátkách Pirátů, ODA a Rozumných. Na dalších kandidátkách je vždy maximálně jeden místní člověk. Kompletní přehled kopřivnických uchazečů o poslanecká křesla přinášíme v přehledné tabulce.

Základy zázemí vlčovického hřiště mají stát ještě letos

Vlčovice (dam) – Ještě na podzim začne budování nových šaten a sociálního zázemí na fotbalovém hřišti ve Vlčovicích. Radní v minulém týdnu definitivně vybrali zhotovitele a schválili smlouvu o dílo. Nové zázemí pro sportovce ve Vlčovicích postaví podle návrhu ateliéru Kamil Mrva Architects Severomoravská stavební společnost. Ta totiž městu podala výhodnější ze dvou přihlášených nabídek.

„Výběr dodavatele byl původně uzavřen už v polovině srpna, ale vzhledem k tomu, že cena převyšovala částku vyčleněnou v rozpočtu, bylo před stvrzením výběru a podpisem smlouvy potřeba počkat na doplnění potřebných prostředků do rozpočtu, což se stalo rozhodnutím zářijového zastupitelstva,“ vysvětlil Miroslav Kopečný, starosta Kopřivnice.

Město by podle smlouvy mělo za nové šatny ve Vlčovicích zaplatit bezmála 8,5 milionu korun.

K předání staveniště by mělo dojít až po ukončení podzimní sezony na konci října a stavební firma má mít na realizaci zhruba půl roku. „V listopadu by se mělo začít s demolicí stávající budovy a do Vánoc bychom rádi měli základovou desku včetně přípojek inženýrských sítí. Samotná stavba by měla proběhnout zřejmě až na jaře,“ uvedl starosta Kopečný s tím, že konečný termín dokončení stavby bude závislý na klimatických podmínkách.

Modernizace zázemí na hřišti ve Vlčovicích se v minulosti dvakrát neúspěšně pokoušela o dotační podpory z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nyní realizaci podle návrhu připraveného v roce 2014 architektem Kamilem Mrvou kompletně zaplatí město z vlastních prostředků.

Na hřišti vyrostou přízemní objekty šaten a skladovacích prostor, které budou spojeny společnou střechou a zároveň rozděleny krytou terasou. Fasádu dřevostavby na jednoduchém obdélníkovém půdorysu budou krýt dřevěné latě a titanzinkový plech.

Město začalo hledat nájemce restaurace ve vile

Kopřivnice (dam) – Přestože stavební práce na celkové rekonstrukci Ringhofferovy vily začaly teprve před deseti týdny a hotovy nebudou dříve než v dubnu příštího roku, radnice už nyní začíná hledat nájemce budoucí suterénní restaurace.

„Rada města schválila záměr pronajmout prostory už nyní ze dvou důvodů. Jednak přepokládáme, že najít vhodného nájemce nebude snadné, a navíc chceme dát budoucímu provozovateli možnost dokončit interiéry a vybavení provozovny podle jeho vlastních představ,“ uvedl kopřivnický starosta Miroslav Kopečný.

Radnice se podle jeho slov chce vrátit k historickému využití prostor v prvním podzemním podlaží, kde řadu let fungovala restaurace. Charakter a dispozice prostoru se ovšem po rekonstrukci změní a restaurace bude částečně otevřena přímo do parku E. Beneše.

Město bude podnájem necelých 205 metrů čtverečních komerčního prostoru a obslužné prostory o celkové výměře přes 120 metrů čtverečních nabízet výhradně pro budoucí provozování restaurace. „Naší představou je, že tam vyroste slušná restaurace, kterou bude možné využít například i k pořádaní svatebních oslav, zatímco obřady budou probíhat ve stejném objektu o patro výš v obřadní síni. Hledáme také nájemce, který bude mít zájem o dlouhodobé podnikání,“ doplnil starosta Kopečný.

Důvod, proč město hledá nájemce s velkým předstihem, je snaha dohodnout se s případným budoucím nájemcem na investicích do nebytových prostor, které souvisejí s instalací vzduchotechniky, rozvodů odpadů a vody, výběrem podlahové krytiny, obkladů v kuchyni a podobně. Tyto investice bude realizovat město jako vlastník objektu. Samotné vybavení restauračních prostor a kuchyně už bude v režii nájemce.

Případným zájemcům o pronájem umožní radniční odbor majetku města po dohodě se stavební firmou, která v objektu provádí rekonstrukci, prohlídky prostor budoucí restaurace. Na odboru majetku města je rovněž možné podávat připomínky k záměru pronájmu nebo přímo nabídky možných nájemců.

Pošta v nejbližších dnech doručí do schránek hlasovací lístky

Kopřivnice (hod) – V příštím týdnu proběhnou volby, v nichž lidé budou volit své zástupce do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V nejbližších dnech obdrží občané Kopřivnice a místních částí do svých schránek hlasovací lístky všech 26 volebních uskupení kandidujících v Moravskoslezském kraji. „Ze sady si volič vybere jeden hlasovací lístek a na něm může upřednostnit čtyři kandidáty, a to tak, že zakroužkuje jejich pořadové číslo. Na jiné úpravy nebude brán zřetel,“ upozornila na možné úpravy hlasovacího lístku Jana Sopuchová, vedoucí oddělení správních agend kopřivnické radnice. „Volit mohou občané na platný občanský průkaz nebo cestovní doklad,“ podotkla Jana Sopuchová. Proto by si lidé měli včas zkontrolovat doklady, neboť tentokrát nebude možné v době voleb vyřídit občanský průkaz s omezenou platností, jak tomu bylo v minulosti.

Pokud mají nemocní či jinak nepohybliví občané zájem, aby je navštívila volební komise s přenosnou volební schránkou, mohou požádat příslušnou okrskovou komisi prostřednictvím svých rodinných příslušníků nebo sousedů, nebo mohou dle doporučení pracovnic radnice volat na městský úřad do pátku 20. října do 11 hodin na telefonní číslo 556 879 301 a jejich požadavek bude předán příslušné volební komisi.

Na cyklohrátky přišlo 21 dětí

Jako první se na trať cyklohrátek vydali nejmenší závodníci, kteří ji absolvovali na odrážedlech a jen pár z nich na kolech.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Jako první se na trať cyklohrátek vydali nejmenší závodníci, kteří ji absolvovali na odrážedlech a jen pár z nich na kolech.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Ve středu 4. října odpoledne zaplnily děti s koly centrum města. Připraveny byly pro ně cyklohrátky.

Trať pro malé závodníky vytyčili členové CykloArt bike clubu na louce před kulturním domem. Zatímco ti nejmenší ji projeli na kolech či odrážedlech jednou, starší absolvovali trať dvakrát. Nejvíce byla obsazena věková kategorie 4-7 let, kterou nakonec před samotným startem pořadatelé rozdělili do dvou skupin dle věku. Zato do kategorie 13-15 let se přihlásil pouze jeden závodník, a ten tak závod absolvoval s věkovou kategorií 8-12 let.

„Každý z 21 závodníků obdržel drobnou odměnu a první tři v každé kategorii obdrželi dárky od města, které bylo spolupořadatelem akce,“ uvedla Barbora Mužíková, koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21.

O doprovodný program se postarali členové dětského zastupitelstva, kteří na ploše před kulturním domem pro menší děti připravili cyklistickou slalomovou dráhu. Tu pak projížděly postupně, čímž si zkrátily čas před startem a vyhlášením vítězů cyklohrátek.

Po Jiříčkovi se budou sbírat plastové vršky pro Andrejku

Kopřivnice (hod) – Nyní se budou sbírat plastové vršky pro Andrejku. Tuto charitativní sbírku schválila minulý týden rada města. Jde už o šestou účelovou sbírku plastových vršků, přičemž poprvé se s touto aktivitou začalo v roce 2013.

Naposledy se sbíraly plastové vršky pro Jiříčka, a to od 1. listopadu 2016 do 30. srpna letošního roku, na zakoupení digitálního naslouchadla, které ani zčásti nehradí zdravotní pojišťovna. Dnes již šestiletý Jirka se narodil s vrozenou oční vadou, jež mu byla zjištěna v 18 měsících jeho života. Jirka má středně těžkou mentální retardaci se sekundárním vývojem autistického spektra a je nedoslýchavý, což velmi ovlivňuje jeho vnímání okolního světa i komunikaci. Jirka navštěvuje Speciální MŠ Motýlek v Kopřivnici.

Celkem bylo nasbíráno 1 101 kg, přičemž finanční výtěžek činil 8 547 korun. „Předpokládané náklady na zakoupení naslouchadla činí zhruba 19 tisíc korun. Na uvedený účel přispěla i fyzická osoba darem 3 000 korun, které budou poskytnuty prostřednictvím Charity Frenštát pod Radhoštěm. Další finanční dar obdržela maminka od České spořitelny ve výši 5 000 korun a zbývající část prostředků bude poskytnut městem Frenštát pod Radhoštěm,“ okomentovala výsledek sbírky pro Jiříčka Lenka Galiová, vedoucí sociálního odboru a zdravotnictví.

Nyní se budou sbírat vršky pro třináctiletou Andrejku, žákyni 7. třídy ZŠ 17. listopadu, na nákup chodítka. Andrejka je po dětské mozkové obrně a má omezenou hybnost končetin a pohybuje se na invalidním vozíku, kratší trasy zvládá za pomoci chodítka.

„Zdravotní pojišťovna hradí pouze jedno chodítko, proto maminka musí spolu s dcerou převážet do základní školy také chodítko. Pořizovací cena chodítka se pohybuje v rozmezí od 5 do 9 tisíc korun. Věřím, že i tato sbírka bude úspěšná,“ poznamenala Lenka Galiová s tím, že sbírka bude probíhat od 1. listopadu až do 30. srpna 2018.

Uzávěry od plastových lahví se v Kopřivnici budou sbírat dál a odevzdávat je bude možné na stejných místech jako dosud, tedy ve vestibulu radnice, městské knihovně v KDK i v její pobočce na Severu, ve všech mateřských i základních školách.

Úprava vzhledu vlakového nádraží

V minulém týdnu začaly první úpravy vzhledu zdejšího vlakového nádraží. Správa železniční dopravní cesty slíbila ještě do konce letošního roku částečně upravit nádražní budovu i nástupiště. Kompletní rekonstrukce se pak nádraží dočká až s elektrifikací tratě.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V minulém týdnu začaly první úpravy vzhledu zdejšího vlakového nádraží. Správa železniční dopravní cesty slíbila ještě do konce letošního roku částečně upravit nádražní budovu i nástupiště. Kompletní rekonstrukce se pak nádraží dočká až s elektrifikací tratě.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Probíhá průzkum dopravního chování obyvatel

Kopřivnice (hod) - Ministerstvo dopravy zahájilo v minulých dnech první celostátní průzkum dopravního chování s názvem Česko v pohybu.

Centrum dopravního výzkumu zahájilo šetření, jehož cílem je zjistit, odkud, kam, jakými dopravními prostředky a za jakým účelem obyvatelé České republiky cestují. Získané informace přispějí k efektivnímu plánování dopravy tak, aby lépe odpovídala potřebám občanů.

V celé republice bylo náhodně vybráno 40 000 domácností, jež budou osloveny tazateli agentury Focus s žádostí o účast v průzkumu, který bude prováděn až do podzimu příštího roku. Ve vybraných domácnostech se tazatelé budou ptát na vybavení dopravními prostředky a na způsob dopravy každého jejího člena nad šest let, například do práce či do školy.

Účast v průzkumu není příliš časově náročná. Spočívá ve vyplnění jednoduchých cestovních deníků. Respondenti si budou moci vybrat mezi papírovou nebo elektronickou verzí, případně bude možné odpovědět telefonicky.

„Všechny údaje, které tazatelé posbírají, zůstanou anonymní. Tazatelé se budou ve vybraných domácnostech prokazovat průkazem agentury FOCUS, který bude opatřen fotografií, razítkem a podpisem. Doklad budou mít umístěný na viditelném místě. S sebou budou mít také leták s informacemi o průzkumu a informační dopis. Na všech materiálech je uvedené telefonní číslo, které je také na webu www.ceskovpohybu.cz. V případě pochybností o totožnosti tazatele může respondent infolinku kontaktovat,“ uvedla Barbora Novotná Březovská, pracovnice Centra dopravního výzkumu, s tím, že první vlna průzkumu probíhá od poloviny září do konce listopadu.

Informace k průzkumu včetně kontaktních údajů najdou zájemci jednak na stránkách projektu - www.ceskovpohybu.cz, jednak na facebooku @ceskovpohybu.

Na škole sv. Zdislavy se při hrách bořily bariéry

Žáci páté třídy ZŠ sv. Zdislavy se na sportovně zábavné akci bavili společně s klienty Denního stacionáře Kopretina a chráněného bydlení Nanovo.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Žáci páté třídy ZŠ sv. Zdislavy se na sportovně zábavné akci bavili společně s klienty Denního stacionáře Kopretina a chráněného bydlení Nanovo.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Hry bořící bariéry mezi zdravými dětmi a klienty Denního stacionáře Kopretina a Domova Nanovo – chráněné bydlení proběhly minulý týden ve čtvrtek v Základní škole sv. Zdislavy. Ty se konaly již podruhé, premiéru měly vloni v rámci Týdne sociálních služeb.

Pracovnice obou sociálních zařízení připravily sportovně zábavnou akci, při níž se společně bavili nejen klienti jmenovaných zařízení, ale i žáci pátého ročníku Základní školy sv. Zdislavy. Školáci v pěti týmech plnili nejen sportovní úkoly, ale odpovídali na vědomostní či kvízové otázky, nebo měli za úkol vymyslet a vyrobit z recyklovaného odpadu výrobek.

Žáci byli na akci připraveni. „Hovořili jsme o tom, že účelem akce je, abychom se navzájem poznali a ztratili zábrany. Děti věděly, že cílem je, aby se bavili všichni účastníci,“ uvedla Miluše Goldová, třídní učitelka.

Na plnění úkolů dohlíželi klienti sociálních zařízení, kteří se v jednom z úkolů stali protivníky školákům. „Akci hodnotím jako dobrou, protože tak to vnímají děti i naši klienti, což je dobře. Je to přirozené,“ zhodnotila akci Jarmila Silberová, vedoucí chráněného bydlení Nanovo.

Akce do kalendáře je třeba nahlásit do 3. listopadu

Kopřivnice (hod) – I pro další rok bude vydávat město Kopřivnice stolní kalendář, na který si už Kopřivničané zvykli. Jeho nedílnou součástí bude mimo jiné i přehled kulturních, společenských a sportovních akcí, proto by jejich organizátoři měli co nejdříve kontaktovat radnici.

„Pokud chcete, aby byla akce zveřejněna v kalendáři distribuovaném do všech kopřivnických domácností, informace o ní zasílejte nejpozději do 3. listopadu na e-mailovou adresu Informačního centra Kopřivnice ic@koprivnice.cz. Do předmětu e-mailu uveďte Kalendář 2018,“ uvedla Jana Hromočuková, tisková mluvčí kopřivnické radnice, kam mají organizátoři zasílat informace o akci.

Stíny

Dne 18. 9. před třetí hodinou ranní přijala stálá služba městské policie oznámení o agresivním muži v baru na Záhumenní ulici. Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že agresor poškodil zařízení baru a vulgárními slovy napadal servírku. Dvaatřicetiletý muž strážníkům uvedl, že za vše může obsluha, která mu odmítla po zavírací době prodat cigarety. Strážníci jej vyvedli z omylu a postoupili jeho případ přestupkové komisi k dořešení.

Během 21. 9. měla 61letá žena při nákupu v supermarketu v Kopřivnici položenou kabelku na nákupním košíku, který měla ve své blízkosti. V danou chvíli se kabelky zmocnila 27letá pachatelka, jež chtěla z místa utéct. To se jí však nepodařilo, jelikož si jejího jednání okradená žena všimla a svou kabelku, v níž měla platební kartu, peníze a další věci v hodnotě přes 10 tisíc korun, pachatelce vytrhla z ruky. Žena byla poté zadržena ostrahou prodejny a předána policistům. Ti již v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže a přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což může strávit až dva roky za mřížemi.

Dne 22. 9. přijala služba městské policie oznámení o nehodě cestujícího v městské hromadné dopravě. Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že se v autobuse nachází muž, který je evidentně pod vlivem alkoholu. Řidič autobusu strážníkům uvedl, že muž při výstupu zavrávoral a upadl, přičemž se poranil na hlavě. Dechová zkouška u 32letého muže prokázala téměř 3 ‰ alkoholu. Ke zraněnému byla také přivolána záchranná služba, ale muž začal být velmi agresivní, takže jej strážníci eskortovali nejprve k lékaři a pak na protialkoholní záchytnou stanici.

Na konci září převzala místní jednotka cisternu a přepravní vůz

Členové místní jednotky hasičů testují nový zásahový vůz, který v jejich výbavě nahradí víc jak 30 let starou automobilovou stříkačku.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Členové místní jednotky hasičů testují nový zásahový vůz, který v jejich výbavě nahradí víc jak 30 let starou automobilovou stříkačku.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Kopřivničtí dobrovolní hasiči mají od 26. září dva nové automobily - velkokapacitní cisternovou automobilovou stříkačku (dále jen „CAS“) a dopravní automobil pro přepravu osob. Vozidla byla pořízena z dotace Integrovaného regionálního operačního programu na pořízení techniky, která má zvýšit připravenost složek integrovaného záchranného systému na mimořádné situace, jako jsou sucho, nadměrné srážky či velký mráz. Celkové náklady na pořízení vozidel přesáhly 10 milionů, přičemž město zaplatilo 10 % a 90 % pokryla dotace z IROP.

„O projektu na pořízení speciální hasičské techniky jsme se dozvěděli na konci roku 2015 a převzetím vozidel od zástupců společnosti THT Polička byl projekt dokončen. Při přebírání vozidel u nás ve zbrojnici jsme byli pracovníky dodavatelské firmy proškoleni. Po nezbytném zaškolení všech členů jednotky a provedené garanční prohlídce výrobcem by cisterna mohla být uvedena na výjezd začátkem listopadu,“ uvedl k převzetí vozidel Tomáš Melčák, velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Kopřivnice.

Nová velkokapacitní cisterna CAS 30 T815-7 nahradí doposud sloužící 32 let starou CAS 32 Tatra 815, kterou město získalo darem od HZS Moravskoslezského kraje. Nový vůz je poháněn vzduchem chlazeným vidlicovým osmiválcem o výkonu 325 kW. Čtyřmístná kabina s vnějšími panely z hliníku je mimo jiné vybavena nezávislým naftovým topením, displejem couvací kamery a dvěma radiostanicemi, analogovou i digitální. V opěradle sedadla velitele je integrován držák dýchacího přístroje, zbylé tři - včetně náhradních tlakových lahví jsou uloženy v nástavbě vozu. Na předním nárazníku je uchycen elektrický lanový naviják a vedle něj je nárazníkový monitor, což je laicky řečeno proudnice s průtokem 800 litrů za minutu a s dostřikem 30 metrů, která je ovládána dálkově z kabiny vozu.

„Vůz dokáže brodit klidnou vodou až do hloubky 1 200 mm. Samozřejmostí je zvýšená ochrana podvozku proti sálavému teplu. Požární nástavba pojme 9 000 litrů vody a 540 litrů pěnidla, aktuální stav hasiva signalizují LED stavoznaky na obou bocích nástavby. „Čerpadlo má maximální výkon až 3000 litrů vody za minutu. Vozidlo je vybaveno standardním příslušenstvím pro vedení požárního zásahu. S dálkově ovládaným nárazníkovým monitorem lze hasit za jízdy například pole po sklizni obilí. Na střeše je nastavitelná lafeta, z boku nástavby je umístěn vysokotlaký proud a čtyři další vývody. Auto tak může najednou hasit šesti proudy,“ přiblížil možnosti nové cisterny Tomáš Melčák s tím, že vozidlo není prvovýjezdové, ale je určeno na hašení větších požárů nebo na dovoz vody například v období sucha. „Skladba a rozmístění výbavy byla řešena tak, aby Tatra dokázala v případě nutnosti plnohodnotně nahradit prvovýjezdové Terrno v případě jeho nepřítomnosti,“ podotkl Tomáš Melčák.

Druhé vozidlo Volkswagen Transporter je určeno zejména pro dopravu hasičů na místo zásahu, střídání hasičů u dlouhodobých zásahů, ale také pro případnou evakuaci obyvatelstva. „Vozidlo pojme devět osob, je vybaveno digitální radiostanicí a nezávislým topením. Ve výbavě nechybí dvojice LED světlometů s magnetickým uchycením, lékárnička, hasicí přístroje a svítilny v dobíjecích úchytech. V přední části vozu je za nárazníkem namontován elektrický lanový naviják,“ dodal Tomáš Melčák s tím, že součástí dodávky dopravního automobilu byl i přívěsný vozík s plachtou pro přepravu zavazadel.

Hasiči postoupili do finále ankety

Kopřivnice (hod) – Kopřivničtí dobrovolní hasiči, kteří se počtem zásahů řadí k nejvytíženějším dobrovolným jednotkám v kraji, postoupili do závěrečného finále VII. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku. Finalisty 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech koutů České republiky vybrala odborná porota složená ze zástupců profesionálních i dobrovolných hasičů a zástupců partnerů ankety.

Výsledné pořadí finalistů vzejde z veřejného hlasování, které potrvá až do 31. října. Mezi vítěze bude rozděleno jeden a tři čtvrtě milionu korun a hasičská technika v hodnotě šest set tisíc Kč. Kopřivnická jednotka v oblasti sever Moravy soutěží se čtyřmi jednotkami z Moravskoslezského, Olomouckého kraje a Zlínského kraje, s JSDH Bělkovice-Lašťany, JSDH Němčice nad Hanou, JSDH Petrovice-Závada a JSDH Studénka.

Pokud chcete naše hasiče podpořit, hlasujte na stránkách soutěže www.adhr.cz v oblasti sever Moravy. Bližší informace jsou zveřejněny i na webu místních hasičů.

Připravuje se setkání seniorů z Bánovců a Kopřivničanů

Kopřivnice (hod) – Do Kopřivnice přijedou ve čtvrtek 19. října na návštěvu nejen města, automobilky, ale i za svými bývalými kolegy senioři z Bánovců nad Bebravou.

Podobné setkání proběhlo v polovině září v Bánovcích. Na zájezd s prohlídkou bývalého areálu závodu a zámku Bojnice se vydala z Kopřivnice stovka místních seniorů. „Připravili jsme pro ně program, v rámci kterého plánujeme posezení s lidmi z Kopřivnice a okolí, kteří se s nimi chtějí setkat ve velkém sále Katolického domu v době od 12 do 13.30 hodin,“ pozvala na akci Pavla Zrunková, pracovnice sociálního odboru kopřivnické radnice.

Zítra začne výstava ze čtvrt milionu kostek Lega

Kopřivnice (dam) – Zhruba čtvrt milionu dílků legendární stavebnice Lego bylo nutné pro vytvoření exponátů výstavy, která v pátek 13. října začíná v prostorách Technického muzea Tatra. Výstava nazvaná Svět kostiček se zaměří především na modely z řady Technic a Bionicle.

Kromě továrních modelů z edice Lego Technic a Bionicle výstava nabídne i autorské modely předních českých stavitelů a sběratelů Lega. K vidění budou letadla, lodě, motorky, formule, traktory, stavební technika, kamiony a spousta dalších technicky propracovaných modelů.

Velkým lákadlem může být i válečná zóna robotů Bionicle a Hero Factory. „Z vlastní tvorby se představí například unikátní modely v měřítku detailně propracovaných hasičských vozidel tovární značky Tatra od českého stavitele Ondřeje Nešlehy,“ slibuje jeden ze spoluautorů výstavy Petr Šimr. Znalci produkce dánského výrobce hraček ocení, že tovární sety budou vystavovány v jednotlivých tematických celcích a při vzájemném porovnávání bude možné vidět na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti Lego.

Výstava uspokojí také hravé návštěvníky a k dispozici budou hrací stolky a nejrůznější kostky Lega pro jejich vlastní tvorbu. Výstavu bude možné v Technickém muzeu Tatra navštívit až do konce letošního roku.

Pavol Seriš přiveze komedii Zo ZOO

Na letošní Kopřivě herec Pavol Seriš pobavil publikum svým představením Pri kase. Zítra večer na stejném místě zahraje komedii Zo ZOO.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Na letošní Kopřivě herec Pavol Seriš pobavil publikum svým představením Pri kase. Zítra večer na stejném místě zahraje komedii Zo ZOO.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Na stejné jeviště, kde letos na jaře získal Cenu diváků divadelního festivalu Kopřiva, se v pátek 13. října vrací slovenský herec Pavol Seriš. Zatímco publikum Kopřivy pobavil svou hrou Pri kase, tentokrát přiveze komedii Zo ZOO. Pohybová oneman show z prostředí zoologické zahrady spojuje divadlo, pantomimu s prvky stand-up komedie a tance. Seriš nepoužívá žádné rekvizity a plejádu komických charakterů a zvířat ztvárňuje prostřednictvím vlastního těla a nevšedního pohybového nadání.

Pavol Seriš je absolventem ateliéru pohybového divadla na brněnské JAMU, kde aktuálně pokračuje v doktorandském studiu. Se svými autorskými hrami pravidelně vystupuje nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v dalších evropských zemích. Na svém kontě má už i řadu cen jako ocenění pro Objev roku na festivalu Next wave 2014 v Praze, Cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu FITUA v marockém Agadire nebo hlavní cenu European Young Theatre 2015 z italského Spolete.

Zítřejší představení ve velkém sále Katolického domu v Kopřivnici začíná v 19 hodin.

K - Galerie nabídne Stančíkovy fotoobrazy

Kopřivnice (dam) – Novou výstavu otevřou v úterý 1. října v kopřivnické K - Galerii a až do 26. listopadu tam bude své Fotoobrazy vystavovat Ruda Stančík. Ten se fotografování věnuje od roku 1973 a na konci sedmdesátých let absolvoval studium výtvarné fotografie na Ostravské lidové konzervatoři. Své fotografie vystavoval v řadě samostatných i kolektivních výstavách a byl také aktivním členem fotografického sdružení Kolegium.

„Fotografie je především poznávání světa, poznávání člověka a poznávání sebe samého. Je to mezilidská komunikace na vyšším stupni. Člověk odhaluje především svůj vztah ke světu a k životu. Je to určitý druh poezie bez použití opotřebovaných slov,“ říká o svém fotografování Ruda Stančík.

Stančíkův tvůrčí zápal se ale neomezuje jen na fotografii, věnuje se také skládání hudby, malování, grafice a poezii. V kopřivnické suterénní galerii bude Stančík vystavovat fotoobrazy vzniklé fotomontážemi a výraznou výtvarnou stylizací původních fotografií.

Cold Cold Nights zahrají v prostorách Galaxie

Kopřivnice (dam) - Prostor budoucí Galerie Galaxie se v pátek 13. října znovu zaplní hudbou. Pod taktovkou Živé mandaly tam kopřivnickému publiku zahraje Cold Cold Nights. Kapela se utvořila okolo původně sólového písničkáře Jakuba Jiráska a od jeho debutové EP si vypůjčila i název. Skupina, která si drží pověst jednoho z nejzajímavějších projektů aktuální nezávislé scény v Česku, své směřování potvrdila letos na jaře vydáním debutové desky (The) Last Summer. „Cold Cold Nights přišli s deskou, která jde proti proudu současných trendů a preferuje jednoduchý zvuk bez modulací a softwaru. Mnozí jejich spojení devadesátkového lo-fi písničkářství s klasickými nástroji jako trubka, akordeon nebo trombon označují škatulkou post-rock, Cold Cold Nights však jasněji vystihuje přídomek emo,“ napsal o hudbě Cold Cold Nights Jakub Šponer, hudební redaktor radia Wave.

V Kopřivnici kapela zahraje bez předkapely a její vystoupení začne zhruba o půl deváté večer v objektu v těsném sousedství zdejšího vlakového nádraží v parku E. Beneše.

Jednadvacátý ročník přehlídky nabídne čtyři sbory

Kopřivnice (dam) – Možnost poslechnout si čtyři různé sbory nabídne v sobotu 14. října v pořadí už jednadvacátý ročník Přehlídky pěveckých sborů. Pořádající Pěvecké sdružení Kopřivnice pozvalo do velkého sálu Katolického domu další tři moravské soubory.

Největší historií se může pochlubit Mužský pěvecký sbor Vítkovice, ten v různých podobách funguje už od roku 1900. Sbor, který míval v některých letech až šedesát aktivních členů, dnes sdružuje asi dvacet zpěváků. V jeho čele už víc jak 40 let stojí Lumír Pivovarský, jenž je také členem a dirigentem známého Pěveckého sboru moravských učitelů. Vítkovický sbor má na svém kontě desítky vystoupení u nás i v cizině a spolupráci s profesionálními divadly i orchestry.

Dalším hostem hudebního odpoledne bude Pěvecký sbor Martinů z Třince. Smíšený sbor s víc jak šedesátiletou tradicí pravidelně vystupuje na prestižních festivalech v České republice, ale koncertoval už i ve Španělsku, Itálii, Německu, Makedonii, Polsku, Slovensku, Rakousku, Rusku, Chorvatsku, Maďarsku a Francii. Repertoár sboru prochází napříč hudebně historickým vývojem od děl starých mistrů přes skladby baroka, klasicismu a romantismu. Zahrnuje také úpravy lidových písní nebo vánočních koled. Aktuálně sbor tvoří víc než 40 zpěvaček a zpěváků.

Z hanácké Litovle na letošní ročník přehlídky přijede tamní sbor Kantika. Ten se zaměřuje na díla starých mistrů z období renesance a baroka. Významné místo v repertoáru mají ale i skladby klasicistních a romantických autorů, současnou hudbu nebo úpravy lidovek. Smíšený sbor vystupuje na pěveckých přehlídkách, lázeňských, adventních a vánočních koncertech. Sám také pořádá bienále Canticum Litovel, což je přehlídka podobná té, kterou připravují místní pěvci. Během své činnosti už litovelský sbor nasbíral řadu trofejí, například byl oceněn stříbrnou medailí Leoše Janáčka a v mezinárodní soutěži Iuventus Mundi Cantat v Olomouci získal stříbrnou medaili v roce 1997 a 2000 a stříbrné pásmo Musica religiosa Olomouc 2007.

Kromě hostů se na přehlídce domácímu publiku představí s vlastním programem také Pěvecké sdružení Kopřivnice. Úvodní tóny letošního ročníku přehlídky pěveckých sborů by měly zaznít po třetí hodině odpoledne.

Kino v sobotu promítne záznam festivalového uvedení Turandot

Kopřivnice (dam) – Poslední Pucciniho operu Turandot nabídne kopřivnické kino v sobotu 14. října večer. Od půl osmé bude na programu projekce záznamu inscenace připravené vloni pro slavný bregenzský festival, který se každoročně odehrává na břehu Bodamského jezera.

Předlohou pro jednu z nejslavnějších oper Giacoma Pucciniho je stará perská pohádka o kruté čínské princezně, která svým nápadníkům klade tři hádanky a za jejich nezodpovězení je nechává nemilosrdně popravovat. Když pak jednou neznámý mladík všechny hádanky rozluští, Turandot si jej přesto odmítne vzít za muže. Princ však nenaléhá, a dokonce je ochoten nechat se dobrovolně vydat katu, pokud Turandot do rána uhodne jeho jméno. A tato oddanost nakonec překoná princeznin chlad.

Giacomo Puccini začal toto téma zpracovávat, už když byl vážně nemocný a dílo nikdy nedopsal. Závěr za něj dokončil jeho žák Franco Alfano. Přesto právě Turandot je operou, ve které zní jedna z nejznámějších operních árií vůbec, slavná Nessun dorma.

Papayou bude znít pop-punk i hardcore

Kopřivnice (dam) – Koncerty čtyř kapel nabídne v sobotu 14. října už patnácté pokračování hudební akce Devil hates Heroes, kterou tentokrát bude hostit Papaya Music club. „První akce pod tímto názvem se uskutečnila už v květnu 2012 v klubu Cleus, potom jsme vystřídali řadu dalších míst, koncerty jsme pořádali v klubu Nord, v prostorách restaurace na koupališti, ale i v jiných městech. Co se ale nezměnilo za celou tu dobu, je koncept, kdy zahrají většinou čtyři kapely různých žánrů od pop-rocku až po metalcore a poté následuje afterparty s elektronickou muzikou,“ říká Filip Štrbavý, který Devil Hates Heroes s partou dalších hudebních nadšenců většinou třikrát do roka pořádá.

V sobotu večer na návštěvníky Papayi budou čekat kapely Our Atlantic, Breaking The Cycle, Self Talk a Refractory Obdurate.

Our Atlantic je stále ještě poměrně čerstvý projekt bývalých členů Rise Up Phoenix, Today Ashley, Island Sun a Strike Out. Kapela koncertovat začala letos v červenci a během prázdnin objela spoustu českých měst. Místní publikum je už mohlo slyšet v Mandale. Kapela hrající muziku, kterou sama označuje jako emo pop-punk, nyní pracuje na prvním oficiálním videoklipu k novému singlu Downtown Station.

Pop-punk produkuje taky kapela Self Talk, která se dala dohromady vloni v Opavě. Po zkušenostech každého z pěti členů v různých lokálních kapelách začali Viktor, Ondra, Filip a Vít společně skládat vlastní hudbu. Vloni v létě kapela nahrála první materiál, ale oficiálně své první dva singly Tip Off a Daisy vydala až letos v dubnu a v létě kapela v Ostravě předskakovala na turné britských kapel Young Kings a My Only.

O poznání tvrdší muziku nabídne kapela Breaking The Cycle, jejíž tvorba se pohybuje na pomezí žánrů hardcore, metalcore a djent. Skupina má na svém kontě už několik singlů a v létě vydala také debutové album As Above So Below. Za dobu své existence Breaking The Cycle odehráli koncerty po boku kapel jako Oceans Ate Alaska, Carcer City, Landmvrls, Napoleon a dalších. Letos na jaře absolvovali českorakouské turné po boku francouzské deathcorove kapely The Walking Dead Orchestra. Poslední kapela večera, uherskohradišťská hardcorová mlátička Refractory Obdurate, se do Kopřivnice vrací poněkolikáté, ale tentokrát ji místní publikum poprvé uslyší v obměněné sestavě s novým bubeníkem.

Začátek koncertní nadílky v Papaya Music clubu je plánován na osmou hodinu večerní.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 12. - pá 13. října v 17.30 hodin komedie Francie Alibi na míru. Na fotbal místo na večeři s příbuznými? Ulejt se z práce? Aférka? Nevěra? Nebo mít prostě chvíli klid od všeho? Hrdinové z Alibi na míru všechno zařídí a nikdo nemá ani páru. Věci se ale někdy umí zamotat.

Čt 12. - pá 13. října a ne 15. října ve 20 hodin 3D sci-fi thriller USA Blade Runner 2049. Důstojník losangeleské policie odhaluje dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti.

Ne 15. října v 15.30 hodin animovaná komedie ČR, Belgie, Ruska Hurvínek a kouzelné muzeum. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil taťuldu, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

Ne 15. - po 16. října v 17.30 hodin horor USA To. Nové zpracování populárního hororového románu Stephena Kinga s vraždícím klaunem v hlavní roli.

Po 16. října ve 20 hodin hudební dokument Německa Scorpions Forever. Padesát let historie rockové legendy Scorpions, jejich cesta na vrchol, těžké roky, návrat mezi rockovou elitu, zpověď blízkého okolí, zákulisí legendárního koncertu v Moskvě a současný život rockových hvězd, které stále vyprodávají největší haly světa.

Út 17. října v 15.30 hodin romantické drama USA Všechno, úplně všechno. Kvůli imunitnímu onemocnění sedmnáctiletá Madeline nedokáže bojovat s venkovním světem, a proto je stále zavřená doma. Společnost jí dělá jen matka, ošetřovatelka a knihy. Všechno se ale změní v okamžiku, kdy se do sousedního domu nastěhuje nová rodina a s ní i kluk Olly...

Út 17. října v 19 hodin sci-fi USA Planeta opic. Když se astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice a že jejich kosmická loď je zničena... (Filmový klub)

Čt 19. - pá 20. října v 17.30 hodin tragikomedie ČR, SR, Polska Zahradnictví: Dezertér. Příběh mužů, kteří nasazovali životy v boji za svobodu. Přežili vlastní smrt, aby opětovně čelili ztrátě nadějí, ve které věřili a ke kterým se upínali.

Čt 19. - pá 20. října ve 20 hodin mysteriózní thriller USA Matka! Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Idylické soužití manželského páru v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá...

So 21. října v 15.30 hodin animovaná komedie USA Lego Ninjago film. Mladý Lloyd, známý také jako Zelený Nindža, se společně se svými přáteli a tajnými bojovníky zapojí do bitvy o Ninjago City. Pod vedením vtipem sršícího učitele kung fu Mistra Wu musí porazit zlého válečníka Garmadona, nejhoršího padoucha všech dob.

So 21. a po 23. října v 17.30 hodin komedie ČR Bajkeři. Když jsou mladí donuceni opustit svět internetu, s překvapením zjišťují, že tam venku je skutečný svět, v němž život znamená víc než status na facebooku, opravdové dívky vypadají poněkud lépe než kreslené akční hrdinky počítačových her a k lásce patří také sex...

So 21. - po 23. října ve 20 hodin akční sci-fi USA Geostorm: Globální nebezpečí. Systém vytvořený k ochraně Země začne na Zemi útočit a začíná závod s časem, kdy je nutné zjistit skutečnou hrozbu dříve, než geomagnetická bouře smete ze zemského povrchu všechno... a všechny.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

So 14. října v 18 hodin Tancem kolem světa - taneční show

So 14. října v 19.30 hodin Giacomo Puccini: Turandot - opera na motivy perské pohádky ze sbírky Tisíc a jedna noc

Čt 19. října v 19 hodin Woody Allen: Central Park West - brilantně napsaná konverzační komedie o partnerském pětiúhelníku, ve kterém se nemohou dlouhou dobu vyznat ani jeho samotní aktéři, v podání Moravského divadla Olomouc

Ne 22. října v 15 hodin O Budulínkovi - nedělní pohádka v kinosále v podání Divadla Kapsa

Ne 22. října v 16.45 hodin Korzár - přímý přenos baletu Bolšogo Těatru Moskva

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava Kosmonautika a kosmické technologie - putovní výstava Hvězdárny Valašské Meziříčí (do 31. října )

Út 17. října v 18 hodin Na mámině kole napříč Balkánem - cestopisná přednáška Radomíra Čížka, který se vydal sám z Atén do Budapešti na kole

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 13. října v 19 hodin Pavol Seriš: Zo ZOO - stand-up komedie jednoho herce

So 14. října v 15 hodin Přehlídka pěveckých sborů - vystoupí pěvecký sbor Kantika Litovel, pěvecký sbor Martinů Třinec, Mužský pěvecký sbor Vítkovice, Pěvecký sbor Kopřivnice

MUZEUM TATRA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

Čt 13. října v 16 hodin vernisáž výstavy Svět kostiček - výtvory z Lego Technic a Bionicle (výstava potrvá do 30. prosince)

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Eduard Ingriš: Na cestě světem - výstava fotografií ze života českého cestovatele, hudebníka, fotografa... (do 26. listopadu)

K - GALERIE

Aktuální výstava Anna Dočkalová - abstrakce (do 15. října)

Od út 17. října výstava Ruda Stančík - fotoobrazy (do 26. listopadu)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Jarosław Sebastian Pastuszak: Na počátku bylo světlo - Struktury světla (do 22. října)

MUZEUM OLDTIMER

Po - ne 10 - 16 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

VILA MACHŮ

Čt 12. října v 19 hodin Klavírní večer Honzy Hanibala

St 18. října v 18 hodin Rozlišování duchů, Reiki a New Age - přednáška Václava Čápa, spolupracovníka a překladatele maltského kněze a exorcisty Eliase Velly

Dopisy čtenářů

Hokejové prohry a vítězství

Vesele bylo v sektoru fanoušků hostí na hokeji Tatra – Poruba. „My chceme gól!“ volali na své oblíbence v začátku poslední třetiny, kdy již na straně soupeře svítila rovná desítka. Tolik branek v kopřivnické síti znamenalo pro Porubu dostatečný náskok, fandové z tribuny nad rolbovnou si ovšem žádali větší příděl. Zanedlouho byli vyslyšeni.

V bujarém rozpoložení mladí mužové z Poruby provolávali pokřiky, jež pobavily i přítomné strážce pořádku ze Security.

Porážky, debakly odjakživa patří ke sportovnímu klání a bývají základem příštích vítězství. Každý zápas je jiný a věříme, že hráči Tatry pozvednou hlavy a i proti papírovému favoritu se postaví bez respektu a s vírou ve vlastní schopnosti a síly.

Stanislav HlasKopřivnice před 70 roky očima Angličana

Před 70 roky navštívili Kopřivnici pan a paní Binghamovi, prarodiče Martina Kasparka, tchán s tchyní Václava Kašpárka. Po návratu do Anglie popsal pan Bingham své zážitky z návštěvy Kopřivnice v tamním tisku. Jelikož od jejich návštěvy uplynulo již 70 let a není mezi námi mnoho pamětníků onoho času, není bez zajímavosti podívat se na Kopřivnici té doby, jak ji popsal pan Bingham. Tady je text zmíněného článku, kde úvodem seznamuje redaktor čtenáře s osobou pana Binghama a jeho zetě Václava Kašpárka:

Pan Arnold Bingham, který byl 34 let zaměstnán u firmy Reddish Spinning Co. a je sekretářem pobočky odborářské organizace the Reddish Spinning Co., se právě vrátil z návštěvy své dcery, manželky Václava Kašpárka, důstojníka České armády, z Kopřivnice v Československu.

Pan a paní Binghamovi vykonali cestu, aby byli se svou dcerou a zetěm při narození vnučky.

Kopřivnice je malá obec 240 mílí od Prahy, blízko hranice s Polskem. Poblíž je hlavní silnice, po které pochodovali Němci na své cestě do Sudet po Mnichovské konferenci. Mnoho chlapců z této obce, mezi nimi i Václav Kašpárek a jeho kamarád Hamrach Jarone, byli uvězněni v nacistickém koncentračním táboře. Václav uprchl, ale Hamrach byl brutálně mučen ohněm, ale bez výsledku přimět jej mluvit. Později byl jedním z hlavních svědků Norimberského soudního procesu.

Každý v Kopřivnici vlastní kozu a kousek země a pan Bingham byl udiven jejich energií a úsilím, se kterým tráví večery prací na svých polích po celodenní práci v továrně, která se nazývá Fabrika.

Kopřivnice je obec, kde moderní a staré jde ruku v ruce. Aerodynamická auta sviští kolem a skrápějí zvířecími exkrementy povozy tažené koňmi se spolu zapřaženými krávami a hejno hus jde spořádaně po okraji silnice.

Potravin je v současné době, díky pomocí UNRRA, docela dost. Potravinové lístky jsou zaměnitelné a mohou být využity kdekoliv. Obchodů je málo, hlavními jsou Budoucnost. Je to české slovo pro „Future“ a je to ekvivalent našeho družstevního systému. Během let nacistické okupace trpěli obyvatelé velkou nouzí, ale jejich nezlomný duch jim umožní vybudovat znovu to, co bylo zničeno peklem Sheilkergrubera (angl. hanlivý výraz pro Hitlera) a jeho bandy a nastane jaro pro prosperující a šťastné Československo.

P.S. Pan Václav Kašpárek uprchl z pracovního tábora v Německu a poté, spolu s dalšími 5 kamarády, odešel z Kopřivnice přes Polsko do Francie, kde se zařadili do československé vojenské jednotky.

Po porážce Francie se dostal přes Afriku do Anglie. V řadách československých pozemních jednotek se zúčastnil osvobozování západní Evropy. Po demobilizaci žil spolu s manželkou Edith a později s dcerou Annou v Kopřivnici. V roce 1947 odjel i s rodinou natrvalo do Anglie.

Z anglického originálu přeložil

Josef ČablaNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: so 14. 10. 15-16.15, ne 15. 10. 15.45-17, út 17. 10. 10.30-12.45, st 18. 10. 10.30-12 hodin

FLORBAL: ne 15. 10. od 9 hod. turnaj MS ligy ml. žáků; so 21. 10. od 10 hod. turnaj I. ligy dorostenců-sk. D, od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - FbK Horní Suchá (6. kolo Nár. ligy mužů sk. V) - vše sportovní hala SOU Kopřivnice

FOTBAL: KOPŘIVNICE: pá 13. 10. od 15.45 hod. FC Kopřivnice B - Kotouč Štramberk (7. kolo OS ml. přípravky sk. A); pá 20. 10. od 17 hod. FC Kopřivnice - Fotbal Fulnek (8. kolo OP ml. a st. přípravky); LUBINA: so 14. 10. od 15 hod. Spartak Lubina - Družstevník Bravinné (11. kolo IV. tř. mužů); st 18. 10. od 16 hod. Spartak Lubina - FK Štramberk (7. kolo OS žáků sk. A); so 21. 10. od 10 hod. Spartak Lubina - FK Primus Příbor (9. kolo OS ml. přípravky sk. A), od 12 hod. Spartak Lubina - TJ Slovan Ostrava (8. kolo MSD žen sk. A), od 14 hod. Spartak Lubina - TJ Tatran Mankovice (1. kolo IV. tř. mužů); ŠTRAMBERK: pá 13. 10. od 16.30 hod. Kotouč Štramberk - SK Tichá (7. kolo OS st. přípravky sk. A); so 14. 10. od 13 hod. Kotouč Štramberk - Fotbal Petřvald (2. kolo OP ml. žáků sk. A); ne 15. 10. od 15 hod. Kotouč Štramberk - Spartak Lubina (7. kolo MSD žen sk. A); so 21. 10. od 10 hod. FK Štramberk - Spartak Lubina (9. kolo OS ml. přípravky sk. A), od 10 hod. FK Štramberk - TJ Sokol Sedlnice (8. kolo OS žáků sk. A), od 12 hod. FK Štramberk - TJ Mořkov (3. kolo OP ml. žáků sk. A), od 14 hod. FK Štramberk - FK Primus Příbor (12. kolo III. tř. mužů); VLČOVICE: so 14. 10. od 15 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Spálov (11. kolo I.B tř. mužů sk. D); so 21. 10. od 11 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Sokol Vražné (3. kolo OP dorostu)

HÁZENÁ: so 14. 10. od 9 hod. KH Kopřivnice - Sokol Ostrava (6. kolo MSL ml. žáků), od 10.30 hod. KH Kopřivnice - Sokol Ostrava (6. kolo MSL st. žáků), od 13 hod. KH Kopřivnice - HC Dukla Praha (6. kolo I. ligy ml. dorostu), od 15 hod. KH Kopřivnice - HC Dukla Praha (6. kolo I. ligy st. dorostu), od 18 hod. KH Kopřivnice - HC Dukla Praha (6. kolo Extraligy mužů); so 21. 10. od 9 hod. KH Kopřivnice - Pepino SKP Frýdek-Místek A (7. kolo MS ligy ml. žáků sk. A), od 10.30 hod. KH Kopřivnice - Pepino SKP Frýdek-Místek A (7. kolo MS ligy st. žáků sk. A) - vše hala ZŠ E. Zátopka

HOKEJ: st 11. 10. od 18 hod. HC Tatra Kopřivnice - HC Slezan Opava (10. kolo II. ligy mužů sk. V); ne 15. 10. od 10 hod. turnaj 3. tř.; st 18. 10. od 18 hod. HC Tatra Kopřivnice - HK Nový Jičín (12. kolo II. ligy mužů sk. V) - vše zimní stadion Kopřivnice KRYTÝ BAZÉN: čt 12. 10. 6-15, 19-21, pá 13. 10. 6-8, 16-21, so 14. 10. 12-21, ne 15. 10. 10-19, po 16. 10. 19-20.30 kondiční plavání pro veřejnost, út 17. 10. 6-19, st 18. 10. 6-8, 14.30-16, 19-21, čt 19. 10. 6-15, 19-21, pá 20. 10. 6-8, 16-21, so 21. 10. zavřeno - plavecké závody, ne 22. 10. 10-19 hodin; upozornění: v úterky a čtvrtky v dopoledních hodinách probíhá výuka plavecké školy v dětském bazénu. Ve čtvrtek ráno 6.40-7.50 hod. ve dvou dráhách trénuje sportovní klub

MALÝ FOTBAL: so 14. 10. od 8 hod. 13. turnaj I. ligy OP, od 13 hod. 13. turnaj II. ligy OP; so 21. 10. od 9 hod. 14. turnaj II. ligy OP, od 12 hod. 14. turnaj I. ligy OP - vše hřiště ZŠ dr. M. Horákové

MINIGOLF: po-pá 15-18, so-ne 14-18 hodin (dle počasí)

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 14. 10. v 6.01 hod. ČD, Lužná u Vsetína, ČD, (M) U oběšeného, (Ž) Trubiska, (Z) Valašská Polanka, ČD; st 18. 10. v 7.13 hod. ČD, Kunčice p. O., ČD, Ondřejník, Solárka, Frýdlant p. O., ČD; so 21. 10. v 8.11 hod. ČD, Vítkov, ČD, (Č) Kaménka, (Z) Heřmánky, ČD; st 25. 10. v 7.05 hod. AN3, BUS Vlčovice, rozcestí, Hůrka, Mniší, cyklostezka, Kopřivnice

SAUNA: út 14.30-21 ženy, st 14.30-21 muži, čt 10-21 ženy, pá 10-21 muži, so 12-16.30 párovka, 16.30-21 společná; ne 10-19 společná; upozornění: v so 21. 10. sauna uzavřena

STOLNÍ TENIS: pá 13. 10. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice C - TJ Mořkov B (4. kolo OP I. tř.); so 14. 10. od 10 hod. ASK Tatra Kopřivnice D - TJ Sokol Příbor C (4. kolo OP II. tř.) - vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

VOLEJBAL: so 21. 10. od 10 hod. a od 14 hod. KV Kopřivnice - TJ Sokol Palkovice (5. a 6. kolo KP kadetek sk. B) - tělocvična ZŠ 17. listopadu

Výsledky

Florbal: ženy (III. liga-sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – SK K2 Prostějov 0:3, - FbC Asper Šumperk 0:3; dorostenci (I. liga-sk. D): FBC Vikings Kopřivnice – FBC ČPP Bystroň Group Ostrava 3:7, - Florbal Torpedo Havířov 5:8; ml. žákyně (Liga-sk. 7): FBC Vikings DDM Kopřivnice – S.K. P.E.M.A. Opava Modré 3:10, - Florbal Torpedo Havířov 11:5, - FBC ČPP Bystroň Group Ostrava 11:3.

Fotbal: muži (10. kolo III. tř.): FK Štramberk – TJ Sokol Bravantice 3:4; muži (10. kolo IV. tř.): TJ Jeseník B – Spartak Lubina 1:2; ženy (6. kolo MSD sk. A): Spartak Lubina – SK Brušperk 2:1, FK Gascontrol Havířov – FK Štramberk 4:0; dorost (8. a 10. kolo KS sk. B): FC Kopřivnice – TJ Sokol Fryčovice 7:1, - SK Dětmarovice 11:1; dorost (1. kolo OP): TJ Odry – FC Vlčovice-Mniší 4:3; st. žáci (10. kolo KP): FC Kopřivnice – TJ Depos Horní Suchá 3:0; ml. žáci (10. kolo KP): FC Kopřivnice – TJ Depos Horní Suchá 2:4; ml. žáci (1. kolo OP sk. A): FK Štramberk – FC Libhošť 0:5; žáci (10. kolo OS sk. A): Spartak Lubina – TJ Kunín 4:0, FK Štramberk – FK Trojanovice I 13:2; st. přípravka (4. a 6. kolo OP): FC Kopřivnice – Fotbal Studénka 5:4, - ŠSK Bílovec B 6:6; st. přípravka (6. kolo OS sk. A): FK Primus Příbor - FK Štramberk 2:7, TJ Sokol Kateřinice – Spartak Lubina 6:2; ml. přípravka (4. a 6. kolo OP): FC Kopřivnice – Fotbal Studénka 9:7, - ŠSK Bílovec B 11:5; ml. přípravka (4., 6. a 10. kolo OS ak. A): Spartak Lubina – FC Libhošť 4:12, - FC Kopřivnice B 9:4, FK Štramberk – FK Trojanovice I 21:1, FC Kopřivnice B – FK Trojanovice I 12:4.

¨ Házená: st. dorostenci (5. kolo I. ligy): HCB Karviná – KH Kopřivnice 33:30; ml. dorostenci (5. kolo I. ligy): HCB Karviná – KH Kopřivnice 39:32; st. žáci (5. kolo MSL sk. A): KH Kopřivnice – Sokol Krmelín 27:20.

¨ Hokej: dorost (7. kolo LMD-VS): HC Slezan Opava – HC Černí Vlci 4:3; 8. tř. (7. kolo LSŽ): Metropolia Silesia – HC Černí Vlci 1:7; 7. tř. (5. kolo LSŽ): HK Nový Jičín – HC Černí Vlci 11:4; 6. tř. (7. kolo LMŽ): Metropolia Silesia – HC Černí Vlci 1:7; 5. tř. (5. kolo LMŽ): HK Nový Jičín – HC Černí Vlci 19:4.

¨ Stolní tenis: OP I. tř. (3. kolo): TJ Fulnek A – ASK Tatra Kopřivnice C 10:8.

¨ Volejbal: kadetky (1. a 2. kolo KP kadetek sk. B): KV Kopřivnice – TJ Slavoj Český Těšín 0:3 a 0:3; ml. žákyně (kvalif. KP sk. B): KV Kopřivnice – VK Raškovice 0:2, - TJ Sokol Stará Bělá 2:1, - ŠSK Bílovec 0:2, - TJ Frenštát p. R. 2:0.

Sagáčik v Opavě obsadil třetí příčku

Kopřivnice (cab) – Kopřivničtí badmintonisté absolvovali na konci září další porci turnajů s regionální i celostátní konkurencí. V sobotu 23. září se v Opavě konal turnaj kategorie C dospělých, v němž Jakub Sagáčik obsadil ve dvouhře dělené třetí a čtvrté místo, když porazil domácího Tomáše Horuta a poté Davida Kožušníka z Ostravy, 1:2 na sety však prohrál v semifinále s Lukášem Tlustým z Dobrušky. V mixu pak s klimkovickou hráčkou Marikou Davidovou podlehli ve třech setech hned v prvním kole dvojici z Klimkovic Ondřej Závodný a Adéla Závodná. Druhý kopřivnický badmintonista Dalibor Tůma svedl vítězný třísetový zápas s Michalem Urbanem z Omegy Olomouc, ale ve druhém kole nestačil na pozdějšího vítěze Adama Blaníka z Orlové.

Od středy 27. do soboty 30. září probíhal v Brně mezinárodní turnaj LI-NING Czech Open 2017, kde kopřivnický klub, potažmo Českou republiku, zastupovala Anna Škarková. Do hlavního turnaje se však přes kvalifikaci neprobojovala ani ve dvouhře, v níž 12:21 a 10:21 prohrála s Thajkou Mattanou Hemrachatanun, ani ve čtyřhře s Veronikou Kubečkovou z Dobrušky, v níž dvakrát 8:21 podlehly skotskému páru Holly Newall a Ciara Torrance.

Ve čtvrtek 28. září se pak kopřivničtí mladíci zúčastnili v Opavě XXV. ročníku dětského badmintonového turnaje Boreček, do něhož se zapojilo celkem 42 dětí. Všechny kategorie hrály na dva sety do 15 na šest kol, a to dívky i chlapci spolu, hodnoceni však byli zvlášť. V kategorii H15 si odnesl zlatou medaili Tomáš Dostál (mimochodem o tři hlavy menší než jeho soupeři), v kategorii H13 pak obsadili Radek Mikeska šestou a Vojtěch Fišer dvanáctou příčku.

Do konce soutěže malého fotbalu zbývají dvě kola

Kopřivnice (cab) – V sobotu 7. října se hrál 12. turnaj Okresního přeboru v malém fotbale v Kopřivnici, ale dvě kola před koncem sezony je boj o vítěze v obou soutěžích otevřený. V první lize má k titulu nejblíže tým 1.FC Bari, který drží čtyřbodový náskok na Lokomotivu Gangsters. Druhé lize vévodí FC Ďábelská Jelita, rovněž čtyři body před druhým celkem FC Legion.

Výsl. 12. turnaje OP v malém fotbale v Kopřivnici (7. 10.): I. liga: RS Team – FC Chaos 7:1, branky: P. Bartoň, L. Ledesma, T. Kubalec, V. Pustějovský, J. Hubiňák 2, J. Polášek – A. Jašek; Safari Kopř. – Lok. Gangsters 3:6, branky: P. Chytil 2, M. Kubíček ml. – R. Dočkalík 2, J. Beneš 3, J. Neckář; Gunners Kopř. – 1.FC Bari 0:7, branky: J. Jiříček, T. Baar 3, M. Buček, P. Kružliak 2; Bum Šankar – FC Špunty 97 0:5, branky: T. Mlejnek, J. David, M. Venclík 2, M. Drápala; II. liga: Kamarádský Kyblík – FC Legion 2:1, branky: P. Müdlein 2 – D. Ulmann; St. Garda & D.T. – FC Ďáb. Jelita 1:4, branky: D. Boruciński – J. Hanus, J. Pařil, M. Šustala, M. Pařil; Perun Kopř. – FC B. Štramberk 1:6, branky: P. Šotkovský – J. Marek 3, R. Špaček, P. Maslonka, P. Hanzelka.

Hana Soukalová je mistryní nad překážkami

Hana Soukalová z AK E. Zátopka Kopřivnice získala na mistrovství Moravy a Slezska mladšího žactva zlato v běhu na 60 m s překážkami.
FOTO: ATLETIKA KOPŘIVNICE
Hana Soukalová z AK E. Zátopka Kopřivnice získala na mistrovství Moravy a Slezska mladšího žactva zlato v běhu na 60 m s překážkami.
FOTO: ATLETIKA KOPŘIVNICE

Kopřivnice (cab) – Velkým úspěchem skončila účast atletů AK EZ Kopřivnice na Mistrovství Moravy a Slezska mladšího žactva, které proběhlo v neděli 1. října v Hranicích na Moravě. Zlato zde vybojovala v běhu na 60 m překážek Hana Soukalová, jež si v konkurenci 39 dívek z celé Moravy a Slezska vylepšila osobní rekord na 9,89 s. Druhou medaili pak získal Hynek Bartoň, který bral za nové osobní maximum 70,32 m v hodu kriketovým míčkem stříbro.

Daleko od cenného kovu nebyla ani Lucie Bačová, jež v hodu kriketovým míčkem dlouho figurovala na druhé příčce, ale nakonec skončila čtvrtá, ovšem v osobním rekordu 52,26 m. Šesté místo v téže disciplíně, v níž startovalo 33 dívek, obsadila Adria-na Holinková, rovněž ve zlepšeném výkonnostním maximu 49,92 m.

Na umístění v první desítce dosáhli ještě Pavla Sopuchová, sedmá ve vrhu koulí (10,00 m), Hana Soukalová, devátá v téže disciplíně (9,00 m), Adéla Tkáčová, sedmá ve skoku vysokém (143 cm), kde mezi 22 dívkami ještě skončila devátá Ema Feilhauerová (135 cm), Hynek Bartoň, osmý v běhu na 60 m s překážkami, a Hana Soukalová, devátá v běhu na 60 m, v němž startovalo celkem 58 děvčat.

Kopřivničtí atleti završují závodní sezonu na dráze

Kopřivnice (cab) – Ačkoliv v září panovalo převážně podzimní počasí, běžce to od závodění jak na dráze, tak i v terénu vůbec neodradilo.

Mladí kopřivničtí atleti získali tři medaile ve Frýdku-Místku, kde se ve středu 20. září konal XLI. ročník Slezanské hodinovky. Na 400m ovále si pro stříbro doběhli Michal Mazáč a Barbora Udvarosová, bronz pak přidala Vendula Pavlíková, jež ve 12min. běhu urazila vzdálenost 2 804 m. Mezi dospělými, kteří kroužili na tartanu celou hodinu, obsadil mezi muži do 34 let druhou příčku Ondřej Dobiáš z Kopřivnice. Ten za 60 min. uběhl 16 606 m a za vítězným Janem Zemaníkem zaostal o necelých 100 m.

Dalším skvělým výsledkem se blýskl nejlepší člen AK EZ Václav Bitala. Týden po Běhu rodným krajem E. Zátopka vyhrál tentokrát první ročník Novojičínského půlmaratonu, který se za vytrvalého deště konal v sobotu 23. září. Trasu vedoucí z Masarykova náměstí po cyklostezce Koleje do Hostašovic a zpět absolvoval ve výborném čase 1:11:20 hod. a svému nejbližšímu pronásledovateli nadělil sedm minut. Na stupně vítězů se prosadili z AK EZ také Darina Krausová, jež doběhla druhá, a třetí příčku obsadil Martin Hrnčíř v kategorii mužů r. nar. 1972 a starší. Celkem se závodu zúčastnilo devět členů AK EZ a dalších osm závodníků či závodnic z Kopřivnice bylo bez klubové příslušnosti. Hned v neděli se konal v Ostravě druhý ročník Craft Runfestu, který se běžel jako otevřené mistrovství Moravy a Slezska v maratonu. Kromě této trasy byly na programu také půlmaraton, čtvrtmaraton, štafetový maraton, dětské běhy či nordic walking. Mezi muži M20 se v půlmaratonu umístil Ondřej Dobiáš na čtvrté příčce kvalitním časem 1:17:01 hod., přičemž všichni tři medailisté trénují v některém z atletických klubů.

V pondělí se pak mladším žákyním AK EZ vydařilo finále přeboru družstev Moravskoslezského kraje, když vybojovaly třetí příčku a na druhé Vítkovice ztratily pouze čtyři body. Největšími oporami týmu byly Hana Soukalová se ziskem 26 b., Adéla Tkáčová s 20 b., Ema Feilhauerová s 19 b. a 12 b. přidala na konto AK EZ Pavla Sopuchová. O další body se pak postaraly Lucie Bačová, Daniela Jeníšová, Sára Janáková, Alexandra Petričová, Sára Šebestíková, Nela Zahradníková, Dorota Sochová, Michaela Sochová a štafety – „áčková“ ve složení Bačová, Sopuchová, Dubová, Dorota Sochová a „béčková“ v sestavě Michaela Sochová, Šebestíková, Janáková a Jenišová. Třetím místem si tak děvčata zajistila postup do finále přeboru družstev Moravy a Slezska mladšího žactva, jež se uskutečnilo v neděli 8. října v Ostravě a kde obsadila osmou příčku.

Ve středu 27. září se šest závodníků AK EZ podílelo na zisku třetího místa Moravskoslezského kraje v mezikrajovém utkání mladšího žactva, jež hostila Olomouc. Nejvýrazněji se prosadila Hana Soukalová, která vyhrála běh na 60 m s překážkami a spolu s Adélou Tkáčovou přispěla ke třetí příčce štafety MS kraje. Chlapecká štafeta s Vojtěchem Frýdlem v sestavě pak obsadila druhé místo. Do první desítky v jednotlivých disciplínách se prosadili ještě Pavla Sopuchová (4. místo ve vrhu koulí), Adéla Tkáčová (7. místo ve skoku dalekém a 9. místo v běhu na 60 m), Hynek Bartoň (8. místo v běhu na 60 m) a Alexandra Petričová (9. místo v hodu oštěpem).

Ve čtvrtek pak pokračovala Lašská běžecká liga šestým závodem – XI. ročníkem Běhu v novojičínském parku. V mládežnických kategoriích startovalo celkem 196 dětí, mezi nimiž měli početné zastoupení i kopřivničtí reprezentanti. Z AK EZ vybojovali ve svých kategoriích zlatou medaili Barbora Hanzelková, Klára Máchová, Michal Mazáč, Bára Kahánková, Barbora Udvarosová, Daniel Hanzelka, Vanda Křížková a Ivana Máchová, stříbro brali Matyáš Bernatík, Olivie Pešatová, Julie Štefánková a Lucie Šenkeříková a bronz si odnesli Pavel Lacina, Michaela Richterová, Lucie Křížková, Josef Štefánek, Simona Šenkeříková a Ivana Máchová (ta, stejně jako L. Šenkeříková, běžela „dětskou“ i „dospěláckou“ trať). Z dalších Kopřivničanů se na stupně vítězů prosadili Nikola Chovanečková z SK Kopřivnice, vítězka kategorie mladších žaček, a Jan Toman z FBC Vikings Kopřivnice, jenž vyhrál kategorii starších žáků. Mezi dospělými, kteří absolvovali 5km trasu k Čerťáku a zpět, se prosadilo pět běžců AK EZ – v mužích B byl třetí Martin Hrnčíř, stejného umístění dosáhl Jiří Zátopek mezi muži C, kategorii mužů D ovládl Josef Kvita před Petrem Jelínkem a v kategorii nejstarších účastníků skončil Petr Navara druhý. Třetí příčku pak ještě obsadil Josef Strakoš z Tatry Kopřivnice v mužích D.

Kopřivničtí fotbalisté si připsali další důležitou výhru

FC Kopřivnice – TJ Slavoj Jeseník n. O. 2:0 (1:0)

Kopřivnice (cab) – Kopřivničtí fotbalisté se pomalu rozjíždějí a odlepují ode dna tabulky I.B tř. sk. D. Po domácím vítězství v osmém kole nad Fryčovicemi v tom desátém, které se hrálo v sobotu 7. října, porazili před domácími diváky Jeseník nad Odrou.

Kopřivnice však nezačala zrovna nejlépe, již v 11. minutě musel Daniela Hrušku kvůli podvrtnutému kotníku vystřídat Petr Marek (r. 2001), ale hned v 16. minutě si připsal první trefu v dresu dospělých. Ve 30. minutě vyslal Kapsa do šance Ollendera, ten se probil přes obránce, kličkou si položil gólmana, ale levačkou přestřelil.

Ve druhém poločase pokračovala Kopřivnice v aktivní hře. Nejprve opět minul Ollender, Kapsa z úhlu nastřelil tyč, ale v 62. minutě přece jen kopřivnický kanonýr Ollender skóroval, když uklidil odražený míč po střele Závodného za záda gólmana Jeseníku. Znovu se zachvěla soupeřova branka po nastřeleném břevně z kopačky Marka v 68. minutě, ale další gól již nepadl a Kopřivnice si připsala cenné tři body, včetně nuly pro brankáře Beňa.

„Po celé utkání jsme byli lepším týmem. Hosté se představili s vyrovnaným kádrem, ale naše dobře fungující obrana jim toho moc nedovolila. Velmi dobře zahráli mladíci Petr Marek a Jonáš Holub. Čekají nás dvě těžká utkání venku – se Starým Jičínem a s vedoucím Fulnekem, musíme znovu bojovat a k těmto zápasům zodpovědně přistoupit,“ doplnil trenér Kopřivnice Svatopluk Chrobák.

Branky Kopř.: 16. Marek, 62. Ollender; sestava Kopř.: Beňo – J. Okřesík, Petráš, Košárek, Nenutil (80. J. Holub), Kapsa, Závodný, Špaček, Hruška (11. Marek), Ollender, Hanzelka (73. T. Makový).

Mužstvo FC Vlčovice-Mniší bralo s Hukvaldy jen bod

TJ Sokol Hukvaldy – FC Vlčovice-Mniší 1:1 (1:0)

Hukvaldy (cab) – Stejně jako v minulém kole i v tom desátém vlčovičtí fotbalisté brali pouze bod. V sobotu 7. října hráli na Hukvaldech, kde na dosti podmáčeném terénu uhráli remízu 1:1.V prvním poločase měli větší převahu domácí, i když Vlčovičtí se snažili kombinovat, těžký terén jim přihrávky ztěžoval. Ve 26. minutě se navíc zranil Drozd, místo něhož nastoupil Motúz. Hukvaldy ze své aktivity vytěžily vedoucí branku, když ve 30. min. hlavičkoval pod břevno Tomek.

Druhý poločas vlčovickému celku vyšel lépe a v 51. min. srovnal z akce po křídle Varga. I nadále byly Vlčovice v pohybu, měly mírnou převahu, ale i přes několik brejků a rohových kopů (po jednom z nich těsně minul bránu domácích Motúz) se skóre již nezměnilo. „Po prvním poločase bychom byli za bod rádi, ale nakonec je to spíše zklamání. Pořád postrádáme finálního střelce. Jiří Jalůvka musí hrát stopera a mladým hráčům vpředu chybí zkušenosti, často jednají příliš zbrkle. Máme 4-5 hráčů zraněných, takže budeme rádi, když poskládáme sestavu. Přes zimu potřebujeme kádr posílit, ale není odkud brát,“ posteskl si vedoucí týmu FC Vlčovice-Mniší Petr Jalůvka.

Branka Vlčovic: 51. Varga; sestava Vlč.: Špaček – Chytil, Myšák, Drozd (27. Motúz), Lichnovský, J. Jalůvka, Polášek, Názalaník, R. Jalůvka, Varga, Harabiš.

Na ploché dráze zvítězil Franc

Kopřivnický závod na ploché dráze málem zhatil déšť, ale nakonec se přece jen jelo a titul mistra ČR na dlouhé ploché dráze získal Josef Franc.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Kopřivnický závod na ploché dráze málem zhatil déšť, ale nakonec se přece jen jelo a titul mistra ČR na dlouhé ploché dráze získal Josef Franc.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – I přes nepřízeň počasí se nakonec v Kopřivnici uskutečnilo v neděli 8. října finále Mistrovství ČR na dlouhé ploché dráze. Původní pořadatel Mariánské Lázně mají finanční problémy, a tak se o uspořádání závodu přihlásil kopřivnický klub. Ačkoliv místní ovál je o více než polovinu kratší než ten v západních Čechách a je také užší, VV SPD toto náhradní řešení odsouhlasil. Z desítky českých i zahraničních jezdců získal titul Josef Franc z Markéty Praha, jenž se mj. v sobotu stal také mistrem republiky jednotlivců. Ve finále porazil vítěze základní části Hynka Štichauera z Pardubic, třetí dojel Martin Málek z Březolup a čtvrtý Michal Škurla z Markéty Praha.

I přes slibný první poločas házenkáři nakonec prohráli

HCB Karviná – KH Kopřivnice 36:29 (17:15)

Karviná (cab) – Kopřivničtí házenkáři se po utkání v Karviné, kde hráli v neděli 8. října, odporoučeli z čela tabulky. S favorizovaným soupeřem drželi krok ještě o přestávce, postupně však začali ztrácet a rozdíl ve skóre nakonec narostl na sedm branek.

Kopřivnice však zápas na palubovce Baníku začala skvěle, když ve 13. minutě vedla o dva góly. O čtyři minuty později se však poprvé do vedení dostala Karviná a její náskok narostl až na čtyři branky, který se však trefami Hanuse a Jana Gřese v závěru prvního poločasu zmenšil na dvě.

Druhá půle utkání už patřila domácím. Ve 32. min. obdržel dvouminutový trest Hardt, ale jelikož se mu verdikt sudích nelíbil, dostal ještě jeden. V součtu byl již třetí, a tak se s červenou kartou odporoučel ze hřiště. Karviná čtyřminutovou přesilovku využila a odskočila na rozdíl pěti branek. Ve 38. min. viděl červenou kartu na opačné straně Zbránek a Petřík s Mynářem dostali Kopřivnici zase do hry. Po time-outu však domácí opět své vedení navýšili. Poslední naději vykřesal kopřivnický celek ve 43. min., kdy ztrácel na Baník tři góly, ale ten neponechal nic náhodě a svůj náskok zvýšil až na konečných 36:29. „Chtěli jsme být pořád v kontaktu nebo těsně vést, což se nám úplně nepovedlo. Karviná má tvrdou 6-0 obranu, rychlý přechod a dobrého gólmana. Myslím, že je to tým na medaili. My jdeme svou cestou, jsme na začátku čtyřletého cyklu. Chceme jít stále nahoru, takže porážka nic neznamená, teď už se musíme soustředit na Duklu,“ připomněl trenér KH Kopřivnice Lubomír Veřmiřovský další těžký duel, který mužstvo čeká tuto sobotu na domácí palubovce.

Sestava a branky Kopř.: Žingor, Kuba – Střelec 7, Rachač 1, Jan Gřes 3, Mička, Petřík 2, Unger, Hardt 2, Fulnek 1, Švébiš, Hanus 5, Mynář 5/4, Bukovský 3; 7m hody: 6/6 – 4/4; vyloučení: 10 (ČK Zbránek) – 8 (ČK Hardt).

Florbalisté doma pokořili dosud neporažený Náchod

FBC Vikings Kopřivnice – Florbal Primátor Náchod 6:3 (3:2, 3:1, 0:0)

Kopřivnice (cab) – Kopřivnickým florbalistům se na domácí palubovce vydařilo další utkání. O minulém víkendu zvítězili nad Gullivers Brno a v sobotu 7. října si ve 4. kole Národní ligy sk. Východ poradili s Náchodem.

Východočeši začali aktivně, ale skórovala Kopřivnice. Ve 4. min. napálil Opatřil míček na bránu soupeře a po teči tělem od Kubátka zapadl do sítě. V 9. min. zvyšoval na 2:0 v úniku Sokol a další branku přidal o čtyři minuty později Lichnovský, a to dokonce v oslabení. Hosté však bleskově odpověděli a během 11 s v 15. min. se dostali na dostřel. Důležitým momentem pro kopřivnický celek byla ubráněná přesilovka soupeře na konci první třetiny.

Druhá část zápasu rozhodla o konečném výsledku. Tříbrankové vedení vrátil Vikingům ve 28. minutě v přesilové hře Monsport, avšak Primátoři se za čtyři minuty znovu dostali do kontaktu po chybě v kopřivnické rozehrávce. Nicméně klid do vlastních řad přinesl ve 36. minutě střelou z úhlu Vávra a půl minuty před druhou sirénou trefou pod horní tyč brány Náchoda Šimíček.

Závěrečnou třetinu začali hosté náporem, ale nastřelili pouze tyč nebo je vychytal famózní Klinka. V posledních pěti minutách pak zkoušeli hru se šesti hráči v poli, ale Kopřivnice si vítězství pohlídala. „Soupeř hrál velice dobře a bylo to pro nás další těžké utkání, které jsme zvládli. Dávali jsme branky v rozhodujících chvílích a nenechali se rozhodit ani soupeřovým bleskovým snížením. Všichni hráči to dnes odmakali a body bereme zcela právem,“ dodal spokojený trenér Kopřivnice Marek Jehlár.

Branky Kopř.: 4. Kubátko (Opatřil), 9. Sokol (Soukal), 13. Lichnovský (Uvíra), 28. Monsport (Lichnovský), 36. Vávra (Opatřil), 40. Šimíček (Lichnovský); sestava Kopř.: Klinka – Zátopek, Kubátko, Sladkovský, Kresta, Monsport, Lichnovský, Vávra, Opatřil, Soukal, Uvíra, Podlezl, Sokol, Matula, Šimíček.

Hokejisté vyšli v minulém týdnu naprázdno se Šumperkem i s Hodonínem

HC Tatra Kopřivnice – Hokej Šumperk 2003 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)

Kopřivnice (cab) – Ve středu 4. října začala kopřivnickým hokejistům druhá série zápasů ve východní sk. II. ligy. Zatímco v prvním utkání rozstříleli Šumperk 8:3, ve druhém vzájemném střetnutí slavil vítězství soupeř.

V kopřivnické bráně se poprvé představil gólman vítkovické juniorky Matyáš Daňa a v akci byl již v úvodu. Ještě neuběhla ani minuta ze hry a už padly dvě branky. Ve 31. sekundě se prosadil Tomášek, hosté však odpověděli po 15 s. Poté se hrál vyrovnaný hokej, ale Kopřivnice doplatila na své chyby. Ve 13. min. se Draci ujali vedení po souhře Půhoného, Vymazala a střelce Vachutky a stejní hráči se podíleli i na třetím gólu Šumperka.

Ve druhé třetině se trefila pouze Kopřivnice, když ve 27. min. dotlačil puk pod betony brankáře hostů kapitán Pargač. Šanci vyrovnat měl ve 34. min. v samostatném úniku Adam Kofroň, ale proti byla tyč šumperské brány, poté zmařili gólovou příležitost také Draci.

O výsledku nakonec rozhodla závěrečná desetiminutovka. V 51. min. poslal hosty do dvoubrankového vedení Cink a o tři minuty později přidal pátou trefu Šumperka Vymazal. Kopřivnici dal v 56. min. naději gólem v přesilovce Pargač, ale místo závěrečného náporu přišla dvě vyloučení tatrováků po sobě. V 59. min. dokonce jeli hosté trestné střílení, ale Vymazal vůbec netrefil branku. Skóre již nezměnila ani power-play Kopřivnice při vyloučení Vachutka. „Šli jsme brzy do vedení, ale místo toho, aby nám to pomohlo, jsme hned vzápětí inkasovali. To nás srazilo. Děláme až dětské chyby. Za stavu 2:3 jsme měli dvě dobré šance, které jsme neproměnili, naopak jsme v závěru dva góly obdrželi a bylo po zápase,“ povzdychl si kopřivnický trenér Jaroslav Kofroň.

Branky Kopř.: 1. Tomášek (Poruba), 27. Pargač (Poruba), 56. Pargač (Poruba); sestava Kopř.: Daňa – Stříž, Marek, Merenda, Čintala, Krutil, Kropka – Poruba, Pargač, Vyčesaný – Hrubý, Tomášek, Mach – A. Kofroň, Sluštík, Flok.

SHK Hodonín - HC Tatra Kopřivnice 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)

H o d o n í n (cab) – Stejným rozdílem jako doma prohráli kopřivničtí hokejisté v sobotu 7. října také na ledě Hodonína. Ten měl zápas od začátku ve svých rukách. Kopřivnice šla do oslabení již po 36 s hry a poté také v 5. min. Po skončení této přesilovky domácí poprvé skórovali a poté přidali při hře 4 na 4 další dvě branky, dělící od sebe minuta a půl.

Druhá třetina definitivně pohřbila jakékoliv naděje kopřivnického celku na body. Ve 29. minutě vedl Hodonín již 5:0 a ve 38. minutě v přesilové hře pouze snížil Poruba. Absolutní výpadek kopřivnických hokejistů pak nastal ve 47. a 48. minutě, během nichž inkasovali tři góly, a opticky výsledek nezmírnila ani druhá kopřivnická branka Sluštíka tři a půl minuty před koncem utkání. „Je to pořád stejné. Děláme zbytečné chyby a nevyužíváme šance. Ten zápas mohl vypadat úplně jinak. Dnes jsme na Hodonín v žádném případě neměli a vyhrál zaslouženě,“ stručně se vyjádřil k již čtvrté prohře v řadě trenér Kofroň.

Branky Kopř.: 38. Poruba, 56. Sluštík (Čintala); sestava Kopř.: Hromada – Stříž, Marek, Merenda, Čintala, Krutil, Kropka – Poruba, Bartošák, Vyčesaný – Hrubý, Tomášek, Mach – A. Kofroň, Sluštík, Pěnčík – Gola, Suchý.

Tiskové zprávy

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS