Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 11.10.2018- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Lašské muzeum s expozicí věnovanou kopřivnické výrobě hliněného zboží a místnímu rodáku malíři Zdeňku Burianovi - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 35/2018 ze dne 11.10.2018

Vítězem voleb je Krásná Kopřivnice, pohořela ČSSD

Počítání hlasů v komunálních volbách v Kopřivnici proběhlo poměrně rychle. Kompletní výsledky byly k dispozici před půl sedmou večer.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Počítání hlasů v komunálních volbách v Kopřivnici proběhlo poměrně rychle. Kompletní výsledky byly k dispozici před půl sedmou večer.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

další fotografie

Kopřivnice (dam) - Jasného vítěze i poraženého mají letošní komunální volby v Kopřivnici. Tím prvním je kandidátka Krásné Kopřivnice, která v hlasování zvítězila, řečeno sportovní terminologií, stylem start – cíl. Subjekt, který je na zdejší politické scéně úplným nováčkem, získal 19 581 hlasů, tedy 14,56 % ze všech odevzdaných a těsně zvítězil. Přesto že na kandidátce Krásné Kopřivnice byli i lidé s jistou zkušeností ve volených funkcích ve městě, voliči dali přednost jiným osobnostem a do zastupitelstva poslali tři nováčky. Opačný, ale rovněž zcela jasný vzkaz vyslali voliči zdejší ČSSD. Ta získala pouhých 7 128 hlasů a se ziskem 5,3 % jen těsně překročila minimální 5% hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Ztráta tří zastupitelských mandátů oproti minulému volebnímu období je dostatečně výmluvná stejně jako fakt, že voliči odmítli i lídra zdejších sociálních demokratů a dosavadního zastupitele Jana Holuba a místo něj zvolili Zdeňka Poláška, kterému původně na kandidátce patřila až pátá pozice.

Celkově je však možné výsledky komunálních voleb v Kopřivnici hodnotit jako poměrně vyrovnané. Do zastupitelstva se podařilo dostat všem deseti kandidujícím stranám.

Nový nejvyšší kolektivní orgán města tak bude ještě barevnější než ten dosavadní, kde zasedalo 9 subjektů. Volební zisky tří nejsilnějších subjektů, vítězné Krásné Kopřivnice, druhého ANO 2011 a třetí ODS, se liší jen o desetiny procent. ANO ztratilo pouhých 0,11 %, ODS pak ztratila dalších 0,32 % a o konečném pořadí tak rozhodovaly jen jednotky nebo jen pár desítek hlasovacích lístků. Těsně odstupňované pořadí na pásce se však v reálu stírá, protože všechny tři jmenované strany vstoupí do zastupitelstva shodně se třemi mandáty. Třemi hlasy v zastupitelstvu bude disponovat i společná kandidátka KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených, která skončila těsně pod 14 procenty. Zatímco pro ANO a ODS znamenají tři křesla oproti minulému období menší ztrátu, lidovci naopak o jednoho zastupitele posílili. Úspěšné byly volby i pro SPD Tomia Okamury, které se může těšit ze zisku 7,33 % hlasů a dvou zastupitelských křesel. V minulém zastupitelstvu tento subjekt nebyl přítomen, jeho lídr Ivan Telařík však byl nejen členem zastupitelstva, ale radním města. Změna dresu před letošními komunálními volbami mu tak po přepočtu hlasů na mandáty těsně vynesla další hlas v zastupitelstvu.

Zbylé čtyři subjekty si zachovaly stejnou hlasovací sílu jako v minulém období. Nejsilnější z nich, Sdružení nezávislých Kopřivnice, obhájilo ziskem 9,02 % hlasů mandáty svých dvou stávajících zastupitelů. Stejně tak KSČM se 7,95 % hlasů, Piráti pro Kopřivnici s 6,98 % a PRO Zdraví a Sport s 6,29 % pak jako v minulém období získali po jednom mandátu.

Zajímavé jsou i některé individuální výsledky voleb. Dosavadní starosta Kopřivnice, občanský demokrat Miroslav Kopečný, získal 1 639 hlasů, tedy nejvíc ze všech kandidátů v letošních komunálních volbách v Kopřivnici. Druhý nejvyšší zisk zaznamenal s 1 542 hlasy Kamil Mrva, zdejší architekt, kterého podpora voličů vynesla z osmého až na první místo mezi kandidáty Krásné Kopřivnice. Třetí nejvyšší volební zisk má hodnotu 1 497 hlasů a patří Stanislavu Šimíčkovi, dosavadnímu místostarostovi za KDU-ČSL. Voličská přízeň poměrně výrazně míchala i jinými kandidátkami. Jak už bylo zmíněno, o čtyři příčky poskočil Zdeněk Polášek, který se z pátého místa stal jedničkou ČSSD. Dalším skokanem je Vladan Resner z ANO 2011, který poskočil z 5. místa na druhé a obhájil svůj dosavadní zastupitelský mandát. Z páté na třetí příčku kandidátky se posunula Božena Mrvová na společné kandidátce KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. O jednu příčku si polepšily další dvě zvolené političky. Zatímco Dagmar Jančálková přeskočila ze čtvrtého místa na třetí v rámci ODS, Jana Feilhauerová, trojka Krásné Kopřivnice, je třetí zvolenou zastupitelkou této strany na úkor původně druhého Václava Lichnovského, který je mimo jiné i dosavadním radním. Zajímavostí letošních voleb je rovněž skutečnost, že místo zastupitele nezískali hned dva lídři stran, kromě již zmíněného Jana Holuba z ČSSD také Zdeněk Chlubna, který vede místní organizaci ANO 2011.

Rýsuje se koalice čtyř subjektů

Kopřivnice (dam) – Zatímco před čtyřmi lety čekala Kopřivnice na koaliční dohodu dlouhých sedm týdnů, tentokrát na základní dohodu o povolební spolupráci stačily pouhé dva dny. Ještě v pondělí dopoledne lídři stran mluvili o probíhajícím vyjednávání velmi opatrně a nekonkrétně, ale ani ne o dvanáct hodin později bylo jasno. Okolo deváté hodiny večerní byla na radnici podepsána povolební dohoda o spolupráci mezi Krásnou Kopřivnicí, Občanskou demokratickou stranou, KDU-ČSL, která kandidovala společně s TOP 09, STAN a Zelenými, a Sdružením nezávislých Kopřivnice.

„Nejde ještě o samotnou koaliční smlouvu. Dohodli jsme se, že se dohodneme. Teď pokračují jednání o společných programových prioritách, řeší se personální otázky a garance za jednotlivé oblasti,“ řekl Adam Hanus, lídr Krásné Kopřivnice. Podle jeho slov by ale už v průběhu tohoto týdne měla být podepsána finální koaliční dohoda.

Vůli podepsat koaliční smlouvu ještě tento týden potvrdil i dosavadní starosta a lídr ODS Miroslav Kopečný. „Na spolupráci jsme se dohodli, nyní pracujeme na koaliční dohodě, jejíž obsahem bude obsazení rady města a další podrobnosti,“ Uvedl Kopečný s tím, že podepsána by mohla být už dnes večer. „Naše vyjednávací pozice ve srovnání se situací před čtyřmi lety byla po těchto volbách příznivější, a to i přesto, že jsme získali tři místo minulých čtyř mandátů. Jsem rád, že se podařilo dohodnout se stranami, se kterými máme shodu nejen na programových prioritách, ale shodneme se i lidsky,“ nechal se slyšet Miroslav Kopečný, který ve volbách získal vůbec nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Podle jeho vyjádření je pozitivní i skutečnost, že koalici budou tvořit pouze čtyři subjekty a dá se proto předpokládat, že dohody na strategických cílech budou jednodušší.

Pozitivní krok vidí v uzavření spolupráce v daném půdorysu i Stanislav Šimíček, který vedl společnou kandidátku KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. „Jsem velice rád, že se podařilo dohodnout na spolupráci čtyř demokratických stran, jejichž programové průniky dávají tušit, že za čtyři roky by Kopřivnice mohla být zase o kus dál,“ komentoval pondělní dohodu čtyř dosavadní místostarosta Šimíček, jehož strana ve volbách získala jeden mandát navíc.

Podobně povolební spolupráci vidí i nejmenší z koaličních subjektů Sdružení nezávislých Kopřivnice. „Pondělní dohoda byla prvním krokem k nastavení dlouhodobé spolupráce na kopřivnické radnici. Věřím, že toto partnerství by mohlo zajistit pozitivní směřování Kopřivnice v dalším období,“ nechala se slyšet Dagmar Rysová, která jako jednička na kandidátce SNK obhájila svůj zastupitelský mandát.

Dohoda těchto čtyř stran dává tušit křehkou většinu jedenácti hlasů v zastupitelstvu města, tedy v zásadě stejnou jakou disponovala dosavadní spolupráce s tím rozdílem, že nadpoloviční hlasovací sílu dají dohromady čtyři a ne šest politických subjektů. Jak bez dalších podrobností potvrdil zástupce Krásné Kopřivnice, nastavený model spolupráce bude po čtyřech letech znamenat znovuobnovení postu třetího místostarosty, což byla praxe, která s výjimkou minulého volebního období byla na zdejší radnici obvyklá už od začátku devadesátých let.

Rozšíření spojovacího chodníku Nádražní s Dělnickou dokončeno

Kopřivnice (hod) – Začátkem tohoto týdne měla v návaznosti na počasí dokončit kopřivnická stavební společnost V+V SAVEKO, s. r. o., práce na rozšíření chodníku spojujícího ulici Dělnickou s Nádražní. Nyní tak cyklisté nebudou ohrožovat chodce, neboť pro každou skupinu je vyhrazena samostatná část chodníku. Pás pro cyklisty je široký 2,5 metru, je obousměrný a od chodců jej odděluje 40cm předělovací pruh. „Stezka je z betonové zámkové dlažby a přes dva železniční přejezdy vlečky společnosti Tatra Trucks jsou předělovací speciální díly. Rekonstrukce přišla na 1,3 milionu bez DPH, neboť původní chodník byl z litého asfaltu, který musel být odstraněn,“ okomentovala stavbu Iva Šumšalová, pracovnice odboru majetku města. Ta také podotkla, že stavební společnost V+V SAVEKO ji dokončila dle smlouvy do 10. října. Stezka už byla předána do předčasného užívání dřív. V minulém týdnu pracovníci firmy prováděli už pouze terénní úpravy a osazovali dopravní značky.

Edukační místnost má naučit lidi pečovat o blízké

Kopřivnice (dam) – Edukační místnost, která by měla naučit lidi pečující o seniory lépe zvládat nástrahy péče o své blízké, chce zřídit Středisko sociálních služeb města Kopřivnice. Záměr největšího místního poskytovatele sociální péče už schválila rada města, a pokud se podaří získat příspěvek z nadačních prostředků, mohla by v domě zvláštního určení na ulici České začít fungovat už v novém roce.

„Prakticky denně se setkáváme se situacemi, kdy se stav seniora během krátké doby výrazně zhorší, a rodina, která se rozhodne o svého příbuzného postarat, nemá žádné praktické dovednosti nebo informace, které by jí situaci usnadnily,“ vysvětluje Eva Mündleinová, ředitelka SSSmK, proč o zřízení edukační místnosti usiluje.

Navzdory svému názvu by edukační místnost měla být vlastně malým bytem, kde by si pečující osoby pod vedením zkušené ošetřovatelky mohly vyzkoušet nejrůznější postupy a pomůcky usnadňující zajišťování potřeb nesoběstačných seniorů. „Cílem je pomoci lidem, kteří se rozhodnou seniorům maximálně prodloužit pobyt v domácím prostředí, a přitom nemají vůbec žádnou zkušenost tuto náročnou práci zvládnout co nejlépe,“ vysvětluje Mündleinová. Byt by tak podle ní měl být vybaven nejen specifickými pomůckami, ale třeba i figurínou, na které si budoucí pečovatelé budou moci vyzkoušet běžné úkony, jako je například oblékání, manipulaci s klientem nebo péči o jeho hygienu. Kromě praktických dovedností by lidé v edukační místnosti mohli dostat užitečné informace o tom, kde mohou získat jaké služby, pomůcky nebo třeba finanční pomoc.

Základní sociální poradenství Středisko sociálních služeb lidem, kteří se na něj obracejí, poskytuje již nyní, pokud by ale vznikla edukační místnost, šlo by o daleko komplexnější a praktičtější pomoc.

„To je také důvod, proč by měla být edukační místnost malým bytem. Jde o to, aby mohli určení pracovníci pečujícím osobám poradit, jak zvládat péči o člověka na lůžku, v koupelně, ale třeba i v kuchyni při přípravě a konzumaci jídla a podobně,“ doplnila Eva Mündleinová.

Náklady na úpravy budoucí edukační místnosti a její vybavení by se měly pohybovat okolo sta tisíc korun, zhruba osmdesát by Středisko sociálních služeb mohlo v případě úspěšné žádosti získat z Nadačního fondu VÍTKOVICE STEEL, zbylých 20 tisíc by pak organizace doplatila z vlastního rozpočtu.

Kraj investoval do vybavení hasičů přes čtvrt milionu

Kopřivnice (dam) – Moravskoslezský kraj investuje do vybavení zdejší jednotky dobrovolných hasičů. Nově bude moci místní jednotka využívat automatizovaný externí defibrilátor. Přístroj jim může pomoci začít s oživováním, pokud se k postiženým dostanou ještě před příjezdem zdravotníků. Defibrilátor funguje jak v automatickém režimu, tak v manuálním režimu. Přístroj disponuje funkcí detekce pohybu pacienta nebo třeba hlasovými pokyny v češtině, které zachránce provedou procesem resuscitace. Nákup přístroje včetně příslušenství přišel kraj na víc jak 50 tisíc korun.

Dalších 210 tisíc korun pak krajští zastupitelé přiklepli Kopřivnici prostřednictvím neinvestiční účelové dotace opravy a následné revize automobilového žebříku.

Ten zdejší hasiči využívají od roku 2016 na základě výpůjčky od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Zařízení vyrobené už v roce 1994 vykazuje znaky stárnutí techniky, a to přesto, že vloni prošlo výrobcem stanovenou desetiletou revizí. Letos měl automobilový žebřík závadu, která znemožňuje zajištění jeho akceschopnosti.

Peníze z Moravskoslezského kraje by měly pokrýt náklady na jeho opravu a znovuuvedení do pohotovostního stavu. Oprava žebříku by měla proběhnout koncem měsíce října.

V opravené vile se začalo oddávat

Interiér Ringhofferovy vily v závěru minulého týdne hostil první dvě svatby. Termíny na další obřady se rychle plní.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Interiér Ringhofferovy vily v závěru minulého týdne hostil první dvě svatby. Termíny na další obřady se rychle plní.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (red) – První svatební obřady hostila v závěru minulého týdne rekonstruovaná Ringhofferova vila. Svatební pochod zněl novými reprezentačními prostory města poprvé v pátek 5. října odpoledne, další svatba následovala hned v sobotu dopoledne.

Zájem o svatby v nové obřadní síni je velký. „Ačkoliv je mnoho termínů do konce roku již obsazeno, pár volných v tuto chvíli stále můžeme snoubencům nabídnout,“ uvedla matrikářka Šárka Karpátiová s tím, že zájemci si již mohou rezervovat termíny i na rok příští.

„Rovněž o ně je již značný zájem, proto doporučujeme snoubencům, aby si svůj vybraný termín u nás rezervovali včas,“ doplnila Karpátiová.

V nové obřadní síni se budou konat nejen svatební obřady, ale také například oblíbené vítání občánků a další společenské akce pořádané městem. Původní obřadní síň v dnešní budově Kabelové televize Kopřivnice je zatím bez využití. KTK má určité plány na přestavbu budovy včetně prostor po obřadní síni, ale ta zatím podle jejího ředitele Jana Bittnera není na pořadu dne.

Dobrovolnice budou přes nadaci pomáhat odloženým dětem

Kopřivnice (hod) – Pracovnice kopřivnické městské knihovny každoročně připravují akce pro dobrovolníky, kteří chtějí svými výrobky pomoci druhým. V rámci těchto charitativních akcí se už pletly svetříčky, čepičky, dupačky či háčkovaly chobotničky pro nedonošená miminka, ale i vyráběly pomůcky pro lidi po mrtvici, úrazu nebo se zhoršenou hybností. Tentokrát půjde o dlouhodobější zapojení do projektu zaměřeného na novorozence s názvem Život v kufříku.

Projekt nadačního fondu LA VIDA LOCA, který pomáhá opuštěným dětem, vznikl v roce 2015 z popudu zdravotní sestřičky, které bylo líto, že odložené děti nemají nikoho, kdo by jim připomněl jejich příchod na svět a dobu, než se dostanou do rodiny, která je vychová. V České republice až 500 novorozenců odloží jejich matky po porodu nebo jsou jejich matkám z různých důvodů odebrány. Čas, který miminko tráví v přechodné péči, je poměrně dlouhý. „V rámci projektu obdrží odložené dítě v porodnici kufřík, který s ním putuje až do rodiny, která je vychovává do dospělosti. V rámci projektu personál do kufříku postupně ukládá předměty, které dítěti pomohou uchovat povědomí o začátcích jeho života. Do kufříků, kterých se měsíčně předává až čtyřicet, se vkládají dudlíky, fotografie, hračky, zápisy v deníčku a další,“ uvedla Hana Žárská, pracovnice městské knihovny, na schůzce dobrovolnic, která proběhla ve středu 3. října v dětském oddělení.

Přítomné ženy zhlédly propagační video o projektu a poté se domlouvaly, co by bylo vhodné vyrobit.

„Můžete háčkovat nebo plést celé výbavičky pro miminka, vyrábět hračky a další předměty pro ty nejmenší. Nadace má kufříky a my budeme vyrábět jejich náplň,“ upřesnila Hana Žárská s tím, že pro potřeby nadace je žádoucí nosit věci postupně, aby se mohly dostat co nejdříve k potřebným. „Pokud znáte někoho, kdo by se mohl zapojit, ať se na mne obrátí,“ poznamenala Hana Žárská s tím, že výroba náplní do kufříků není časově omezena.

Kopřivnická městská knihovna se každoročně na podzim zapojuje do celostátní charitativní akce Týden pro Světlušku, letos to bylo v době od 10. do 27. září. „Naše knihovna se aktivně účastnila projektu již potřetí. Do sbírky se zapojili čtenáři i zaměstnanci tím, že si koupili drobné dárkové předměty jako peněženky či propisky, nebo jen tak podpořili projekt Světluška a darovali finanční příspěvek. Celkem bylo vybráno 3 160 korun, za což všem dárcům děkujeme,“ zhodnotila výsledek akce Eva Mikušková, vedoucí městské knihovny.

Na Štramberské se opraví chodník

Kopřivnice (hod) – V letošním plánu oprav došlo ke změnám. Oprava chodníku na ulici Francouzské se přesune na jaro příštího roku. Důvodem je to, že se čeká na dokončení rekonstrukce budovy, v níž bylo sídlo Klubu Kamarád a pobočky městské knihovny, neboť po něm povede vstup do komunitního centra.

Po opravě 170 metrů dlouhého chodníku na ulici Na Drahách podél parku pod ZŠ Emila Zátopka, od č. p. 522 až po 465, se v nejbližších dnech začne opravovat chodník na ulici Štramberské. Ten naváže na vloni rekonstruovaný chodník v rámci rekonstrukce ulice Štramberské. „Nový úsek bude dlouhý 70 metrů a bude končit u křižovatky s ulicí Horní. V rámci opravy dojde k odstranění starého litého asfaltu a poté bude úsek vydlážděn zámkovou dlažbou. V rámci zakázky dojde i k úpravě vjezdů k rodinným domům, které by měly být nově vydlážděny žulovými kostkami,“ přiblížila plánovanou opravu Iva Šumšalová, pracovnice odboru majetku.

Rekonstrukci bude provádět kopřivnická firma V+V SAVEKO, s. r. o., která by ji dle smlouvy měla dokončit do konce října.

„Oprava chodníku na ulici Štramberské bude stát celkem 158 tisíc korun bez DPH,“ upřesnila Iva Šumšalová.

Kniha o novodobé historii města je ve volném prodeji

Kopřivnice (dam) - Už týden je ve volném prodeji „Kopřivnice 70“ - publikace, kterou radnice vydala jako připomínku 70. výročí povýšení Kopřivnice na město, byla pokřtěna v závěru srpna. Větší část tisícikusového nákladu bude město využívat k vlastní prezentaci, zhruba 120 výtisků je k dispozici všem zájemcům prozatím na třech místech, a to v Regionálním muzeu Kopřivnice a v městském informačním centru v přízemí kulturního domu a od tohoto týdne také v Auto-moto muzeu Oldtimer.

Jak název napovídá, publikace Kopřivnice 70 je věnovaná dění posledních sedmdesáti let v našem městě. „Autorem knihy je kurátor Muzea Fojtství Kopřivnice Ondřej Šalek, který patří k největším odborníkům na novodobou historii města Kopřivnice. O grafickou úpravu se postaralo studio FlooD DesigN grafika Karla Kudery,“ uvedla tisková mluvčí města Kopřivnice Jana Hromočuková s tím, že kniha je doplněna fotografiemi, které ukazují, jak se město v průběhu let postupně vyvíjelo a měnilo.

To, aby se sedmdesátistránková brožovaná kniha čtvercového formátu věnovala nejnovější historii, vycházelo z přání zadavatele. „V předchozích letech vznikaly publikace, které byly věnovány historii Kopřivnice, ovšem chyběla kniha, která by se zabývala výhradně historií novodobou. Výročí, které Kopřivnice letos slaví, se nám jevilo jako ideální pro to, aby něco takového vzniklo,“ okomentoval důvod vydání knihy s názvem Kopřivnice 70 kopřivnický starosta Miroslav Kopečný.

Děti začalo na vyučování do Motýlka vozit nové auto

Od minulého týdne provozuje Motýlek nové svozové auto. To k dopravě do speciální školy využívá denně zhruba 40 dětí.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Od minulého týdne provozuje Motýlek nové svozové auto. To k dopravě do speciální školy využívá denně zhruba 40 dětí.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Nový automobil pro svoz žáků už týden užívá Základní a Mateřská škola Motýlek. V pořadí už šestý svozový automobil škola pro své žáky pořídila prostřednictvím zapsaného spolku, který už 19 let pomáhá získávat prostředky jak na pohonné hmoty a platy zaměstnanců, tak samozřejmě i na samotná svozová auta. Devítimístný vůz Ford Tournero Custom s moderní výbavou nahradí podobné auto, které vozilo děti do Motýlka od roku 2011. „Auto sice ještě není tak staré, ale má hodně najeto a mělo velkou poruchovost. Jen za loňský rok jsme do oprav museli dát asi 120 tisíc korun, což už samozřejmě nedává ekonomicky smysl,“ říká Dagmar Jančálková, ředitelka ZŠ a MŠ Motýlek.

Díky svozu organizovanému školou se do speciálního školského zařízení denně dostává asi čtyřicítka dětí, které nemají jinou možnost dopravy. Oba svozové vozy navíc dopravují všechny žáky školy na nejrůznější aktivity nebo terapie odehrávající se mimo objekt Motýlka, auta tak každý vyučovací den najezdí asi 250 kilometrů. Nákup vozu realizovalo sdružení fungující při Motýlku pouze ze sponzorských příspěvků, s projekty, kterými se ucházelo o nadační peníze, tentokrát neuspělo. „Velmi nám pomohl i dealer Fordu, který nám zajistil výraznou slevu. Aktuálně máme zaplaceno půl milionu a předpokládáme, že do konce roku doplatíme zbývajících 250 tisíc korun,“ uvedla Jančálková.

Stíny

V Kopřivnici došlo k poškození dvou vozidel. K prvnímu došlo v době od 17 hodin dne 28. září do 8.30 hodin následujícího dne na ulici Pionýrské, poblíž domu s č. p. 737. Škodu sedm tisíc korun měl způsobit dosud neznámý pachatel, který se pokusil vypáčit přední dveře vozidla Citroën Berlingo. Dveře poškodil, ale do vozidla se mu vniknout nepodařilo. Téměř v tu samou dobu mělo dojít k vloupání do vozidla Škoda Octavia na ulici České u domu s č. p. 318. Tentokrát se pachateli podařilo vniknout dovnitř. Výtržník pomocí cihly rozbil skleněnou výplň okna u řidiče a následně z vozidla odcizil řadicí páku včetně řadicího mechanizmu. Ze zavazadlového prostoru poté odcizil čtyři kusy litých hliníkových kol včetně pneumatik a také zvedák. Celková způsobená škoda byla vyčíslena na 27 tisíc korun.

V obou případech byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádeže a přečin poškození cizí věci, za které hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Zda má na svědomí obě vloupání stejný pachatel, je předmětem vyšetřování. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k daným událostem mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na tel. čísle 974 735 731, či zavolali na bezplatnou linku 158.

Během soboty 6. října měla dvaadvacetiletá žena z Kopřivnice ztratit svou peněženku, ve které měla uschovanou finanční hotovost ve výši 500 korun, osobní doklady a platební kartu. Poté, co žena ztrátu peněženky zjistila, okamžitě zkontrolovala stav svého účtu prostřednictvím internetového bankovnictví a nevěřila svým očím. Dosud neznámý pachatel jí měl prostřednictvím transakcí ze ztracené platební karty připravit o částku 10 tisíc korun. Policisté po pachateli, který se svým jednáním dopustil trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a trestného činu krádeže, pátrají, v případě dopadení mu hrozí až dva roky za mřížemi.

Klima se mění – změň se i ty (6)

Přinášíme poslední článek z tematického seriálu o aktuálních a místních souvislostech změny klimatu a možností reakce, které jako obyvatelé města v tomto směru máme. Kampaň „Klima se mění – změň se i ty“ však nekončí. V listopadu 2018 se můžete těšit na semináře, kde budou představeny tipy na realizaci vašich vlastních opatření, úspor i získání financí např. na rekonstrukci domu. O konání akcí a dalších užitečných aktivitách vás budeme nadále informovat.

Adaptační opatření: představení

Téma adaptačních opatření je značně široké, jak ukazuje například národní Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR. Existují různé přístupy i časový horizont možných opatření. Zahrnují jak následné reakce na škody a důsledky extrémních projevů změny klimatu, tak průběžnou adaptaci, která postupně vylepšuje ochranu a připravenost měst. Podrobné informace k celému tématu a oblastem adaptací nabízí strategické dokumenty (zmíněná národní a zvláště přímo kopřivnická adaptační strategie). A co můžeme udělat sami? Mezi jednoduchá opatření patří účinnější hospodaření s vodou, využití zeleně nebo ochrana před teplotními extrémy (jak se chránit, jsme psali už v prvním díle seriálu). Zde alespoň pár základních tipů:

Voda: úspory v domácnosti dosáhneme instalací spořičů na vodovodních bateriích. Úsporný perlátor může snížit spotřebu vody až o 70 %. Na zachycení a další použití dešťové vody můžeme získat dotaci z programu Dešťovka.

Zeleň: kompenzujme svou uhlíkovou stopu výsadbou zeleně. Právě nyní začíná období výsadeb stromů – přírodního, nejúčinnějšího chlazení i zastínění.

Dům či byt: zelená střecha nebo fasáda, ale i vnější žaluzie pomohou ochránit vnitřní prostory před horkem v tropických dnech. Vertikální zahrádku lze vytvořit i na balkonu v panelovém domě. Oživí bydlení a bude působit jako přírodní čistička vzduchu i protihluková izolace a v létě poskytne příjemný chládek.

Mnohem více tipů obsahuje právě vydaný Klimatický rádce města Kopřivnice, což je osobní průvodce, kde najdete také řadu konkrétních námětů na opatření k adaptaci na změnu klimatu. Rádce bude distribuován do domácností a je dostupný i na webu odboru životního prostředí města.

Petr Pavelčík, CI2, o. p. s.

Zhruba polovina lidí dala hlas straně, další křížkovali

Kopřivnice (hod) - V jednadvaceti volebních okrscích na zdárný průběh voleb dohlíželo a poté počítalo hlasy celkem 174 členů volebních komisí. Protože volby do obecních zastupitelstev jsou nejnáročnější na počítání platných hlasů, byly okrskové volební komise osmičlenné, na rozdíl například od prezidentských voleb, na které v lednu dohlížely komise s celkem 136 členy. Naplnit některé komise byl přitom problém, jelikož některé kandidující strany vyslaly málo svých zástupců.

Přestože volební účast byla vyšší než před čtyřmi lety, k urnám dorazilo jen necelých 7 tisíc z víc jak 18 tisíc oprávněných voličů, tedy 38,52 % všech lidí s volebním právem v Kopřivnici a jejích místních částech. Sčitatelům volebních komisí tak prošlo rukama 134 464 hlasů.

Nejvíce lidí s právem hlasovat (57,24 %) přišlo volit do domu zahrádkářů v Lubině, tedy do okrsku č. 18. Druhým okrskem s nejvyšší počtem hlasujících lidí byl č. 3, jenž měl sídlo v Katolickém domě v Kopřivnici, kde volilo 56,45 %. Padesátiprocentní hranici překročily ještě okrsky v Mniší a Vlčovicích. V Kopřivnici samotné byla účast o poznání nižší. Vůbec nejmenší zájem byl v okrsku č. 7 sídlícím v klubu seniorů na Sokolovské ulici. Tam nedorazila ani pětina zapsaných voličů. Malý zájem je v tomto okrsku tradiční, neboť do něj spadají i lidé s úřední adresou na radnici, kterých je 1 211, ale práva volit využilo jen 53 z nich.

Komunální volby se od jiných typů hlasování liší větší variabilitou, jak hlasy rozdělit. V Kopřivnici zhruba polovina voličů dávala hlas jedné straně. Dalších 20 % voličů zvolilo kombinaci strany a jednotlivých kandidátů napříč stranami a zbývajících 30 % křížkovalo až 21 kandidátů. „Měli jsme i volební lístky se zakřížkováním jediného kandidáta. I tento hlasovací lístek byl platný. Lidé nejčastěji křížkovali do 10 kandidátů, ale část jich zakřížkovala všech 21. Proto jsme při počítání využívali pomocné sčítací archy,“ poznamenala jedna ze zapisovatelek. Více možností hlasování znamenalo více dotazů na volební komise, přestože lidé podrobné pokyny obdrželi spolu s hlasovacím lístkem. „Asi je nečetli. Jinak by se nemohlo stát, že přišli s vystřiženým dílem hlasovacího lístku, na němž byla strana, kterou si vybrali. Když jsme ústřižek viděli, upozornili jsme, že musí použít nový hlasovací lístek a na něm zaškrtnout stranu, které chce dát hlas, aby byl platný, a lístek jim předali. Přesto jsme při počítání platných hlasů místo hlasovacího lístku vytáhli jen ústřižek. I z informací od dalších zapisovatelek to nebyl jediný případ,“ podělila se o svou zkušenost členka jedné z volebních komisí.

Výsledky hlasování se Kopřivničané dozvěděli poměrně brzy. První komise předala sečtené výsledky voleb ve svém okrsku na předávacím místě Českému statistickému úřadu už před 16. hodinou, poslední pak po 18. hodině. Deset minut před půl sedmou už byly zveřejněny kompletní výsledky včetně rozdělení mandátů.

Pogoda bude vzpomínat na Horníčka

Kopřivnice (dam) – Vzpomínkou na jednu z velkých osobností českého divadla a literatury Miroslava Horníčka ožije už zítra večer malý sál Kulturního domu v Kopřivnici. Právě tam v 19 hodin začnou Vzpomínkové „Hovory H“ olomouckého hudebníka a divadelníka Richarda Pogody.

Tomu už v mládí učaroval kabaret a divadla malých forem a společně se svým přítelem a pozdějším ministrem kultury Pavlem Dostálem založil legendární olomoucké divadlo DEX, kde svou kariéru začínali mimo jiné Karel Kryl, Jaroslav Hutka nebo Hana Ulrychová aj. V době normalizace se Richard Pogoda živil jako diskžokej a pod jinými jmény spolupracoval s profesionálními i amatérskými divadelníky například i na inscenacích her Voskovce a Wericha. V té době došlo také k osudovému setkání s Miroslavem Horníčkem. Pogoda nejen že napsal hudbu k jeho hře Tvrďák, ale na konci osmdesátých let minulého století se stal Horníčkovým doprovodným pianistou a jevištním kolegou v představení Hovory H o V+W. Na jevišti se pak společně objevovali až do Horníčkova skonu. Z umělecké spolupráce se postupem času stalo přátelství a Richard Pogoda trávil s manželi Horníčkovými mnoho inspirujících chvil jak v jejich vinohradském bytě, tak na chalupě v Kytlici.

Právě umělecká i lidská blízkost je důvodem, proč Pogoda v roce, kdy by se Miroslav Horníček dožil sta let, připravil vzpomínkový pořad, ve kterém kromě vzpomínek zazní písně, které měl nejraději. Zazní tak písně, které pro Osvobozené divadlo psali Voskovec s Werichem, hity divadla Semafor, ale i skladby, které Richard Pogoda zkomponoval na Horníčkovy texty. Písničky hrané naživo na piano zvukově ozvláštní ještě saxofonista Miroslav Švihálek.

Kino promítne záznam legendární Rusalky

Kopřivnice (dam) – Záznam legendární inscenace Rusalky z newyorské Metropolitní opery nabídne v sobotu 13. října svým divákům Kino Kopřivnice.

Pohádková opera Antonína Dvořáka patří nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku k těm nejčastěji uváděným. Kromě romantického příběhu a nesporných hudebních kvalit je její oblíbenost dána i její přístupností pro „neoperní“ publikum. Nesčetněkrát se objevila i na programu prestižního operního domu v New Yorku.

Nastudování původem rakouského režiséra Otto Schenka je kritikou i diváky hodnoceno jako jedno z vůbec nejlepších. Režijní pojetí je přitom prosté jakýchkoliv experimentů. Schenk prostě výpravně inscenoval příběh velké romantické lásky. Kulisy v podobě lesního jezera i princova velkolepého zámku pro představení vytvořil scénograf Günter Schneider-Siemsgen. Do vynalézavých kostýmů zpěváky oblékla návrhářka Sylvia Strahammerová a choreografie je dílem Carmen De Lavallade. Neméně zvučná jména se objevovala i v obsazení. Tato inscenace v MET měla i silnou českou stopu, když v ní hostoval dirigent Jiří Bělohlávek a zpívala Eva Urbanová. V záznamu, který byl pořízen v roce 2014, ovšem taktovku držel kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin a Rusalku zpívala legendární sopranistka Renée Fleming. V roli prince vystoupil polský pěvec Piotr Beczala. Cizí kněžnu hraje Emily Magee a part ježibaby patřil Doloře Zajick.

Projekce 195 minut dlouhého záznamu špičkové operní inscenace v kinosále kulturního domu startuje o půl šesté večer.

Cesta kolem světa má být taneční beneficí

Kopřivnice (dam) – Zhruba půldruhé hodiny tanečních vystoupení čeká v sobotu 13. října na návštěvníky programu nazvaného Tancem kolem světa. Dvanáctý ročník pořadu, který připravuje zdejší Taneční centrum Relax, bude mít formu benefice na podporu Karolíny Dejové. Malá tanečnice na vozíčku se v programu sama představí nejen na parketu, ale i jako hudebnice.

Dalšími čísly do programu přispějí tanečníci Thara DC, kteří se mohou v kategorii lidového tance pyšnit titulem Taneční skupina roku 2018. Hosty akce budou děti z tanečních kroužků kopřivnického DDM i taneční skupiny z blízkého okolí. Program slibuje velkou všehochuť tanečních žánrů od orientálního tance po step. Začátek Taneční cesty kolem světa je ve velkém sále kulturního domu plánován na 16. hodinu.

Těšínské divadlo přivezlo Kočičí hruDruhým představením pokračovala před týdnem nová sezona divadelního předplatného kulturního domu. Diváci se dočkali slavné Kočičí hry maďarského dramatika Istvána Örkényho. Silný text působil v inscenaci Těšínského divadla poněkud nevýrazně a ploše, ale pozornost publika si soubor v čele s Šárkou Hrabalovou v hlavní roli Erži Orbánové i přesto udržel až do konce. Další představení z předplatitelské série čeká na zdejší diváky až v únoru.

Ctitelé dobrodružství zamíří na křest knihy i besedu s Petrem

Štramberk (dam) –Milovníci romantiky, dobrodružství a díla malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana se už zítra znovu sejdou ve Štramberku na pravidelném srazu pod názvem Podzimní vítr. Na ně i na další zájemce nejen o Burianovo dílo čeká tradičně zajímavý program. Tím prvním bude už v pátek 12. října v 18 hodin beseda s Josefem Lukášem. Jméno sedmaosmdesátiletého herce asi většině lidí mnoho neříká, přesto jeho filmovou postavu zná většina filmových fanoušků. Josef Lukáš byl totiž Petr, kronikář slavné klukovské Cesty do pravěku. Legendární film Karla Zemana z roku 1955, který dodnes ohromuje dobovými triky i celosvětovým úspěchem, bude pochopitelně hlavním tématem jeho vypravování, které proběhne v kinosále štramberského kulturního domu.

Program Podzimního větru bude pokračovat v sobotu o půl desáté ráno na stejném místě, to se ovšem kinosál promění v burzu sběratelských artefaktů spojených se Zdeňkem Burianem. Odpoledne si pak ctitelé díla slavného kopřivnického rodáka mohou vychutnat slavnostní křest knihy Podivuhodný svět Zdeňka Buriana. Bezmála pětisetstránkovou monografii, která se na pultech knihkupectví objevila teprve minulý měsíc, sestavili burianologové Ondřej Müller a Rostislav Walica, texty knihy doplnil známý publicista a autor sci-fi literatury Ondřej Neff. Výpravná kniha poprvé pohromadě a ve výjimečné reprodukční kvalitě nabízí všechny dostupné ilustrace, jimiž Burian doprovázel česká a slovenská vydání románů Julese Verna. Většina ilustrací v knize vznikla od poloviny třicátých do konce čtyřicátých let 20. století a patří k tomu nejlepšímu v Burianově ilustrační tvorbě.

Bernard Hugo: Říkalo se, že města Kopřivnici a Trappes spojily kamiony

Bernard Hugo, čestný starosta francouzského partnerského města Trappes, Kopřivnici naposledy navštívil letos v srpnu v rámci oficiálních oslav jejího povýšení.   
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Bernard Hugo, čestný starosta francouzského partnerského města Trappes, Kopřivnici naposledy navštívil letos v srpnu v rámci oficiálních oslav jejího povýšení.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice - Padesát let a jeden den trvá spolupráce Kopřivnice a francouzského města Trappes. Partnerská smlouva mezi oběma městy byla totiž podepsána 10. října 1968. U příležitosti tohoto výročí vznikl následující rozhovor s panem Bernardem Hugem. Dlouholetý starosta města na okraji Paříže byl u spolupráce obou měst od samého začátku a vzpomíná nejen na okolnosti vzniku partnerství.

Když jste hovořil o vzniku spolupráce s Kopřivnicí, vzpomněl jste, že Trappes měl tehdy zájem začít spolupracovat s městem v některé socialistické zemi. Proč jste si stanovili toto kritérium výběru partnera?

Bylo to v začátcích studené války mezi komunistickými a kapitalistickými zeměmi. Původně jsme předpokládali, že vytvoříme spolupráci mezi francouzským a nějakým německým městem v tehdejší Německé demokratické republice. Je potřeba to chápat v tehdejších kulisách. Tehdy jsme přemýšleli tak, že socialistický svět je lepší pro lidi, že jim dává více dobrého a více možností. Chtěli jsme respektovat různé myšlenkové směry a také různé ekonomické modely, a proto nám přišlo zajímavé, aby jedno město bylo z jednoho bloku a to druhé z opačného tábora. Už předtím jsme podepsali partnerskou smlouvu s anglickým Congletonem, takže v kapitalistickém světě jsme měli partnerské město a rozhlíželi jsme se ve východním bloku.

Proč nakonec spolupráce s Němci nevyšla a jak došlo k tomu, že družební smlouva byla podepsána s Kopřivnicí?

Pro nás bylo velmi důležité, aby výměny neprobíhaly pouze na oficiální úrovni, ale spíše aby se navštěvovali lidé z obou měst. Zjistili jsme ale, že pokud bychom se domluvili s Němci, vzájemný kontakt by se omezil právě pouze na oficiální delegace a nikdo jiný by do Trappes nejezdil a stejně tak opačným směrem. Proto jsme to odmítli a hledali dál. Tip na Kopřivnici jsme dostali díky v té době už probíhající spolupráci mezi podniky Tatra a Strager. Ředitelé těchto podniků zprostředkovali kontakt mezi starosty svých měst. Pak se tradovala věta, že Kopřivnice a Trappes jsou města, která daly dohromady kamiony, a na začátku na tom bylo hodně pravdy.

Říkáte, že za toho půl století trvání spolupráce máte spoustu osobních vzpomínek a zážitků. Zkuste vybrat nějaký, který vám za tu dobu nejvíc utkvěl?

Jeden asi vybrat neumím, je jich celá řada. Nevzpomínám ani tak na události, ale spíš na lidi, ať už na někdejšího předsedu městského národního výboru Václava Kunčíka, pana Josefa Skřivánka, milou Ivanku Kysovou, lékaře Šenka a mnoho dalších skvělých lidí, které jsem za ta léta poznal.

Padesát let je velmi dlouhá doba. V čem si myslíte, že tkví tajemství toho, že vzájemná spolupráce nevyčpěla a dále pokračuje přesto, že svět se od uzavření partnerství výrazně proměnil?

Spolupráce trvá především díky skvělým mezilidským vztahům, díky tomu, že se skutečně navštěvovali lidé a vznikala opravdová lidská přátelství, ne jen oficiální vztahy. Ještě i v dobách Československa si francouzské děti po návratu z výměnných pobytů pochvalovaly, že jste jim poskytovali věci, které z Francie neznaly, jako například pobyty v rekreačních střediscích. Velmi zajímavý byl i ten jiný způsob myšlení, se kterým jsme se setkávali. To všechno lákalo pokračovat a dělat další výměny. Svůj podíl na tom mělo určitě i to, že vše probíhalo lépe a rychleji než třeba ve spolupráci s Congletonem.

Když u nás došlo k politickým změnám po roce 1989, projevilo se to i v nějaké proměně kvality nebo formy spolupráce obou měst?

Ani po pádu komunismu se na vůli setkávat se nic nezměnilo, spíše se přátelství ještě posílilo. V začátcích spolupráce jsme ještě ve Francii hodně pociťovali důsledky války a měli jsme pocit, že země na východě jsou rájem. Díky té družbě a během cest do ČSSR a Kopřivnice jsme zjišťovali, že to tak úplně není. Nacházeli jsme věci, které byly obdivuhodné a úžasné, ale zase i jiné, u kterých bylo zřejmé, že to není v pořádku. Každopádně vůle potkávat se nikdy nepolevila. Setkávaly se celé rodiny. Základ tomu dali lidé, kteří zažili válku a velmi si přáli mír. Nejsilnější myšlenkou pro ně bylo, že partnerství vlastně představuje cestu k míru. To, že se dokážeme přes veškeré rozdíly chápat a porozumět si.

Jak se ve vašich očích obě naše města za těch padesát let vzájemné spolupráce proměnila?

Mám pocit, že obě města se rozvíjela svým způsobem paralelně. Stavěly se nové stavby. Budovalo se hodně pro děti nebo pro handicapované lidi. Všechno je nyní veselejší a barevnější než dřív. Trappes i Kopřivnice se změnily opravdu hodně. V Kopřivnici jsem znovu po 10 letech a mnohá místa bych vůbec nepoznal, ale to samé mohu říct i o Trappes, kde jsem byl 30 let starostou a předtím ještě 8 let místostarostou, a přesto, když dnes jedu v noci městem, jsem schopen zabloudit a ztratil bych se i v Kopřivnici.

David Macháček

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 11. - pá 12. října v 17.30 hodin dokument ČR King Skate. Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

Čt 11. - pá 12. října ve 20 hodin drama Dánska, Francie, Německa, Švédska Jack staví dům. Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě.

So 13. - ne 14. října v 9.30 hodin animovaný film Malajsie Vilík: Rychle a vesele. Malé autíčko Vilík má velký sen - chce se stát králem silnic. Navíc je "až po duši" zamilovaný do modelky Belly. Jenže v cestě mu stojí její přítel Ben a také zlý náklaďák Kaiser, který Bellu unese. Vilík brzy zjistí, že zůstat věrný sám sobě je těžší úkol než získat osobní slávu a také srdce své lásky.

So 13. - ne 14. října v 15.30 hodin rodinný dobrodružný film Francie Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy. Další dobrodružství nerozlučné dvojice - chlapce a velkého pasteveckého psa. Belle a jejím štěňatům hrozí nebezpečí. Je tady ale pořád její kamarád Sebastian, který udělá vše pro to, aby je ochránil.

Ne 14. - po 15. října v 17.30 hodin 3D akční sci-fi thriller USA Venom. Eddie nechtěně naváže symbiózu s mimozemským organizmem Venomem, který mu propůjčí nadlidské schopnosti. Temný, zákeřný a hněvem živený Venom je pro Eddieho na jednu stranu smrtelně nebezpečný, avšak moc, kterou symbiont propůjčuje, je opojně osvobozující.

Ne 14. - po 15. října ve 20 hodin mysteriózní thriller USA Zlý časy v El Royale. Hotel El Royale ve svých stěnách a pod podlahou skrývá mnohá tajemství. S příchodem noci a nezvaných hostů bude mít každý z přítomných v El Royale aspoň jednu šanci na vlastní vykoupení. Než se vše odebere do horoucích pekel.

Út 16. října v 16 hodin muzikál USA Mamma Mia! Here We Go Again. Děj je znovu zasazen na řecký ostrov, opět se bude zpívat a tančit. A skákat v čase zpět. Zjistíme tedy, jak celý příběh o třech otcích začal. Na scénu se vrátí i potenciální "taťkové" Stellan Skarsgard, Pierce Brosnan a Colin Firth. Ve filmu si rozjetou babičku zahraje Cher.

Út 16. října v 19 hodin muzikálové drama USA Vlasy. Jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. (Filmový klub)

Čt 18. - so 20. října v 17.30 hodin sci-fi komedie ČR Mars. Program osídlení Marsu byl kvůli rozpočtovým škrtům zrušen a stanici hrozí zničení. Nečekaná pomoc přichází z malé země bývalého východního bloku. Velitel přijímá nabídku miliardáře z východní Evropy, který chce být prvním vesmírným turistou na Marsu a zároveň se tam oženit...

Čt 18. - so 20. října ve 20 hodin drama USA První člověk. Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo“.

So 20. - ne 21. října v 9.30 hodin animovaný film Malajsie Vilík: Rychle a vesele. Malé autíčko Vilík má velký sen - chce se stát králem silnic. Navíc je "až po duši" zamilovaný do modelky Belly. Jenže v cestě mu stojí její přítel Ben a také zlý náklaďák Kaiser, který Bellu unese. Vilík brzy zjistí, že zůstat věrný sám sobě je těžší úkol než získat osobní slávu a také srdce své lásky.

So 20. - ne 21. října v 15.30 hodin rodinná fantasy komedie USA Čarodějovy hodiny. Desetiletý chlapec Lewis se po nenadálé události odstěhuje do tajemného panského sídla svého strýce Jonathana. V domě se však dějí podivné věci, strýček i jeho sousedka totiž ovládají magii...

Ne 21. - po 22. října v 17.30 hodin komedie ČR Jak se moří revizoři. Zábavná komedie o obyčejné maloměstské rodině, jako je každá druhá. Seznamte se a uvidíte, jak se její členové nebezpečně podobají vám či vašemu okolí.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 12. října v 19 hodin Vzpomínkové “Hovory H” - jubilejní vzpomínání na společné zážitky Richarda Pogody a Miroslava Horníčka

So 13. října v 16 hodin Tancem kolem světa - benefiční hudební taneční show

So 13. října v 17.30 hodin Antonín Dvořák: Rusalka - záznam z Metropolitní opery v New Yorku

So 20. října v 19 hodin Ondřej Havelka a jeho Melody Makers - zbrusu nová show, kterou chtějí vzdát hold těm prvním deskám jazzovým, které odstartovaly novou éru populární hudby

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Čt 11. října od 13 do 17.30 hodin Podzimní tvoření - přijďte s dětmi vytvořit veselé podzimní dekorace

Aktuální výstava České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě - karikatury českých vědkyň a jejich vědeckých přínosů (do 30. října)

MUZEUM TATRA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Jan Kavan: Grafika (do 21. října)

Aktuální výstava Svět barevných skleněných ryb - sbírka Jana Bittnera (do 31. prosince)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Toulky historií Tatry v kresbách Karla Rosenkranze (do 11. listopadu)

MUZEUM OLDTIMER

Po - ne 10 - 17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

ŠTRAMBERK

Čt 11. října v 17 hodin Srí Lanka - cestovatelská beseda o cestování Lenky a Václava Špillarových po úžasném ostrově Cejlon (Městská knihovna)

Pá 12. října v 18 hodin Cesta do pravěku s Josefem Lukášem - beseda o natáčení legendárního filmu režiséra Karla Zemana u příležitosti setkání ctitelů díla malíře Zdeňka Buriana Podzimní vítr (Kulturní dům)

So 13. října ve 14 hodin Podivuhodný svět Zdeňka Buriana - slavnostní křest knihy u příležitosti setkání ctitelů díla malíře Zdeňka Buriana (Kulturní dům)

So 13. října v 18 hodin Večer s cimbálovou muzikou - posezení s cimbálovkou Pramínky z Kopřivnice (Městský pivovar)

KINO ŠTRAMBERK

Pá 12. října v 19 hodin romantická komedie USA Dámský klub

Pá 19. října v 19 hodin krimi thriller Dánska Tísňové volání

Dopisy čtenářů

Malíř domova

(Dokončení z minulého čísla)

Podle mého neodborného hodnocení byl však především malířem obloh, vod a „svého“ Štramberka. Osvěžující obrazy s vodou věčně hravou a stále mladou, ať už v potůčcích či rybnících okolo Studénky, mu přinášely radost a uspokojení. Nade vše miloval krajinu s bělostnou grafikou mraků, krajinu ztichlou pod našedlou a fádní oblohou zim, lesní cesty znamenané jen lidskou či zvířecí šlápotou ve sněhu, nejvíce však oblohu věštící přívaly sněhu nebo letní bouřku.

Byl obdivovatelem ptáků, jimž nezištně záviděl možnost vidět vše shora, a na svém okně jim poskytoval celoroční servis.

O několikaletém čase, který věnoval kráse štramberských uliček, ve kterých prožil své dětství, by vydalo samostatné vyprávění. Ve své příslovečné skromnosti se nikdy nepovažoval za umělce. Dá se říci, že právě ona byla jeho prvořadou vlastností. Vždy o sobě říkával „jen jsem to zkoušel“. Se svým opravdovým a krásným přístupem k životu i k umění nazývám jej renesančním člověkem. Letos by se můj otec Josef Martini dožil jednoho sta a tří let.

V. Horáková

Názory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 11. 10. 11.30-13, so 13. 10. 14.14-15.30, ne 14. 10. 14.30-15.45, út 16. 10. 11.30-13, čt 18. 10. 11.30-13, so 20. 10. 14.15-15.30, ne 21. 10. 14.30-15.45 hodin

FLORBAL: so 13. 10. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice – S.K. P.E.M.A. Opava (6. kolo NL mužů sk. Východ); so 27. 10. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice – FBK Spartak Hluk (8. kolo NL mužů sk. Východ) - sportovní hala SOU Kopřivnice

FOTBAL: KOPŘIVNICE: čt 11. 10. od 16 hod. FC Kopřivnice – Fotbal Studénka (8. kolo OP st. přípravka); čt 18. 10. od 16 hod. FC Kopřivnice B – Starý Jičín, FC Kopřivnice A – Spartak Lubina (10. kolo OP st. přípravka); pá 19. 10. od 16 hod. FC Kopřivnice – Spartak Lubina (10. kolo OP ml. přípravka); LUBINA: so 13. 10. od 15 hod. Spartak Lubina – TJ Sokol Straník (11. kolo IV. třídy), ne 14. 10. od 15 hod. Spartak Lubina – AFC Veřovice (6. kolo MSDŽ – A); st 17. 10. od 16 hod. Spartak Lubina B – Trojanovice Bystré (7. kolo OS ml. přípravka sk. B); ŠTRAMBERK: čt 11. 10. od 16.30 hod. FK Štramberk – FK Nový Jičín B (8. kolo OP st. přípravka), pá 12. 10. od 16.30 hod. FK Štramberk – FK Nový Jičín B (8. kolo OP ml. přípravka); so 20. 10. od 11 hod. FK Štramberk – Tatran Mankovice (12. kolo III. tř. mužů), od 10 hod. FK Štramberk – FK Jakartovice (7. kolo MSDŽ – A); VLČOVICE: pá 12. 10. od 16.30 hod. FC Vlčovice-Mniší – FK Primus Příbor (9. kolo žáci OP), pá 19. 10. od 16.30 hod. FC Vlčovice-Mniší – Trojanovice Bystré (11. kolo OP žáků); so 20. 10. od 14 hod. FC Vlčovice-Mniší – FK Skotnice (12. kolo I.B tř. mužů sk. D).

HÁZENÁ: so 13. 10. od 13 hod. KH Kopřivnice – Sokol Ostrava (4. kolo 2. ligy ml. dorostu), od 15 hod. KH Kopřivnice – Liberec (4. kolo 1. ligy st. dorostu); so 20. 10. od 9 hod. KH Kopřivnice – TJ Nový Jičín (7. kolo MSL ml. žáků II.), od 10.30 hod.. KH Kopřivnice – SK Opava (7. kolo MSL st. žáků I.) - vše sportovní hala ZŠ E. Zátopka

HOKEJ: čt 11. 10. od 18.30 hod. HC Černí Vlci – HK Nový Jičín (7. kolo KL juniorů), so 13. 10. od 17 hod. HC Kopřivnice – HC Slezan Opava (9. kolo II. ligy mužů), ne 14. 10. od 14 hodin HC Černí Vlci – HK MD Šumperk (9. kolo KL juniorů); so 20. 10. od 17 hod. HC Kopřivnice – HC Bobři Val. Meziříčí (11. kolo II. ligy mužů); ne 21. 10. od 10 hod. HC Černí Vlci – HC Brumov – Bylnice (10. kolo LMD-M dorostu), od 10.30 hod. HC Černí Vlci - - HC Uničov (8. kolo ŽL – 5. a 7. tř.) - vše zimní stadion v Kopřivnici KRYTÝ BAZÉN: čt 11. 10. 6-15, 18.30-21, pá 12. 10. 6-12, 16-21, so 13. 10. 12-21, ne 14. 10. 10-19, po 15. 10. 6-8, 19.30-21 kondiční plavání pro veřejnost, út 16. 10. 6-21, st 17. 10. 6-12, 14.30-16, 18.30-21, čt 18. 10. 6-15, 18.30-21, pá 19. 10. 6-12, 16-21, so 20. 10. 15-21, ne 21. 10. 10-19 hodin; upozornění: tréninky ve dvou drahách: po 6.45-8 SSK, út 14.30-15.30 ASK, 15.30-18.30 SSK, st 6.45-8 SSK, 8-11.45 PŠ, 18.30-18.45 Db, čt 6.45-8 SSK, 8-10.30 PŠ, tréninky ve třech drahách: pá 8-11.45 PŠ

MALÝ FOTBAL: so 13. 10. od 9 hod. 12. turnaj MAXI-TIP ligy - hřiště ZŠ dr. M. Horákové

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 13. 10. v 7.13 hod. ČD, Ostravice, ČD, Butořanka, Muchovice, Ostravice, ČD; st 17. 10. v 6.01 hod. ČD, Vsetín, ČD, BUS Dušná, Růžďka, Bystřička (okraj), Bystřička, ČD; so 20. 10. v 8.11 hod. ČD, Jakubčovice, ČD, Švédská skála, Spálovský mlýn, Heřmánky, ČD; st 24. 10. v 7.45 hod. ČD, Veřovice ČD, Javorník, Veřovice, ČD.

SAUNA: út 14.30-21 ženy, st 14.30-21 muži, čt 10-21 ženy, pá 10-21 muži, so 12-16.30 párovka, 16.30-21 společná, ne 10-19 společná, upozornění: so 20. 10. otevřeno od 15 hod.

Pět cenných kovů pro Atletický klub Emila Zátopka

Blansko (red) – Celkem pět medailí se podařilo vybojovat mladšímu žactvu Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice na mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců. Závod, který se konal v neděli 30. září v Blansku, je každoročně pro tuto věkovou kategorii největším a nejnabitějším závodem sezony.

Dvě stříbrná individuální umístění vybojovala Adéla Tkáčová, a to ve skoku dalekém výkonem 488 cm a skoku vysokém výkonem 149 cm. V dálce Adéla sahala po zlatu, ale v posledním pokusu její výkon 488 cm vyrovnala domácí Jakusidisová, a díky lepšímu druhému pokusu brala vítězství. V běhu na 800 m si pro druhou příčku doběhla Ema Feilhauerová, a to v pěkném novém osobním rekordu 2:29,60 min. V hodu kriketovým míčkem vybojovala bronz Sára Šebestíková, která v silném protivětru dosáhla výkonu 46,17 m. Pátou medaili, stříbrnou, vybojovala štafeta dívek na 4 x 60 m ve složení Adéla Tkáčová, Patricie Pešlová, Michaela Bělunková a Ema Feilhauerová, a to za výkon 32,44 s. Za vítěznou Porubou zůstala tři desetiny, před třetím Blanskem o pouhých pět setin. Za zmínku určitě stojí i dvě bramborové medaile, a to Patricie Pešlové v běhu na 300 m za skvělý osobák 45,21 s a Emy Feilhauerové ve skoku dalekém za výkon 473 cm.

Pro kopřivnický klub je to největší medailový zisk na tomto mistrovství v historii klubu, cenné však nejsou jen medaile. „Samozřejmě nás ohromně těší medaile. Ti, kteří je získali, si je plně zasloužili a patří jim velká gratulace. To je ale jen špička ledovce, za těmi nejlepšími je celá řada dalších dětí, které si vylepšily osobní rekordy, dosáhly na výborná umístění a hlavně se atletikou baví. I z toho máme velkou radost,“ konstatovala trenérka AKEZ Kopřivnice Jana Feilhauerová.

Jakub Procházka mistrem ČR 2018 v minikárách

Kopřivnice (hod) – Jakub Procházka startoval v průběhu září ve třech závodech, přičemž ten poslední ukončil letošní minikárovou sezonu.

V sobotu 8. září se sjeli závodníci z Čech, Moravy a Slovenska do Rohožníku u Bratislavy, kde na nejdelším, nejstrmějším a nejrychlejším kopci měřili své síly v posledním 3. kole EP. Na start se postavilo 51 jezdců v pěti kategoriích. Obávaná trať s klouzavým povrchem měřila 900 m, postaveny byly opět tři slalomové úseky. Tentokrát se závodilo systémem ‘super A’, kdy se hodnotila jedna nejrychlejší jízda ze tří. Jezdci z A.MARK TATRA TEAMU Kopřivnice bratři Procházkové si vedli velmi úspěšně. V kategorii M1 šestiletý Filip předjel všechny slovenské jezdce, obsadil 3. místo a získal bronzový pohár. Ztrátu na druhého v pořadí měl jen 0,09 s. V závěrečném celkovém hodnocení byl klasifikován na 4. místě EP pro rok 2018. V kategorii M2 jedenáctiletý Jakub z napínavých bojů s J. Kalouskem z Libeře vyšel vítězně a znovu si odvezl nejcennější trofej, zlatý pohár. Oba jezdci dosahovali v měřeném úseku maximální rychlost přes 71 km v hodině. Jakubovi tento závod zajistil celkové vítězství v EP 2018 a získal i Pohár starosty města Rohožník za tři nejvyrovnanější jízdy ze všech kategorií.

O týden později se jelo 11. kolo mistrovství České republiky v Litoměřicích. Závod se jel na 400 metrů dlouhé trati se spádem 13 % s třemi slalomovými úseky. Tentokrát se hodnotil součet dvou závodních jízd ze tří. Závod absolvoval pouze Jakub Procházka. Ten bezchybnou jízdou a skvělým časem vyhrál všechny jízdy a zaslouženě získal titul vítěze PČR v kategorii M2 pro rok 2018. Opakovala se historie z roku 2015, kdy minikárový jezdec A.MARK TATRA TEAMU Kopřivnice Jakub Procházka nedal šanci soupeřům a vyhrál všechny závody MČR, EP i PČR.

V sobotu 22. září se jelo poslední 4. kolo MČR v areálu Andrlova Chlumu u Ústí nad Orlicí. Na trať dlouhou 510 metrů s třemi slalomovými úseky, hodnocenými systémem B, se postavili Jakub a Filip Procházkovi z A.MARK TATRA TEAMU Kopřivnice. Mladší Filip v kategorii M1 statečně bojoval, musel zajet čisté jízdy, aby se dostal mezi šest nejlepších závodníků, to se mu podařilo a obsadil nejen 6. místo, ale i 5. místo v celkové klasifikaci MČR 2018. V PČR pro malý počet odjetých závodů se umístil na 9. místě a v EP mu patří konečné 4. místo.

Starší Jakub v kategorii M2 svým vítězstvím suverénně potvrdil post nejlepšího jezdce a získání titulu mistra České republiky 2018. Tato sezona byla pro něj velmi úspěšná - 13 startů, 13 vítězství - 1. místo v PČR 2018 a 1. místo v EP 2018.

Vyhlášení nejlepších minikárových jezdců proběhne v Praze 27. října v Autoklubu České republiky, kde kopřivničtí jezdci přeberou trofeje a naváží na slavné okamžiky svého pradědy A. Marka, automobilového jezdce TATRY Kopřivnice, který v šedesátých letech na stejném pódiu získal titul zasloužilý mistr sportu.

Peichel nejlepším hráčem maratonu i OB Ligy

Vlčovice (hod) – V Kulturním domě ve Vlčovicích proběhl v sobotu 22. září IV. ročník Podzimního pingpongového maratonu, v němž se ve dvou kategoriích utkalo 30 hráčů.

V kategorii do 18 let se utkalo sedm hráčů. V průběhu turnaje to vypadalo, že Václav Jáchym z Vlčovic zopakuje své vítězství z loňska, ale ve svém předposledním zápase proti Jiřímu Glogarovi nečekaně klopýtl 2:3, což znamenalo, že o konečném umístění Václava Jáchyma rozhodoval výsledek zápasu s Markem Jurečkou z Kopřivnice. Oproti všeobecnému očekávání však Václav Jáchym tento zápas do vítězného konce nepřivedl a po prohře 2:3 skončil letos na turnaji až na 3. místě. Jeho přemožitel Marek Jurečka bral druhé místo a z vítězství v kategorii do 18 let se radoval Pavel Tůma (Kopřivnice), který se závěrečného zápasu účastnil jen jako divák a již před jeho začátkem věděl, že buďto skončí první, nebo druhý, neboť jediný, kdo jej mohl v tabulce předběhnout, byl právě Václav Jáchym. Tomu se to však nepovedlo, a tak mohl Pavel Tůma začít slavit.

Hlavní kategorie byla rozdělena do dvou skupin, v A hrálo 11 a v B hrálo 12 hráčů. Z každé skupiny postupovalo do následného play-off nejlepších 8 hráčů. Hráči od 9. místa ve skupině se o umístění střetli s hráčem z druhé skupiny, přičemž výsledky rozhodly o pořadí na 17. až 23. místě na turnaji. Play-off osmi nejlepších ze skupin se hrálo klasickým systémem, tedy první ze skupiny A proti osmému ze skupiny B. Po prvním kole play-off zůstalo ve hře nejlepších 8 hráčů a po druhém kole play-off zůstali ve hře nejlepší čtyři, kteří vytvořili finálovou čtveřici, která se hrála systémem každý s každým. Nejlépe se dařilo Stanislavu Peichlovi ze Sedlnic, který si tímto vítězstvím zajistil i vítězství v OB Lize. Druhé místo obsadil Zdeněk Jáchym z Vlčovic, třetí byl Petr Pělucha a čtvrtý Jan Menšík (oba Stará Ves n. O.).

Hlavní kategorii Podzimního pingpongového maratonu tedy vyhrál a putovní pohár Osvětové besedy Vlčovice získal Stanislav Peichel ze Sedlnic. Druhé místo OB Ligy získal Petr Pěluch, bronz bral Zdeněk Jáchym, čtvrtou příčku obsadil Jan Menšík. Putovní "Krvavý pohár z Vlčovic" za celkové vítězství v OB Lize Vlčovice získal Stanislav Peichel ze Sedlnic. Stejný hráč získal rovněž prémiový zlatý vlčí prsten pro vítěze OB Ligy Vlčovice. Cenu za nejlepší ženu turnaje získala domácí Lenka Zátopková. Stejná hráčka byla vyhlášena i nejlepší ženskou hráčkou uplynulého ročníku OB Ligy, kde skončila na 17. místě z celkových 59 účastníků.

„Nový ročník OB Ligy Vlčovice startuje již v sobotu 20. října a nejdůležitější změnou oproti ročníku uplynulému bude to, že z celkem 12 vypsaných kol se všem účastníkům do výsledného součtu započítá pouze 10 nejlepších bodových výsledků,“ zval na nové kolo soutěž Radim Hyvnar, spolupořadatel.

Rybářské závody vyhrál Hopp

Tichá (hod) – Podzimních rybářských závodů na nádrži v Tiché, které pořádal Český rybářský svaz, z. s., místní organizace Frenštát pod Radhoštěm v pátek 28. září, se zúčastnilo celkem 30 rybářů, z toho pět dětí. Aspoň po jedné rybě během 5 hodin, kdy probíhaly závody, chytilo 19 závodníků. Celkem tak bylo chyceno 35 kusů ryb, 33 kaprů, jeden karas a jeden cejn. „Hodnocení závodníků probíhalo formou přidělování bodů, kdy jeden centimetr ryby byl za bod. Většina ryb byla po změření pouštěna zpět do nádrže,“ uvedl Radek Harabiš, předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Frenštát p. R. V závodě se nejvíce dařilo Robertu Hoppovi, který získal 373 bodů, druhý skončil Milan Reček (317 b.) a třetí místo obsadil Petr Štefek. Z dětí do 15 let byl nejlepší Jakub Kopečný s 50 body.

Házenkářský tým sahal po výhře nad Karvinou

KH Kopřivnice – HCB Karviná 32:32 (16:16)

Kopřivnice (jfk) – Skvělá remíza s lehce hořkou příchutí. Asi tak by se dal charakterizovat nerozhodný výsledek házenkářů Kopřivnice s obhájcem titulu z Karviné. Vyrovnávací branku totiž hosté vstřelili v posledních pěti vteřinách zápasu.

Strhující derby 5. kola Strabag Rail Extraligy mělo fantastickou diváckou kulisu a bylo vyrovnanou dramatickou podívanou od začátku až do konce. V prvním poločase si ani jeden ze soupeřů nedokázal vytvořit výraznější vedení, takže do šaten se šlo za stavu 16:16. Totéž platilo i patnáct minut po změně stran. Teprve poté si domácí dokázali vypracovat tříbrankový náskok. Karviná jej však dokázala stáhnout na rozdíl jediné branky a v závěru pak zásluhou ostrostřelce Monczky vyrovnat. „Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že budeme s Karvinou remizovat, tak bych to samozřejmě bral všemi deseti. Po zápase ale musím říct, že jsme dnes měli obrovskou možnost Karvinou porazit. Měli jsme několik příležitostí do prázdné branky, sedmičky a vyložené šance. Bohužel jsme v posledních pěti minutách spoustu věcí zahodili,“ uvedl domácí kouč Lubomír Veřmiřovský a dodal: „Nicméně hlavně mě zajímá, jak ten mančaft funguje, vyvíjí se a jak reagují fanoušci. Za vše jsem moc vděčný, protože se dnes opravdu skoro vyprodala hala. Hrálo se ve vynikající atmosféře a byl to svátek házené.“

Karvinský trenér Marek Michalisko byl za bod rád, i když jeho tým samozřejmě toužil po vítězství. „Počítali jsme s tím, že nás čeká těžký a tvrdý zápas. Prohrávali jsme, takže bod je pro nás nakonec dobrý,“ uvedl a dodal: „Musím pogratulovat Kopřivnici k dnešnímu výkonu. Hrála velice dobře, měli od nás hodně věcí přečtených. Pro trenéry to byl sice trošičku infarktový zápas, ale pro diváky musel být nádherný a každopádně měl parametry play-off.“

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Chalupa – R. Brůna 3, Střelec 1, Gřes 2, Čadra 7/2, Petřík, Holbein 2, Unger 2, Hardt 1, Fulnek 1, Jonák, Očkovič 5, Hanus, Bukovský 8/2. Sestava a branky Karviné: Marjanović, Mokroš – M. Brůna 4, Monczka 12/5, Růža, Piatek 2, Plaček, Drzyzga, Užek, Solák 7, Zamarski, Mucha, Nantl, Stojanovič 2, Zbránek 4, Nedoma 1. Sedmimetrové hody: 4:5. Vyloučení: 3:5. ČK: Hardt, Fulnek – Piatek. Rozhodčí: Fukala, Motyka. Další výsledky 5. kola: Plzeň – Beno 28:22, Hranice – Dukla 28:27, Litovel – Jičín 21:27, Frýdek-Místek – Zubří 28:23, Nové Veselí – Lovosice 29:28.

Atletky mistryněmi Moravy v kategorii mladšího žactva

Šumperk (red) – Nečekané, ale o to sladší. Právě takové bylo vítězství mladších žákyň Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice na mistrovství Moravy a Slezska družstev této kategorie. Jde o obrovský a zatím největší úspěch kopřivnické atletiky v novodobé historii. Finále, do nějž si vybojovalo postup dvanáct nejlepších družstev ze čtyř moravských krajů, se konalo v neděli 7. října v Šumperku. Kopřivnice v soutěži získala 110 bodů a jasně zvítězila před JAC Brno (89, 5 b.) a Porubou (82, 5 b.) Body získává vždy deset nejlepších v každé disciplíně, tudíž bodovat není v dané konkurenci vůbec snadné.

Nejvíce se kopřivnickým atletkám dařilo v dálce, kterou vyhrála Adéla Tkáčová výkonem 509 cm před Emou Feilhauerovou, která dolétla na rovných 500 cm. Výborný byl v kopřivnickém podání také hod kriketovým míčkem, v němž Sára Šebestíková vybojovala druhou příčku skvělým výkonem 50,56 cm a Patricie Pešlová třetí místo rovněž vynikajícím hodem 50,24 m. Pomyslnou bednu ještě dobyly Sára Šebestíková, třetí v oštěpu výkonem 31,18 m, Adéla Tkáčová, třetí ve skoku vysokém výkonem 150 cm, a Ema Feilhauerová, třetí v běhu na 1500 m časem 5:27,07 min. „Je to pro nás obrovský úspěch, o kterém se nám před pár lety mohlo jen zdát. Máme štěstí, že všechny opory družstva byly zdravé a v dobré formě, hlavně díky tomu nám to vyšlo,“ měla radost trenérka AKEZ Kopřivnice Jana Feilhauerová.

Družstvo Kopřivnice a body: Bartoňová Tereza, Bělunková Michaela (4,75 b.), Feilhauerová Ema (20,5 b.), Hanzelková Amálie (6 b.), Holinková Adriana (2 b.), Kvapilová Natálie (1,75 b.), Maternová Natálie, Melčáková Michaela (1,75 b.), Novák Nicol, Pešlová Patricie (17,5 b.), Sasínová Barbora, Schwarzbachová Lucie, Sochová Michaela (5,75 b.), Šebestíková Sára (17 b.), Šenkeříková Simona (7 b.), Tkáčová Adéla (26 b.), Vlčková Veronika.

Z devíti sólolezců pokořil Everest pouze jeden

Přestože účastníkům tradičního výstupu na Everest letos nevšedně přálo počasí, na start se jich postavilo o něco méně než v předchozích ročnících.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Přestože účastníkům tradičního výstupu na Everest letos nevšedně přálo počasí, na start se jich postavilo o něco méně než v předchozích ročnících.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (ili) – Sedmý ročník extrémní akce Výstup na Mount Everest 2018 se tento víkend uskutečnil na kopřivnické sjezdovce na Červený kámen. Ideální počasí nepřilákalo až tolik soutěžících, ale o diváky nouze nebyla.

„Letos jsme evidovali pouze dva třídní kolektivy, sportovní kluby se tentokrát nezúčastnily vůbec. Vysvětluji si to účastí na jejich soutěžích, kde potřebují získat body pro své hodnocení,“ uvedla organizátorka z domu dětí a mládeže Jana Hanzelková. Z devíti družstev si prvenství odnesli Náhodní chodci v čase 14:39 hodin.

Z pěti dvojic, které startovaly v kategorii duolezci, cíle dosáhly dva páry. Peters X-Trail ve složení Petr Váňa a Petr Podešva získali 1. místo časem 16:37 hodin, druzí Jája a Pája z Ostravy došli za další čtyři hodiny. „Posledních deset sestupů bylo krizových,“ shodli se oba účastníci.

V nejsledovanější kategorie sólolezců startovalo devět odvážlivců, z toho tři ženy. Cíle dosáhl pouze jediný z nich, Petr Šimůnek, když si minutu před půl sedmou v neděli ráno naposledy zazvonil na cílový zvonec. Šimůnek předloni ve stejné kategorii skončil druhý a letos si polepšil nejen v umístění, ale i v čase.

Extrémní akce, která je založena na překonání 8 848 výškových metrů, každoročně přitáhne spoustu zájemců, kteří si sjezdovku vyjdou alespoň jednou. Ani letošní ročník nebyl v tom směru výjimkou. Pavla Kovářová vyšla s dvouapůlměsíční Apolenkou a čtyřletým Josífkem. „Už jenom za ten pohled to stojí za to,“ okomentovala nádhernou viditelnost. A zájem o pohled na Kopřivnici ze sedla Červeného kamene neustával ani ve večerních hodinách.

Fotbalisté zdolali Starý Jičín

FC Kopřivnice – FK Starý Jičín 2:1 (1:0)

Kopřivnice (jfk) – Fotbalisté Kopřivnice protáhli vítěznou šňůru na čtyři zápasy. To poslední je obzvlášť cenné. Doma totiž získali v 10. kole I.B třídy skupiny D skalp Starého Jičína, tedy druhého týmu tabulky. Kopřivnice měla v úvodu zápasu mírnou převahu, kterou korunoval ve 25. minutě Závodný brankou z penalty nařízené za faul na Špačka. Poté se hra přiostřila, ale dobře pracující kopřivnická obrana a kvalitní defenzívní hra zálohy neumožnila Starému Jičínu vyniknout. Po změně stran se Kopřivnici podařilo zvýšit vedení na 2:0, a to zásluhou bomby Ollendera z hranice šestnáctky. Ten měl na kopačce gól o deset minut později, jeho pokus o lob ale skončil vysoko nad brankou. Hosté zkoušeli štěstí především z dálky, ale neúspěšně. Přesní byli až z přísně nařízené penalty v 81. minutě, kterou snížili na 2:1.

Sestava Kopřivnice: Beňo, Morys – J. Okřesík, P. Okřesík (32. M. Makový), Hruška, Košárek – Varga (85. Poláček), Špaček, Kalich, Kudry – Ollender (87. Hanzelka), Závodný (70. Marek).

Hokejisté doma rozstříleli Orlovou, z Pelhřimova si přivezli dva body

HC Kopřivnice – HC Orlová 10:4 (2:2, 7:1, 1:1)

Kopřivnice (hod) – Kopřivničtí hokejisté se utkali s týmem HC Orlová na domácím ledě. Po utkání s Hodonínem, s kterým vyhráli v prodloužení, tentokrát chtěli získat tři body, neboť Orlová je na posledním místě tabulky. V první třetině to nebylo poznat, neboť Orlová pro Kopřivnici byla vyrovnaným soupeřem. První branku vstřelili Orli, a to na konci šesté minuly, kdy využili přesilovku. Jen o pár sekund později srovnal Stříž. V 10. minutě po přihrávce Macha zvýšil Tomášek na 2:1, ale za čtyři minuty Orli srovnali. Do konce první třetiny už gól nepadl a do šaten se šlo za stavu 2:2.

Ve druhé třetině Kopřivničtí začali Orly drtit. V 25. minutě dostal Kopřivnici do vedení Stříž, o 35 vteřin později Kofroň a za necelé dvě minuty dostal puk za záda Kubáně Červenka. Po této kanonádě došlo na střídání gólmana Orlové Kubáně za Svobodu. Ten vzápětí inkasoval první branku od Suchého. V 30. minutě snížil skóre svou druhou brankou Dang. O minutu později zvýšil vedení Kopřivnice po přihrávce od Fojtíka Kofroň. V 34. minutě dostal puk za záda orlovského gólmana Červenka a vzápětí po něm zvýšil skóre Gola. Orlovští předváděli neuvěřitelné množství chyb, za což byli potrestáni, mužstvo se totálně rozsypalo.

Také ve třetí třetině měla Kopřivnice navrch. V 58. minutě upravil skóre svým třetím gólem Červenka na 10:3. Orlové se díky brance Šmída v 60. minutě podařilo upravit stav utkání na konečných 10:4. „První třetina nám herně nevyšla. Od druhé jsme lépe kombinovali a zaslouženě šli do vedení, ve třetí třetině jsme si pohlídali náskok a utkání dotáhli do vítězného konce,“ uvedl k utkání Jiří Malík, vedoucí mužstva.

Branky a nahrávky: 6. Stříž (Gebauer), 10. Tomášek (Mach), 25. Stříž (Gebauer), 26. Kofroň, 28. Červenka (Sluštík, Marek), 29. Suchý (Pěnčík), 31. Kofroň (Fojtík), 34. Červenka (Stříž, Sluštík), 36. Gola (Marek, Pěnčík), 58. Červenka (Fojtík, Mach) – 6. Šendera (Bostanzhiev, Golev), 14. Dang (Klíma), 30. Dang (Klíma), 60. Šmíd (Smrčka, Brodek). Sestava Kopřivnice: Hromada (Fendrich) – Stříž (A), Rufer, Zuzaník, Bail, Marek, Fojtík – Pěnčík, Hrubý, Mach (C), Červenka, Gebauer, Suchý, Raška, Tomášek, Kofroň, Gola, Sluštík (A).

HC Pelhřimov – HC Kopřivnice 3:4p (0:0, 1:2, 2:1 – 0:1)

Pelhřimov (hod) – Utkání 8. kola II. ligy mužů v hokeji se hrálo v Pelhřimově. V první třetině předváděli hráči obou týmů spíš urputný boj o každý kousek ledu než pohledný zápas s útoky. První šanci si vypracoval Kofroň, který trefil tyč brány domácích. Také z domácích Hadrava minul bránu. Následně v oslabení využil liknavé rozehrávky domácích Červenka, jenž lehce tečoval letící puk, ale ten trefil domácího gólmana do masky.

Ve druhé třetině byli aktivnější Kopřivničtí, kteří napadáním nedali domácím prostor při rozehrávce. Hrubý se zmocnil v útočném pásmu puku a od modré vstřelil první branku zápasu. O devět minut později zvýšil skóre Gebauer. V 38. minutě byl vyloučen Jiří Pargáč na 5 minut plus do konce utkání za úder do oblasti hlavy a krku na Lukáše Siřištěho. Přesilovku využili Pelhřimovští a snížili 1:2.

V třetí třetině, kdy Kopřivnice hrála v oslabení, se nepodařilo Machovi, kterému se podařil sólový útok, přestřelit domácího gólmana. Ve 46. minutě musel být vystřídán kopřivnický brankář Hromada, protože mu praskl nůž na brusli. Do brány se postavil Fendrich, který záhy inkasoval. O necelou půlminutu později zvýšili skóre na 3:2 domácí. Kopřivničtí bojovali a o dvě minuty později srovnal skóre utkání Michal Krutil. Domácí se snažili o zvrat utkání, ale to se jim nepodařilo. V prodloužení v 51. sekundě po Machově nahození z rohu kluziště dostal puk za záda domácího gólmana David Stříž.

„Dvě třetiny jsme byli mírně lepším týmem a zaslouženě šli do vedení 2:0. Pak jsme začali nepochopitelně chybovat a domácí otočili utkání. Díky štěstí v prodloužení jsme získali dva body,“ poznamenal k utkání Jiří Malík.

Branky a nahrávky: 39. Vysloužil (Martin Hadrava, Kadlec), 48. Vysloužil (Kadlec, Martin Hadrava), 48. Filip Kasalý (Votápek) – 27. Hrubý (Suchý, Fojtík), 36. Gebauer (Pagáč, Ficek), 50. Krutil (Sluštík), 61. Stříž (Mach, Gebauer), Vyloučení: 7:8 (+ Pargáč 5+20 za zásah do hlavy nebo krku). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Rozhodčí: Reich - Horká, Roupec. Sestava Kopřivnice: Hromada (46. Fendrich) – Stříž, Ficek, Krutil, Zuzaník, Bail, Marek, Fojtík – Hrubý, Pargáč, Korec, Mach, Červenka, Gebauer, Suchý, Raška, Kofroň, Gola, Sluštík.

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS