Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 08.11.2018- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Přírodní památka Váňův kámen - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 39/2018 ze dne 08.11.2018

Ustavující zastupitelstvo zvolilo nové vedení města

Netradičně v prostorách Ringhofferovy vily se uskutečnilo ustavující zasedání zastupitelstva. Zvolení zástupci občanů složili slib a následně vybrali starostu, jeho zástupce a členy rady města.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Netradičně v prostorách Ringhofferovy vily se uskutečnilo ustavující zasedání zastupitelstva. Zvolení zástupci občanů složili slib a následně vybrali starostu, jeho zástupce a členy rady města.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Už týden má Kopřivnice nové vedení města i radu. Ve středu 31. října se poprvé sešlo všech jednadvacet nově zvolených zastupitelů Kopřivnice. Netradičně v prostorách Ringhofferovy vily složili zákonem předepsaný slib a následně zvolili starostu, jeho zástupce a další členy rady. Ustavující zastupitelstvo nepřineslo žádné zásadní překvapení a probíhalo podle scénáře, který už 11. října načrtl podpis koaliční smlouvy. Starostou města se znovu stal Miroslav Kopečný z ODS. Post prvního místostarosty obsadil Adam Hanus z vítězné kandidátky Krásné Kopřivnice, druhým místostarostou byl zvolen Stanislav Šimíček z KDU-ČSL a třetí místostarostkou Dagmar Rysová, zvolená za SNK. Po volbě nového vedení města pokračovalo zastupitelstvo výběrem členů rady města. V té kromě zmíněných uvolněných funkcionářů města zasedne Zdeněk Babinec (ODS), ředitel zdejší ZUŠ Zdeňka Buriana, architekt Kamil Mrva (Krásná Kopřivnice) a Pavel Janek (KDU-ČSL), ředitel ZŠ sv. Zdislavy. „Nové složení rady města plně respektuje vůli voličů. Máme v současné době připraveno nebo je již zahájeno několik pro město významných investičních akcí. Věřím, že pro jejich realizaci najdeme v zastupitelstvu města většinovou podporu a společně opět posuneme obraz města Kopřivnice k lepšímu,“ řekl na ustavujícím zastupitelstvu staronový starosta Miroslav Kopečný.

Starosta také poděkoval za své zvolení nejen zastupitelům, ale i kopřivnickým voličům „Velmi si toho vážím a vynasnažím se, abych vaši důvěru nezklamal. Jsem připraven nadále nést odpovědnost za budoucnost Kopřivnice, rozvoj jednotlivých oblastí správy města a prosazování profesionálního a otevřeného přístupu města k občanům,“ prohlásil Kopečný.

Koalice, která poslední říjnový den prošla první hlasovací zkouškou, má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu Kopřivnice těsnou většinu 11 hlasů. Při volbě starosty a jeho zástupců se na ni ale nemusela spoléhat a vedení města bylo zvoleno třinácti, v případě místostarosty Šimíčka dokonce čtrnácti hlasy, když se ke dvěma kladně hlasujícím zastupitelům SPD Tomia Okamury Ivanu Telaříkovi a Ivaně Kysilkové přidal ještě zástupce Pirátů Ladislav Stehlík. Podporu nově ustavené koalici deklaroval zastupitel z SPD Ivan Telařík už krátce po podpisu koaliční dohody, na zastupitelstvu pak své rozhodnutí vysvětloval. „Jestliže tato koalice slíbila občanům, že udělá krásnou Kopřivnici, já nemám důvod ji nepodpořit. Ale taktéž záleží na této koalici, zda to splní. Já vás podporuji, ale lehké to se mnou mít nebudete. Dělejte tak, abyste jako koalice nepřekvapovali občany. My jako opozice budeme dohlížet, jestli to děláte dobře,“ zdůvodnil své hlasování společně s koalicí Ivan Telařík. Za svůj postoj si vysloužil pošťouchnutí z opozičních řad, když jej Dušan Krompolc navrhl jako člena rady města. O jeho případném zvolení se ale nakonec ani nehlasovalo, neboť návrh přišel na řadu ve chvíli, kdy už byly všechny posty radních obsazeny.

K dalšímu, tentokrát již klasickému pracovnímu jednání se zastupitelé sejdou 13. prosince. Na tomto jednání dojde mimo jiné k ustavení zákonem vyžadovaného finančního a kontrolního výboru zastupitelstva. „Po dohodě navrhuji, aby pozice předsedů jak finančního, tak kontrolního výboru byla nabídnuta opozičním zastupitelům. Budeme od vás očekávat návrhy,“ vyzval zastupitele starosta. Na semináři předcházejícím druhému jednání zastupitelstva by mohlo zaznít i to, jaké další komise a výbory budou v Kopřivnici zřízeny.

Radnice bude hledat tajemníka

Kopřivnice (dam) – Radnice v Kopřivnici bude hledat nového tajemníka. Miroslav Halatin, který v této pozici působil od března 2012, byl totiž 1. listopadu podle očekávání zvolen starostou Frenštátu pod Radhoštěm a následující den se jako uvolněný zastupitel ujal svých povinností v čele tamní radnice. Od minulého pátku je výkonem činností tajemníka v plném rozsahu pověřen Josef Solanský, dosavadní vedoucí odboru správních činností, který tajemníka už v minulosti zastupoval. Podle mluvčí Kopřivnice Jany Hromočukové už v tomto týdnu radnice vyhlásí výběrové řízení na člověka, který by měl Halatina po dobu jeho starostování ve funkci tajemníka nahradit.

Dluhy na nájemném se za rok snížily o 30 tisíc korun

Kopřivnice (hod) – Odbor majetku města evidoval k 30. září letošního roku dluhy na nájemném ve výši 382 626 korun. To je v porovnání s loňským rokem téměř o 30 tisíc korun méně. Je to díky systematické práci pracovníků oddělení bytové správy.

Na oddělení nájemníky upozorňují bezprostředně poté, co neuhradí stanovené nájemné. Pokud se tak stane, obdrží upomínku a předvolání na oddělení, kde se s nimi snaží situaci vyřešit. „V případě, že neuhradí dluh ani přes opakované výzvy a odmítají pomoc s řešením své situace, musí byt vrátit městu, a to buď dobrovolně, nebo soudní cestou,“ okomentovala postup Jana Pobořilová, vedoucí oddělení bytové správy, a dodala, že někteří nájemci se snaží sami řešit problém předem a volají, aby se domluvili na splátkách.

Uvolněné byty, na nichž vázne dluh nejen po posledním nájemci, ale někdy i po předchozích, město nabízí zájemcům, kteří v souladu s pravidly uhradí část nebo celý dluh vážící se k bytu. „Na zbylé dluhy se podává k okresnímu soudu návrh na vydání platebního rozkazu s následnou exekucí. Vloni jsme k soudu podali čtyři návrhy na vydání platebních rozkazů, letos jsme jich podali již šest,“ upřesnila Jana Pobořilová.

Město vlastní celkem 788 bytů a během uplynulého roku se v 55 z nich změnil nájemce. V rámci sociálního pořadníku získalo byt 25 žadatelů, 7 bytů dostali stávající nájemci, kteří vlastnili menší byt a za nový uhradili dluh. Další 3 byty dostali ti, kteří byli ochotni uhradit dluh na bytě, 6 uspokojených žadatelů bylo z pořadníku ‘Bydlení’ a 14 lidem byl byt přidělen na základě výjimky schválené radou města a na základně individuálního přidělení.

Od ledna se mění správce vlčovického psího útulku

Kopřivnice (hod) – Od Nového roku přejde správa psího útulku ve Vlčovicích na nového správce – odbor životního prostředí kopřivnické radnice. Přitom od roku 1996 se o něj starala městská policie.

Hlavním důvodem je dlouhodobý podstav a zvýšení požadavků na práci městských strážníků.

„Byl jsem u založení útulku a po celou dobu jsem se staral o něj a také i o psy. Ale personální důvody, veřejnoprávní smlouva s městem Štramberk a instalace měřicího radaru už přesahují naše možnosti. Mrzí mě to, ale bohužel už to tak dál nešlo dělat,“ konstatoval Jan Müller s tím, že převod správy na odbor životního prostředí je nejlepším řešením.

Základní náplní městské policie je zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku a všech ostatních činností dle zákona o obecní policii, proto není v silách městské policie časově zvládnout chod policie i provozování útulku. Proto byla vyvolána jednání s odborem životního prostředí, aby útulek převzal.

„Dobrovolníci, kteří se o psy chodí starat, budou pracovat v útulku dále. Nechtěli jsme, aby došlo ke změnám, které by měly dopad na veřejnost, která si zvykla chodit za psy do útulku. Bezproblémový přechod správy z městské policie na odbor životního prostředí jsem dostal za úkol od rady města, která tuto záležitost schvalovala v říjnu,“ poznamenal místostarosta Stanislav Šimíček, v minulém volebním období pověřený vedením městské policie. Ten také podotkl, že se bude snažit, aby změnu nikdo nepoznal.

Jednání o převodu chodu útulku budou mezi městskou policií a odborem životního prostředí probíhat až do konce roku. Od ledna by měl dostat správu útulku do své gesce Jakub Cochlar, jenž má na starosti lesní hospodářství, myslivost, rybářství a ochranu zvířat.

Psí útulek slouží městům Kopřivnice, Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Příbor a Štramberk.

„Od začátku, co provozujeme útulek, jsme neměli větší potíže a také jsme se snažili o vytváření co nejlepších podmínek pro umístěné psy. Navíc se nám několik let daří provozovat útulek s vyrovnaným rozpočtem. Hodně využívána byla služba psí hotel, která slouží pro majitele psů, kteří jedou například na dovolenou a kteří je na tu dobu nemají kam dát,“ uvedl šéf městských strážníků Jan Müller.

V Tescu pozítří proběhne Národní potravinová sbírka

Kopřivnice (hod) – Již tuto sobotu proběhne Národní potravinová sbírka, jejímž hlavním posláním je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla a základního drogistického zboží. Hlad totiž není bohužel ani v České republice abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Národní potravinová sbírka se v České republice koná od roku 2012 a je společnou iniciativou platformy Byznys pro společnost, Armády spásy, NADĚJÍ, České federace potravinových bank a Charity Česká republika.

Letošní 6. ročník se uskuteční v sobotu 10. listopadu a bude do něj zapojeno téměř sedm stovek obchodů po celé České republice.

V den jejího konání mají lidé z celé České republiky možnost zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Vybrané potraviny a drogistické zboží, které jsou po převzetí od dárců zaevidovány, charity poté předávají lidem, o které se starají. Pomoc tak jde zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů.

V Kopřivnici letos bude sbírka probíhat pouze v Tescu. Již čtvrtým rokem bude sbírat od dárců potraviny, pamlsky či drogistické zboží Charita Frenštát pod Radhoštěm, jejíž dobrovolníci budou zájemcům z řad kupujících předávat letáčky, na nichž najdou informace nejen o účelu sbírky, ale i o tom, jaké potraviny či drogistické věci jsou nejvhodnější. Vloni v Tescu nakupující dobrovolníkům Charity Frenštát pod Radhoštěm darovali 476,5 kg potravin, o rok dřív to bylo o 25 kg víc.

Kaufland letos pořádal první ročník vlastní potravinové sbírky, která proběhla 8. září. V celé republice do ní bylo zapojeno 129 prodejen řetězce, v nichž se podařilo vybrat 60 tun potravin a drogistického zboží. V Kopřivnici obdržela Armády spásy 235 kg trvanlivých potravin a 7 kg drogerie. „Z trvanlivých potravin jsme dostali především těstoviny, piškoty, cukr, konzervy, paštiky a jiné. Účelem potravinové sbírky je pomoci uživatelům naší služby překlenout nepříznivou sociální situaci poskytnutím těchto potravin. S uživateli naší služby je zároveň řešena jejich sociální situace, ve které se aktuálně nacházejí,“ uvedla Michaela Hyžáková, vedoucí sociální služby kopřivnické pobočky Armády spásy. A dodala, že „rádi bychom poděkovali jak organizátoru potravinové sbírky, tak samotnému obchodu Kaufland Kopřivnice, který nám poskytl zázemí pro výběr potravin a aktivně nám napomáhal v průběhu celého dne, a také za zajištění krabic i pitný režim.“

Na parketu Tatry se letos utkali i junioři

Tereza Maturová s partnerem Marianem Hlaváčem z ostravského TK Trend jednoznačně ovládli latinskoamerickou část letošní Tatry.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Tereza Maturová s partnerem Marianem Hlaváčem z ostravského TK Trend jednoznačně ovládli latinskoamerickou část letošní Tatry.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Jedna z největších tanečních událostí roku v Kopřivnici ovládla minulou sobotu kulturní dům. Dvaapadesátý ročník taneční soutěže Tatra zaplnil místa ve velkém sále hned dvakrát, neboť program byl tradičně rozdělen na odpolední a večerní část.

Malý počet startujících v hlavních kategoriích přinesl do odpolední části programu novinku v podobě soutěže juniorů. V obou jejích částech se utkalo celkem 15 párů ve věku do 15 let. Standardní část juniorské soutěže vypadala tak trochu jako otevřený trénink olomouckého TK Olymp, pět ze sedmi soutěžících párů bylo právě z tohoto klubu. O konkurenci se olomouckým tanečníkům postaral jen jeden pár z Třince a jeden zahraniční z Krakowa. Vítězství si nakonec vybojovali Mikuláš Svěntý s Julií Procházkovou. Mezi mladými latináři startovalo osm párů. Tady už bylo klubové zastoupení pestřejší. Ukázala se však dominance TK Elán Třinec, který zastupoval nejen vítězný pár Daniel Sokol – Kristýna Mužná, ale i stříbrní David Herman s Eliškou Koštolatovou.

Vavříny v hlavních kategoriích se rozdělovaly až večer. Po devatenácté hodině nastoupili na parket nejdříve finalisté soutěže ve standardních tancích. Dospělé páry v Kopřivnici už několik let soutěží v druhé nejvyšší výkonnostní kategorii A, ani letošek nebyl výjimkou. Ve waltzu, valčíku, tangu, slowfoxu a qiuckstepu se letos utkalo jen 9 párů včetně tří, které přijely ze Slovenska. Šestičlenné finále se stalo jednoznačně kořistí Šimona Králíčka a jeho partnerky Nely Koskové z TK Gradace Kroměříž. Přestože tento mladý pár měl před cestou na Tatru na svém kontě jen jedinou finálovou účast, v Kopřivnici porotce o svých kvalitách přesvědčil zcela jednoznačně a získal jen o jeden bod méně, než bylo maximální možné finálové skóre. Králíček s Koskovou byli určitě nejúspěšnějším párem letošní Tatry, kromě vítězství ve standardní části brali totiž i stříbro mezi latináři. Tam ovšem jejich pozice nebyla tak jednoznačná jako ve standardu, druhé místo získali jen o bod před na konci třetími Tomášem Kirnigem a Klárou Konečnou z LR Cosmetic Dance Týmu.

Právě v soutěži v pěti latinskoamerických tancích byla na parketu Tatry tradičně největší konkurence, a to přes-to, že v této kategorii síly měřilo jen 13 párů včetně čtyř slovenských. Rovněž latinskoamerická část soutěže měla jasného favorita. Šestičlenné finále jednoznačně vyznělo pro Mariana Hlaváče a Terezu Maturovou startující v barvách ostravského TK Trend. To, co z taneční soutěže v kopřivnickém podání mění ze sportovního podniku ve společenskou událost s velkou diváckou kulisou, je i tradiční doprovodný program. Letos lidé kromě vystoupení tanečnic z uměleckých škol mohli obdivovat umění dvou sólistů. Několik svých choreografií ve stylu Poppin, Lockin´ a Break dance předvedl úspěšný slovenský tanečník Miroslav „Bruise“ Žilka. Kus kulturního dědictví po předcích zase ukázal Stanislav Popela, který před publikem nejen zpíval s cimbálovkou, ale především za jejího doprovodu tančil efektní slovácký verbuňk.

Žurnalisté promluví na Pressování

Kopřivnice (dam) – Kopřivnické pressování je název akce, která má už v polovině příštího týdne navázat na úspěšnou tradici diskuzních setkání Myšlenky TGM a současnost.

Pořadatelé z kopřivnického Klubu Masarykova demokratického hnutí pozvali do velkého sálu kulturního domu zástupce mediálního světa k debatě, jejímž tématem by měla být především svoboda slova a různé formy jejího ohrožení v současném světě. Mezi potvrzenými účastníky je kromě rozhlasového komentátora Radka Kubíčka, který bude v Kopřivnici vystupovat především v roli moderátora a glosátora diskuze, například Tomáš Klvaňa. Uznávaný odborník na teorii komunikace působil jako mezinárodní komentátor pro MF Dnes, zástupce šéfredaktora Hospodářských novin i v dalších médiích. Byl také mluvčím a poradcem prezidenta Václava Klause. Na svém kontě má také román. Potvrzeným hostem je i Petr Andrle, novinář, publicista a autor vlastivědných knih z nedaleké Čeladné, účast dalších diskutujících je zatím v jednání.

Kromě diskuze o svobodě slova, roli médií a dalších aktuálních tématech nabídne akce, která proběhne 15. listopadu od 17 hodin, i přednášku historika Ondřeje Šalka o vztahu Tomáše G. Masaryka k médiím a křest knihy TGM a Kopřivnice, kterou kurátor zdejšího Muzea Fojtství nedávno dopsal.

Školáci v Lubině budou znovu konat dobré skutky

Lubina (dam) – Dalším dobročinným projektem bude na začátku příštího týdne žít ZŠ Lubina. Ta se zapojila do 2. ročníku charitativního projektu „Jsem laskavec 2018“ a u příležitosti Světového dne laskavosti, který připadá na úterý 13. listopadu, budou její žáci pomáhat na několika frontách. V pondělí 12. 11. připravují páťáci Svačinkový den, jehož výtěžek podpoří psí útulek ve Vlčovicích. V tentýž den školáci z Lubiny také vystoupí pro seniory ve Středisku sociální služeb v Kopřivnici. V úterý 13. listopadu proběhne sbírka oblečení, ložního prádla, ručníků, kočárků nebo obuvi, které po roztřídění poputují do charitativních obchůdků společnosti ADRA a do Sociálního šatníku pro sociálně slabé rodiny. Zároveň proběhne i sbírka dětského lyžařského vybavení, které poputuje k dětem z české vesnice Svatá Helena v Rumunsku.

Kopřivnice si připomene oběti válek i výročí 17. listopadu

Kopřivnice (hod) – Dva pietní akty se uskuteční v průběhu týdne v Kopřivnici. První se bude konat v neděli 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů, kdy se u pomníku padlých před budovou bývalé ZŠ náměstí sejdou v 11 hodin představitelé města, členové Vojenského sdružení rehabilitovaných a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu. Ti po krátké promluvě starosty města Miroslava Kopečného položí kytice k pomníku padlým, který byl doplněn o dalších sedm jmen Kopřivničanů, kteří padli v druhé světové válce. „Tímto aktem si i Kopřivnice připomene událost, kdy 11. listopadu 1918 podepsalo osamocené Německo příměří v Compiègne, čímž skončila první světová válka, a také se vzpomíná na lidi, kteří padli ve válečných konfliktech,“ uvedla Jana Hromočuková, tisková mluvčí kopřivnické radnice.

Druhý pietní akt se uskuteční v sobotu 17. listopadu v 17 hodin, kdy si Kopřivničané připomenou oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Po krátkém projevu Zdislava Zimy, bývalého politického vězně a člena Konfederace politických vězňů, a položení kytic k pamětní desce obětem komunismu umístěné na budově Základní školy dr. Milady Horákové vyjde průvod se svíčkami a lampiony a projde Štefánikovou a Štramberskou ulicí na náměstí TGM, kde bude připraven krátký kulturní program, v jehož rámci zahraje HTK band písničky Karla Kryla.

Stíny

Sedmatřicetiletý muž z Příbora nechal během čtvrtka 1. listopadu ve svém vozidle značky Seat klíčky v zapalování a na chvíli se od něj vzdálil. Toho využili tři kolemjdoucí muži, kteří do vozidla nasedli a z místa odjeli. Jejich projížďka však brzy skončila. Čtyřiadvacetiletý muž, který vozidlo řídil, po 350 metrech nezvládl řízení a pravým bokem vozidla narazil do sloupu pouličního osvětlení. Všichni tři muži pak následně z místa dopravní nehody utekli. Z útěku se dlouho neradovali, jelikož po chvíli byli dopadeni policejní hlídkou. Muže, který vozidlo řídil, policisté podrobili testu na návykové látky, který byl pozitivní na amfetaminy. Tento muž měl navíc ve vozidle zanechat krystalickou látku a rostlinnou sušinu, které budou podrobeny odborné expertize za účelem zjištění, zda se nejedná o nelegální návykové látky. Muž je podezřelý z trestného činu užívání cizí věci, kdy další právní kvalifikace bude na základě zjištěných skutečností stanovena v následujících dnech.

Výrobky ‘patchworkářek’ jsou k vidění v čítárně

Výrobky absolventek kurzů Patchworku budou k vidění v čítárně městské knihovny až do půlky prosince.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Výrobky absolventek kurzů Patchworku budou k vidění v čítárně městské knihovny až do půlky prosince.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Poslední říjnovou středu proběhla v podvečer v čítárně městské knihovny vernisáž výrobků zhotovených patchworkovou technikou. Jde už o druhou takovou výstavu. První proběhla vloni na jaře. I tentokrát vystavují své výrobky účastnice kurzu Patchwork.

„Letošní podzimní kurz byl oproti předcházejícím trochu jiný. Od roku 2015 probíhaly kurzy patchworku pod vedením lektorky Věry Kahánkové. Z těchto kurzů se vytvořila zapálená skupinka deseti žen, které chtěly stále další a další pokračovací kurzy a hlavně se chtěly společně scházet, inspirovat se a motivovat v další patchworkové tvorbě, aby si mohly předávat své zkušenosti. Letos se proto domluvil kurz, v němž se v lektorské práci střídaly a každá vedla jednu lekci,“ pronesla v úvodu vernisáže Eva Mikušková, vedoucí městské knihovny, s tím, že vystavena je jen část výrobků, které během kurzů vyráběly. Poté na kytaru zahrála Vlaďka Strnadová, která ke zpěvu vyzvala i ostatní.

Výstava výrobků patchworkářek B. Drozdové, B. Hajduškové, E. Huškové, V. Kahánkové, V. Kaprálové, H. Konvičkové, N. Lichtenbergové, H. Neuschlové, V. Polehlové a R. Urbanové bude v čítárně až do 14. prosince.

Jedenáct aut bylo předáno k likvidaci

Kopřivnice (hod) – Také letos město zorganizovalo dvě akce, při nichž měli majitelé starých automobilů možnost je nechat bezplatně a ekologicky zlikvidovat. Druhá letošní akce proběhla v sobotu 3. listopadu. Během tohoto dne bylo předáno jedenáct osobních automobilů. Jak poznamenal majitel vrakoviště v Ženklavě, tentokrát se odtahovalo pouze jedno vozidlo. Po delší době se na vrakovišti objevilo víc vozidel, než bývá zvykem při těchto akcích. Letos na jaře bylo předáno k ekologické likvidaci osm vozidel, vloni na podzim jen sedm.

Zapojením do těchto akcí ušetří majitelé vysloužilých automobilů nemalé finanční prostředky, které by zaplatili, pokud by jejich vozidlo bylo označeno jako vrak a oni by jej sami ve stanoveném termínu neodstranili z ulice či parkoviště.

Kontakty na politiky

V dnešním čísle přinášejí Kopřivnické noviny svým čtenářům kompletní přehled členů nově ustaveného zastupitelstva města. Všichni politici zvolení v komunálních volbách 5. a 6. října v minulém týdnu složili slib a ujali se svých funkcí. Přehled aktivních komunálních politiků otvírá starosta a jeho zástupci, následují členové rady města a koaliční zastupitelé. Seznam pochopitelně nepomíjí ani zástupce stran a hnutí, kteří tvoří aktuální opozici, jejich medailonky jsou odlišeny barevně.

Zároveň s představením jednotlivých zastupitelů vám přinášíme možnost kontaktovat své volené zástupce. Každý ze zvolených politiků měl možnost zveřejnit e-mail či telefon, na kterém je připraven přijmout připomínky a návrhy občanů města.Ing. Miroslav Kopečný

Ing. Miroslav Kopečný

starosta (61 let)

Politická příslušnost: ODS

Stav: ženatý, děti: 2

Počet hlasů: 1 639

Předchozí politické zkušenosti: 2006-2010 - člen rady, předseda finančního výboru ZM, 2010-2014 - 1. místostarosta, od 2014 - starosta

Garantem pro oblast:

• Rozpočet a finance

• Strategické plánování, územní plánování a rozvoj města

• Investice a doprava

• Vnější vztahy, mezinárodní vztahy

E-mail: miroslav.kopecny@koprivnice.cz

Tel.: 556 879 410Bc. Adam Hanus

Bc. Adam Hanus

1. místostarosta (33 let)

Politická příslušnost: ODA

Stav: ženatý

Děti: 2

Počet hlasů: 1 307

Předchozí politické zkušenosti: bez předchozích zkušeností

Garant pro oblast:

• Správa majetku města

• Sport

• Městská policie

• Marketing města

• Záležitosti místní části Mniší

E-mail: adam.hanus@koprivnice.cz

Tel.: 556 879 414Stanislav Šimíček

Stanislav Šimíček

2. místostarosta (37 let)

Politická příslušnost: KDU-ČSL

Stav: ženatý, děti: 5

Počet hlasů: 1 497

Předchozí politické zkušenosti: od 2010 – předseda MO KDU-ČSL Kopřivnice, od 2014 – 2. místostarosta

Garant pro oblast:

• Sociální věci a prevence kriminality

• Životní prostředí

• Komunální služby

• Záležitosti místní části Lubina

E-mail: stanislav.simicek@koprivnice.cz

Tel.: 556 879 413Mgr. Dagmar Rysová,

Mgr. Dagmar Rysová

3. místostarostka (57 let)

Politická příslušnost: bezpp

Stav: vdaná

Děti: 3

Počet hlasů: 1 153

Předchozí politické zkušenosti: 2002-2006 - zastupitelka města, 2006-2016 - místostarostka, od 2016 - zastupitelka

Garant pro oblast:

• Školství

• Kultura

• Bytové hospodářství

• Zdravé město a místní Agenda 21

• Záležitosti místní části Vlčovice

E-mail: dagmar.rysova@koprivnice.cz

Tel.: 556 879 412Mgr. Zdeněk Babinec

Mgr. Zdeněk Babinec

radní

Politická příslušnost: ODS

Počet hlasů: 1 282

V zastupitelstvu od: 2010

E-mail: babinec@zuszb.cz

Tel.: 606 758 899Ing. Pavel Janek

Ing. Pavel Janek

radní

Politická příslušnost: KDU-ČSL

Počet hlasů: 1 284

V zastupitelstvu od: 1998-2006, 2011-14, 2018

E-mail: pavel.janek@post.czdoc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D.

doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D.

radní

Politická příslušnost: bezpp, Krásná Kopřivnice

Počet hlasů: 1 542

V zastupitelstvu od: 2018

E-mail: mrva@mrva.netMgr. Jana Feilhauerová

Mgr. Jana Feilhauerová

zastupitelka

Politická příslušnost: bezpp, Krásná Kopřivnice

Počet hlasů: 1 159

V zastupitelstvu od: 2018

E-mail: feilhaja666@gmail.comMgr. Dagmar Jančálková

Mgr. Dagmar Jančálková

zastupitelka

Politická příslušnost: ODS

Počet hlasů: 1 172

V zastupitelstvu od: 1998

E-mail: dagmar.jancalkova@koprivnice.cz

Tel.: 737 207 446Mgr. René Lakomý

Mgr. René Lakomý

zastupitel

Politická příslušnost: bezpp, SNK

Počet hlasů: 875

V zastupitelstvu od: 2014

E-mail: renelakomy@seznam.cz

Tel.: 737 214 436Božena Mrvová

Božena Mrvová

zastupitelka

Politická příslušnost: bezpp, KDU-ČSL

Počet hlasů: 1 104

V zastupitelstvu od: 2014

E-mail: bmoptika@seznam.cz

Tel.: 556 812 805Ing. Radim Hyvnar

Ing. Radim Hyvnar

zastupitel

Politická příslušnost: bezpp, KSČM

Počet hlasů: 655

V zastupitelstvu od: 2010

E-mail: radim.hyvnar@centrum.czIng. Filip Grygarčík

Ing. Filip Grygarčík

zastupitel

Politická příslušnost: ANO 2011

Počet hlasů: 1 062

V zastupitelstvu od: 2018

E-mail: filip.grygarcik@koprivnice.czMgr. Dušan Krompolc

Mgr. Dušan Krompolc

zastupitel

Politická příslušnost: ANO 2011

Počet hlasů: 1 204

V zastupitelstvu od: 2010-14, 2018

E-mail: dusan.krompolc@quick.czRSDr. Karel Kuboš

RSDr. Karel Kuboš

zastupitel

Politická příslušnost: KSČM

Počet hlasů: 827

V zastupitelstvu od: 1996

E-mail: ov.novyjicin@kscm.cz

Tel.: 607 684 643Mgr. Ivana Kysilková

Mgr. Ivana Kysilková

zastupitelka

Politická příslušnost: bezpp, SPD

Počet hlasů: 552

V zastupitelstvu od: 2018

E-mail: ivana.kysilkova@seznam.czIng. Zdeněk Polášek

Ing. Zdeněk Polášek

zastupitel

Politická příslušnost: ČSSD

Počet hlasů: 523

V zastupitelstvu od: 2010-11, 2014-15, 2018

E-mail: zdenek.polasek@koprivnice.czMgr. Lumír Pospěch

Mgr. Lumír Pospěch

zastupitel

Politická příslušnost: PRO Zdraví a Sport

Počet hlasů: 808

V zastupitelstvu od: 2002-05, 2010

E-mail: lumpospech@seznam.cz

Tel.: 737 264 986Mgr. Vladan Resner

Mgr. Vladan Resner

zastupitel

Politická příslušnost: ANO 2011

Počet hlasů: 1 109

V zastupitelstvu od: 2014

E-mail: resner@email.czIng. Ladislav Stehlík

Ing. Ladislav Stehlík

zastupitel

Politická příslušnost: bezpp, Piráti

Počet hlasů: 703

V zastupitelstvu od: 2010

E-mail: ladislav.stehlik@gmail.com

Tel.: 737 354 133Ivan Telařík

Ivan Telařík

zastupitel

Politická příslušnost: SPD

Počet hlasů: 919

V zastupitelstvu od: 2006

Tel.: 737 080 531

Motýlek roztančí kulturní dům v pátek i v sobotu

Kopřivnice (dam) – Adjektivum „Taneční“ má letošní v pořadí už dvaadvacátý ročník Motýlka. Přehlídku tance, zpěvu a dramatické tvorby handicapovaných dětí bude v pátek 9. a v sobotu 10. listopadu hostit Kulturní dům Kopřivnice. Hlavní ideou dvoudenního programu, který tradičně organizuje speciální Základní škola a Mateřská škola Motýlek spolu s Kulturním domem Kopřivnice, je integrace postižených dětí a mládeže do společnosti.

První účastníci přehlídky se do města budou sjíždět už v pátek po obědě. Od tří hodin pak v kulturním domě startuje zábavné prožitkové odpoledne. V jeho průběhu budou probíhat výtvarné, taneční a hudební workshopy. Děti se budou moci bavit při tvoření z balonků, nechat si pomalovat obličej nebo využít služeb fotokoutku a kadeřnic.

„V 16 hodin začne módní přehlídka, kterou předvedou žáci ZŠ Emila Zátopka a žáci ZŠ a MŠ Motýlek. Celou tuto akci organizuje Taneční klub DDM Štramberk, který se rovněž předvede se svými vystoupeními v průběhu módní přehlídky. Výtěžek bude použit na dofinancování nového svozového auta,“ doplnila Dagmar Jančálková, ředitelka pořádající školy Motýlek. Páteční program bude od 18 hodin pokračovat ve velkém sále vystoupením zpěváka Voxela nebo tanečnic ze ZUŠ Zdeňka Buriana a večer uzavře oblíbená diskotéka v režii DJ Stoupy.

Galaprogram Motýlka 2018 zač-ne ve velkém sále kulturního domu v sobotu ve dvě odpoledne. Během zhruba čtyř následujících hodin se diváci mohou těšit na vystoupení v podání asi tří stovek účinkujících různého věku a druhu tělesného či mentálního postižení nejen z České republiky, ale i z Polska a Anglie. Během odpoledne, kterým diváky provede moderátor Roman Pastorek, dojde i na vernisáž, která zahájí výstavu fotografií pořízených během pátečního programu.

Kino pozve diváky na balet Sylfida

Kopřivnice (dam) – Další baletní představení zprostředkované v sále kopřivnického kina čeká na milovníky klasického tance už v neděli 11. listopadu. Od tři čtvrtě na čtyři bude na programu romantický balet Sylfida v inscenaci, kterou před deseti lety pro moskevské Velké divadlo připravil dánský tanečník a choreograf Johann Kobborg.

Příběh tohoto baletu je inspirován severskou romantickou legendou. Skotskému mladíku Jamesovi se v předvečer svatby s vesnickou dívkou zjeví uhrančivá víla Sylfida. Dokonalý přízrak vstoupí do mladíkova srdce a ohrozí jeho obyčejné lidské štěstí. Libreto baletu pracuje s typickým romantickým motivem nedostižného ideálu, který nenacházíme v našem hmotném světě.

Tento klasický titul pro Dánský královský balet vytvořil už v roce 1836 August Bournonville. Jeho choreografie je dodnes uváděna a je nejstarším trvale uváděným romantickým baletem na světě, nese otisk jedinečného stylu dánského baletu. Ten je typický nejen tím, že dává rovnocenný prostor tanečníkovi i tanečnici, ale především je protkán komplikovanými variacemi drobných skoků a krokových sekvencí. Inscenace Johanna Kobborga v Moskvě je velkým milníkem v dějinách baletního souboru Velkého divadla, který tím učinil další krok k otevření ruské tradice světu. Další baletní představení bude na programu až těsně před Vánoci.

Kaťák hostí outdoorový festival

Kopřivnice (dam) – Protože venku to na brzký příchod zimy zatím nevypadá, mohou milovníci sněhu vyrazit alespoň na Snow Film Fest. Přehlídku krátkých a středometrážních filmů o zimních sportech a cestování a dobrodružství v mrazivých koutech naší planety bude v pátek 9. listopadu hostit Katolický dům v Kopřivnici. Celkem se diváci mohou těšit na 6 filmů, jejichž celková stopáž je 181 minut. Pásmo pečlivě vybraných snímků, ve kterém nechybí finalisté ze zahraničních festivalů stejně jako novinky z domácí produkce, bude rozděleno do dvou bloků. První promítací blok začne v 18 hodin dokumentem Lapin Kulta fotografa a horolezce Petra Nováka o cestě Laponskem. Následovat bude rakouský film sledující partu nadšenců, kteří chtějí sjet na kajaku nejseverněji položenou grónskou řeku, a nazvaný Into Twin Galaxies. První blok pak uzavírá britský snímek Frozen road nabízející pohled do duše cyklisty, který se vydal úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady.

Po pauze začne ve 20 hodin druhý blok promítání. Na úvod je připraven víc jak dvacetiminutový film Freezing, ve kterém dvojice surfařů podává svůj výlet za vlnami omývajícími Island s osobitým britským humorem. Fenomén digitálního nomádství dal vzniknout francouzskému filmu In Gora, ve kterém jeho autoři objevují nedotčené balkánské svahy.

Poslední půlhodina programu bude patřit českému filmu Kámen, nůžky, Vagus o přípravě tréninkové skupiny lyžaře Ondřeje Banka v Chile.

Show Tří Tygrů znovu pobaví Kopřivnici

Kopřivnice (dam) – Už potřetí se z „ostravské džungle“ do Kopřivnice vydává skupinka tamních hereckých tygrů. Kinosál kulturního domu bude ve středu 14. listopadu znovu hostit show Tři Tygři. Program plný improvizovaných skečů, komických výstupů a dobře mířených vtípků přivezou Štěpán Kozub, Vladimír Polák, Robin Ferra a Albert Čuba.

Jako žádný kabaretní program ani Tři Tygři se neobejdou bez hudební složky, která je v rukou původem kopřivnického pianisty Martina Pančochy a pozvaných pěveckých hostů. Začátek programu, který v Ostravě pravidelně vyprodává klub Heligonka, ale třeba i Divadlo Mír, je naplánován na 19. hodinu.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 8. - pá 9. listopadu v 17.30 hodin komedie USA, Francie, VB Johnny English znovu zasahuje. Když je svět v ohrožení a tajná služba paralyzovaná, vrací se na scénu Johnny English. Dokáže muž, pro kterého jsou zmatky, chyby a omyly základním pracovním nástrojem, obstát i v moderním světě?

Čt 8. - pá 9. listopadu ve 20 hodin komedie ČR Po čem muži touží. Trochu šovinista a sarkastický sympaťák Karel se po vyhazovu z práce ocitne na dně. Společně s nejlepším kamarádem to vyřeší po chlapsku - opije se a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší...“.

So 10. listopadu v 9.30 a 15.30 hodin, ne 11. listopadu v 9.30 hodin animovaný rodinný film USA Grinch. Mrzutý Grinch střádá plány, jak zničit Vánoce.

So 10. a po 12. listopadu v 17.30 hodin sci-fi thriller USA Venom. Eddie nechtěně naváže symbiózu s mimozemským organizmem Venomem, který mu propůjčí nadlidské schopnosti. Temný, zákeřný a hněvem živený Venom je pro Eddieho na jednu stranu smrtelně nebezpečný, avšak moc, kterou symbiont propůjčuje, je opojně osvobozující.

So 10. - po 12. listopadu ve 20 hodin krimi drama USA Dívka v pavoučí síti. Přední odborník na výzkum umělé inteligence sdělí investigativnímu novináři Mikaeli Blomkvistovi, že se setkal s výbornou mladou hackerkou. Mikael doufá v exkluzivní reportáž. Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Út 13. listopadu v 16 hodin mysteriózní sci-fi thriller ČR, SR Důvěrný nepřítel. Programátor Andrej se svou ženou Zuzanou se nastěhují do prototypu inteligentního luxusního domu ze skla a kamene uprostřed nádherné přírody. To, co se ze začátku jevilo jako pohádka, se však pomalu, ale jistě mění v noční můru.

Út 13. listopadu v 19 hodin drama Polska Tvář. Odpoutaná, nekonvenční bajka o vnitřní síle a kráse, která virtuózně pojí realismus, fantazijní prvky a černý humor. (Filmový klub)

Čt 15. - pá 16. listopadu v 17.30 hodin Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Grindelwald splnil svou hrozbu, že uteče z vazby, a začal shromažďovat své stoupence, z nichž většina vůbec nic netušila o jeho skutečných cílech: připravit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi.

Čt 15. - pá 16. listopadu ve 20 hodin drama Německa Balón. Ostře střežená hranice mezi Západním a Východním Německem se v 70. letech zdála být neproniknutelnou. Přesto ve východní části jednotlivci i celé rodiny hledali jakoukoliv skulinu vedoucí do svobodného světa. Neváhali riskovat a využívali každou příležitost, která nabízela aspoň naději...

So 17. - ne 18. listopadu v 9.30 hodin dobrodružný rodinný fantasy film USA Louskáček a čtyři říše. Klárka dostane dřevěného panáčka – louskáčka. Její bratr však panáčka poškodí. Dívence je louskáčka líto, uloží ho do postýlky a usne. V noci se jí zdají prapodivné sny. Louskáček v nich obživne a dívenku provede kouzelnou zemí…

So 17. listopadu v 15.30 hodin animovaný rodinný film USA Grinch.

So 17. - po 19. listopadu v 17.30 hodin rodinná krimi komedie ČR Ten, kdo tě miloval. Pozůstalí členové rodiny se snaží velmi netradičními postupy vyšetřit poslední případ i záhadné úmrtí svého blízkého. Během pátrání nastává nečekaná eskapáda humorných událostí a nahodilých peripetií komplikujících jejich snahu...

So 17. - po 19. listopadu ve 20 hodin rodinný fantasy film USA, VB Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

So 10. listopadu ve 14 hodin Taneční motýlek - 22. ročník přehlídky dramatické, taneční a hudební tvorby zdravotně postižených

Ne 11. listopadu v 15.45 hodin Sylfida - přímý přenos baletu z Bolšovo Těatru Moskva

St 14. listopadu v 19 hodin Tři Tygři - zábavná show plná improvizovaných skečů a komických výstupů

Čt 15. listopadu v 17 hodin Kopřivnické pressování - beseda zaměřená na budoucnost republiky v evropském prostředí

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava Patchwork - výstava výrobků účastnic podzimního kurzu patchworku (do 14. prosince)

Čt 8. listopadu v 18 hodin Zajímavosti a souvislosti roku 1918 - přednáška Ladislava Cvíčka s výstavkou zajímavých titulů naučné literatury, které se vztahují k danému tématu

Út 13. listopadu v 18 hodin Keňa z ptačí perspektivy - cestopisná přednáška doplněná o filmy a fotografie Jana Křístka a Radka Bortla

Pá 16. listopadu v 17 hodin Jak se žilo v Kopřivnici - veřejný křest sborníku vzpomínek pamětníků, vydaného k 70. výročí povýšení Kopřivnice na město

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 9. listopadu v 18 hodin Snow Film Fest - přehlídka dokumentárních filmů o zimních sportech a cestování

Pá 16. listopadu v 19 hodin Piper Night - 5. ročník koncertního večírku zaměřeného na alternativní scénu

MUZEUM TATRA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Toulky historií Tatry v kresbách Karla Rosenkranze (do 11. listopadu)

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne 9 - 16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Svět barevných skleněných ryb - sbírka Jana Bittnera (do 31. prosince)

Aktuální výstava Zbývá jen zlato - fotografie Ivana Pinkavy (do 20. ledna)

MUZEUM OLDTIMER

Po - ne 10 - 17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

VILA MACHŮ

Čt 8. listopadu v 18.30 hodin Okýbachi - pohodový hudební večer originálního akustického dua z Beskyd

Čt 15. listopadu v 19 hodin Nepál - přednáška Pavla Svobody z velké cesty “Napříč Asií” na trase Moskva - Bangkok

Pá 16. listopadu v 19 hodin Pramínky - kopřivnická cimbálovka zahraje k poslechu i tanci

ŠTRAMBERK

Pá 9. listopadu v 19 hodin Večer s cimbálovou muzikou Soláň - víno, zpěv, tanec a dobrá nálada (kulturní dům)

So 10. listopadu v 19 hodin Večer s cimbálovou muzikou - posezení s cimbálovou muzikou Gajdušek (Městský pivovar)

Pá 16. listopadu v 18 hodin Uršuloviny - zábavný pořad, jehož hlavní protagonistkou je Uršula Kluková

KINO ŠTRAMBERK

Ne 11. listopadu v 18 hodin animovaná dobrodružná komedie USA, Německa Psí ostrov

Ne 18. listopadu v 18 hodin komediální drama ČR Chata na prodej

Dopisy čtenářů

Podšostýnské rozjímání – l.

Kdykoliv procházím tou snad nejznámější i nejfrekventovanější z ulic našeho města, hlavou mi táhnou obrázky vzácných fotografií z dávno odešlých dob. Oči mohou v duchu pohladit rovinu cesty lemované zelenou alejí kaštanů, budovu školy ve stylu prvorepublikové elegance i špičku chrámové věže, jak jinak nežli na náměstí.

Člověk nežije jen dneškem. Čím více let mu přibývá, tím více – a jak rád – se vrací do minulosti. A nemusí to být zrovna tajemná doba 14. století, s jedním z oněch památných hrádků, čítajících se k hradům Moravské brány. Vévodil jen malé dřevěné vísce pod ním. Malebně rozložená okolo potůčku zarostlého olšemi, krušinou a černým bezem. Později s dřevěným kostelíkem, přilehlým hřbitůvkem, s první stavbou zemanství i půvabnou budovou Fojtství. Vesnička mezi kameny „Červeným“ a protější horou, lidmi odedávna zvanou jako „Bílá“. Patřila k Hukvaldskému panství s několika desítkami obyvatel. Vesnička chalupníků a drobných sedláků se později začala měnit, a změnila nejen svůj vzhled, ale i způsob života. Přibývalo obyvatel, přibylo práce v drobných vznikajících dílnách a z vísky s atmosférou málo známého moravského místa, se postupně stávalo místo nemalého významu. Kolikrát se od těch dob znásobil počet občanů a jak se jim tu žije dnes? Město se nebývale rozrostlo, bohužel ne vždy k jeho prospěchu. To všemocný čas změnil údolí pod Šostýnským hradem.

Dnes si už jen menší část jeho obyvatel vzpomíná, kde na nejznámější ulici stával dům s obchodem „u Palacké“, nebo ve kterém pekařství se pekl ten nejlepší chléb - „Goldův chléb“. Pamatujete na řadu dávno zmizelých obchodů a obchůdků nabízejících módní textil v pohodlném rohovém domě „u Popelářů“? Postupně musely bouřlivé výstavbě uhnout i dvě cukrárny – ta „u Popelářů“ i ta blízká za rohem „u Čapků“. Jen pár kroků nás dělilo od rodného domu našeho malíře Zdeňka Buriana se svojí – jak se mi vždy zdálo – zvláštně elegantní architekturou. Výloha řeznictví pana Brychty se dívala do oken zajímavé stavby Závodního hotelu s ukrytými tenisovými kurty.

(Pokračování v příštím čísle)

Věra HorákováZtracená elegance

Kam se poděla elegance, a nejen ta prvorepubliková, kterou si v posledních dnech připomínáme? Kam se vytratil smysl pro krásu a estetiku? Koncert, divadelní představení, ples bývaly pro mne vždy spojeny s dámskými večerními šaty a pánskými obleky, ale dnes?

Ženy i muži v riflích, pulovrech a košilích nebo tričkách s krátkými rukávy, na nohách botasky, kolem se line odér potu a prokouřených šmuků.

Doba Oldřicha Nového je sice nenávratně pryč, ale vzpomínám si, že ještě na vysoké škole nás pan docent při přednášce žádal o svolení, jestli si může sundat sako, protože je mu horko. Prý někde četl, že když si muž ve společnosti odloží sako, může už rovnou svléknout i kalhoty, protože je to stejné faux pas.

Vážené dámy a pánové, zanedlouho začíná plesová sezona, divadla a umělci si v kulturních domech podávají kliku. Ukažme jim i sobě navzájem, že se umíme oblékat i jinak, než se to hodí do rachoty či pivnice. Udělejme si navzájem radost pohledem na hezké róby, účesy, kravaty, obuv, nechme se omamovat vůní příjemných parfémů. Uvidíte, že i ta kultura se nám bude více líbit a budeme ji navštěvovat ještě raději než doposud.

S přáním hezkého dne

Ing. Jiří GavlasNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 8. 11. 10.30-13, so 10. 11. 15.30-16.45, ne 11. 11. 14.30-15.45, út 13. 11. 11.30-13, čt 15. 11. 11.30-13, so 17. 11. 14.45-16, ne 18. 11. 14.15-15.30 hodin

FLORBAL: ne 11. 11. od 16 hod. FBC Vikings Kopřivnice - FBC Letka Toman Finance Group (10. kolo Nár. ligy mužů sk. V) - sportovní hala SOU Kopřivnice

FUTSAL: pá 9. 11. od 18.45 hod. FU Kopřivnice - FC Oskarol Orlová (2. kolo Divize F) - sportovní hala SOU Kopřivnice; so 17. 11. od 18.30 hod. FC Jokerit Kopřivnice - Top Dogs Nový Jičín (3. kolo Divize F) - sportovní hala ZŠ E. Zátopka

HÁZENÁ: so 10. 11. od 9 hod. KH Kopřivnice - TJ TŽ Třinec (10. kolo MSL ml. žáků II.), od 18 hod. KH Kopřivnice - Tatran Litovel (9. kolo Strabag extraligy mužů); so 17. 11. od 13 hod. KH Kopřivnice - HC Zubří B (8. kolo II. ligy ml. dorostu sk. SM), od 15 hod. KH Kopřivnice - HC Zubří (8. kolo I. ligy st. dorostu) - vše sportovní hala ZŠ E. Zátopka

HOKEJ: so 10. 11. od 10 hod. HC Černí Vlci - VHK Vsetín (12. kolo LMŽ 5. tř. sk. 29); ne 11. 11. od 10 hod. HC Černí Vlci - HC Frýdek-Místek (3. kolo RLJ-Y); ne 18. 11. od 10 hod. HC Černí Vlci - HK Nový Jičín (5. kolo RLJ-Y) - vše zimní stadion v Kopřivnici

KRYTÝ BAZÉN: čt 8. 11. 6-15, 18.30-21, pá 9. 11. 6-12, 16-21, so 10. 11. 12-21, ne 11. 11. 10-19, po 12. 11. 6-8, 19.30-21 kondiční plavání pro veřejnost, út 13. 11. 6-21, st 14. 11. 6-12, 14.30-16, 18.30-21, čt 15. 11. 6-15, 18.30-21, pá 16. 11. 6-12, 16-21, so 17. 11. 12-21, ne 18. 11. 10-19 hodin; upozornění: tréninky ve dvou drahách: po 6.45-8 SSK, út 14.30-15.30 ASK, 15.30-18.30 SSK, st 6.45-8 SSK, 8-11.30 PŠ, 18.30-18.45 Db, čt 6.45-8 SSK, 8-10.30 PŠ, tréninky ve třech drahách: pá 8-11.45 PŠ

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 10. 11. v 9.01 ČD, Frenštát p. R., město, Martinské trhy, (Č) přes Lichnov do Kopřivnice; st 14. 11. v 7.13 hod. ČD, Kopřivnice, Ostravice, Čeladná, Kunčice; so 17. 11. v 7.07 hod. ČD, Studénka, Albrechtičky, Petřvaldík, Studénka, ČD; st 21. 11. v 8.15 hod. AN, Nový Jičín, Žilina, (Z) Libotín, (Č) Libotín koupaliště

SAUNA: út 14.30-21 ženy, st 14.30-21 muži, čt 10-21 ženy, pá 10-21 muži, so 12-16.30 párovka, 16.30-21 společná, ne 10-19 společná

STOLNÍ TENIS: pá 9. 11. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice C - TJ Frenštát p. R. C (6. kolo OP I. tř.); so 10. 11. od 15 hod. ASK Tatra Kopřivnice - KST Zlín (7. kolo II. ligy mužů sk. B), od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - TJ TŽ Třinec (7. kolo MS divize mužů); ne 11. 11. od 10 hod. ASK Tatra Kopřivnice - Stavoimpex Hodonín (8. kolo II. ligy mužů sk. B), od 14 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - SKST Baník Havířov D (8. kolo MS divize mužů) - vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

VOLEJBAL: so 10. 11. od 10 hod. KV Kopřivnice - TJ Sokol Frýdek-Místek B (13. a 14. kolo MS přeboru kadetek sk. B); so 17. 11. od 10 hod. KV Kopřivnice - TJ Sokol Palkovice (15. a 16. kolo MS přeboru kadetek sk. B) - vše tělocvična ZŠ 17. listopadu

Výsledky

- Fotbal: muži (1. kolo III. tř.): FK Štramberk – TJ Olbramice 0:2; dorost (1. kolo KS sk. B): TJ Bystřice – FC Kopřivnice 4:2; st. žáci (1. kolo KP): MFK Kravaře – FC Kopřivnice 0:4; ml. žáci (1. kolo KP): MFK Kravaře – FC Kopřivnice 0:2; žáci (10. a 11. kolo OP): FK Štramberk - FK Primus Příbor 4:0, - TJ Trojanovice-Bystré 3:1, FC Vlčovice-Mniší – NFC Lichnov 4:1; st. přípravka (12. kolo OP): SK Beskyd Frenštát B – FC Kopřivnice B 5:8, Spartak Lubina – TJ Mořkov 5:10, SK Beskyd Frenštát A – FK Štramberk 5:4; ml. přípravka (12. kolo OP): Spartak Lubina – TJ Mořkov 9:11, SK Beskyd Frenštát A – FK Štramberk 4:8.

- Florbal: ženy (II. liga – sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – FBC ČPP Bystroň Group Ostrava B 3:5, - FbC Asper Šumperk 5:2; dorostenci (I. liga – sk. D): FBC Vikings Kopřivnice – 1. AC eFlorbal Uh. Brod 1:4, - Florbal Exelsior Havířov 2:7.

- Házená: st. dorost (6. kolo I. ligy): KH Kopřivnice – TJ Sokol Nové Veselí 27:28; ml. dorost (6. kolo II. ligy sk. SM): KH Kopřivnice – Házená Paskov 40:23; st. žáci (8. a 9. kolo MSL I.): KH Kopřivnice – SKH Polanka n. O. 30:22, - Pepino SKP Frýdek-Místek A 24:21; ml. žáci (9. kolo MSL II.): Sokol Krmelín – KH Kopřivnice 22:17.

- Volejbal: kadetky (11. a 12. kolo MS přeboru sk. B): TJ Třineckých železáren – KV Kopřivnice 0:3 (-14, -12, -12) a 1:3 (23, -20, -13, -19); žačky (2. turnaj MS přeboru sk. C): KV Kopřivnice B – TJ Sokol Stará Bělá 2:0, - TJ Sokol Frýdek-Místek C 2:0, - VKB Frýdlant n. O. 2:0; (2. turnaj MS přeboru sk. D): KV Kopřivnice A – TJ Nový Jičín B 0:2, - TJ Krnov 0:2, - Happy Sport Opava 0:2.

Mládež AK EZ se prosadila v seriálu Valachy Tour

Kopřivnice (cab) – Závodní běžecký kalendář zahrnuje v říjnu v podstatě již jen běžecká klání v terénu či na silnici. Jedním z nich, kde uspěla mládež AK E. Zátopka Kopřivnice, byl krosový závod Běhej Valachy. Pro zlato si ve Velkých Karlovicích doběhli Barbora Udvarosová (dívky do 10 let), Dalibor Drda (hoši do 10 let), Matěj Melčák (hoši do 12 let) a Ivana Máchová (dívky do 16 let). Stříbro pak vybojovaly Barbora Hanzelková (dívky do 4 let) a Agáta Holubová (dívky do 10 let), bronz ještě přidal Daniel Hanzelka (hoši do 12 let). V celkovém hodnocení tour, jež zahrnovala noční závod v běžeckém lyžování, duatlon v kombinaci běh-kolo-běh, závod na horských kolech, klasický triatlon a tento běžecký závod, se prosadilo na stupně vítězů pět dětí AK EZ. V kategorii chlapců do 12 let zvítězil Matěj Melčák, druhé místo obsadily Anja Lacinová v dívkách do 4 let a Ivana Máchová, která se zúčastnila všech závodů, mezi děvčaty do 16 let, a třetí skončili Pavel Lacina v kategorii chlapců do 8 let a se všemi absolvovanými závody pak Michaela Melčáková mezi dívkami do 14 let.

Ve stejný den se konal také pátý ročník Běhu veřovickým hřebenem, jehož 17,3 km dlouhá trasa vedla z Krhové po hřebeni Veřovických vrchů do sedla Pindula. Mezi ženami v tomto závodě dosáhla na bronz Martina Brugerová z Kopřivnice časem 1:57:17 hod.

V sobotu 27. října se na start čtvrtého ročníku závodu s názvem Podzimní Kubánkov postavilo přes 170 běžců. Letos si mohli účastníci vybrat ze dvou tras – čtvrtmaratonu (10,5 km) a půlmaratonu (21,1 km), obě přitom vedly přes nejvyšší bod Palkovických hůrek Kubánkov (660 m n. m.). Druhý celkově i v kategorii mužů do 39 let doběhl v půlmaratonu v těžkém terénu Jakub Ambros z AK EZ, v silné konkurenci vrchařů ze širokého okolí pak obsadil slušné páté místo Tomáš Jakubec z Kopřivnice, v kategorii M59 skončil třetí Petr Mrklovský (AK EZ). Ve čtvrtmaratonu se na třetí příčce umístili Stanislav Kubíček v kategorii M59 a Ivana Kubíčková (oba AK EZ) v kategorii Ž59.

Tradičně na státní svátek 28. října se v Ostravě-Porubě koná Porubský čtvrtmaraton, letos již poosmnácté. Trasa vedla po Hlavní třídě a 6,5 okruhu absolvovalo celkem 106 běžců. V kategorii muži nad 60 let suverénně vyhrál Alexandr Neuwirth, mezi muži do 49 let bral bronz David Hanke (oba AK EZ) a v mužích do 39 let skončil David Dam z Kopřivnice čtvrtý.

Chlapci ze ZŠ 17. listopadu budou hrát krajské kolo

Družstvo děvčat ze ZŠ E. Zátopka porazilo své soupeřky ze ZŠ 17. listopadu vysokým rozdílem, ve finále ale podlehly škole z Oder.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Družstvo děvčat ze ZŠ E. Zátopka porazilo své soupeřky ze ZŠ 17. listopadu vysokým rozdílem, ve finále ale podlehly škole z Oder.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
další fotografie

Kopřivnice (cab) – První dvě listopadová dopoledne patřila ve sportovní hale ZŠ E. Zátopka dětem prvního stupně základních škol, které bojovaly o účast v krajském finále florbalového turnaje ČEPS Cup 2018. Do sedmého ročníku tohoto projektu pořádaného Českým florbalem se přihlásilo přes 1 250 týmů z celé republiky. Je určen pro žáky 1. až 5. třídy ZŠ (r. 2007 a mladší) a přes okresní a krajská kola se postupuje do národního finále (sk. Východ a sk. Západ) a následně do finálového turnaje, kam se probojují tři nejlepší družstva z každé skupiny národního finále.

Ve čtvrtek 1. listopadu hráli okresní kolo chlapci, kde měla Kopřivnice hned čtyři týmy, z nichž dva si nakonec zahrály finále. V něm Sedmnáctka porazila Alšovku 8:2 a spolu s vítězem skupiny hrající v Novém Jičíně ZŠ Komenského Nový Jičín postoupila do krajského kola. Z dalších kopřivnických škol se ZŠ E. Zátopka umístila ve skupině na třetí příčce a v téže skupině obsadilo Mniší čtvrté místo.

Dívčí okresní turnaj se hrál v pátek 2. listopadu. Jelikož škola z Bartošovic nedorazila, byla početná sestava Alšovky rozdělena do dvou družstev. Ale ani to jim však nepomohlo k vítězství ve skupině. To si nakonec v první skupině vybojovaly žákyně pořádající školy a ve druhé ZŠ Odry, Pohořská. Ve finálovém utkání však 8:5 zvítězilo družstvo Oder, které tak dostalo možnost zahrát si krajské finále. Dívky ze ZŠ Alšova nakonec obsadily v obou skupinách třetí příčku a ZŠ 17. listopadu skončila ve skupině čtvrtá.

Sestavy kopřivnických škol v okresním kole florbalového turnaje pro 1. stupeň ZŠ ČEPS Cup 2018: kategorie kluci: ZŠ 17. listopadu: N. Quitt, A. Myslikovjan, D. Kyanka, S. Hlinka, R. Janek, M. Kotek; ZŠ Alšova: M. Bársony, A. Prokeš, A. Kovařík, J. Ocásek, O. Škyvara, K. Knápek, P. Dvořák, M. Forch, M. R. Vana, M. Kuchař, O. Kučera, K. Bárta; ZŠ EZ: J. Štěpán, D. Horkel, M. Štěpán, D. Vystrčil, J. Štefánek, V. Barnáš, L. Raška, L. Kijonka, Š. Knesl; ZŠ Mniší: Š. Holub, D. Kresta, B. Filip, M. Vrubel, J. Polášek, S. Šablatura, R. Havel, M. Obsadný, F. Kahánek; kat. dívky: ZŠ EZ: N. Šudáková, K. Komačková, K. Strnadelová, M. Holubová, M. Holášková, A. Holáňová, M. Kubíčková; ZŠ 17. listopadu: A. Kozová, A. Kyselá, A. Hladilová, Z. Kvíčerová, V. Rozsívalová, K. Malinová, H. Zahradníčková; ZŠ Alšova: V. Bučková, K. Engelová, K. Matulová, A. Petrová, A. Skálová, A. Chalupová, T. Mičanová, A. Pivková, J. Strakošová, K. Eichnerová, M. Kelnarová, A. Pařízková, P. Shorná.

Vzpěrači budou o setrvání ve druhé lize bojovat v baráži

Nový Hrozenkov (cab) – Družstvo vzpěračů ASK Tatra Kopřivnice obsadilo v závěrečném kole II. ligy mužů sk. B, které proběhlo v sobotu 20. října v Novém Hrozenkově, poslední místo, a ačkoliv v předchozích dvou kolech skončilo předposlední, na jistotu záchrany soutěže to nestačilo. V součtu dosažených Sinclairových bodů (každá jednotlivá váha závodníka má svůj koeficient, který se násobí nazvedanými kilogramy v součtu dvojboje, tedy trhu a nadhozu, a z tohoto výpočtu vzejde počet Sinc. bodů) se totiž Kopřivnice umístila na poslední příčce. O příslušnost ke druhé lize pro příští rok budou muset vzpěrači zabojovat v kvalifikaci s vítězem třetí ligy skupiny B Havířovem 2. prosince.

Z kopřivnických borců získal v Novém Hrozenkově nejvíce Sinclairových bodů Martin Mičulek (281,9520 b.), který dosáhl ve dvojboji součtu 220 kg za 95 kg v trhu a 125 kg v nadhozu. Pouze o čtyři Sinclairovy body méně (277,2324 b.) si připsal Bao Tran s celkovým součtem ve dvojboji 212 kg (90 kg v trhu a 122 kg v nadhozu).

Z výsledků 3. kola II. ligy mužů sk. B ve vzpírání družstev (Nový Hrozenkov, 20. 10.): ASK Tatra Kopřivnice: M. Mičulek (r. 1993): dvojboj 220 kg (trh 95 kg, nadhoz 125 kg) 281,9520 Sinclairových bodů; B. Tran (r. 2000): 212 kg (90 kg, 122 kg) 277,2324 Sinc. b.; R. Enčev (r. 1986): 187 kg (87 kg, 100 kg) 247,4758 Sinc. b.; D. Berka (r. 1996): 205 kg (90 kg, 115 kg) 241,2645 Sinc. b.; N. Petrov (r. 1973): 140 kg (60 kg, 80 kg) 178,5980 Sinc. b.; celkové pořadí 3. kola: 1. TJ Holešov 1413,0137 Sinc. b., 2. Sokol JS Zlín 1373,6536 Sinc. b., 3. TJ Hellas Brno B 1323,7423 Sinc. b., 4. TJ TŽ Třinec 1247,6579 Sinc. b., 5. TJ Sokol Nový Hrozenkov 1239,9402, 6. ASK Tatra Kopřivnice 1226,5227 Sinc. b.; konečné pořadí II. ligy po 3 kolech: 1. TJ Holešov 4260,4986 Sinc. b., 2. TJ TŽ Třinec 4158,6416 Sinc. b., 3. Sokol JS Zlín 4099,8874 Sinc. b., 4. TJ Sokol N. Hrozenkov 3969,5906 Sinc. b., 5. TJ Hellas Brno B 3843,9050 Sinc. b., 6. ASK Tatra Kopř. 3780,0028 Sinc. b.

Florbalisté doma porazili Hluk, lídrovi podlehli v prodloužení

FBC Vikings Kopřivnice – FBK Spartak Hluk 10:7 (1:2, 4:3, 5:2)

Kopřivnice (cab) – Nováček Národní ligy mužů sk. Východ dal florbalistům FBC Vikings Kopřivnice, kteří jej na palubovce sportovní haly místního učiliště hostili v sobotu 27. října, pořádně zabrat. Ještě šest minut před koncem utkání totiž bylo skóre nerozhodné, ale Vikingové si nakonec tři body vydřeli.

Hráči Hluku nastoupili do zápasu sebevědomě, po 25 s hry se ujali vedení a ve třetí minutě jej dokonce zvýšili. Kopřivnický celek se dostával do utkání postupně, nejprve Kubátko orazítkoval břevno, ale šance Opatřila v 17. minutě již znamenala snížení.

V první polovině druhé třetiny měli navrch Vikingové, kteří po střele Lichnovského od mantinelu ve 22. minutě vyrovnali a o šest minut později je poslal do vedení Zátopek. V té druhé polovině naopak Kopřivnice vždy musela dotahovat jednobrankové manko. Do šaten se nakonec odcházelo za remízového stavu 5:5.

Také začátek poslední dvacetiminutovky se domácím vydařil. Po 55 s hry dostal kopřivnické mužstvo do vedení Kubátko a dvougólový náskok zařídil o minutu později tečí Kresta. Hosté se však poté trefili v rozmezí pouhých 24 s a začínalo se v podstatě od začátku. Kopřivnice vypadla z koncentrace a navíc musela čelit dvojnásobné přesilovce hostů. To byl zřejmě zlomový úsek zápasu, protože oslabení zvládla a ke třem kýženým bodům ji následně přiblížil junior Kostelník. Hluk zareagoval oddechovým časem a vsadil vše na jednu kartu – na hru bez brankáře. Semknutý domácí tým však využil šance a v poslední minutě skórovali do prázdné brány Vávra a Zátopek.

„Od začátku bylo utkání velice tvrdé a vyrovnané. Góly padaly z našich chyb, ale když bylo nejhůř, vždy jsme se dokázali semknout a ve správný čas udeřit. Výhry si ceníme a je vidět, že když se chce, všechno jde,“ zdůraznil Adam Lichnovský, hrající asistent trenéra Milana Uvíry.

Branky Kopřivnice: 17. Opatřil (Šimíček), 22. Lichnovský (Kresta), 29. Zátopek (Kresta), 38. Kostelník (Zátopek), 40. Vávra (Lichnovský), 41. Kubátko (Kostelník), 42. Kubátko (Kresta), 55. Kostelník (Zátopek), 60. Vávra (Podlezl), 60. Zátopek; sestava Kopř.: Klinka - Zátopek, Kubátko, Kostelník, Kresta, Monsport, Podlezl, Lichnovský, Vávra, Opatřil, Soukal, Telčer, Fojtů, Šimíček.

Sokol Brno I EMKOCase Gullivers – FBC Vikings Kopřivnice 5:4p (1:3, 2:0, 1:1 – 1:0)

B r n o (cab) – V devátém kole východní skupiny Národní ligy cestovali kopřivničtí florbalisté v sobotu 3. listopadu do Brna na horkou půdu vedoucího celku soutěže Gullivers. Utkání bylo velmi vyrovnané a o vítězi rozhodlo až prodloužení, v němž měl více štěstí soupeř.

Poprvé se skóre zápasu měnilo ve čtvrté minutě po zásahu domácího Vrtěla, pár sekund nato ale v přesilové hře srovnal Šimíček. Druhá desetiminutovka první třetiny patřila již jen Kopřivnici, konkrétně Kubátkovi. Ten poslal Vikingy do vedení zpoza branky v 11. minutě a dvě minuty nato si střelou k tyči připsal svůj druhý gól.

Ve druhé třetině naopak dominovali domácí, jejichž tlak vyvrcholil dvěma góly Černocha. Ten nejprve snížil ve 25. minutě a vyrovnal tečovanou střelou v početní výhodě ve 33. minutě. Třetí perioda utkání začala opatrně. Kopřivnice na jejím začátku nevyužila početní převahu, poté se hra přelévala z jedné strany na druhou. Blíže ke třem bodům poslal Vikingy v 58. minutě ze samostatného úniku Štefek, jenomže minutu a půl před koncem utkání sudí nabídl Brnu možnost trestného střílení, kterým Černoch završil svůj hattrick.

Hra tři na tři v prodloužení bohužel netrvala příliš dlouho, již po 46 s zavěsil do horního rohu Klinkovy brány Vrtěl a zajistil domácím bod navíc. „Zápas byl vyrovnaný až do posledních chvil a rozhodovaly v něm maličkosti. My jsme ale rádi alespoň za bod,“ přiznal Adam Lichnovský, hrající asistent kopřivnického trenéra Milana Uvíry.

Branky Kopřivnice: 5. Šimíček (Soukal), 11. Kubátko (Zátopek), 13. Kubátko (Kostelník), 58. Štefek (Kresta); sestava Kopř.: Klinka – Zátopek, Kubátko, Kostelník, Štefek, Kresta, Monsport, Lichnovský, Vávra, Soukal, Šimíček.

Nár. liga mužů sk. V po 9. kole
1. Sokol Brno9620158:4422
2. Kopřivnice9601260:4719
3. Telnice9600367:4118
4. FBC Letka9600358:4718
5. Svitavy9501354:5516
6. Rožnov p. R.9411346:3715
7. FBK Hluk9410467:6614
8. Klobouky9311443:4912
9. Žďár n. S.9300643:66 9
10. Třebíč9201652:62 7
11. Opava9200745:59 6
12. H. Suchá9200742:62 6

V lize malého fotbalu je jasno

Kopřivnice (cab) – Minulý víkend skončila další sezona oblastní soutěže v malém fotbale, která se tradičně hraje na hřišti ZŠ dr. M. Horákové. Vzhledem k nedostatku místa v minulém vydání novin přinášíme konečnou tabulku MAXI-TIP ligy až nyní. Celkovým vítězem XXXI. ročníku se stal RS Team, jenž je zároveň držitelem Ligového poháru.

Kon. tabulka MAXI-TIP ligy
1. RS Team13120 1 72:1236
2. 1.FC Bari13111 1101:1634
3. ŠPUNTY 9713 82 3 37:2526
4. Lok. Gang.13 81 4 41:3025
5. SAFARI13 72 4 28:2723
6. Bum Šankar13 71 5 41:3122
7. TUZEMÁCI13 62 5 42:2920
8. Závišice13 61 6 31:4119
9. Ďáb. Jelita13 43 6 30:4515
10. Gunners13 50 8 18:4015
11. Štramberk13 32 8 19:4611
12. FC Legion13 31 9 19:4710
13. Kam. Kyblík13 1111 13:50 4
14. St. Garda13 1111 23:76 4

Kopřivničtí fotbalisté rozhodli o výhře penaltou

TJ Slavoj Jeseník n. O. – FC Kopřivnice 2:3 (1:1)

Jeseník nad Odrou (cab) – Po prohře s Tichou v minulém kole tentokrát kopřivničtí fotbalisté tři body získali. V posledním podzimním utkání I. B třídy mužů sk. D je hostil pátý celek tabulky Jeseník nad Odrou, kterému k vítězství nepomohl ani nejlepší střelec soutěže Polónyi, a Kopřivnice triumfovala díky penaltě Závodného v nastaveném čase.

V úvodu zápasu se museli činit oba gólmani, v 5. minutě krotil střelu Špačka Macháč, o tři minuty později pak na druhé straně Beňo čelil obávanému Polónyimu. Ten jej nakonec překonal z brejku ve 21. minutě po chybě kopřivnické obrany. Jenomže trefil se i předchozí neúspěšný střelec Špaček, jenž srovnal ranou do šibenice ve 31. minutě. Kopřivnice se mohla posléze dostat do vedení, ale Hruška z výhodné pozice branku minul a Kalichovu stoprocentní šanci domácí gólman vytěsnil na rohový kop.

I ve druhé půli zápasu poprvé skóroval Jeseník, v 68. minutě neudržel Beňo na brankové čáře nepříliš prudký míč. V 83. minutě však srovnal bombou z jedenácti metrů Závodný. Remíza se zdála již hotovou věcí, ale v 91. minutě nařídil hlavní sudí penaltu za přidržení a následný pád Hrušky v pokutovém území, kterou Závodný s jistotou proměnil a vystřelil tak Kopřivnici tři body. „Začátky obou poločasů jsme přenechali domácím, vázla kombinace a domácí obrana nás zkraje druhého poločasu k ničemu nepustila. Důležité bylo, že jsme se nepoložili, v závěru utkání přidali a vytvořili si brankové příležitosti, které jsme nakonec proměnili. Byl to remízový zápas, ale za předvedený výkon v prvním poločase si vítězství zasloužíme. Také děkuji všem našim fanouškům, kteří nás po celý podzim hlasitě povzbuzovali,“ zmínil tzv. dvanáctého hráče na hřišti kopřivnický trenér Svatopluk Chrobák.

Branky Kopřivnice: 31. Špaček, 83. Závodný, 91. Závodný (pen.); sestava Kopř.: Beňo – J. Okřesík, Petráš, Hruška, M. Makový, Kalich, Mička, Špaček, Marek, Ollender (63. Košárek), Závodný.

Ze zápasů minulého týdne si Tatra odnesla plný počet bodů

HC Tatra Kopřivnice – SHK iClinic Hodonín 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Kopřivnice (cab) – Po minulé vysoké prohře v Šumperku si hokejisté HC Tatra Kopřivnice před domácími fanoušky napravili reputaci. Ve středu 31. října hostili ve 14. druholigovém kole hodonínské Drtiče a díky dvěma gólům v závěrečné třetině potvrdili čtvrtou příčku v tabulce východní skupiny.

První minuty třetin bývají pro kopřivnický celek kritické a znovu se to potvrdilo. Již ve druhé minutě, v podstatě z první střely na brankáře Hromadu, se hosté ujali vedení. Vyrovnání se Kopřivnice dočkala v osmé minutě, kdy Červenka nabil skórujícímu Adamu Kofroňovi. Podruhé do vedení se Hodonínští dostali po skrumáži před Hromadou ve 14. minutě, Kopřivnice však znovu našla odpověď. V 17. minutě vznikla před brankářem Kubáněm nepřehledná situace, v níž se nejlépe zorientoval Tomášek.

Také ve druhé třetině skórovali jako první hosté. Poté, co tatrováci nevyužili přesilovku, se ve 24. minutě prosadil blafákem k pravé tyči Mikéska. Srovnat mohl Pěnčík, který jel spolu se Sluštíkem sám na hodonínského brankáře, ale minul. Na soupeřově obraně skončila i Kofroňova akce, úspěšný však byl ve 37. minutě vyrovnávající Hrubý.

Poslední perioda nabídla pohledný hokej a navíc diváky potěšily dvě kopřivnické trefy. Ve 48. minutě nahrál Tomášek i přes usilovné bránění Drtičů Matěji Machovi a jeho střela nakonec byla vítězná. V 58. minutě ještě navýšil vedení po skvělé souhře Kofroně s Červenkou Jakub Mach a ani následná power-play hostů na výsledku nic nezměnila.

„Musím tým pochválit za bojovnost. Všichni hráči odvedli dobrou práci a šli si za vítězstvím. Mrzí mě ale začátky třetin, kdy nám chyběl důraz a větší koncentrace,“ zmínil slabinu týmu kopřivnický trenér Jaroslav Kofroň.

Branky Kopřivnice: 8. Kofroň (Červenka), 17. Tomášek (Gebauer), 37. Hrubý (Fojtík), 48. M. Mach (Tomášek), 58. J. Mach (Kofroň, Červenka); sestava Kopř.: Hromada – Stříž, Imrich, Krutil, Bail, Marek, Fojtík – Pěnčík, Hrubý, Tomášek, J. Mach, M. Mach, Červenka, Gebauer, A. Kofroň, Sluštík.

HC Tatra Kopřivnice – IHC Písek 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Kopřivnice (cab) – Na kopřivnickém zimním stadionu se v sobotu 3. listopadu představil v patnáctém druholigovém kole první soupeř ze skupiny Jih – IHC Písek. Cesta dlouhá 360 km však body Jihočechům nepřinesla, i díky Hromadovi, který si připsal letošní první nulu.

Zápas začal šancemi domácího celku, a i když se hra postupně opticky vyrovnala, skóre otevřel ve třinácté minutě Sluštík. Hned vzápětí byl ale faulován v úniku Sýbek a rozhodčí nařídil trestné střílení, které se však hostujícímu hráči vůbec nepovedlo. Také v prostřední části utkání padla jedna branka. Ve 24. minutě se z pravého kruhu trefil k protilehlé tyči Stříž a Tatra vedla již o dva góly. Do druhé přestávky sice dostali Písečtí k dispozici čtyři přesilové hry, ani jednu ale nevyužili.

Rovněž třetí třetina byla v podstatě vyrovnaná, jenomže Hromada v kopřivnické brance zůstal nepřekonán. Zato na druhé straně Hauser musel dvě minuty před koncem utkání lovit puk ze sítě potřetí, když na něj krásnou individuální akcí vyzrál v početní výhodě čtyři na tři Adam Kofroň.

„Bylo to těžké utkání. Herně jsme se trápili, ale o to cennější je naše výhra. Ve druhé třetině jsme zbytečně faulovali a soupeř nás přehrával. Naštěstí toho nedokázal využít a Hromada udržel čisté konto,“ zhodnotil zápas trenér Kofroň.

Branky Kopřivnice: 13. Sluštík (Tomášek), 24. Stříž (Tomášek, Červenka), 59. Kofroň (Stříž); sestava Kopř.: Hromada – Stříž, Imrich, Krutil, Zuzaník, Bail, Marek, Fojtík – Pěnčík, Hrubý, J. Mach, M. Mach, Červenka, Gebauer, Tomášek, A. Kofroň, Sluštík.

II. liga mužů sk. V po 15. kole
1. Val. Meziříčí13712 347:4425
2. Nový Jičín14801 540:4225
3. Šumperk13711 454:3224
4. Kopřivnice13630 449:5024
5. Hodonín13511 653:4318
6. Opava13341 539:3818
7. Orlová132011038:65 7

Házenkáři doma selhali, v Hranicích však zářili

Petr Unger byl v domácím zápase s Jičínem s pěti brankami druhým nejlepším kopřivnickým střelcem, na vítězství to však nestačilo.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Petr Unger byl v domácím zápase s Jičínem s pěti brankami druhým nejlepším kopřivnickým střelcem, na vítězství to však nestačilo.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
další fotografie

KH Kopřivnice – HBC Ronal Jičín 23:31 (10:17)

Kopřivnice (cab) – Po dvouapůltýdenní reprezentační pauze pokračovala ve středu 31. října podzimní část Strabag Rail extraligy mužů v házené sedmým kolem. Kopřivnice v něm hostila tým jičínského Ronalu, a to stále bez Jana Hanuse a Filipa Hardta, kteří od disciplinární komise obdrželi stopku za potyčku v domácím utkání s Karvinou. Jičínští využili spousty technických chyb Kopřivnice a zaslouženě si na severovýchod Čech odvezli dva body.

Začátek utkání vyšel Ronalu lépe, kopřivničtí házenkáři však ve čtvrté minutě srovnali. To však také bylo naposled v celém duelu. Hosté si totiž v následujících minutách vybudovali solidní náskok, který se do přestávky vyšplhal až na rozdíl sedmi branek. Do druhého poločasu sice kopřivničtí hráči nastoupili s větší chutí porvat se o výsledek, ale znovu to byl Jičín, podle jehož not se hrálo. V poslední desetiminutovce již bylo jasné, že body tentokrát doma nezůstanou.

„Jičín vyhrál zaslouženě, celých šedesát minut byl nastavený bojovat. My se celý týden na zápas připravovali, ale kluci nesplnili téměř nic, co jsme si řekli. Dnes nebojovali a to je ta nejhorší věc, která se, hlavně doma, může stát. Snažili se možná deset minut ve druhém poločase, kdy chtěli skóre snížit, ale to je na extraligu málo. Nás vždy zdobila bojovnost a tu jsme bohužel dnes nepředvedli, takže z mé strany rozhodně velká nespokojenost,“ těžko nacházel slova po prohraném zápase trenér kopřivnického mužstva Lubomír Veřmiřovský.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Chalupa – Brůna, Střelec, Karban, Zima, Jan Gřes, Čadra 8, Petřík 2/1, Holbein 1, Unger 5, Fulnek 4, Jonák, Filouš, Očkovič 1, Bukovský 2; sedmimetrové hody: 1/1 – 5/3; vyloučení: 2 (přímá ČK Brůna) - 5.

Cement Hranice – KH Kopřivnice 23:28 (12:15)

Hranice (cab) – Zatímco ve středečním utkání kopřivnickým házenkářům chyběla bojovnost, v sobotu 3. listopadu ji opět nalezli. V osmém kole zajížděli do Hranic, kde v loňském roce neuspěli, tentokrát si však šli od začátku za vítězstvím.

Domácím sice vyšel úvod zápasu, v jedenácté minutě vedli 5:2, ale Kopřivnice brzy srovnala. Až do 22. minuty se skóre pohybovalo plus minus jedna branka, kopřivnický celek však třemi trefami v řadě odskočil a třígólový náskok si udržel až do přestávky. Ve druhém poločase ve svém tlaku svěřenci Lubomíra Veřmiřovského nepolevili, navíc ještě přitvrdili v obraně, přes kterou se Hranice jen těžko probíjely. Kopřivnice své vedení postupně navýšila až na rozdíl sedmi branek a zápas v pohodě dovedla do vítězného konce. „Dneska kluci zvítězili zaslouženě, protože chtěli po celých šedesát minut vyhrát mnohem více než soupeř. Pro nás to jsou důležité body, ale hlavní je, že si kluci ověřili, že pokud budou bojovat, mohou porazit každého. Cítím hrdost za dnešní výkon,“ byl po zápase nadmíru spokojen trenér Veřmiřovský.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Chalupa – Brůna 1, Střelec 3, Karban, Zima, Jan Gřes 4, Čadra 6, Petřík 2, Holbein 1, Unger 1, Fulnek 2, Jonák, Filouš, Očkovič, Bukovský 8; 7metrové hody: 1/1 – 0/0; vyloučení: 4:7.

Strabag Rail extraliga mužů po 8. kole
1. Karviná8611238:20713
2. HBC Jičín8512202:18011
3. Nové Veselí8512207:19711
4. Plzeň8422226:20710
5. Lovosice8503235:22410
6. Hranice8503213:20210
7. Kopřivnice8413237:236 9
8. Dukla Praha8314218:197 7
9. Zubří8314191:204 7
10. Frýd.-Míst.8215227:239 5
11. KP Brno8116188:223 3
12. Litovel8008175:241 0

Vedoucí tým se na hřišti FC Vlčovice-Mniší trápil, nakonec ale zvítězil

FC Vlčovice-Mniší – FK Starý Jičín 2:4 (1:2)

Vlčovice (cab) – Vcelku podařeným výkonem se rozloučili fotbalisté FC Vlčovice-Mniší v sobotu 3. listopadu s podzimní částí I. B třídy mužů skupiny D, kdy před domácími diváky přivítali vedoucí celek tabulky Starý Jičín. Bohužel tak potřebné body vlčovičtí hráči nezískali a ve vyrovnané tabulce přezimují až na předposlední příčce.

Hned v úvodu zápasu se obě mužstva dostala do šance, hosté ale stříleli mimo bránu a Názalaníkův pokus bez problémů vychytal brankář Strnadel. Vlčovice hrály hodně aktivně, v deváté minutě byl pár metrů před gólmanem Balatka, ale místo zakončení přihrál do ofsajdu. Tentýž hráč pak ve čtrnácté minutě spálil naprostou tutovku, kdy v úniku na hranici šestnáctky střílel nad soupeřovu bránu. Domácí se nakonec úvodního gólu dočkali ve 23. minutě, když Polášek přihrál Světlíkovi a ten levačkou poslal míč k bližší tyči. Starý Jičín však do přestávky skóre otočil. Ve 34. minutě se za Špačkova záda dostala tečovaná střela a podobná situace se opakovala také ve 42. minutě.

Ve skórování pokračovali hosté i na začátku druhého poločasu. V 50. minutě odkopávali od vlastní branky, přes dva doteky se míč rychlou akcí dostal na pravou stranu k Hatlapatkovi a ten zvýšil vedení Starého Jičína na 3:1. Vlčovičtí fotbalisté ale našli odpověď o devět minut později, kdy míč z přímého kopu Romana Jalůvky těsně před šestnáctkou prosvištěl skrz zeď do sítě. V 82. minutě se po autovém vhazování snažil hlavou srovnat Drozd, jeho však brankář vychytal, a o chvíli později zastavil Balatku s Jiříkem v akci dva na jednoho ofsajd. Hosté si nakonec tři body pojistili gólem v nastaveném čase, kdy se Špaček snažil zmenšit střelci úhel, ale ten jej obehrál.

„Bohužel byl zraněný Kocmich, chyběl také Nezhoda a ve 30. minutě se zranil i brankář Špaček, ale chtěl to dochytat. I přes takto oslabenou sestavu jsme Starý Jičín potrápili, jenomže jsme doplatili na nevyužívání vyložených šancí,“ konstatoval vedoucí družstva Vlčovic Petr Jalůvka.

Branky Vlčovic: 23. Světlík, 59. R. Jalůvka; sestava Vlčovic: Špaček – Bugáň, L. Lichnovský, Drozd, J. Jalůvka, Polášek, Názalaník (46. Jiřík), R. Jalůvka, L. Harabiš, Světlík, Balatka.

I. B tř. mužů sk. D po podzimu
1. Starý Jičín1392 236:1529
2. Fryčovice1384 125:1728
3. Tichá1383 232:1127
4. Petřvald1382 335:1826
5. Jeseník n. O.1362 532:2320
6. Kopřivnice1362 520:2120
7. Spálov1352 628:2717
8. Veřovice1351 715:2616
9. Raškovice1343 630:3015
10. Mořkov1343 619:3015
11. Ostravice1342 722:2714
12. Skotnice1342 719:2714
13. Vlčovice1342 719:3014
14. Odry130211 7:37 2

Soutěže modelářů v DDM

Prostory kopřivnického domu dětí a mládeže patřily o víkendu modelářům z celé republiky, kteří se sjeli soutěžit na tradiční Kopřivnické poháry.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Prostory kopřivnického domu dětí a mládeže patřily o víkendu modelářům z celé republiky, kteří se sjeli soutěžit na tradiční Kopřivnické poháry.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Pohádkové představení Princ Chocholouš

Součástí Muzejní noci v Lašském muzeu bylo i pohádkové představení Princ Chocholouš v podání hudebního divadélka Šáši Muzikálka.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Součástí Muzejní noci v Lašském muzeu bylo i pohádkové představení Princ Chocholouš v podání hudebního divadélka Šáši Muzikálka.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS