Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 08.08.2019- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Národní cena České republiky za jakost - 2016

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 27/2019 ze dne 08.08.2019

Město vybírá firmu, která postaví třináct kilometrů kanalizace

Vlčovice, Mniší (dam) – Zhotovitele objemově nejvyšší veřejné zakázky za poslední léta začala hledat kopřivnická radnice, když 19. července zahájila otevřené nadlimitní řízení, jehož cílem je najít firmu, která realizuje odkanalizování místních částí Vlčovice a Mniší.

Zhotovitel, kterého Kopřivnice nyní hledá, má v příštích dvou letech postavit novou gravitační splaškovou kanalizaci v obou zmíněných místních částech včetně čerpací stanice a výtlačného potrubí, které zajistí transport znečištěných vod do centrální čerpací stanice odpadních vod v Kopřivnici. Vzniknout tak má asi 12,6 kilometru kanalizačních stok a nově připojeno na kanalizaci bude nejméně 1 320 obyvatel.

Předpokládanou hodnotu zakázky radnice v rámci jejího vyhlášení sice nezveřejnila, ale už v minulosti se při přípravě této investice hovořilo o celkových výdajích přesahujících 155 milionů korun bez DPH, což ze záměru odkanalizovat zbývající dvě místní části dělá aktuálně nejdražší projekt místní samosprávy, který bude stát víc než revitalizace centra města.

Zájemci o tuto rozsáhlou zakázku musí své nabídky doručit do 28. srpna.

Smlouva s vybraným zhotovitelem stavby má být podepsána do konce letošního října, což je součástí podmínek vyplacení osmdesátimilionové dotace. „To znamená, že pokud všechno půjde dobře, tak už na podzim by mohly být zahájeny první práce. Zda se rovnou začne kopat, bude záležet na počasí a harmonogramu, který si stanoví stavební firma,“ řekl Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města na kopřivnické radnici. Ten také potvrdil, že zadávací řízení bude probíhat jednokolově a hlavním hodnoticím kritériem bude cena. „Stanovili jsme relativně přísná kritéria v oblasti kvalifikace a referencí, a pokud ty uchazeči splní, tak mezi nimi bude rozhodovat už pouze nejnižší nabídnutá cena,“ vysvětlil Štěpán. Podle jeho slov si už několik potenciálních zájemců stáhlo příslušnou dokumentaci a lze předpokládat, že pracují na přípravě nabídky, se kterou se soutěže zúčastní.

Souběžně s hledáním stavební firmy radnice připravuje také informační kampaň, aby se lidé ve Vlčovicích a Mniší dozvěděli maximum o stavbě, která jim v době své realizace přinese i určitá omezení. „Od podzimu chceme intenzivně komunikovat s občany, aby měli dostatek informací a byli připraveni na to, co je čeká. Součástí podmínek veřejné zakázky je i povinnost zhotovitele vyhradit dvě hodiny týdně pro styk s veřejností. Přímo na místě bude muset být přítomen stavbyvedoucí, a kdokoliv se na něj obrátí s problémem či dotazem, měl by se mu věnovat. Lidé tak budou moci řešit případné problémy přímo na stavbě,“ doplnil Jiří Štěpán.

V souvislosti s projektem odkanalizování se na radnici pracuje i na přípravě finanční podpory výstavby jednotlivých domovních přípojek. Podobnou podporu soukromých kanalizačních přípojek město už poskytlo stavebníkům v Lubině v roce 2013. Tehdy se jednalo o nefinanční podporu ve formě zpracování projektové dokumentace kanalizační přípojky a zajištění stavebního povolení přípojky a dále o finanční podporu na běžný metr realizované přípojky. Podmínky dotace i výše finanční podpory by měla být zastupitelstvem schválena nejpozději do konce letošního roku.

Projekt odkanalizování místních částí Vlčovice a Mniší bude rozdělen do dvou hlavních realizačních etap. V roce 2020 by měla být vybudována kanalizace ve Vlčovicích a následující rok pak budou probíhat stavební práce v Mniší, zatímco kanalizace ve Vlčovicích už bude tou dobou v provozu.Výstavba nového chodníku na Záhumenní ulici začne již brzy

Kopřivnice (hod) – Nejpozději do konce měsíce by se měl začít stavět nový chodník na ulici Záhumenní, který bude vybudován u rodinných domů naproti sídlišti u Alšovky a který má zvýšit bezpečnost především dětí bydlících v této lokalitě.

Stavět nový, 107 metrů dlouhý chodník bude stavební firma V+V Saveko, s. r. o., Kopřivnice. Chodníkové těleso bude začínat v místě křižovatky ulic Záhumenní a Duhové naproti křížku a skončí u polní komunikace vedoucí na Hraničky. „Součástí stavby je vybudování veřejného osvětlení, odvodnění, vybudování přechodu pro chodce mezi oběma chodníky včetně bezpečnostního nasvětlení. Aby vše odpovídalo bezpečnostním předpisům, musí být upraven stávající chodník podél ulice Záhumenní v délce 31 metrů,“ přiblížil rozsah prací Ludvík Michalec, pracovník odboru rozvoje města, který bude mít investiční akci na starosti.

Firma by dle smlouvy měla být s prací hotova nejpozději do konce října.

„Společnost V+V Saveko za vybudování nového chodníkového tělesa včetně souvisejících prací dostane zaplaceno 1,607 milionu korun,“ upřesnil Ludvík Michalec. Město na realizaci akce získalo dotaci ve výši 95 % uznatelných nákladů z Integrovaného regionálního operačního programu.

Klub házené oslavil 60. výročí turnaji i oceněním legend

V rámci oslav 60. výročí klubu házené se na palubovce představili nejen v současné době hrající házenkáři, ale i opory Kopřivnice v letech minulých (s míčem československý reprezentant Zdeněk Marek).
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
V rámci oslav 60. výročí klubu házené se na palubovce představili nejen v současné době hrající házenkáři, ale i opory Kopřivnice v letech minulých (s míčem československý reprezentant Zdeněk Marek).
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Kopřivnický klub házené oslavil v pátek 2. a v sobotu 3. srpna 60. výročí bohatým programem. Proběhl tradiční turnaj mužů, tentokrát pod názvem O pohár ProWindow, proti sobě se postavili také hráči let minulých, dvě legendy byly uvedeny do síně slávy, klub rovněž poděkoval srdcařům klubu a nechybělo ani hudební vystoupení a další aktivity pro malé i velké příznivce házené.

Házenkářské oslavy začaly v pátek LVIII. ročníkem tradičního mezinárodního turnaje mužů.

Letos šlo o česko-slovenské měření sil a do Kopřivnice zavítaly týmy z Frýdku-Místku, Bratislavy a Šaly. Tentokrát se nehrálo formou každý s každým, ale vítězové utkání postoupili do sobotního finále a poražení se střetli o třetí místo. V pátek nejprve Šaľa porazila 28:20 Frýdek-Místek a poté Kopřivnice zdolala Bratislavu 25:23, když se ve vedení držela po celou dobu zápasu. Třetí místo si nakonec v sobotu vybojoval výhrou 23:20 nad Bratislavou Frýdek-Místek a házenkáři KH ISMM Kopřivnice celý turnaj ovládli, když zdolali Šaľu 26:21, ačkoliv po prvním poločase o gól prohrávali. Dominik Tkadleček pak získal cenu za nejlepšího střelce turnaje.

Kromě „aktivních“ kopřivnických hráčů se na palubovce v sobotu představila také stará garda. V prvním duelu Trnávka zvítězila nad mužstvem, jehož základ tvořili hráči, kteří získali v sezoně 1992/93 mistrovský titul a následně hráli Pohár mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů). Ve druhém utkání pak PePe Team složený z mladých hráčů, kteří teprve nedávno ukončili aktivní kariéru, porazil výběr, jehož základ tvořili házenkáři, již získali v sezoně 1992/93 titul mistrů ČR v kategorii staršího dorostu. V odpoledním zápase o třetí místo zvítězil tým mistrů republiky mezi muži a ve finále triumfoval PePe Team, který odsoudil Trnávku ke druhému místu.

Mimo samotnou hru přišly na řadu i slavnostní akty. Do síně slávy byly uvedeny dvě kopřivnické legendy, obě in memoriam. Jiří Mayer se zapsal do historie klubu prakticky od jeho založení, nejprve jako hráč a později jako trenér. V sezoně 1975/76 se v roli trenéra podílel na historickém postupu do nejvyšší československé ligy, hned v první sezoně dovedl družstvo ke druhému místu a následně k účasti v evropské soutěži Pohár vítězů pohárů. Dokud mu zdraví dovolilo, pracoval poté mnoho let jako trenér mládeže. František Čelechovský přišel do Kopřivnice v roce 1970, aby posílil mužstvo bojující v II. lize a rovněž i on se výrazně podílel na postupu kopřivnických házenkářů do I. ligy. Po skončení aktivní činnosti se dlouho věnoval mládežnickým celkům. Dále byli oceněni srdcaři klubu Petr Brus (in memoriam), Rudolf Jaroň, Rudolf Klečka a Zdeněk Skořepa, kteří působili či stále ještě působí v klubu jako hráči, trenéři či funkcionáři.

Sestava mužstva KH ISMM Kopřivnice v turnaji: Žingor, Chalupa, Ripper – Hanus, Bukovský, Fulnek, Petřík, Škarpich, Jonák, Zima, Čadra, Tkadleček, Karban, Jan Gřes, Antes, Očkovič, Polcar, Palacký.

Trhliny ve zdech pozdrží opravu mateřské školy

Budova Mateřské školy I. Šustaly zůstane díky zjištěným trhlinám ve zdech staveništěm o něco déle, než se původně předpokládalo.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Budova Mateřské školy I. Šustaly zůstane díky zjištěným trhlinám ve zdech staveništěm o něco déle, než se původně předpokládalo.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Rekonstrukce a zateplení budovy Mateřské školy I. Šustaly budou trvat déle a pravděpodobně budou i o něco dražší, než se původně plánovalo. Původní termín obnovení provozu by to ovšem nemělo ovlivnit a školka, byť v omezeném režimu, bude dětem k dispozici už od 1. září.

„Po oklepání omítek byly zjištěny trhliny v některých zdech objektu, které je nutno staticky zajistit ještě před tím, než dojde k výměně oken a zateplení fasády. To je důvodem změn v zakázce, kterými se budou příští týden zabývat kopřivničtí radní,“ řekla Jitka Pechová z radničního odboru rozvoje města.

Nutnost opravit porušené zdi, o kterých před zahájením stavby nevěděl ani investor, ani zhotovitel stavby, bude mít pochopitelně vliv na harmonogram prací, a to jak těch stavebních, tak navazujících činností, jako je malování či finální úklid budovy. Zatímco původně měly být stavební práce v interiéru hotovy do 18. srpna, nyní se jako reálný jeví desetidenní posun na 28. srpna. Fasáda budovy, která měla být hotova do 15. 10., bude zřejmě dokončena také s desetidenním zpožděním.

O nastalé situaci bude ředitelka Mateřských škol Kopřivnice informovat rodiče dětí zapsaných do MŠ I. Šustaly. „V tuto chvíli stále nevíme, zda se všechno stihne nebo ne, a v tomto duchu budu rodiče informovat,“ sdělila Hana Borosová. Aktuálně vše vypadá tak, že k prvnímu září by měla být zprovozněna dvě přízemní oddělení mateřské školy a kuchyň, přístup do školky bude řešen provizorně ze zahrady, protože hlavní vstup a spojovací krček v té době ještě zřejmě fungovat nebudou. Postupně, jak budou dokončovány rekonstrukční práce, bude se fungování školky stále více přibližovat běžnému stavu.

Mateřská škola Ignáce Šustaly je jednou ze školských budov, kde o letošních prázdninách probíhají zásadní rekonstrukce. „Daří se zde realizovat celkové zateplení všech pavilonů školky spojené s novou fasádou a také rekuperací vnitřních prostor a současně probíhá celková rekonstrukce elektroinstalace a následné malování celé školky. Všechny tyto práce, v celkové ceně více než 17 milionů korun, se město snaží koordinovat tak, aby omezení provozu školky při jejím znovuotevření bylo co nejmenší. Věříme, že malé komplikace pro rodiče na začátku školního roku budou vynahrazeny celkovým výsledkem a dětem i rodičům se ‘nová’ školka bude líbit,“ dodala místostarostka Dagmar Rysová.

Radnice přijala několik opatření pro boj se suchem

Kopřivnice (hod) – Kopřivnice bojuje se suchem, radnice ve spolupráci se správcem zeleně a společností Slumeko přijala několik opatření.

„Snažíme se zabránit vysychání trávy, a proto jsme zvýšili na maximální možnou výšku stroje pro sečení na 8 až 11 cm, což už sekačkám způsobuje potíže a tráva mírně polehává. Vyšší seč trávy není z technických důvodu možná. Ale i přesto, když přijde několik tropických dnů po sobě, tráva se spálí. Proto se snažíme sledovat předpověď počasí, a když se tyto velmi horké dny blíží, tak zastavujeme seče,“ přiblížil jedno z nastavených opatření proti suchu místostarosta Stanislav Šimíček, který má na starosti životní prostředí.

Problém je i se zavlažováním zeleně. „Když zaprší, je tu buď prudká srážka, která nestihne pozvolna vsáknout, a voda odteče pryč, nebo prší velmi málo. Proto bylo rozhodnuto o zavlažování mladé výsadby. Vysazené stromy do věku pěti let se dle potřeby zalévají. Některé z těchto stromů jsou i obkopány, aby se vytvořila tzv. zálivková mísa a voda se v ní chvíli držela. Někdy se může stát, že se zalévá i po malém dešti, ale je to proto, aby se vláha dostala co nejhlouběji ke kořenům a stromky nám neusychaly,“ okomentoval další opatření Stanislav Šimíček.

Jedním z dalších opatření je například změna skladby travního porostu odolnějšího proti těmto výkyvům teplot. „Postupně například zakládáme květnaté louky. Jedna již byla založena na prostranství před radnicí a další postupně rozšiřujeme na více místech. Kopřivnice je velmi zelené město a já pevně věřím, že se nám tento stav společně podaří udržet,“ dodal místostarosta Šimíček.Stavba muzea oficiálně začala

Vizualizace budoucího vzhledu nového automobilového muzea Tatry i s výstavním depozitářem Slovenské strely v popředí.
REPRO: MSK
Vizualizace budoucího vzhledu nového automobilového muzea Tatry i s výstavním depozitářem Slovenské strely v popředí.
REPRO: MSK

Kopřivnice (dam) – Předáním staveniště začala v pondělí 29. července realizační část výstavby nového technického muzea Tatry. V historické hale někdejší slévárny má vyrůst moderní výstavní prostor s dostatkem místa na důstojné představení nákladních vozů značky Tatra.

Zakázku na přestavbu někdejší slévárny získala společnost Morys, s. r. o., a to v opakovaném výběrovém řízení. První tendr musel být zrušen proto, že všechny nabídky firem byly vyšší než suma, kterou kraj za pomoci evropských fondů mohl zaplatit.

„Do druhého kola se podařilo vyjednat zrušení finančního stropu 124 milionů korun, který byl podmínkou pro přiznání evropské dotace. Takže náklady na projekt mohou nově dosáhnout maximálně 172 milionů korun včetně nákladů na expozici, z toho téměř 111 milionů půjde z evropských peněz. Zbytek zaplatí kraj ze svého rozpočtu,“ uvedl náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania. Přestože výběr zhotovitele bylo nutné opakovat a změn musel doznat i harmonogram prací, samotná stavba by měla být dokončena už příští rok na podzim. Následně bude realizována expozice, jejíž návrh se aktuálně finalizuje, a první návštěvníky by muzeum mělo přivítat za necelé dva roky.

Nové muzeum by mělo být zaměřeno na nákladní produkci Tatry a fungovat bude jako pobočka Muzea Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Tatra Trucks do projektu vložila pozemek s halou bývalé slévárny.

Město Kopřivnice se zavázalo kolem budovy muzea vybudovat potřebná parkoviště, příjezdové cesty a zelené plochy. Radnice už disponuje potřebnou projektovou dokumentací a v rozpočtu má také finanční rezervu vyhrazenou pro tuto investici.

V předprostoru nového muzea začne souběžně vyrůstat výstavní depozitář pro legendární motorový vlak Slovenská strela, jehož kompletní renovace aktuálně probíhá a který se má do Kopřivnice vrátit po kolejích vlastní silou. Tento projekt pak realizuje s významnou pomocí evropských dotací sama Tatra Trucks.

Vlčovické slavnosti přilákaly nejen místní, ale i lidi z okolí

Na slavnostech vystoupila i místní skupina šermířů, která předvedla souboje s různými středověkými zbraněmi.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Na slavnostech vystoupila i místní skupina šermířů, která předvedla souboje s různými středověkými zbraněmi.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Vlčovice (hod) – V sobotu 20. července bylo v areálu hřiště FC Vlčovice-Mniší a jeho okolí velmi živo. Nejen místní, ale i lidé z okolí se přišli bavit na Vlčovické slavnosti, které pořádaly Osvětová beseda Vlčovice, FC Vlčovice-Mniší a SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Vlčovice. Důvodem bylo nejen 125leté výročí založení dobrovolných hasičů, ale i uplynutí 115 let od úředně přiděleného názvu obce Vlčovice a 86. výročí vzniku místního fotbalového klubu.

O půl druhé odpoledne se dvacítka občanů sešla u pomníku TGM u kulturního domu, kde Ladislav Cvíček krátce pohovořil o odkazu prvního prezidenta. „Přes svůj věk často cestoval po celé republice a všude se zajímal o činnost aktivních lidí, kteří byli a jsou zárukou rozvoje měst i vesnic. Děkoval jim slovy: Měli bychom ocenit ty občany, kteří kromě péče o rodinu a svůj majetek mají sílu, chuť a schopnosti usilovně pracovat i pro svou obec a její obyvatele,“ řekl Ladislav Cvíček. Následně místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček poznamenal, že je důležité si při nejrůznějších příležitostech připomínat osobnosti, které byly významné pro naši historii, vývoj naší země, a vést k těmto připomínkám i naše děti. „Mám za to, že je důležité si připomínat osobnosti, které jsou stále s námi. Morální autoritou a osobností nejen pro mne je pan učitel Ladislav Cvíček,“ konstatoval Stanislav Šimíček.

Poté Dalibor Hipík, člen místní komise a zástupce velitele SDH Vlčovice, položil kytici k pomníku TGM.

V patnáct hodin měl v areálu hřiště začít program. Bohužel výpadek elektřiny způsobil menší zdržení, což ale přítomným nevadilo. „Když firma Gemare Group zapojila motory k nafukování atrakcí, jeden z přívodních kabelů zkratoval. Díky operativnímu zásahu tří pořadatelů, hlavně Radka Zátopka a souseda pana Mrkvy, byla elektřina natažena od něj, díky čemuž došlo k bezproblémovému průběhu soutěže. Elektřina byla předem nachystána, ale nikdo dopředu netušil, jak velký výkon při zapnutí všech kompresorů bude potřeba,“ uvedla Miroslava Štěpánová, jedna z hlavních organizátorek akce. Poté už na pódiu vystoupil Ladislav Cvíček, který v krátkosti řekl pár slov k historii obce, místostarosta Stanislav Šimíček a Dalibor Hipík popřáli přítomným, ať se dobře baví. Hned nato se rozjel připravený program.

Jako první vystoupili členové místní skupiny šermířů, kteří předvedli ukázky soubojů rytířů. Následně pak začal Wipeout, tedy hry bez hranic, které se odehrály v prostoru vedle hřiště. Patnáct pětičlenných týmů bojovalo o co nejlepší umístění, kdy museli zdolat několik obřích koulí, následně vydržet co nejdéle na ‘zametači’, tedy nenechat se shodit. Následoval žebřík siláků, kdy muži se museli pomoci paží dostat s tyčí po žebříku nahoru a zazvonit, ženy si mohly pomoci koleny. Poté museli projít přes boxovací zeď a na závěr je čekaly kuželky, kdy jednoho člena zavřeli do ocelové koule, s kterou pak kuželky sráželi. Za nesplnění úkolu následovaly penalizace, které se přepočítávaly na body. Nejméně bodů získal tým Hladové opice, který tak obsadil první příčku. Druhé skončily Mladé pruty a třetí Kinder party. Při Wipeout se bavili nejen závodníci, ale i přítomní diváci. Ti si následně mohli všechny atrakce vyzkoušet. O velkém zájmu svědčily dlouhé fronty, které se u nich po skončení závodu tvořily.

Pořadatelé připravili program i pro děti. V rámci Lesní cesty plnily dvanáct úkolů, například házely do plechovek či na loupežníka, skákaly ze špalků na špalek, skládaly obrázky a další. Mnohé děti si vystály řadu, aby si mohly nechat pomalovat obličej, další pak využily možnosti vydovádět se na nafukovacích skákacích hradech a posléze i závodních atrakcích. Možnost vyzkoušet si střelbu z luku pod dohledem místních rytířů využívali zájemci všech generací.

V rámci oslav se konalo i fotbalové utkání, v němž se střetly staré gardy Vlčovic a Kopřivnice, místní hasiči předvedli zásah na vosí hnízdo. Po celou dobu akce uváděli program a bavili hudbou dýdžejové Stoupa a Wojky. V 19 hodin pak proběhl koncert skupiny Docuku z Valašského Meziříčí, kterou na pódiu vystřídala kopřivnická skupina Sága, která hrála nejen k poslechu, ale i k tanci až téměř do druhé hodiny ranní.

Na úspěchu akce, na kterou přišlo víc než šest stovek lidí, se podílelo 75 organizátorů a 10 účinkujících. „Bez sponzorů, mezi nimiž hlavními byli město Kopřivnice a Innogy Gas Storage, s. r. o., a dalších dvaceti by to nešlo. Chtěla bych poděkovat všem 85 pořadatelům a jejich rodinným příslušníkům, kteří odvedli svou úlohu na 150 %. Nikoho jsme nemuseli do ničeho nutit, všichni odvedli svou úlohu na jedničku. Velký dík patří Lumíru Štěpánovi, Daliboru Hipíkovi, Radku Zátopkovi, Honzovi Vojkovskému a Nadě Jančové, bez nich by akce nikdy neproběhla. Půl roku práce stálo za úspěch akce,“ uvedla Miroslava Štěpánová. Ta poznamenala, že úvodní myšlenka na stmelení obyvatel Vlčovic vyšla, a proto doufá, že už v příštím roce se akce uskuteční znovu.

Na opravy komunikací a chodníků půjde přes 3,6 milionu

Zatímco výtluky jsou opravovány postupně, celoplošné opravy povrchů tří místních komunikací proběhnou na přelomu září a října.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Zatímco výtluky jsou opravovány postupně, celoplošné opravy povrchů tří místních komunikací proběhnou na přelomu září a října.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (hod) – Díry v místních komunikacích v majetku města už byly opraveny nebo se opraví v nejbližší době. Větší opravy plánuje město na podzim.

Díry v komunikacích, které nahlásili občané přes aplikaci Hlášení závad, nebo i další, které zjistil správce sám, jsou od jara postupně opravovány. „Opravy výtluků asfaltací již byly provedeny na sídlišti Sever a Korej, dále na ulici Kpt. Nálepky, Štefánikově, Janáčkově, Sportovní, Květinové, Komenského, Pod Morávií, na parkovišti u Alberta a v horní části Husovy ulice. Opraveny byly i poškozené chodníky, které mají asfaltový povrch, na sídlišti Sever a Korej, za Albertem a na ulici Záhumenní. Průběžně i nadále opravujeme výtluky zjištěné nebo nahlášené na celém území města a plánujeme částečnou opravu komunikace K Očnímu, technologii zvolíme podle rozsahu poškození,“ přiblížil rozsah oprav Roman Španihel, pracovník oddělení správy komunálního hospodářství.

Také v místních částech již byla opravena většina povrchů komunikací v majetku města. Technologií Jet Patcher byly vyspraveny především komunikace, které byly poškozeny plošně. „Tímto nástřikem byly například vyspraveny části některých komunikací v Lubině, v Mniší nebo ve Vlčovicích kolem fotbalového hřiště. Vzhledem k plánované výstavbě kanalizace ve Vlčovicích a v Mniší letos opravujeme pouze výtluky, které brání bezpečnému průjezdu po cestě. Komunikace, ve kterých kanalizace povede, budou v následujících dvou letech rozkopány a opraveny až po dokončení odkanalizování,“ upřesnila Pavlína Tobiášová z odboru majetku města.

Na opravy komunikací a litých chodníků město letos z rozpočtu zaplatí částku kolem 1,3 milionu korun. Tyto opravy provádí v rámci mandátní smlouvy společnost Slumeko. Další peníze pak město dává na celoplošné opravy asfaltových povrchů komunikací. Letos se tak oprav dočkají tři ulice, a to Hřbitovní, Na Drahách a Nádražní. „Opravovat se bude celá ulice Hřbitovní v délce 162 m, část ulice Nádražní (137 m) a Na Drahách (173 m), na kterou nedošlo v loňském roce. Ve všech případech bude původní povrch vyfrézován, očištěna podkladová vrstva a položen nový asfalt. Přitom budou opraveny všechny kanalizační a uliční vpusti. Opravy bude provádět po schválení radou města společnost SWIETELSKY, s. r. o., která za ně dle smlouvy o dílo obdrží 2,3 milionu korun,“ uvedla Daniela Koričanská z oddělení technické správy kopřivnické radnice s tím, že firma by práce měla zahájit na přelomu září a října.

Odstávka horkovodu letos trvala 88 hodin

Kopřivnice (dam) – Osmdesát osm hodin trvala letos odstávka zdejší teplárny. Horkovod byl odstaven ve čtvrtek 25. července v 0:00 hodin a jeho opětovné zprovoznění proběhlo v neděli 28. července ve čtyři hodiny odpoledne. V některých domácnostech byla ale dodávka teplé vody obnovena ještě dříve. „Zprovoznění a zahájení cirkulace horkovodu proběhlo v neděli ve dvě hodiny ráno. Po zprovoznění cirkulace byl zahájen i ohřev horkovodu. Někteří odběratelé mohli mít teplou vodu již dřív podle jejich polohy. Jako ukončení odstávky uvádíme čas, kdy jsme měli celý horkovodní systém na předepsaných parametrech,“ vysvětlil Vladislav Tesař, výkonný manažer společnosti KOMTERM Morava, která provozuje zdejší teplárnu.

Během letní odstávky proběhla údržba elektro i strojního provozu. Šlo zejména o revize a čištění hlavní rozvodny a trafostanic, revize a odstranění závad napájecích nádrží. Tyto práce jsou v podobném rozsahu realizovány každý rok. V letošním roce byly navíc prováděny úpravy potrubí a výměny armatur kvůli zjištěným netěsnostem. „Dále byly realizovány práce vyžadující vypuštění horkovodu v objektu naší provozovny. Instalace dvou armatur pro novou technologii, oprava potrubí doplňování horkovodu, výměna netěsných armatur vypouštění horkovodu. Tyto práce jsou rozdílné v jednotlivých letech a plánují se v průběhu roku podle zjištěných závad,“ doplnil Tesař. Podle jeho slov na revizích a čištění rozvodny a trafostanic pracovalo 18 lidí ve dvou 12hodinových směnách. Nutné opravy strojního vybavení realizovalo 15 pracovníků s tím, že hrubý odhad nákladů na provedené práce je asi 450 tisíc korun.

Město zřejmě odmítne dotaci a park upraví samo

Kopřivnice (dam) – Město Kopřivnice zřejmě odmítne 1,2milionovou dotaci, kterou získalo od ministerstva životního prostředí na revitalizaci jednoho z městských parků. Plán rekonstruovat pás zeleně mezi ulicemi Pionýrskou a Sadovou přitom radnice neopouští, jen jej zřejmě realizuje z vlastních peněz a pravděpodobně i levněji.

„Projekt na rekonstrukci parku, který po dlouhém úsilí získal zmíněnou dotaci, vznikl v roce 2014 a v dnešní době už je zastaralý. Pokud bychom dotaci přijali, byli bychom příliš svázáni projektem, který se vzhledem k suchému a horkému počasí posledních let jeví jako nevhodný, a provést změny projektu, jako například změnu druhové skladby stromů a keřů, by bylo při zachování podmínek přidělené dotace skoro nemožné,“ vysvětluje Stanislav Šimíček, místostarosta odpovědný mimo jiné za oblast životního prostředí.

Původní projekt počítal s rekonstrukcí parku v hodnotě asi 2,8 milionu korun. Pokud by se radnice rozhodla pro realizaci projektu s dotací, musela by zaplatit nejen 1,6 milionu plánované spoluúčasti, ale také víc než milion korun za plánovanou obnovu pouličního osvětlení v parku. „Než bychom se rozhodli pro tuto maximalistickou variantu, která by nám ale neumožnila pružně reagovat na měnící se klima, zvažujeme jinou cestu, která by ve výsledku mohla být ještě levnější. Definitivní rozhodnutí má padnout 13. srpna na jednání rady města,“ říká Stanislav Šimíček

Návrh revitalizace zpracovaný správcem městské zeleně Janem Habrem počítá s doplněním stromů a keřů lépe snášejících teplo a sucho. Některé trávníky v parku se mají změnit v travnaté louky, které lépe zadržují vodu a zároveň zajišťují větší biodiverzitu než jednodruhový parkový trávník. Upravený projekt počítá rovněž s obnovou pítka s autorským keramickým obkladem, které už v parku dlouhá léta nefunguje. Klasické pouliční osvětlení by mohlo v novém záměru nahradit bodové osvětlení chodníků napájené solární energií, které by svítilo vždy několik hodin po setmění.

Pokud hlasování radních nový směr potvrdí, bude se s realizací úpravy parku mezi ulicemi Pionýrskou a Sadovou počítat jako s jednou položkou rozpočtu na příští rok. Místostarosta Šimíček věří, že záměr renovace parku najde v zastupitelstvu dostatečnou podporu. „Vůli investovat do úprav této parkové zeleně peníze zastupitelé už v minulosti vyjádřili, když schválili hrazení spoluúčasti města v případě zisku dotace. Tento záměr by měl podle mého soudu mít podporu, i když jej realizujeme za vlastní,“ doplnil místostarosta.

Průzkum skládky neodhalil zdravotní rizika

Kopřivnice (dam) – Odpady navezené v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století do lokality za místní čističkou odpadních vod by neměly představovat žádné významnější ekologické riziko. Takové jsou alespoň výsledky průzkumu, který na konci loňského a začátkem letošního roku prováděla chrudimská společnost Vodní zdroje Ekomonitor. Analýza vzorků z patnácti vrtných sond a šesti hydrogeologických vrtů rozmístěných na víc jak devítihektarové ploše potvrdila, že v lokalitě je především stavební odpad z období asanace staré Kopřivnice. „Je skutečností, že v lokalitě byla zjištěna také mírná kontaminace polyaromatickými uhlovodíky, což znamená, že v půdě jsou obsaženy nějaké ropné látky, ale jejich koncentrace není nebezpečná. V toku Kopřivničky, tvořící jednu hranici zkoumané lokality, bylo navíc zjištěno bodové znečistění arsenem, ale ani to není významné,“ uvedl Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí zdejší radnice.

Odborníci, kteří znečištění lokality zkoumali od loňského prosince do letošního března, v závěrečné zprávě konstatovali, že někdejší skládka nepředstavuje reálné karcinogenní ani nekarcinogenní zdravotní rizika a není nebezpečná pro člověka, zvířata, rostliny, a dokonce ani pro povrchovou a podzemní vodu.

Vzhledem k tomu, že výsledky analýzy vycházejí pouze z jednorázového odběru, plánuje kopřivnická radnice průběžný monitoring v následujících dvou letech, který by měl definitivně potvrdit, že oblast není nebezpečná. „Během následujících dvou let budou 4x ročně odebrány vzorky z šesti již existujících hydrogeologických vrtů a podrobeny stejným laboratorním rozborům, jak při prvotní analýze,“ vysvětlil další postup Hynek Rulíšek s tím, že náklady na tento monitoring by měly být zhruba ve výši 200 tisíc korun. Stejný postup jako v lokalitě za čističkou odpadních vod město už v minulosti využilo i u dalších lokalit se starou ekologickou zátěží na svém území.

Přestože odborníci budou někdejší skládku sledovat, už nyní je téměř jisté, že nebudou potřeba radikální řešení jako odtěžení někdejší skládky, které by mohlo stát až půldruhé miliardy, nebo vodotěsné uzavření tělesa skládky, které by přišlo na více než 270 milionů korun. „Tyto extrémní varianty už vůbec nejsou ve hře. Až budeme mít definitivní výsledky dlouhodobých rozborů, rozhodneme se pro nejvhodnější rekultivaci dané lokality,“ uvedl Rulíšek s tím, že je možné, že na bývalé skládce vyroste les, bude rozšířen přirozeně vznikající mokřad a vyloučeno není ani zemědělské využití pozemků, které jsou z poloviny v soukromých rukou a zbytek vlastní město a stát.

Na Záhumenní se bude opravovat komunikace

Kopřivnice (hod) – V průběhu tohoto měsíce bude Správa silnic Moravskoslezského kraje opravovat povrch komunikace na ulici Záhumenní, která je v majetku Moravskoslezského kraje. Řidiči by se měli připravit na drobná omezení. Výměna povrchu v celém rozsahu na této ulici byla provedena v září 2012. Tentokrát ale půjde o lokální opravy. „V průběhu srpna se budou provádět lokální sanace místních poklesů ve vozovce. Práce na jednotlivých místech budou probíhat pouze s lokálním usměrněním provozu,“ upřesnila Miroslava Chlebounová, pracovnice odboru kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje.Pouť přinese řadu omezení v parkování i dopravě

Kopřivnice (hod) – Přestože kopřivnická pouť proběhne o předposledním srpnovém víkendu, již od 19. srpna musí řidiči počítat s tradičním omezením. Od pondělí 19. do středy 28. srpna dojde k uzavření parkoviště u Alberta, aby zde mohla společnost Evy Pflegerové postavit svůj lunapark. Z tohoto důvodu dojde ve stejném termínu k úpravě přechodného dopravního značení na parkovišti u Alberta na jednosměrnou komunikaci. „Vjezd automobilů bude z ulice Kpt. Jaroše a výjezd v místě zásobování u prodejny Albert,“ přiblížila Radomíra Blahutová, pracovnice odboru majetku města, která má pouť na starosti. Další omezení dopravy bude až o pouťovém víkendu. Ve dnech 24. a 25. srpna bude pro dopravu úplně uzavřena část ulice Štefánikovy, a to od tržnice Pronas až po prodejnu Optiky Gotthardová, kde budou jako každoročně umístěny prodejní stánky. Pouťovou sobotu a neděli nebudou rovněž obsluhovány autobusové zastávky u Kauflandu, objízdná trasa povede po komunikacích Čs. armády, Záhumenní a Kpt. Jaroše. „Návštěvníky poutě, kteří přijedou vozidly, nasměrujeme k záchytným parkovištím na ulici Sportovní před halou házené a na ulici Husovu vedle kachlovky. O všech změnách v dopravě budou řidiči informováni přechodným dopravním značením,“ upřesnila Radomíra Blahutová.

Policie hledá svědky nehody

Kopřivnice (red) – Dopravní policisté z Nového Jičína hledají svědky dopravní nehody, ke které došlo 22. července kolem 5.15 hodin na silnici č. I/58 v katastru obce Kopřivnice. „Na vyústění cyklostezky, křižující silnici č. I/58 ve směru jízdy od obce Vlčovice na Kopřivnici, mělo dojít ke střetu řidiče motocyklu značky Honda s cyklistou, který měl v danou chvíli odbočovat vlevo. Při střetu oba účastníci dopravní nehody upadli na vozovku a utrpěli zranění. Bezprostředně poté měli poraněným mužům poskytovat první pomoc svědci události, kteří se však při příjezdu policistů již na místě nenacházeli,“ Darina Knižátková, tisková mluvčí Policie ČR, dodala, že přesné příčiny dopravní nehody jsou předmětem šetření. Policisté žádají svědky dopravní nehody, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 251 nebo zavolali na bezplatnou linku 158.

O trvalé bydliště na radnici nemůže žádat člověk sám

Při převodech družstevních bytů, bytů v osobním vlastnictví či rodinného domu by měli lidé zvážit, co podepisují. Pozor by si měli dát zvláště u těch nemovitostí, na kterých mají lidé trvalé bydliště. V poslední době chodí lidé na evidenci obyvatel a žádají o přidělení bydliště na radnici, protože se ve smlouvách zavázali, že na nemovitosti nebude mít dnem prodeje nikdo trvalé bydliště. To ale nelze.

„Zrušit trvalé bydliště osobám, které jsou hlášeny na nemovitosti, která se prodává, může až nový majitel, a to až po jejím zapsání v katastru nemovitostí,“ uvedla Andrea Bonk, pracovnice oddělení evidence obyvatel.

Lidé mají ve smlouvách zakotvenu smluvní pokutu ve výši 500 korun za den, co mají po prodeji trvalý pobyt na nemovitosti.

„Jde o zdlouhavý proces. Nějakou dobu trvá zapsání v katastru nemovitostí a až po příchodu nového majitele, který požádá o zrušení trvalého pobytu, začíná správní řízení, během kterého se zjišťuje, kde osoba, u které má dojít ke zrušení pobytu, skutečně bydlí. I v případě, že všechny osoby spolupracují, jde řádově o cca 35 dnů,“ upřesnila Andrea Bonk.

Dnes večer startuje letní kino, nabídne 13 filmů

Kopřivnice (dam) – V tuzemsku divácky nejúspěšnější film loňského roku, dva animované hity z produkce společnosti Disney, čtyři komedie a dvě dramata z tuzemské produkce, dvojici hororů i ekologický dokument, to vše nabídne vyznavačům filmových projekcí pod širým nebem kopřivnické letní kino BIKINO. První představní čeká na zájemce už dnes večer a pak každý další den až do 18. srpna nabídne divákům minimálně jeden film denně a každý pátek pak dvojnásobnou porci filmové zábavy.

Letní kino bude promítat stejně jako v minulých letech na louce v areálu zdejšího koupaliště. Vstupné na jeden film je příjemných 60 korun. Jedenáct ze třinácti projekcí bude začínat ve 20.45 hodin, noční projekce hororů Řbitov zvířátek a Annabelle 3 pak startují ve čtvrt na dvanáct. Organizátoři nabádají návštěvníky, aby přišli v dostatečném předstihu před zahájením promítání, areál bude přístupný vždy již od 19 hodin. Lidé by neměli zapomenout ani na deku či něco jiného k sezení, neboť kapacita laviček před projekční plochou je omezená, především u předpokládaných filmových hitů nelze spoléhat na to, že návštěvníci najdou volné místo.

Zatímco tento týden by mohl projekcím pod širým nebem docela přát, v dalším týdnu meteorologové předpovídají studenou frontu přinášející ochlazení a déšť. Filmové projekce se ale uskuteční vždy, když to bude možné, představení se ruší pouze v případě silného deště a větru.

Stejně jako vloni letní kino BIKINO ‘na zelené dece’ hraje i na ekologickou strunu. Nápoje tak návštěvníci zakoupí do zálohovaných plastových kelímků s motivem recyklačních hrdinů. Recykruu Petboy, Glassgirl, Paperball, Energybaby a Tetraman letos rozšíří také Treshmetal. Ekologické téma podtrhne také projekce filmového dokumentu Před potopou aneb Je s námi konec? V tomto snímku herec Leonardo DiCaprio navštěvuje různá místa naší planety, vlivné osobnosti i vědce a v rozhovorech přináší alarmující svědectví o problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. Film z roku 2016 je na programu v pondělí 12. srpna.

Expozice oslaví sto let spolku místních včelařů

Kopřivnice (hod) – V podkrovních prostorách Muzea Fojtství bude zítra v podvečer zahájena výstava 100 let včelařského spolku v Kopřivnici.

Na výstavě budou k vidění nejen dobové plakáty, ale i včelařské potřeby a zařízení používané v celé historii stoleté činnosti včelařského spolku v Kopřivnici. Od starých jednoduchých medometů a odvíčkovacích nožů až po sofistikované moderní stroje dnešní doby na zpracování včelích produktů.

Výstavu a oslavy 100 let místních včelařů zakončí Festival medu a písničky, který se uskuteční v areálu Muzea Fojtství ve dnech 5. až 7. září. „V rámci festivalu dojde i na premiérové uvedení dokumentárního filmu o kopřivnických včelařích a historii spolku natočeného ve spolupráci s MHF a KTK Kopřivnice,“ upřesnil Tomáš Kostelník, místopředseda Základní organizace Českého svazu včelařů Kopřivnice.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 9. srpna v 17 hodin.

Švajdová vystaví šperky, Kvita fotografie

Kopřivnice (dam) – Netradiční spojení dvou naopak velmi tradičních uměleckých řemesel nabídne ve druhé polovině prázdnin výstavní prostor Lašského muzea. Na výstavě Argentum, která startuje vernisáží už dnes 8. srpna v podvečer, představí své práce šperkařka Marta Švajdová a fotograf Dalibor Kvita.

Marta Švajdová se do rodného kraje vrací z Turnova, kde má svou šperkařskou dílnu a kde také na tamní střední uměleckoprůmyslové škole studovala zlatnictví a design šperků. Ve své tvorbě se zaměřuje na výrobu originálních a malosériových šperků ze zlata, stříbra, drahých kamenů, ale i méně tradičních materiálů. Kromě šperků tvoří také zajímavé výtvarné artefakty. Na svém kontě má několik společných výstav především v severních Čechách, ale také v Praze a Bratislavě. Na Moravě svou práci tímto způsobem bude prezentovat poprvé.

Dalibor Kvita není zdejší veřejnosti neznámý a jeho snímky měli lidé možnost vidět hned na několika výstavách, ale zároveň jej na půdě Muzea Fojtství mohli vidět také přímo při práci, když vedl workshop dnes již pozapomenutých fotografických technik. Od digitální fotografie se Kvita vydal proti proudu času a postupně se propracovával ke stále starším technikám fotografování. Dřevěná velkoformátová kamera z počátku 20. století jej pak dovedla až k mokrému kolodiovému procesu a tato náročná technika jej uchvátila.

„Na naší výstavě Marty Švajdové a Dalibora Kvity, kterou jsme dle společného ‘výrobního materiálu’ nazvali Argentum, se oba představí jak samostatně, tak především prostřednictvím svých společných děl, Daliborových netradičních fotografií doplněných Martinými šperkařskými zásahy,“ slibuje kurátor Lašského muzea Pavel Dvořák a zve na vernisáž výstavy, na které se dnes v 17 hodin osobně představí i oba vystavující umělci. Výstavu si zájemci budou moci prohlédnout až do 15. září.

Kulturní servis

LETNÍ KINO

(Kopřivnické koupaliště; v případě silného deště či větru se promítání ruší)

Čt 8. srpna ve 20.45 hodin komedie ČR Po čem muži touží.

Pá 9. srpna ve 20.45 hodin animovaná rodinná komedie USA Tajný život mazlíčků 2.

Pá 9. srpna ve 23.30 hodin horor USA Řbitov zvířátek.

So 10. srpna ve 20.45 hodin drama ČR, SR Toman.

Ne 11. srpna ve 20.45 hodin životopisné hudební drama VB, USA Bohemian Rhapsody.

Po 12. srpna ve 20.45 hodin dokument USA Než přijde potopa aneb je s námi konec?

Út 13. srpna ve 20.45 hodin romantické drama ČR Zlatý podraz.

St 14. srpna ve 20.45 hodin komedie ČR Ženy v běhu.

Čt 15. srpna ve 20.45 hodin komediální drama ČR Teroristka.

Pá 16. srpna ve 20.45 hodin animovaná rodinná komedie USA Toy Story 4: Příběh hraček.

Pá 16. srpna ve 23.15 hodin mysteriózní thriller USA Annabelle 3.

So 17. srpna ve 20.45 hodin komedie ČR LOVEní.

Ne 18. srpna ve 20.45 hodin animovaný dobrodružný film USA Lví král.

KINO KOPŘIVNICE

Čt 22. - pá 23. srpna v 17.30 hodin komediální drama USA Tenkrát v Hollywoodu. Tarantinova novinka se odehrává na konci šedesátých let. Bývalá televizní hvězda Rick Dalton by se rád vrátil na hollywoodské výsluní. A spolu s ním i jeho kamarád a kaskadér Cliff Booth. Možná se jim to povede, protože jejich sousedkou je Sharon Tate, herečka, která se zapíše do dějin tím, že ji brutálně zavraždí parta cvoků vedených Charlesem Mansonem. A oba pánové jsou najednou ve středu dění.

Čt 22. - pá 23. srpna ve 20 hodin komediální horor USA Krvavá nevěsta. Mladá nevěsta má ženicha z bohaté, ale poněkud podivínské rodiny, která ctí letitou a velice zvláštní svatební tradici. Každý nový člen si musí zahrát náhodně vylosovanou hru. Tu však nemusí přežít.

So 24. - ne 25. srpna v 15 hodin animovaná rodinná komedie Toy Story 4: Příběh hraček. Kovboj Woody vždycky dobře věděl, co je smyslem jeho života. A tím bylo starat se a chránit jeho dítě, ať už to byl chlapeček Andy nebo holčička Bonnie. Když však Bonnie přinese do svého pokojíku novou hračku, které říká „Vidlík“, otevře se Woodymu a jeho věrným kamarádům docela nový velký svět.

So 24. - ne 25. srpna v 17.30 hodin pohádka ČR, SR Hodinářův učeň. Je to příběh lásky, hamižnosti, lidské malosti, ale také šikovnosti a odvahy hodinářského učně Urbana, který na cestě za hodinkami, jež dokáží varovat před Smrtí, díky svému dobrému srdci a šikovnosti překoná mnohé nástrahy a tak zachrání svou milovanou Lauru.

So 24. - ne 25. srpna ve 20 hodin horor USA Noční můry z temnot. V opuštěném domě úplně na konci města najde parta teenagerů knihu, která je strašnější než cokoliv, co si kdy dovedli představit. Zanechala ji tu mladá dívka s hrozivým tajemstvím ještě před tím, než sama beze stopy zmizela.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 16. srpna v 16 hodin Táborový koncert DDM - pěvecké, hudební a taneční vystoupení a výstava výtvarných prací dětských účastníků tábora domu dětí

Pá 23. srpna v 18 hodin Milan Peroutka a kapela Perutě - závěrečný koncert prázdninového projektu Někdo ven??? (prostranství před kulturním domem, v případě deště uvnitř)

So 24. srpna v 10 - 16 hodin Starodávný jarmark - dobové stánky s ručními výrobky, o příjemnou atmosféru se postará cimbálová muzika Poštár z Frenštátu pod Radhoštěm (sad Dr. E. Beneše)

So 24. srpna od 17 hodin Bartolomějský večer - večerní hudební program, laděný do rockového žánru: vystoupí kopřivnická bigbítová kapela K.I.S., kutnohorský písničkář Petr Štolba alias Pekař s kapelou, se svou úžasnou show na pódiu se představí kapela Davida Krause, na závěr se představí česká klubová kapela Sto zvířat (prostranství před kulturním domem)

Ne 25. srpna od 15 hodin Pouťová neděle - zahrají Městský dechový orchestr a Stanley’s dixie band, tradiční projížďky ve veteránech Tatra (prostranství před kulturním domem)

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava Louky a andělé - výstava obrazů Petry Jarošové (do 24. září)

Do pá 30. srpna Prázdniny se Čtyřlístkem - prázdninová soutěž pro děti i dospělé, při které se s našimi hrdiny nejen pobavíte, ale zároveň se dozvíte řadu zajímavostí ze světa oblíbeného komiksu (bližší informace v dětském oddělení městské knihovny)

KULTURNÍ DŮM MNIŠÍ

So 17. srpna od 10 hodin Letní slavnosti Mniší - vystoupení dechového tria, Jakuba Pustky s harmonikou, v 16 hodin koncert Alfa Band a Vladimír Hron, od 20 hodin letní večer s kapelou Koprock (prostranství u kulturního domu)

MUZEUM TATRA

Út - ne 9 - 17 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

Aktuální výstava Jiří Hanzelka + Miroslav Zikmund: Past na rovníku - výstava věnovaná cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi, který v únoru oslavil sté výročí svého narození (do listopadu)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út - ne 9 - 17 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Pá 9. srpna v 17 hodin vernisáž výstavy 100 let včelařského spolku v Kopřivnici (výstava potrvá do 8. září)

ŠUSTALOVA VILA

Út - ne 9 - 17 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Čt 8. srpna v 17 hodin vernisáž výstavy Argentum. Výstava představí práce šperkařky Marty Švajdové a fotografa Dalibora Kvity (výstava potrvá do 15. září)

MUZEUM OLDTIMER

Po - ne 10 - 17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

ŠTRAMBERK

Výstava Malý čtenář - výstava z cyklu Zdeněk Burian a jeho svět (Muzeum Zdeňka Buriana, do 27. října)

Pá 9. srpna ve 21 hodin Noc s hvězdáři na Trúbě - pozorování Perseid, hvězd, planet a měsíce společně s astronomy z hvězdárny ve Valašském Meziříčí (pouze za příznivého počasí, Trúba)

So 24. srpna od 14 hodin Filmová přehlídka filmů točených ve Štramberku - Metráček, Touha, Lev s bílou hřívou, Stíny horkého léta (kulturní dům)

Ne 25. srpna ve 14 hodin Komentovaná prohlídka Štramberka - dvouhodinová prohlídka historického centra, vyhlídky na město, areálu hradu... (sraz na náměstí u kašny)

PROMENÁDNÍ KONCERTY (Národní sad; v případě deštivého počasí se koncerty nekonají):

Ne 11. srpna v 15.30 hodin cimbálová muzika Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm

Ne 25. srpna v 15.30 hodin Lašský dechový orchestr

LETNÍ KINO (Amfiteátr pod Starou věží; v případě deštivého počasí se promítání ruší):

Pá 9. srpna ve 21 hodin komediální drama ČR Na střeše

Dopisy čtenářů

Střípky z Větřkovické přehrady

Přišla tropická vedra a udělat si výlet k vodě je nejlepší nápad. Kam a proč? Určitě na přehradu Větřkovice. Chodím tam již bezmála třicet let a navíc jsem byl velmi zvědav na nové zázemí pro rekreanty, o němž psaly noviny. Uvítal mě hezký, stylový domeček s nabídkou nápojů a teplých jídel. V nohou mám už pěkných pár kilometrů a v ústech sucho, proto využiji služeb zbrusu nového bufetu na Hrázi. Pivečko je jako křen a pomalu se vydávám dlouhou cestičkou podél hráze. Pozoruji, jak si lidé užívají dne, jenž má být podle meteorologů nejteplejším.

Proplétám se lesíkem a poté vstupuji do království naturistů. Hrával se zde volejbal, momentálně tu nemají síť a nejsou hráči.

„Už balíte?“ zeptal se kdosi štíhlého, do hněda opáleného muže s šedivými vousy. „Jsem tady od božího rána!“ Pán si to užil dokonale. Schyluje se k podvečeru, sluneční paprsky se jiskřivě odrážejí od vodní hladiny. Lidé se noří do mokrého živlu, někdo naopak jde z vody na břeh, aby mohl oschnout a třeba se už taky nachystat na cestu domů. KIídek a velká pohoda, jaká na zdejší nuda pláži panuje po celou dobu její historie, která se v příštím roce završí na rovné tři desítky let.

Stanislav Hlas

Názory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: zimní stadion, umělá plocha: aktuální info na http://spsk.koprivnice.org

FOTBAL: KOPŘIVNICE: so 10. 8. od 14.30 hod. FC Kopřivnice - TJ Lokomotiva Petrovice (2. kolo KS dorostu sk. B), od 17 hod. FC Kopřivnice - TJ Spálov (2. kolo I. B tř. mužů sk. D); LUBINA: so 10. 8. od 16 hod. Spartak Lubina - TJ Tatran Mankovice (2. kolo III. tř. mužů); so 24. 8. od 16 hod. Spartak Lubina - TJ Sokol Bludovice (4. kolo III. tř. mužů); ŠTRAMBERK: so 17. 8. od 14.30 hod. FK Štramberk - FC Vlčovice-Mniší (3. kolo OP dorostu), od 17 hod. FK Štramberk - TJ Sokol Bravantice (3. kolo III. tř. mužů); VLČOVICE: so 10. 8. od 17 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Slavoj Jeseník n. O. (2. kolo I. B tř. mužů sk. D); so 24. 8. od 17 hod. FC Vlčovice-Mniší - SK Tichá (4. kolo I. B tř. mužů sk. D); ne 25. 8. od 14 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Sokol Žilina (4. kolo OP dorostu)

KOUPALIŠTĚ: za příznivého počasí denně 9-20 hodin

MINIGOLF: po-pá 10-19 hodin

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 10. 8. v 7.13 hod. ČD, Frenštát p. R., město ČD, křížem krážem Horečkami nebo pod Javorníkem do Padolí, Veřovice; st 14. 8. v 7.13 hod. ČD, Frenštát p. R., ČD, BUS Ráztoka, Maralák, Kunčice p. O., ČD; so 17. 8. v 6 hod. ČD, Bystřice p. H., BUS Tesák, (Z) U tří kamenů, Skalný, Hostýn, Bystřice p. H.; st 21. 8. v 6 hod. ČD, Valašské Meziříčí, naučná stezka Jana Karafiáta, Bystřička, BUS Valašské Meziříčí; so 24. 8. v 6 hod. ČD, Rožnov p. R., BUS Valašská Bystřice, kostel, (Z) Santov, (Ž) Bystřička, přehrada, BUS Bystřička, žel. stanice

Kopřivničtí atleti závodili v červenci hlavně na silnici

Kopřivnice (cab) – Červenec a srpen jsou měsíce na atletické závody poněkud chudší, i přesto si kopřivničtí atleti některé z nich v termínovce našli. V sobotu 6. července reprezentoval AK E. Zátopka Kopřivnice v XV. ročníku Městského běhu Karvinou Jakub Ambros, ale na 10km trati zůstal v kategorii mužů do 39 let těsně pod stupni vítězů.

Ve středu 10. července pokračoval Frenštátský běžecký pohár čtvrtým závodem – Tichavskou tůňkou. Dospělí absolvovali 3km rovinatou trať, na níž si tentokrát pro vítězství, i když v poněkud menší konkurenci, doběhl Ambros. V mužích 40-49 let triumfoval David Hanke, mezi muži 60-69 let Alexandr Neuwirth a v téže kategorii pak ještě skončil třetí Petr Jelínek, který o 10 s porazil Jiřího Kvitu (všichni AK EZ). V kategorii mužů 50-59 let obsadil třetí místo Jiří Bortel a druhou příčku vybojovala Věra Richterová (oba Pomalé šípy Kopřivnice) v ženách nad 35 let. Závod mládeže na 1,5 km překvapivě ovládl Michal Mazáč, v téže kategorie předžáků pak skončili čtvrtý Pavel Lacina a pátý Radim Lacina (všichni AK EZ).

V neděli 14. července se na start XLII. ročníku Malého štrbského maratonu, který zahrnoval jak závod na 31 km, tak i na 10 km, Nordic walking a závody mládeže, postavili Josef Kvita z AK EZ a Josef Strakoš z Tatry Kopřivnice. Oba běželi 10km trasu ze Štrby přes Šuňavu a zpět do Štrby v kategorii mužů 60-69 let, ve vyrovnaném závodě nakonec Kvita ukořistil bronz (49:27 min.) a Strakoš obsadil šesté místo (49:58 min.). V Běhu na Kozubovou, jehož XX. ročník se konal v neděli 28. července, bojovali s 5km tratí a převýšením 500 m neregistrovaní kopřivničtí sportovci manželé Brugerovi, na stupně vítězů se však v silné konkurenci neprosadili. Martina Brugerová skončila v ženách 45-54 let osmá a Jiří Bruger obsadil v kategorii mužů 50-59 let 20. příčku.

Ke slovu se však dostali také „dráhaři“. Poslední kategorií, kterou čekalo mistrovství České republiky, byli dospělí. Ti o medaile soupeřili v pátek 26. a v sobotu 27. července v Brně a AK EZ reprezentoval ve vrhu koulí Tomáš Bortel. Bohužel vrhem dlouhým 14,29 m z první série zaostal za svým červnovým osobním rekordem o metr a půl, skončil devátý a těsně tak nepronikl mezi finálovou osmičku.Na Vlčovických slavnostech se utkaly staré gardy

Utkání starých pánů mezi Kopřivnicí (v pruhovaných dresech) a Vlčovicemi se i přes pokročilý věk některých hráčů neslo ve svižném tempu.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Utkání starých pánů mezi Kopřivnicí (v pruhovaných dresech) a Vlčovicemi se i přes pokročilý věk některých hráčů neslo ve svižném tempu.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Vlčovice – Kopřivnice 2:5 (2:3)

Vlčovice (cab) – Součástí Vlčovických slavností, které se na tamním fotbalovém hřišti konaly v sobotu 20. července, byl i fotbalový zápas „starých gard“ Vlčovic a Kopřivnice. Někteří z hráčů se ještě v současné době věnují malému fotbalu či futsalu, ani ostatní ze svého umění nic nezapomněli, a tak byly k vidění i velmi povedené góly.

Skóre otevřel v deváté minutě Hořelka na straně Kopřivnice, o šest minut později však srovnal po standardní situaci zahrané Drozdem Hrnčárek. Ve 27. min. poslal kopřivnický tým znovu do vedení Paciorek, ale hned vzápětí se podruhé trefil Hrnčárek. I tentokrát Kopřivnice odpověděla, „rybičkou“ ve vzduchu skóroval Buček.

Brzy po začátku druhého poločasu dostal hosty do dvougólového vedení Paciorek. Poté se dlouhou dobu skóre neměnilo, až gólový půst přerušil pátou brankou kopřivnického mužstva Sváček. Náskok se pak mohl ještě navýšit, ale míč pouze orazítkoval břevno a nedlouho poté i tyč Špačkovy brány. Na závěr utkání si obě mužstva ještě zakopala penalty.

Sestava družstva Vlčovic: Špaček – P. Jalůvka, Vrubel, V. Jalůvka, Chromečka, Hrnčárek, Chamrád, Mikulenka, Gajdušek, Drozd, Slezák, Kahánek, V. Lichnovský, Měhýš, J. Polášek, Hodoško; sestava družstva Kopřivnice: Hanus – Březina, Maslák, Daňhel, Jaroš, Patka, Paciorek, Machciník, Sváček, Dražkovič, Hořelka, Buček, Danihlík, Ivan.

Ve skateparku se vyřádili Freestyle BMX jezdci

Kopřivnice (cab) – V sobotu 13. července se v kopřivnickém skateparku již popáté sešli příznivci Freestyle BMX sportu v rámci akce BIF JAM, kterou pořádá Petr Čarnota. Do té se letos přihlásilo 14 jezdců z Nového Jičína, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Ostravy, Opavy, Olomouce, Zlína a Proseče, mezi nimiž byl také jeden z nejlepších českých Freestyle BMX jezdců Dan Mlejnek. Ten zvítězil ve čtyřech disciplínách – long jump (skok do dálky), kde dosáhl délky 6,8 m, big air (skok do výšky z rampy), tady zaznamenal 2 m a ve výšce 1,6 m se dokonce dokázal obrátit o 360°, dále pak zvítězil v disciplíně park jam, v níž se předvádí triky ve vzduchu a hodně vysoko na těch největších překážkách (rádius, spin a velký fun-box) a ukázal také nejlepší trik.

V disciplíně bunny hop (skok ze země přes laťku) se přes 95 cm přenesl Filip Jurek, disciplínu rail jam, v níž jezdci naskakují ze země na hranaté zábradlí a předvádí své triky, ovládl Marek Šigut, ve street jamu, ve kterém mají jezdci k předvedení triků možnost využít více překážek (zábradlí, bednu, pyramidu a malý fun-box) byl nejlepší Jarek Géryk před Robertem Hlavinkou a Filipem Jurkem, a již ve zmíněné disciplíně park jam pak za Mlejnkem obsadili druhé místo Jaroslav Morávek a třetí David Kudělka. Marek Šigut posunul hranici nejdelšího smyku z minulých 100 m na úctyhodných 137 m. Disciplína nejtěžší trik byla nakonec nahrazena skopávanou, kdy se jezdci pohybují na malém prostoru, blokují se a kdo dá nohu na zem jako poslední, vyhrál.

„Kdo navštívil BIF JAM 5, zažil momenty plné hudby, adrenalinu, srandy a vzrušení. Vystoupil místní hudebník Zdeněk Socha (Zdenda Lele band), který nám zahrál na ukulele a zazpíval, vyhlásily se výsledky a předaly ceny od sponzorů. Jsem vděčný všem, kteří v této akci měli prsty. Freestyle BMX je extrémní sport, patří k němu i pády a bohužel se nevyhnuly ani dvěma jezdcům, pro které si přijela sanitka, takže jim přeji brzké uzdravení,“ doplnil organizátor akce Petr Čarnota.

Mladí házenkáři hráli ve Slovinsku

Koper (cab) – Stejně jako vloni i letos se několik starších žáků Klubu házené Kopřivnice zúčastnilo XXVII. ročníku mezinárodního turnaje EUROFEST 2019, který se ve slovinském Koperu na pobřeží Jaderského moře konal od 2. do 7. července.

Turnaj měl přes 3 tisíce účastníků z více než 300 týmů Evropy, ale i z Tchaj-wanu, Jižní Koreje, Izraele či Saúdské Arábie. Z kopřivnického klubu reprezentovali družstvo RHC Karviná 1 v kategorii chlapců r. 2004/05, čítající celkem 28 celků, Martin Benýšek, který zde hrál i vloni, dále Vojtěch Příhoda, Jan Foret, Filip Foral, František Klos, David Ošmera, Hynek Hladil a trenér Jaromír Petřek. Ve své skupině starší žáci porazili týmy Cajlp HB (Francie) 15:12, Orzel Opole (Polsko) 14:13, RK Brežice (Slovinsko) 14:8, HK Aranas 1 (Švédsko) 19:16 a Saint-Petersburg (Rusko) 20:8 a jedinou porážku zaznamenali s francouzským celkem Selestat AHB (17:20). Karviná tak obsadila druhé místo, což bohužel na postup do semifinále nestačilo. O další umístění se nehrálo a po přepočtení výsledků tak karvinští hráči obsadili páté místo.

„Ironií osudu je, že až v semifinále se přišlo na podvody ze strany francouzského družstva Selestat (starší hráči) a jejich utkání bylo kontumováno, ale to jsme se dozvěděli až na cestě domů. Je otázkou, zda toto družstvo podvádělo i na utkáních ve skupině, ale o tom můžeme jen spekulovat,“ dodali smutně trenéři Petřek a Jana Hajžmanová z Karviné. Nicméně s výkony svých svěřenců v turnaji byl trenér Petřek spokojený a pátou příčku z 28 družstev hodnotí jako úspěch.

Větřkovická přehrada přivítá triatlonisty

Větřkovice (cab) – Již po desáté budou na Větřkovické přehradě a v jejím okolí pořádat Miroslav Chovanec a Marta Kozinová triatlonový závod. Start je naplánován na neděli 25. srpna v 10 hod. z hlavní pláže u depa a na závodníky bude čekat zhruba 600 m plavání. Druhou disciplínou bude kolo, jehož trasa povede především terénem v okolí přehrady, a závěrečný běh dlouhý cca 4,5 km zavede účastníky také na Větřkovickou hůrku. Vypsány jsou kategorie dospělých, žákovských, ženy hobby a nebudou chybět ani oblíbené štafety. Na závod je možno přihlásit se předem za zvýhodněné startovné, v případě nenaplnění kapacity i na místě, ovšem za trochu vyšší cenu. Letos věnují pořadatelé určitou částku na charitativní účely, komu však zatím nemají vybráno.

RS Team reprezentoval oblastní svaz v Českém národním poháru

Praha (cab) – Jako vítěz Ligového poháru v malém fotbale v roce 2018 mělo mužstvo RS Team právo reprezentovat oblastní svaz v letošním Českém národním poháru (mistrovství ČR klubů v malém fotbale), který v sobotu 13. července proběhl v areálu Motorlet Praha.

Celkem 21 týmů bylo rozděleno do pěti skupin a RS Team v sestavě Milan Socha (brankář), Martin Polášek, Michal Hanzelka, Daniel Hruška, Dušan Baus, Miroslav Košárek, Radek Petráš, Tomáš Juřena, David Kováč, Pavel Bartoň a Vojtěch Pustějovský ve skupině D porazil 4:2 FC Real Kolín, remizoval s KMK Dynamo Brno 0:0 a 0:6 podlehl pozdějšímu vítězi poháru TJ Spoje Praha 0:6. V play-off však hned v prvním utkání podlehl Šlehačkám Plzeň, když v normální hrací době skončil zápas nerozhodně 2:2 a Západočeši nakonec vybojovali postup v pokutových kopech (6:5).

Místní plavci v letních měsících závodí v přehradách

Brno, Opava (cab) – Také letos se v letním období přesunuli někteří plavci SK Kopřivnice z krytého bazénu do venkovního prostředí a absolvují závody v dálkovém plavání. Trojice kopřivnických závodníků se v neděli 30. června zúčastnila 45. Brněnského GAROMA+ maratonu, závodu Českého poháru v dálkovém plavání, v němž startovali plavci z celkem 41 klubů nejen z Česka, ale i z Rakouska, Polska a Slovenska. V kategorii mladších žáků, kteří absolvovali 1km trať, zvítězil s tříminutovým náskokem v čase 15:37 min. Samuel Schneiderka (r. 2008), třetí místo vybojoval na pěti kilometrech kadetů Štěpán Bruger (r. 2005) v čase 1:07:11 hod. a čtvrtý (ovšem ze čtyř) skončil ve stejné kategorii, ale na 1km vzdálenosti, teprve dva roky závodně plavající Pavel Kerekeš (r. 2004).

Dalším závodem na otevřené vodě pak byl v sobotu 20. července Slezský pohár a o den později 28. mezinárodní mistrovství ČR žactva na Stříbrném jezeře v Opavě. V sobotním závodě obsadili stupně vítězů Štěpán Bruger, který byl v kadetech druhý na 1 km (12:17 min.) i na 3 km (37:54 min.), a Samuel Schneiderka, ten vybojoval třetí příčku v mladších žácích na 1 km (16:06 min.). „Dvojboj“ absolvovala i Karolína Jalůvková (r. 2004), jež v kadetkách obsadila na 1 km (14:35 min.) páté a na 3 km (49:59 min.) šesté místo. Pavel Kerekeš skončil v kadetech na kilometrové trati třináctý (15:51 min.) a na stejně dlouhé distanci v kategorii žen bez rozdílu věku pak obsadila ve svém prvním závodě na otevřené vodě Adéla Kašpárková (r. 2007). Nedělního mistrovství ČR se zúčastnil již jen Samuel Schneiderka, ale závod byl bohužel poznamenán nepřízní počasí. Kvůli bouřce byl totiž závod mladších žáků na 3 km předčasně ukončen a rozhodčí se po dlouhé debatě rozhodli výsledky vyhlásit po dvou uplavaných kolech ze tří. Samuel byl vyhlášen na stříbrné pozici, ale po protestu rodičů a trenéra bronzového plavce vrchní rozhodčí nakonec pořadí prohodil. Po diskutabilním rozhodnutí tak Samuel získal bronzovou medaili.

Tenista Hynek Bartoň veze zlato z evropské olympiády

Baku (cab) – Skvělého úspěchu dosáhl Kopřivničan a odchovanec místního tenisového klubu Hynek Bartoň na Letním evropském olympijském festivalu mládeže, který probíhal od neděle 21. do soboty 27. července v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku a odkud si přivezl zlatou medaili ze čtyřhry.

Evropský olympijský festival mládeže se koná od roku 1991 ve dvouletých cyklech, má zimní a letní variantu a představuje vrcholnou událost mladých sportovců ve věku 14 až 18 let. Účastníci nejsou ochuzeni o slavnostní zahajovací a závěrečný ceremoniál, olympijský oheň, slib či o státní hymnu pro vítěze a vlajky pro medailisty. Na letošním patnáctém festivalu se představilo v desíti sportech přes 3 600 sportovců a rozhodčích.

V tenise zastupovali Českou republiku mezi chlapci Hynek Bartoň, hráč TK AGROFERT Prostějov, který však ještě vloni hostoval v kopřivnickém družstvu dospělých, a Matthew William Donald, hráč TK Sparta Praha. Ve dvouhře Bartoň prošel až do semifinále, když porazil ve dvou setech Izraelce Yoni Bidnyho, ve třech setech Španěla Pedra Rodenase a znovu bez ztráty setu i hráče ze Švýcarska Tilla Brunnera a z Belgie Noaha Merreho. Poté však podlehl Viliasu Gaubasovi z Litvy, v boji o bronz také italskému tenistovi Niccolu Ciavarellimu a obsadil mezi 60 hráči pavouku i tak skvělé čtvrté místo.

Ve čtyřhře pak měli čeští mladíci v prvním kole volný los, ve druhém ve třech setech zdolali chorvatský pár Noa Vukadia a Patrik Jurina, ve dvou těsných sadách porazili ve čtvrtfinále také dvojici z Německa Olivera Olssona a Daniela Milardovice a rovněž třísetovou a vítěznou bitvu podstoupili v semifinále proti páru z Belgie Noah Merre a Alessio Basile. Ve finále si Bartoň s Donaldem už celkem v pohodě (6:2 a 6:3) poradili s Poláky Filipem Pieczonkou a Olafem Pieczkowským a mohli si pak na stupních vítězů vychutnat českou hymnu.Extraligové mužstvo posílí chilský reprezentant

Kopřivnice (cab) – Pro házenkáře KH ISMM Kopřivnice začne nová extraligová sezona 7. září v Lovosicích. Do té doby je však čeká tvrdý trénink a řada přípravných utkání a turnajů. Jedním z nich byl také domácí turnaj O pohár ProWindow a po jeho skončení prozradil pár slov o přípravě mužstva, jeho změnách a dalších plánech trenér Lubomír Veřmiřovský.

Jak dosud probíhala příprava?

Začali jsme v půlce července, kdy kluci dělali hrubou kondičku, běhali, balon skoro neviděli. Měli jej v ruce dva dny před turnajem, takže to bylo takové první oťukání, nebylo to moc o nějakém předvádění herních věcí.

Letos se ten turnaj konal mnohem dříve než v minulých letech, takže jste za sebou ještě neměli takovou herní přípravu.

Přesně tak. My jsme ani nevěděli, jestli tu halu stačí dokončit do začátku extraligové sezony. Hrozilo, že první zápasy budeme muset přeložit a nehrát doma. Řešením byl zimní stadion, ale pak se stalo to, co se stalo, ale naštěstí se to všechno stihlo a mohli jsme to odehrát v hale. Beru to pozitivně, měli jsme to tady všechno na hromadě a nemuseli jsme nikam nic stěhovat.

Zkusili jste si v turnaji nějaké herní systémy?

Chtěl jsem tam mít vždycky nějaké kluky, kteří už ten náš systém znají, a doplnil jsem je hráči, kteří v extralize tak často nenastupují. Bylo to jen takové oživení, nic se nevymýšlelo, protože není nic natrénováno. Půjdeme krok za krokem, ta sezona je strašně dlouhá.

Jaké jsou změny v kádru pro další sezonu?

Filip Hardt i Petr Unger odešli do Frýdku-Místku a z časových důvodů skončil Jan Holbein. Je to strašně těžké nahradit. Za Ungra se nám povedlo přivést Dominika Tkadlečka, který je plnohodnotná náhrada. Je to mladý talentovaný kluk. Za Hardta přijde chilský reprezentant Victor Andrés Donoso Andalaft, který ale ještě nemohl do turnaje zasáhnout, protože reprezentuje Chile na Panamerických hrách v Limě. Je to komplexní hráč, silově je na tom velice dobře, výborný v obraně i střelec na pozici spojky. Také jsme se s ním domluvili, že bude vypomáhat u dorostu. Předá jim své zkušenosti a zároveň se kluci zdokonalí v angličtině. Největší problém ale máme na postu pivota, což se ještě prohloubilo s odchodem Honzy Holbeina.

Máte už teda za něj náhradu?

Bohužel v současné době ne. Do budoucna máme Martina Palackého, ale ten bude na extraligu připravený až tak za tři, čtyři roky. Kdyby se nám povedlo přivést kvalitního pivota, tak se naše hra posune hodně moc dopředu. Všechno je to ale o financích, my máme z extraligových klubů suverénně nejnižší dotaci z města. Tímto bychom chtěli poprosit o větší finanční podporu, abychom v Kopřivnici nejvyšší soutěž udrželi. Kluci měli letos nabídky za trojnásobně více peněz, srdíčkem tady ještě zůstali, ale takhle to nebude trvat věčně. Jakmile odejdou, my nebudeme schopni přivést plnohodnotné náhrady.

Tým ještě doplnil Jaroslav Škarpich.

Ano, on je náš odchovanec, ale nějakou dobu vůbec nehrál. Já už jsem s ním mluvil vloni a až letos se nakonec domluvil s rodinou, že do toho půjde. Je to strašně pohodový kluk, výborný do kabiny, který tam udělá perfektní náladu, což je pro tým nesmírně důležité.

Přechází do mužů někdo z dorostu?

Adam Očkovič, jenomže jde studovat do Brna a mohl by jezdit jen na páteční tréninky. To je na extraligu málo, a i kdyby někde trénoval, neměl by zažitý ten náš herní systém. Takže se budeme muset pobavit, kde by mohl hostovat, aby hrál co nejvíc, a uvidíme, jestli bude mít třeba příští rok lepší rozvrh. Pak je tam dalších čtyři, pět kluků, kteří přechází do mužů, ale ti budou někde hostovat a uvidíme, kam se posunou. Jakub Ripper ale bude určitě jako gólmanská trojka v extraligovém mužstvu.

Jaké přípravné zápasy nebo turnaje vás ještě čekají?

V pátek odjíždíme do Německa, další víkend jsme v Nových Zámcích a pak budeme mít přípraváky s okolním týmy – Hranice, Frýdek-Místek apod., jako vždy.
RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS