Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 13.02.2020- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Kopřivnice - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 6/2020 ze dne 13.02.2020

Do dvou let chce Tatra prodávat modernizovanou T815

Kopřivnice (dam) – Legendární Tatra 815 ani po sedmatřiceti letech na trhu rozhodně nekončí. Automobilka nyní podle slov svého šéfa Pavla Lazara pracuje na velmi významné modernizaci produktové řady T 815. Nejmasověji vyráběná tatrovka historie by podle něj měla dostat jak inovovanou tvář, tak řadu technických inovací pod kapotu. Na trh se má dostat v roce 2022.

Práce na inovované osmsetpatnáctce se podle Lazara odrazí nejen ve vyšším hodinovém objemu vývojové práce přímo v automobilce, ale také v plánovaném nákupu externích konstrukčních kapacit. Už v závěru ledna proběhla v Tatře prezentace designového a konstrukčního řešení nové kabiny pro T815 a následovat budou další novinky. „S novou kabinou nabídneme inovovanou verzi osmsetpatnáctky,“ předpokládá výkonný ředitel Tatra Trucks Pavel Lazar. T815 bude automobilka podle jeho slov nabízet jak se vzduchem chlazeným tatrováckým motorem, plnícím emisní normu Euro 6, tak alternativně i pohonnými jednotkami Cummins, Caterpillar a dalšími.

„Převodovka bude buď tatrovácká, doplněná o elektronický systém řazení, anebo zcela nový typ převodové skříně, kterou budeme vyrábět ve spolupráci se sesterskou společností ze skupiny Czechoslovak Group,“ prozradil Pavel Lazar.

Nová osmsetpatnáctka by podle jeho slov měla mít nový automatizovaný systém řazení mezinápravových a nápravových diferenciálů a měla by být vybavena řadou elektronických asistentů, které se ve vozech tohoto typu začínají používat. „Díky těmto inovacím bude vůz výrazně jednodušší na ovládání a přitom neztratí nic ze svých výjimečných vlastností, především co se týče prostupnosti náročným terénem,“ nechal se slyšet Pavel Lazar.

Osmsetpatnáctky Tatra prodává od roku 1983 a v dobách největší slávy chrlila zdejší výrobní linka až 15 000 těchto vozů ročně. I dnes vozy modelové řady 815 tvoří víc než polovinu ročních prodejů automobilky. Připravované inovace mají obchodní potenciál T815 ještě zvýšit. Automobilka si mnoho slibuje především od úzké spolupráce se svými významnými zákazníky v průběhu celého vývojového procesu. Cílem zapojení koncových uživatelů do vývoje osmsetpatnáctek má být co nejlepší uzpůsobení produktu potřebám zákazníků.

Ve Vlčovicích se budou snímkovat komunikace, chodníky i ploty

Vlčovice (hod) – V průběhu února pořídí firma TopGis, s. r. o., pro město snímky komunikací, chodníků, dopravního značení i stavu plotů ve Vlčovicích.

„Sférické fotografování bude probíhat především na těch místech, která budou dotčena stavbou kanalizace nebo související dopravou. Jde nám o to, abychom měli zaznamenán stav před zahájením stavby a po ní, abychom měli podklad pro zajištění uvedení infrastruktury do původního stavu. Proto po dokončení stavby budou stejná místa fotografována znovu,“ uvedl Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města. Ten poznamenal, že snímky bude pořizovat obdobné vozidlo, které fotí panoramatické snímky na portálu mapy.cz.

„Také v Mniší bude probíhat sférické fotografování, ale až těsně před zahájením stavby kanalizace,“ upřesnil Jiří Štěpán.

Radnice požádala kraj o dotaci na projekt zahrnující řadu akcí

Kopřivnice (hod) – Kopřivnická radnice připravila ve spolupráci se skauty, Radou dětí a mládeže Moravskoslezského kraje a Centrem pro rodinu Kopřivnice projekt s názvem Rozvoj místní Agendy 21 v Kopřivnici aneb Zdravě ve Zdravém městě, jenž se skládá z jedenácti akcí zaměřených nejen na osvětu v oblasti environmentální, sociální a zdravotní, ale i na podporu občanské a společenské odpovědnosti a zvyšování kvality života obyvatel města.

Většina z akcí je zařazena do Zdravotního plánu a nejvíce z nich je připraveno pro žáky druhého stupně základních škol.

„Žáci se budou učit na besedách zdravému stravování a životosprávě, ale také poskytování první pomoci a čelit šikaně a kyberšikaně. Pro žáky osmých tříd je připravena beseda, na níž se dozvědí o trestní odpovědnosti po získání občanského průkazu. Pro seniory uspořádají skauti Mozkocvičnu, která je seznámí s technikami pro trénování paměti a koncentrace. Pro širokou veřejnost jsou připraveny tři akce. První je vzdělávací cyklus pro osoby, které pečují o své blízké. Druhou pak kurz první pomoci a třetí přednáška, která ukáže, jak poznat Alzheimerovu chorobu a jak pomoci rodině, která se o takového člověka stará,“ přiblížila některé z připravených akcí Kristýna Nováčková, koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21.

Na realizaci tohoto projektu požádalo město v lednu Moravskoslezský kraj o dotaci. Pokud bude úspěšné, může získat až 200 tisíc korun z celkových 377 tisíc rozpočtovaných nákladů. Peníze z dotace město použije také na pořádání tradičních akcí, jako je Den Země, Týden sociálních služeb, jejichž součástí bude ocenění dobrovolníků a pracovníků v sociálních službách. „Zda budeme úspěšní se svou žádostí o dotaci, se dozvíme v březnu. I kdybychom nebyli, většina z plánovaných aktivit se uskuteční,“ dodala Kristýna Nováčková.

Centrum signálních zvířat má pomoci financovat Startovač

Vizualizace budoucí podoby sídla Českého centra signálních zvířat na ulici Husově. Dokončení projektu přestavby bývalého výměníku hodlá spolek financovat i z peněz drobných přispěvatelů v kampani na serveru startovac.cz.
FOTO: ČCSZ
Vizualizace budoucí podoby sídla Českého centra signálních zvířat na ulici Husově. Dokončení projektu přestavby bývalého výměníku hodlá spolek financovat i z peněz drobných přispěvatelů v kampani na serveru startovac.cz.
FOTO: ČCSZ

Kopřivnice (dam) – České centrum signálních zvířat zahájilo 1. února kampaň na crowdfundingovém serveru Startovač, od drobných dárců by rádo získalo 330 tisíc korun na dokončení projektové dokumentace pro objekt, ve kterém si organizace hodlá zřídit nové zázemí pro svou činnost.

České centrum signálních zvířat začalo v Kopřivnici s unikátním výcvikem psů pro časnou diagnostiku rakoviny. Doposud se výcvik zaměřil na to, aby citlivý psí čich v biologických vzorcích odhalil karcinom vaječníků, prostaty, ledvin, močového měchýře a plic. Kopřivničtí výzkumníci spolupracují s vysokými školami stejně jako s Fakultní nemocnicí v Ostravě nebo Masarykovým onkologickým ústavem v Brně a dalšími zdravotnickými zařízeními nejen v tuzemsku, ale i v Itálii a ve Velké Británii. „Velmi rádi bychom naši současnou diagnostiku rozšířili o další typy nádorů a zároveň také usilovali o její maximální úspěšnost. Již dnes se můžeme pochlubit více než 90% úspěšností při jejich rozpoznání,“ říká Petra Riedlová z Českého centra signálních zvířat.

Činnost spolku nyní probíhá v městem poskytnutých prostorách bývalé skautské klubovny na ulici Husově. Ty však nedovolují rozšíření ani zkvalitnění práce Českého centra signálních zvířat, to tak již delší dobu hledá jiné působiště. Vloni se spolku podařilo od Moravskoslezského kraje získat objekt staré výměníkové stanice mezi průmyslovkou a krytým bazénem. Ten ovšem vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. „Jsme za tento dar opravdu vděčni, ale zároveň jsme vázáni podmínkou, aby byla přestavba dokončena v roce 2021. Takže nás čeká poměrně náročné období, protože financovat podobnou investici pro neziskovou organizaci je samozřejmě extrémně náročné,“ říká Riedlová.

Podle Riedlové České centrum signálních zvířat stále hledá sponzory, případně investory.

Zatím to vypadá, že minimálně drobní podporovatelé jsou projektu nakloněni. Jen za prvních deset dní kampaně na Startovači se našlo 50 podporovatelů, kteří přispěli částkami od stokoruny po deset tisíc korun. Projekt tak do pondělní uzávěrky aktuálního čísla Kopřivnických novin nasbíral 50 900 Kč, což představuje 15 % požadované částky.

Kampaň poběží ještě dalších 51 dní až do 31. března, pokud se do té doby nepodaří nashromáždit minimálně zmiňovaných 330 tisíc korun, dary a zaslané peníze se v plné výši vrátí podporovatelům.

Dobrovolníci mapují venkovní reklamu na území Kopřivnice

V sobotu začala skupinka dobrovolníků s mapováním venkovní reklamy v Kopřivnici. Nasbíraná data po analýze poslouží jako podklad pro vznik Manuálu dobré praxe reklamy.
FOTO: PETR ČANÍK
V sobotu začala skupinka dobrovolníků s mapováním venkovní reklamy v Kopřivnici. Nasbíraná data po analýze poslouží jako podklad pro vznik Manuálu dobré praxe reklamy.
FOTO: PETR ČANÍK

Kopřivnice (dam) – Patnáct až dvacet lidí v těchto dnech mapuje veškerou venkovní reklamu v Kopřivnici. Podrobné sesbírání a analýza dat mají být podkladem pro vytvoření Manuálu dobré praxe reklamy, který připravuje oddělení architektury města Kopřivnice. Město rozdělené do devíti oblastí procházejí dobrovolníci z řad dětského zastupitelstva, členů komise pro architekturu a další zainteresovaní lidé a fotografují v podstatě všechnu reklamu ve veřejném prostoru a zaznamenávají její umístění do mapy. „Zajímá nás v podstatě veškerá firemní prezentace, ať už jde o reklamní áčko, banner, plakáty na plotech či výlohách, reklamní plochy na sloupech veřejného osvětlení a podobně,“ říká Václav Kocián, vedoucí oddělení architektury kopřivnické radnice.

Kompletní data z celého města by měla být sesbírána do pátku. Následovat bude jejich detailní analýza. Kromě umístění reklamy a toho, zda je na legálních plochách, bude předmětem zájmu také přibližná hodnota reklamy, na jakých místech města je největší koncentrace vizuálního smogu, jak dalece je reklama ve veřejném prostoru aktuální. Často totiž veřejný prostor zahlcují například reklamní bannery upozorňující na nově otevřenou provozovnu, která funguje už pět let, nebo už naopak vůbec nefunguje.

„I když by to k tomu mohlo svádět, nejde nám o subjektivní hodnocení reklamy. Primárním účelem je získat tvrdá data například o tom, kde všude se reklama vyskytuje, v jaké formě a podobně,“ říká Václav Kocián s tím, že to, jak Kopřivnice pojala mapování vizuálního smogu ve městě, je i co do rozsahu poměrně unikátní. „Náš manuál budeme moci postavit na relativně přesných datech. Kopřivnice je dost malá, aby se ta analýza dala obsáhnout v celé šíři, a zároveň je dost velká na to, aby to už byl relevantní vzorek. Výsledek může být zajímavou inspirací i pro další města,“ domnívá se Kocián.

Sesbíraná data budou nejen základem pro zmiňovaný manuál, ale objeví se také na speciálním webu vizualnismog.cz, za kterým stojí místní marketingová a komunikační agentura Plus Design & Marketing. „Chtěli bychom web rozjet začátkem března. Věřím, že Kopřivnice by mohla být určitou laboratoří toho, jak vizuální smog ve městech řešit,“ tvrdí Petr Čaník, ředitel zmíněné agentury a autor myšlenky připravovaného webu.

Na březen připravuje oddělení architektury veřejnou prezentaci nasbíraných dat a diskuzi o rozpracovaném Manuálu dobré praxe reklamy. „Nechceme jít cestou represí či nastavování striktních omezení. To koneckonců ani s výjimkou veřejných prostor nebo objektů města není možné. Chceme spíše ukázat dobrý příklad a doporučit, jak to dělat lépe. Proto nás zajímají připomínky obyvatel města stejně jako zdejších obchodníků a podnikatelů,“ doplnil Kocián.

Rubikova kostka táhla do DDM

Při turnaji v rámci akce Kopr Cube dosáhl jeden z účastníků při skládání Rubikovy kostky času pod 29 vteřin.
FOTO: DDM KOPŘIVNICE
Při turnaji v rámci akce Kopr Cube dosáhl jeden z účastníků při skládání Rubikovy kostky času pod 29 vteřin.
FOTO: DDM KOPŘIVNICE

Kopřivnice (dam) – Víc než tři desítky lidí se minulý pátek na půdě DDM bavily skládáním Rubikovy kostky. Ikonický mechanický hlavolam, který byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tak populární, že byl nejprodávanějším produktem na světě a i čtyři dekády po svém vynalezení je stále oblíbený. Na premiérové Akci Kopr Cube se skládala nejen nejběžnější podoba Rubikovy kostky 3x3, ale i složitější varianty hlavolamu. Připraveny byly workshopy i turnaj v rychlostním skládání populárního hlavolamu.

Renovovaná Strela má mít premiéru už v červnu na výstavě v Ostravě

Kopřivnice (dam) – Už na začátku června budou moci železniční nadšenci a široká veřejnost vidět výsledek 22měsíční práce renovačního týmu motorového vozu M290.0. Slavná Slovenská strela má být jedním z lákadel výstavy Czech Raildays 2020, která proběhne od 9. do 11. června v Ostravě.

„Renovační práce běží podle plánu. Ještě před koncem minulého roku byl nastartován první ze dvou motorů Slovenské strely, nyní už jsou funkční oba. Dokončen je skelet vlaku a nyní se pracuje především na interiéru,“ říká Pavel Lazar, výkonný ředitel Tatra Trucks, která Slovenskou strelu vlastní a s vydatnou pomocí dotačních peněz jí vrací zašlou krásu.

Přestože práce na renovaci běží dobře, objevují se i nové problémy, které je nutné řešit za pochodu. Ukázalo se například, že původní železniční dvojkolí Strely je v horším stavu, než se čekalo. „Dvojkolí jsou poměrně hodně opotřebovaná a přesto, že se počítá se zastavěním původních kol, aktuálně se kreslí a hledá výrobce replik, které budou připraveny na případnou výměnu,“ prozradil Lazar.

Přestože v té době už by měla být plně pojízdná, do Ostravy, kde se chystá její obnovená premiéra, se v červnu Slovenská strela ještě nevydá vlastní silou. Technický unikát se statutem národní kulturní památky totiž ještě nebude mít za sebou všechny předepsané zkoušky a homologace nutné pro povolení provozu na dráze.

„Předpokládáme ale, že pravděpodobně už někdy v září by Slovenská strela měla být plně způsobilá k provozu na železnici,“ uvedl Lazar.

Tatra Trucks jako investor renovace vlaku s elektromechanickým přenosem výkonu ovšem nelpí pouze na technické stránce rekonstrukce, ale velkou pozornost věnuje i historickým detailů. U někdejšího provozovatele občerstvení na palubě Slovenské strely se našla výrobní dokumentace k původnímu nádobí a vzniknout mají jeho přesné repliky. Ti, kdo budou mít to štěstí, a po dokončení Slovenské strely se jí projedou, si tak budou moci vychutnat kávu nebo čaj ze servisu ve stejném designu jako ve třicátých letech minulého století. Tatra Trucks navíc uvažuje o tom, že nádobí nenechá vyrobit pouze v množství potřebném pro palubní servis Strely, ale další repliky by mohly být k zakoupení jako sběratelské a reprezentační předměty.

Diskuzní workshop radil s volbou budoucí kariéry

Účastníci diskuzního workshopu Můj život po škole se dozvěděli, které webové aplikace jim pomohou při volbě budoucí kariéry.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Účastníci diskuzního workshopu Můj život po škole se dozvěděli, které webové aplikace jim pomohou při volbě budoucí kariéry.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Místní akční plán ORP Kopřivnice II ve spolupráci s Paktem zaměstnanosti, z. s., pořádal ve středu 5. února tři akce zaměřené na pomoc s volbou budoucí kariéry.

Tou největší byl diskuzní workshop Můj život po škole cílený na rodiče a jejich děti, žáky 7.–9. tříd. Ten se konal odpoledne a přilákal přes dvacet zájemců. V úvodu pohovořila Kateřina Tvrdá z Paktu zaměstnanosti Moravskoslezského kraje o tom, že rodiče se svými dětmi si mohou doma v klidu vyzkoušet internetovou aplikaci s názvem Můj život po škole, která obsahuje databázi 180 povolání. „V aplikaci získáte všechny potřebné informace – od platů, uplatnění včetně potřebného vzdělání, a to včetně nabídky škol i učilišť,“ uvedla Kateřina Tvrdá. Druhá část aplikace je pak věnována finanční gramotnosti. „Je dobré, abyste ji prošli společně s vašimi dětmi, abyste jim vysvětlili pojmy, které neznají. Například rozdíl mezi nájmem bytu a osobním vlastnictví. V této části aplikace děti vyklikávají výdaje, tedy kam půjdou jejich vydělané peníze. Na závěr se pak dozvědí, zda jim něco zbylo, nebo budou v minusu,“ okomentovala Kateřina Tvrdá. Ta se v průběhu prezentace podělila o své zkušenosti, které získává, když aplikaci vyplňuje přímo s žáky na školách. Kateřina Tvrdá upozornila rodiče na další webovou aplikaci infoabsolvent, která jim může pomoci s volbou povolání. Tento web je informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce.

Následně psycholog František Hodný hovořil o tom, že nejen žáci 8. a 9. tříd nemají jasno o své budoucí kariéře, ale ani hodně středoškoláků. „Jen třetina 18letých ví, co chce dělat. Ostatní nemají jasno a to je problém,“ podotkl František Hodný a dodal, že když člověk nedělá práci, která ho baví, je to na výkonu poznat. Před volbou svého povolání by se měl člověk zamyslet, aby dělal to, v čem je dobrý, a v tom se rozvíjel. Jak poznamenal psycholog, poradit s nasměrováním budoucí kariéry mohou pedagogicko-psychologické poradny, ale i další organizace. „Na jakou práci se zájemce hodí, může pomoci osobnostní test, který si každý může vyzkoušet na aplikaci emiero.cz,“ uvedl František Hodný.

Na závěr mohli přítomní pokládat dotazy. Někteří ale využili osobní konzultace s přítomnými lektory. „Workshop si účastníci pochvalovali,“ poznamenala Kateřina Harabišová, manažerka projektu Místního akčního plánu.

V rámci připraveného programu dopoledne se nad volbou své budoucí kariéry zamýšleli žáci osmých tříd v ZŠ a MŠ 17. listopadu, kteří si pod vedením Kateřiny Tvrdé vyplňovali internetovou aplikaci. Odpoledne pak obdobný program jako pro veřejnost proběhl pro výchovné poradce ze škol.

Komunitní plán se bude projednávat 19. února

Kopřivnice (hod) – Ve středu 19. února se uskuteční společné jednání všech skupin činných v rámci plánování sociálních služeb v Kopřivnici. Do zasedací místnosti v 10. patře radnice jsou na 15.30 hodin zváni všichni, které tato problematika zajímá.

Členové pracovních skupin, tedy skupin osob se zdravotním postižením, znevýhodněním a jiným omezením, seniorů a osob v tíživé životní situaci budou seznámeni s plněním III. střednědobého plánu sociálních služeb. V rámci roční monitorovací zprávy se dozvědí, jak se dařilo naplňovat jednotlivé aktivity, a také to, co se připravuje na nejbližší období. „Na jednání seznámíme přítomné s průběhem mapování potřeb pečujících osob, které stále probíhá, a také jim představíme novinky v sociální oblasti, které se připravují,“ přiblížila náplň jednání skupin Komunitního plánu Blanka Uherková, pracovnice sociálního odboru kopřivnické radnice.

Další vysloužilý výměník na sídlišti se mění v garáže

Kopřivnice (dam) – Začala přestavba další z vysloužilých výměníkových stanic na garáže. Tentokrát vznikne deset krytých parkovacích míst ve výměníku na sídlišti Sever na ulici 17. listopadu. Do úpravy objektu město jako jeho vlastník investuje víc než 3,3 milionu korun bez DPH. Nutné stavební úpravy přijdou na víc než 3,1 milionu a projektová dokumentace spolkla necelých 200 tisíc bez DPH.

Ve veřejné soutěži vybraná stavební místní firma Chalupa a syn, s. r. o., realizuje bourání železobetonových konstrukcí, které v objektu zůstaly po demontáži původní horkovodní technologie. Zlikviduje vnitřní příčky a prohlubně a instalační kanál v podlaze. Postaven bude nový vjezd do objektu a opravy se dočká podlaha i stěny. Původní ocelová vrata nahradí automatická sekční vrata a realizována bude výměna prosklených copilitových stěn. Součástí opravy je i rekonstrukce elektroinstalace, úpravy rozvodů vody, kanalizace a topení, nová vodovodní přípojka. Budova se dočká opravy i zvenčí, kdy dojde k výměně střešní krytiny i povrchové úpravě fasády.

Stavební práce budou hotovy nejpozději na konci dubna. Před dokončením rekonstrukce město oficiálně vyhlásí nabídku na pronájem a ze zkušeností očekává velký zájem o pronájem parkovacích míst. Za ta pak motoristé radnici zaplatí 918 korun měsíčně.

Zápisů o určení otcovství je dvojnásobek počtu uzavřených manželství

Uzavírané sňatky a určování otcovství
Uzavírané sňatky a určování otcovství

Kopřivnice (hod) – V průběhu loňského roku bylo v matričním obvodu Kopřivnice sezdáno 61 manželských párů, z toho bylo osm církevních sňatků a v deseti případech byl jeden ze snoubenců cizinec. O rok dřív bylo sezdáno 63 manželských párů, z nichž devět oddal zástupce církve a u čtyř svateb byl jeden ze snoubenců cizinec.

Vloni si své ano snoubenci nejčastější říkali v obřadní síni města, která je v Ringhofferově vile v parku dr. Beneše. „Mimo obřadní síň se konaly čtyři svatby. Své ano si řekli na Fojtství, v penzionu Pod Bílou horou a na Bubla ranči,“ okomentovala místa loňských obřadů matrikářka Vladimíra Topičová.

Zatímco v minulosti bylo nejvíce svateb v jarních měsících, nyní je to v létě. Některé páry si přejí, aby se obřad konal venku. Tady ale platí, že pokud se uzavírá manželství na jiném místě než v obřadní síni, musí si snoubenci zajistit bezproblémový průběh obřadu i v nepříznivém počasí, což někdy činí problém. „V loňském roce proběhly také tři svatby v Závišicích, kde tamním snoubencům vyšel vstříc starosta Závišic Ladislav Lipový, který manželské páry oddával. V Závišicích si své ano řekli snoubenci na obecním úřadě, na boowlingu a venku za restaurací U Kremla,“ uvedla matrikářka.

V loňském roce vydaly matrikářky kopřivnické radnice osm osvědčení pro uzavření sňatku před orgánem církve a dvanáct vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství občanů ČR v cizině. „Toto vysvědčení potvrzuje, že je občan dle platných zákonů způsobilý uzavřít manželství v cizině. Stejně tak jako cizinec, který musí předložit potřebné doklady ze svého domovského státu, aby mohl uzavřít manželství u nás,“ upřesnila Vladimíra Topičová.

Protože stále velký počet dětí se rodí nesezdaným párům, na matrice se před jejich narozením provádějí tzv. zápisy o určení otcovství. Vloni o tento zápis požádalo 130 rodičovských párů, o rok dřív jich bylo 154, což bylo za posledních deset let nejvíce.

Brose potřetí v řadě obhájilo pozici mezi nejlepšími zaměstnavateli

Kopřivnice (dam) – Společnost Brose CZ zůstává v elitní skupině nejlepších zaměstnavatelů v tuzemsku. Už potřetí v řadě se může pyšnit certifikací vydanou Top Employers Institutem. V roce 2019 uspělo v České republice v přísném auditu pouze 17 společností. Letos se jejich počet ještě snížil a právo užívat titul Top Employer získalo pouze 14 v Česku působících firem.

„Aby byla společnost označena jako nejlepší zaměstnavatel, musí prokázat, že implementace personálních strategií obohacuje pracovní prostředí zaměstnanců. Certifikované společnosti jsou vynikajícím příkladem odhodlaného řízení personálu, neustálého zlepšování a příslibu lepšího světa práce,“ řekl David Plink, generální ředitel Top Employers Institutu na adresu úspěšně certifikovaných firem.

Globální certifikační program Institutu nejlepších zaměstnavatelů označil více než 1 600 top zaměstnavatelů ve 119 zemích na pěti kontinentech. Dotazník, který certifikované společnosti vyplňují, obsahuje 100 otázek, které zkoumají 600 praktik z 10 praktických oblastí od personálního plánování, získávání talentů a školení přes řízení výkonu, rozvoj vedení, plánování kariéry až po odměny a benefity či firemní kulturu na pracovištích.

„Je to uznání vysoké úrovně aktivit společnosti Brose v oblasti personální politiky na celém světě, zároveň se jedná o potvrzení její úspěšné implementace na lokální úrovni a její přizpůsobení potřebám našich místních zaměstnanců,“ říká o certifikaci Top Employers Institutu Niclas Pfüller, jednatel Brose CZ. Podle jeho slov rozvoj firmy úzce souvisí s rozvojem zaměstnanců a firemní kultury. „Musíme být připraveni implementovat nejmodernější technologie, které zastanou těžkou práci, zároveň musíme poskytnout našim zaměstnancům takové podmínky a příležitosti kariérního rozvoje, které jim umožní s těmito technologiemi držet krok. Snažíme se nastavovat laťku vysoko nejen coby dodavatel v automobilovém průmyslu, ale také coby zaměstnavatel,“ dodává Niclas Pfüller.

Plusové body v hodnocení si společnost Brose CZ připsala například svým programem péče o zdraví zaměstnanců. Organizační struktura firmy obsahuje oddělení Péče o zaměstnance a rodinu, jehož součástí jsou firemní lékař a sestry a fyzioterapeuté. V prosinci firma otevřela v kopřivnickém závodě nové fyzioterapeutické prostory s nejmodernějším diagnostickým a terapeutickým vybavením jako například Redcord, Posturomed nebo Back-check. V gymnastickém sále budou probíhat lekce jógy nebo cvičení na TRX či SM Systému.

Brose v Česku zaměstnává přibližně 3 100 lidí. Nejvíce v Kopřivnici, ale také v Rožnově pod Radhoštěm a v Ostravě, kde působí Servisní středisko sdílených IT služeb.

Stíny

Mezi šestou hodinou ranní a čtrnáctou hodinou odpolední 3. února odcizil neznámý pachatel v Mošnově z Průmyslové ulice osobní motorové vozidlo zn. Škoda Octavia combi, barvy černé metalízy, registrační značky 4T4 8884, čímž poškozenému 28letému majiteli z Novojičínska vznik-la celková škoda na majetku ve výši 80 tisíc korun. Tento přečin krádeže, případně přečin neoprávněného užívání cizí věci nyní prověřují policisté z OO v Příboře v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty. Jakékoli informace k odcizenému vozidlu lze sdělit na tel. číslo 974 735 751, případně na linku 158.

Začalo každoroční šetření životních podmínek domácností

Kopřivnice (hod) – Český statistický úřad provádí v letošním roce každoroční výběrové šetření o životních podmínkách domácností pod názvem Životní podmínky 2020, které navazuje na přechozí ročníky tohoto šetření, jehož cílem je získání dlouhodobě srovnatelných údajů o sociální a ekonomické situaci ve 34 evropských zemích. Dalším cílem je získání dat pro výpočet ukazatelů peněžní a materiální chudoby.

Šetření probíhá od února a potrvá až do 24. května v 11 403 českých domácnostech, z nichž se 6 653 zúčastnilo šetření již v předchozích letech. Všechny domácnosti byly do šetření zahrnuty na základě náhodného výběru počítačem.

Do šetření budou zahrnuty všechny osoby, které mají ve vybraném bytě obvyklé bydliště. Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a získaná data jsou chráněna.

Terénní pracovníci zapojení do šetření, kteří občany v tomto období mohou kontaktovat, se budou prokazovat průkazem tazatele a zároveň zaměstnance ČSÚ nebo dokladem totožnosti.

Bližší informace je možné získat na Krajské správě Českého statistického úřadu u paní Evy Kramolišové na tel. čísle 595 131 212 nebo na e-mailu eva.kramolisova@czso.cz.

SmVak bude opravovat vodojemy i vodovody

Kopřivnice (hod) – Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava letos budou rekonstruovat vodojemy, vodovody a jen na Novojičínsku přijdou investice na více než 90 milionů korun.

Rekonstruovat se bude vodojem v Mniší. „Ten slouží k akumulaci pitné vody ze zdroje Kazničov pojmenovaného podle stejnojmenného vrcholu v Hukvaldské oboře, který zásobuje lokality Mniší a Vlčovice. Důvodem stavební akce je špatný technický stav částečně historického vodojemu,“ říká ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek s tím, že investice přijde na téměř 12 milionů korun.

Rekonstruován bude vodovod také v Příboře na náměstí Sigmunda Freuda a v ulicích Nádražní, Politických vězňů a Stojanova, kde bude za více než čtyři miliony korun vyměněno litinové potrubí za řad z tvárné litiny v délce 222 metrů. Stavba přijde téměř na devět milionů korun.

Dokončena bude rekonstrukce a intenzifikace čistírny odpadních vod ve Štramberku – Kanadě. Tedy druhého čistírenského provozu ve městě, který je v uplynulých letech ze strany SmVaK Ostrava komplexně rekonstruován. Dojde k navýšení kapacity ze současných 250 kubíků na 320 kubíků odpadní vody denně. „Díky tomu budou moci být v případě potřeby napojeny na čistírnu další lokality. Rekonstruováno bude hrubé předčištění, vybudován bude nový stupeň biologického čištění ve dvou paralelních linkách a kalojem. Dojde tak ke zvýšení efektivity čistírenského procesu,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

V čistírně odpadních vod v Kopřivnici bude zahájena výstavba dosazovací nádrže s předpokládanými náklady 39 milionů korun, která bude dokončena v roce 2021.

Kompenzační pomůcky je možné zapůjčit

Kopřivnice (hod) – Život zdravotně postiženým a seniorům mohou usnadnit kompenzační pomůcky. S jejich pomocí mohou překonávat bariéry, zapojovat se do běžného života a věnovat se svým zálibám. Kompenzační pomůcky používají i lidé v průběhu rekonvalescence po úrazu.

Způsoby získání kompenzační pomůcky jsou různé, někteří ji dostanou od odborného lékaře hned, někteří čekají na poukaz déle. Situaci však mohou vyřešit, a to zapůjčením potřebné kompenzační pomůcky, které půjčuje Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, o. p. s.

„V praxi zapůjčení probíhá tak, že si telefonicky nebo osobní návštěvou v úřední hodiny u sociálního pracovníka ověříte, zda je požadovaná pomůcka na skladě příslušného pracoviště. Pokud ano, domluvíte se na termínu a způsobu převzetí. Po sepsání smlouvy lze pomůcku zapůjčit. Žadatel potřebujete pouze občanský průkaz a dostatečný obnos na zálohu. Ceník sdělí pracovník, nebo jej zájemci najdou na webových stránkách organizace,“ uvedla Eva Kaštovská, sociální pracovnice novojičínské pobočky Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje.

Organizace je schopna zajistit přepravu pomůcky až domů ke klientovi. „V případě, že se jedná o složitější pomůcku, pracovník ji na místě složí a vysvětlí, jak s pomůckou zacházet. Obdobné je to, když klient už pomůcku nepotřebuje. Odpovědný pracovník si domluví termín, kdy provede demontáž a odvoz pomůcky. Při vracení pomůcky proběhne i závěrečné vyúčtování doby pronájmu,“ dodala Eva Kaštovská. Více informací najdou zájemci na webu czp-msk.cz.

Akce s harmonikářem přilákala 50 seniorů

Společné zpívání při harmonice přilákalo do Vily Machů padesátku seniorů.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Společné zpívání při harmonice přilákalo do Vily Machů padesátku seniorů.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Padesátku seniorů přilákala ve středu 5. února do Vily Machů tradiční akce s názvem Sejdeme se, zazpíváme, dobrý vtip si k tomu dáme.

Senioři si za hudebního doprovodu harmonikáře Lubomíra Piskoře z Hukvald zazpívali písničky z dob svého mládí. Pauzy mezi zpěvem vyplnili sami účastníci vyprávěním vtipů.

„Senioři příjemně strávili dvě hodiny. Jsem ráda, že do Vily Machů přišlo pár nových seniorů, kteří ještě nebyli na žádné námi pořádané akci,“ uvedla Pavla Zrunková, pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví, která má akci pro seniory na starosti.

Akce ve Vile Machů byla letos již druhou, kterou kopřivnická radnice pořádá v rámci projektu Aktivní senior 2020 aneb Setkávání při sportu, zábavě i vzdělávání. Další z nich se uskuteční až 2. března v zasedací místnosti na radnici, kde se o své zážitky z cest podělí Vladimír Váchal.

Indián v ohrožení v podání HaDivadla převede na jeviště teorii relativity

Kopřivnice (dam) – Loňská Kopřiva nabídla ve svém programu komedii Doma u Hitlerů, která je součástí cyklu inscenací Proměny 20. století, další kousek ze stejného cyklu přiveze brněnské HaDivadlo už dnes večer. Titul Indián v ohrožení skrývá jedinečné divadelní zpracování zřejmě nejpřelomovějšího vědeckého objevu minulého století, a to Einsteinovy teorie relativity, která zcela změnila pohled lidstva nejen na fyziku, ale i na svět i celý vesmír.

Přes svůj netradiční a nesnadno uchopitelný námět je Indián v ohrožení velmi úspěšnou inscenací, hraje se už víc jak 12 let a často se jí dostává přídomků jako kultovní či legendární. Pětaosmdesátiminutové představení je rozděleno do dvou částí. V úvodu se divákům dostane povšechného výkladu o lidském fyzikálním poznání od Newtonovy mechaniky, přes termodynamické zákony až k einsteinovské relativitě. Přednášku od pohledu velmi zvláštního profesora v podání Cyrila Drozdy oživují demonstrace v podání různě protežovaných asistentů. To vše dělá výklad nejen zábavnějším, ale i poměrně dobře pochopitelným.

Ve druhé polovině představení se tabule popsaná vzorci rozevře a diváci se stávají diváky stylizovaného ztvárnění jednoho ze slavných myšlenkových experimentů Alberta Einsteina. Inscenátoři se pokoušejí demonstrovat z pohledu běžného chápání reality komplikované propojení času a pokřiveného prostoru z pohledu různých pozorovatelů, a to prostřednictvím scének ve vlaku jedoucího do Curychu naplněného postavami s typickou einsteinovskou kšticí na hlavách. Diváci se tak mohou stát svědky fyzikálních paradoxů stejně jako vnímat filozofický podtext přelomových objevů. Podivné časové paradoxy a další problémy přibližují divákům jednoduché, ale velice efektní divadelní triky, které jsou ovšem velmi náročné pro herecký ansámbl, každé lehké slovní zaškobrtnutí, opožděný nástup některého z herců by totiž mohly pečlivě budované divadelní iluze snadno narušit.

Představení si vysnil Jiří Havelka, režisér pražské Ypsilonky, a připravil ji v úzké spolupráci se souborem HaDivadla. Velkou roli má v představení i scéna Dády Němečka nebo hudba Dominika Renče. Herecky se na představení podílí Cyril Drozda, Miloslav Maršálek, Jiří Svoboda, Marie Ludvíková a další známé tváře souboru HaDivadla. S tímto představením přijede do Kopřivnice i kmenová herečka divadla a zdejší rodačka Táňa Malíková. Představení, které je součástí nabídky divadelního předplatného KDK, začne v 19 hodin.

Muzeum zahájilo výstavu grafik Lenky Falušiové

Výtvarnice Lenka Falušiová hovoří s návštěvníky vernisáže své výstavy Tichá přítomnost v kopřivnickém Lašském muzeu.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Výtvarnice Lenka Falušiová hovoří s návštěvníky vernisáže své výstavy Tichá přítomnost v kopřivnickém Lašském muzeu.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Několik desítek lidí se před týdnem sešlo v nevelkém výstavním prostoru Lašského muzea na vernisáži výstavy Lenky Falušiové nazvané Tichá přítomnost. Mladá grafička se svými díly po několika měsících střídá ve výstavním programu fotografii, byť například svým tématem a zadumaným pojetím je snímkům Petra Helbicha velmi blízko.

„Jsme výrazně omezení prostorem, i přesto jsme se s autorkou pokusili na výstavu umístit ukázku co nejširšího záběru toho, čemu se Lenka Falušiová věnuje, i když jsme se omezili jen na grafické techniky. Jsou tady proto k vidění jak chtělo by se říci až monumentální grafické listy stejně jako miniaturní formáty,“ říká Pavel Dvořák, kurátor Lašského muzea. Očima Lenky Falušiové mohou návštěvníci až do 12. dubna vidět nejen zákoutí lesů, ale třeba i detaily lišejníků nebo kolekci grafik zachycující skály, kterým se výtvarnice aktuálně věnuje, a Kopřivnice je jedním z prvních míst, kde jsou její grafiky s tímto námětem vystaveny.

Cvíček bude přednášet o Janu A. Komenském

Kopřivnice (dam) – Další z přednášek Ladislava Cvíčka v prostorách Vily Machů je připravena na středu 19. února. Tentokrát bude věnována osobnosti a dílu Jana Amose Komenského. Toho Cvíček představí především pohledem spisovatele Františka Kožíka, kterého s učitelem národů pojilo společné místo narození a který o něm napsal hned tři knihy. Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského vyšel v roce 1958. V roce 1970 Kožík knihu přepracoval a vydal biografický román Světlo v temnotách. O dalších 15 let později připravil o Komenském ještě knihu Anděl míru mířenou především na mladé čtenáře. „V té Kožík, který Komenského život dopodrobna studoval, boří některé mýty, které se o něm hluboce zakořenily, a publikování jiného pohledu nebylo po chuti tehdejší moci. I o tom bude řeč,“ slibuje Ladislav Cvíček. Jeho přednáška začíná tradičně v osmnáct hodin ve společenském sále Vily Machů.

„Etiketa dnes lidi zajímá, jsem na roztrhání,“ pochvaluje si Ladislav Špaček

Někdejší hradní mluvčí a odborník na etiketu Ladislav Špaček návštěvníky svého programu v kulturním domě dvě hodiny nejen poučoval, ale i dobře bavil.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Někdejší hradní mluvčí a odborník na etiketu Ladislav Špaček návštěvníky svého programu v kulturním domě dvě hodiny nejen poučoval, ale i dobře bavil.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice – Dvě hodiny vyprávění o pravidlech společenského chování, které nebyly jen nudnou přednáškou, ale zábavným večerem stráveným ve společnosti šarmantního řečníka, to byl program Etiketa není věda – O etiketě vážně i vesele, se kterým Ladislav Špaček hostoval v úterý 4. února v kopřivnickém kulturním době. Někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla je už dlouhá léta předním odborníkem na etiketu a autorem řady knih na toto téma. Během svého programu v Kopřivnici se ve stručnosti dotkl některých oblastí společenského styku, především oblasti vhodného odívání, ale také obvyklým kontaktním situacím, ve kterých se lidé potkávají, představují se, navazují konverzaci a které jsou živnou půdou pro řadu společenských karambolů. Potom samozřejmě taková ta etiketa všedního dne – v autě, na ulici, v restauraci, no, a k tomu třeba stolování. To vše s velkou mírou nadhledu a příjemného humoru. „Víte, dneska už lidé nejsou ochotní naslouchat Jiřímu Guthu Jarkovskému, jak kárá a volá po dobrých mravech. Dneska to musí být všechno trochu odlehčenější. A kdybych tu etiketu nedělal tak trochu zvesela, tak by už příště nikdo nepřišel,“ vysvětlil Ladislav Špaček k úvodu rozhovoru pro Kopřivnické noviny.

Jak si podle vás stojí etiketa v současné společnosti, upadá její praktické užívání nebo naopak zažívá renesanci?

O úpadku etikety nelze vůbec hovořit. Já se bráním takovým hodnocením, i když je občas slýchám. Dneska drtivá většina lidí ví, co je to etiketa. Drtivá většina rodin má v knihovně Špačka. Podívejte se, kolik lidí chodí na mé přednášky. Já jsem na roztrhání. Dnes jsem tady, zítra ve Žďáru nad Sázavou, pozítří zase jinde. A tak to jde den za dnem. I to je důkazem toho, že etiketa lidi začala zajímat, stala se společenským tématem a vstoupila do povědomí široké veřejnosti. Já jsem spokojen s tím, že si vydobyla takovou pozici ve společnosti.

Je nějaký pro nás Čechy typický prohřešek proti etiketě?

O Češích se třeba říká, že nosí ponožky do sandálů, ale to můžete vidět i leckde jinde. Když jsem byl v Americe, a je mi to až žinantní říkat, tak jsem opakovaně slýchal, že Češi jsou ti, co jezdí špinavými auty a nepoužívají deodoranty. To mi řekli Američané několikrát. Já bydlím na Můstku v centru Prahy, tam kdybych jezdil autem, tak bych zešedivěl, tak raději jezdím tramvajemi a metrem, a když ráno nastoupím do metra, tak si někdy na ta slova vzpomenu. A když se někdy vracím z Rakouska nebo Německa a přejedu hranice a rozhlížím se po autech kolem sebe, tak si na to taky občas vzpomenu. Možná na tom něco bude, i když je mi to trošku trapné přiznávat, protože sám jsem Čech a snažím se dělat dobré jméno své vlasti v zahraničí.

Za co naopak můžeme v tuzemsku chválit?

Bezpochyby můžeme chválit. My přece máme skvělé kořeny. Máme ve své historii Jiřího Gutha Jarkovského. Když se zeptáte kohokoliv, všichni vědí, kdo to byl. To je potěšující a znamená to, že máme základy dobré. Teď jen abychom je neopouštěli. Dneska se kupříkladu spousta mužů domnívá, že hlavním kritériem pro výběr oblečení je pohodlí, ale etiketa není o pohodlí. Když půjdu do Národního divadla, nemůžu mít svetr, jako jsem to viděl, když jsem byl se svou vnučkou v předvečer Štědrého dne na Louskáčkovi. Musíme respektovat žánry situací, do kterých se vypravujeme. Nesmíme být líní. Musíme se přizpůsobit prostředí, kam jdeme. To je to, co nám trošku chybí. Ovšem nejslabší složkou etikety české společnosti je stolování. To je koneckonců nejnáročnější. Vyžaduje určité manipulační dovednosti, odehrává se v uzavřených komunitách rodin a tam samozřejmě získáváme zlozvyky, které dědíme po svých předcích. Můj dědeček si například rozmačkával brambory do omáčky. To a podobné věci jsou zlozvyky, které v sobě máme, to jsem například ve Francii nikdy neviděl.

Jak souvisí etiketa s etikou našeho chování?

Etika je nauka o mravnosti a morálce. Etiketa odráží normu vztahů mezi lidmi. Právě ty vztahy etiketa kultivuje a tím přispívá k tomu, abychom spolu zacházeli lépe, chovali se ohleduplněji, abychom měli větší empatii a tím se přirozeně dostáváme o patro výš do oblasti etiky. Chovat se v souladu s pravidly etikety zároveň znamená být mravný, být ušlechtilý, rozdávat radost, činit to, co je lidem milé, a vystříhat se všeho, co by je uvádělo do tísně.

Často se spekuluje o tom, jak dalece veřejně známé osobnosti, ať už celebrity nebo politici, ovlivňují chování lidí. Ovlivňuje to, co vidíme u nich, jak se chováme my, nebo naopak to, jak se chovají lidé v záři reflektorů, je odrazem chování společnosti?

Politikové nejsou naším vzorem již dávno. Kdyby to tak mělo být, tak potěš pánbůh, to by ten národ vypadal! Teď nemyslím například odívání, to se podstatně zlepšilo. Dnes naši politikové chodí oblečení stejně jako jejich kolegové v Evropském parlamentu. Ale etiketa je komplexní, kdyby to byl jen outfit, tak by to bylo v pořádku, ale ono do toho patří i to, jak se vyjadřujeme, jak se chováme a vystupujeme vůči našim politickým partnerům, případně i soupeřům, tam nám politici vzorem být nemohou. A bohužel je to tak špatné, protože to těm lidem my jako společnost dovolujeme. V politice přece panuje neuvěřitelná restrikce. V okamžiku, kdy se mi ten člověk nelíbí, tak ho prostě příště nezvolím. Ve chvíli, kdy prezident republiky pronese ve veřejnoprávním rozhlase slova, která většina z nás neřekne ani ve 3 hodiny ráno v těžkém deliriu, tak v tu chvíli si měla většina národa říct: A podívejme. Já s ním sice v řadě věcí souhlasím, ale hlavu státu si takto nepředstavuji. Možná by se našel někdo, kdo by se uměl vyjadřovat lépe. Nicméně zdá se, že většině společnosti tyto prohřešky nevadí a tolerují je. Pak se nemůžeme divit a už vůbec si stěžovat na ty, kteří nás jako stát a národ reprezentují. Protože to prostě připouštíme.

Kde se dnes etiketa z vaší zkušenosti v praxi nejčastěji uplatňuje?

Já pracuji především pro manažery firem a úřadů, to jsou ti, kteří mě potřebují nejvíc. Protože u nich chování rozhoduje o tom, jestli si klient vybere je nebo někoho jiného. Pokud budeme hledat jakoukoliv věc, tak nám z Googlu vypadne nabídka desítek tisíc produktů, tak proč by si klient měl vybrat právě mě? No, to proto, že na něj budu působit příjemně, že ho budu umět okouzlit. Rozhodne mé chování a komunikační schopnosti, ty rozhodnou o tom, že můj protějšek se se mnou bude chtít sejít i příště. To je kouzlo, proč si vybere můj produkt. Drtivá většina firem si to uvědomuje, a já jsem proto v jednom kole. Firmy chápou, že právě tudy vede cesta ke zvýšení přidané hodnoty. Nestačí jen dobrý produkt, ale je zapotřebí i něco víc. Jsem rád, že na to spousta institucí přišla a nejen v soukromé sféře. Dnes už na úřad nechodíme s čepicí v ruce a nehrbíme se před úředníkem. Dnes už úředník ví, že žije z našich daní, a tudíž se chová slušně, ale chce to oboustrannost a pořád máme co zlepšovat.

David Macháček

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 13. – so 15. února v 17.30 hodin romantická komedie ČR Chlap na střídačku. Zuzana jednoho dne zjistí, že má její manžel Jiří delší dobu poměr s jinou ženou. Zuzana neváhá, rozhodne se svou sokyni Lenku navštívit a učinit jí tak trochu netradiční návrh. Její plán je přímo skandální. Navrhne jí, aby si péči o Jirku rozdělily a udělaly z něj tak chlapa na střídačku.

Čt 13. – so 15. února ve 20 hodin komedie ČR, SR Příliš osobní známost. Tři ženy. Tři podoby lásky. Tři příběhy radosti i bolesti, štěstí i smutku…

So 15. – ne 16. února v 15 hodin animovaný rodinný film Německa, Číny Super mazlíčci. Robo City je nejmodernější město ze všech, všechnu práci obstarávají roboti. Jenže starosta města zešílel a rozhodl se všechny lidi a zvířata vyhnat z jejich domova. Nesourodá partička domácích mazlíčků se musí pokusit zachránit své domovy a snad i celé město.

Ne 16. – po 17. února v 17.30 hodin krimi komedie ČR Případ mrtvého nebožtíka. Nečekané situace vytvářejí skvělé pozadí kriminálního příběhu inspirovaného známými detektivkami, které skvěle paroduje a utahuje si z nich…

Ne 16. – po 17. února ve 20 hodin mystriózní horor USA Fantasy Island. Charismatický pan Roarke v luxusním, leč odlehlém tropickém rezortu mění tajné sny svých šťastných hostů ve skutečnost. Když se však fantazie stanou noční můrou, musí hosté záhadu ostrova vyřešit, aby si útěkem zachránili život.

Út 18. února v 19 hodin thriller USA Joker. Zkrachovalý komediant Arthur Fleck se jednoho dne ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin šílenství a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker. (Filmový klub)

Čt 20. – so 22. února v 17.30 hodin psychothriller ČR Modelář. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat.

Čt 20. – so 22. února ve 20 hodin romantická komedie ČR, SR Šťastný nový rok. V pohádkově zasněžených Vysokých Tatrách se na jednom místě sejde parta kamarádek, jejich blízcí i úplní cizinci. Každý z nich tu má svůj vlastní příběh, na všechny bez rozdílu ale čeká řada romantických a komických situací a jedno velké překvapení.

So 22. února v 15 hodin animovaný film Nového Zélandu, Číny Mosley. Kozloňové z farmy objeví starodávnou jeskyni s malbami bytostí velice podobných kozloňům – chodí ale vzpřímeně a mají ruce. Kozloň Mosley se rozhodne uprchnout z farmy a vydat se najít bájné Přímáky. Jen ti mu mohou pomoct osvobodit všechny kozloně, včetně jeho rodiny. Zlý farmář však za ním posílá svého lovce…

Ne 23. února ve 20 hodin a po 24. února v 17.30 a 20 hodin romantické drama ČR Můj příběh. Mladá talentovaná Elizabeth rezignuje na úspěšnou kariéru baletky kvůli osudové lásce. Muž jejího srdce má však dvojí tvář, a tak Elizabeth v jediném okamžiku ztratí úplně vše, na čem jí v životě záleželo. Co se však zdálo být koncem, může se stát novým začátkem.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 13. února v 19 hodin Indián v ohrožení – hravý scénický experiment s vtipem demonstruje, co Einsteinův objev v praxi znamená pro prostor a čas, ve kterém žijeme, a tedy i pro nás samotné

Ne 16. února v 10 hodin Rodinka Palečkovic: Jak vyzrát na bacily – pohádka o Honzovi Palečkovi, který dostane rýmu a teplotu, ale naštěstí přijde pan doktor a poradí mu, jak zatočit s bacily

Út 18. února v 19 hodin Splněná přání Evy Hruškové a Jana Přeučila – večerem provází Jiří Zbořil, hostem pořadu je cimbálová muzika Pramínky

Ne 23. února v 15.45 hodin Labutí jezero – přímý přenos baletu z Velkého divadla v Moskvě (sál kina)

Ne 23. února v 16 hodin Když na sále spustí basa aneb Perly české operetky – pojďme si s Tanečním a swingovým orchestrem Bedřicha Pukovce připomenout prvorepublikovou atmosféru a zavzpomínat na zlatou éru české operety

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava Na motivy... – výtvarné práce absolventek kurzu kreslení Akademie třetího věku (do 25. února)

Do pá 28. února Rande naslepo s knihou aneb Nesuďte knihu podle obalu! – přijď si naslepo vypůjčit některou z knih, které jsme pro tebe pečlivě vybrali, krásně zabalili a připravili v dětském oddělení. Třeba to bude konečně ta pravá!

Čt 13. února od 13 do 17 hodin Od srdce k srdci – pokud chcete někomu vyjevit své city nebo jenom potvrdit, že ho máte rádi, můžete ho obdarovat vlastnoručně vyrobeným srdcem

Čt 20. února v 18 hodin Banát: po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku – audiovizuální povídání Petra Nazarova o historii a současnosti Čechů žijících v Banátu již dvě století

MUZEUM TATRA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových – informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Obrazy Miroslava Knapce (do 23. února)

ŠUSTALOVA VILA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Tichá přítomnost – výstava grafik Lenky Falušiové (do 12. dubna)

MUZEUM OLDTIMER

Po–ne 10–17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

VILA MACHŮ

St 19. února v 18 hodin Jan Amos Komenský – další přednáška Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé k zamyšlení

Čt 20. února v 18 hodin Libanon: země hor, cedrů a uprchlíků – cestovatelská přednáška Michala Štěpánka

ŠTRAMBERK

Výstava Štramberk v proměnách času – výstava k 660. výročí města (Muzeum Zdeňka Buriana, do 15. března)

KINO ŠTRAMBERK

Ne 16. února v 19 hodin drama SR, ČR Amnestie

Ne 23. února v 19 hodin komediální drama ČR Pražské orgie

Dopisy čtenářů

Veřejné poděkování

Chtěl bych tímto příspěvkem veřejně poděkovat při likvidaci vzniklého požáru nízké dřevěné hospodářské budovy s chovem domácí drůbeže.

Poděkování si zaslouží: JSDH Vlčovice, JSDH Kopřivnice, HZS MSK Nový Jičín, JSDH Frenštát pod Radhoštěm, kteří v ranních hodinách 30. ledna požár likvidovali. Místní jednotka Vlčovice zůstala na místě zásahu a asistovala vyšetřovateli příčin požáru při vyšetřování.

Ještě jednou všem jednotkám srdečný dík.

KapicoviNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 13. 2. 11.30–12.30, so 15. 2. 15–16.15, ne 16. 2. 15.15–16.30, út 18. 2. 11.30–13, st 19. 2. 11.30–13, čt 20. 2. 11.30–12.30, so 22. 2. 13.30–14.45, ne 23. 2. 17.15–18.30 hodin

FLORBAL: so 22. 2. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - Spartak Pelhřimov (21. kolo Nár. ligy mužů sk. V) - sportovní hala SOU Kopřivnice

FUTSAL: pá 14. 2. od 18.45 hod. FU Kopřivnice - Top Dogs Nový Jičín (1. semifinálové utkání play-off Divize F) - sportovní hala SOU Kopřivnice; pá 14. 2. od 20.30 hod. Jokerit Kopřivnice - SK Krmelín (utkání o 9. místo v Divizi F) - sportovní hala ZŠ E. Zátopka Kopřivnice; ne 16. 2. od 8 hod. 7. turnaj I. tř. NJ/FM; so 22. 2. od 8 hod. 7. turnaj II. tř. NJ/FM – vše sportovní hala SOU Kopřivnice

HÁZENÁ: so 22. 2. od 13 hod. KH ISMM Kopřivnice - SKH Polanka n. O. (12. kolo II. ligy ml. dorostenců - sk. SM), od 15 hod. KH ISMM Kopřivnice - HK FCC Město Lovosice (12. kolo I. ligy st. dorostenců); po 24. 2. od 19.30 hod. KH ISMM Kopřivnice - HC Dukla Praha (19. kolo Strabag Rail extraligy mužů) – vše sportovní hala ZŠ E. Zátopka Kopřivnice

HOKEJ: so 15. 2. od 11 hod. HC Kopřivnice B - Metropolia Silesia (7. kolo LMŽ sk. 31); ne 16. 2. od 11 hod. HC Kopřivnice - HC Studénka (8. kolo LMŽ sk. 31), od 13 hod. HC Kopřivnice - HC Studénka (8. kolo LSŽ sk. 31); so 22. 2. od 16 hod. HC ISMM Kopřivnice - HC Moravské Budějovice (42. kolo II. ligy mužů sk. B); ne 23. 2. od 13.45 hod. HC Kopřivnice - HC Slezan Opava (22. kolo KLP 4. tř.), od 15.15 hod. HC Kopřivnice - HC Slezan Opava (22. kolo KLP 5. tř.) – vše zimní stadion Kopřivnice

KRYTÝ BAZÉN: čt 13. 2. 6–15, 18.30–21, pá 14. 2. 6–8, 16–21, so 15. 2. 12–21, ne 16. 2. 10–19, po 17. 2. 6–8, 19.30–21 kondiční plavání pro veřejnost, út 18. 2. 6–21, st 19. 2. 6–12, 14.30–16, 18.30–21, čt 20. 2. 6–15, 18.30–21, pá 21. 2. 6–8, 16–21, so 22. 2. 12–21, ne 23. 2. 10–19 hodin; upozornění: tréninky ve 2 drahách: út 14.30–15.30 ASK, 15.30–18.30 SSK, st 6.30–8 SKK, čt 6.30–11.15 SKK, dětský bazén: čt 8–12 PŠ

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 15. 2. v 7.55 hod. ČD, Veřovice, Padolí, Mořkov (ČD), Hostašovice (ČD); st 19. 2. v 8.26 hod. AN, Lubina (rozc., BUS), (M) nad přehradou k rozc. Hájov, Hájov kaplička, Hájovský dvůr, Haškovec, Kopřivnice; so 22. 2. v 7.55 hod. ČD, Veřovice ČD, Velký Javorník, Veřovice ČD; st 26. 2. v 7.13 hod. ČD, Kunčice p. O. ČD, (Ž) Magdalena, (Z) Frenštát p. R. ČD

SAUNA: út 14.30–21 ženy, st 14.30–21 muži, čt 10–21 ženy, pá 10–21 muži, so 12–16.30 párovka, 16.30–21 společná, ne 10–19 hodin společná

Výsledky

- Florbal: dorostenci (II. liga – sk. 7- B): FBC Vikings Kopřivnice – FBC Spartak Bílovec 2:1, – TJ Slovan Havířov 2:5.

- Hokej: dorost (20. kolo LMD-X): HC Černí Vlci – HC Bobři Valašské Meziříčí 4:3; ml. žáci (6. kolo LMŽ sk. 31): HC Kopřivnice B – HC Slezan Opava B 6:4; 5. tř. (20. kolo KP 5. tř.): HC Kopřivnice – HK Krnov 14:3.

- Stolní tenis: Divize mužů (15. a 16. kolo): ASK Tatra Kopřivnice – TTC MG Odra GAS Vratimov 10:6, – TTC Frýdlant B 4:10; OP I. tř. (16. kolo): ASK Tatra Kopřivnice B – TJ MSV Studénka A 10:8.

- Volejbal: kadetky (25. a 26. kolo MS přeboru sk. B): KV Kopřivnice – VK Valašské Meziříčí 0:3 a 0:3; st. žačky (5. turnaj MS přeboru sk. C): KV Kopřivnice – TJ Odry 0:2, – TJ Ostrava B 1:2, – TJ Krnov 2:0.

Špačková s Benišovou opět stály na stupních vítězů

Plzeň, Ostrava (cab) – Poslední kategorií (pokud nepočítáme veterány a minibadminton), která v této sezoně bojovala o mistrovské tituly, byla kategorie dospělých. Mistrovství České republiky hostila od pátku 31. ledna do neděle 2. února Plzeň a do hry zasáhla také kopřivnická badmintonistka Eliška Kelnarová. Její cesta turnajem bohužel neměla příliš dlouhého trvání, ve čtyřhře s Kateřinou Frischovou z TJ Sokol Klimkovice ve dvou setech podlehly v prvním kole židlochovickému páru Barbora Otáhalová a Veronika Srncová a v mixu pak Kelnarová s Janem Somerlíkem z Klimkovic vypadli rovněž v prvním kole, když je po třísetovém boji vyřadila dvojice Petr Jelínek (TJ Sokol BC RSC Brno Tuřany) a Dominika Turzová (TJ Astra Zahradní Město).

V sobotu měla v Ostravě turnaj oblastní úrovně kategorie U17, v níž kopřivnický klub reprezentovaly Adéla Špačková a Petra Benišová a obě ve svých disciplínách potvrdily své turnajové nasazení. Špačková skončila druhá ve dvouhře, když ve finále podlehla ve třech setech nasazené jedničce Lucii Krulové (Badminton FSpS MU). V mixu ji pak hned v prvním kole s Janem Frýdkem (Badminton Akademie Olomouc) vyřadila Benišová s Patrikem Hrazdírou z Židlochovic, kteří se nakonec po finálové výhře 2:0 na sety nad Janem Ovčačíkem (Badminton Akademie Olomouc) a Lucií Skařupovou (SK Badminton Přerov) stali celkovými vítězi. Benišová pak ještě obsadila 3.-4. místo ve čtyřhře se Zuzanou Hrdinovou (B.O. Chance Ridera Sportclub Ostrava), když v semifinále prohrály ve dvou sadách s jedničkami deblu Lucií Metzovou (TJ Sokol Klimkovice) a Valérií Žurkovou (B.O. Chance Ridera Sportclub Ostrava). Tento pár již v prvním kole vyřadil Špačkovou s Terezou Czajovou z Orlové.

Žáci klubu házené hráli na mezinárodním turnaji

Mladší žáci KH ISMM Kopřivnice (v pruhovaných dresech) na mezinárodním turnaji Zorno Cup na Slovensku obsadili pátou příčku.
FOTO: ALŽBĚTA ŠTĚPÁNOVÁ
Mladší žáci KH ISMM Kopřivnice (v pruhovaných dresech) na mezinárodním turnaji Zorno Cup na Slovensku obsadili pátou příčku.
FOTO: ALŽBĚTA ŠTĚPÁNOVÁ

Kopřivnice (cab) – V rámci přípravy na jarní část ligy se žáci Klubu házené ISMM Kopřivnice zúčastnili VII. ročníku mezinárodního chlapeckého turnaje Zorno Cup 2020, který ve slovenských městech Stupava, Záhorská Bystrica a Malacky probíhal od pátku 31. ledna do neděle 2. února. V tamních halách se představilo více než 900 mladých hráčů v 60 družstvech pěti zemí.

Kopřivnice měla zastoupení ve dvou kategoriích. Mladšímu družstvu se podařilo v konkurenci 16 týmů kategorie B12 obsadit výborné páté místo. Ve skupině porazilo slovenskou Šaľu a Havlíčkův Brod, nestačilo pouze na ŠK Zemplín Trebišov a do čtvrtfinále šlo z druhého místa. V něm kopřivničtí mladí házenkáři podlehli pozdějšímu finalistovi Lovosicím, ale v dalších dvou utkáních již nezaváhali a vybojovali pátou příčku. Kopřivničtí starší žáci, kteří dosahují lepších výkonů, mají spolu s karvinskými házenkáři v průběhu roku další tréninky navíc a absolvují spolu i některé turnaje pod hlavičkou HCB Karviná. A tak tomu bylo i v Zorno Cupu v kategorii B14, kde Karviná hrála ve skupině B. Tu po vítězství nad Kuřimí, Kysuckým Novým Mestem a Olomoucí ovládla, jenže ve čtvrtfinále o jednu branku podlehla Novému Jičínu. V utkání o 5.–8. místo pak nestačila na Lovosice a nakonec obsadila sedmou příčku, když zopakovala vítězství ze skupiny nad Kysuckým Novým Mestem. Ostatní kopřivničtí a karvinští házenkáři vytvořili družstvo pod hlavičkou Kopřivnice, cestou turnajem však nedokázali porazit ani jednoho soupeře a mezi 16 týmy skončili poslední. V obou kategoriích dominoval rakouský celek FIVERS WAT Margareten.

Výsledky žákovských družstev KH ISMM Kopřivnice a HCB Karviná na mezinárodním turnaji Zorno Cup 2020 (31. 1. – 2. 2.): kategorie B12 (Záhorská Bystrica): skupina D: KH ISMM Kopř. – HKM Šaľa 17:9, – TJ Jiskra Havlíčkův Brod 19:12, - ŠK Zemplín Trebišov 7:12; čtvrtfinále: KH ISMM Kopř. – RHC Lovosice 9:22; o 5.–8. místo: KH ISMM Kopř. – VSD Danakeszi 18:14; o 5. místo: KH ISMM Kopř. – TJ Sokol Centrum Haná 17:15; sestava a branky Kopř.: V. Kalužová 1, J. Štěpán 53, M. Žárský, V. Stoklasa 2, A. Šebrle 3, M. Pekar 8, K. Pekar 2, J. Stružka 1, M. Štěpán, J. Wirgl, J. Ožana 9, V. Polášek; trenéři: L. Koval, A. Štěpánová; kat. B14 (Stupava): sk. A: KH ISMM Kopř. – HC Nový Jičín 12:18, – HC Tatran Stupava 12:20, – HK Baník Most 9:15; o 13.–16. místo: KH ISMM Kopř. – HBC Olomouc 18:21; o 15. místo: KH ISMM Kopř. – TJ Sokol Centrum Haná 9:16; sk. B: HCB Karviná – SK Kuřim 16:13, – MŠK Kysucké Nové Mesto 16:13, – HBC Olomouc 18:14; čtvrtfinále: HCB Karviná – HC Nový Jičín 11:12; o 5.–8. místo: HCB Karviná – HK FCC Město Lovosice 12:19; o 7. místo: HCB Karviná - MŠK Kysucké Nové Mesto 21:12; sestava a branky Karviné: O. Míra, F. Kraina 2, P. Wünsch 8, O. Siuda 6, O. Fránek 2, O. Krawczuk 4, F. Foral 24, H. Hladil 14, A. Polášek 2, M. Waschek, O. Palička 6, M. Knesl, D. Ošmera 15, J. Šebesta 11; trenéři: J. Hajžmanová, J. Petřek; sestava a branky Kopř.: M. Rejlek, T. Čížek 15, O. Geryk 3, O. Hýl 1, S. Jurdanov 12, J. Štihel 6, J. Příhoda 5, F. Lariš 13, P. Černý 1, T. Halás, J. Kahánek 1, T. Bula, J. Kunc, M. Dvořák 1, Š. Knesl, V. Polášek 2; trenéři: T. Hývnar, J. Novák.

Krasobruslařka Eliška Kubáňová zvítězila v Břeclavi

Kopřivnice (cab) – Posledním závodem před mistrovstvím České republiky byl pro juniorky kopřivnického klubu krasobruslení Velká cena Náchoda, která se konala o víkendu 25. a 26. ledna. Všechna děvčata FSC Kopřivnice potvrdila nominaci na republikový šampionát, ač tentokrát se příliš nevedlo Tamaře Urbanové. Ta po krátkém programu figurovala na čtvrté pozici, ale ve volné jízdě chybovala a se 77,43 b. obsadila sedmé místo. O příčku lépe skončila se 77,57 b. Petra Milčinská a 11. místo obsadila se ziskem 70,47 b. Tereza Marejková.

O týden později zazářila na Velké ceně Břeclavi Eliška Kubáňová, jež zvítězila v konkurenci 42 závodnic kategorie nejmladších žaček osobním rekordem 37,23 b. Na 26. příčce se v téže kategorii umístila Julie Hruškovská, 38. skončila Emma Lejsalová a 40. Izabela Libigerová. „Eliška zajela čistou jízdu. Opět jsme jí ji ztížili, už v ní měla dvě kombinace s dvojitým skokem a zvládla to skvěle. Julie podala také pěkný výkon, bohužel trochu zbytečně spadla u dvojitého salchowa. Pro Izabelu to byl první závod ve vyšším poháru a spolu s Emmou předvedly na své možnosti dobrou jízdu,“ okomentoval malé krasobruslařky jejich trenér Evžen Milčinský. V žačkách pak obsadily 20. příčku Adéla Procházková (po krátkém programu byla 16.) a 22. příčku Marika Demlová (po krátkém programu 19.). „Adéla zajela celkem slušně. Marika v obou jízdách hodně chybovala, ale byla předtím nemocná a po příjezdu z Břeclavi znovu onemocněla, takže to na její výkon mělo určitě vliv,“ dodal Milčinský.

V miniházené škol proběhla pouze Beskydská liga

Kopřivnice (cab) – V minulém týdnu se mělo odehrát kompletní čtvrté kolo soutěže žáků prvního stupně základních škol z Kopřivnice a jejího okolí v miniházené, kterou pořádá Český svaz házené, potažmo kopřivnický klub házené. Ve čtvrtek 6. února se ve sportovní hale ZŠ E. Zátopka Kopřivnice sešly všechny týmy Beskydské ligy, o den později již Lašská liga neproběhla, neboť ZŠ Npor. Loma Příbor měla chřipkové prázdniny a ani ostatní školy nebyly schopny kvůli vysoké nemocnosti družstva poskládat. Turnaj se tak odehraje v náhradním termínu.

Pořadí v tomto kole Beskydské ligy okopírovalo to z kola minulého. Opět dominovala domácí škola ZŠ E. Zátopka Kopřivnice, druhá skončila ZŠ sv. Zdislavy Kopřivnice a třetí ZŠ a MŠ Štramberk. Tentokrát však o pořadí těchto dvou družstev rozhodlo až skóre, protože vzájemný duel skončil remízou. Čtvrté místo pak obsadila bez zisku bodu ZŠ Mniší. Tabulce střelců Beskydské ligy suverénně vládne s 97 vstřelenými brankami Matyáš Pekar ze ZŠ E. Zátopka B, na druhém místě je s 69 brankami Tadeáš Hawkins ze ZŠ sv. Zdislavy a jen o gól méně má na kontě Kryštof Pekar ze ZŠ E. Zátopka.

Výsledky 4. kola soutěže žáků 1. stupně ZŠ z Kopřivnice a okolí v miniházené: Beskydská liga (6. 2.): ZŠ E. Zátopka B – ZŠ sv. Zdislavy 26:10, – ZŠ Mniší 24:8, – ZŠ a MŠ Štramberk 30:9, ZŠ sv. Zdislavy – ZŠ Mniší 17:14, – ZŠ a MŠ Štramberk 14:14, ZŠ Mniší – ZŠ a MŠ Štramberk 10:13; konečná tabulka: 1. ZŠ E. Zátopka B (80:27) 6 b., 2. ZŠ sv. Zdislavy (41:54) 3 b., 3. ZŠ a MŠ Štramberk (36:54) 3 b., 4. ZŠ Mniší (32:54) 0 b.

Fotbalisté Kopřivnice a Vlčovice-Mniší jdou do krajského finále

Bílovec (cab) – Mladším dorostencům fotbalových klubů Kopřivnice a Vlčovice-Mniší se v sobotu 1. února podařilo postoupit do krajského finále soutěže O pohár VV MSKFS, které se bude hrát 1. března v Třinci. Semifinálové kolo v Bílovci vyhrálo kopřivnické družstvo, jež zaváhalo pouze s Vendryní, druhé místo obsadili fotbalisté Vlčovice-Mniší, ti podlehli v derby Kopřivnici a remizovali s Fryčovicemi, které nakonec se stejným počtem bodů skončily třetí.

Výsledky fotbalových družstev FC Kopřivnice a FC Vlčovice- Mniší v semifinále soutěže O pohár VV MSKFS (Bílovec, 1. 2.): FC Kopřivnice – FC Vlčovice-Mniší 4:0, – TJ Odry 9:3, – TJ Vendryně 4:5, – FK Staré Město 5:3, – TJ Sokol Fryčovice 12:1; FC Vlčovice-Mniší – TJ Vendryně 5:3, FK Staré Město 4:2, – TJ Odry 4:3, – TJ Sokol Fryčovice 4:4; konečné pořadí turnaje: 1. FC Kopřivnice (34:12) 12 b., 2. FC Vlčovice-Mniší (17:16) 10 b., 3. TJ Sokol Fryčovice (25:26) 10 b., 4. TJ Vendryně (19:18) 9 b., 5. FK Staré Město (14:20) 3 b., 6. TJ Odry (12:28) 0 b.

Okresní přebor letos ovládne béčko divizního mužstva FU

Kopřivnice (cab) – Futsalové soutěže okresů Nový Jičín a Frýdek-Místek spějí k závěru sezony a v Okresním přeboru je po předposledním turnaji, který se ve sportovní hale kopřivnického učiliště konal v neděli 2. února, znám vítěz. „Béčko“ divizního mužstva FU Kopřivnice má totiž takový náskok, že v závěrečném turnaji nemůže být nikým předstiženo. Po výhře 5:2 nad týmy Lavina Kopřivnice i Lokomotiva Gangsters si připsalo šest bodů a Růžové Tlapičky Hukvaldy na druhém místě na něj ztrácí nedostižitelných 11 b. Boj však bude o další dva poháry pro druhé a třetí nejlepší mužstvo Okresního přeboru. Na druhé Hukvaldy s 22 b. ztrácí třetí Lokomotiva Gangsters i čtvrtý Sviadnov shodně tři body, pátý celek Dragons Nový Jičín má na svém kontě 16 b. a o bod zpět je Lavina Kopřivnice. Záloha divizního Jokeritu Kopřivnice je s 11 b. již definitivně mimo hru o přední příčky, stejně jako osmý Javor Bordovice s pouhými pěti body. Tabulce střelců vládne s 20 brankami Jiří Beneš z Lokomotivy Gangsters, o šest vstřelených branek méně má na druhém místě Přemysl Hajník z „béčka“ Jokeritu. O konečném umístění v Okresním přeboru se rozhodne v sobotu 15. února.

Klára Štěpánová získala na republikovém šampionátu juniorek bronz

Litoměřice (cab) - Vrcholem sezony pro juniorské kategorie a taneční páry bylo o uplynulém víkendu mistrovství ČR, které hostily Litoměřice. Boj o titul mezi juniorkami byl dle očekávání velmi vyrovnaný a jednou z adeptek na medaili byla i kopřivnická krasobruslařka Klára Štěpánová. Krátký program jí nevyšel podle představ, místo trojitého rittbergera skočila jen dvojitý, navíc po něm upadla a kombinaci nedotočila. Ve volné jízdě však zabojovala a uhájila bronzovou medaili, přičemž za vítěznou Theou Reichmacherovou z SKK Mariánské Lázně zaostala o pouhých dva a půl bodu. „V tréninku byla naprosto suverénní, ale opět to nedokázala potvrdit v závodě. Kdyby neudělala ty chyby, s přehledem by vyhrála. Ale je to odraz celé sezony, že v tréninku se daří a v závodě nezvládne skoky. Přesto ta bronzová medaile je skvělá,“ okomentoval výsledek sedmnáctileté české reprezentantky Kláry Štěpánové trenér Evžen Milčinský. Mistrovství ČR se zúčastnily ještě další tři kopřivnické juniorky. Tamara Urbanová obsadila mezi 25 závodnicemi skvělé deváté místo, Petra Milčinská skončila 19. a Tereza Marejková 23.

Po šampionátu se ještě konala Velká cena ASK Litoměřice pro mladší kategorie, které sbírají body pro jejich mistrovství ČR. V kategorii nejmladších žaček jen těsně unikly stupně vítězů Elišce Kubáňové (mezi 42 závodnicemi) a v kategorii nováčci mladší dívky (ta nemá MČR) obsadila deváté místo z 11 děvčat Žaneta Ella Kubáňová. „Eliška v první kombinaci zaváhala, ve druhé upadla, ale jinak ta jízda byla moc hezká. Jsou to pro ni zkušenosti, které zúročí v březnu na svém mistrovství ČR. Hlavně o sbírání zkušeností to pak bylo pro Žanetu, zajela ale všechno, co umí,“ dodal k výkonům obou děvčat Milčinský.

Házenkáři si doma poradili s přemožiteli Karviné

Patrik Fulnek (KH ISMM Kopřivnice, uprostřed) byl po Janu Hanusovi (9 branek) s pěti brankami druhým nejlepším střelcem v utkání proti Brnu.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Patrik Fulnek (KH ISMM Kopřivnice, uprostřed) byl po Janu Hanusovi (9 branek) s pěti brankami druhým nejlepším střelcem v utkání proti Brnu.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

KH ISMM Kopřivnice – SKKP Handball Brno 32:27 (18:12)

Kopřivnice (cab) – Kopřivničtí házenkáři navázali na vítězství z předchozího kola v Zubří a v prvním domácím utkání po zimní přestávce porazili v sobotu 8. února celek SKKP Handball Brno pod vedením bývalého kopřivnického kouče Ivo Vávry.

Brno rozhodně nepřijelo jako absolutní outsider, v minulém utkání totiž nečekaně porazilo Karvinou a bojuje o účast v play-off. Kopřivničtí házenkáři si však brzy vytvořili tříbrankový náskok, který ale hosté ve 13. min. dotáhli na rozdíl jedné branky. Sérií pěti tref v řadě v rozmezí 16. a 22. min. však Kopřivnice znovu odskočila a výrazný náskok si udržela až do přestávky. Ve druhé půli se královopolští hráči několikrát ve skóre domácím přiblížili, ale nikdy se nedostali blíže než na rozdíl tří branek. Kopřivničtí házenkáři si tak vcelku pohodlné vedení pohlídali až do konce.

„V prvním poločase jsme hráli opravdu hezkou házenou a výborně jsme bránili. Za to musím kluky pochválit. Prostor pro zlepšení vidím ve dvou věcech. Ta první je náš nástup do druhého poločasu, kdy jsme nezvládli prvních deset minut, i když jsem na to upozorňoval, že bude důležité je maximální bojovností a aktivitou zvládnout. Nevím, proč se to stalo, mohla to být velká komplikace, kdyby se Brno přiblížilo na míň než ty tři branky. Také jsme nedali hodně vyložených šancí. Tou druhou věcí pro zlepšení je, že jsme nedokázali udržet nastavenou laťku 25 obdržených branek za zápas. Nicméně v obraně už je posun, protože loni ty zápasy byly kolem 35 branek,“ zhodnotil utkání trenér Kopřivnice Lubomír Veřmiřovský. Svůj první domácí zápas odehrála také nová kopřivnická posila z Portorika Hector Magdiet Hiraldo Cepeda, který se zatím české házené přizpůsobuje. „Nebyl jsem zvyklý dostávat rány, u nás není hra tak tvrdá. Ale atmosféra v hale byla dneska úžasná, z toho jsem byl překvapený, na to také nejsem zvyklý,“ dodal portorický hráč.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Chalupa – Střelec 1, Jan Gřes 2, Petřík 2/2, Holbein 1, Polcar, Fulnek 5, Hiraldo Cepeda 4, Jonák 1, Doležal 1, Škarpich, Brito Benítez 2 Donoso Andalaft 4, Hanus 9, Bukovský; 7m hody: 3/2 – 3/3; vyloučení: 2:6.

Strabag Rail extraliga po 17. kole
1. Plzeň17150 2526:42930
2. Dukla Praha17121 4530:43525
3. Karviná17121 4453:39125
4. Zubří17112 4462:41924
5. Kopřivnice17101 6512:47721
6. Nové Veselí17 91 7443:43219
7. Lovosice17 81 8478:43717
8. HBC Jičín17 6110406:45713
9. Hranice17 6011420:44012
10. KP Brno17 6011424:45412
11. Frýd.-Míst.17 2015384:489 4
12. Maloměřice17 1016353:531 2

Adéla Tkáčová má halový titul mistryně ČR v pětiboji

Praha (cab) – Historicky první republikový mistrovský titul pro Atletický klub E. Zátopka Kopřivnice získala v pátek 7. února Adéla Tkáčová, která zvítězila v halovém atletickém pětiboji žákyň v osobním rekordu 3 459 bodů (zlepšení o 256 b.).

Mistrovství ČR v halovém víceboji žactva, dorostu, juniorů a dospělých hostila v pátek 7. a v sobotu 8. února atletická hala v pražské Stromovce. V pátek se rozdělovaly medaile v pětiboji žákyň, kde kopřivnický klub reprezentovaly dvě atletky. Tkáčová vstupovala do závodu ze druhého místa republikových tabulek, Ema Feilhauerová z pátého. Tkáčová vylepšila osobní i klubový rekord v běhu na 60 m s překážkami a ve skoku vysokém, zlepšila se také v kouli a po solidním výkonu v dálce šla do závěrečné osmistovky se ztrátou zhruba 40 b. na vedoucí Veroniku Jakusidisovou z Blanska. Ta byla ve skoku dalekém suverénní, ale horší běžkyní, což se také potvrdilo a Tkáčová vybojovala zlato. Feilhauerová si vylepšila osobní rekord na překážkách, halový osobní rekord také ve skoku vysokém, v kouli za svým maximem zaostala pouze o 2 cm, průměrného výkonu dosáhla v dálce, ale solidní osmistovka ji posunula na konečné páté místo ziskem 3 157 b., čímž si o 122 b. vylepšila osobní rekord. „Ve skoku dalekém Adélu trochu limitovaly obavy z loňského zranění odrazové nohy, ale výkon 517 cm ji udržel ve hře o titul a v závěrečné osmistovce věděla, že je lepší běžkyní. Hodně to bolelo, ale titul vybojovala. Ema dlouho zvažovala start na mistrovství, protože v přípravě i v závodech ji limitovalo listopadové zranění zad, což se nejvíce projevilo v dálce, a právě tam jí utekla medaile. I přesto si ale vylepšila osobák,“ chválila obě své svěřenkyně trenérka AK EZ Jana Feilhauerová.

Výborný sedmiboj předvedl Daniel Hanzelka, který závodil se soupeři o rok staršími. Ten obsadil výkonem 3 594 b. (posunul si osobní rekord o 203 b.) sedmou příčku, přičemž ve svém ročníku byl nakonec nejlepší. Na úvodní šedesátce zaostal za svým osobním rekordem jen o setinu, v dálce mu k jeho maximu také moc nescházelo a další osobáky v pátek přidal v kouli a ve výšce. Druhý den zahájil osobním rekordem na šedesátce překážek, pokračoval slušným výkonem v tyči a soutěž zakončil dalším osobákem v závěrečném běhu na 1 km.

Proti Hodonínu se blýskl hattrickem Robin Gebauer

HC ISMM Kopřivnice – BK Havlíčkův Brod 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Kopřivnice (cab) – Nezvykle v pátek odehráli kopřivničtí hokejisté další druholigové utkání. V předehrávce 45. kola hostili 7. února Havlíčkův Brod a ani ten nedokázal přerušit sérii výher kopřivnického celku, který tak nekompromisně míří tabulkou vzhůru.

V první třetině si obě mužstva zahrála přesilovou hru, ale ani jedno se v ní neprosadilo. Oba gólmani udrželi čisté konto, a tak se v prostřední periodě začínalo od začátku. Kopřivnice udeřila během 23 sekund ve 28. min., když se nejprve střelou pod horní tyč prosadil Suchý a poté po ledě dostal puk za Holíkova záda Sluštík. Ve 35. min. snížil Michálek střelou z voleje v přesilové hře a vyrovnat mohl v další početní výhodě Vala, puk však brankovou čáru přešel až po zaznění sirény oznamující konec druhé třetiny.

V závěrečné dvacetiminutovce se Bruslaři tlačili do útoku, naráželi však na výbornou kopřivnickou obranu a brankáře Hromadu. V 58. min. nebyl uznán gól také domácím, kdy Ďurač obkroužil bránu a zasunul puk za Holíkova záda, důvodem bylo postavení útočícího hráče v brankovišti. Hosté to ještě zkoušeli s šesti hráči v poli, sekundu před koncem ale vítězství Kopřivnice pojistil trefou do prázdné brány Matěj Mach. „Dnes jsme opět táhli za jeden provaz. Věděli jsme, že nemůžeme hrát se soupeřem hokej nahoru dolů. Vycházeli jsme z obrany, za kterou byl výborný Hromada. Trpělivost se vyplatila a bereme tři body,“ uvedl klíč k výhře kopřivnický trenér Jaroslav Kofroň.

Branky Kopřivnice: 28. Suchý (Imrich, J. Mach), 28. Sluštík (F. Fojtík), 60. M. Mach (Marek, T. Fojtík); sestava Kopř.: Hromada – Bail, Stříž, Štěpánek, Krzak, T. Fojtík, Imrich – Suchý, Sluštík, Daron, Hrubý, Gebauer, F. Fojtík, Ďurač, M. Mach, Gola, J. Mach, Marek, Bochnak, Ollender.

HC ISMM Kopřivnice – SHK Hodonín 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Kopřivnice (cab) – Hned druhý den čekalo kopřivnické hokejisty utkání s Hodonínem, který v této sezoně ještě neporazili. To už však po sobotě neplatí a šesté vítězství v řadě zařídil ve 38. kole hattrickem Robin Gebauer. Poprvé se tento útočník, jenž se do kopřivnického týmu letos vrátil po ročním disciplinárním trestu, trefil ve 13. min. těsně po skončení přesilové hry. Hosté však v závěru první třetiny skóre otočili. Nejprve v 19. minutě vyrovnal Mlynář a 28 s před první přestávkou poprvé v dresu Drtičů skóroval Kozubík.

V sedmé minutě druhé třetiny v přesilovce srovnal Gebauer a možnost přidat další branky měla Kopřivnice v dlouhé početní výhodě po faulu Mlynáře, který za faul do oblasti hlavy a krku obdržel trest na 5 min. a do konce utkání. Během tří a půl min. se však domácím skórovat nepodařilo a navíc pak sami obsadili trestnou lavici. Nerozhodný stav 2:2 vydržel do 38. min., kdy hodonínské obraně ujel Gebauer a blafákem nedal Javůrkovi šanci. V závěrečné periodě hosté zvýšili tlak, což bylo podpořeno i třemi přesilovkami, ale vždy narazili na perfektně chytajícího Hromadu. V závěru třetiny si vzal trenér Drtičů oddechový čas a odvolal brankáře, definitivní vítězství Kopřivnice však potvrdil šest sekund před koncem trefou do prázdné klece Suchý. „Musím před kluky smeknout. Po první třetině to s námi nevypadalo dobře, ale nezabalili to a neskutečně zabojovali. Patří jim velký dík. I fanouškům,“ dodal trenér Kofroň.

Branky Kopřivnice: 13. Gebauer (Bochnak), 27. Gebauer (Štěpánek, J. Mach), 38. Gebauer (Bochnak, Ollender), 60. Suchý; sestava Kopř.: Hromada – Bail, Stříž, Štěpánek, Krzak, T. Fojtík, Imrich – Suchý, Sluštík, Daron, Hrubý, Gebauer, F. Fojtík, M. Mach, Gola, J. Mach, Marek, Bochnak, Ollender.

II. liga mužů sk. V po 38. kole
1. Šumperk342542 3173:8185
2. Havl. Brod35182411139:11662
3. Opava34172312125:10958
4. Hodonín33119310129:12154
5. Val. Meziříčí34152413118:10653
6. Kopřivnice35152315113:10552
7. Nový Jičín34114118105:13942
8. Žďár n. S.33102417108:13638
9. Mor. Buděj.34 40327 97:19415

V utkání s Letkou Vikingové nezvládli druhou třetinu

FBC Letka Toman Finance Group – FBC Vikings Kopřivnice 9:5 (0:1, 8:1, 1:3)

Ostrava (cab) – Pohodu z posledních dvou vítězných zápasů si bohužel kopřivničtí florbalisté do 19. kola Národní ligy sk. Východ, v němž v sobotu 8. února hráli na palubovce Letky, nepřenesli, a po propadáku ve druhé třetině nyní drží v boji o play-off Černého Petra.

V úvodní třetině byla hra vyrovnaná, i díky přesilovce v 11. min. měli Vikingové lehce navrch, což nakonec zúročili vedoucí brankou Soukala tři minuty před první přestávkou. Nepovedenou druhou třetinu však odstartoval pozdní příchod na hřiště, za což následoval dvouminutový trest, který domácí využili a srovnali. Ve 25. min. potrestali další kopřivnické vyloučení a od 28. min. přišel rychlý sled pěti branek. Ve 35. min. sice snížil na 2:7 Šimíček, jenomže o dvě minuty později se Letka trefila poosmé.

Do závěrečné periody vstupoval kopřivnický celek ještě s minutovou přesilovkou, jenže ji nevyužil, stejně jako tu následující a naopak ve 44. min. opět inkasoval. Minutu nato snížil Vávra a naději na korekci skóre přinesly dvě přesilové hry po sobě. Obě však zůstaly bez využití. V 54. a v 55. min. se trefil Lichnovský, další změnu výsledku ovšem zhatilo vyloučení Kubátka tři a půl minuty před koncem třetí třetiny a na víc už pak nezbyl čas. Kopřivnice sice soupeře vysoko přestřílela, ale ve výsledku to bylo přesně naopak.

Branky Kopřivnice: 18. Soukal (Jahoda), 35. Kresta (Šimíček), 45. Opatřil (Vávra), 54. Lichnovský (Z. Matúš), 55. Lichnovský (D. Matúš); sestava Kopř.: Klinka – Zátopek, Kubátko, Kostelník, Žáček, Štefek, Kresta, D. Matúš, Z. Matúš, Lichnovský, Vávra, Opatřil, Soukal, Strnad, Jahoda, Šimíček.

Nár. liga mužů sk. V po 19. kole
1. Troopers191711 0168:9954
2. Hranice191041 4134:10739
3. Letka191130 5114:9139
4. Pelhřimov19 722 8 99:10927
5. H. Suchá19 713 8108:10626
6. Svitavy19 802 9 96:10126
7. Ostrava19 81010 98:12926
8. Klobouky19 542 8133:12525
9. Kopřivnice19 631 9112:12025
10. FBK Hluk19 433 9116:13821
11. Opava19 51211 96:11119
12. Třebíč19 30610 95:13315
RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS