ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 24.11.2022- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Lašské muzeum s expozicí věnovanou kopřivnické výrobě hliněného zboží a místnímu rodáku malíři Zdeňku Burianovi - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 41/2022 ze dne 24.11.2022

O službu Re-use centra je velký zájem. V říjnu si lidé odnesli tři a půl tuny různých věcí

Kopřivnice (hod) – Už víc než dva měsíce funguje ve sběrném dvoře na ulici Panské Re-use centrum. Již od zahájení provozu jej lidé využívají víc, než se očekávalo. Lidé v něm najdou zajímavé věci do domácností, které svým bývalým vlastníkům přestaly vyhovovat, ale u jiných najdou nové uplatnění. Největší zájem je o nábytek, ale i o nádobí.

„Jen v říjnu prošlo Re-use centrem 3,5 tuny věcí, které by jinak skončily na skládce. Ještě to vynásobit dvanácti, tak to je pár desítek tun, za jejichž uložení na skládku bychom zaplatili 84 tisíc korun, což není málo. Ale jde o to, naučit lidi uvažovat jinak, aby nevyhazovali to, co může využít někdo jiný. Takže z mého pohledu se Re-use centrum chytlo dobře,“ poznamenal Vladimír Pustka, jednatel společnosti Slumeko, která je provozovatelem Re-use centra. Slumeko se stalo členem federace Re-use center, od jehož členů získává další inspirace.

Re-use centrum sice z hygienických důvodů nesmí přijímat čalouněný nábytek, ale ostatní může. Aby mohli nabízet co nejvíce této komodity, mají zaměstnanci Re-use centra na ostatní velkou prosbu. „Když lidé vyvážejí věci do sběrného dvora, většinou vše rozeberou, aby to zabralo v autě co nejméně místa. Pokud je nábytek v dobrém stavu a mohl by posloužit dalším, bylo by dobré, aby jej dodali nerozložený,“ požádala o změnu Nikol Prokopová, pracovnice Slumeka mající na starosti odpadové hospodářství. Ta dodala, že podle pracovnic sběrného dvora a Re-use centra je v současné době největší zájem o židle, ať už plastové, či dřevěné.

V centru si lidé mohou vybrat z velkého množství skleniček, talířků a dalších věcí, které se používají nejen v kuchyni, ale i v domácnosti.

„Lidé si mohou vybrat i ze sportovních věcí, máme tam posilovací stroje, ale i kočárky, hračky, poměrně velké množství knížek, obrazů i nějaké hudební nosiče či filmy na DVD nebo CD. Zde ale platí podmínka, že musí jít o originály. Nemůžeme nabízet pirátské kopie z důvodu ochrany autorských práv. Další komoditou, o kterou by byl velký zájem, ale my ji nemůžeme nabízet, je elektrozařízení, protože nemůžeme zaručit bezpečný provoz zboží bez elektrorevize,“ upozornila Nikol Prokopová.

Od Nového roku se připravuje jedna změna, a to, že za odběr věcí se bude platit drobný obnos. „Každá věc, kterou lidé do centra přivezou, bude ohodnocena a bude uložena do regálu podle ceny – 10, 20, 30 Kč a víc. V centru bude umístěna zapečetěná kasička, do které budou lidé obnosy vkládat v rámci městské veřejné sbírky. Pravidla pro pořádání sbírky ještě musí schválit rada města. Výtěžek ze sbírky bude použit na městem stanovený účel, například na provoz psího útulku,“ nastínil plán Vladimír Pustka.

Ko-projekty vyhrála obnova dětského hřiště ve vnitrobloku

Kopřivnice (hod) – Ve čtvrtém ročníku participativního rozpočtu vyhrál návrh na obnovu dětského hřiště ve vnitrobloku na ulici Kadláčkově. Pro něj hlasovalo celkem 595 lidí.

Do hlasování, které probíhalo od 17. října do 14. listopadu, se letos zapojilo 1 220 respondentů, kteří mohli svými hlasy podpořit jeden ze šesti návrhů. Vloni z celkového množství 1 458 obdržel návrh na realizaci terénních skluzavek 420 hlasů, o rok dřív z 2 699 dostal 957 hlasů projekt na znovuotevření skateparku a v prvním ročníku návrh na výstavbu dětského hřiště na sídlišti Korej podpořilo 419 hlasujících.

V letošním ročníku veřejného hlasování druhé místo obsadil návrh na vznik terapeutické a smyslové zahrady, který podpořilo 315 hlasujících, třetí skončil návrh s názvem V parku to žije, chceme víc (243), na čtvrtém místě skončil s 214 hlasy návrh na Komunitní zahradu Kopřivnice. Venkovní fitness podpořilo 187 hlasujících a rozšíření skateparku o minirampu získalo ve výsledku jen 41 hlasů.

Ze zpracovaných výsledků vyplynulo, že nejvíce záporných hlasů získal návrh na rozšíření skateparku – 218, nejméně pak Komunitní zahrada – 34.

Letošní hlasování probíhaly podle Ivany Holubové, koordinátorky projektu Zdravé město a místní Agendy 21, která má Ko-projekty na starosti, bez problémů.

„S výsledky bude na posledním listopadovém jednání seznámena rada města a po jmenování Komise Projektu Zdravé město a místní Agendy 21 budou výstupy z ankety předloženy i na jejím prvním povolebním jednání. Uvidíme tedy, jaké zaujme stanovisko u ostatních pěti návrhů,“ uvedla Ivana Holubová.

Ta podotkla, že v minulosti už se stalo, že se realizace dočkal také nevítězný projekt. „Nyní by však nebylo správné něco předjímat či slibovat. Budeme si tedy muset počkat na rozhodnutí rady a komise. S předkladatelkami vítězného projektu jsme se už spojili, a než se na projektu začne pracovat, budou pozvány na společné jednání o dalším postupu,“ dodala Ivana Holubová.

„Ko-projekty jsou určitě zajímavý nástroj v tom, že lidé, kteří chtějí, aby vznikla nová aktivita, mají možnost ji posunout do širšího povědomí. Návrhy jsou zároveň i inspirací pro radu města, která si některé projekty může vzít za své a dále s nimi pracovat. Například ve chvíli, kdy budeme připravovat úpravu nějaké z lokalit, zvážíme při přípravě finálního řešení i návrhy předkladatelů,“ uvedl místostarosta David Monsport, který je garantem Zdravého města a místní Agendy 21.

Dřevěný objekt Běžci sochaře Jana Zemánka vběhne do sadu E. Beneše ještě v tomto týdnu

Státní svátek v minulém týdnu využil Jan Zemánek ke konečné kompletaci svých Běžců podle zmenšených modelů.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Státní svátek v minulém týdnu využil Jan Zemánek ke konečné kompletaci svých Běžců podle zmenšených modelů.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Po zářijovém odhalení sochy Emila Zátopka v centru města se Kopřivnice dočkala dalšího uměleckého díla ve veřejném prostoru. Už v neděli 27. listopadu bude v sadu E. Beneše slavnostně předána veřejnosti plastika Běžci, kterou na zakázku vytvořil novojičínský výtvarník Jan Zemánek. To, že je i toto dílo inspirováno během, není náhodou, vzniklo totiž jako součást propagačních aktivit nové expozice manželů Zátopkových. V rámci tohoto projektu, podpořeného z dotace ministerstva pro místní rozvoj, měl vzniknout i fotopoint spojený s muzeem a o jeho vytvoření byl požádán právě Zemánek.

To, jak bude jeho „sousoší“ Běžci vypadat, mohou lidé už od září vidět na výstavě v Muzeu Fojtství, překvapí tak možná jen použité měřítko. Stylizované postavy běžců, z nichž jeden je v pozici startujícího a druhý atlet dobíhá do cíle, jsou totiž ve výsledku vysoké 240 centimetrů. Každá z dvojice skulptur, vytvořená z dubových fošen spojených šrouby, je zachycena v kovovém podstavci a váží zhruba 100 kilogramů. Kovové podstavce byly na již dříve vybrané místo ve spodní části parku s výhledem na Lašské muzeum instalovány v pondělí. Během týdne pak má dojít i k montáži samotných dřevěných objektů tak, aby vše bylo připraveno na nedělní slavnostní předání. To proběhne v rámci zahájení adventu a jeho součástí bude i možnost projít si v době od 15 do 17 hodin expozici Emila a Dany Zátopkových v Šustalově vile zdarma.

Postavy obou běžců jsou namořeny ekologickým olejovým mořidlem, které jim dává červenou barvu, o tu ale postupně přijdou vlivem deště a slunce. „Dřevo bude přirozeně stárnout a také kovový podstavec postupně pokryje vrstvička rzi. To je proměna, se kterou jsem už při tvorbě počítal,“ vysvětluje Jan Zemánek. Plastiky z dubového dřeva podle jeho zkušeností vydrží v plenéru zhruba dvě desetiletí.

„Je v tom obsažen ten klasický životní cyklus. Nemám ambici vytvořit něco, co na místě bude už na věky. Dřevo stárne a časem jeho stav bude takový, že bude potřeba buď obměnit, nebo se celé dílo odstraní a uvolní prostor jinému umělci,“ vysvětluje svůj pohled Jan Zemánek.

Tatra investuje do úspor a plánuje i vlastní zásobník plynu

Kopřivnice (dam) – Většinu letošního roku chránily kopřivnickou automobilku před přímým dopadem vysokých cen energií dlouhodobé kontrakty s dodavateli. Výhodné smlouvy ale vypršely a ve čtvrtém čtvrtletí už Tatra Trucks pocítí drahé energie naplno. „Dopad, který to pro nás má, jsme pro čtvrtý kvartál roku vyčíslili zhruba na 40 milionů korun,“ říká Pavel Lazar, generální ředitel Tatry, s tím, že jak turbulencím na trhu s energiemi čelit, patří k častým tématům diskuzí managementu firmy. Tatra Trucks tak pracuje nejen na vnitřních úsporách, ale i na snaze zajistit komodity pro svůj provoz pro případ výpadku dodávek.

„Bez plynu a elektřiny naše podnikání nebude fungovat. Kdyby došlo k omezení dodávek plynu, máme scénáře, které předepisují, kde a v jakém pořadí bude plyn spotřebováván. Zjednodušeně k chodu firmy nepotřebujeme například tolik topit v radiátorech, nebo se na omezenou dobu obejdeme bez teplé vody, ale potřebujeme udržet v chodu pecní agregáty pro výrobu odlitků výkovků a zařízení pro tepelné opracování. V našich plánech proto máme jasně definováno, co se stane, když bude vyhlášen regulační stupeň,“ uvedl Pavel Lazar. Firma podle jeho slov uvažuje, jak si poradit i v případě, že by se plynové kohouty zavřely úplně. Řešením takové situace by mohlo být vybudování vlastního zásobníku nebo jejich soustavy. „Takový projekt pro Tatru Trucks skutečně připravujeme, protože omezení dostupnosti zemního plynu je třeba kontinuálně řešit i s výhledem do budoucnosti,“ doplnil Pavel Lazar.

V případě elektrické energie pak Tatra investuje už několik let především do úspor. „Peníze směřujeme hlavně tam, kde je návratnost velmi rychlá. Příkladem může být osvětlení v našich provozech, kde máme tisíciwattové výbojky a ty nahrazujeme ledkovými světelnými zdroji s desetkrát menším odběrem. O těchto věcech nedebatujeme, ale realizujeme je,“ říká Pavel Lazar.

Opatrný byl šéf Tatra s hodnocením vládní pomoci průmyslu se zvládáním energetické krize. „Nechtěl bych kritizovat vládu. Doufám, že svým postupem neohrozí republiku a její bezpečnost. Chápu, že najít vhodné řešení, navíc takové, které by bylo v souladu s evropskými pravidly, není jednoduché,“ řekl Pavel Lazar s tím, že možnosti vládní pomoci firma sleduje a analyzuje, a bude-li mít možnost, určitě pomoc od státu využije.

V Mniší se už dokončují práce po asfaltování cest

V minulém týdnu společnost Eurovia asfaltovala komunikace v Mniší. Nyní probíhají drobné dokončovací práce.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ
V minulém týdnu společnost Eurovia asfaltovala komunikace v Mniší. Nyní probíhají drobné dokončovací práce.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ

Mniší (hod) – Obyvatelé Mniší si mohou oddechnout. Po dokončení kanalizace skončila i výměna vodovodního řadu a pokládka optických kabelů, a tak došlo i na úpravu komunikací, ve kterých byly prováděny zmiňované investiční akce. V posledních dvou týdnech mohla společnost Staspo začít pracovat na finální úpravě komunikací. „Nejdříve byly provedeny úpravy podkladů, obnaženy horní části vpustí a poklopů šoupat na vodovodu a plynovodu, aby následně byly položeny spodní vrstvy asfaltové komunikace. Pokládku asfaltových vrstev provádí společnost Eurovia, která by je měla dokončit do konce tohoto týdne v závislosti na počasí,“ uvedla Ivana Pavlisková, pracovnice oddělení investic na kopřivnické radnici, která měla kanalizaci na starosti. Ta dodala, že následně budou po pokládce asfaltů probíhat kompletace komunikací – krajnice, nájezdy, liniové odvodnění.

Radnice bude usilovat o zisk dotace na chodník v Mniší

Mniší (dam) – Radní dali zelenou přípravě a podání žádosti o dotaci na výstavbu dalšího úseku chodníku v místní části Mniší. Záměrem je vybudovat 450 metrů nového 1,5 až 1,7 metru širokého chodníku podél cesty od základní školy až po konec obce ve směru na Hukvaldy. „Chodník v této části Mniší stále chybí. Je to v místech, kde chodí i děti do školy a je to poměrně nebezpečné, proto se budeme ucházet o peníze IROP na dostavbu tohoto posledního chybějícího úseku chodníku,“ říká starosta Adam Hanus.

Předpokládané náklady mají dle aktualizovaného projektu dosáhnout zhruba 12,8 milionu korun. Bezmála polovinu této sumy si ovšem vyžádá výstavba nezbytného odvodnění komunikace, na které ovšem není možné čerpat dotaci. Způsobilé výdaje projektu tak činí 6,5 milionu korun a město by v případě, že uspěje, mohlo získat až pětaosmdesátiprocentní dotaci, tedy zhruba 5,5 milionu korun. V příslušné dotační výzvě je alokována 1 miliarda korun a žádosti o dotaci mají být přijímány až do října příštího roku. Hrozí ovšem, že výzva bude předčasně ukončena v případě vyčerpání vyčleněné sumy. Kopřivnice chce proto využít skutečnosti, že má k dispozici projektovou dokumentaci i stavební povolení a podat dotační žádost co nejdříve. Samotná výstavba chodníku by pak měla proběhnout s největší pravděpodobností v roce 2024.

Cykloboxy za úřadem už jsou v provozu

Kopřivnice (hod) – Včera, tj. ve středu 23. listopadu, byly uvedeny do provozu cykloboxy, které jsou umístěny v prostoru bývalé kolárny Tatry za radnicí. Do každého ze čtyř cykloboxů je možné umístit dvě kola. Ty jsou určeny nejen pro návštěvníky radnice, ale i města. Pro lepší viditelnost je na objektu cedule, k cykloboxům byl vybudován přístupový chodníček.

„Maximální doba pro uschování je 72 hodin. Úschova na prvních dvanáct hodin stojí 10 korun a za každých dvanáct hodin až do 48 hodin dalších dvacet korun. Nad 48 hodin pak každých dalších 12 hodin stojí 50 korun,“ uvedl Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města. Kdyby někdo zapomněl PIN, který si uživatel zadá při uzamykání kola, nebo nedodrží maximální dobu pro úschovu, cyklobox mu za poplatek 500 korun otevřou městští strážníci. Jejich kamera také dohlíží na to, aby nedošlo k odcizení kol z cykloboxu.

Likvidace zdi mezi tratí a muzeem byla levnější

Kopřivnice (dam) – Nakonec necelých 970 tisíc korun zaplatilo město své společnosti Slumeko za odstranění betonové zdi, která až do letošního léta oddělovala železniční trať od areálu Muzea nákladních automobilů Tatra. O odstranění zdi se začalo uvažovat bezprostředně po dokončení veřejných prostranství v okolí muzea v loňském roce. Realizaci tohoto záměru pak ještě bývalá rada města v srpnu zadala právě Slumeku. To mělo demolici zdi a úpravy zvládnout za 60 dnů od uzavření smlouvy. Hotová stavba byla předána v dohodnutém termínu na konci října. Během realizace došlo k několika změnám a oproti původním předpokladům ze smlouvy nebyly provedeny práce v plném rozsahu výměr stanovených v položkovém rozpočtu stavby. To se nakonec i po započtení prací provedených nad rámec původní smlouvy projevilo snížením původní hodnoty zakázky o víc než 474 tisíc korun.

Dotace Elektrowinu pomohla zlepšit zabezpečení dvora

Kopřivnice (hod) – Město Kopřivnice využilo možnosti podání žádosti o odměnu z Motivačního programu pro obce zapojené do systému zpětného odběru elektrozařízení provozovaného společností Elektrowin, a. s., a sice na zvýšení zabezpečení odpadních elektrozařízení na sběrném místě – tedy na sběrném dvoře na ulici Panské.

„V minulosti jsme zaznamenali dva pokusy o vloupání, kdy se někdo snažil odcizit odložený elektroodpad. Rozhodli jsme se proto vylepšit stávající zabezpečení sběrného místa pořízením modernějšího elektronického bezpečnostního systému. Náklady hradila společnost Slumeko a činily celkem 49 tisíc korun,“ uvedla Lucie Kubalcová, vedoucí oddělení technické ochrany životního prostředí. Protože město Kopřivnice splnilo stanovené podmínky pro čerpání odměny z Motivačního programu, obdrželo od společnosti Elektrowin odměnu v celkové výši 40 tisíc korun, která byla poukázána společnosti Slumeko na částečné pokrytí zmíněných nákladů.

17. listopad lidé opět slavili v průvodu s lampiony

Oslavu dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu uzavíral koncert AV swing&blues, během jejichž vystoupení lidé nosili svíčky k soše TGM.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Oslavu dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu uzavíral koncert AV swing&blues, během jejichž vystoupení lidé nosili svíčky k soše TGM.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Velkému zájmu veřejnosti se tradičně těšila připomínka událostí 17. listopadu. V počasí, které předcházelo prvnímu sněžení nadcházející zimy, se lidé sešli před pátou hodinou večerní u vstupu do školy dr. Milady Horákové.

Starosta Adam Hanus v krátké řeči připomněl historické události z let 1939 a 1989 a důležitost vysvětlovat význam těchto dvou událostí především nejmladší generaci. Lubomír Sazovský z Masarykova demokratického hnutí se následně ve své promluvě zamýšlel nad tím, jak rychle ideály sametové revoluce nahradila vidina maximálního blahobytu. Oba řečníci se neopomněli zmínit o Ukrajině, kde podle nich v přímém přenosu sledujeme skutečný boj za svobodu.

Po obou projevech a zavěšení věnců k pamětním deskám, připomínajícím oběti komunistického režimu a osobnost Milady Horákové, lidé symbolicky zazvonili klíči a v průvodu se svíčkami a lampiony se vydali na náměstí TGM. Tam oslava státního svátku pokračovala koncertem dua AV swing&blues, který si lidé mohli vychutnat společně s horkým čajem. Řada přítomných pak spontánně svíčky nesené v průvodu položila k Masarykovu pomníku.

Sbírky probíhaly na radnici i ve škole

Kopřivnice (hod) – K tradiční potravinové sbírce, která probíhala v sobotu 12. listopadu v celé republice, se letos poprvé přidali i zaměstnanci kopřivnické radnice. Ti se tak mohli rozhodnout, zda přispějí v supermarketech, kde sbírka probíhala, nebo na úřadě.

„Přinesli nejen trvanlivé potraviny, konzervy a další, kterých bylo celkem 31 kilogramů. Někteří ze zaměstnanců k tomu přidali i oblečení a obuv pro potřebné. Vše jsme v úterý 15. listopadu předali zaměstnancům místní pobočky Armády spásy,“ uvedla Pavla Žáčková, která měla na radnici sbírku na starosti.

V předstihu proběhla tradiční sbírka i v Základní škole Floriána Bayera, kde vybrali celkem 126 kg potravin. I tuto sbírku si převzali zástupci Armády spásy v Kopřivnici.

Podzimní blešák opět vyčerpal svou kapacitu

Prodejkyně tohoto stánku z letošního podzimního blešáku se výtěžek rozhodly věnovat ve prospěch Českého centra signálních zvířat.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ
Prodejkyně tohoto stánku z letošního podzimního blešáku se výtěžek rozhodly věnovat ve prospěch Českého centra signálních zvířat.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ

Kopřivnice (dam) – Výrazný nárůst zájmu oproti jaru zaznamenali organizátoři sobotního Blešáku v Katolickém domě. Víc jak šest desítek prodejců obsadilo devadesát stolů, a dosaženo tak bylo maximální kapacity. „Prodejci své zboží rozložili nejen v malém a velkém sále, ale také na pódiu a obsazen byl i vestibul. Přivítali jsme 363 dospělých nakupujících a nepočítaně dětí,“ vypočítával pořadatel akce Pavel Obrátil. K dispozici byl jako tradičně široký sortiment věcí od hraček přes domácí potřeby po oblečení a rukodělné výrobky. Novinkou byl charitativní stánek, u kterého veškerý výtěžek z podeje putoval na konto Českého centra signálních zvířat.

„Výzvou bude centrum nejen dostavět, ale především oživit,“ říká starosta Adam Hanus

Starosta města Kopřivnice Adam Hanus.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Starosta města Kopřivnice Adam Hanus.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice – Do křesla starosty Kopřivnice usedl Adam Hanus zhruba před měsícem. Následující rozhovor je nejen o plánech a cílech nového a zároveň nejmladšího starosty v novodobé historii města, ale i o tom, s jakými problémy se bude aktuální vedení radnice potýkat, a dotkne se i toho, co předcházelo ustavení stávající koalice.

Jak probíhala povolební koaliční vyjednávání? Narazili jste na nějaké významnější třecí plochy a bylo třeba nějakých větších kompromisů, aby koalice vznikla?

Proběhlo to všechno poměrně velice hladce. Zvažovali jsme samozřejmě zapojení ještě nějakého dalšího subjektu z těch, kteří se dostali do zastupitelstva, ale tam ta jednání nedopadla tak, jak jsme si představovali. Reálně jsme jednali se všemi stranami. Jediné, co nám možná může být vyčítáno, je, že jsme nejednali přímo s panem Krompolcem jako lídrem ANO, ale sešli jsme se s jinými zastupiteli zvolenými za ANO. Vyhodnocovali jsme možnost, zda ANO přizvat a vytvořit superkoalici. Zároveň jsme chtěli zachovat dvě křesla místostarostů stejně jako rozumný poměr hlasů v radě. Svou roli hrály i zkušenosti s jednáním místního ANO v minulosti, takže jsme nakonec dali přednost spíš osobním vazbám a zkušenostem z minulé dobré spolupráce. Všichni lídři koaličních stran se známe delší dobu a priority a vize pro město máme podobné. Proto ta shoda přišla rychle a poměrně organicky, zatímco s ANO 2011 bychom museli náročně vyjednávat podmínky koaliční dohody.

Přesto byla nějaká oblast, kde bylo nalezení shody nejkomplikovanější?

Nedá se říci, že bychom byli v rozporu u některé zásadní priority. Každý ale samozřejmě přikládá tomu či onomu větší důležitost a snaží se prosadit něco ze svého programu. Vedli jsme debatu okolo efektivního nakládání s odpady. Řešili jsme například priority v rámci budov a sportovišť ve městě. Měli jsme debatu ohledně bydlení a bytové situace. Možná větší debata byla okolo výborů, komisí a pracovních skupin. Radnice zřídila pracovní skupiny pro řadu oblastí. Mnohé z nich už splnily svůj účel. Proto jsme se dohodli na velké revizi výborů, komisí a různých skupin. Na ustavujícím zastupitelstvu jsme zřídili finanční a kontrolní výbor. Na poslední listopadové jednání rady města jdou veškeré podklady pro zřízení výborů místních částí, které bychom měli volit na zastupitelstvu 15. prosince. Dohodli jsme se po debatě, že tyto výbory budou zachovány, ale obsazovány nebudou výhradně podle politického klíče. Příležitost nominovat své zástupce dostanou nejen politické strany, ale chceme zapojit i lidi, kteří se podílejí na utváření toho života v obcích, ať už to jsou zástupci spolků, sportovních klubů a podobně.

Co podle vás bude v celém následujícím čtyřletém volebním období největší výzvou pro vedení kopřivnické radnice?

Největší výzvou pro čtyřleté období a převážně pro příští rok je dokončit rekonstrukci centra města tak, aby to nemělo další ekonomický dopad do rozpočtu města. Jde nám o to, aby centrum bylo nejen dostavěné, ale abychom do něj dostali život. Období rekonstrukce přineslo velká omezení pro naše živnostníky a podnikatele ať už kvůli covidu, nebo samotné stavbě. V tuto chvíli připravujeme dotační program pro provozovny, které jsou projektem postižené, a rádi bychom jim kompenzovali jejich ztrátu. Vymýšlíme i způsob, jak k nim dostat klientelu. Jednou z myšlenek je v případě darů a odměn směřovat obdarované k tomu, aby poukazy a případně i vlastní peníze utratili v provozovnách v centru. Chceme docílit, aby centrum skutečně žilo a lidé do něj chodili a trávili v něm čas. Má to být prostor pro setkávání lidí. Je důležité, aby v centru mohl své akce pořádat kulturní dům i různé spolky. Potřebujeme vybudovat zázemí pro hudební aktivity, trhy a pro oslavy svátků, jako jsou Vánoce. Samozřejmě budeme dbát na to, aby tam vzkvétala zeleň, na místě zůstaly i některé vyšší stromy, aby tam byl dostatek stínu. Chtěli bychom, aby svému účelu sloužily rovněž výstavní pavilony. O jejich náplni jednáme s muzeem, Tatrou nebo se školami. Jednoduše chceme, aby centrum bylo vizitkou města.

Takže větší výzvou bude spíš to, co bude následovat po dokončení rekonstrukce, než stavba samotná?

Stávající soukromí majitelé budov v okolní centra čekají na dokončení centra, aby s námi zahájili debatu o jednotné úpravě fasád a vizuálního uchopení celého okolí. V druhé fázi je nutné, aby rekonstrukce neskončila v nějakém místě, kde bude prostor navazovat na popraskané chodníky a polámané patníky. Postupně chceme rozšiřovat opravy komunikací z centra do jeho širšího okolí. Ale všechna pozornost se určitě nebude vztahovat jen na centrum. Dalším velkým úkolem je vymyslet, zrekonstruovat a oživit budovu základní školy Náměstí. Budeme vycházet ze studie, která počítá s přestěhováním knihovny, její prostory by mohly využívat i školy, dům dětí a mládeže nebo spolky. V neposlední řadě budeme nadále jednat s developery o výstavbě bytových domů v těch lokalitách, které jsou k tomu určené. A zároveň se budeme snažit vymyslet, jaké vlastní prostředky má město k tomu, aby bytovou problematiku trošku nastartovalo.

Programové prohlášení nové koalice je nastaveno poměrně ambiciózně. Je reálné věci, které jste si vytkli, v období čtyř let stihnout, nebo je to pojímáno spíš jako záměry na nějaké delší období?

Myslím, že zvolení zástupci města by neměli plánovat jen na čtyři roky. Pro toto čtyřleté období jsou v plánu jednak věci, které se musí dokončit, ale také záměry, které je třeba minimálně začít řešit a projektovat. Určitě nestihneme všechno, co jsme si naplánovali, dotáhnout až do přestřižení pásky. Všechno, co zmiňujeme v programu, ale chceme rozběhnout tak, abychom je v příštím období, kdyby se nám podařilo znovu uspět, mohli dotáhnout, nebo je předat dál.

Na radnici jste přišli v době, kdy už byla sestavena základní kostra rozpočtu. Nyní probíhají práce na jeho finalizaci. Jak moc se bude lišit od toho, co vám tady přenechalo původní vedení, a jak se v ní odrazí ty nové priority?

Původní vedení nemělo vůbec jednoduchou situaci, protože tady v tom novém složení působilo pouze dva roky. A tím pádem dokončovalo řadu věcí, které se rozběhly ještě za našeho působení v letech 2018 až 2020. Velkou ránu jim navíc uštědřil i covid. Takže se věnovali stávajícím projektům, mnoho z nich bylo dokončeno. Když jsme teď studovali návrh rozpočtu, tak vidíme opravdu ještě naše předcházející akce, které se třeba do rozpočtu 2020, 2021 nevešly. Pro mě a Stanislava Šimíčka to mnohdy nejsou nové věci. A David Monsport působení radnice také sledoval, takže i pro něj tam nejsou velká překvapení. V tuto chvíli pracujeme na několika novinkách, které si necháváme spíš do druhé části rozpočtu, která se bude schvalovat v březnu podle skutečných možností města. Prioritně je třeba postarat se o chod města a dokončení předcházejících akcí. Vytváříme i dostatečně velkou finanční rezervu pro případ, že by situace s energiemi dále eskalovala, abychom nemuseli během roku hledat dodatečné prostředky.

V nadcházejícím období se dají očekávat poměrně zásadní ekonomické problémy. Jak se to všechno odrazí ve správě města a nebude třeba kvůli tomu nějak revidovat vaše plány?

Energie máme v tuto chvíli zajištěné a umíme udělat predikce nákladů. Takže na to jsme už reagovali a v návrhu rozpočtu byly navýšeny provozní náklady našich budov i příspěvkových organizací. Tam by nás nemělo čekat žádné překvapení. To by mohlo nastat u dotací na provoz sportovních klubů. V tomto případě se vychází z cen v letošním roce s nějakým drobným navýšením, ale pokud by ceny vzrostly výrazněji, bude nutné to řešit. Já bych byl rád, kdyby se sportovní kluby opravdu věnovaly sportovní činnosti a aby nájmy a správu a údržbu sportovišť zajišťovalo město. Samozřejmě jdeme i cestou úspor. Jsou naplánovány rekonstrukce osvětlení na dvou školách nebo krytém bazénu, které přinesou nezanedbatelné úspory. Dalším cílem je i kompletní revize a postupná rekonstrukce veřejného osvětlení v celém městě. Musí jít o koncepční řešení. Největším nákladem bude sice výměna sloupů se svítidly, ale nahrazení stávajících výbojek moderními ledkovými zdroji světla a chytrý systém řízení osvětlení nám může ušetřit opravdu hodně peněz. Záměr je navíc v budoucnu využít například střechy městských budov k tomu, abychom si energii také sami vyráběli. Cestou instalace fotovoltaických panelů rozhodně chceme jít, jsou ale třeba důkladné projektové přípravy s cílem snížit závislost na externích zdrojích.

Jaká je vaše osobní priorita coby starosty? Jak by mělo město po čtyřech letech vašeho starostování vypadat?

Chtěl bych, aby lidé byli pyšní na to, že pochází z Kopřivnice, a aby sem s klidným svědomím zvali své rodiny a známé a rádi tu trávili svůj čas. Máme ve městě krásné nové muzeum, expozici Emila Zátopka nebo jeho sochu. Bude zde moderní centrum. Byl bych rád, kdyby lidé následně i uznali, že rekonstruované centrum je funkční, že jde o naplnění promyšlené vize a není to jen stavba za 130 milionů, do které jsme se pustili, protože jsme nevěděli, kam s penězi. Nejde ale jen o centrum. Musíme myslet nejenom na to, aby tady lidé přijížděli, ale především na obyvatele města. Musíme pohnout s opravou vnitrobloků sídlišť. Budeme se starat o silnice, chodníky a jejich bezbariérovost. Prostě bych byl rád, aby lidé časem řekli, že se Kopřivnice posunula k lepšímu.

David Macháček

Městský dechový orchestr odehraje podzimní koncert

Kopřivnice (dam) – Celovečerní koncertní program odehraje v sobotu večer ve velkém sále kulturního domu Městský dechový orchestr Kopřivnice. Podzimní koncert je částečně opožděnou náhradou za vystoupení plánované na poslední lednovou sobotu, které bylo zrušeno pro nemoc. „Nápad pořádat koncert v době restrikcí, kdy i návštěva vnitřních kulturních akcí byla regulována, se dnes nejeví jako nejlepší, ale doufali jsme, že již pandemie odeznívá a i další budoucnost byla nejistá,“ říká manažer orchestru Vladimír Švarc. Shodou různých okolností byl nový termín vystoupení stanoven až na závěr podzimu. Program sice vychází z toho, který byl připraven na leden, ale nebude totožný. Orchestr nahradil některé skladby, které uváděl v rámci svých letních vystoupení, většina ‘vážnějšího’ repertoáru, který se pro venkovní vystoupení nehodí, zůstala. „Program není striktně tematicky zaměřený, ale rozhodně se dají najít aktuální spojitosti vybraných skladeb, které budou prezentovány,“ slibuje Vladimír Švarc.

Pořad koncertu bude pestrý a bude sestaven ze skladeb, které byly připravovány pro lednový koncert, z melodií, které orchestr průběžně zkouší, i z pár nových titulů. Znít mají skladby českých i světových autorů. Kromě skladatelů dechové hudby, jakými byli Václav Trojan nebo Julius Fučík, městský dechový orchestr uvede i transkripce skladeb Giuseppe Verdiho, Ludwiga van Beethovena nebo Glenna Millera. Dirigent Pierre Scotto s orchestrem, tvořeným zhruba padesátkou muzikantů z Kopřivnice a okolí, připravili zhruba devadesátiminutový koncert s přestávkou v polovině. Jeho začátek byl stanoven na 17 hodin.

Komedie Tik Tik pozve diváky do čekárny u psychiatra

Kopřivnice (dam) – Avizovanou návštěvu divadelního slováckého sklípku zmařilo onemocnění herečky Evy Elsnerové. Zatímco se hledá náhradní termín pro zrušené představení Slovácko sa nesúdí, nabídne Kulturní dům Kopřivnice v pondělí 28. listopadu návštěvu čekárny psychiatrické ambulance v komedii Tik Tik.

Při čekání na svého lékaře se potkávají tři ženy a tři muži zcela rozdílných osudů, které ovšem trápí společné prokletí. Všichni totiž trpí obsedantní neurózou. Každý má svůj jedinečný tik. Stárnoucí vydavatel ze sebe v nejnevhodnější chvíli chrlí sprostá slova. Další pacientka obsesivně dbá na čistotu svých rukou, jiná neustále kontroluje kabelku a bojí se, že doma nechala puštěný plyn. Do ordinace dorazí i taxikář, který každou informaci překlopí do číselného údaje. Mladík, který není schopen stoupnout na čáru, nebo žena, která opakuje poslední větu. Všichni přišli v naději, že slovutný odborník je jejich prokletí zbaví, ale psychiatr má opravdu velké zpoždění, a tak se čekající pacienti navzájem seznamují, probírají své poruchy a nakonec se pustí i do improvizované skupinové terapie.

Autor, francouzský filmař a humorista Laurent Baffie, dal dohromady partičku roztomilých výstředníků, jejichž vzájemné interakce vyvolávají nejen salvy smíchu, ale ukazují i důležitost obyčejné lidské empatie, ochoty pomoci nebo to, jak zásadní je pro náš život nalézt odvahu navázat přátelství nebo hlubší vztah.

Inscenaci Tik Tik pro Komorní divadlo Kalich připravil v roce 2020 slovenský režisér Jakub Nvota. Do jevištní čekárny posadil Terezu Kostkovou, Kristýnu Frejovou, Evu Josefíkovou a herce Václava Knopa, Josefa Poláška a Jaromíra Noska. Ti si užívají nejen lehkost textu, ale i svižné tempo hry.

Kopřivnické představení ve velkém sále kulturního domu začne tradičně v 19 hodin.

Bar chystá první koncerty, pozval novojičínské kapely

Kopřivnice (dam) – První živé koncerty chystá v sobotu 26. listopadu MusicBar Drago na Štramberské ulici. V baru naproti hospodě Pod Kaštany zatím dostávali prostor především DJ’s. Tentokrát by se měly na nevelkém pódiu vystřídat dvě kapely z Nového Jičína. Hlavním hostem večera má být zhruba dva roky hrající punk-rocková parta Hobití noha, která vlastními songy s českými texty baví nejen sebe, ale i pomalu se rozrůstající fanouškovskou základnu. Do Draga přivezou několik svých starších singlů. Slibují i pár nových skladeb.

Hobití nohu do Kopřivnice doprovodí začínající pop-rocková kapela Ballistic. Čtveřice kluků začala první koncertní zkušenosti sbírat teprve letos. Hrají několik vlastních písniček stejně jako songy tuzemských kapel, jako jsou Mandrage nebo Vohnout.

LokVar přiveze dva příběhy o Kašpárkovi

Kopřivnice (dam) – V neděli 27. listopadu dopoledne se nejmenší diváci mohou těšit na pražské Divadlo LokVar a jejich představení Kašpárek domek staví. V jedné inscenaci určené divákům už od tří let se odvypráví hned dva příběhy. V první pohádce hrané dřevěnými maňásky za klasickým jarmarečním paravánem se Kašpárek rozhodne usadit a postavit na paloučku stavení, to se ovšem nelíbí čertovi a smrtce. Jejich úklady ale Kašpárek s vtipem překoná. Ve druhém příběhu, tentokrát hraném marionetami, už Kašpárek se svou milou čeká narození prvního potomka, ale místo vychutnávání jedinečné chvíle musí čelit pomstě starých známých záporáků. Autorem prvního příběhu je Jiří Jaroš, druhý napsal Martin Matejka. Představení hrají Peter Varga a Martin Veliký s originálními loutkami a na scéně z dílny výtvarnice Báry Hubené. Inscenace měla premiéru vloni na jaře v rámci festivalu Dítě v Dlouhé.

Divadlo LokVar je profesionálním divadlem, které založili absolventi Katedry loutkového a alternativního divadla DAMU. Ve svých hrách kladou tvůrci důraz na hravost, imaginaci, loutku a hlavně na to, aby se pobavily nejen děti, ale i jejich dospělí. Začátek představení v kinosále kulturního domu je deset hodin dopoledne.

Parket čtyřiapadesátého ročníku taneční soutěže Tatra ovládly brněnské páry

Parket 54. ročníku taneční soutěže Tatra opanoval brněnský pár Petr Novák a Nela Kosková.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Parket 54. ročníku taneční soutěže Tatra opanoval brněnský pár Petr Novák a Nela Kosková.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Taneční soutěž Tatra minulou sobotu ukončila první nedobrovolnou pauzu v historii svého pořádání. Po dvou letech, kdy organizování podobných akcí znemožnila covidová opatření, navázala svým 54. ročníkem. Sobota 19. listopadu nabídla soutěží dokonce několik. V odpolední části se uskutečnilo nejen první kolo hlavní soutěže kategorie A ve standardních a latinskoamerických tancích, ale navíc i soutěž mládeže ve stejné kategorii a klání tanečních párů nižší kategorie B. Vzhledem k tomu, že do mládežnických soutěží byly přihlášeny pouze tři páry, tančily pouze finálové kolo. Páry kategorie B, kterých bylo ve standardní části 10 a v latinskoamerické 12, pak odtančily semifinálové a finálové kolo.

Atraktivnější podívanou nabídl až večerní galaprogram. Do semifinále se z odpolední části probojovalo 10 z 15 přihlášených latinskoamerických párů a 11 ze 17 dvojic tančících standard. Kopřivnický parket večer zcela ovládli Petr Novák a Nela Kosková z brněnského tanečního klubu Moravia Starlet. Sympatická dvojice se těšila velké podpoře publika a poměrně suverénním způsobem vyhrála jak standardní, tak i latinskoamerickou část soutěže. Ve standardu navíc brněnský taneční pár na Tatře dosáhl postupu do nejvyšší výkonnostní kategorie M. Dvojitý triumf parketu Tatry byl zároveň velmi vydařenou oslavou osmnáctin Nely Koskové. Mimořádně úspěšná byla Tatra také pro další brněnský pár. Daniel Florian a Karolína Císařová z Dvectis DSP Kometa si ceremoniál s dekorováním trojice nejlepších během soboty užili hned čtyřikrát. Vyhráli totiž obě soutěže mládeže a svou kvalitu potvrdili i ziskem stříbrných pozic v obou dvou částech soutěže dospělých kategorie A.

V pauzách mezi nabitým soutěžním programem si publikum, jehož zájem byl letos o něco menší, než bývá v Kopřivnici zvykem, užilo i připravený doprovodný program. O ten se tentokrát z velké části postarala místní taneční scéna. Svá čísla předvedly frekventantky tanečního oboru ZUŠ Zdeňka Buriana, tanečnice z TK Gradus i Mažoretky Sunny. Hosty zdejšího parketu pak byly disco dance tanečnice z frýdeckého Dancepoint studia a tanečník salsy Jakub Mazůch, který nakonec nedorazil s Michaelou Gatěkovou, ale tančil se svou ženou Monikou a skupinkou lidí navštěvující jejich kurzy salsy.

Doprovodný program taneční soutěže Tatra

V doprovodném programu Tatry vystoupily s ukázkami disco dance členky frýdecko-místeckého Dancepoint studia.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V doprovodném programu Tatry vystoupily s ukázkami disco dance členky frýdecko-místeckého Dancepoint studia.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 24. – pá 25. listopadu v 16.30 hodin komedie ČR Grand Prix. Bratranci Emil a Roman nemohou být odlišnější, ale milují motosport. Když Emil v televizní soutěži vyhraje vstupenky na závody F1, netuší ani jeden z nich, že jejich výlet se brzy změní na divokou jízdu.

Čt 24. listopadu v 19 hodin drama ČR Hranice lásky. Hana se rozhodne osvěžit si vztah a začne s partnerem sdílet své erotické představy a tajné sny. Experiment se však vymkne z rukou…

Pá 25. listopadu v 19 hodin akční USA Black Panther: Wakanda nechť žije. Královna Ramonda a její společníci bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi. Hrdinové se musí spojit a vytvořit nový svět pro království Wakanda.

So 26. – ne 27. listopadu ve 14 hodin animovaný NL Kvík. Na prahu domova se objeví dávno ztracený dědeček, který věnuje své vnučce miniprasátko. Jenomže čuníka Kvíka si může Babs nechat jen pod podmínkou výcviku.

So 26. – ne 27. listopadu v 16.30 hodin pohádka ČR Princezna zakletá v čase 2. Mladá alchymistka dokáže částečně ovlivnit tok času. Zneužívání nových schopností si však vybere krutou daň. Ze zapomenutých temnot navíc povstane hrozba v podobě temného alchymisty.

So 26. listopadu v 19.15 hodin akční USA Black Panther: Wakanda nechť žije.

Ne 27. listopadu v 19.15 hodin drama ČR Hranice lásky.

Po 28. listopadu v 19 hodin drama ČR Jan Žižka. Příběh o skutečných činech důležité postavy národní historie.

Út 29. listopadu v 19 hodin dokument ČR, SK Good Old Czechs. Příběh letců RAF a jejich cesty z okupovaného Československa, popisovaný autentickými vzpomínkami pilotů.

St 30. listopadu v 18 hodin dokument ČR Genius Valašska. Premiéra dokudramatu o vynálezci a tvůrci prvního rychlovlaku na světě – Slovenská strela – Josefu Sousedíkovi. Životní příběh se věnuje i jeho podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou.

Čt 1. – pá 2. prosince v 16.30 hodin pohádka ČR Největší dar. V dávných dobách spolu žili bohové a smrtelníci v dokonalé harmonii pod dohledem nejvyššího boha Svarožiče. Jenže Morena, bohyně zimy, chce vládnout věčně…

Čt 1. – pá 2. prosince v 19 hodin komedie ČR Vánoční příběh. Syn paní Skálové řeší svoji prostořekost a přítelkyni, jinde se zase probírají nezvaní hosté a vzájemné vztahy. Kdo se nakonec sejde u sváteční tabule?

So 3. – ne 4. prosince ve 14 hodin animovaný USA Divnosvět. Neshody legendárních průzkumníků, ohrožují jejich poslední a nejdůležitější misi. Společně musí čelit neznámému prostředí, ale i prapodivným a všežravým tvorům.

So 3. prosince v 16.30 hodin komedie ČR Za vším hledej ženu. Tři kamarádky, tři osudy, příběhy, pohled na život hlavních hrdinek a (téměř) nedosažitelné sny. Přesto je mezi nimi to nejpevnější pouto, které nic nemůže přetrhnout.

So 3. prosince v 19 hodin horor USA Menu. Mladý pár cestuje do jedné z nejexkluzivnějších destinací na světě, aby povečeřel v restauraci, která nabízí jedinečný kulinářský zážitek. Záhy je však přejde chuť...

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 24. listopadu v 17 hodin Podzimní seniorské odpoledne. Přijďte se pobavit se svými přáteli u sklenky vína. Čeká vás zábavné odpoledne plné hudby a tance.

So 26. listopadu v 17 hodin Podzimní koncert Městského dechového orchestru. Zazní skladby českých i světových autorů, jako jsou Václav Trojan, Julius Fučík, Freddie Mercury, Giuseppe Verdi, Ludwig van Beethoven, Glenn Miller a další.

Ne 27. listopadu v 10 hodin divadelní představení Kašpárek domek staví. Co vše se může stát, když se Kašpárek rozhodne usadit a Čertovi se Smrťolou to moc nevoní? Padne kosa na kámen?

Ne 27. listopadu od 15.30 hodin Zahájení adventu ve městě. Tradiční rozsvícení vánočního stromu a výzdoby.

Po 28. listopadu v 19 hodin divadelní komedie Tik Tik. Šest pacientů, šest psychických poruch, jedna čekárna a jeden nedochvilný terapeut.

Pá 2. prosince v 19 hodin vánoční koncert Hradišťan a Jiří Pavlica. Ojedinělé hudební seskupení s širokým žánrovým záběrem a repertoárem zahraje nejen oblíbené lidové písně.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA KOPŘIVNICE

Aktuální výstava – 20. výročí založení Akademie třetího věku. Vzdělání nekončí před třicítkou. Přijďte se sami přesvědčit, jak probíhalo vzdělávání seniorů v posledních dvou desetiletích v Kopřivnici (do 29. listopadu).

Čt 24. listopadu od 18 hodin cestovatelská beseda Až na konec světa. Mája a Alča se vydaly na expedici až na konec světa. Divočinou Jižní Ameriky šly pěšky vysokými chilskými Andami, stopovaly po cestách, které končily v ledovcových jezerech, lezly po skalách bez cest, brodily řeky bez mostů a při tom toho spoustu zažily (akademická posluchárna).

Pá 25. listopadu od 13 hodin Den pro dětskou knihu. Tvořivé odpoledne pro malé i větší v duchu blížícího se adventu. Na programu spousta zábavných úkolů, tvořivé dílny, čtení vánočních příběhů nebo prodej výrobků sociálně terapeutické dílny Effatha Kopřivnice a vyřazených dětských knih.

Út 29. listopadu od 18 hodin cestovatelská beseda Sám s oceánem. Jachtařský instruktor Tomáš Kůdela se v roce 2016 vydal na čtyřměsíční plavbu Atlantickým oceánem. O své zážitky a strasti se nyní dělí formou přednášek (akademická posluchárna).

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 25. listopadu v 18 hodin Lucie Hrdá: Jak mluvit s oběťmi sexualizovaného a domácího násilí. Každá třetí žena má osobní zkušenost se sexuálním násilím. Advokátka Lucie Hrdá se dlouhodobě věnuje osvětě veřejnosti i pracovníků justice o domácím násilí a sexuálních deliktech.

VILA MACHŮ

St 30. listopadu v 18 hodin Jak si užít dobrodružství v Ománu. Cestovatelský stand-up Kuby Vengláře, o dobrodružstvích na Arabském poloostrově.

KINO ŠTRAMBERK

Ne 27. listopadu v 18 hodin drama SK Světlonoc.

ŠTRAMBERK

Čt 24. listopadu od 15.30 hodin Předadventní jarmark a rozsvícení vánočních stromů. K prodeji výrobky žáků ZŠ a MŠ Štramberk. Od 17 hodin rozsvícení stromů a vystoupení dětí ze ZŠ Štramberk.

So 3. prosince v 16.30 hodin Není peklo jako peklo. Pohádka pro děti i dospělé s Mikulášskou nadílkou. Hraje DS Pod Věží (Kulturní dům).

Dopisy čtenářů

Stop nenávisti

(Dokončení z minulého čísla)

Uvědomujete si, že jsou zde ženy bez svých mužů, které denně pláčou a strachují se o své manžele? Proč musím číst nesmysly paní Emilie B., která je zjevně nespokojená s prací nějakého ukrajinského stomatologa a svoji nespokojenost vztáhne na celý ukrajinský národ? Která píše nesmysly o manželkách oligarchů, které u nás dle jejích slov pobírají pětitisícový příspěvek, byť jsem si naprosto jistá, že tato paní v životě žádného oligarchu či jeho ženu nepotkala? Pan Stanislav Hlas psal o divačce, která se od něj snažila získat peníze – samozřejmě to byla Ukrajinka, jak také jinak. My Češi mezi sebou rozhodně nemáme podobné lidi, kteří nás o peníze prosí před každým obchodem, my ne, to jen Ukrajinci, ti zlí. Je potřeba na ně ukázat prstem. Nestydíte se? Já ano, já se stydím za každého takového Čecha, který na základě nespokojenosti s jednotlivcem projevuje nenávist vůči celému národu. A stydím se za šéfredaktora Kopřivnických novin za to, že otiskne takovéto nenávistné dopisy vůči národu a zjevně mu stačí noticka: „názory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce“. Pro všechny potrefené husy přicházím s nabídkou: ze svého platu vám zaplatím jízdenku a ubytování v Mariupolu – to prostě chceš. Mariupol leží na břehu Azovského moře, bude to bezva dovolená!

Jana Špačinská

Názory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 24. 11. 9.30–13, pá 25. 11. 10.45–11.45, so 26. 11. 14.15–15.30, ne 27. 11. 14.45–16 hodin.

FLORBAL: so 26. 11. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice – FBC Hranice (12. kolo národní ligy východ).

FUTSAL: pá 25. 11. od 18.45 hod. FU Kopřivnice – FC Jokerit Kopřivnice (5. kolo O1A Divize F) – hala SOUS Kopřivnice; so 3. 12. od 18.30 hod. FC Jokerit Kopřivnice – USK Ostravská univerzita (6. kolo divize F) – sportovní hala ZŠ E. Zátopka.

HÁZENÁ: so 26. 11. od 10 hod. KH Kopřivnice B – Frýdek-Místek juniorka (10. kolo, II. liga mužů), od 13 hod. KH Kopřivnice – Frýdek-Místek (10. kolo, ml. dorostenci); od 15 hod. KH Kopřivnice – Pepino SKP Frýdek-Místek (10. kolo, st. dorostenci); od 18 hod. KH Kopřivnice – Strakonice (15. kolo Chance extraligy mužů) – vše sport. hala ZŠ E. Zátopka.

HOKEJ: so 26. 11. od 10 hod. HC Kopřivnice – HC Frýdek-Místek (6. třída), od 12.30 hod. HC Kopřivnice – Nový Jičín (8. třída), od 17 hod. HC ISMM Kopřivnice – SHKM Hodonín (19. kolo, II. liga mužů); ne 27. 11. od 10 hod. HC Kopřivnice – HC Frýdek-Místek (9. třída), od 12.30 hod. HC Kopřivnice – Nový Jičín (9. třída) – vše zimní stadion Kopřivnice.

KRYTÝ BAZÉN: čt 24. 11. 6–14.30, 19–21, pá 25. 11. 6–8, 16–21, so 26. 11. 10–19, ne 27. 11. 10–19, po 28. 11. 6–8, út 29. 11. 6–16, 18–21, st 30. 11. 6–8, 14.30–16, 19–21, čt 1. 12. 6–14.30, 19–21, pá 2. 12. 6–8, 16–21, so 3. 12. 10–19, ne 4. 12. 10–19 hodin; upozornění: čt 8–11 v části plaveckého a dětského bazénu probíhá výuka plavecké školy

SAUNA: út 14.30–20.30 ženy, st 14.30–20.30 muži, čt 10–20.30 ženy, pá 10–20.30 muži, so 10–14 párovka, 14–18.30 společná, ne 10–18.30 společná.

STOLNÍ TENIS: út 29.11. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B – TJ Frenštát p. R. C (8. kolo OP I. třídy), pá 2. 12. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B – TJ Sokol Slatina (10. kolo OP I. třídy) – ZŠ sv. Zdislavy na ulici Štefánikova.

Výsledky

FLORBAL: junioři: Kopřivnice – H. Suchá 12:3, Coyotes – Kopřivnice 4:11; přípravka: Kopřivnice – Petrovice 9:1, Slovan – Kopřivnice 3:2, Kopřivnice – MVIL Ostrava 6:1.

FUTSAL: muži, divize F: FC Jokerit Kopřivnice – Baracuda Jakubčovice 3:6, KFV Roub Vítkovice – FU Kopřivnice 3:8, Moravskoslezský krajský přebor: 2. kolo: Vegas Kopřivnice – Beach Boys Odry B 8:3, Vegas Kopřivnice – TTT Budišov n. B. 3:2. Okresní přebor: AS Bizon Studénka – FU Kopřivnice B 3:1, FU Kopřivnice B – Forza Rožnov 3:3, Forza Rožnov – AS Bizon Studénka 2:5, Lavina Kopřivnice – Růžové Tlapičky Hukvaldy 1:1, Růžové Tl. Hukvaldy – Rapid/TJ Sviadnov 6:3, Rapid/TJ Sviadnov – Lavina Kopřivnice 4:6, Dragons N. Jičín – FC Vichury 4:4, FC Vichury – Orel Štramberk 2:2, Orel Štramberk – Dragons N. Jičín 8:2. I. okresní třída: Jethro Zašová – Wespen N. Jičín 4:7, Wespen N. Jičín – Javor Bordovice 5:0, Javor Bordovice – Jethro Zašová 1:6, FU Kopřivnice C – TJ Sokol Žilina 4:3, TJ Sokol Žilina – Rapid TJ Sviadnov B 2:4, Ozon Kunín – SKP Fr.-Místek 4:4, SKP Fr.-Místek – 1. FT Libhošť 4:7, 1. FT Libhošť – Ozon Kunín 5:0. II. okresní třída: Žilina B – FC Lesní Zvěř Frenštát 2:4, FC Lesní Zvěř Frenštát – SK Beskyd Frenštát 2:1, SK Beskyd Frenštát – Žilina B 6:2, Křen Frenštát p. R. – Beach Boys Odry C 6:0, Beach Boys Odry C – Rams Veřovice 2:3, Rams Veřovice – Křen Frenštát p. R. 1:5, Trojanovice B – Lok. Gangsters Kopřivnice 6:5, Lok.Gangsters Kopřivnice – FC Škorpion Čeladná 4:3, FC Škorpion Čeladná – Trojanovice B 5:2.

HÁZENÁ: dorost: ml. dorostenci: KH Kopřivnice – Dukla Praha 25:39, ml. dorostenci: KH Kopřivnice – Dukla Praha 24:29.

HOKEJ: žáci: liga ml. žáků sk. A: Havířov – Kopřivnice 10:7, liga ml. žáků sk. B: Kopřivnice – Vítkovice 4:20, 9. třída: Kopřivnice – Nový Jičín 2:14, dorost: regionální liga sk. 9: Kopřivnice – Hodonín 1:6. Městská hokejová liga Kopřivnice – výsledky 45. týden: Staří psi – Independent 6:9, Jestřábi – Veřovice 0:5 kont., Palkovice – Vratimov 0:5 kont., Slivovice – Petřvald 4:2, Brušperk – Bartošovice 2:4.

Judista Radek Leiter získal medaili i foto s Lukášem Krpálkem

Mladí judisté Štramberka Martin Geryk (vlevo) a Radek Leiter „ulovili“ na soutěži v Havířově společné foto s reprezentanty ČR Davidem Klamertem a Lukášem Krpálkem.
FOTO: ARCHIV JUDO
Mladí judisté Štramberka Martin Geryk (vlevo) a Radek Leiter „ulovili“ na soutěži v Havířově společné foto s reprezentanty ČR Davidem Klamertem a Lukášem Krpálkem.
FOTO: ARCHIV JUDO

Štramberk (mha) – Bronzovou medaili vybojoval na Memoriálu Alexandra Jurečky (12. listopadu) mladý judista z TJ Kotouč Štramberk Radek Leiter. V kategorii mladších žáků do 46 kilogramů těsně neprošel do finále, aby pak v souboji o bronz porazil ostravského Kocha. Odměnou Radkovi byla nejen bronzová medaile, ale také společná fotografie s olympijským vítězem a již teď sportovní legendou Lukášem Krpálkem.

Soutěž v Havířově, která se koná na počest tragicky zesnulého reprezentanta ČR Saši Jurečky, se konala za účasti 130 závodníků z ČR a ze Slovenska. Zážitkem pro všechny mladé sportovce byla účast Lukáše Krpálka, trojnásobného mistra Evropy, dvojnásobného mistra světa a především olympijského vítěze. „Společně s Lukášem Krpálkem zde byl také další úspěšný reprezentant a medailista dvou turnajů Grand Prix David Klamert. Oba byli po celou sobotní soutěž velice vstřícní, povídali si s přítomnými, rozdávali autogramy, fotili se a také se zastavili u tatami a dávali závodníkům rady. A mimochodem, někteří se s nimi mohli potkat v neděli na Lysé hoře, kterou Lukáš nikdy nevynechá při návštěvě našeho kraje,“ uvedl Josef Štábl, trenér TJ Štramberk.

Kromě Radka Leitera se memoriálu účastnil ze štramberského oddílu ještě Martin Geryk, který prohrál prvním kole soutěže.

Mladí judisté z Štramberka bojovali také na krajském přeboru žactva v Ratíškovicích. Nejprve David Marek (42 kg) dvakrát prohrál a bral dělené 5.–7. místo. Jeho bratr Daniel Marek jednou vyhrál, ale pak následovaly tři nešťastné porážky a konečné čtvrté místo. Třetím do štramberské party chlapeckých zástupců zde byl Radek Leiter, jenž smolně prohrál s Janečkem z Opavy. Na přeborech startovala i děvčata ze štramberského oddílu. Valerii Markové medaile utekla, ale ze stříbra se radovala Lea Balhárková, která našla přemožitelku pouze v Kaňové z Orlové a brala stříbro.

V polovině října uspořádal štramberský oddíl juda již 13. ročník Turnaje benjamínků (7-10 let), kterého se účastnilo 165 malých závodníků. „Z našich byl opět skvělý Tonda Žárský (39 kg), který jasně vyhrál svoji váhu. Josefka Jalůvková (40 kg) po dvou výhrách a jedné prohře ve skupině postoupila do semifinále, kde prohrála a obsadila třetí příčku,“ chválil své svěřence kouč Josef Štábl.

Na turnaji v Bohumíně o prvním listopadovém víkendu štramberský oddíl zastupoval Tonda Žárský (do 40 kg). A opět se mu dařilo. „Přešel přes Urbanczyka z Těšína, Dorazila z Nového Jičína až do finále s domácím Miescsakem, kde po velmi tuhém a vyrovnaném boji těsně prohrál,” doplnil trenér mladých štramberských judistů Josef Štábl.

V divokém utkání Vikingové doháněli marně

Havířov (mha) – Florbalisté FBC Vikings Kopřivnice v utkání 11. kola východní skupiny Národní ligy v divokém utkání prohráli o uplynulém víkendu se Slovanem Havířov 3:4. Hosté dokázali v utkání zlikvidovat již tříbrankové manko, ale nakonec si body nevezli. V dalším utkání se Vikingové představí v sobotu 26. listopadu doma proti Hranicím (od 19 hod.).

Slovan Havířov – FBC Vikings Kopřivnice 4:3 (1:0,2:3,1:0)

Divoké utkání přineslo dvě rozdílné poloviny. Hosté vůbec nezachytili začátek a do poloviny utkání prohrávali už 0:3. Pak se ovšem karta obrátila a důležitý byl především gól Mojmíra Jahody, který jen minutu a půl po třetím gólu Havířova snížil na 1:3 z pohledu Kopřivnice. Hosté pak přidali další dva góly a po trefách Lichnovského a Opatřila bylo ve 37. minutě srovnáno. V poslední třetině už padla jen jedna branka a dali ji domácí. Hosté tak odjížděli domů s prázdnou po třetí porážce sezony. „Bohužel dnes jsme opět nedokázali hrát celých šedesát minut v tempu a nasazení. První půle nás stála zápas. V druhé půlce utkání jsme prvních deset minut dokázali stáhnout náskok, ale pak jsme si nepohlídali začátek třetí třetiny a soupeř nám odskočil,“ hodnotil zápas trenér florbalistů Kopřivnice Lukáš Soukal.

Branky: 9. Drong, 29. Stibor, 30. Kozelský, 41. Stibor – 31. Jahoda, 35. Lichnovský, 37. Opatřil. Sestava Kopřivnice: Strakoš (Strouhal) – Jiří Toman, Socha, Kresta, Michna, Monsport – Zátopek, Kubátko, Kostelník, Lichnovský, Opatřil, Janek, Jan Toman, Jahoda, Telčer.

Dvě gymnastky postoupily na republikové finále do Prahy

Kopřivnice (mha) – Velmi dobře si vedly na přeboru Moravy v Brně na konci října žákovské sportovní gymnastky Kopřivnice. V silné konkurenci 75 závodnic z jednot Brna, Ostravy, Zlína a Moravského Krumlova se kopřivnická děvčata úspěšně pokusila o postup na finále přeboru České obce sokolské (ČOS). Tento cíl se podařilo splnit dvojici starších žákyň – Naty Vu a Báře Kahánkové. Obě reprezentantky kopřivnického oddílu pojedou na republikové finále, které se uskuteční 26. listopadu 2022 v Praze. „Za jejich postup na republikové finále jsme samozřejmě moc rádi, holky si to zasloužily. Kromě nich pojedou do Prahy na finále od nás také dvě juniorky a dvě ženy, tak budeme všem držet palce,“ uvedla trenérka oddílu gymnastiky Dana Rýparová. Postup do Prahy si na přeboru Moravy v Brně vybojovaly Naty Vu 13. místem a Bára Kahánková 18. příčkou. Kromě nich se představila také další tři kopřivnická děvčata – Olivie Pešatová (26. místo), Daniela Lustigová (28.) a Jana Nesvadbová (31.).

Infarktový závěr: Jan Gřes šokoval Prešov dvě vteřiny před koncem

Kopřivnice (mha) – Házenkáři Kopřivnice nejprve po boji prohráli zápas 13. kola extraligy v Plzni, aby poté ve 14. kole šokovali v Prešově, kde gólem dvě vteřiny před koncem remizovali. V dalším kole se Kopřivnice představí v sobotu 26. listopadu doma proti Strakonicím.

Talent tým Plzeňského kraje – KH ISMM Kopřivnice 35:30 (21:16)

Hosté načali těžký výjezd ke dvěma zápasů ve třech dnech na západě Čech odvážným výkonem, který však na úřadujícího vicemistra nestačil. V Plzni začali hosté velmi pozorně a po dvaceti minutách to bylo naprosto vyrovnané utkání, dokonce v 19. minutě šli hosté do vedení 11:10 brankou Musálka. Do poločasu ovšem domácí odskočili na pět branek, což se ukázalo jako rozhodující pro celý zápas. Po změně stran se skóre drželo stále kolem pětibrankového rozdílu, nejblíže se Kopřivničtí dostali na čtyři branky, ale více na půdě úřadujícího vicemistra vymačkat nešlo. Plzeň nakonec bezpečně dotáhla zápas do vítězného konce, a to stejným pětibrankovým rozdílem jako v poločase. „Nezahráli jsme úplně špatně, o čemž svědčí třeba i třicet nastřílených gólů. V klíčových momentech ale byla Plzeň důraznější a dala důležité góly,“ uvedl po utkání trenér Kopřivnice Aleš Chrastina. Chvíle Kopřivnice však měla přijít zhruba o dva dny později …

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Pšenica – R. Doležel 6, Brito Benítez 6, Musálek 5, Gřes 4, Petřík 4/4, Střelec 4, Polcar 1, Ježek, Zima, Kancel, Bukovský. Nejvíce branek Plzně: Režnický 7, Douda 5, Bernhard 5.

Tatran Prešov – KH ISMM Kopřivnice 35:35 (20:19)

Necelých 48 hodin po Plzni čekal házenkáře Kopřivnice další těžký zápas na půdě slovenského Prešova, který letos hostuje v české extralize. Hosté zde opět předvedli koncentrovaný výkon a celý zápas to bylo naprosto otevřené. Týmy se několikrát vystřídaly ve vedení, ale v závěru to vypadalo, že to nakonec urve domácí vysoký favorit utkání. Devět sekund před koncem dali domácí gól na 35:34 a pro hosty to vypadalo špatně. Jenže naštěstí pro Kopřivnici se stal malý sportovní zázrak. Hosté rychle dostali míč ze sítě, nahodili jej na půlku k rozehrávce, kde se jej chopil Jan Gřes, proběhl s ním zhruba k devítce a bombou o zem dvě sekundy před koncem vyrovnal na konečných 35:35. V táboře hostů tak vypukla velká euforie. „Je to pro nás skvělý výsledek. Už v Plzni to nebylo špatné, ale tady to vyšlo skvěle. Hráli jsme disciplinovaně, byli jsme produktivní v útoku a podpořil nás gólman Marek Žingor,“ jmenoval trenér Kopřivnice Aleš Chrastina základní stavební kameny zisku bodu proti plně profesionálnímu týmu. „Musíme se od tohoto výkonu odrazit do dalších zápasů, které nás čekají,“ doplnil Chrastina.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Pšenica, Černota – Petřík 7/6, Gřes 6, Polcar 5, Musálek 4, Střelec 4, Benitez 4, Bukovský 2, Doležel 2, Kancel 1, Zima. Nejvíce branek Prešova: Rábek 12, Urban 8, Davidović 5.

Běh kolem koupaliště uzavřel Lašskou běžeckou ligu 2022

Poslední šestnáctý díl Lašské běžecké ligy 2022 běželo o státním svátku celkem 56 běžkyň a běžců.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Poslední šestnáctý díl Lašské běžecké ligy 2022 běželo o státním svátku celkem 56 běžkyň a běžců.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (mha) – Jakub Ambros z AK EZ Kopřivnice vyhrál Běh kolem koupaliště, který se uskutečnil o svátečním čtvrtku 17. listopadu v Kopřivnici. Mezi ženami byla absolutně nejrychlejší juniorka Anna Slívová. Závodu, kterého se účastnilo celkem 56 běžkyň a běžců, byl šestnáctým a posledním podnikem Lašské běžecké ligy (LBL) 2022. Po jeho skončení se tedy kromě vítězů dílčího Běhu kolem koupaliště oceňovali také celkoví vítězové letošního seriálu Lašské běžecké ligy.

Poslední podnik 16dílného seriálu Lašské běžecké ligy přinesl v mužské kategorii pořádně dramatickou podívanou. Na čele po většinu závodu operovala tříčlenná skupinka, která nakonec pospolu doběhla až do cíle. Vítězem se stal Jakub Ambros z pořádajícího AK EZ Kopřivnice s časem 18:15 minut, o pět vteřin druhý skončil Zbyněk Škuca a třetí o další dvě vteřiny Marek Tretera. „Byl to vyrovnaný souboj tří závodníků, o čemž svědčí i fakt, že jsme se vměstnali tři do pouhých sedmi vteřin. Závod byl pěkný, střídala se silnice s blátivějším terénem, akorát možná bylo trochu chladnější počasí. Bylo kolem pěti stupňů a to už je tak na hraně,“ hodnotil závod vítěz hlavní mužské kategorie Jakub Ambros. Mezi ženami napříč všemi kategoriemi byla nejrychlejší juniorka Anna Slívová (AK EZ Kopřivnice) s časem 20:39 minut, o jedenáct vteřin za ní skončila stříbrná Veronika Hanko.

Po vyhlášení nejlepších běžců jednotlivých kategorií tohoto závodu proběhlo také vyhodnocení celé Lašské běžecké ligy 2022. Letošní 29. ročník zahrnoval celkem 16 závodů od začátku dubna až po poslední závod v polovině listopadu a aspoň jednoho z nich se zúčastnilo 295 běžců a běžkyň. Podmínkou zařazení do konečného pořadí bylo absolvovat minimálně pět závodů, započítávaly se však body maximálně z deseti. Vítězem v kategorii mužů se stejně jako loni stal Milan Vinklárek z AK EZ Kopřivnice před Tomášem Valentíkem (Nový Jičín) a Liborem Bublíkem (Bordovice). V ženách zvítězila Magdaléna Drastichová (MK Seitl Ostrava), druhou příčku obsadila Martina Mazačová a třetí skončila Darina Krausová (obě AK EZ Kopřivnice). V kategorii Masters (muži nad 40 let) obhájil triumf z minulého roku Petr Škrabánek (MK Seitl Ostrava), druhý skončil David Hanke a třetí Josef Kvita (oba AK EZ). „Po předchozích ročnících, které jsme měli narušeny covidem, jsme rádi, že za sebou zdárně máme kompletní ročník. Pokračovali jsme v našem osvědčeném nastavení, tedy o každý podnik se staral ředitel závodu a jeho tým. V závěru Lašské běžecké ligy 2022 bych rád všem členům pořadatelských týmů i partnerům a sponzorům poděkoval za pomoc při pořádání závodů celé sezony,“ uvedl hlavní organizátor Lašské běžecké ligy Jiří Harašta.

Výsledky Běhu kolem koupaliště (Kopřivnice, 17. 11., XIII. ročník): kategorie muži 19–39 let: 1. J. Ambros (AK EZ) 18:15 min., 2. Z. Škuca (Frenštát p. R.) 18:20, 3. L. Bublík (Bordovice) 19:02, 4. J. Kozubík 19:37, …8. M. Pop 20:19, 9. D. Sobek (vš. AK EZ) 21:42; kat. muži 40–49 let: 1. M. Tretera (AC Sportguides Rožnov p. R.) 18:22, 2. D. Mikala (AK EZ) 19:36, 3. L. Dlouhý (Příbor) 20:37, …5. R. Raška 21:08, 6. P. Polášek 22:05, …8. T. Melčák (vš. AK EZ) 23:42; kat. muži 50–59 let: D. Hanke (AK EZ) 21:06, 2. R. Baláž (Etreme Team Frenštát) 22:04, 3. P. Slíva 24:04, 4. J. Orság (oba Pomalé šípy Kopř.) 26:18; kat. muži od 60 let: 1. P. Kahánek (Pohoda Team Kopřivnice) 24:01, 2. L. Richter (Pomalé šípy Kopř.) 25:58, 3. Š. Groš (ZaFar Frenštát p. R.) 26:08, 4. O. Rys (Pohoda Team Kopř.) 28:44; kat. muži od 70 let: 1. J. Strakoš (Tatra Kopřivnice) 25:44, 2. J. Kvita (AK EZ) 27:06; kat. junioři: 1. V. Paseka (Frýdlant n. O.) 22:01, 2. A. Lošák (Životice) 22:27); kat. ženy 19–34 let: V. Hanko (Veřovice) 20:50, 2. B. Lučanová (Atletika N. Jičín) 20:51, 3. K. Klepáčová (TJ Slezan FM) 21:50, …7. T. Petrášová (Pomalé šípy Kopř.) 25:00. kat. ženy od 35 let: 1. D. Valová (AK EZ) 22:11, 2. A. Kotková (Pomalé šípy Kopř.) 24:53, 3. K. Bortlová (Pohoda Team Kopř.) 26:40; kat. ženy od 45 let: 1. M. Mazáčová 21:17, 2. D. Krausová (obě AK EZ) 22:52, 3. P. Sedláčková (ZaFar Frenštát p. R.) 24:37; kat. juniorky: 1. A. Slívová (AK EZ) 20:39, 2. A. Pobořilová (Příbor) 30:32, 3. V. Orságová (Poličná) 36:30.

Konečné pořadi LBL 2022: kat. muži: 1. M. Vinklárek (AK EZ) 296 b., 2. T. Valentík (Nový Jičín) 260, 3. L. Bublík (Bordovice) 247; kat. ženy: 1. M. Drastichová (MK Seitl Ostrava) 335 b., 2. M. Mazáčová (AK EZ) 294, 3. D. Krausová (AK EZ) 256 b.; kat. masters: 1. P. Škrabánek (MK Seitl Ostrava) 296 b., 2. D. Hanke 241 b., 3. J. Kvita (oba AK EZ) 212 b.

Týmová kasa se zaplnila. Kopřivnice jako první porazila Znojmo

Kopřivnice (mha) – Hokejisté Kopřivnice v dalším průběhu druhé ligy nejprve zaváhali doma s Valašským Meziříčím, ale potom zařídili velké překvapení na účet suveréna soutěže. Svěřenci kouče Ladislava Majkuse v 17. kole východní skupiny druhé ligy jako vůbec první v sezoně porazili Znojmo, které do té doby vyhrálo všech patnáct utkání. V dalším domácím utkání se svěřenci trenéra Ladislava Majkuse představí v sobotu 26. listopadu proti Hodonínu (od 17 hod.).

HC ISMM Kopřivnice – HC Bobři Valašské Meziříčí 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Kopřivničtí měli hokejistům Valašského Meziříčí co oplácet, první vzájemný zápas sezony prohráli venku 2:4. Jenže i tentokrát nakonec celý zápas dotahovali vedení soupeře. Hostující Bobři začali lépe, když šli v 5. minutě do vedení gólem Hanáka. Vyrovnání šikovně zařídil Jiří Brodek, jenž zužitkoval souvislejší tlak domácích a srovnal na 1:1. Bohužel pro domácí čtyřicet vteřin před první sirénou šli Bobři opět do vedení. Dlouhou část zápasu se pak domácí tým hnal za vyrovnáním, ale byli to hosté, kteří brankou Melenovského deset minut před koncem odskočili do dvoubrankového vedení. Domácí stihli už jen snížit na konečných 2:3, když se podruhé v zápase a počtvrté v sezoně trefil Brodek. V závěru zkoušeli domácí power-play, ale bez gólového efektu. „Zápas nám nevyšel bodově, ale herně to nebylo špatné. Byli jsme po celý zápas aktivnější, výrazně jsme vyhráli na střely, ale na body to tentokrát nevyšlo,“ hodnotil střízlivě těsnou porážku trenér domácího týmu Ladislav Majkus. Velké chvíle Kopřivnice však měly přijít o pár dní později …

Branky a nahrávky: 17. Brodek (Indrst), 57. Brodek (Pavlík, Ficek) – 5. Hanák, 20. Martinec (Bachánek, Hanák), 50. Melenovský (Ďurkáč). HC ISMM Kopřivnice: Baldik (Kubáň) – Ficek, Már, Dluhoš, Bartošík, Bail, Marek, Petrek – Pindel (A), Brodek, Sluštík(C), Mach, Indrst, Pargač, Kleniar, Suchý (A), Velecký, Gola, Fojtík, Pavlík.

Orli Znojmo – HC ISMM Kopřivnice 3:4p (2:0, 1:2, 0:1 – 0:1)

Patnáct zápasů – patnáct vítězství. Taková byla před zápasem bilance Znojma, které je letos skutečným suverénem soutěže a rázně míří o patro výš. Jenže každá série jednou končí a tentokrát u toho byla Kopřivnice. Hosté na ledě vysokého favorita prohrávali po první třetině 0:2, ale nevzdali se. „Nebyla to komfortní pozice, ale na hráčích jsem viděl velké odhodlání s tím něco udělat, a to se také stalo,“ řekl kouč Kopřivnice Ladislav Majkus. Jeho svěřenci ve zbytku zápasu hodili do plánů Znojma pořádné vidle. Nejprve vyhráli druhou část 2:1 a před třetí třetinou byli pozadu jen o gól. Pět minut před koncem pak ztišil celou arénu hostující Fojtík, který vyrovnal na 3:3. Rozhodnout tak muselo prodloužení a v něm hosté zcela šokovali slušně zaplněnou Nevoga arénu, kde bylo 1 500 diváků. Hned ve druhé minutě nastavení vyšla hostům skvěle kombinace a Šimon Pavlík svým prvním gólem sezony šokoval favorita a rozhodl o druhém bodu pro Kopřivnici. Po zápase tak panovala v táboře hostů velká spokojenost. „Jsme velmi rádi, že jsme první, kdo Znojmo porazil, a taky za to, že jsme odčinili domácí vysokou porážku s Orly. Hráči ukázali obrovskou sílu a vůli se zápasem něco udělat, což bylo zásadní ve chvílích, kdy jsme byli o dva góly pozadu. Když jsme pak před třetí částí ztráceli gól, tak kluci moc chtěli srovnat. V kabině se ozvali tuším tři čtyři kluci, kteří nabídli odměnu do týmové kasy, když urveme alespoň bod. To se pak podařilo, takže týmová kasa se po tomto zápase slušně zaplnila,“ pousmál se po vítězném zápase trenér Majkus. K vítězství v prodloužení, které se hraje ve třech na každé straně, přispělo dost možná i to, že Kopřivničtí jednak dlouhodobě, ale jednak i den před zápasem obzvláště hodně trénovali hru tří proti třem pro případ prodloužení. „Zrovna v ten pátek se do toho kluci velmi dobře dostali a trénink tři na tři jsme časově výrazně protáhli oproti normálu. Možná i tohle mohlo hrát roli, protože v prodloužení ve Znojmě tam ty věci z tréninku prostě byly a vyšlo nám to. Já jsem rád hlavně za kluky, že jim to vyšlo a že si dokázali, že můžeme hrát i s těmi nejlepšími. Znojmo má v týmu hodně profesionálů a míří nahoru, pro nás je to velmi cenné vítězství,“ dodal Ladislav Majkus.

Branky a nahrávky: 9. Köver (Adámek, Hruška), 12. Svoboda T. (Hruška), 38. Hruška (Köver, Stránský) – 22. Marek (Pindel, Mach), 32. Pindel (Fojtík, Gola), 55. Fojtík (Gola, Pindel), 62. Pavlík (Velecký). Sestava Kopřivnice: Kubáň (Baldik) – Ficek, Már, Dluhoš, Bartošák, Bail, Marek, Petrek – Gola, Brodek, Barčák, Mach, Suchý (A), Pavlík, Kleniar, Pindel (A), Velecký, Sluštík (C), Fojtík, Urban.

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS    Cookies    Upravit mé předvolby cookies    Ochrana oznamovatelů