ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 19.01.2023- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Zřícenina hradu Šostýna - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 2/2023 ze dne 19.01.2023

V Kopřivnici první kolo voleb vyhrál Babiš, Pavla by tady porazil slušným rozdílem

Kopřivnice má za sebou první kolo prezidentské volby. Členové jednadvaceti okrskových volebních komisí během necelých dvou hodin sečetli bezmála jedenáct tisíc odevzdaných hlasů.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ
Kopřivnice má za sebou první kolo prezidentské volby. Členové jednadvaceti okrskových volebních komisí během necelých dvou hodin sečetli bezmála jedenáct tisíc odevzdaných hlasů.
FOTO: KATEŘINA HOLUBOVÁ
další fotografie

Kopřivnice (dam) – První kolo v pořadí třetí prezidentské volby skončilo v sobotu 14. prosince mimořádně těsným vítězstvím Petra Pavla před Andrejem Babišem. Výsledky hlasování v Kopřivnici se od celostátních v mnohém odlišovaly. Místní voliči sice do druhého kola poslali stejné dva kandidáty, ale jejich zisky byly významně jiné. Především místní voliči preferovali předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který v Kopřivnici získal 4 118 hlasů, což představovalo 38,26 % všech odevzdaných lístků, to je o 3,27 % lepší zisk než celostátně. Občanský kandidát Petr Pavel skončil v Kopřivnici druhý s bezmála desetiprocentní ztrátou na Babiše. Získal 3 066 hlasů, tedy 28,48 % hlasů, a zůstal tak skoro sedm procent za svým celostátním výsledkem.

Pořadí dalších kandidátů už bylo stejné jako v případě celostátních výsledků a často i jejich procentní zisk v Kopřivnici byl srovnatelný s celostátním. Třetí, a tedy první nepostupové místo místní voliči přiřkli Danuši Nerudové. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity získala 1 488 hlasů a 13,82 %, stejně jako v celostátním srovnání tak poměrně těsně nedosáhla na 14 procent hlasů. Čtvrtý Pavel Fischer a pátý Jaroslav Bašta měli mezi místními voliči větší zastání než v celostátním měřítku. Senátory navrženého Fischera volilo 8,29 % voličů, tedy o víc než 1,5 % víc lidí než v celorepublikovém součtu. Oproti volbám z roku 2018, kdy se o post hlavy státu tento politik ucházel poprvé, ovšem ztratil 262 hlasů a zůstal za svým tehdejším jedenáctiprocentním ziskem. Jaroslav Bašta, navržený poslanci SPD, získal 697 hlasů, což představovalo 6,47 %. Jeho zisk byl tak o víc jak dvě procenta lepší než v republikovém měřítku.

Marek Hilšer, který se rovněž pokoušel stát prezidentem podruhé, získal v Kopřivnici jen 2,62 % hlasů. To je sice o několik setin lepší výsledek než celostátní, ale ve srovnání s volbami před pěti lety zažil současný senátor velký sešup z voličské přízně. Ztratil totiž 565 hlasů a 8,1 % a zisku z roku 2018 se ani nepřiblížil.

Zbylí dva kandidáti už jen paběrkovali. Karel Diviš, který v závěru své kampaně získal pozornost svou agresivní rétorikou, získal 1,45 % hlasů, tedy o desetinu víc než celostátně, a někdejší rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima dostal jen 0,56 % hlasů. To znamená, že ve volebních urnách ve městě skončilo dokonce víc neplatných hlasů než těch, které by podporovaly tohoto senátory nominovaného kandidáta.

Zajímavé také, je že voličské preference se často významně lišily dokonce okrsek od okrsku. V kopřivnických okrscích číslo 7 a 11 dokonce Petr Pavel o několik procent zvítězil. Najdou se okrsky, kde byly výsledky jen těsné nebo si v nich polepšili méně úspěšní kandidáti. V jiných oblastech města byl zase náskok expremiéra před generálem mnohem vyšší než v celkovém součtu.

K volbám o uplynulém víkendu v Kopřivnici přišlo 10 844 oprávněných voličů, tedy 63,48 % všech, kdo se volby mohli zúčastnit. Právo volby tak využilo o bezmála pět procent méně lidí než celostátně. I tak ale byla účast velmi vysoká, ve srovnání s prvním kolem prezidentských voleb před pěti lety přišlo k urnám o 5 % více lidí, ale ve srovnání s druhým, ve kterém se utkali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, byla přece jen o něco nižší. Ve srovnání s prvním kolem prezidentské volby získal vítěz voleb, tedy Andrej Babiš o 473 hlasů méně než Miloš Zeman v roce 2018. Naopak druhý postupující z letošní volby Petr Pavel měl o 581 hlasů víc, než na postup v Kopřivnici v minulé volbě stačilo Drahošovi.

Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční už příští víkend, tedy v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Na rozdíl od prvního kola nebudou voličům rozesílány obálky s volebními lístky, ty voliči dostanou společně s úřední obálkou až ve svých volebních místnostech.

Stavba domova pro seniory je ve tříměsíčním skluzu

Kopřivnice (dam) – V minulém týdnu začaly růst první zdi novostavby kopřivnického domova pro seniory. Stavba zahájená na začátku minulého roku se oproti původním plánům dostala do časového prodlení. Původně měla stavební firma předat hotovou stavbu do 540 dní od předání staveniště, tedy zhruba v červnu letošního roku. Podle posledního dodatku, který kraj se stavební firmou uzavřel, se ovšem lhůta pro dokončení stavby prodlužuje přibližně o tři měsíce a hotovo by mělo být v říjnu 2023. Vícepráce také už původně avizovanou cenu díla zvýšily o částku přesahující 10 milionů na 282,4 milionu korun.

„Hlavním důvodem prodloužení termínu byla nemožnost realizace přeložky vodovodní přípojky v úvodu stavby. Při probíhající realizaci byl zjištěn na místě skutečný stav vodovodního řadu a ostatních inženýrských sítí, který bránil v provedení samotného připojení. Bylo nutno zvolit jinou technologii napojení na vodovod, kterou bylo nutno řešit a odsouhlasit se SmVaK, což bránilo započetí prací na základových konstrukcích hlavního objektu,“ říká Jiří Navrátil, náměstek moravskoslezského hejtmana pro oblast sociálních věcí. Práce zásadně zdržela ale i změna technologie založení stavby. Měření totiž zjistilo menší únosnost podloží, a proto bylo vyprojektováno a realizováno zcela nové založení stavby.

Svůj vliv na zdržení prý mělo i počasí, kdy po dobu tří týdnů v lednu 2022 veškeré práce stály.

Doposud společnost IPS Třinec realizovala přeložky a přípojky sítí, rekonstrukci hrubé stavby stávajícího objektu někdejší stravovny a dokončila také základovou konstrukci.

„V současné době rostou první zdi novostavby a dochází k instalacím výplní otvorů rekonstruované budovy,“ popisuje aktuální dění na stavbě Jiří Navrátil s tím, že jsou avizovány další zatím drobné změny stavby.

Podle kopřivnického místostarosty Stanislava Šimíčka tříměsíční zdržení u stavby takového rozsahu není ničím neobvyklým. „Důležité je, že i Kopřivnice se jako poslední obec s rozšířenou působností v kraji dočká domova pro seniory. Tato služba je tady velmi potřebná a město na ni čeká skoro 20 let. Touto optikou zdržení o několik měsíců nestojí za řeč,“ myslí si místostarosta Šimíček.

Přestože do dokončení objektu domova pro seniory zbývá ještě řada měsíců, rozbíhají se už i přípravy jeho budoucího fungování. Kraj už dokonce realizoval výběrové řízení na budoucího ředitele instituce, šéfa ovšem Domov pod Bílou horou zatím nemá. „Ředitele jsme zatím nevybrali. Z přihlášených uchazečů výběrovou komisi nikdo nepřesvědčil. V nejbližším termínu bude výběr znovu pokračovat,“ říká náměstek Jiří Navrátil.

Poté, co bude vybrán ředitel, měl by v průběhu roku postupně vybírat a přijímat další klíčové zaměstnance. Nakonec by domov pro seniory měl zaměstnávat zhruba stovku lidí, ať už v přímé péči o klienty, zdravotníky, obslužný personál i administrativní síly. Nový ředitel po svém nástupu do funkce ve spolupráci s Moravskoslezským krajem zahájí rovněž zadávací řízení na dodávku vnitřního vybavení domova pro seniory a domova se zvláštním režimem. Harmonogram těchto výběrových řízení, které by mohly obsahovat souhrnné hodnoty okolo 60 milionů korun, bude upřesněn i na základě průběhu stavby.

Pohyb chodců na Palárně má být bezpečnější, města se dohodla na spolupráci při úpravách

Frekventovaná křižovatka na Palárně by měla být v budoucnu bezpečnější pro chodce. Radnice Kopřivnice a Štramberka se dohodly na tom, že společnými silami prostor upraví a vybudují chodníky a chybějící přechody pro chodce.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Frekventovaná křižovatka na Palárně by měla být v budoucnu bezpečnější pro chodce. Radnice Kopřivnice a Štramberka se dohodly na tom, že společnými silami prostor upraví a vybudují chodníky a chybějící přechody pro chodce.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Vedení sousedních měst se před týdnem dohodlo na spolupráci, jejímž výsledkem má být zvýšení bezpečnosti chodců v oblasti na Palárně. V místech, kde se Kopřivnice stýká se Štramberkem, obě radnice společnými silami zajistí vybudování několika úseků chybějících chodníků a tří osvětlených přechodů pro chodce.

„Cílem je zajistit větší bezpečnost nejen obyvatelů obou našich měst nebo dětí navštěvujících dům dětí a mládeže, ale také turistů, kteří přicházejí do Štramberka směrem od vlakového nádraží,“ říká David Plandor, starosta Štramberka. Na to, že kritickou situaci je potřeba řešit, upozornila i petice, která kopřivnickou radnici vyzývá k vybudování přechodu, jež na městský úřad dorazila v polovině prosince.

Snaha najít řešení přitom není nová. Štramberk podle svého starosty má k dispozici studii, která navrhuje opatření ke zlepšení bezpečnosti chodců a vznikla už v roce 2018. „Už tehdy jsme o věci jednali i s Kopřivnicí, a ta byla spolupráci nakloněna. Proč se v následujících letech ve věci nic nepohnulo, nevím,“ říká David Plandor, který se do křesla starosty vrátil po čtyřech letech vloni na podzim.

Na schůzce, která proběhla 12. ledna, došlo k dohodě na tom, jak si obě radnice rozdělí jednotlivé úkony a předběžně i to, jak se podělí o financování celého záměru. „V tuto chvíli jsme se dohodli, že Kopřivnice zaplatí vypracování projektové dokumentace. Následně budeme jednat o tom, které město bude financovat kterou část realizace,“ uvedl kopřivnický starosta Adam Hanus.

Podle jeho štramberského protějšku by se v letošním roce mělo projektovat a v příštím roce by se mělo začít s realizací.

„Naše finanční možnosti nejsou tak velké jako v případě Kopřivnice, ale určitě do příštího rozpočtu zahrneme alespoň případnou první etapu úpravy Palárny,“ slíbil David Plandor.

SmVaK bude ve městě realizovat tři investiční akce

Kopřivnice (hod) – I v letošním roce budou Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, a. s., na území města realizovat tři investiční akce v celkové hodnotě cca 52 milionů korun.

Jako první se bude realizovat výměna vodovodního řadu na ulici Janáčkově. „Jde o zakázku za 3,5 milionu korun. Stavební povolení už je vydáno. Začátek stavby předpokládáme se startem stavební sezony,“ upřesnil Marek Síbrt, tiskový mluvčí SmVaKu.

V Kopřivnici se bude modernizovat infrastruktura pro dodávku pitné vody, a to v ulicích Záhumenní a Kpt. Jaroše. „Celkové náklady dosáhnou 5,8 milionu korun. Ve stejné lokalitě dojde také k rekonstrukci kanalizační stoky a navazující infrastruktury za zhruba 7,5 milionu korun,“ uvedl tiskový mluvčí SmVaKu.

Další investice jsou v plánu v kopřivnické čistírně odpadních vod. „Zde bude postavena kalová koncovka. Celkové náklady této investiční akce přesáhnou 35 milionů korun,“ dodal Marek Síbrt.

Radní zrušili pracovní skupinu, se Smart City ale nekončí

Kopřivnice (dam) – Radní minulý týden zrušili pracovní skupinu Smart City. „Jak odbory radnice, tak rada města došly k názoru, že tato skupina nefunguje a není nutné, aby dále existovala. To ovšem neznamená, že aplikaci principů a technologií chytrého města nebudeme v Kopřivnici věnovat pozornost,“ zdůvodnil zrušení skupiny starosta Adam Hanus.

Čtrnáctičlenná pracovní skupina Smart City s tehdejším radním Filipem Grygarčíkem v čele byla zřízena v polovině roku 2021, ale za 18 měsíců svého působení se sešla pouze třikrát. „Pracovní skupina neprezentovala radě města výsledky své práce. Úkoly, mezi které patřila příprava koncepčního materiálu rozvoje Smart City v následujících letech nebo navrhovat nová smart řešení do projektů a aktivit města, nesplnila,“ konstatoval starosta Hanus. Jednotlivosti z dané oblasti se podle něj dnes řeší průřezově v rámci existujících odborů městského úřadu nebo v jiných pracovních skupinách a komisích. „V brzké době se chceme zabývat zřízením komise, která bude orientována šířeji a bude sdružovat odborníky na Smart City, ale i urbanismus, architekturu, estetiku a funkci veřejného prostorů a další experty. Zatím tato skupina nemá ani pracovní název, ale orientovaná bude obecně na otázky rozvoje města a měla by se jimi zabývat komplexně a koncepčně,“ doplnil starosta Hanus.

Kopřivnice shání strážníky i popeláře pro Slumeko

Kopřivnice (dam) – Městu chybí strážníci i zaměstnanci technických služeb. Volná místa se nedaří obsadit delší dobu a radnice řeší, jak scházející síly nabrat. Městská policie se s podstavem strážníků potýká už jistý čas, aktuálně jí schází až osm mužů nebo žen v uniformě. „Situace je komplikovaná. V případě, že by někdo onemocněl nebo si vybral dovolenou, bude zajištění hlídkové činnosti problém,“ říká Adam Hanus, kopřivnický starosta, do jehož působnosti spadá i řízení MP. Město v náborových inzerátech přidává dříve nepoužívané benefity a doufá, že se podaří chybějící strážníky co nejdříve nabrat. „Nabízíme padesátitisícový náborový příspěvek a kromě dalších benefitů chceme nově nabídnout například proplácení cestovného pro mimokopřivnické zájemce,“ vypočítává starosta Hanus.

Lidé chybějí i městem vlastněné společnosti Slumeko. Firma zajišťující komunální služby ihned přijme obsluhu svozového vozu na odpad. Nabízí desetitisícový náborový příplatek, zkrácenou týdenní pracovní dobu a další benefity. Protože se nedaří najmout stálé zaměstnance, nabízí Slumeko i přivýdělek formou brigády při obsluze popelářského vozu nebo při provádění zimní údržby.

Místní střední škola má pro praktickou výuku k dispozici elektromobil

Plně elektrický automobil Škoda Enyaq 60 nově rozšířil flotilu cvičných vozidel na zdejším učilišti. Automobilka ho škole věnovala zdarma.
FOTO: SŠ a VOŠ, KOPŘIVNICE
Plně elektrický automobil Škoda Enyaq 60 nově rozšířil flotilu cvičných vozidel na zdejším učilišti. Automobilka ho škole věnovala zdarma.
FOTO: SŠ a VOŠ, KOPŘIVNICE

Kopřivnice (dam) – Žáci zdejšího učiliště se začínají připravovat nejen na servisování klasických automobilů se spalovacím motorem, ale při praktické výuce se budou setkávat také s elektromobilem. „V závěru roku se nám skutečně podařilo rozšířit naši flotilu nácvikových vozidel o plně elektrický automobil Škoda Enyaq 60. Aktuálně disponujeme pěti moderními automobily značek Hyundai a Škoda, toto je ale naše první auto na baterie,“ říká ředitel Střední školy a Vyšší odborné školy, Kopřivnice Jiří Pištecký.

Vozidlo, jehož cena v dané konfiguraci přesahuje 1,1 milionu korun, škola získala od mladoboleslavské automobilky zdarma jako jednu z cen za vítězství svého studenta Michala Pustějovského v loňském ročníku soutěže Automechanik Junior 2022. Pustějovský sám byl za svůj úspěch odměněn projížďkou se škodováckým jezdcem Janem Kopeckým, škola pak díky jeho úspěchu získala různé měřicí přístroje a právě elektromobil Enyaq. „Nevěděli jsme dopředu, jestli Škoda Auto naší žádosti o tento typ vozidla vyhoví, ale vyšlo to. Je dobře, že se naši žáci budou moci díky tomuto vozu seznámit se současnými trendy,“ doplnil Jiří Pištecký. Automobil je plně funkční, ale není schválen pro provoz a bude sloužit čistě jako nácvikové vozidlo pro výuku žáků automobilních oborů. Učit se na něm budou automechanici, autotronici, ale v budoucnu i karosáři, případně další profese, které škola vyučuje. Předtím, než se elektromobil stane součástí praktické výuky, budou muset vyučující i studenti projít speciálním bezpečnostním školením pro práci s elektromobily.

Senioři se i letos mohou těšit na nové i tradiční aktivity, město na ně požádalo o dotaci

Kopřivnice (hod) – Kopřivnická radnice připravuje i na letošní rok řadu aktivit pro seniory. Na realizaci některých z nich žádá o dotaci Moravskoslezský kraj z dotačního titulu Program na podporu zdravého stárnutí v Moravskoslezském kraji na rok 2023.

Většinou se jedná o tradiční akce. „V rámci projektu Aktivně za poznáním i zábavou, na jehož realizaci žádáme o dotaci, by se mělo od dubna do října uskutečnit podle plánu sedm zájezdů a jeden cyklovýlet. Část zájezdů bude organizována ve spolupráci s jednotlivými kluby seniorů v Kopřivnici a místních částech a část připravuje radnice samostatně,“ uvedla Pavla Žáčková, pracovnice sociálního odboru mající na starosti akce pro seniory.

Už na 31. ledna se připravuje tradiční turnaj v bowlingu. V únoru se pak uskuteční mezi seniory oblíbená akce Sejdeme se, zazpíváme, dobrý vtip si k tomu dáme. Ta by tentokrát měla proběhnout 9. února ve Vile Machů. Poslední aktivitou z tohoto projektu je tradiční turnaj v minigolfu, který se uskuteční v závěru června.

Rozhodnutí o tom, zda město bylo se svou žádostí úspěšné, se radnice dozví v jarních měsících. „Celkové náklady na projekt Aktivně za poznáním i zábavou činí 145 100 korun. Pokud budeme úspěšní, dotace by mohla pokrýt až 50 % uznatelných nákladů, tedy 72 500 Kč,“ poznamenala Pavla Žáčková s tím, že většina akcí by se uskutečnila, i kdyby město dotaci nezískalo.

Radnice ale kromě těchto akcí připravuje další aktivity pro seniory. „Senioři se mohou těšit například na přednášku o pravidlech silničního provozu, na kurzy práce s chytrým telefonem, přednášky s fyzioterapeutkou, ale také na tradiční tvoření či outdoorové dopoledne. Přehled všech akcí je letos opět připraven v kalendáři, který je k vyzvednutí na informacích městského úřadu, v informačním centru, ale také městské knihovně,“ upřesnila Pavla Žáčková.

Cizinci zvedli počet obyvatel Kopřivnice, za loňský rok o 300 osob

Počet obyvatel Kopřivnice a místních částí
Počet obyvatel Kopřivnice a místních částí

Kopřivnice (hod) – Přestože počet obyvatel s trvalým pobytem ČR v Kopřivnici stále klesá, v průběhu loňského roku došlo k dvojnásobnému zvýšení množství cizinců, a tak počet obyvatel poprvé vzrostl cca o 300 osob. Zatímco k 31. 12. 2021 žilo v Kopřivnici celkem 21 439 obyvatel s trvalým pobytem, k poslednímu dni loňského roku radnice evidovala v Kopřivnici celkem 10 742 žen a 10 452 mužů, přičemž o rok dřív to bylo 10 853 žen a 10 586 mužů. Počet cizinců k poslednímu dni roku 2021 činil 572, ke konci loňského roku činil jejich počet už 1 183.

Možná kvůli covidu už třetí rok po sobě zemřelo víc obyvatel, než se narodilo. V roce 2021 zemřelo nejvíce obyvatel Kopřivnice za posledních pětadvacet let, a to bylo 267 (140 mužů a 127 žen). V průběhu loňského roku zemřelo o dva Kopřivničany víc než v roce 2020 (145 mužů a 113 žen).

Zato, co se týče porodnosti, došlo v průběhu loňského roku k výraznému poklesu. Vloni se narodilo jen 103 chlapců a 85 dívek. To je v průběhu posledních dvaceti let nejnižší počet narozených dětí. O rok dřív se narodilo 127 chlapců a 103 dívek.

Vloni se z Kopřivnice odstěhovalo 452 osob, o rok dřív to bylo jen 354 obyvatel. Naopak do Kopřivnice se vloni přistěhovalo 248 osob, což je o dvacet víc než v roce 2021.

Trend v počtu osob s úřední adresou na radnici se snižuje šestým rokem. Na konci roku 2022 bylo s touto adresou evidováno 1 185 osob, o rok dřív jich bylo 1 248.

Počet osob, kterým radnice ukončila trvalý pobyt v Kopřivnici, se už pátým rokem zvyšuje. Zatímco v r. 2021 to bylo 354 osobám, vloni se tento proces týkal 361 osob.

Krytý bazén poprvé otevřel veřejnosti před třiceti lety

Brány kopřivnického krytého bazénu se veřejnosti poprvé otevřely před třiceti lety. Výročí sportoviště oslaví o víkendu.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Brány kopřivnického krytého bazénu se veřejnosti poprvé otevřely před třiceti lety. Výročí sportoviště oslaví o víkendu.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (hod) – Krytý bazén v Kopřivnici byl otevřen 22. ledna 1993. Jeho výstavba začala v roce 1986 v rámci akce Z, poté jej převzalo a dokončilo město. Od jeho vzniku nabízí nejen možnost zaplavat si v pětadvacetimetrovém bazéně, ale využít dětský bazén, saunu, vířivku či parní lázeň.

Od otevření veřejnosti provozovaly krytý bazén Technické služby města Kopřivnice. Ty jej v roce 1996 předaly Správě sportovišť Kopřivnice, pod které patří dodnes.

„Musíme si uvědomit, že krytý bazén je energeticky náročný komplex a jeho provoz zvlášť v dnešní době není levnou záležitostí. Proto již v roce 2004 v rámci opatření z energetického auditu se objekt bazénu dočkal zateplení fasády i střechy, dále byla vyměněna okna, výměníková stanice a nainstalována účinnější úpravna bazénové vody. V tomto roce byla přistavena i venkovní ochlazovna, která se těší velké přízni návštěvníků sauny,“ uvedl Pavel Petráš, vedoucí krytého bazénu.

Velkou a zatím poslední výraznou změnou byla přístavba a stavební úpravy v roce 2014. Součástí této akce bylo nejenom rozšíření saunových prostor o aroma saunu a nezbytné sociální zázemí, ale i vybudování nové parní lázně a prostoru pro vířivku a také modernizace šaten, sprch a v neposlední řadě instalace elektronického odbavovacího systému.

„Od té doby používají návštěvníci pro vstup čipy. Proto můžeme konstatovat, že bazén navštívily více než tři miliony návštěvníků,“ konstatoval Pavel Petráš s tím, že roční návštěvnost činí cca 50 tisíc lidí a k tomu je nutno připočítat kurzy plavání pro kojence, batolata a školy a také členy plaveckého klubu, kteří v bazénu trénují a poskytují relaxační a rekondiční služby.

Kopřivnický krytý bazén připravuje sám nebo ve spolupráci s dalšími organizacemi řadu zajímavých aktivit. „Lidé si mohou vyzkoušet potápění, děti zaskotačit na plovoucích atrakcích nebo vyzkoušet aquazorbing. Velkému zájmu se těšily akce jako Týden saunování, Evropský plavecký den či plavecká soutěž měst,“ upřesnil Pavel Petráš.

I když je provozování krytého bazénu energeticky náročné, město jeho provoz nebude nijak omezovat. „Neplánujeme snížení teploty vzduchu ani vody či omezování otevírací doby. Dokonce je v letošním roce vrácen dřívější čas provozu sauny, a to v běžné dny do 21 hodin a o víkendech a svátcích do 19 hodin. Úspory budeme realizovat jinde, například v letošním roce by mělo dojít k výměně osvětlení,“ uvedl místostarosta David Monsport, jenž má v gesci sport.

V novojičínské nemocnici přišlo vloni na svět 608 dětí

Nový Jičín (hod) – V průběhu loňského roku se v novojičínské nemocnici narodilo celkem 608 dětí, z toho v jednom případě se narodila dvojčata. To je méně než v roce 2021, kdy se narodilo 646 dětí.

Statistiky mírně ovládla děvčata, která v pomyslném souboji pohlaví chlapce předčila v poměru 311:297. „Holčičkám rodiče nejčastěji dávali jména Natálie, Sofie a Adéla. U kluků vévodil Jakub, Adam a pak David,” doplňuje Marcela Bučko, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín. Naopak netradiční jméno dostalo hned první miminko narozené v letošním roce. Mamince z Nového Jičína se narodila v neděli 1. ledna v čase 7:42 holčička, která dostala jméno Márie-Elena.

Nemocnice AGEL Nový Jičín v uplynulých letech investovala do modernizace interiéru i nového vybavení porodnice, která je u rodiček vyhledávaná pro svou klidnou a rodinnou atmosféru. Spolu s tím dochází ke zkvalitňování služeb i komfortu pro maminky. Od loňského roku má nemocnice k dispozici unikátní přístroj určený k prověření zdravotního stavu novorozenců ze vzorku krve. Analyzátor krevních plynů je určen především čerstvě narozeným miminkům a je umístěn v prostorách porodních boxů a sálů, kde umožní během minuty zajistit výsledky vyšetřovaných parametrů miminka, a to z jakéhokoliv vzorku krve – včetně pupečníkové. „Tyto údaje oceňujeme především v akutních stavech. Krevní výsledky novorozenců jsou totiž díky němu k dispozici z malého množství pupečníkové krve prakticky do minuty, lékař tak může velice rychle vyhodnotit stav dítěte a adekvátně reagovat. Odpadá pak nošení vzorků do laboratoře a veškerý personál se tak může plně věnovat péči o miminko i maminku,“ vysvětluje Dana Babeľová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Nemocnice provedla více změn, aby zpříjemnila porody rodičkám. Modernizovala nejen prostory, které využívají matky s dětmi, ale i služby. Příkladem je například zábavně-poučný seriál „Bacha, rodím!”, jenž je určen nejen pro budoucí rodičky, který přibližuje na reálném příběhu rodičky atmosféru a péči v novojičínské porodnici. Zájemci je najdou na YouTube kanálu AGEL i na Facebooku novojičínské nemocnice.

Nezaměstnanost mírně vzrostla

Kopřivnice (dam) – Ani Kopřivnicko se v závěru minulého roku nevyhnulo mírnému růstu počtu lidí bez práce. Během prosince 2022 přibylo v evidenci místní pobočky úřadu práce 60 lidí. Celkem 950 uchazečů o zaměstnání představuje 3,37% podíl nezaměstnaných osob. Mírný růst počtu lidí bez zaměstnání zaznamenaly i další regiony novojičínského okresu. Snížil se také počet volných míst, těch je sice stále na Kopřivnicku v nabídce nejvíc v rámci celého Novojičínska, ale v prosinci jich zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu práce nabízeli 953, tedy o 140 méně než na konci listopadu. Počet uchazečů na jedno volné místo je z pohledu lidí hledajících práci také o něco méně příznivý, přesto na jedno volné místo připadá stále jen 1,52 lidí bez zaměstnání.

Nová zelená úsporám Light je určena pro seniory a lidi na dávkách

Kopřivnice (hod) – Senioři v závěru roku obdrželi dopis od České správy sociálního zabezpečení o zvýšení důchodu od nového roku a v obálce spolu s ní i dopis od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, v němž byly uváděny informace, které jim mají pomoci s vysokými cenami energií.

Jednou s možností je využití dotace Nová zelená úsporám Light (NZÚ light) na zateplení domu či jeho části. „Můžete čerpat dotaci až 150 tisíc korun například na zateplení střechy, podlahy či výměnu oken nebo dveří. Stačí, abyste pobírali starobní či invalidní důchod třetího stupně anebo příspěvek na bydlení. Žádost o dotaci je jednoduchá, není potřeba mít předem peníze na účtu,“ píše se v dopise.

NZÚ light má přinést prostředky na dílčí zateplení a renovace nízkopříjmovým domácnostem, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou. „Nutno doplnit, že mezi oprávněné žadatele o dotaci se řadí pouze vlastník rodinného domu, který v něm má trvalý pobyt déle než od 12. září 2022 a zároveň jeho domácnost splňuje důležitou podmínku, a to že všichni její členové jsou příjemci starobního či invalidního důchodu třetího stupně anebo ve stanoveném období pobírali příspěvek na bydlení,“ uvedla Veronika Červeňová, vedoucí odboru životního prostředí.

Současná výzva Nová zelená úsporám Light má alokováno 1,5 miliardy korun. Mělo by to vystačit pro zhruba deset tisíc domácností. Pokud bude zájem velký, alokace se podle Státního fondu životního prostředí navýší.

Podáním žádosti o dotaci a další administrací lze prostřednictvím elektronického systému pověřit i jinou osobu, především nejbližší rodinné příslušníky. Podrobnější informace lze získat na webových stránkách zřízených pro NZÚ Light či u zástupců Místních akčních skupin (pro Kopřivnici se jedná o Místní akční skupinu Lašsko) a konzultačních středisek EKIS, kteří seniorům s celým procesem zdarma poradí.

„Ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí připravujeme v Kopřivnici seminář s názvem Jak na úsporné bydlení, na kterém zájemci získají potřebné informace i k právě probíhající dotační výzvě NZÚ light. O termínu budeme veřejnost včas informovat,“ dodal garant za oblast životního prostředí Stanislav Šimíček.

Radnice vydala nejvíce voličských průkazů pro 1. kolo, celkem 300

Kopřivnice (hod) – Na průběh voleb dohlíželo ve 21 volebních komisích 149 jejich členů. Vzhledem k vysoké nemocnosti radnice už dopředu obdržela přes 60 požadavků na volbu doma. Další žádosti rodinných příslušníků či sousedů pak byly tlumočily přímo ve volebních komisích.

Letos vydala kopřivnická radnice nejvyšší počet voličských průkazů. Zatímco v roce 2013, kdy se konalo první kolo prezidentských voleb, o něj požádalo jen 111 lidí, v roce 2018 si jich pro první kolo vyzvedlo už 234 lidí a letos to bylo už 300 zájemců.

V Kopřivnici a místních částech přišlo volit svého kandidáta nejvíce lidí ve volebních okrsku č. 18, jehož sídlo bylo v tělocvičně Základní školy v Lubině. Volit přišlo 719 z 903 osob evidovaných ve volebním okrsku a volební účast tak dosáhla 79,62 %. Druhý nejvyšší zájem měli voliči ve volebním okrsku č. 3, sídlícím ve velkém sále Katolického domu v Kopřivnici, do nějž spadají obyvatelé Ptačí čtvrti. V tomto okrsku svého práva volit využilo 495 ze 630 voličů (78,57 %). Třetí nejvyšší účast zaznamenali ve Vlčovicích, kde svůj hlas odevzdalo 375 ze 487 voličů (77 %). Naopak nejmenší zájem byl v okrsku č. 7 sídlícím na ulici Sokolovské v klubu seniorů. Tam dorazilo jen 580 z 1660 voličů (34,94 %). Nízkou účast v tomto okrsku ovlivnila skutečnost, že v tomto obvodu mají svou volební místnost lidé s takzvanou úřední adresou na radnici, mezi kterými je tradičně velmi nízký zájem o hlasování. Bezproblémové bylo také sčítání odevzdaných hlasů. To začalo bezprostředně po uzavření volebních místností úderem sobotní 14. hodiny. První volební okrsky měly sečteny hlasy cca 15 minut po uzavření volebních místností, kompletně sečteno bylo za Kopřivnici okolo půl čtvrté odpoledne.

V MusicBaru Drago zítra vystoupí rapper Rest a DJ Herby

Kopřivnice (dam) – MusicBar Drago na Štramberské ulici láká už zítra večer na hip-hopový večírek, jeho hlavní hvězdou bude raper Rest s DJ Herbym.

Za pseudonymem Rest je Adam Chlpík. Ten na scénu vstoupil před dvaceti lety jako člen kapely Divnej postoy, kromě psaní textů se Rest úspěšně věnoval freestyle rapu. Mimo jiné několikrát zvítězil na akcích jako Battle night, Urban Rapublic a mnoha dalších. V roce 2008 vyhrál i prestižní Art Attack Freestyle Battle na Slovensku. Od roku 2010 působí v českém labelu Ty Nikdy. Ve stejném roce vydal s DJem Fattem společnou desku „Premiéra“. Ta měla obrovský úspěch a nastartovala Restovu sólovou kariéru. Následovaly desky Label, Střepy, pak pětiletá pauza a po ní návrat k vlastní autorské tvorbě na albu Restart. Vloni na podzim pak Rest vydal společně s DJ Wichem desku Tlak. V textech se odráží změny v Restově životě. Hvězda tuzemské scény, označovaná za jednoho z technicky nejzdatnějších raperů, se na posledním albu se prostřednictvím svých textů vyjadřuje například k problematice sociálních sítí nebo ghostwritingu. Přestože dojde i na představení nové desky, o hudební podklady se Restovi v Kopřivnici nebude starat Wich, ale DJ Herby, se kterým rapper rovněž pravidelně vystupuje. Herby se kromě hip-hopu věnuje také reggae, dancehallu, trapu a ghettofunku. Kopřivnice si rapování Resta bude moci užít ještě před začátkem plánovaného turné k desce Tlak, které má začít křtem v pražském Lucerna Music Baru 28. února.

Ještě před hlavními hvězdami večera by publikum v Music-Baru Drago měl rozehřát MC Dadik za zády s DJ Washelllem. Dadik je rapující barman z Opavy. Mladý tvůrce debutoval na jaře roku 2021 několika songy, u kterých se o zvuk staral DJ Fliptyck, a od té doby vystupuje na klubových akcích. Akce v MusicBaru Drago začne po dvacáté hodině večerní.

Knihovna chystá přednášku o Iráku

Kopřivnice (dam) – O poválečném Iráku a Kurdistánu bude zájemcům v úterý 24. ledna od 18 hodin v malém sále kulturního domu vyprávět cestovatel, publicista, fotograf a učitel dějepisu Jiří Kalát. Ten se do regionu vydal v roce 2021 hned dvakrát. Poprvé do míst, která ještě nedlouho před jeho cestou sužovaly útoky Islámského státu. Druhá cesta mířila do arabské části Iráku, respektive do území na jih od Bagdádu. Zde se zajímal o problémy, které místní mají s přístupem k vodě. Adaptačním modelům rodin na nedostatek kvalitních vodních zdrojů v jižním Iráku se Kalát věnuje i v rámci svého doktorského studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Jako člověk, který má Blízký východ rád, se Kalát pokusí ve své přednášce uvést na pravou míru špatnou pověst, kterou Irák má, přestože jde o zemi plnou nádherných míst, neskutečných příběhů a fantastických lidí.

Úžasné divadlo fyziky dokázalo, že věda může být skvělá show

Vojta Hanák z Úžasného divadla fyziky prezentuje kopřivnickým školákům speciální elektrickou kytaru převádějící světelné impulzy na zvuk.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Vojta Hanák z Úžasného divadla fyziky prezentuje kopřivnickým školákům speciální elektrickou kytaru převádějící světelné impulzy na zvuk.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Nejen to, že je možné vidět zvuk a slyšet světlo, dokazovali žákům zdejších základních škol členové Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) při představení, které 10. ledna pro místní školy připravil Kulturní dům Kopřivnice. Dvojice členů ÚDiF, vedená scenáristou a performerem Vojtou Hanákem, téměř zaplněnému velkému sálu kulturního domu předvedla neobvyklé hudební nástroje a následně v několika experimentech vysvětlili zvykové vlny, jejich frekvence nebo prakticky předvedli vznik zvuků a tónů pomocí optické závory nebo převod elektrického napětí na zvuk. Školákům se dostalo nenásilného vysvětlení základních fyzikálních jevů a principů, ale zároveň nechyběl humor nebo atraktivní podívaná, například když došlo na prezentaci Rubensovy trubice, kde plameny reagují na zvuk.

Úžasné divadlo fyziky tvoří vystudovaní fyzici a vysokoškolští studenti a učitelé, kteří prošli performerským tréninkem a spojuje je chuť zajímavou formou popularizovat fyziku. Představení, které uvedli v Kopřivnici, je velmi podobné tomu, které před dvěma lety vyhrálo soutěž Science me! 2020 v Hannoveru.

Štěpánek bude mluvit o Libanonu

Kopřivnice (dam) – Další cestovatelskou přednášku připravují dnes v kopřivnickém kulturním domě. Michal Štěpánek z nedalekého Valašského Meziříčí bude v malém sále od 18 hodin vyprávět o své cestě do Libanonu, kterou označuje za zemi hor, cedrů a uprchlíků. Během své přednášky přiblíží Štěpánek blízkovýchodní zemi prostřednictvím jejích starobylých památek i kuchyně. Mluvit bude o tom, jak je země nábožensky rozrůzněná. Zmíní se o metropoli Bejrút, městě Tripolis, povypráví své zážitky z dálkové trasy Lebanon Mountain Trail. Štěpánek začal s cestováním do exotičtějších destinací v roce 2013 a o rok později rozjel svou přednáškovou činnost. Kromě Libanonu nebo řady evropských zemí dosud navštívil Kyrgyzstán, Írán, Indii či Turecko. „Rád se dělím o pocity a dojmy z cest,“ říká cestovatel a vybrané destinace přibližuje nejen díky svým zážitkům, ale i fotografiím.

Štramberk byl v obležení hollywoodských filmařů

Odborníci na speciální efekty v minulém týdnu pokryli část Štramberka umělým sněhem. Na vybraných lokacích se pak natáčel hollywoodský akční film Ballerina.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Odborníci na speciální efekty v minulém týdnu pokryli část Štramberka umělým sněhem. Na vybraných lokacích se pak natáčel hollywoodský akční film Ballerina.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Štramberk (dam) – Doslova v obležení filmařů se v minulém týdnu ocitl sousední Štramberk. Hollywoodská produkce v jeho ulicích natáčela několik scén pro připravovaný akční snímek Ballerina. Přípravy natáčení začaly už v listopadu minulého roku, hned začátkem nového roku začaly v ulicích technické přípravy pro natáčení. V minulém týdnu už bylo působení filmařů ve Štramberku zcela nepřehlédnutelné. Město bylo doslova zavaleno nejrůznější technikou anebo karavany se zázemím pro početný štáb. Ve městě se objevily orientační cedule navádějící na jednotlivé lokace a do zázemí a zároveň docházelo k instalaci různých rekvizit. Specialisté instalovali do ulic například kopie štramberských pouličních lamp, nebo pokryli areál hradu, ulici Kopec nebo Horní a Dolní Baštu věrně vypadajícím umělým sněhem. Do míst natáčení se nedalo dostat, ale místní byli svědky například automobilových honiček v úzkých uličkách Štramberka.

Samotné natáčení probíhalo od středy 11. do pátku 13. ledna vždy v odpoledních a nočních hodinách. Štramberk si v Ballerině nezahraje sám sebe, ale měl by se proměnit v alpské městečko, které je sídlem tajné organizace profesionálních zabijáků. Právě do něj přijíždí hlavní hrdinka snímku, aby pomstila smrt svého otce. Režisérem filmu, který je spin-offem kultovní akční série John Wick s Keanu Reevesem, je Len Wiseman.

Přímo ve Štramberku natáčela i hlavní hvězda Balleriny, původem kubánská herečka Ana de Armas. Ta se ještě v úterý 10. ledna procházela pro červeném koberci v Los Angeles. Poté, co svou nominaci na Zlatý globus za hlavní roli v životopisném dramatu Blondýnka neproměnila, nastoupila do letadla a už 11. ledna přistála na mošnovském letišti. Účast hlavní herečky na natáčení naznačuje, že Štramberk by se na plátně nemusel pouze mihnout. Natáčení filmu mělo začít už v listopadu a skončit má začátkem února. V tuzemsku se kromě Štramberka natáčelo také v Praze, Semilech, Kouřimi nebo na zámku Kačina. Datum premiéry zatím ohlášeno nebylo. Čtvrtý díl Johna Wicka by měl do kin přijít už v březnu. V případě Balleriny se spekuluje o uvedení v závěru roku 2023.

Působení filmařů ve Štramberku není nic, s čím by se místní nesetkali. Štramberk se objevil především v několika pohádkách, ale žánrový snímek, navíc v hollywoodské produkci, se v jeho kulisách natáčel poprvé. Působení početného štábu přineslo řadu omezení v dopravě a parkování. Místní se také museli omezit v některých aktivitách, aby natáčení filmu nekomplikovali. Městská pokladna by díky záborům a pronájmům měla dostat nezanedbatelnou finanční injekci. Podle starosty Davida Plandora Štramberk inkasuje dle smluv zhruba 300 tisíc korun za každý natáčecí den. Kompenzací od produkce se dočkali také ti obyvatelé města, kteří byli působením filmařů přímo omezeni.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 19. – pá 20. ledna v 16.30 hodin komedie ČR Přání k narozeninám. Líba má každý rok jediné narozeninové přání – aby se sešla celá rodina. Letos to však bude jinak...

Čt 19. ledna v 19 hodin romantické drama Švédsko Všechny mé dopisy spal. Milostný vztah, který vzplane v tomto vášnivém dramatu, má nečekané následky. Jak rozhodnutí Karin ovlivní budoucí generace?

Pá 20. ledna v 19 hodin dobrodružný USA Avatar: The Way of Water. Jake a Neytiri založili rodinu a udělají cokoliv, aby spolu zůstali. Jsou však nuceni opustit domov a Pandoru, když se stará hrozba vrátí, aby dokončila to, co začala.

Ne 22. ledna ve 14 hodin animovaný VB, DE Úžasný Mauric. Vykutálený kocour Mauric se dá dohromady se skupinou krys a s lidským klukem a vymyslí plán, jak přijít k penězům. V podzemí se ale ukrývá tajemství a z perfektní finty se stane nečekané dobrodružství.

Ne 22. ledna v 16.30 hodin romantické drama Švédsko Všechny mé dopisy spal.

Ne 22. ledna v 19 hodin drama USA Babylon. Ve dvacátých letech se v Los Angeles mohlo stát, že jste se na divoký večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned ráno se stali filmovou hvězdou. Stejně jako Nellie, která si za poslední peníze koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci.

Po 23. ledna v 19 hodin komedie ČR Grand Prix. Filmová komedie o dvou bratrancích milujících auta a jednom kriminálníkovi, který je zase rád krade. Ačkoliv Roman a Emil nemohou být odlišnější, eurotrip na závody F1 je však opět stmelí dohromady.

Út 24. ledna v 19 hodin drama ČR, SK Světlonoc. Šarlota se vrací do rodné vesnice, odkud před mnoha lety za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření a strach, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích.

Čt 26. – pá 27. ledna v 16.30 hodin komedie ČR Přání k narozeninám.

Čt 26. – pá 27. ledna v 19 hodin drama USA Babylon.

So 28. – ne 29. ledna ve 14 hodin animovaný Lucembursko Zoubková víla. Zvídavá a nezbedná Violetta se učí na zoubkovou vílu, jenže se jí moc nedaří. Místo, aby dětem za zoubky vyčarovala hračky jako ostatní zoubkové víly, jediné, co umí, jsou fialky. Shodou náhod se víla dostává do světa lidí a zažívá dobrodružství s holčičkou Maxie.

So 28. – ne 29. ledna v 16.30 hodin animovaný USA Kocour v botách: Poslední přání. Roztomilý mušketýr Kocour si bude v dobrodružné jízdě plnit poslední přání.

So 28. – ne 29. ledna v 19 hodin fantasy USA Avatar: The Way of Water.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 27. ledna v 19 hodin travesti show Cabaret Šulin Růž. Na své si přijdou nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace. Těšit se na vás budou známé tváře – dámy Dolores, Cathrin, Gina, Saša a Naira.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA KOPŘIVNICE

Aktuální výstava – Má vlast cestami proměn. Svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině (do 27. ledna).

Čt 19. ledna v 18 hodin přednáška Libanon – země hor, cedrů a uprchlíků. Cestopisná beseda Michala Štěpánka (malý sál).

Út 24. ledna v 9 hodin Bookstart s medvědy. Chcete poznat nové prostředí a začlenit děti do kolektivu? Všichni rodiče, prarodiče jsou srdečně zváni se svými ratolestmi na dopoledne s medvědy do knihovny. Akce určena pro děti do 3 let a jejich doprovod (pobočka Sever).

Út 24. ledna v 18 hodin přednáška Poválečný Irák a Kurdistán. Cestopisná beseda Jiřího Kaláta, který Irák navštívil hned dvakrát. Irák má hodně špatnou pověst, ale jaká je skutečnost? Přijďte to zjistit sami!

MUZEUM FOJTSTVÍ

Aktuální výstava u příležitosti 200. výročí narození Ignáce Šustaly (do 26. února).

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra.

MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice. Unikátní sbírka 80 nákladních vozidel a podvozků značky Tatra.

LAŠSKÉ MUZEUM

Dlouhodobá expozice v Šustalově vile věnovaná významnému rodákovi, běžci Emilu Zátopkovi, a jeho ženě, oštěpařce Daně.

MUZEUM OLDTIMER

Po–ne 9.30–17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů.

HARMONIE PRO VŠECHNY

Čt 26. ledna v 17.30 hodin pohádka pro děti Sněhové království. Harmonie pro všechny a Divadlo Maringotka zve všechny děti na dobrodružství Mrazilky a Mrazíčka.

VILA MACHŮ

Čt 26. ledna v 18 hodin Autorské čtení Neklana a Holíka. Petr Neklan, správce rozhledny Bílá hora, představí své nelyrické, nekonvenční, nekorektní a vesměs veselé rýmovačky a povídky. Radek Holík rozesměje publikum humornými básničkami s příběhem a pointou a možná také vyloví něco ze svého prozaického šuplíku. O hudební doprovod se postará Markéta Kološová s Terezou Holexovou.

MUSIC BAR DRAGO

Pá 20. ledna ve 20 hodin REST & DJ Herby. Hvězda labelu Ty Nikdy představí Kopřivnici své nové album Tlak!!!

ŠTRAMBERK

Aktuální výstava – Devět malých zahradníků. Výstavní soubor zachycující proměny školní zahrady měsíc po měsíci. Velkoformátové ilustrace Vojtěcha Šedy ze stejnojmenné knihy Kláry Smolíkové (Sokolovna, do 30. ledna).

Dopisy čtenářů

Vánoční dárek na inzerát

V novinách zhlédnu oznámení nějaké paní, že nabízí k odprodeji knihy, z nichž jedna byla vydána před více než sto lety. Jako milovník archiválií neváhám a zavolám paní inzerentce. Dozvím se, že není místní, ale pobývá v jedné obci za Kopřivnicí. Poskytla informace, kde ji najdu, a pozvala mě do svého bydliště.

Člověk, který již nechodí do práce, musí mít prospěšnou fyzickou aktivitu a pěší turistika je zdravá a blahodárná. Ignoroval jsem tedy hromadnou dopravu a vyrazil po svých. Vánoce byly za dveřmi, ale vypadalo to, že na dveře klepe jaro. Po stezce pro cyklisty a chodce se šlo krásně, jen výjimečně narazím na malé jezírko přes cestu, vzniklé z mokřadu po roztátém sněhu. V cíli mé cesty už jen stačilo doptat se zdejších obyvatel.

„Máte pěkný vánoční dárek,“ řekla příjemná, sympatická žena a oba jsme byli rádi, jak transakce skvěle klapla. V rukou držím útlou knížku z počátků minulého století, dobový tisk, po němž by jistě rádi sáhli sběratelé, archiváři, muzejníci. Za levný peníz, ovšem historická hodnota je asi nevyčíslitelná.

Stanislav HlasNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: pá 20. 1. 10.45–11.45, so 21. 1. 14.15–15.30, ne 22. 1. 14.30–15.45 hodin

FLORBAL: so 21. 1. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice – FBC Přerov (18. kolo východní skupiny národní ligy) – hala SOU

FUTSAL: pá 20. 1. – divize F: FU Kopřivnice – VŠSK Zlín (18.45) – vše hala SOU; so 21. 1. – Ámos Cup 2023, 27. ročník futsalového turnaje: Bari – Vegas (9.00), FU – RS (9.25), Tuzemáci – Kamarádi (9.50), Bari – RS (10.20), Vegas – Kamarádi (10.45), FU – Tuzemáci (11.10), RS – Vegas (11.40), FU – Kamarádi (12.05), Bari – Tuzemáci (12.30), RS – Kamarádi (13.00), Vegas – Tuzemáci (13.25), FU – Bari (13.50), RS – Tuzemáci (14.20), Bari – Kamarádi (14.50), FU – Vegas (15.20) – vše hala ZŠ E. Zátopka; divize F: FC Jokerit Kopřivnice – VSK VŠB-TUO (18.30) – hala ZŠ E. Zátopka; 2. okresní třída: FC Škorpion Čeladná – TJ Sokol Žilina B (8), Rams Veřovice – FC Škorpion Čeladná (8.45), TJ Sokol Žilina B – Rams Veřovice (9.30), Křen Frenštát – SK Beskyd Frenštát (10.15), SK Beskyd Frenštát – G.T. Trojanovice B (11), G.T. Trojanovice B – Křen Frenštát (11.45), Lok. Gangsters Kopř. – Lesní zvěř Frenštát (12.30), Beach Boys Odry C – Lok. Gangsters Kopř. (13.15), Lesní zvěř Frenštát – Beach Boys Odry C (14) – vše hala SOU; ne 22. 1. – okresní přebor: Dragons Nový Jičín – Orel Štramberk (8.00), FC Vichury – Dragons NJ (8.45), Orel Štramberk – FC Vichury (9.30), AS Bizon Studénka – Forza Rožnov (10.15), FU Kopřivnice B – AS Bizon Studénka (11), Forza Rožnov – FU Kopřivnice B (11.45), Lavina Kopřivnice – Rapid/TJ Sviadnov (12.30), Růžové Tlapičky Hukvaldy – Lavina Kopř. (13.15), Rapid/TJ Sviadnov – Růžové Tlapičky Hukvaldy (14); so 28. 1. – 1. okresní třída: Ozon Kunín – 1.FT Libhošť (8.00), SKP F-M – Ozon Kunín (8.45), 1.FT Libhošť – SKP F-M (9.30), Jethro Zašová – Javor Bordovice (10.15), Wespen Nový Jičín – Jethro Zašová (11.00), Javor Bordovice – Wespen NJ (11.45), FU Kopřivnice C – Rapid /TJ Sviadnov B (12.30), TJ Sokol Žilina – FU Kopř. C (13.15), Rapid /TJ Sviadnov B – TJ Sokol Žilina (14.00) – vše hala SOU

HOKEJ: so 21. 1. od 18 hod. HC ISMM Kopřivnice – Hokej Vyškov – zimní stadion

KRYTÝ BAZÉN: čt 19. 1. 6–14.30, 19–21, pá 20. 1. 6–8, 16–21, so 21. 1. 10–19, ne 22. 1. 10–19, po 23. 1. 6–8; út 24. 1. 6–16, 18–21, st 25. 1. 6–8, 14.30–16, 19–21, čt 26. 1. 6–14.30, 19–21, pá 27. 1. 6–8, 16–21, so 28. 1. 10–19, ne 29. 1. 10–19 hodin; upozornění: v lednu út 6.15–7.15 (1 dráha) trénink sport. klubu, čt 8.15–10.45 v části plaveckého a dětského bazénu probíhá výuka plavecké školy

SAUNA: út 14.30–20.30 ženy, st 14.30–20.30 muži, čt 10–20.30 ženy, pá 10–20.30 muži, so 10–14 párovka, 14–18.30 společná, ne 10–18.30 společná

STOLNÍ TENIS: pá 27. 1. od 18.00 hodin: ASK Tatra Kopřivnice B – TJ Odry C (okresní přebor 1. třídy) – vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

Výsledky

FLORBAL: II. liga dorostenců: Vítkovice – FBC Vikings Kopřivnice 4:4, FBC Vikings Kopř.– SFK Havířov 1:5; žákyně DDM: FBC Vikings Kopř. – FBC Přerov 14:9, FBC Vikings Kopř. – Letka 3:14, Vítkovice – FBC Vikings Kopř. 14:4, Olomouc – FBC Vikings Kopř. 5:5.

FUTSAL: divize F – 10. kolo: G.T. Trojanovice – FC Jokerit Kopřivnice 4:8, 1. FC Tornádo NJ – FU Kopřivnice 5:4, Moravskoslezský krajský přebor (7. kolo): Vegas Kopřivnice – FC Sampdoria Ostrava 4:3, Vegas Kopř. – FC Globtec Ostrava 10:2; okr. přebor, 4. kolo: Orel Štramberk – FU Kopř. B 2:3, Lavina Kopřivnice – Orel Štram. 3:1, FU Kopř. B – Lavina Kopř. 2:6, Forza Rožnov – FC Vichury 2:6, Rapid/TJ Sviadnov – Forza Rožnov 6:3, FC Vichury – Rapid/TJ Sviadnov 6:3, Dragons NJ – AS Bizon Studénka 2:2, AS Bizon Studénka – Růžové Tlapičky Hukvaldy 2:0, Růž. Tlapičky Hukvaldy – Dragons NJ 4:4; 1. okr. třída, 4. kolo: 1.FT Libhošť – Wespen NJ 1:1, FU Kopř. C – 1. FT Libhošť 3:5, Wespen NJ – FU Kopřivnice C 3:4, Javor Bordovice – SKP F-M 1:11, Rapid/TJ Sviadnov B – Javor Bordovice 4:1, SKP F-M – Rapid/TJ Sviadnov B 4:2, Ozon Kunín – Jethro Zašová 4:2, Jethro Zašová – TJ Sokol Žilina 4:2, TJ Sokol Žilina – Ozon Kunín 1:5; 2. okr. třída, 4. kolo: FC Škorpion Čeladná – Lesní zvěř Frenštát 1:3, Křen Fren. – FC Škorpion Čeladná 4:7, Lesní zvěř Fren.–Křen Fren. 5:3, SK Beskyd Fren. – Lok. Gangsters Kopřivnice 1:12, Rams Veřovice – SK Beskyd Fren. 4:4, Lok. Gangsters Kopř. – Rams Veřovice 5:3, G.T. Trojanovice B – TJ Sokol Žilina B 7:1, TJ Sokol Žilina B – Beach Boys Odry C 4:1, Beach Boys Odry C – G.T. Trojanovice B 2:4; 5. kolo: G.T. Trojanovice B – FC Škorpion Čeladná 3:3, Lok. Gangsters Kopř. – G.T. Trojanovice B 4:0, FC Škorpion Čeladná – Lok. Gangsters Kopř. 5:4, TJ Sokol Žilina B – SK Beskyd Fren. 1:6, Lesní zvěř Fren. – TJ Sokol Žilina B 3:4, SK Beskyd Fren. – Lesní zvěř Fren.6:4, Křen Fren. – Rams Veřovice 2:6, Beach Boys Odry C – Křen Fren. 2:5, Rams Veřovice – Beach Boys Odry C 2:3.

HOKEJ: žáci: liga st. žáků A: Opava – HC Kopřivnice 7:2, liga ml. žáků A: HC Kopřivnice – Poruba 4:6, liga st. žáků B: HC Kopřivnice – Rožnov 7:10, liga ml. žáků B: Český Těšín – HC Kopřivnice 4:12, 9. třída: Frýdek-Místek – HC Kopřivnice 3:5, HC Kopřivnice – AZ Havířov 1:7; dorost: reg. liga dor.: HC Kopřivnice – Karviná 6:1, Český Těšín – HC Kopřivnice 4:5; Městská hok. liga Kopřivnice – výsledky 1. týden 2023: Independent – Závišice 9:8, Jestřábi – Vikymont 6:1, Netopýři – Fešáci 8:7sn, Bartošovice – Lahvators 6:3, Staří psi – Brušperk 8:5, Tatra - Frenštát 6:1.

Kopřivnické gymnastky uspěly na republikovém finále v Praze

Kopřivnice (mha) – Krásných výsledků dosáhly sportovní gymnastky TJ Sokol Kopřivnice na republikovém finále ČOS (České obce sokolské), které se uskutečnilo na sklonku uplynulého roku v Praze.

V dřívějších kvalifikačních závodech se na republikové finále z kopřivnického oddílu probojovaly dvě starší žákyně, dvě juniorky a dvě gymnastky v kategorii žen. V sokolské tělocvičně na Žižkově kopřivnické gymnastky předvedly výborné sestavy a ukázaly, že se neztratí ani v konkurenci těch nejlepších v zemi. Ve starších žákyních vybojovala Natálie Vu 13. a Bára Kahánková 17. místo. V juniorkách Šárka Kubínová obsadila 12. a Lucie Kahánková 30. místo. Mezi ženami obsadily kopřivnické závodnice Petra Schindlerová 9. a Elisabeth Prusenovská 11. příčku. „Mladším holkám se v Praze zadařilo, starší děvčata potrápila kladina. Přesto všechny holky předvedly uspokojivé výkony a mohly své sestavy porovnat s konkurencí. My jsme hlavně rádi, že jsme měli na republikovém finále šestičlenné zastoupení a že si holky porovnaly své sestavy s nejlepšími u nás,“ uvedla trenérka oddílu gymnastiky Dana Rýparová.

Více než 180 závodnic bylo přihlášeno do Mikulášského dvojboje. Tradičního podniku, který se koná vždy druhý prosincový víkend v Kopřivnici, se nakonec kvůli nemocem účastnilo 117 závodnic v šesti kategoriích. Domácí gymnastky se v konkurenci děvčat z oddílů z Ostravy, Brna, Frýdku-Místku, Zlína, Třince, Karviné, Žlutavy, Hodonína, Valašského Meziříčí nebo Frenštátu rozhodně neztratily a získaly celkem pět medailí, o které se postaraly Natálie Vu a Lucie Kahánková (obě zlato), Bára Kahánková, Šárka Kubínová (obě stříbro) a Lucie Koptíková (bronz).

Přehled umístění kopřivnických gymnastek: kat. 2 (ročníky 2015–2016): 11. Sofie Macháčková, 21. Sofia Oldenburgová, 24. Linda Hyvnarová, 28. Amálka Vondrášková; kat. 3 (2013–2014): 4. Ema Kahánková, 8. Linda Vu, 12. Karolína Holušová, 18. Kristýna Schillerová, 21. Nela Sudková, 23. Markéta Lichnovská, 24. Barbora Kučerová, 27. Vanesa Ondruchová, 30. Eliška Škrobalová, 31. Zuzana Řezníčková, 32. Julie Slouková, 39. Ella Kulčáková, 40. Magda Hyvnarová, 41. Karolína Biskupová, kat. 4 (2011–08): 3. Lucie Koptíková, 9. Vendula Burýšková, 14. Jana Nesvadbová, 16. Dominika Matějková; kat. 5 (2010–08): 1. Natálie Vu, 2. Bára Kahánková; kat. 6 (2008 a starší): 1. Lucie Kahánková, 2. Šárka Kubínová.

Městská hokejová liga finišuje základní část, začíná play-off o tituly

Kopřivnice (mha) – Městská hokejová liga v Kopřivnici spěje do závěru své základní části a připravuje se na vyřazovací část. V obou základních skupinách jsou odehrány již téměř všechny zápasy základní části, která končí v neděli 22. ledna. Poté se bude hrát play-off o tituly.

Po odehrání základní části se týmy dle tabulky výkonnostně rozdělí na první, druhou a třetí ligu a odehraje se play-off podle jednotného postupového klíče. Jelikož ve skupině A je 10 týmů a ve skupině B je 11 týmů, celkový počet 21 družstev se rozdělí na tři sedmičlenné skupiny dle výkonnosti. V play-off první ligy bude prvních sedm týmů skupiny A, v play-off druhé ligy hrají týmy na 8.–10. místě z A skupiny a k nim první čtyři celky ze skupiny B. Poslední sedmičku tvoří týmy na 5.–11. místě skupiny B. Nejlepší tým dané ligy vždy jde přímo do semifinále, 2.–7. tým hraje čtvrtfinále (2–7, 3–6, 4–5). Čtvrtfinále se hraje na dvě utkání 3 × 15 minut, semifinále na dvě utkání 3 × 15 minut, finále na jedno utkání 3 × 20 minut. Čtvrtfinále a semifinále se hraje na dvě utkání, ve kterých se sečtou body (nikoliv skóre), při rovnosti bodů následují nájezdy (5 na obou stranách, dále po jednom do rozhodnutí). Ve finále a v zápase o třetí místo při nerozhodném stavu utkání následuje prodloužení 5 minut (náhlá smrt) v počtu hráčů tři na tři, poté nájezdy (5 na obou stranách, dále po jednom do rozhodnutí).

Program zápasů závěru základní části – skupina B, pá 20. 1.: Lahvators – Independent (20.30), so 21. 1.: Fešáci – Bartošovice (20.00), ne 22. 1.: Janovice – Netopýři (10.00), vše zimní stadion Kopřivnice.

O Ámos Cup zabojuje šest futsalových družstev

Kopřivnice (mha) – Celkem šest futsalových družstev svede souboj o vítězství ve 27. ročníku Ámos Cupu, který se uskuteční v sobotu 21. ledna v Kopřivnici. Ve sportovní hale Základní školy Emila Zátopka se začíná hrát od 9 hodin a o pohár si to rozdají týmy FU Kopřivnice, Vegas Kopřivnice, Kamarádi, 1. FC Bari, RS Team a Tuzemáci.

„Hrát se bude systémem každý s každým, takže každý tým sehraje pět utkání a celkem bude sehráno patnáct zápasů. Hraje se na jedenkrát 20 minut hrubého času s tím, že poslední minuta se hraje na čistý čas. Finále je plánováno cca na 15.20 hodin, poté bude následovat vyhlášení vítězů,“ uvedl pořadatel Ámos Cupu 2023 Jan Slezák. Kompletní rozpis zápasů s časy začátků najdete na této straně v rubrice Kam za sportem.

Přijďte oslavit 90 let hokeje. V aukci můžete získat unikátní dresy

Kopřivnice (mha) – Oslavy 90 let kopřivnického hokeje vyvrcholí před sobotním domácím zápasem Kopřivnice proti Vyškovu (21. ledna od 17 hod.). Poté, co byli před středečním zápasem s Novým Jičínem (18. 1.) oceněni bývalí trenéři, budou tentokrát při ceremoniálu před utkáním s Vyškovem oceněni bývalí významní hráči klubu. Od 11. ledna běží na webu klubu dražba speciálních dresů s číslem 90 na hrudi, ve kterých nastoupí současní hráči ke druholigovému duelu v sobotu 21. ledna proti Vyškovu.

Oslavy 90 let kopřivnického hokeje probíhají po celou stávající sezonu. Od konce října uplynulého roku byly na každém domácím utkání k dispozici slosovatelné bulletiny s diváckou soutěží. Součástí bulletinu byla vždy také jedna kartička z limitované edice kopřivnických hráčů, kteří se dostali do reprezentace a již ukončili svou kariéru. Je jich celkem devět – Hajdušek, Milich, Bartoš, Polášek, Kacíř, Bonk, Varaďa, Pivko a Fleischmann.

Oslavy kulatého jubilea pokračují také v novém roce. První lednovou sobotu se před domácím zápasem se Znojmem uskutečnila vernisáž výstavy s názvem „90 let kopřivnického hokeje“, která se nachází přímo v budově zimního stadionu a připomíná a mapuje důležité momenty v historii klubu. Před domácím utkáním s Novým Jičínem ve středu 18. ledna byli oceněni trenéři klubu. Oslavy pomyslně vyvrcholí před domácím zápasem v sobotu 21. ledna, kdy budou oceněni významní hráči klubu a vyvěsí se jejich dresy. „Současní hráči Kopřivnice pak nastoupí v tento den (21. 1.) k zápasu druhé ligy ve speciální slavnostní sadě dresů, které jsou již nyní k dispozici v charitativní dražbě, která začala na webu klubu již ve středu 11. ledna. Část výtěžku z této aukce bude věnována ZŠ a MŠ Motýlek v Kopřivnici. Když si tedy v dražbě vyberete dres svého oblíbeného hráče a získáte jej, tak mimo jiné také podpoříte dobrou věc,“ říká jedna z hlavních organizátorek oslav Petra Milichová. Vyvolávací cena každého dresu je 800 korun. Přihazovat je možné minimálně po 50 korunách. Hned krátce po startu dražby některé dresy vystřelily svou cenu až nad tři tisíce korun. Na aukci dresů se dostanete přes web kopřivnického hokejového klubu na adrese https://dresy.hcismm.cz.

Do třetice všeho dobrého: hokejisté uspěli na bobří hrázi

Hokejisté Kopřivnice (světlé dresy) v tomto utkání ve Valašském Meziříčí brali všechny body za výhru 5:2. Výrazně k tomu přispěl také brankář Jan Baldík.
FOTO: MAREK HAVRAN
Hokejisté Kopřivnice (světlé dresy) v tomto utkání ve Valašském Meziříčí brali všechny body za výhru 5:2. Výrazně k tomu přispěl také brankář Jan Baldík.
FOTO: MAREK HAVRAN

Kopřivnice (mha) – Výhru ve Valašském Meziříčí a porážku v Hodoníně si ve 28. a 29. kole druhé ligy připsali hokejisté HC ISMM Kopřivnice. Na bobří hrázi ve Valašském Meziříčí byl strůjcem úspěchu autor hattricku Michal Velecký, který pak přidal další gól i v Hodoníně a s 18 brankami je čtvrtým nejlepším střelcem celé soutěže.

HC Bobři Valašské Meziříčí – HC ISMM Kopřivnice 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Do třetice všeho dobrého se zde uplatnilo zcela přesně. Kopřivničtí v obou předchozích zápasech stávající sezony s Bobry prohráli, ale tentokrát bylo vše jinak. Aktivněji sice začali domácí, kteří měli v první třetině více střel i šancí, ale dali jen jeden gól, zbytek vychytal skvělý Baldík v brance Kopřivnice. Důležitý moment přišel v závěru první části, kdy z nenápadné akce pouhých šest vteřin před sirénou vyrovnal Velecký na 1:1 a začínalo se od znovu. Pak šli ještě jednou do vedení Bobři, když se ve 25. minutě trefil Ďurkáč, ale poté přišly chvíle prvního útoku hostí. Nejprve srovnal v poslední době střelecky produktivní Suchý svým jedenáctým gólem sezony na 2:2 a o chvíli po něm už hosté vedli, když se opět trefil Velecký – 2:3. Ve třetí třetině si vzal slovo opět kanonýr Velecký a svým sedmnáctým gólem v sezoně zkompletoval hattrick a zvýšil na 4:2 pro hosty. Domácí se v závěru neúspěšně pokoušeli o dlouhou power-play, při níž dvě vteřiny před koncem pečetil do prázdné brány vítězství Kopřivnice Pindel. Hosté tak do třetice v sezoně Bobry porazili. „Byl to skvělý zápas, ve kterém byl důležitý parádní výkon našeho gólmana. Všichni hráči odvedli maximum pro to, abychom uspěli. Dneska mi přišlo, že jsme hráli doma, protože naši fanoušci dominovali na tribuně a byli hodně slyšet, za což velmi děkujeme,“ uvedl trenér Kopřivnice Ladislav Majkus.

Branky a nahrávky: 7. Andris (Sviták, Pokorný), 25. Ďurkáč (Finsterle, Andris) – 20. Velecký (Sluštík, Kyselý), 27. Suchý, 29. Velecký (Sluštík, Suchý), 52. Velecký, 60. Pindel (Gola). Sestava HC Kopřivnice: Baldik (Kubáň) – Bail, Bartošák, Kyselý, Marek, Már, Hlaváč – Suchý, Velecký, Sluštík, Gola, Urban, Fojtík, Indrst, Kleniar, Pindel, Barčák.

SHKM Baník Hodonín – HC ISMM Kopřivnice 8:2 (3:1, 3:0, 2:1)

Hodonín byl sice před zápasem v tabulce až devátý, ale v posledních kolech vykázal velké zlepšení a vyhrál čtyři z posledních pěti zápasů. Formu potvrdil také tentokrát. Kopřivničtí sice v utkání vedli, když se ve druhé minutě trefil Indrst, pak ale na dlouho střelecké hokejky hostů mlčely. Domácí zcela přebrali otěže utkání, již do první pauzy vedli 3:1 a po dvou třetinách bylo prakticky hotovo, Hodonín vedl už 6:1. Poslední část přinesla již jen kosmetickou úpravu z obou stran a konečný výsledek hrál jasně pro domácí tým, který i díky třem využitým přesilovkám zvítězil jasně 8:2. Kouč hostí věděl, že jeho tým nepodal ideální výkon, a nemohl tak na ledě rozjetého Hodonína pomýšlet na body. Hodonín tak vyhrál i třetí vzájemný zápas v této sezoně. „Hodonín byl dravější, hladovější po vítězství a náš přístup od první třetiny nebyl dobrý. V prvním zápase jsme si to prohráli sami, byli jsme lepší tým a i ve druhém utkání jsme si to prohráli sami. Dneska domácí tým hrál velice dobře a my jsme byli špatní,“ uznal sportovně trenér hostů Ladislav Majkus.

Branky a nahrávky: 8. Polesný (Peš, Yarovinsky), 15. Romančík (TS), 18. Sajdl (Matějka, Krejčí), 23. Yarovinsky (Peš), 27. Charvát (Romančík, Rauš), 33. Škápik (Yarovinsky, Krejčiřík), 41. Charvát (Romančík), 54. Yarovinsky (tr. střílení) – 2. Indrst (Gola, Pindel), 45. Velecký (Indrst). Sestava Kopřivnice: Kubáň (27. Baldik) – Kyselý, Bartošák, Bail, Marek, Már – Urban, Suchý, Gola, Sluštík, Indrst, Kleniar, Pindel, Velecký, Barčák, Fojtík, Pargač.

II. liga mužů sk. V po 29. kole
1. Znojmo272511 0158:4378
2. Vyškov261413 8104:8447
3. Kopřivnice271235 7112:10747
4. Havířov261322 9 91:7545
5. Val. Meziříčí26113111 78:9440
6. Havl. Brod27112113105:11338
7. Opava27 94311 85:9938
8. Hodonín26 75311 75:8034
9. Nový Jičín26 93014 81:8933
10. Žďár n. S.26 5061571:12321
11. Vel.Meziříčí26 3212051:10414

Badmintonisté na republikových šampionátech získali 4 medaile

Kopřivnice (mha) – Mladí badmintonisté BK Kopřivnice v závěru uplynulého roku vybojovali čtyři medaile na mistrovstvích České republiky. O tři z nich se ve dvou různých věkových kategoriích postarala Petra Benišová, další přidala Anna Pargačová.

Na Mistrovství České republiky nejmladší věkové kategorie U13 a ve Vendryni zastupovala BK Kopřivnice Anna Pargačová, která si ve čtyřhře s Martinou Czajovou (Orlová) připsala parádní výsledek – bronzovou medaili, když holky v semifinále nestačily na pozdější vítězky. K tomu Anna Pargačová přidala páté místo z mixu s přerovským Timonem Krejčiříkem a devátou příčku ve dvouhře, když až v koncovce třetího setu nestačila na svou soupeřku.

Na republikovém šampionátu U19 v Českém Těšíně se urodila další medaile pro BK Kopřivnice. Petra Benišová s Terezou Cirókovou (Brno Slatina) postupovaly pavoukem a zastavily se až ve finále, kde prohrály utkání proti prvnímu nasazenému páru Osladilová/Koliášová, a obsadily tak skvělé druhé místo. Staly se tak vicemistryněmi České republiky ve čtyřhře v kategorii U19. Ve dvouhře Petra Benišová ještě přidala další pěkný úspěch – páté místo. Na stejném MČR si zahráli i další kopřivničtí mládežníci – Natálie Krajčí, Jakub Raška a Libor Raška, přičemž všichni byli letos teprve prvním rokem v kategorii U17, takže v U19 byli o to většími benjamínky. Na turnaji patřili mezi nejmladší hráče a každá dílčí výhra proti starším soupeřům by tak byla obrovsky cenná zkušenost. Mix Krajčí, Waliszewski (Klimkovice) i debl J. Raška/L. Raška skončily již ve svých prvních zápasech.

Jako poslední se těsně před Vánoci hrál republikový šampionát kategorie U17 v Brně, kde se skvěle vedlo Petře Benišové, která tam symbolicky zakončila úspěšný rok ziskem dvou medailí. Ve dvouhře se po dobrých výkonech probojovala až do finále, kde nestačila na favorizovanou Krulovou (BK Meteor Praha), a bere tak výbornou stříbrnou medaili za druhé místo. Ve čtyřhře Petra Benišová již tradičně nastoupila s Terezou Cirókovou (Brno Slatina) a pavoukem zdárně prošly až do semifinále, kde je porazila dvojice z pražského Proseka Sedláčková, Treperová. Po stříbru ze dvouhry tak Petra přidala ještě bronzovou medaili ze čtyřhry. Kromě Petry Benišové se na tomto MČR představili i hráči, kteří spadali do kategorie U17 teprve prvním rokem – Jakub Raška, Libor Raška a Natálie Krajčí. Velmi pěkné 5. místo ve dvouhře uhrál Jakub Raška, když zvládl vyhrát dva těžké třísetové zápasy a až ve čtvrtfinále nestačil na soupeře z Hradce Králové. Dílčí výhru ve čtyřhře si připsala i Natálie Krajčí se Sárou Grednerovou (Orlová), v dalším zápase pak prohrály proti Petře Benišové a Tereze Cirókové. Naopak prohry hned ve svých úvodních zápasech zaznamenaly mixy Raška J. – Šuhajová, Raška L. – Czajová i debl Raška – Raška.

Vikingové v divokém utkání na body nedosáhli

Kopřivnice (mha) – Florbalisté Kopřivnice prohráli v 17. kole základní části národní ligy na palubovce Šumperka 4:9 a připsali si tak šestou porážku sezony. V dalším pokračování národní ligy Vikingové v sobotu 21. ledna přivítají Přerov (od 19 hod.).

Asper Šumperk – FBC Vikings Kopřivnice 9:4 (2:0,4:2,3:2)

Kopřivničtí nezačali dobře a již ve třetí minutě prohrávali, domácí pak v 18. minutě vedení zdvojnásobili a hned zkraje druhé části už to bylo 3:0. Pak přišli na řadu poprvé hosté, když se trefil Kresta. Blíže než na dva góly už se pak ale v dalším průběhu zápasu hosté nedostali. Domácí pak znovu odskočili na tři branky a po dvou třetinách to bylo 6:2. Ve třetí části se ještě hosté zmobilizovali a postupně snížili opět až na dvougólový rozdíl (51. min. – 6:4), ale závěr a inkasované branky zhatily šanci na případný zisk bodů. Černou kaňkou na zápase byla četná vyloučení včetně nesportovního chování na obou stranách. Zápas přinesl čtyři vyloučené na straně domácích plus jedno nesportovní chování (Mrázek) a hosté měli šest vyloučení a dvakrát nesportovní chování (Kostelník a Zátopek). „Zápas dle nás absolutně rozhodčí nezvládli, a to mělo za důsledek, že se na obou stranách objevily horké hlavy a s florbalem tato hra neměla nic společného,“ uvedl k divokému utkání trenér Kopřivnických Lukáš Soukal. Vikingové tak po šesté porážce sezony pět kol před koncem základní části drží třetí pozici

Branky: 3. Trávníček, 18. Matěj, 21. Venouš, 30. Trávníček, 35. Mrázek, 38. Mannl, 58. Mrázek, 59. Mrázek, 60. Trávníček – 26. Kresta, 34. Lichnovský, 47. Holaň, 51. Michna. Sestava Kopřivnice: Strakoš (38. Strouhal) – Jiří Toman, Socha, Nehera, Michna, Monsport, Zátopek, Kubátko, Kostelník, Kresta, Kusz, Holaň, Lichnovský, Frýdl, Janek, Jan Toman, Telčer.

Nár. liga mužů sk. V po 17. kole
1. Opava171132 1134:7041
2. Tor. Havířov171040 3143:7338
3. Kopřivnice171103 3109:7236
4. Sl. Havířov171003 4109:8933
5. Petrovice17 832 4119:10232
6. Šumperk17 911 6113:8930
7. Rožnov p. R.17 612 892:8022
8. Pelhřimov17 530 982:9121
9. Přerov17 521 9115:11020
10. Hranice17 4211096:11617
11. Třebíč17 404 977:11116
12. Ostrava17 0001760:246 0

Házenkářští mladší žáci obsadili na mezinárodním turnaji druhé místo

Kopřivnice (mha) – Mladší žáci KH Kopřivnice vybojovali stříbrnou medaili na mezinárodním turnaji Kopr Cup, který se uskutečnil na sklonku uplynulého roku v Kopřivnici. Turnaj vyhráli malí házenkáři Karviné.

V turnaji, kterého se účastnilo šest družstev, se hrálo systémem každý s každým na 2×13 minut. Domácí tým vedený trenéry Tomášem Hývnarem a Tomášem Markem procházel turnajem bez porážky až k poslednímu utkání s Karvinou, které nakonec bylo přímým soubojem o prvenství. V něm nakonec uspěli hosté, kteří si tak z Kopřivnice odvezli pohár pro vítěze, domácí skončili druzí. „Každý tým měl vyhlášeného svého nejlepšího hráče a navíc jedna cena fair-play byla stanovena pro hráče z Hranic. Úplně všichni hráči dostali ocenění formou odměn, týmy diplomy a poháry. Na turnaji však bylo nejdůležitější, že se všichni bavili házenou a vším, co k tomu patří. Pochvalu si zaslouží všichni hráči i organizátoři, tedy rodiče hráčů,“ zhodnotil turnaj jeden z trenérů domácího celku Tomáš Hývnar.

Konečné pořadí turnaje mladších žáků Kopr Cup 2022: 1. HCB Karviná, 2. KH Kopřivnice, 3. HC Zlín, 4. Chrzanów I, 5. TJ Cement Hranice, 6. Chrzanów II.

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS    Cookies    Upravit mé předvolby cookies    Ochrana oznamovatelů