Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 08.08.2019 - Klub házené oslavil 60. výročí turnaji i oceněním legend
Lašská naučná stezka - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kopřivnické noviny číslo 27/2019 ze dne 08.08.2019

Klub házené oslavil 60. výročí turnaji i oceněním legend

(Počet zobrazení: 2069)
V rámci oslav 60. výročí klubu házené se na palubovce představili nejen v současné době hrající házenkáři, ale i opory Kopřivnice v letech minulých (s míčem československý reprezentant Zdeněk Marek).

Kopřivnice (cab) – Kopřivnický klub házené oslavil v pátek 2. a v sobotu 3. srpna 60. výročí bohatým programem. Proběhl tradiční turnaj mužů, tentokrát pod názvem O pohár ProWindow, proti sobě se postavili také hráči let minulých, dvě legendy byly uvedeny do síně slávy, klub rovněž poděkoval srdcařům klubu a nechybělo ani hudební vystoupení a další aktivity pro malé i velké příznivce házené.

Házenkářské oslavy začaly v pátek LVIII. ročníkem tradičního mezinárodního turnaje mužů.

Letos šlo o česko-slovenské měření sil a do Kopřivnice zavítaly týmy z Frýdku-Místku, Bratislavy a Šaly. Tentokrát se nehrálo formou každý s každým, ale vítězové utkání postoupili do sobotního finále a poražení se střetli o třetí místo. V pátek nejprve Šaľa porazila 28:20 Frýdek-Místek a poté Kopřivnice zdolala Bratislavu 25:23, když se ve vedení držela po celou dobu zápasu. Třetí místo si nakonec v sobotu vybojoval výhrou 23:20 nad Bratislavou Frýdek-Místek a házenkáři KH ISMM Kopřivnice celý turnaj ovládli, když zdolali Šaľu 26:21, ačkoliv po prvním poločase o gól prohrávali. Dominik Tkadleček pak získal cenu za nejlepšího střelce turnaje.

Kromě „aktivních“ kopřivnických hráčů se na palubovce v sobotu představila také stará garda. V prvním duelu Trnávka zvítězila nad mužstvem, jehož základ tvořili hráči, kteří získali v sezoně 1992/93 mistrovský titul a následně hráli Pohár mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů). Ve druhém utkání pak PePe Team složený z mladých hráčů, kteří teprve nedávno ukončili aktivní kariéru, porazil výběr, jehož základ tvořili házenkáři, již získali v sezoně 1992/93 titul mistrů ČR v kategorii staršího dorostu. V odpoledním zápase o třetí místo zvítězil tým mistrů republiky mezi muži a ve finále triumfoval PePe Team, který odsoudil Trnávku ke druhému místu.

Mimo samotnou hru přišly na řadu i slavnostní akty. Do síně slávy byly uvedeny dvě kopřivnické legendy, obě in memoriam. Jiří Mayer se zapsal do historie klubu prakticky od jeho založení, nejprve jako hráč a později jako trenér. V sezoně 1975/76 se v roli trenéra podílel na historickém postupu do nejvyšší československé ligy, hned v první sezoně dovedl družstvo ke druhému místu a následně k účasti v evropské soutěži Pohár vítězů pohárů. Dokud mu zdraví dovolilo, pracoval poté mnoho let jako trenér mládeže. František Čelechovský přišel do Kopřivnice v roce 1970, aby posílil mužstvo bojující v II. lize a rovněž i on se výrazně podílel na postupu kopřivnických házenkářů do I. ligy. Po skončení aktivní činnosti se dlouho věnoval mládežnickým celkům. Dále byli oceněni srdcaři klubu Petr Brus (in memoriam), Rudolf Jaroň, Rudolf Klečka a Zdeněk Skořepa, kteří působili či stále ještě působí v klubu jako hráči, trenéři či funkcionáři.

Sestava mužstva KH ISMM Kopřivnice v turnaji: Žingor, Chalupa, Ripper – Hanus, Bukovský, Fulnek, Petřík, Škarpich, Jonák, Zima, Čadra, Tkadleček, Karban, Jan Gřes, Antes, Očkovič, Polcar, Palacký.