Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 15.07.2021 - Kopřivnice hostila klání na ploché dráze i mistrovství ČR ve flat tracku
ZŠ dr. Milady Horákové - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kopřivnické noviny číslo 26/2021 ze dne 15.07.2021

Kopřivnice hostila klání na ploché dráze i mistrovství ČR ve flat tracku

(Počet zobrazení: 1643)
Kopřivničtí plochodrážníci Jan Macek (vpravo) a Josef Franc si jedou v rozjížďce se Žarnovicí při prvoligovém závodě pro tři a dva body.

Kopřivnice (cab) – Jako každý sport i ten plochodrážní byl postižen koronavirovou pandemií a začátek sezony musel být posunut na později. Kvůli dostižení časové ztráty se teď koná jeden závod za druhým a konečně se dočkali také kopřivničtí příznivci ploché dráhy.

Ještě předtím, než se stroje rozezvučely na místním ovále, měl nabitý program odchovanec kopřivnického klubu Jan Macek, závodící v barvách Markéty Praha. Zatímco ve druhém kole Přeboru jednotlivců O Pohár AČR zůstal těsně pod stupni vítězů, v dalším klání, které hostil ve středu 23. června Slaný, již vybojoval třetí místo. Dokonce usiloval o druhou příčku, v dodatečné rozjížďce s Petrem Chlupáčem však spadl. V pátek se Mackovi dařilo i ve slovinském Kršku, kde se s pražskou Markétou zúčastnil Poháru přátelství. Se 14 b. byl nejlepším českým jezdcem a výrazně tak pomohl družstvu ke druhému místu. V neděli se pak Macek postavil na bronzový stupínek i ve čtvrtém závodě přeboru jednotlivců, který se tentokrát jel v Plzni.

Odchovanec kopřivnického plochodrážního klubu se nezastavil ani s příchodem července a o prvním víkendu startoval na dvojzávodě ve slovenské Žarnovici. V sobotu se devíti body podílel na vítězství pražské Markéty ve druhém kole Poháru přátelství a v neděli pak startoval v závodě mistrovství Slovenska. V něm obsadil v základní části osmou příčku, v semifinále však skončil mezi pěti jezdci čtvrtý a do finále již nepostoupil.

V úterý 6. července se pak Jan Macek spolu s Josefem Francem a Martinem Málkem vydali ke druhému kolu I. ligy družstev do Svitav, kde se ovšem děly velké věci. Kopřivnice poprvé po tříletém působení v této soutěži dokázala zvítězit a po tomto závodě vedla i celkově. Přitom nezačala vůbec dobře, hned ve druhé rozjížďce spadl Jan Macek. Totéž však zanedlouho potkalo pražského závodníka Daniela Klímu, navíc Prahu o cenné body obrali v rozjížďce č. 10 žarnovičtí Jakub Valkovič s Pavlem Kuchařem. Kopřivničtí plochodrážníci nakonec vybojovali celkem 29 b. (Málek 13, Franc 10, Macek 6, Jakub Sazovský byl náhradníkem) a předčili pražský tým o čtyři body.

Odveta přišla na řadu hned o uplynulém víkendu, kdy sérii tří klání pořádala právě Kopřivnice. Vše zahájil v sobotu dopoledne třetí závod Mezinárodního mistrovství ČR ve flat tracku a pohár veteránů. Jelo se ve třech kategoriích a v FT1 se mj. představil také Filip Salač, jezdec závodů silničních motocyklů a účastník mistrovství světa Moto3. Kopřivnice měla zastoupení pouze v kategorii FT Veteran, v níž se však dokázali probojovat na stupně vítězů Jakub Těžký, jenž skončil druhý, a Karel Marek, ten obsadil bronzový stupínek. Jeho syn Roman Marek pak vinou pádu skončil až na sedmé pozici.

Odpoledne se pak ke slovu dostali plochodrážníci v rámci pátého kola Přeboru jednotlivců Poháru AČR a jasně v něm dominovali nejlepší čeští junioři oblékající kombinézy Markéty Praha. S plným bodovým ziskem zvítězil Jan Kvěch, o bod méně získal druhý Daniel Klíma a o další bod zpět zůstal třetí Petr Chlupáč. Kopřivnický odchovanec Jan Macek, který kromě prvoligové soutěže rovněž hájí barvy pražského klubu, skončil s 10 b. pátý. Ale nebýt pádu ve své třetí jízdě, mohl znovu pomýšlet na bronzový stupínek. Jezdci reprezentující AK PD Walbo Kopřivnice bohužel obsadili příčky až na konci výsledkové listiny a seřadili se od 13. do 15. místa v pořadí Jakub Sazovský (4 b.), Lukáš Hromádka (1 b.) a Radek Bambuch (1 b.).

Zatímco v sobotu bylo jezdcům v kombinézách kvůli počasí pořádně horko, v neděli se zase zapotili pořadatelé a jury. Těsně před zahájením třetího letošního prvoligového klání družstev totiž kopřivnický plochodrážní ovál zkropil silný déšť a závod byl v ohrožení. Naštěstí vhodnou úpravou pořadateli byl povrch členy jury shledán jako způsobilý a souboje mohly začít. Kopřivnici namlsanou z úterního vítězství však hned v prvním měření zchladily Pardubice, jež přijely se zkušeným Václavem Milíkem, kterému zdatně sekundoval Hynek Štichauer. Aplaus publika si vysloužili kopřivničtí jezdci Martin Málek, ale především Jan Macek ve druhém vzájemném souboji s pražskou Markétou, kdy Málek udržel vedení a Macek o druhé místo přišel až těsně před cílovou čárou. Nakonec měl kopřivnický tým co dělat, aby uhájil druhé místo, ale povedlo se. Z vítězství se opět radovali Pražané (28 b.), druhá skončila s 25 b. Kopřivnice (Josef Franc 12 b., Martin Málek 7 b., Jan Macek 6 b., Radek Bambuch se na ovál nedostal), jen o bod méně získaly Pardubice a čtvrté místo obsadila s 11 b. Žarnovica. Také v průběžném pořadí I. ligy vede Markéta (11 b.) před Kopřivnicí (10 b.), třetí je Žarnovica (5 b., malé body 65) a čtvrtá příčka patří Pardubicím (5 b., 57 b.).