Kopřivnické noviny
Kopřivnické noviny číslo 42/2022 ze dne 01.12.2022
Kopřivnická „majolika” by se nové expozice mohla dočkat už příští rok
(Počet zobrazení: 1699)
Kopřivnice (dam) – Už v příštím roce by se mohly nejzajímavější exponáty ze sbírky kopřivnické „majoliky“ vrátit do expozice Lašského muzea. Produkty místní Raškovy továrny na keramické zboží, které byly svého času úspěšné nejen v celém rakousko-uherském mocnářství, musely vloni ustoupit budování nové expozice Emila a Dany Zátopkových. Sbírkové předměty ze dvou velkých místností byly zabaleny a uloženy v depozitářích. Už v té době ale radnice přislíbila, že bude pracovat na tom, aby bylo možné tento kus místní historie znovu zpřístupnit veřejnosti.
„Po dokončení expozice Zátopkových zůstalo v příslušné položce rozpočtu 1,4 milionu korun. Tyto peníze budou převedeny na nový účel, a tím je vybudování stálé výstavy keramiky v prvním patře Šustalovy vily,“ říká místostarosta David Monsport, odpovědný mimo jiné za oblast kultury a muzejnictví. Kurátor muzea Pavel Dvořák má o možné podobě budoucí expozice poměrně jasnou představu. „Podél celé chodby v prvním patře by mohly být instalovány vitríny, ve kterých by byly s odpovídajícím nasvícením uloženy především talíře a další ne tak objemné kusy. Zmenšením místnosti naproti prostoru pro krátkodobé výstavy by mohlo vzniknout dost místa pro zahloubenou vitrínu, ve které by mohly být instalovány větší kusy. Ty nejzajímavější, nejatraktivnější a nejvzácnější kousky by pak mohly být návštěvníkům prezentovány v prostoru, který jsme si pracovně nazvali jako „pokladnici“. Ta by mohla vzniknout ve věžičce nad hlavním vstupem do muzea,“ říká Pavel Dvořák.
První skica možné podoby nové expozice vznikla už v době, kdy se pracovalo na té, ve které jsou prezentováni manželé Zátopkovi.
Město Kopřivnice pravděpodobně ještě letos zadá vytvoření muzejního libreta a projekční práce pro novou expozici. Na papíře by stálá výstava majoliky měla být připravena do března 2023. „Nyní hledáme dotační příležitosti, které by nám pomohly s realizací tohoto záměru. Existují dotační výzvy, kde bychom mohli být úspěšní,“ říká Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města, s tím, že je reálné, aby v průběhu příštího roku došlo k potřebným úpravám v muzeu a instalaci stálé výstavy Raškovy keramiky.
„Lašské muzeum má být věnováno zdejším rodákům. Chceme expozici majoliky do muzea vrátit co možná nejdříve a hned navázat přípravou vytvoření chybějící expozice malíře Zdeňka Buriana, která by mohla být situována v suterénních prostorách Šustalovy vily,“ doplnil místostarosta Monsport.