
Maminka Matúška převzala z rukou místostarostky Rysové šek určený na rehabilitační kůru svého syna. Menší polovinu částky vynesla tradiční sbírka plastových vršků.
FOTO: D. MACHÁČEK
Kopřivnice (hod) – Minulý týden předala místostarostka Dagmar Rysová šek mamince malého Matúška na částku, která zčásti pokryje rehabilitační pobyt. Matúšek je šestým dítětem, pro kterého lidé sbírali plastové vršky. Poprvé radnice uspořádala charitativní sbírku v roce 2013, kdy se sbíraly vršky pro Karolínku, o rok později to bylo pro Tomáška, Adélku, Jarečka a v roce 2017 pro Jiříčka. Pro Matúška probíhala sbírka od 1. listopadu 2017 do 30. srpna letošního roku.
Prodejem vršků bylo získáno 9 276 korun. „Rada schválila finanční dar ve výši 10 724 korun, čímž rodina získá 20 000 korun na příspěvek na Klim Therapy, čtyřtýdenní program. Jde o neurorehabilitační program s finanční spoluúčastí pacienta, který není hrazen zdravotní pojišťovnou,“ uvedla Dagmar Rysová, místostarostka zodpovědná za agendu Zdravého města a MA 21. Předání šeku se uskutečnilo ve středu 5. prosince v zasedací místnosti rady města. Maminka poděkovala všem, kteří jakkoli přispěli, a to nejen sběrem plastových uzávěrů, ale i financemi.
Na radě bylo rozhodnuto, že radnice už ve sbírkách nebude pokračovat. „Hlavními důvody, pro které byly vyhlašovány sbírky, byla pomoc konkrétnímu dítěti s těžkým zdravotním postižením formou nákupu kompenzační pomůcky, která nebyla hrazena z veřejného zdravotního pojištění či sociálních dávek, úhrada rehabilitačních metod, které jsou pro rodinu v potřebném rozsahu nedostupné, případně jiná pomoc, která se předem s rodinou dítěte dohodne. Dalším důvodem byla podpora solidarity a charitativní činnosti obyvatel města a jeho okolí s lidmi, kteří v životě překonávají trvale překážky, které jsou pro většinu zdravé populace reálně málo představitelné,“ přiblížila důvody pořádání sbírek Blanka Mikundová, pracovnice sociálního odboru kopřivnické radnice. Radnice sbírky pořádala, ač jí to přinášelo značné organizační i administrativní bariéry.
Původně sběr vršků vznikl z potřeby podpory ekologického chování občanů a charitativní rozměr měl být motivací pro občany. „Touto aktivitou si uvědomovaly především děti, že i malým skutkem je možné někomu pomoci a že někdy je pomoc spojena se zapojením mnoha lidí s dobrým úmyslem. Sběr vršků však byl v posledních letech negativně medializován a původní záměr byl zpochybněn. Dalším důvodem, proč ve sbírce nepokračovat, je to, že ne každý rodič chce handicap svého dítěte medializovat. Proto rada rozhodla, že se ve sbírkách vršků nebude pokračovat, budeme však určitě hledat jiné možnosti podpory,“ dodala Dagmar Rysová.