
Vizualizace navržené podoby jednoho z výstavních sálů budoucí expozice manželů Zátopkových v Šustalově vile.
REPRO: ART CONSULTANCY
Kopřivnice (dam) – V těchto dnech specializovaná firma Art Consultancy finalizuje návrh budoucí nové expozice Emila Zátopka. Nová stálá výstava o Emilu Zátopkovi a jeho manželce Daně by měla být v Šustalově vile otevřena zhruba v polovině roku 2022, v roce, kdy si nejen Kopřivnice, ale i zbytek světa připomene sté výročí narození legendárního páru olympioniků. Zadání pro zpracovatele návrhu nové expozice vznikalo zhruba během půl roku, kdy se scházela pracovní skupina složená ze zástupců radnice, regionálního muzea i externích odborníků z oblasti muzeologie. Ta ostatně průběžně konzultovala i přípravu variantního řešení, které v rozpracované podobě představil Tomáš Skalík ze společnosti Art Cosultancy radním v polovině prosince.
V obou případech autoři návrhu chtějí slavného sportovce představit komplexně. „Jde nám o to, abychom Emila Zátopka a jeho fenomén ukázali návštěvníkům v celé šíři. Návštěvník expozice jej tak pozná jako člověka, dále se budeme zabývat fenoménem vítězného ducha, tedy toho, co z něj udělalo světově známého sportovce, a zároveň chceme vše zasadit do kontextu místa a času,“ vysvětloval hlavní myšlenku nové expozice Tomáš Skalík. Ten s kolegy připravil v zásadě dvě variantní řešení. První z nich byla postavená především na využití standardního muzejního mobiliáře – tedy většího počtu výstavních vitrín, výstavních stěn a programovatelného muzejního osvětlení. Druhá varianta pak počítá s vytvořením výstavní instalace přímo na míru v prostoru v prvním nadzemním podlaží Šustalovy vily.
„Historické a památkově chráněné prostory vily necháme bez zásahu a samotnou expozici do ní vkládáme jako něco současného, ale přitom navazujícího na tradici. Muzejní mobiliář bude zabudován do prostoru na míru vytvořeného muzejního fundusu. To umožní prezentovat Emila Zátopka takovým způsobem, který návštěvníky více chytne za srdce a vtáhne je do děje,“ říká Tomáš Skalík s tím, že právě tato varianta je přesto, že by měla být působivější, zároveň i méně nákladná. „Důvodem je skutečnost, že je zde použito méně standardního mobiliáře, který je sice běžně dostupný, ale zároveň velmi drahý,“ vysvětlil autor návrhu radním. Podle jeho slov předběžný rozpočet počítá u standardní varianty s cenou realizace 5,4 milionu korun bez DPH, zatímco radními vybraná varianta ušitá přímo na míru Šustalově vile má být o 900 tisíc lacinější.
Podle plánů tvůrců expozice se do muzea bude vcházet olympijským tunelem plným ruchů ze stadionu. Následně překvapený návštěvník vstoupí do stylizované kuchyně Zátopkova rodného domu, kde si koupí vstupenku a bude pokračovat do expozice. V prvním sále bude Emil Zátopek představen jako člověk v kontextu doby, tedy v souvislosti se světovými i národními dějinami. V další bude prezentován olympionikův ‘vítězný duch’ a návštěvníci zde uvidí například některé Zátopkovy trofeje a další artefakty. Třetí část expozice představí Emila Zátopka na cestě. Tato část expozice by měla být pojata jako multifunkční prostor s velkoplošnou projekcí. Instalován zde má být mimo jiné běžecký simulátor, na kterém budou moci návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet, co to znamená běžet jako Zátopek.
„Chceme návštěvníkům umožnit, aby si vyzkoušeli, jestli by třeba s Emilem Zátopkem dokázali držet krok třeba ve chvíli, kdy on už má v nohách 20 km, nebo si budou moci porovnat, jak se jim zvyšuje tep ve srovnání s jeho naměřenými hodnotami, a podobně,“ říká Tomáš Skalík.
Multimediální prvky nebo interaktivní hříčky určené především dětským návštěvníkům bude možné najít i v dalších částech expozice.
Po schválení studie, které lze očekávat v nejbližší době, by mělo následovat vypsání výběrového řízení na realizační firmu. Město se pokusí alespoň na část nákladů budování nové expozice získat peníze z externích zdrojů.