Kopřivnické noviny
Kopřivnické noviny číslo 3/2022 ze dne 27.01.2022
Podvodníci volají seniorům, vydávají se za vnoučata či lékaře a lákají z důvěřivců úspory
(Počet zobrazení: 2002)
Kopřivnice (dam) – Seniorská populace je stále častěji obětí útoků podvodníků. Sumy, které zdatní manipulátoři vylákají z důvěřivých starých lidí, se pohybují v desítkách milionů ročně. Policie proto rozjíždí další preventivní kampaň a tentokrát chce ohrožené seniory varovat prostřednictvím telefonu, tedy prostředku, který podvodníci ke klamání svých obětí využívají nejčastěji. „Přistoupili k aktivní osvětě prostřednictvím telefonního kontaktu realizovaného robotem. Seniorům s pevnými linkami bude doma vyzvánět telefon se vzkazem varujícím před nejčastějšími legendami podvodníků,“ říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence PČR.
Podle zkušeností policie se podvodníci nejčastěji vydávají za vnuky či vnučky svých vytipovaných obětí. Pachatel se prostřednictvím telefonního hovoru začne vydávat za rodinného příslušníka, který se dostal do tíživé životní situace, a pod tlakem smyšlených okolností potřebuje rychlou finanční výpomoc často v řádu desítek tisíc korun. V telefonu podvodníci líčí srdcervoucí smyšlené příběhy, a protože nemohou opustit místo, kde právě jsou, pro peníze si posílají kamaráda nebo kamarádku. Smluví si signál pro předání hotovosti a nic netušící senior odevzdá peníze do rukou neznámého člověka. Jindy se podvodníci vydávají za lékaře a využívají vysoké prestiže a důvěry, které se tato profese u starších lidí těší. Domnělý lékař žádá například peníze na nadstandardní léčbu pro rodinného příslušníka volaného seniora. „Dalším manipulativním příběhem bývá telefonát fiktivního nemocničního lékaře, který seniorům lživě tvrdí, že jejich příbuzný zavinil dopravní nehodu, při níž zranil malé dítě. Falešný lékař tvrdí, že volá jménem příbuzného, který se měl s poškozenými z dopravní nehody domluvit na finančním vyrovnání, neboť v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemůže příbuzný mluvit,“ přiblížila Zuzana Pidrmanová jednu z legend využívaných podvodníky.
Situace je dle policie vážná. Okradení senioři často přicházejí o veškeré úspory. Kromě existenčních problémů se postižení mohou potýkat také s psychickými traumaty pramenícími z toho, že naletěli podvodníkovi. Podle statistik Policie ČR ročně řeší stovky podobných případů a neubývá jich ani přes veškerou osvětu. Významnější pokles tohoto druhu kriminality přinesl až rok 2020, kdy byl celý svět paralyzován počínající pandemií.