Památková péče
Legislativa
- Zákon č. 20/1987 Sb. >, o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů
- Vyhláška ministerstva kultury č. 66/1988 Sb., kterou se provádí zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
Město Štramberk - Historické město roku 2019
Výnos ministra kultury ČSR č. j. 8372/69-II/2 (pdf 70 kB)
Město Příbor - Historické město roku 2015
Nařízení vlády ČR č. 54/1989 (pdf 826 kB)
Rozhodnutí o vymezení ochranného pásma MPR Příbor (pdf 3,75 MB)
Seznam nemovitých kulturních památek
http://www.pamatkovykatalog.cz >
Formuláře
Dotace
Přehled dotačních programů MKČR
Program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností
Zásady programu > - uzávěrka příjmu žádostí je 28. února příslušného roku.
Finanční prostředky v Programu jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami, a které nejsou ve vlastnictví České republiky.
V rámci tohoto dotačního programu byla v letech 2008-2020 pro náš správní obvod přidělena celková částka 4 373 000 Kč.
Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón
V tomto programu jsou poskytovány příspěvky na obnovu kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech historických měst prohlášených za památkové rezervace nebo památkové zóny. Finanční příspěvky mohou být z tohoto programu poskytovány pouze tehdy, pokud má příslušné město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň finančně podílí - společně s vlastníkem - na obnově kulturní památky.
Havarijní program
Z tohoto programu poskytuje Ministerstvo kultury příspěvky na zajištění nejnaléhavějších oprav nemovitých kulturních památek, zejména na odstranění havarijního stavu střech a nosných konstrukcí staveb – kulturních památek.
Program záchrany architektonického dědictví
Z tohoto programu jsou poskytovány příspěvky na obnovu kulturních památek, které jsou nejcennější součástí architektonického dědictví (například hrady, zámky, kláštery, historické zahrady, kostely), konkrétně na práce směřující k záchraně kulturní památky nebo k záchraně těch jejích částí, které tvoří podstatu kulturní památky.
Program restaurování movitých kulturních památek
Z tohoto programu jsou poskytovány příspěvky na obnovu (restaurování) movitých kulturních památek, zejména významných děl výtvarných umění nebo uměleckořemeslných prací umístěných v budovách zpřístupněných veřejnosti pro kulturní, výchovně vzdělávací nebo náboženské účely (například obrazy a sochy v kostelech).
Program Kulturní aktivity v památkové péči
Umožňuje finančně podporovat veřejně prospěšné projekty předložené spolky, popř. dalšími subjekty, jejichž činnost napomáhá k ochraně nemovitého i movitého památkového fondu v ČR a k nejširší popularizaci péče o něj.
Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny
Z tohoto programu se poskytují příspěvky na obnovu kulturních památek nacházejících se ve vesnických památkových rezervacích a ve vesnických a krajinných památkových zónách (zejména památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček a božích muk).
Program Podpora pro památky UNESCO
Program Podpora pro památky UNESCO zřídilo Ministerstvo kultury ČR poprvé v roce 2008. Jeho hlavním cílem je dostát závazkům, které České republice vyplývají z přijetí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. V rámci zásad pro čerpání finančních prostředků z tohoto programu byly vytvořeny tři prioritní oblasti: tvorba management plánů, vědecko-výzkumné aktivity a prezentace, propagace a edukace statků UNESCO. Účelem programu je podporovat všestranný rozvoj památek zapsaných na Seznam světového dědictví, které se nacházejí na území ČR.
Program Podpora záchranných archeologických výzkumů
Byl založen společným opatřením ministerstev kultury a financí jako jeden z nástrojů plnění mezinárodních závazků České republiky podle Úmluvy o ochraně archeologického dědictví Evropy na podporu záchranných archeologických výzkumů prováděných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Ministerstvem kultury, pokud jsou oprávněny k této činnosti.
Informace o programech Ministerstva kultury, předepsané formuláře žádostí, požadavky na přílohy žádostí a termíny pro podání žádosti poskytne Ministerstvo kultury a jsou k dispozici též na těchto internetových stránkách Ministerstva kultury. Při zpracovávání žádosti může vlastníkovi kulturní památky poskytnout bezplatnou odbornou pomoc také Národní památkový ústav, resp. jeho jednotlivá územní odborná pracoviště nebo úseky státní památkové péče na městských úřadech obcí s rozšířenou působností.
Přehled dotačních titulů měst
Dědictví města Příbora
V rámci tohoto dotačního programu mohou být poskytnuty příspěvky vlastníkům domů, které se nacházejí na území MPR Příbor, výjimečně vlastníkům objektů historicky cenných i mimo MPR. O zařazení těchto objektů rozhoduje zastupitelstvo města.
Příspěvky lze poskytnout na práce související:
- vnějším vzhledem objektu (oprava fasád, renovace, výjimečně výměna kopií oken, dveří, výkladců a vrat, výměna klempířských prvků, střešní krytiny) v souladu se závazným stanoviskem výkonného orgánu památkové péče;
- statickým zabezpečením objektu;
- opravou krovu, komínových těles;
- opravou drobné památky – boží muka, socha, kříž, aj.;
- opravou ohradní a opěrné zdi.
Žádost o příspěvek musí být doručena na MÚ Příbor do 30. dubna příslušného roku.
formulář žádosti o příspěvek >
Příspěvky vlastníkům nemovitostí v MPR Štramberk
Příspěvky lze poskytnout vlastníkům domů, které nesplňují podmínky pro přiznání příspěvku z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury a nacházejí se na území MPR Štramberk.
Příspěvky jsou určeny pro akce obnovy zabezpečující obnovu památkových hodnot objektu, nikoli na modernizaci a jiné úpravy prováděné v zájmu vlastníka (zateplování, vytápění, elektroinstalace, plynofikace, vzduchotechnika, sanitární technika, výplně otvorů z plastu, nebo typu EURO, protipožární okna, dveře a stěny).
Příspěvky lze poskytnout na práce, které souvisí s:
- vnějším vzhledem objektu (oprava fasád, renovace, výjimečně výměna kopií oken, dveří, výkladců a vrat, výměna klempířských prvků, střešní krytiny) v souladu se závazným stanoviskem výkonného orgánu památkové péči,
- statickým zabezpečením objektu,
- opravou krovu, komínových těles,
- opravou drobné památky – boží muka, socha, kříž, aj.,
- opravou ohradní a opěrné zdi.
Žádost o příspěvek musí být adresována na Městský úřad Štramberk do 31. března příslušného roku.
Výše příspěvku nesmí překročit 50% prokázaných nákladů nezbytně nutných na zachování památkové podstaty objektu. V případě provádění akce obnovy svépomocí bude příspěvek vypočítán za materiál, který bude doložen finančními náklady.
Užitečné odkazy
Občan a nakládání s památkovým fondem >