Město Kopřivnice - Partnerské město Bánovce nad Bebravou
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Pohled na Kopřivnici - foto Petr Šimčík

Bánovce nad Bebravou

Bánovce nad Bebravou Bánovce nad Bebravou

Město Bánovce nad Bebravou leží v Trenčianském kraji, na úpatí Strážovských vrchů a soutoku řek Bebrava a Radiša.

Archeologické nálezy potvrzují, že toto území bylo osídlené už v mladší době kamenné a později se stalo střediskem starých Slovanů. První písemná zmínka o městě Villa Ben se objevuje v darovací listině uherského krále Ondřeje II. z roku 1232, městské výsady získaly Bánovce kolem roku 1376.

Ve středověku byly Bánovce čilým řemeslným městečkem, mezi nejsilnější cechy patřili soukeníci, obuvníci a tkalci. Na bohatou řemeslnou tradici navázalo město i po 2. světové válce, kdy se tu vedle zemědělství rozvinul textilní, nábytkářský a hlavně strojírenský průmysl. Vznikl zde závod automobilky Tatra.

Bánovce nad Bebravou Bánovce nad Bebravou

Bánovce byly v minulosti díky své výhodné zeměpisné poloze tržním a obchodním centrem regionu, později tudy vedla i významná obchodní cesta z Moravy do středoslovenských báňských měst. Dodnes se ve městě zachovala tradice výročních jarmarků.

Na návrší nad městem je možné nalézt pozoruhodnou historickou památku z 15. století - starobylý gotický kostel sv. Mikuláše. Náměstí dominuje Kostel nejsvětější trojice z roku 1802 a památník jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, Ľudovíta Štúra.

V okolí města je mnoho příležitostí pro volnočasové aktivity. Panoráma Strážovských vrchů nad městem je lákadlem pro turisty, běžce a cykloturisty, na své si přijdou i houbaři a v zimě běžkaři. Ve městě se nachází termální koupaliště Pažiť, krytý bazén s termální vodou a sportovní centra. Nedaleká vodní nádrž nabízí možnost rybolovu a vodních sportů.

Bánovce nad Bebravou

Bánovčané udržují živou folklórní tradici a působí zde i několik uměleckých a zájmových spolků (taneční soubory, hudební skupiny, divadelníci, filmový klub i fotoklub).

RSS ikona

Strážníci nejvíce spolupracují se státní policií

Kopřivnice (hod) – Od zřízení městské policie je jejich hlavní činností dohlížení na bezpečnost ve městě a dodržování veřejného pořádku. Postupně se ...

Na čtvrtém, současném místě služebny fungují už 15 let

Kopřivnice (hod) – V průběhu třiceti let měli strážníci svou služebnu na čtyřech místech. V době vzniku to byla jedna kancelář v přízemí bývalého městského ...

Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS