Město Kopřivnice - Partnerské město Zwönitz
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Původní měšťanská škola (1908) na Masarykově náměstí - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Partnerské město Zwönitz

Město leží uprostřed Krušných hor u Geyerského lesa, vzdušnou čarou asi 30 km jihozápadně od Chemnitze u pramene řeky Zwönitz. Na hranice s Českem je to asi 30 km. Ke Zwönitzu patří místní části Brünlos, Dorfchemnitz, Günsdorf, Hormersdorf, Kühnhaide, Lenkersdorf a Niederzwönitz.

Nejvyšší bod oblasti patřící k městu je 653 m n. m. (Ziegenberg), nejnižší bod 485 m n. m.

Zwönitz

Už před 15. stoletím se zde provozovalo hornictví, především se těžila železná ruda. Z tohoto důvodu obdrželo město označení hornické město s daňovými privilegii.

Malebné malé městečko Zwönitz bylo založeno kolem roku 1160 a v roce 1320 mu byl klášterem Grünhain udělen statut města. Centrem pěkného hornického města je místní náměstí (Markt), které je chráněnou památkou, s poštovním sloupem z roku 1727, hotel Roß (česky Oř) postavený ve franském stylu a kostel Nejsvětější Trojice s barokním hlavním oltářem. Odtud začíná svoji okružní cestu zwönitzký ponocný vybranými hospodami - mimo jiné také zwönitzkým pivovarem v citlivě zrestaurovaném centru města. V nočních hodinách troubí z radniční věže, v níž se nachází zvon a figury historických postav, které se v pravidelných intervalech dávají do pohybu.

Zwönitz

Zwönitz představuje soulad mezi dlouhou pohnutou historií a moderním rozvojem v současnosti. Dodnes se ve Zwönitzu pečuje o zvyky, jako jsou např. dřevořezbářství nebo paličkování, které jsou coby krušnohorské tradice známy daleko za hranicemi. Po celý rok jsou organizovány slavnosti s historickým pozadím, např. Velikonoční zpívání u pramene řeky Zwönitz, Krkonošský den koní a dožínky v září nebo vánoční trhy nazývané Hutzentage o 1. adventu. Město nabízí několik veřejných muzeí s jedinečnými sbírkami. Jsou to Technické muzeum papírenství Niederzwönitz, Vlastivědné muzeum a technická památka Knochenstampfe (česky drtírna kostí) v Dorfchemnitzu, Sbírka rarit Bruno Gebhardta v Austelově vile a Vlastivědné muzeum v místní části Hormersdorf.

Zwönitz

Zwönitz nabízí také hodnotné sportovní vyžití, nachází se tu stadion, tři sportovní haly, moderní krytý bazén, dvě koupaliště, tenisové kurty, vícero jízdáren a lyžařský vlek.

Zwönitz se řadí k regionálním kulturním centrům Krušných hor. Obchod, kultura a sport nabízejí v půvabné krajině hodně možností, jak se v životě realizovat bez shonu velkoměsta.

Zwönitz
RSS ikona

O psí útulek se starali 22 let

Kopřivnice (hod) – Dvaadvacet let se městská policie starala o odchycené psy. V roce 1997 byly postaveny dva kotce naproti kasárnám, kde byla služebna. První psi byli do ...

Trio místních kapel živě představí své „novinky“

Kopřivnice (dam) – Tři místní kapely během jednoho večera, taková je nabídka pořadatelů z Živé Mandaly, Piper Records, Dialog Crew a Kachnička Entertainment na ...

Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS