ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Zdravé město Kopřivnice - Aktuality
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Technické muzeum Tatra - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Aktuality

Archiv - 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

V roce 2020

Školka Záhumenní usiluje o stříbrný certifikát Skutečně zdravá škola

Pět z devíti školek spadajících pod Mateřské školy Kopřivnice je zapojeno do projektu Podporujeme zdraví vašich dětí. Pokračování článku

Potravinová sbírka na ZŠ Floriána Bayera

Potravinová sbírka na ZŠ Floriána Bayera Základní škola Floriána Bayera se zapojila u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby, který se připomíná 17. října, do potravinové sbírky. Sbírku pořádá Potravinová banka v Ostravě ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje a Armádou spásy Kopřivnice. V letošním roce se pomocí žáků, rodičů a učitelů podařilo nasbírat 93,385 kilogramů potravin. Tisková zpráva

Kopřivnice obhajuje zařazení mezi udržitelná města

Kopřivnice Kopřivnice dnes obhajuje své zařazení mezi nejlepší města uplatňující místní Agendu 21 - nástroj pro rozvíjení potenciálu obcí v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. S ohledem na aktuální epidemickou situaci probíhá obhajoba před odbornou komisí formou videokonference. Tisková zpráva

Sběr použitých baterek vynesl téměř deset tun

Ilustrační foto - baterky Během půlročního projektu Baterkománie se ve dvaadvaceti zapojených městech vybralo celkem 9 882 kilogramů použitých baterek. Organizátoři soutěže Moravskoslezský kraj a nezisková společnost ECOBAT slíbili poskytnout za každý odevzdaný kilogram 10 korun na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji. Tisková zpráva

Město nabízí poradenství i pomoc s nákupy

Ilustrační foto - obchod Město Kopřivnice se snaží pomáhat lidem, kteří se v souvislosti s koronavirovou epidemií dostali to těžkých životních situací. Odbor sociálních věcí poskytuje jednak bezplatné poradenství, jednak zajištění nákupů pro ty, kdo se ocitli v karanténě bez jakékoliv možnosti pomoci druhých. Tisková zpráva

Dny Zdraví

Letošní Dny Zdraví proběhnou, i když velmi netradičně, s ohledem na povinná opatření (např. povinná registrace u některých níže uvedených akcí). Sledujte prosím aktuální pokyny jednotlivých organizátorů. Plakát (pdf 147 kB)

Darujte nepoužívané brýle

Pro velký úspěch a zájem Kopřivničanů pomáhat pokračuje sbírka Brýle pro Afriku. Nepotřebné brýle můžete nosit do 31. prosince na pobočku knihovny v komunitním centru Pětka nebo na informace městského úřadu. Tisková zpráva

Den bez auta

Do výzvy Na úřad bez auta pořádané ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se zapojilo pětatřicet úřadníků, z nichž se někteří nechali zvěčnit před začátkem pracovní doby. Akce byla součástí kampaně Den bez aut a Evropského týdne mobility.
Tisková zpráva

Plavecká soutěž měst

Zapojte se spolu s námi, Asociací Sport pro všechny, Správou sportovišť a Sportovním oddílem plavání Kopřivnice do soutěže měst v plavání (pdf 289 kB). Těšíme se na Vaši podporu ve středu 30. září v čase od 6 do 21 hodin na krytém bazénu na ulici Husova v Kopřivnici. Po odplavání nemusíte odcházet, můžete využít hodinu zdarma! (Nezapomeňte však na vratnou zálohu na čip 100 Kč). Kdokoliv tak dostává možnost zaplavat si libovolným stylem na čas trať 100 metrů, otestovat si tím svoji aktuální formu a zároveň se na chvíli proměnit v jednoho z reprezentantů svého města. Po loňské premiéře jsme se umístili na krásném třetím místě, pomozte nám letos vylepšit náš výsledek. Co myslíte, vyhrajeme?

Slavnostní otevření dětského hřiště podpořeného z participativního rozpočtu města

V úterý 15. září 2020 se konalo v blízkosti ul. Javorové sousedské setkání (pdf 1.4 MB) u příležitosti oficiálního otevření nového dětského hřiště, které je prvním z realizovaných projektů Participativního rozpočtu města Kopřivnice. Město na tuto aktivitu v loňském i letošním roce uvolnilo ze svého rozpočtu 500 tisíc korun. Děti pokřtily nové herní prvky pořádným otestováním, jásotem a bublifuky a dospělí si mohli vyzkoušet hru pétanque. Nechyběly balónky, malování na obličej, air brush, drobné občerstvení a také povídání se zdravotníkem na téma první pomoc. Na úvod si všichni přítomní vyslechli krátkou rekapitulaci z úst pana starosty a vedoucí oddělení strategického plánování.

Evropský týden mobility a Den bez aut

V rámci každoroční kampaně Evropský týden mobility (pdf 49 kB), která se koná ve dnech 16.9. - 22.9., se i naše město rozhodlo uspořádat několik nových a řadu tradičních akcí, které podporují pohyb jako nejzdravější formu "dopravy" a zdraví prospěšnou akvitu.Výzva "Do školičky pěšky, na koloběžce či na kole" oslovuje děti z mateřských škol, aby v měsíci září využily pro svou cestu do školky udržitelnou formu dopravy.

V pátek 11. září se koná již tradiční farmářský trh (pdf 1.0 MB) v sadu E. Beneše. V pondělí 14. září se v budově radnice koná akce s názvem "Zátopek v centru dění", na které budou občané seznámeni se záměrem umístění sochy E. Zátopka  společně s prezentací připravovaných aktivit souvisejících s výročím 100 let od narození významného kopřivnického rodáka.

V úterý 15. září se koná od 16 hodin sousedské setkání (pdf 1.4 MB) ve vnitrobloku mezi ulicemi Javorová a Obránců Míru, na kterém dojde ke slavnostnímu otevření dětského hřiště vzniklého jako první projekt participativního rozpočtu.

Širokou veřejnost zveme také do Vily Machů ve čtvrtek 17. září od 17 hodin na přednášku o Alzheimerově chorobě (pdf 3.1 MB).

Tradiční běh mateřských škol s názvem MiniZátopek zahájí ve čtvrtek 17. září sérii běhů na počest slavného rodáka z Kopřivnice, kterým byl Emil Zátopek. Štafetový běh základních škol poté pokračuje v pátek 18. září Zátopkovou pětkou a desítkou a Běh rodným krajem Emila Zátopka vyvrcholí v sobotu 19. září. Doprovodným programem pak je Běh dětí a Lidový běh. ETM a EDBA ukončí v úterý 22. září přednáška na téma 1. pomoc, která se uskuteční v Centru Pětka od 17 hodin a také výzva pro zaměstnance MÚ Kopřivnice, kteří se do práce vydají jinak, než autem. Motto "Na úřad bez auta" se nese celým Moravskoslezským krajem a zapojují se do něj úřady v Opavě, Krnově nebo třeba Hlučíně.

Občané Kopřivnice podali 15 návrhů do participativního rozpočtu

Ilustrační foto Město Kopřivnice už druhým rokem za sebou vyčlenilo půl milionu korun na participativní rozpočet města s názvem Ko-projekty. Prostřednictvím vlastních návrhů mohou obyvatelé zlepšit vlastní okolí či přihlásit společensky prospěšný projekt, který celkově zlepší kvalitu života v Kopřivnici a místních částech a podpoří zapojování místních komunit. O vítězi na podzim rozhodnou sami občané ve veřejném hlasování. Tisková zpráva

Park ožije Cykloodpolednem

Ilustrační foto - cyklohrátky Deštivé počasí v uplynulých dnech pozměnilo harmonogram plánovaných akcí nejen v Kopřivnici. S akcí Cykloodpoledne se však neloučíme, náhradní termín je stanoven na tento čtvrtek 25. 6. 2020. Místo i program zatím zůstávají.
Plakát (pdf 241 kB)

Chcete vylepšit své okolí? V rozpočtu města je připraveno 500.000 Kč na vaše nápady.
Podejte svůj návrh do KO-PROJEKTŮ!

Ilustrační foto

Co se navrhovalo jinde?
- hřiště, bosochodník, naučná stezka, komunitní záhonky
- osázení keři lískových oříšků a zhotovení hnízdních budek pro veverky a zpěvné ptactvo
- altán/tančírna/čítárna, lavičky, koše
- venkovní fitness prvky, horolezecká stěna

Co máte udělat?
Umístit návrh na pozemek města – klidně v místních částech (rádi poradíme), dodržet náklady do 500 000 Kč (můžete s námi konzultovat), sehnat podporu/podpis 10 osob, podat návrh do 30. 6. 2020 na předepsaném formuláři KO-PROJEKTŮ.

ivana.holubova@koprivnice.cz, 603 585 906

Farmáři se přesunou do místního parku

Ilustrační foto - zelenina Vůbec první letošní farmářský trh je naplánovaný na pátek 22. května 2020. Oproti předchozím trhům budou ty letošní umístěné do prostor parku dr. Edvarda Beneše.
Tisková zpráva
Plakát (pdf 1008 kB)

Férovou snídani v parku letos nahradí fotosoutěž

Ilustrační foto - snídaně Druhá květnová sobota měla v Kopřivnici patřit venkovnímu pikniku pro všechny, kteří ctí myšlenku Fair trade – Férové snídani. Přetrvávající nouzový stav však uspořádání akce znemožnil. Pořadatelé se ji proto rozhodli pro letošek nahradit fotosoutěží!
Tisková zpráva
Plakát a pravidla (pdf 291 kB)

Nosíte v hlavě zajímavý nápad? Požádejte o dotaci na jeho realizaci!

Radnice vyhlásila nový dotační program související s programem Zdravé město Kopřivnice. Program chce podpořit zajímavé nápady či akce související s globální odpovědností.
Tisková zpráva, Plakát (pdf 753 kB)

Chcete vylepšit své okolí?
Podejte svůj návrh do KO-PROJEKTŮ!

Ani v letošním roce nebudou v Kopřivnici chybět KO–PROJEKTY. Jestliže nosíte v hlavě nápad jak vylepšit své okolí, máte jedinečnou možnost zapojit se do tzv. participativního rozpočtu.
Tisková zpráva, Plakát (pdf 330 kB)

Do práce na kole

Také letos se kopřivnická radnice zapojí do celorepublikové soutěžní kampaně Do práce na kole. Akce, jejímž cílem je motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze, se koná již desátým rokem. Kopřivnická radnice se do ní zapojuje již pošesté a druhým rokem bude i městským organizátorem.

Zapojit se do výzvy mohou nejen organizace, firmy, ale i jednotlivci, kteří chtějí v květnu jezdit do práce jinak než osobními auty. Podmínkou je vytvoření minimálně dvoučlenného a maximálně pětičlenného týmu. Registrovat se mohou přímo na webu dopracenakole.cz od 1. března. Čím dříve se člověk zaregistruje, tím levnější na něj čeká registrační poplatek.

V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií. Největší změnou letošního ročníku je změna hlavní soutěžní kategorie, kterou se stala „pravidelnost týmu“. Nově se navíc výkonnostní kategorie, kdy se sbírají najeté km, proměnila v kategorii „výkonnost pro dobrou věc“, kde si budete moci zvolit projekt, pro který budete najeté km sbírat.

Po zaregistrování obdrží účastníci tričko. Radnice jako městský organizátor bude pořádat s dalšími zapojenými subjekty pro účastníky akce, na některých se budou prokazovat tričky. Tou první bude 1. května společná prvomájová vyjížďka s kopřivnickým CykloArt bike klubem. Některé akce, které se konaly vloni, zopakujeme.

Více informací o pravidlech výzvy, Registrovat se

Vyhlašujeme tradiční dotační program Zdravého města Kopřivnice

Podporujeme nekomerční projekty přispívajících ke vzniku či rozvoji veřejně prospěšných aktivit pro cílovou skupinu obyvatel Kopřivnice a místních částí v kterékoli věkové kategorii. Podporujeme:

* aktivity v oblasti environmentální výchovy či osvěty a aktivit věnujících se ochraně životního prostředí zacílené na veřejnost,
* akce pořádané v rámci mezinárodních kampaní (Den Země, Dny Zdraví, Den bez tabáku, Dny bez úrazů, Evropský týden mobility, aj.),
* aktivity zaměřené na mezigenerační spolupráci,
* aktivity zaměřující se na zdravý životní styl, stravování a pohyb,
* aktivity podporujících a propagujících globální odpovědnost (propagace Fair Trade, plnění cílů Udržitelného rozvoje OSN).

Alokovaná částka: 30 000 Kč

Příjem podávaných žádostí: od 1. 4. 2020 do 31. 10. 2020 či do rozdělení finančních prostředků

Podrobnosti dotačního programu vč. žádosti a příloh.

Akční plán zlepšování 2020

Během měsíce února na svých zasedáních Rada i Zastupitelstvo města Kopřivnice schválili Akční plán zlepšování pro rok 2020 navržený Komisí pro projekt Zdravé město a místní Agenda 21.

V plánu se objevují jak aktivity tradiční či dlouhodobé, tak také ty inovativní. Mezi ty v letošním roce patří například promítnutí "chytrých řešení" do připravovaných projektů města, zavádění nových nástrojů pro zlepšení komunikace s občany či Den stromů.

Akční plán pro rok 2020 a Vyhodnocení akčních plánů z předešlých let.

Ekologická a uhlíková stopa města Kopřivnice za rok 2018

V rámci projektu Rozvoj MA21 aneb 15 let Zdravého města Kopřivnice, podpořeného z dotace Moravskoslezského kraje, byla v roce 2019 externí společností CI2, o.p.s. (nestátní nezisková organizace zaměřená na udržitelný rozvoj, vzdělávání, publikační činnost a vědu a výzkum) spočítána Ekologická a uhlíková stopa města Kopřivnice za rok 2018.

Ekologická stopa Kopřivnice za rok 2018 má hodnotu 4,51 gha a biokapacita 0,43 gha/obyvatele.

Tento indikátor udržitelného rozvoje vztažený na jednoho obyvatele města má oproti hodnotám ES města za roky 2010 (5,87 gha) a 2012 (5,69 gha) výrazně nižší hodnotu. Potvrzuje i pokračování trendu dalšího snižování hodnoty ES (2014 - 4,82 gha, 2016 – 4,84 gha a 2018 4,51 gha). Stálé snižování hodnoty ES města Kopřivnice od zahájení jejího sledování v roce 2010 dosud lze považovat za významný úspěch a zároveň i plnění Deklarace k ekologické stopě města Kopřivnice na období do konce roku 2022.

US města Kopřivnice, tedy místní příspěvek města Kopřivnice ke globální změně klimatu za rok 2018 má hodnotu 9,273 tuny CO2e na obyvatele.

Je to mírné zlepšení oproti roku 2017, kdy hodnota US měla hodnotu 9,37 tuny CO2e na obyvatele. Při srovnání hodnoty US města Kopřivnice s hodnotami jiných měst, nevychází toto srovnání nejlépe (rok 2018 Praha 14 - 5,93 tuny, rok 2016 Opava 7,16, Krnov 5,36). Pokud toto porovnání provedeme s uhlíkovou stopou ČR (11,9 tun CO2e), je na tom město z hlediska produkce skleníkových plynů lépe.

Nejvýznamnější úlohu hraje sektor energie, který tvoří bezmála 86 % celkové uhlíkové stopy (7,96 tun CO2e na obyvatele). Odpovídá to velmi průmyslovému charakteru města. Spotřeba energií významných podniků sídlících na území města tak zvyšuje uhlíkovou stopu celého města (ve srovnání s jinými, méně průmyslovými městy).

S výsledky, a s dalšími informacemi o udržitelném rozvoji, byli seznámeni jak zaměstnanci úřadu, tak zastupitelé města Kopřivnice na seminářích dne 9. 12. 2019.

Ekologická stopa města Kopřivnice za rok 2018 (pdf 1.1 MB)
Uhlíková stopa města Kopřivnice za rok 2018 (pdf 1.2 MB)
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS    Cookies    Upravit mé předvolby cookies    Ochrana oznamovatelů