Pseudogotický kostel sv. Bartoloměje z roku 1894 - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny číslo 33/2011 ze dne 22.09.2011

Cílovou pásku jako první proťal Erkolo Ashenafi

(Počet zobrazení: 784)
V seběhu do Ženklavy byl Erkolo Ashenafi (č. 25), vítěz letošního Běhu rodným krajem Emila Zátopka, ještě ve skupině běžců. Všem později utekl ve stoupání k prameni Jičínky. Více o náročném půlmaratonu čtěte na straně 7.
další fotografie

Kopřivnice (jfk) – Pro premiérové vítězství si při svém třetím startu v Běhu rodným krajem Emila Zátopka doběhl Erkolo Ashenafi, Etiopan žijící v Maďarsku a závodící za známý Benedek Team. Závod dlouhý 22,3 km, který vede z Kopřivnice, tedy rodiště slavného vytrvalce Emila Zátopka, do Rožnova, místa jeho posledního odpočinku, zvládl v čase 1:15:24 hod. Traťový rekord Poláka Jakuba Burgharda, který má hodnotu 1:11:21 hod., tak zůstal neohrožen.

„Běželo se mi dobře. Nikam jsem se nehnal, bylo to na pohodu, zítra mě totiž čeká další závod,“ svěřil se v cíli vítěz. Benedek Team se radoval nejen z jeho úspěchu. Bral jich více. Celkově druhý doběhl s odstupem 34 sekund Tamás Tóth a hlavně, vítězkou závodu žen se stala Judit Földing-Nagyová, která v šestačtyřiceti letech dokázala pěkným časem 1:30:12 hod. porazit celou řadu mladších soupeřek. „Trať je kopcovitá, ale ve srovnání s půlmaratonem, který jsem běžela minulý týden ve Švýcarsku, byla ještě snadná. Ráda běhám nahoru, z kopce to je horší, ale zvládla jsem to. Ráda přijedu znovu,“ svěřila se v cíli žena s osobním rekordem 2:28:50 hod. v maratonu.

Ze závodníků kopřivnických klubů si pro nejlepší umístění v celkovém pořadí doběhl desátý Václav Bitala z Lašského běžeckého klubu, jenž dosáhl cíle v čase 1:20:05 hod. V jednotlivých kategoriích se nejvýše propracoval Josef Kvita z Maraton klubu, jenž doběhl v čase 1:40:27 čtvrtý v kategorii mužů do 69 let. Úspěšní byli i běžci ze spřátelených měst Kopřivnice, zvláště ti z francouzského Trappes, za nějž finišoval na celkovém šestém místě mezi muži Filipe Ferreira (1:18:55 hod.) a na celkové druhé příčce mezi ženami Sylvie Quittotová (1:30:45 hod.).

Letošnímu, již devátému ročníku náročného kopcovitého klání, které se běželo v sobotu 17. září, nechybělo mnoho k překonání rekordu v počtu startujících. Olympijská vítězka Dana Zátopková tentokrát vyslala na trať celkem 204 vytrvalců, z nichž 202 protnulo cílovou metu. Více jich bylo jen v roce 2005, kdy se na start postavilo o jednoho běžce více.

Výsledky Běhu rodným krajem Emila Zátopka (17. 9., 9. ročník, 22,3 km): muži do 39 let: 1. E. Ashenafi 1:15:24 hod., 2. T. Tóth (Benedek T. Debrecen) 1:15:58, 3. J. Bajza 1:16:12, 4. D. Gerych (oba AK Asics Kroměříž) 1:16:35, 5. F. Ferreira (Trappes) 1:18:55, 6. G. Rezessy (Benedek T. Debrecen) 1:19:45; muži do 49 let: 1. D. Orálek (AC Moravská Slávie) 1:16:46, 2. E. Couto (Trappes) 1:18:56, 3. J. Križák (AŠK Grafobal Skalica) 1:19:29; muži do 59 let: 1. J. Siegel (AC Choceň) 1:30:37, 2. R. Slowioczek (MK Seitl Ostrava) 1:32:35, 3. M. Krupička (Jiskra Ústí n. O.) 1:33:29; muži do 69 let: 1. T. Jasek (Kszywiec) 1:31:09, 2. S. Kudlička (LRS Vyškov) 1:33:45, 3. P. Fašung (Vaša Realitná Prievidza) 1:40:18; muži nad 69 let: 1. E. Podžorný (Č. Těšín) 1:58:32, 2. J. Jerakas (BK SaK Ložiska Karviná) 2:00:55, 3. I. Požár (AK Žilina) 2:04:24; ženy do 35 let: 1. M. Mannová (TJ D. Králové) 1:30:48, 2. J. Kociánová (AHA Vyškov) 1:32:56, 3. V. Jerglíková (AO Kobeřice) 1:45:04; ženy nad 35 let: 1. J. Földing-Nagy (Benedek T. Debrecen) 1:30:12, 2. S. Quittot (Easqy Trappes) 1:30:45, 3. J. Klimešová (USK Praha) 1:32:29.