Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 25.06.2020 - Mladí atleti AK E. Zátopka sbírali cenné kovy na krajských přeborech
Technické muzeum Tatra - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny číslo 25/2020 ze dne 25.06.2020

Mladí atleti AK E. Zátopka sbírali cenné kovy na krajských přeborech

(Počet zobrazení: 1273)
Kopřivnice (cab) – V nabitém atletickém závodním kalendáři se mezi soutěže družstev musely v červnu vklínit také soutěže jednotlivců tak, aby mohly později proběhnout republikové šampionáty. Letos jsou však téměř všechny vrcholné akce posunuty, v červenci proběhne mistrovství ČR ve vícebojích, v srpnu šampionát dospělých, všech ostatních kategorií pak až v září.

V pátek 5. června se v Ostravě konal jeden ze série mikromítinků pořádaných Českým atletickým svazem, kterého se zúčastnilo i několik předních tuzemských atletů. Z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice zazářil především jeho nový člen, závodící teprve prvním rokem za muže a donedávna ještě skokan na lyžích, devatenáctiletý Sebastian Kellermann. Ten vytvořil při svém prvním oficiálním atletickém startu hned tři klubové rekordy – v bězích na 60 m (7,4 s) a 150 m (17,77 s) a ve skoku dalekém (635 cm). Dařilo se také šestnáctileté Pavle Sopuchové, jež od září trénuje ve Vítkovicích. Ta si vytvořila dva dorostenecké osobní rekordy, a to v hodu oštěpem (34,16 m) a ve vrhu koulí (10,61 m). Své maximum si vylepšila také juniorka Mia Schwarzerová v běhu na 150 m (19,84 s).

Úspěšný byl Sebastian Kellermann i na Krajském přeboru juniorů a dospělých, který v pátek 12. června proběhl na vítkovickém stadionu. Ve skoku dalekém mužů si vyrovnal osobní rekord 635 cm a za tento výkon bral stříbro. Stejnou medaili získala také Lucie Popová v běhu na 400 m juniorek. Klubový rekord pak zaběhl na stovce junior Jakub Šenk (11,86 s) a obsadil 6. místo.

V sobotu se starší žactvo AK EZ vydalo na krajský přebor do Opavy, kde nakonec vybojovalo celkem sedm cenných kovů. Tři nejcennější, a tudíž i tři tituly krajské přebornice získala Adéla Tkáčová, a to v bězích na 100 m překážek, 60 m a 150 m. V obou hladkých bězích jí osobní rekordy nebyly započítány kvůli nedovolené podpoře větru. Ema Feilhauerová brala zlato v dálce, k tomu přidala bronz ze stovky překážek a čtvrtá byla v běhu na 150 m, ani ona si kvůli nedovolené podpoře větru nemohla v bězích připsat osobní rekord. Šimon Bartoň se stal přeborníkem kraje ve vrhu koulí v novém venkovním osobním rekordu, své maximum si zlepšil také v hodu diskem (4. místo) a v běhu na 60 m. Lenka Vrbancová získala bronz v hodu oštěpem rovněž v osobním rekordu, ten venkovní si pak vylepšila ještě ve vrhu koulí. Další čtyři závodníci AK EZ pak skončili těsně pod stupni vítězů – Patricie Pešlová v běhu na 100 m př. (OR), Michaela Bělunková ve skoku dalekém (OR), Daniel Hanzelka v běhu na 300 m (venkovní OR) a Simona Šenkeříková v běhu na 1 500 m př. Mladší žactvo mělo mít krajský přebor v sobotu 20. června, vzhledem k nepříznivému počasí však byl o týden posunut.

Mezitím si mladí závodníci AK EZ odskočili i do terénu, aby zakončili Porubský běžecký pohár mládeže, který měl skončit již v březnu, ale kvůli koronavirové pandemii musel být poslední závod odložen. Ten se tak konal až v úterý 16. června a vítězství v něm vybojovali Michal Mazáč mezi chlapci r. 2009/10 a Kristýna Káňová mezi dívkami r. 2007/08. Druhé místo obsadil Šimon Holub v téže kategorii chlapců, třetí skončila Agáta Holubová mezi děvčaty r. 2009/10 a v téže kategorii byla pátá Barbora Máchová. V celkovém hodnocení poháru pak ve svých kategoriích Holubová a Káňová zvítězily a Mazáč s Holubem obsadili druhou příčku. Ve středu se ve Frýdku-Místku zúčastnila trojice kopřivnických dětí XVI. ročníku Pětky na dráze, jejíž součástí byly i závody mládeže na 300 m a 500 m. V kategorii dívek r. 2009/10 vybojovala zlatou medaili Barbora Máchová a těsně pod stupni vítězů skončila Karin Fojtíková, mezi dívkami r. 2011/12 pak Klára Máchová obsadila páté místo.