Pohled na Kopřivnici - foto Petr Šimčík

Kopřivnické noviny číslo 11/2022 ze dne 24.03.2022

Paralukostřelec Vrzal je devátý na světě

(Počet zobrazení: 1586)
Paralukostřelec z Kopřivnice Tomáš Vrzal obsadil na mistrovství světa deváté místo v týmové soutěži i v individuálním závodě.

Kopřivnice (cab) – Skvělá dvě devátá místa vybojoval Kopřivničan Tomáš Vrzal na Mistrovství světa v paralukostřelbě, které se od soboty 19. do neděle 27. února konalo v nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů Dubaji. V obou disciplínách střílel s kladkovým lukem v mužské kategorii open. S Leošem Bartošem v týmové soutěži v prvním kole porazili Iráčany 143:138 (střílí se čtyři série po čtyřech šípech a střelci se střídají po jednom šípu), ve druhém ale podlehli druhému nasazenému indickému páru 146:153 a mezi 20 týmy obsadili dělenou devátou příčku.

Mezi jednotlivci měl Vrzal konkurenci 65 střelců. V kvalifikaci obsadil 46. pozici a v prvním kole měl volný los. Poté zdolal šestnáctého z kvalifikace Turka Erdogana Aygana 138:136 a dramatický duel s Jihokorejcem Sung Ki Whangem, 51. z kvalifikace, rovněž dotáhl do vítězného konce (138:135). Další vyrovnaný duel s třetím střelcem kvalifikace Jonathanem Milnem z Austrálie však prohrál 138:141, přičemž rozhodla až poslední pátá sada, a Tomáš Vrzal tak obsadil dělené deváté místo.

Jak probíhala příprava na mistrovství světa?

Českým parasportem jsem byl pozvaný na týdenní soustředění do Nymburku, které proběhlo v lednu. Připravovali jsme se v běžeckém tunelu, kde jsme stříleli na 50 m. Byla tam se mnou kolegyně z reprezentace a její trenérka, se kterou jsem se těsně před mistrovstvím světa domluvil na spolupráci. Konečně tak mám trenérku, těším se na spolupráci s ní a snad mě to posune i ve výsledcích. Jinak jsem se tedy připravoval doma ve sklepě paneláku, kde jsem střílel techniku na 5 m a na 18 m.

Na šampionátu jste ale stříleli na 50 m. Je to velký rozdíl?

Ano, je, ale po příletu do Dubaje nebylo moc času se roztrénovat.

Jaká panovala na šampionátu opatření?

Musely se nosit roušky, a to jak v uzavřených prostorech, tak i venku, samozřejmě i na hřišti. Naštěstí v závodě jsme roušky mohli sundat, což nám všem hodně pomohlo, protože to člověka dost znervózňuje.

Jak probíhalo mistrovství?

První den jsme měli trénink, druhý den byl oficiální trénink a zahájení a třetí den jsme už stříleli kvalifikaci a první eliminaci. Následující den proběhly další eliminace a ty šly až do finále. Program tak byl hodně náročný.

Jaké panovaly klimatické podmínky během závodů?

Při kvalifikaci byly velmi proměnlivé podmínky, foukal silný zadní a boční vítr a těžko se nastavoval luk na optimální střílení. Také se měnily světelné podmínky, chvíli svítilo slunce, pak zas bylo zataženo. To všechno má vliv na střelbu a let šípu. Každý se s tím pral a u všech byly výsledky nižší než za ideálních podmínek. Jsem rád, že jsem to nakonec zvládl docela dobře. Jsem schopný střílet k 690 bodům, ale v kvalifikaci jsem dosáhl 633 bodů a 46. místem jsem si v prvním kole eliminace zajistil volný postup.

Ve druhém kole jste porazil 16. z kvalifikace, už tohle byl úspěch.

Z tohoto soupeře jsem měl respekt, protože patří mezi top lukostřelce a předpokládalo se, že postoupí hodně vysoko. Tohle vítězství mě nakoplo a dodalo sebevědomí do dalších soubojů.

Pak jste porazil Jihokorejce, ve třetí sadě jste s ním ale ještě prohrával. Vnímal jste to?

Ne, já se na ty body vůbec nedíval a snažil se soustředit na svůj výkon. Využil jsem v tomto souboji vše, co jsem se naučil o koncentraci, a z vítězství jsem pak měl ohromnou radost.

Ve čtvrtém kole byl vaším soupeřem třetí z kvalifikace, Australan Jonathan Milne, který vás přestřílel až v poslední sadě. Je to pro vás úspěch nebo spíše zklamání?

V té poslední sadě jsem bohužel střelil osmičku. Rozhodně jsem měl na to, abych ho porazil. Velmi mě to mrzelo, ale i tak je nakonec deváté místo pro mě velkým úspěchem.

Ovlivnilo něco tu poslední sadu?

Určitě tam byl jistý tlak a taky mívám v nohách svalové spasmy (křeče), které dost ovlivnily celý můj výkon. Napomohlo tomu i to horké počasí, přestože jsem se snažil doplňovat hořčík a brát další speciální léky.

Byla tam atmosféra jiná než na domácích závodech?

Atmosféra byla úžasná. Bylo to dáno i tím, že jsem mnoho lukostřelců znal už z dřívějška. Před mistrovstvím jsem se připravoval mentálně, dělal vizualizace, kdy jsem sledoval videa z předchozích závodů v Dubaji, snažil se nasát atmosféru virtuálně, aby mě pak nic nezaskočilo.

Jak jste tedy celkově spokojen s výsledky?

Deváté místo je pro mě velkým úspěchem, ani jsem to nečekal. Mým předsevzetím před odletem bylo skončit do 20. místa, což se mi splnilo a ještě jsem k tomu něco přidal. Na to, že jsem jel na mistrovství světa vlastně ze sklepa paneláku, tak je to úžasný výsledek. I ten týmový hodnotím kladně, neboť jsme s Leošem spolu stříleli poprvé. Jen mě mrzí, že jsem v jednotlivcích toho Australana neporazil, protože mi chybělo jen málo k tomu, abych se dostal do osmičky nejlepších a tím si zajistil určitou finanční dotaci na další sezonu od Národní sportovní agentury.

Mohl jste sledovat i jiné disciplíny?

Mohli jsme se dívat pouze z tribuny, ale z ní nešlo na hřiště přes stany téměř nic vidět. Dalo se tedy povzbuzovat jen z dálky, proto jsme se mezi sebou dohodli, že se budeme podporovat na dálku přes WhatsApp a sledovali jsme dění i výsledky na webu.

Stihli jste i nějaký výlet po okolí?

Ano, byli jsme pozvaní na Expo 2020 do Českého domu, kde jsme měli možnost i s výkladem zhlédnout skvělou expozici. Navštívili jsme expozici i jiných států, které byly velmi pěkné a zajímavé.

Jaké jsou plány pro letošní rok?

V červenci mě čeká Světový pohár v Novém Městě nad Metují a v srpnu bych se rád zúčastnil mistrovství Evropy v Itálii, pokud se mi podaří sehnat finanční prostředky. Dále bych chtěl startovat na obou mistrovstvích ČR, a to dospělých i handicapovaných, a také na několika dalších tuzemských závodech.