Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 22.08.2019 - Plochodrážníci Jan Macek a Roman Marek závodí v Česku i v zahraničí
Skautské centrum Vanaivan - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kopřivnické noviny číslo 28/2019 ze dne 22.08.2019

Plochodrážníci Jan Macek a Roman Marek závodí v Česku i v zahraničí

(Počet zobrazení: 205)
Kopřivnice (cab) – Kopřivnický letní stadion je sice jedno velké staveniště, ale na strojích plochodrážníků WALBO RAILWAY Kopřivnice se rozhodně pavučiny netvoří a závodí na oválech doma i v zahraničí.

Ještě než se však zuby bagrů zaryly do země, proběhla na stadionu poslední letošní akce kopřivnického plochodrážního klubu. V sobotu 6. července se uskutečnil jeden ze série závodů mistrovství ČR ve flat tracku (tzv. americká plochá dráha, která má oproti klasické ploché dráze svá specifika). Vítězem v kategorii FT1 se stal Rakušan Manuel Hagleitner, v kategorii Classic dominoval Jiří Mikšovský a ve Veteránech triumfoval Jaroslav Franců před kopřivnickým jezdcem Jakubem Těžkým, další závodník Walba Petr Jurek skončil pátý.

V sobotu 13. července se v Žarnovici konalo poslední kolo I. ligy družstev, ale tomu kopřivnickému ve složení Michal Škurla, Jan Macek a Roman Marek se příliš nevedlo (pády a technické problémy) a obsadilo poslední příčku. Nicméně v konečném součtu ligy Kopřivnice stříbrnou pozici uhájila. O den později se Macek poprvé představil v extralize, když si jej vybral vedoucí týmu SC INTERTEAM Žarnovica. Ten nakonec vybojoval druhou příčku, k čemuž přispěl i jedním bodem ze tří startů kopřivnický plochodrážník. Ten byl opět v akci v sobotu 20. července, kdy se v maďarském Nagyhalászu postavil na start prvního závodu seriálu MACEC CUP, kterého se účastní jezdci z několika evropských zemí. Macek v tomto závodě nakonec obsadil ze 17 jezdců 12. příčku.

Ve čtvrtek 25. a v pátek 26. července tentokrát závodil Roman Marek, který sbíral zkušenosti v Polsku v seriálu Nice Cup. Nejprve v Grudziądzu vybojoval s Nizozemcem Mikem Meijerem (v 1 jízdě vypomohl i Australan Brayden Mc Guinness) třetí příčku se stejným bodovým ziskem jako druzí Lotyši, v Gdańsku o den později se jim už tolik nevedlo a skončili čtvrtí. Hned ve středu 31. července se opět na plochodrážním ovále objevil Jan Macek, který startoval v Zielone Góře v semifinálové skupině družstev polského juniorského šampionátu v týmu s Petrem Chlupáčem a Danielem Šilhánem. Kopřivnickému juniorovi se první tři jízdy nepovedly, nezískal v nich ani bod, v té poslední dokonce upadnul, porouchal motorku a český tým nakonec obsadil poslední příčku. Druhý den však vyšel celému týmu o poznání lépe a skončil pátý, přičemž Macek získal dva body.

Další dva závody polského šampionátu juniorských družstev se konaly v úterý 6. a ve středu 7. srpna v Gnieznu. Rozhodčí zde byli neúprosní, udělili hodně červených karet a bohužel jednu z nich obdržel za pohyb na startu i Patrik Mikel v českém týmu, Mackovi se opět nevyhnuly technické problémy a pád, i přesto se postaral o zisk čtyř bodů, jenomže Team ACCR znovu skončil poslední. Totéž umístění přinesl i druhý den, ačkoliv ztráta byla pouhé dva body. Jan Macek skončil opět na zemi, v ostatních jízdách ovšem vybojoval alespoň dva body. V pátek se pak kopřivnický jezdec přesunul do Pardubic, kde plnil roli prvního náhradníka v semifinále Mistrovství Evropy juniorů do 19 let a na dráhu se dostal jen v tréninku.

Mistrovství Polska juniorských družstev pokračovalo dalším kolem v úterý 13. srpna v Rybniku, kde tentokrát startovali oba kopřivničtí junioři. Jan Macek získal 5 b., Roman Marek ovšem ani jeden a v součtu se 4 b. Daniela Šilhána to nestačilo na lepší než poslední místo. Tutéž příčku obsadil český tým i o den později, tentokrát se ziskem osmi bodů. Pět jich posbíral Šilhán, tři přidal Macek a nebýt pádu ze druhého místa, mohlo být konto bohatší. Marek bohužel zopakoval výsledek z předchozího dne, třikrát dojel čtvrtý a jednou spadl již na startu, když se mu zvedla motorka.