Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 05.09.2019 - Replika Präsidenta zaujala provedením i použitým materiálem
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Lašská naučná stezka - foto Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 30/2019 ze dne 05.09.2019

Replika Präsidenta zaujala provedením i použitým materiálem

(Počet zobrazení: 874)
Ladislav Csengel za řídítky své repliky Präsidenta. Při jeho výrobě se nesnažil o absolutní historickou věrnost a pracoval především se dřevem.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Ladislav Csengel za řídítky své repliky Präsidenta. Při jeho výrobě se nesnažil o absolutní historickou věrnost a pracoval především se dřevem.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) - V cíli letošní Tatra Veterán Rallye Beskydy byl vůz Ladislava Csengela stejně jako kostýmovaná posádka zcela nepřehlédnutelný. Z dálky lidé, ve stínu stromů sadu Edvarda Beneše, viděli repliku nejstaršího kopřivnického automobilu Präsident, který byl v Kopřivnici postavený už v roce 1897. Když ale přišli o pár kroků blíž, čekalo je velké překvapení. Tím nejviditelnějším rozdílem oproti slavnému motorizovanému kočáru, který dokázal dojet z Kopřivnice do Vídně, je množství dřeva použité při jeho výrobě. Tuto zvláštnost ale autor repliky ochotně vysvětloval. „Jsem stolař a pracuji se dřevem. Proto je jasné, že to byl můj hlavní materiál. Zatímco podvozek originálu byl ocelovo-litinový, já jsem ho udělal, s výjimkou os pro kola, celý ze dřeva. Dokonce i listová péra odpružení jsou dřevěná,“ nechal se slyšet Ladislav Csengel. Na jeho voze se opravdu najde jen málo kovových částí. Kovová jsou řídítka a samozřejmě motor, ale například i postranní páky k ovládání brzdy a řazení jsou u repliky dřevěné.

Dřevěný „Präsident“ vznikal v Csengelových dílnách v Modré v okresu Pezinek víc jak 12 měsíců. Od roku 2015 s ním pak hrdý majitel brázdí nejen veteránské srazy. To, že ne všechno je na replice úplně věrné, je pochopitelné, když zjistíte, že předlohou Csengelovi a jeho spolupracovníkům byl pouze model Präsidenta v poměru 1:36 a jedna fotografie o velikosti A4, kterou Csengelův syn pořídil v expozici Národního technického muzea v Praze. „Repliku jsem si postavil sám pro sebe. Pro zábavu. Prostě abych se měl čím bavit v důchodu,“ říká Ladislav Csengel. Ten byl minulou sobotu se svým vozem v Kopřivnici poprvé, ale pravidelně se účastní například prvomájové vyjížďky historických tatrovek v Bratislavě.


RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS