
Jeden z účastníků prvního ročníku kovářského sympozia na Trúbě dokončuje svou železnou plastiku. Práce mistrů černého řemesla budou ve Štramberku k vidění po celou sezonu.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Š t r a m b e r k (dam) - Sedm uměleckých kovářů si o minulém víkendu dalo dostaveníčko na Trúbě. Komorní sympozium mistrů černého řemesla uspořádalo Valašské království, které provozuje prostor štramberského hradu.
„Sympozium přesně zapadá do našeho konceptu akcí, které nejsou zcela závislé na počasí a v jejichž rámci vznikne nějaká trvalá hodnota, v tomto případě plastiky, které to tady budou zdobit nejméně celou sezonu, ale možná i mnohem déle,“ řekl Tomáš Harabiš z pořádajícího Valašského království. Ti, kdo nestihli na Trúbu vyrazit o minulém víkendu, se tak budou moci setkat alespoň s výsledky dvoudenní práce kovářů.
Novou dominantou hradního prostoru se jistě stane zhruba třímetrová industriálně vyhlížející figurální plastika „Pan Štramberk“, kterou vytvořil Michal Ptáček. Alespoň nějakou dobu na Trúbě zůstanou také menší plastiky draka, dirigenta nebo kovová labuť. Ozdobou hradního areálu bude také už několikrát oceňovaná plastika ptáka Ohniváka Davida Maňáka, která sice nevznikla na sympoziu, ale jeden z jeho účastníků ji přivezl s sebou, aby ji na Trúbě vystavil.
Díky přízni počasí během soboty i neděle pozorovali kováře při práci stovky lidí. Příjemnou atmosféru si pochvalovali i sami tvůrci. „Lidé se hodně zajímali o naši práci, měli spoustu otázek a chtěli si povídat. Bylo to příjemné a uvolněné,“ nechal se slyšet David Maňák. Důvodem bylo i to, že na rozdíl od jiných podobných akcí se na Túbě mohli přihlížející dostat skutečně do bezprostřední blízkosti pracujících kovářů.
„V sobotu jsme akci navíc zpestřili i tím, že lidé si mohli třeba vyzkoušet vykovat sami vlastní hřebík,“ doplnil Harabiš. Podle něj rozhodně víkendové kování na Trúbě nebylo naposled.
„Samozřejmě chceme v takových aktivitách pokračovat i proto, že v nejbližším okolí nic podobného není,“ uvedl Tomáš Harabiš. Jeho plán se líbí také kovářům, podle kterých je formát, jaký organizátoři zvolili, vynikající a během dvou dní mohou vzniknout opravdu pěkné kousky, které na jiných podobných akcích není možné vyrobit.