Kopřivnice (hod) – Domy ve vlastnictví města na sídlišti Jih prošly celkovou rekonstrukcí. Jejich úpravy byly z části investovány z téměř stomilionové dotace, kterou v roce 2009 získalo město od ministerstva pro místní rozvoj na realizaci několika projektů v rámci tzv. Integrovaného plánu rozvoje města pro obytnou zónu Kopřivnice Jih, a to nejen na regeneraci bytových domů, ale i revitalizaci veřejných prostranství. Cílem projektu je zlepšení podmínek bydlení v této lokalitě, která je ohraničena ulicemi Štramberská - Horní - Záhumenní a starým hřbitovem.
Regenerace panelových domů na ulici Štramberské č. p. 1132-34 a na ulici Alšově č. p. 1139-46 byla z důvodu své nejen finanční náročnosti rozdělena do čtyř etap. První byla zahájena v červenci roku 2010 výměnou oken a vstupních dveří do domů. Další etapy byly realizovány v průběhu loňského roku. „V domech byly vyměněny výtahy, za které město zaplatilo devět milionů korun. Dalších deset milionů bylo zaplaceno za sanace suterénů, tedy za nové hydroizolace a oddrenážování bytových domů. V rámci revitalizace byly vyměněny balkony, zatepleny fasády a stropy v suterénech a provedené úpravy na střechách. Za tyto úpravy město zaplatilo firmě Hochtief, CZ, a. s., která práce realizovala, celkem 32 milionů 700 tisíc korun,“ přiblížil rozsah provedených investic Miloš Sopuch, vedoucí oddělení technické správy.
Protože město už do revitalizace bytových domů investovalo v uplynulých dvou letech 51 milionů korun, 22,8 milionu se mu vrátí zpět do rozpočtu dotace z Integrovaného operačního programu, Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci dotačního programu lze financovat 40 procent způsobilých výdajů ze zdrojů Evropské unie a 60 % způsobilých výdajů ze zdrojů města.
V letošním roce budou práce pokračovat, ty ale budou v nepoměrně menším rozsahu. „Letos budou dokončeny terénní úpravy a zadláždění vstupů do domů. Zvažujeme, že v roce 2013, v závislosti na financích, bychom v domech ve vlastnictví města v této lokalitě vyměnili stoupací vedení elektroinstalace, vzduchotechniky a kanalizace. Tím by pak byly dokončeny veškeré nutné rekonstrukce v těchto domech,“ dodal Miloš Sopuch.