Ocenění na půdě horní komory parlamentu udělil Svaz měst a obcí České republiky. Do soutěže se letos přihlásilo 162 starostů a primátorů z celého Česka. Vítěze pak vybírala odborná porota složená z představitelů veřejné správy, akademické sféry i komunální politiky. „Za každou úspěšnou obcí nebo městem stojí lidé, kteří jsou ochotni věnovat veřejné službě obrovské množství času, energie a osobního nasazení. Právě jim chceme poděkovat a současně ukázat, jak důležitou roli samosprávy v České republice hrají,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl během slavnostního večera.
Porota při hodnocení zohledňovala nejen rozsah uskutečněných projektů, ale také schopnost komunikace s veřejností, zavádění inovací či inspirativní přístup vedení města.
V případě Kopřivnice ocenila mimo jiné péči o veřejný prostor, boj proti vizuálnímu smogu, využívání moderních technologií při správě města nebo otevřenou komunikaci s obyvateli. Adam Hanus sbíral body nejen za dokončenou revitalizaci centra města, výstavbu nové okružní křižovatky nebo opravy mostů a rozšiřování parkovacích kapacit. Pozitivně byly hodnoceny i proběhlé modernizace škol a sportovišť nebo zavedení sdílených kol či příprava nových bytových projektů. Pozornost poroty si získaly i aktivity zaměřené na estetizaci veřejného prostoru a snaha o kultivaci veřejného prostoru ve městě.
„Vnímám ocenění jako uznání práce celého týmu – mých kolegů místostarostů Davida Monsporta a Stanislava Šimíčka, lidí na radnici, v městských organizacích i všech aktivních občanů, kteří pomáhají Kopřivnici posouvat. Bez jejich nasazení by se nepodařilo realizovat tolik projektů ani vytvořit prostředí, ve kterém se lidem dobře žije. Je to pocta pro celé město,“ komentoval Adam Hanus.
Zatímco většinu letošních krajských vítězů tvořily hlavy radnic z menších obcí a měst, Kopřivnice byla po městské části Praha 6 druhým nejlidnatějším sídlem, jehož starosta titul získal. Do regionu putovala také další dvě ocenění. Na sever od Kopřivnice si jej odvezla primátorka Třince Věra Palkovská a do podhůří Jeseníků starostka Jiříkova Barbora Šišková, která svou prací, jež spojuje rozvoj obce, péči o komunitu i ochranu životního prostředí, získala dělené první místo v Ceně veřejnosti v kategorii obcí do 3000 obyvatel.