K o p ř i v n i c e (hod) – Už v úterý 15. srpna bude známo, které politické strany, koalice či kteří samostatní kandidáti se budou ucházet o jednadvacet křesel v zastupitelstvu v komunálních volbách, a mít tak možnost ovlivnit dění v Kopřivnici. Prezident republiky Václav Klaus stanovil termín komunálních voleb na pátek 20. a sobotu 21. října. Právě do úterka 15. srpna musí do šestnácté hodiny dodat na kopřivnickou radnici své kandidátní listiny nejen strany z Kopřivnice, ale i ze Štramberka, Ženklavy a Závišic, neboť kopřivnický městský úřad je registračním úřadem pro dané obce. „Jednotlivé politické strany pak mohou ještě do 21. srpna dělat úpravy na svých kandidátkách. Po tomto termínu budou předány údaje statistickému úřadu a do tisku,“ sdělila Jana Sopuchová, vedoucí správního odboru, jež má volby na starosti.
Pokud chce kandidovat nezávislý kandidát nebo sdružení nezávislých kandidátů, pak musí zároveň s kandidátní listinou doložit petici se stanoveným počtem podpisů v dané obci. Zatímco nezávislý kandidát jich musí sesbírat v Kopřivnici šest set, sdružení 1 656. Ve Štramberku musí doložit jednotlivec 120 podpisů, sdružení 245. Pro Závišice je počet stanoven pro nezávislého kandidáta na 32 a sdružení na 56 a v Ženklavě pak jednotlivec 37 a sdružení 64. „Tyto počty se stanovují zákonem stanoveným procentem z počtu obyvatel žijících v obci k 1. lednu roku, ve kterém probíhají volby,“ dodala Sopuchová.
Voličské průkazy nebudou vydávány, neboť lidé mohou volit jen v místě svého trvalého bydliště. Cizinci, příslušníci států Evropské unie, kteří mají v Kopřivnici trvalý pobyt, mohou volit, ale musí předem požádat o zápis do seznamu voličů.
V podzimních volbách dochází ke změně umístění volební místnosti okrsku číslo 12. „Zatímco v červnu volili lidé ve Středisku sociální péče na ulici České, na podzim mohou odevzdat svůj hlas ve volební místnosti, která bude nově umístěna na Základní škole 17. listopadu,“ upřesnila Sopuchová.