Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny
„V oční ordinaci už byly hodnoty v pořádku, v dalších místnostech bylo naměřeno 74 a 80 jednotek, v jedné třídě byla hodnota stále nad sto jednotek,“ uvedl vedoucí odboru majetku města Adam Ondrašík s tím, že norma je na 70 jednotkách. Oproti závěru minulého roku, kdy byly naměřeny koncentrace okolo tří set jednotek, je sice situace podstatně lepší, ale dokud měřené koncentrace nebudou pod stanovenou hladinou, není možné pokračovat s přípravou školky na provoz. Podle odborníků, se kterými město svůj postup konzultuje, aktuálně není řešením žádný další mechanický zásah a původní zdroj kontaminace byl odstraněn. „Po konzultacích se specialisty z Vysokého učení technického a zdravotního ústavu bylo v budově spuštěno vytápění, které má urychlit uvolňování zbytkových látek z konstrukcí a jejich následné odvětrání. Zvažovaná kompletní výměna omítek by byla v tuto chvíli nejen neekonomická, ale podle odborníků mohla situaci dokonce zhoršit,“ říká Adam Ondrašík s tím, že další měření by mělo proběhnout na konci měsíce a mělo by potvrdit, zda množství 2-ethylhexanolu dále klesá. Hlavní komplikací je tak aktuálně čas. Poté, co budou zbytky chemikálie odvětrány, musí být totiž ještě položena nová podlahová krytina a bude potřeba nastěhovat zpět veškeré vybavení školky. Na nové podlahy má být použito přírodní linoleum s minimálním obsahem chemických látek a pečlivě se vybírá také vhodné lepidlo. „Nechceme situaci znovu zhoršit nevhodně zvolenými materiály. Proto postup konzultujeme s odborníky,“ doplnil Adam Ondrašík s tím, že vše zatím směřuje k tomu, aby se stihlo zářijové znovuspuštění provozu mateřské školy.
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.