Mniší (cab) - Téměř ideální počasí panovalo na již XVI. ročníku Běhu oborou, který pořádal Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice, především pak jeho člen Jiří Bednařík.
Na start této nelehké desetikilometrové tratě se v Mniší u kulturního domu postavilo ve středu 13. srpna celkem 52 běžců v šesti kategoriích. Letošní menší účast závodníků oproti minulým ročníkům zapříčinila hlavně změna termínu, kdy tradiční sobota byla vyměněna za středu, neboť v Mniší byly naplánovány Letní slavnosti. Trasa závodu je pro mnohé běžce opravdovým oříškem, vede totiž směrem do hukvaldské obory s obrátkou u sochy Lišky Bystroušky. Kdo zná onu cestu, tak ví, že její profil je opravdu značně zvlněný.
Čelo závodu nabídlo krásný souboj o celkové prvenství a zároveň vítězství v hlavní kategorii mužů do 39 let. Už od startu se vedení s velkým náskokem ujal Jan Reček z Vlčovic, který držel první místo více než polovinu závodu. Zuby si však na něj brousil zezadu útočící Pavel Michna z domácího klubu Emila Zátopka Kopřivnice. Díky jeho vynikající druhé polovině závodu předběhl soupeře zhruba na sedmém kilometru a do cíle tak dorazil jako první v čase 35:34 min. Reček nakonec obsadil časem 36:02 min. druhé místo, třetí příčku si pak pohlídal Marek Škapa z X-Air-Ostrava, který zároveň zvítězil v kategorii mužů B 40 až 49 let. V této kategorii pak obsadili zbývající místa na stupních vítězů dva kopřivničtí běžci, a to stříbrný David Hanke a bronzový Stanislav Zátopek. Mezi šedesátníky bez problémů triumfoval Josef Kvita a jako druhý dorazil do cíle Petr Navara, oba z AK EZ Kopřivnice.
V ženách si vybojovala vítězství Lucie Gruchalová, která je především výbornou cyklistkou a běh má spíše jako doplňkovou disciplínu. Do cíle se přihnala v čase 40:51 min., následovaná Kristinou Čablovou z domácího AK EZ Kopřivnice, která tak časem 41:19 min. vydřela druhou pozici. Třetí ženou v celkovém pořadí a jedinou účastnicí kategorie žen nad 35 let byla Darina Krausová, která se s nelehkou tratí vypořádala v čase 43:59 min.
Tento závod byl pátým v pořadí seriálu Lašské běžecké ligy 2014, ve kterém vede kategorii mužů se 129 body Ondřej Schwarz z PRJ Frenštát pod Radhoštěm, v ženách kraluje se 109 body Darina Krausová z domácího Atletického klubu Emila Zátopka a v kategorii Masters je první se 104 body taktéž domácí David Hanke.
Výsledky Běhu oborou (Mniší, 13. 8., XVI. ročník): muži A do 39 let: 1. P. Michna (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice) 35:34, 2. J. Reček (Vlčovice) 36:02, 3. O. Schwarz (PRJ Frenštát p. R.) 37:32,... 6. L. Merenda 39:52, 14. R. Raška (oba AK EZ Kopřivnice) 42:23; muži B 40-49 let: 1. M. Škapa (X-Air Ostrava) 36:38, 2. D. Hanke 37:41, 3. S. Zátopek (oba AK EZ Kopřivnice) 39:36,... 6. M. Hrnčíř (AK EZ Kopřivnice) 42:44; muži C 50-59 let: 1. V. Martynek (SKI Mosty) 39:27, 2. I. Nedoma (Příbor) 41:49, 3. J. Bierski (Pogwizdow) 45:00; muži D 60-69 let: 1. J. Kvita 44:26, 2. P. Navara (oba AK EZ Kopřivnice) 53:46, 3. K. Rechtenberg (PJR Frenštát p. R.) 54:58; muži E nad 70 let: 1. E. Podžorný (Český Těšín) 1:07:37; ženy F do 34 let: 1. L. Gruchalová (Ostrava) 40:51, 2. K. Čablová (AK EZ Kopřivnice) 41:19, 3. T. Samiecová (Pepa Team) 55:01; ženy G nad 35 let: 1. D. Krausová (AK EZ Kopřivnice) 43:59.
Průběžné pořadí LBL 2014 (po pěti závodech): muži: 1. O. Schwarz (PJR Frenštát p. R.) 129 b., 2. J. Škorvánek (Hukvaldy) 99 b., 3. L. Merenda (AK EZ Kopřivnice) 80 b.; ženy: 1. D. Krausová (AK EZ Kopřivnice) 109 b., 2. L. Gruchalová (Ostrava) 67 b., 3. A. Esentierová (Baláž Extreme Team Ostrava) 50 b.; masters: 1. D. Hanke 104 b., 2. J. Zátopek 92 b., 3. J. Kvita (všichni AK EZ Kopřivnice) 91 b.