Orientační nabídka


Menu

Sociální sítě


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny

 

Obyvatelé Luhů vyjadřovali obavy ze stavby parkoviště

Kopřivnice (hod) – Tématem veřejného projednání, které proběhlo minulé úterý 9. června na hřišti Na Luhách, byla plánovaná výstavba odstavného parkoviště na ulici Dělnické a budoucí podoba a fungování chodníku vedoucího právě kolem hřiště na ulici Mírovou.
Lidé, kteří přišli na veřejné projednání Na Luhách, se mohli na místě podrobně seznámit se zpracovaným projektem odstavného parkoviště na ulici Dělnické. Hovořilo se i o záměru rekonstrukce průchodu mezi ulicí Mírovou a hřištěm.
 

 
 

Lidé, kteří přišli na veřejné projednání Na Luhách, se mohli na místě podrobně seznámit se zpracovaným projektem odstavného parkoviště na ulici Dělnické. Hovořilo se i o záměru rekonstrukce průchodu mezi ulicí Mírovou a hřištěm.

FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

V úvodu starosta Adam Hanus vysvětlil záměr města vybudovat odstavné parkoviště a jeho roli v parkovací politice města. „V Kopřivnici dlouhodobě evidujeme potíže s parkováním, protože aut stále přibývá, na jednu bytovou jednotku často připadají nejen dvě, ale někdy i tři až čtyři auta. Řada aut je přitom využívána jen občasně a zabírají místo těm, kteří musí jezdit denně. Myslím si, že nelze donekonečna stavět na sídlištích nová parkoviště, za prvé už skoro ani není kde a také z hlediska budoucnosti není žádoucí, aby Kopřivnice byla celá zaasfaltovaná a stalo se z ní jedno velké parkoviště. Na parkovišti nikdo bydlet nechce, veřejný prostor má pro lidi i jiné důležité funkce než jen odstavování aut. Dalším nešvarem je, že ve městě denně přes noc stojí 90 až 100 dodávek. To jsou auta, která blokují parkovací místa osobním automobilům, zhoršují rozhledové parametry ulic, a tím i bezpečnost provozu. Vybudování odstavného parkoviště v kombinaci s vhodným systémem organizace a regulace parkování ve městě pomůže situaci vyřešit,“ uvedl starosta.

Připravovaný projekt odstavného parkoviště, které by mělo vzniknout u rohu ulic Panské a Dělnické na pozemcích, kde v minulosti společnost Tatra Trucks vybudovala skleníky, podrobně představil vedoucí odboru rozvoje města Jiří Štěpán. „V tomto prostoru by mělo vzniknout 75 míst pro dodávky, 19 míst pro nákladní vozy s návěsem, případně 38 bez návěsu, 8 míst pro autobusy a 96 míst pro osobní auta. Místa pro nákladní vozy budou sloužit zejména kamionům obsluhujícím firmy v průmyslovém parku, které jsou nyní odstavovány podél komunikací a jejich řidiči nemají k dispozici žádné zázemí. I proto vznikne na parkovišti budova se sociálním zařízením a kuchyňkou,“ přiblížil Jiří Štěpán. Ten poznamenal, že parkoviště by mělo sloužit zejména pro dlouhodobé odstavování vozidel, která nevyjíždějí denně, a také pro dodávky, které ve stísněných podmínkách na sídlištích zbytečně zabírají místa a způsobují kolize.

Obyvatelé čtvrti Na Luhách však záměr kritizují, mají k němu řadu výhrad. Radnice už vloni v listopadu obdržela petici s námitkami, kterou podepsalo 43 lidí. Obyvatelé mají obavy ze zvýšeného provozu, ohrožení bezpečnosti chodců a cyklistů, nárůstu hluku, prašnosti, vibrací i světelného smogu. I možná proto jich přišlo na veřejné projednání šest desítek.

Jedna z obav se týkala zvýšeného hluku. „Nechali jsme udělat hlukovou studii, z níž vyšlo, že dojde oproti současnému stavu k nárůstu o jeden až dva decibely. To je rozdíl, který lidské ucho ani nezaznamená. A nedojde k překročení povolených limitů, které jsou stanoveny na 68 decibelů v denních hodinách a 58 v noci. Dle zpracovaného posudku by hluk měl být o 10 decibelů níž i ve variantě, kdy se na parkovišti budou odstavovat kamiony s dodávkami,“ vysvětlil Jiří Štěpán.

Lidem ale nejvíc vadilo napojení parkoviště na ulici Dělnickou, kde už je tak v dopravní špičce silný provoz a lidé mají strach o děti, které musí komunikaci přecházet. „Začali jsme jednat s Tatrou o získání další části pozemku, abychom mohli vybudovat výjezd na ulici Panskou. Na ulici Dělnickou by byl výjezd pouze pro osobní vozidla,“ řekl starosta.

S tímto návrhem přítomní souhlasili a zároveň požádali, zda by nešel současně s tímto projektem řešit i přechod pro chodce a cyklisty. „Já sám jsem řidič a ve špičce se bojím přecházet, aby mě někdo nepřejel,“ řekl jeden z přítomných. Ten se dočkal odpovědi, že i tato záležitost a další bezpečnostní opatření budou řešena v rámci řízení o povolení stavby.

„Bude možné nahlížet do projektové dokumentace, když to teď nelze?“ zeptala se mladá žena. „K podkladům se nyní nedostanete, protože řízení je pozastaveno z důvodu potřeby dořešení odvádění dešťových vod. Po jeho obnově to bude všem účastníkům řízení, kteří se do něj přihlásili, umožněno. Samozřejmě, pokud se budete chtít na něco podívat i mimo stavební řízení, tak u nás na odboru vám umožníme nahlédnut do dokumentace, včetně zmíněné hlukové studie,“ slíbil Jiří Štěpán.

Druhým tématem, které se na setkání probíralo, byl průchod mezi ulicí Mírovou a hřištěm Na Luhách. Přímo na místě bylo vidět, jak zeleň poškozují majitelé přilehlých pozemků, kteří tam vjíždějí nejen osobními vozidly. „Majitel, který zde stavěl nemovitost, by pozemek měl uvést do stavu před její realizací. My nyní s projektantem řešíme, jak tento chodník upravit. Zda jej rozšířit, protože vedle chodců po něm jezdí i hodně cyklistů, kteří si zkracují cestu na přehradu. Pokud bychom chtěli udělat plnohodnotnou, řekněme jednosměrnou komunikaci s umožněním průchodu cyklistů a chodců v protisměru, tak se bavíme o nutnosti výkupu pozemků a posouvání všech plotů na ulici, což je dle mého názoru nereálné,“ uvedl Adam Ondrašík, vedoucí odboru majetku města. Názory přítomných byly různé. Část z nich nechtěla, aby po chodníku jezdili cyklisté, jeden by si přál vybudovat přístupovou komunikaci ke svému pozemku. „Pro komunikaci zde není dostatek místa, ale i tak se před projektováním budeme muset zamyslet nad otázkami, které ze setkání vzešly. Nejpravděpodobnější variantou je rozšíření chodníku na 2–2,5 metru, což zajistí bezpečný provoz pro pěší i cyklisty a umožní bezproblémové provádění zimní údržby,“ konstatoval na závěr jednání Adam Ondrašík a dodal, že pro zahrádkáře a návštěvníky hřiště zvažuje město vybudování několika parkovacích míst u přilehlé ulice Dělnické vedle kontejnerových stání.

 
Zodpovídá: Správce Stránek
Vytvořeno / změněno: 19.6.2026 / 19.6.2026
 

 

Kontakt

Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice

Tel.: +420 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz

Podrobný kontakt


Úřední hodiny

  • Po: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
  • Út: 8:00 - 11:30, 12:30 - 14:00
  • St: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
  • Čt: 8:00 - 11:30, 12:30 - 14:00
  • Pá: 8:00 - 10:00 (pokladna), 8:00 - 11:30 (pouze informace, podatelna a Czech POINT)

Navštivte také

    Zpracováno v rámci dotačního projektu: "Kvalitní úřad Kopřivnice",
    reg. č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016783
    logo EU 
    Lašská brána Beskyd

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Informace v patě

  • Aktualizace obsahu: 23.6.2026
  • Počet přístupů: 6517195 (od 18.10.2022)

web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®

Tento web pro svoji správnou funkci využívá soubory cookies.

O cookies

Nastavení cookies

Tento web pro svoji správnou funkci využívá soubory cookies.

Více o cookies

Tyto soubory nám umožňují poskytnout návštěvníkům kvalitnější služby, protože nám například umožní získat anonymizované analytické údaje o používání tohoto webu.

Kompletní přehled cookies, které tento web využívá naleznete zde.

Skupiny cookies