Ostrava (jfk) – Dva sportovci a dva trenéři úspěšně reprezentovali Kopřivnici na Hrách V. zimní olympiády dětí a mládeže ČR, které hostil na přelomu ledna a února Moravskoslezský kraj.
Zlatou medailí se může chlubit útočník Ivo Dohnal, dorostenec kopřivnického klubu HC Černí Vlci, kterou vybojoval jako člen družstva Moravskoslezského kraje v ledním hokeji. V semifinále turnaje, který hostila multifunkční hala ostravské ČEZ Arény, porazil „domácí“ tým výběr Zlínského kraje 5:2 a ve finále pak zdolal zástupce Hlavního města Praha 4:2. Členem realizačního týmu trenéra Reného Muchy byl i šéftrenér kopřivnické hokejové mládeže Libor Polášek.
Finále bylo reprízou úvodního utkání severní Moravy. V něm vyhrál pro změnu pražský celek 4:2. „Na začátku byla na hráčích znát nervozita, domácí prostředí jim svazovalo ruce. Během turnaje ale šel jejich výkon nahoru, začali si věřit a ve finále pro ně naopak bylo domácí prostředí velkou výhodou. I přes evidentní únavu hráli hokej na vysoké úrovni,“ uvedl Polášek a doplnil: „Hokej je na olympiádě hodně prestižní, my jsme navíc obhajovali zlato z Liberce, i proto ta nervozita. Ale podařilo se nám, jak je vidět, sestavit dostatečně silný tým.“
Krasobruslařce Nikol Zátopkové, která si nominaci na olympiádu vybojovala v rychlobruslení, se dávaly poměrně velké šance. V konkurenci, kterou tvořily především hokejistky a krasobruslařky, bylo třeba hodně ostrých loktů, a na to Nikol trochu doplatila. Přesto dokázala v individuálních závodech vybojovat dvě krásná pátá místa na 111 a 500 metrů. V obou přitom měla potenciál na medaili, ve sprintu však doplatila na kolizi, a v delším závodě, kde ještě v poslední zatáčce vedla, na nezaviněný pád, po kterém se zvedla, ale už to stačilo jen na zmíněnou pátou příčku. V klání na 333 m, kde se jí dávaly největší šance, jí kvůli dalšímu nezaviněnému pádu uniklo A finále a skončila osmá. „Kdybych byla trochu ráznější, tak to mohla být medaile. Možná i zlatá, protože při pětistovce jsem čtyři kola vedla. Ale holt hokejistky byly hodně tvrdé. Všechno jsme si ale vynahradily ve štafetě, kde jsme ukázaly, že na to máme, a dojely si pro zlato,“ připomněla Nikol. Ve štafetě na 16 okruhů opravdu štafeta zdejšího kraje ve složení Nikol Zátopková, Terezie Šostá, Martina Zemková a Dominika Bártová všem vypálila rybník. Zvítězila totiž o pouhých sedm desetin před středočeským výběrem starších a mladších žaček, když ke zlatu přivedla štafetu ve finiši právě Zátopková. „Zvolili jsme trochu jinou taktiku střídání, přenesli jsme větší zodpovědnost na starší děvčata, a to, myslím, rozhodlo v náš prospěch,“ podotkl k zisku krásné medaile s olympijskými kruhy a sněhovou vločkou coby maskotem olympiády trenér Zátopkové Evžen Milčinský. Ten na olympiádě působil v roli trenéra rychlobruslařského týmu děvčat Moravskoslezského kraje a ze zlaté medaile měl i vzhledem k předchozím incidentům v individuálních závodech obrovskou radost.