Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny
Přestože se na ně velmi těsně neprobojoval, lze bezesporu považovat sezonu za úspěšnou a slibnou pro další kariéru kopřivnického borce.
Jiří Zátopek měl před sebou dvě velké mety v závěru letní sezony, a to „bazénové“ ME juniorů v Německu v červenci (7.–12. 7.) a poté o dva týdny později také ME juniorů ve „venkovním“ dálkovém plavání (v roce 2025 v Portugalsku byl šestý). Nakonec bohužel ani jedno těsně nevyšlo a obzvláště bazénové ME juniorů do 18 let mrzí pořádně, protože ke splnění limitu nechybělo mnoho. „V boji o ME v Mnichově Jirka na 1 500 m udělal svůj osobák, ale i tak ještě 1,4 vteřiny na limit chyběly. V boji o ME v dálkovém venkovním plavání v Maďarsku splnila limit pětice českých plavců včetně Zátopka a mezi nimi se muselo rozhodnout v přímém souboji. Tam se Jirka nedostal do trojky, která pak odjela na ME,“ popsal rozhodující okamžiky v závěru sezony Jirkův otec a trenér v jedné osobě Jiří Zátopek starší.
Přestože i tak byla sezona nepopíratelně úspěšná a přinesla významné časové posuny v delších distancích, samozřejmě z neúčasti na dvou akcích, na které cílila příprava, panovalo v „rodinném” týmu citelné zklamání. „Samozřejmě to na nás dolehlo. Sám Jirka byl hodně zklamaný, a možná i více z toho bazénového šampionátu v Německu. Hned ale jedním dechem dodal, že musíme šlapat dále stejně nebo i více. Musím ho pochválit, protože motivace u něj určitě nechybí, a když už to dopadlo letos takhle a na ty dvě mety jsme těsně nedosáhli, má vůli a sílu bojovat dále,“ řekl Jiří Zátopek starší a neopomněl pozitiva, která těžká sezona s lehce hořkým koncem přinesla. „Jirka určitě udělal pořádný kus práce. Na začátku sezony jsme byli s časem na 1 500 m někde kolem 16:51 minut a na konci sezony to bylo 15:57.37 minuty, což je zlepšení přes padesát vteřin v jedné sezoně. Na tom určitě budeme stavět a tohle nás požene v další sezoně,“ je přesvědčen trenér.
V letním období neměl kopřivnický plavec a český reprezentant žádné prázdninové volnější tempo. Pár dní volna se našlo, ale zase ne příliš. „Tím, jak to dopadlo, měl nakonec Jirka sice více volna, než by chtěl, ale i tak si dal úplný oraz jen jeden týden. Pak jsme postupně začali s tréninkem. Nejdříve s jednofázovým zaplaváním a postupně se přidávalo. V půlce srpna už to bylo skoro v normálu, protože první závody jsou blízko a vlastně už v srpnu,“ připomněl trenér Jiří Zátopek starší MČR na 5, 10 a 20 km v Račicích, které se koná o posledním srpnovém víkendu. „Jirka tam poplave 5 km, což je samo o sobě takové open MČR v této délce, pak poplave zřejmě i desítku, která se počítá do dlouhodobějšího seriálu závodů dálkového plavání i s tou dvacítkou, kterou Jirka v Račicích nepoplave,“ upřesnil trenér program pro konec srpna.
Nespornou motivací pro další práci je i fakt, že Jiří Zátopek nadále zůstává v reprezentaci v „bazénovém“ plavání. V národním týmu v dálkovém plavání (zatím) momentálně nefiguruje, ale to se ještě může změnit po závodech v Chorvatsku na konci září, po kterých Jirka může být dodatečně donominován i do reprezentace v dálkovém plavání.
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.