Lubina (hod) – Už popáté se zapojila Základní škola Lubina do projektu Nadace Karla Janečka Jsem laskavec – Světový den laskavosti, který připadá na 13. listopadu.
Škola v rámci tohoto projektu zorganizovala několik akcí. Tou největší byl sociální šatník, který škola pořádala ve spolupráci se Studentským dobrovolnickým klubem Adry z Frýdku-Místku. Od pondělí 8. do pátku 12. listopadu nosili lidé nejen z Lubiny, ale i Kopřivnice oblečení, obuv, hračky, knížky, ložní prádlo, utěrky nebo pevná mýdla. Věci v pytlech, krabicích či taškách lidé nechávali u vstupu do školy. „Sbírku jsme pořádali již pátým rokem. Vloni se nám podařilo sesbírat přes dvě tuny věcí. I letos je věcí dost. Jsem ráda, že se ozývají i lidé z Kopřivnice, kteří přinášejí oblečení, knihy či hračky,“ upřesnila Ivana Davidová, ředitelka ZŠ Lubina.
Od září už učitelé se svými žáky 1. a 3. třídy vyrábějí podzimní přáníčka a záložky pro klienty Domova seniorů v Příboře. „Ty už se vyráběly i vloni, kdy měli žáci distanční výuku. Obdobná přáníčka vyrábějí i děti v obou odděleních školní družiny. Žáci čtvrté třídy se v rámci projektu rozhodli uspořádat sbírku pro psí útulek ve Vlčovicích. Pátá třída se letos poprvé zapojila do charitativního projektu Čtení pomáhá,“ přiblížila další aktivity školy Ivana Davidová.
Čtení pomáhá je celonárodní projekt, jehož hlavní tváří je Zdeněk Svěrák. „Na základě čtení mohou děti pomáhat různým dobročinným organizacím. Po zaregistrování si vyberou ze stovky knížek jednu a po jejím přečtení vyplní on-line kvíz. Pokud zodpoví správně otázky, dostanou virtuální kredit 50 korun, kterým mohou přispět na zapojené dobročinné projekty. Peníze si mohou střádat a poté přispět větší částkou, nebo po padesátikoruně přispívat na střídačku,“ uvedla Drahomíra Švarcová, učitelka pátého ročníku. „Pokud se dětem stane, že neprojdou kvízem, mají na něj tři pokusy. Když neprojdou ani napotřetí, na týden se jim kvíz zablokuje a poté se otevře s novými otázkami. Není to úplně jednoduché, ale o to máme větší radost, když se jim podaří přispět. Projektů je celkem osm až deset. Jakmile některý z nich dosáhne stanovené cílové částky, je hned nahrazen jiným. Děti v mé třídě rády čtou a mohly takto pomáhat už minulý rok. Nyní se k nám přidala třetí třída a máme v plánu zapojit celou školu, jelikož je to krásný smysluplný projekt, kde děti rozvíjejí sebe samotné a k tomu ještě pomáhají potřebným. Doufám, že to přesvědčí i nečtenáře, aby dali knížkám šanci. I kdyby měli přečíst jen jednu jedinou a přispět padesátikorunou, udělá to hodně,“ dodala Drahomíra Švarcová.